GSggaHB- CARRILLO WIL GOEDE RELATIES MET KERK Cleyn Duin doet laatste plaats over aan LDWS AERO FLAME Mythe Discriminatie in Noord-lerland In zaalvoetbalstrijd Topscorers FEYENOORD POLST PIET DE VISSER Martin Yenix breekt sleutelbeen in Ahoy Het veilige, fraaie, reuk loze en gemakkelijke rechaud.. AEROFLAME. DINSDAG 31 JANUARI 1978 PAGINA 11 i de i'ang i de zaak die zij voorstaat. Alleen als de kerk zich niet langer zou in zetten voor die zaak, is zij met recht "klein" te noemen. Dan stelt ze weinig of niets meer In het blad ELK van de Evan gelisch Lutherse Kerk - een van de kleine kerken in ons land - rekent de studen- tenpreidkant dr. S. E. Hof (Amsterdam) resoluut af met de "mythe van de kleine kerk". "De kerk alleen maal ais klein afschilderen, dat is klein: kleinerend, kleinzielig, kleingelovig en kleingeestig". De kerk is niet in staat, enige invloed uit te oefenen op de gang van zaken in de wereld, zo wordt gezegd. Dr. Hof vindt dat een scheefgetrok ken beeld. "Zolang een kerk zich, desnoods met één of twee man, blijft inzetten voor een menswaardig bestaan, is ze allesbehalve klein". Dr. Hof wil in dat opzicht veel leren van die paar geeste lijken in politiestaten of dis sidenten in totalitaire landen. "Klein in aantal worden ze toch voortdurend achterna gezeten door de machtheb bers omdat ze hun stem ver heffen tegen het onrecht in hun omgeving en in bewe ging komen voor een recht vaardig bestaan. Volgens de machthebbers zijn ze beslist niet zonder invloed. Anders lieten ze hen niet gevangen nemen, martelen en (mond)doodmaken". Touwtjes Ook omdat heel wat kerkleden aan de touwtjes van het we reldgebeuren trekken, is de kerk zo klein nog niet. "Christenen als Van Agt in Ne derland, Carter in de Ver enigde Staten, Vorster in Zuid-Afrika en Geisel (een lutheraan) in Brazilië - om er met de natte vinger eens een paar aan te wijzen - zitten daar waar de grote beslissin gen vallen. De macht van de christen-democratische par tijen is her en der onmisken baar. Om maar te zwijgen van de invloed van kerkelijke in stituten, zoals Rome, Genève en de Zendingsraad. Of van de invloed die er van het kapi taal van de kerken uitgaat op het maatschappelijke bedrijf, in binnen- en buitenland". Dr. Hof kwam tot zijn "onmyt- hologisering" van de kleine kerk toen hij iemand in een radiopraatje had horen zeg gen dat Nederland als klein land niet voorop moet lopen in boycotacties tegen landen die de mensenrechten schen den. Iemand reageerde toen met "watje klein noemt; we behoren tot de tien rijkste en dus economisch sterkste lan den van de wereld". De secretaris-generaal van de Spaanse communistische partij, Santiago Carrillo, ziet de vijandschap van zijn Erkenning partij ten aanzien van de kerk en godsdienst als een overblijfsel uit de begintijd van het marxisme, toen de kerken nog een verlengstuk waren van de heersende klasse."En dat zijn ze nu niet meer". In het Madrileense blad "El Pais" zegt hij dan ook, dat er geen vijandigheid hoeft te bestaan tus sen zijn partij en de Rooms-Ka- tholieke kerk in Spanje. Vanzelfsprekend instituut bezighoudt van de pro blemen van de samenleving. Zijn partij wil binnen het raam van haar mogelijkheden de samen werking bevorderen met de "maatschappelijke werkelijk heid die de kerk nu eenmaal is. Volgens de Spaanse tenleider, die vorige week met kerkelijke functionarissen een gesprek heeft gahd over de rech ten van het rk onderwijs, is het christendom tot zijn oorsprong teruggekeerd. "En dat moet zo blijven". Wij doen ons best om de histori sche confrontatie tussen de vooruitstrevende bewegingen en de kerk te overwinnen." Een op bouwende relatie met de kerk, op basis van wederzijds respect en samenwerking, acht hij nu mo gelijk omdat de kerk het "poli tieke pluralisme" (veelvormig heid) heeft erkend. Hoewel Carrillo in "El Pais" niet rept over het gesprek met onder anderen de voorzitter van de Spaanse bisschoppenconferentie over de onderwijspolitiek, wijst hij wel op de bereidheid van de Euro-communisten om de rk bij zondere scholen te erkennen. "Zij moeten zeker in de huidige overgangsperiode blijven be staan". Maai- het onderwijs is een staats- aangelegenheid en daarom moe ten er, volgens Carrillo, een- heidsscholen komen. Dat wordt van de kant ook wel toegegeven. unistische partij is het echter met de bisschoppen eens, dat op die staatsschool ook plaats moet zijn voor godsdienstonder richt. Uit cijfers van het Noordierse rege ringsbureau voor werkgelegen heid in Belfast zou blijken, dat de rk bevolkinsgroep in dit door godsdiensttwisten geteisterde deel van het eiland zwaar wordt gediscrimineerd. Een rapport van dit bureau zegt, dat de werk- loosheid onder de katholieke twee en een half zo groot is als in het protestantse bevolkingsdeel. Bovendien zouden de protestan ten betere banen hebben. Van de werknemers bij een belang rijke industrie als de scheeps bouw is maar 4.8 procent katho liek en bijna 90 procent protes tant. In de witte-boorden-sector vindt men katholieken als kas teleins, kelners, kappers, verple gers, onderwijzers enz., terwijl banen als directiesecretaris, poli- tie-ambtenaar, chemicus, bioloog, technicus, bedrijfsleider en hogere regeringsambtenaar in protestantse handen zijn. Ook als er een plotselinge verbete ring van de werkgelegenheid zou optreden, verwacht de directeur van het regeringsbureau geen noemenswaardige verandering op dit punt. Zeer hoog Na perioden van grote onrust gaat het leven in Belfast weer zijn "normale" gang. Veiligheidsagentes het leger controleren hier huisvrouwen en hun boodschappentassen op wapens voordat zij het alleen via anti-bom-ingang bereikbare winkelcentrum binnengaan. procent van het arbeidspoten tieel. Dé geringe kansen voor de katholieken hebben al zeer velen van hen doen emigreren. De pro testanten zijn dan ook niet meer zo bang voor het hogere geboor tecijfer onder de katholieken. Leiders van de drie protestantse kerken in de Noordierse haven stad Londonderry hebben op hun beurt ook geprotesteerd te gen wat zij noemen "discrimina tie van protestanten op de ar beidsmarkt en bij de volkshuis vesting in steden waar de rooms-katholieken in de meer derheid zijn", die hiermee De anglikaanse, presbyteriaanse en methodistische kerkleiders wil len een onafhankelijk onderzoek in Londonderry, waar twee derde van de bevolking katholiek Trainingscursus. In samenwerking met de Christelijke Gere formeerde Kérk, de Gereformeerde Kerk, de Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt Buiten Verband, de Hervormde Gemeente en de koffiebar "De Open Deur", alle te Lisse, en de Evangelisatie voor Bollenstreek en Haarlemmermeer begint het Instituut voor Evangelisatie morgen een serie van vijf bijbelstudie- en trainingsavonden. Ze worden gehouden op 1. 8,15 en 22 februari en 1 maart in de kerk Veldhorststraat48 Lisseen duren van kwart voor 8 tot 10 uur. Gesproken wordt over verschillende facetten van het christenle ven; de studies hebben als titel: "Gods verlossingsplan", "Ont spoorde christenen", "Onder controle van de Heilige Geest", "Het normale christelijke leven" en "De grote opdracht". Verder is er aandacht voor persoonlijke bestudering van de bijbel, ge bed, evangelisatie, nazorg en mogelijkheden voor evangelisa tiewerk in eigen omgeving. Voor meer inlichtingen: J. Boogerd, Gerariumstraat 18 Lisse, tele foon 02521-12023. Vormingsavonden. Komend voorjaar houdt de IKES (Inter kerkelijke Evangelisatie Samenwerking) te Leiden in "Het Bruggehoogd", Steenschuur 11, een viertal vormingsavonden" om christenen toe te rusten en te bemoedigen in het getuigenis naar buiten". Naast samenzang en gebed is er bijbelstudie met gedachten wisseling. Op dinsdag 14 februari spreekt ds. G. van Mameren (Leiden) over de geestelijke groei van de christen, op woensdag 15 maart ds. J.H. Carlier (Amsterdam) over "Kenmerken van de christen; vruchten van de Geest") op dinsdag 11 april dr. H. van Vliet (Hoogmade) over "Het gebed: gave en opgave" en op dinsdag 23 mei ds. W.G. Rietkerk (Eek en Wiel) over "De christen en de mens tegenover u". Nadere inlichtingen kan men krijgen bij de heer J.J. Vonk, Frans Halslaan 6 Oegstgeest, telefoon 071-151045. IKON in Leiden Radio-diensten. De IKON heeft de doopsgezindremonstrants gemeente in Leiden gevraagd, op 2 en 9 april een radio-kerk dienst te willen verzorgen, waarvan het thema is: "Het vredes- getuigenis van de gemeente". Het is de bedoeling, na de dienst van 2 april vanuit de Vermeerzaal bij de Lokhorstkerk een magazine uit te zenden in de serie "De andere wereld van zondagmorgen". Daarbij kunnen gemeente leden reageren op de dienst en op interviews ter plekke met mensen die door hun werk of stellingneming op de hoogte zijn van ontwikkelingen op dit punt. Wie ideeën heeft of wil meedoen, kan zich in verbinding stellen met ds. W.H. Kuipers te Leiden, telefoon 071-211385. Vredesbureau. "Kerk en vrede" (een beweging van christen-pa cifisten) en de Doopsgezinde Vredesgroep hebben een bureau opgericht waar jongemannen die godsdienstige of zedelijke be zwaren hebben tegen vervulling van hun militaire dienstplicht, adviezen kunnen krijgen. Elk jaar worden ongeveer 40.000 jongemannen voor de "eerste oefening" opgeroepen. Het aantal dienstweigeraars onder hen neemt toe. In 1976 waren dat er ruim 2200. De begeleiding/voorlichting van het Vredesbureau houdt in, dat jongens die daarom vragen alle mogelijke informatie wordt ge geven met betrekking tot de wet "Gewetensbezwaren militaire dienst". Het bureau beschikt over zestig "mentoren", over heel het land verspreid. De centrale adressen zijn: "Kerk en vrede", Utrechtseweg 159 Amersfoort; Doopsgezinde Vredesgroep, Nic. Beetslaan 10 Oegstgeest,' blij Zending. De hervormde zending ii maal 9.600.000 nodig. Vorig jaar v nu 9.250.000 binnen. De zending vroeg in 1977 rond 1 miljoen meer dan in het jaar daarvoor. Dat appèl heeft de Hei-vormde Kerk dus positief beantwoord. Waarmee "Oegstgeest" bijzonder blij is. Beroepingswerk. Hervormde Kerk - beroepen te Emmen D. Voortman Lutten, te Harlingen M. van der Leun Apeldoorn, te Nijkerkerveen J. den Hoed Sliedrecht, te Sprang G. van den End Papendrecht, te Heerde R. van Kooten Goedereede, te Put- tershoek K. Pot Hendrik Ido Ambacht. Geref. Kerken: overleden ds. J.E. Hendriks te Hoogvliet (58 jaar). Afscheid en intrede: ds. J.J. van der Heide nam zondag afscheid van de hervormde gemeente in Scherpenzeel (Fr.) om zondag 12 februari intrede te doen in Alphen aan den Rijn (vacature ds. Fokkema). LEIDEN - Godyla Vt heeft gisteravond geen nadelige ge volgen ondervonden van de forse nederlaag tegen Swift. De Lissenaars versloegen plaatsgenoot Van Gerven de Jong, met 2-1. Cleyn Duin boekte een zeer belangrijke overwinning op BMW-Van der Plas (6-1). Glasbergen versloeg Zwaanvogels met 5-3. Cleyn Duin-v.d. Plas (2-0) - Een overwinning van Cleyn Duin, die eventueel een prolongatie van het hoofdklasserschap kan gaan betekenen. De Katwijkers heb ben nu de laatste plaats van de ranglijst, ten koste van LDWS, verlaten. Uitslagen: Cleyn Duin-Van der Plas 6-1, Glasbergen-Zwaanvo gels 5-3,. Godyla-Van Gerven de J. 2-1 Godyla 12 9 2 1 20 52-24 G. d. B. 12 9 2 1 20 54-29 Oegstg. 12 9 1 2 19 52-34 Swift 13 7 2 4 16 51-33 Zwaanv. 13 4 3 6 11 36-38 v. d.P. 13 4 1 8 9 31-50 Van G. 12 3 0 9 6 41-45 Cl. Duin 12 2 2 8 6 32-43 LDWS 13 I 3 9 5 25-67 Piet Gubler/Swift 16 Piet Haasnoot Glasbergen15 Gé Perfors Oegstgeest14 Jan van der Pias Van der Plas 14 In de beginfase van dit duel zag het er geenszins naar uit dat zo'n duidelijke zege zou worden be haald. Wim Guyt I werd voor twee minuten van het veld ge zonden waardoor de tegenstan der met een numerieke meerder heid kon opereren. Van der P. maakte echter geen ge bruik van de veldmeerderheid. In de slotfase van de eerste helft be gon Cleyn Duin zich pas te roe ren. Wim Guyt I zag zijn inzet net door doelman Floor Schaap ge weerd Twee minuten voor de doelwisseling was het toch raak. Wim Guyt 1 schoot van dichtbij raak. Nog in dezelfde minuut zorgde Stef Groeneweg voor 2-0. In de tweede helft brandde het team goed los. Amerik van Duivenvoorde en Wim Guyt II (2x) voerden de score tot 5-0 op. Arie Remmerzwaal zorgde voor de enige treffer van Van der P. Arnold Boers zorgde met een fraaie treffer voor de 6-1 eind stand, Glasbergen de B.-Zwaanvogels 5-3 (1-1) - Een sterk spelend Glasbergen kwam pas in de 18e minuut aan een 1-0 voorsprong. Anne Ouwersloot zorgde voor deze treffer nadat daarvoor Jack Manuputty en Cas Zwaan uitste kende mogelijkheden op het openingsdoelpunt hadden laten liggen. Niettemin wist Paul Wetselaar nog voor het verstrijken van de eerste helft voor de gelijkmaker te zor gen. Ook m de tweede helft bleven de Rijnsburgers beter. Cas Zwaan en John Manuputty zorgden voor een 3-1 voorsprong. Rob Willers hield de spanning met zijn treffer er nog in (3-2). Piet Haasnoot ver grootte de marge weer. Wederom Willers bracht het verschil tot één treffer terug. Anne Ouwersloot tenslotte verloste de Rijnsburgers van de spanning. Godyla Vt-Van Gerven de J. 2-1 (1-1) - Verdedigen was troef in deze Lisser derby. Beide ploegen gaven in deze wedstrijd nauw elijks kansen weg waardoor en voor een zaalvoetbalwedstrijd weinig gescoord werd. Gerard van Beek opende de score. Jack van Ruyten bracht beide ploegen weer langszij. Ook na doelwisseling bleven de teams verdedigend opereren. Een doeltreffend afstandsschot van Jos Faas betekende tenslotte 2-1. ROB ONDERWATER ROTTERDAM - Feyenoord heeft gistermiddag de bij RWDM vertrokken trainer Piet de Visser (foto) gepolst als opvolger voor Vujadin Boskov. Hoewel van Feyenoord-zijde steeds werd beweerd zich niet eerder dan pas na de wedstrijd Feyenoord-Ajax (12 februari) over het trainerschap te zul len buigen, ontvingen de di recteuren Guus Brox en Peter Stephan gisteren reeds be zoek van de mogelijk nieuwe trainer, die overigens na di verse besprekingen in verge vorderd stadium is met de FC Den Haag, FC V W en Willem II. De tijd dringt derhalve voor Piet de Visser, die woensdag bij FC Den Haag uitsluitsel moet geven. FC Den Haag, dat De Visser al eerder tot een uitspraak dwong, staat erop dat de in Brussel woonachtige trainer zich aan de afspraak houdt. Piet de Visser, die persoonlijk nagenoeg akkoord is met de Haagse voorstellen, hoeft slechts positief te reageren op het aanbod van FC Den Haag om zich voor de periode van een jaar aan de Haagse FC te verbinden. Niet tegen Köln Het Nederlands elftal oefent defnitief niet tegen FC Köln. Aanvankelijk lag het in de bedoeling om in de maand mei tegen zowel FC Köln als Club Brugge uit te komen. De Westduitse bondscoach Helmut Schön blijkt bezwaar te hebben gemaakt tegen een wedstrijd FC Köln-Neder- land. Dit omdat spelers van zijn selectie - Flohe, Neumann en Zimmermann - voor FC Köln uitkomen. Commentaar van Herman Choufoer van het sectiebe- stuur betaald voetbal: "Een belangrijk nuance-verschil met de situatie in Nederland. In Duitsland kan de bonds coach de club verbieden om een wedstrijd te spelen. Hier leggen de clubs hun wil op aan de bondscoach". ROTTERDAM - Op de vijfde avond van de zesdaagse van Rotterdam heeft Martin Venix bij een val partij zijn sleutelbeen gebroken. De Nederlander moet derhalve afzien van zijn poging om op 5 februari in Wenen het werelduur record (indoor) achter han delsmotoren te verbeteren. Dat gaat nu de Groningse stayer Nico Been proberen. Na de koppelkoers van gisteravond hadden Pijnen en Clark nog steeds de leiding. In dezelfde ronde volgen de Belgen Sercu en Van der Linden en het West duitse koppel Peffgen en Fritz. De stand om 23.30 uur was: 1. Pijnen (Ned.)/Clark (Aus.) 526 punten, 2. Sercu/Van der Linden (Bel.) 340, 3. Peffgen/Fritz (Wdl.) 264, op één ronde: 4. Kar stens/Schuiten (Ned.) 490. De koers op de vijfde dag van de toekomst-zesdaagse voor ama teurs is gewonnen door het Ne derlandse koppel Geserick en Liebrechts. De algemene leiding bleef in handen van Smit en Pi- rard, die met nog één dag voor de boeg een vrijwel onaantastbare voorsprong van twee ronden be zitten op het Deense duo Soren- sen/Refs hammer. ADVERTENTIE bijna 1 miljoen aan prijzen

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11