LEIDSCH DAGBLAD Aanslag op Molukse topfiguur Kuhuwael Bonden akkoord met sluiting brouwerij FEYENOORD DIEP IN DE PUREE... Beroep in zaak van veerlieden vandaag BOYCOT Deel Kosmos nu gevonden ®Ê2i CM? 4 weken lang hei LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Dagblad meteen en U kunt mi| m.i.v heden als noteren en ik krijg dan de eerste 2 weken Naam Adres Woonplaats Gironr jidsch Dagblad speuractie op gang gekomen naar twee jonge Zuidmolukkers die van de aanslag op de heer Kuhu- wael worden verdacht. let tweetal belde omstreeks kwart over elf aan bij de onderwijs-spe- j cialist Kuhuwael in de Van Blan kenburgstraat. De jongeren en de i heer Kuhuwael, die het tweetal volgens de politie niet kent, spra ken kort met elkaar, waarna de oud-minister zijn woning weer inliep. Terwijl hij met zijn rug naar de onbekenden stond, vie len er plotseling schoten. De heer t Kuhuwael viel gewond neer in de gang en de daders renden weg. i)e politie wilde vanmorgen geen mededelingen doen over de in houd van het gesprek, dat tussen de drie Zuidmolukkers heeft plaatsgevonden, maar aangeno- men mag worden dat het over de aanstaande reis naar Indonesië ging. Tweespalt )e oriëntatiereizen in het kader van de veelbesproken dialoog tussen Indonesië en de Zuidmolukkers zijn de oorzaak van een diepe tweespalt. Enkele jongerengroe pen vinden het ongehoord dat hun voormannen een gesprek I over te volgen lijnen met Indone- I sië aangaan. rolitie-surveillancës rond de wo ningen van de deelnemers aan de komende oriëntatie-reis zouden zijn geïntensiveerd. folgens Metekohy wordt de bewa king rond de woningen door "Den Haag" gecoördineerd. De Haagse politie vertelde desge vraagd niets van deze coördinatie of bewaking af te weten. Bij het huis van de heer Kuhuwael zou geen bewaking zijn geweest. Me- tekoljy kan nog niet zeggen of de reis naar Indonesië doorgaat nu een van de deelnemers is uitge- I schakeld. jSeen spoor Ifan de daders van de aanslag op de heer Kuhuwael ontbreekt nog elk spoor. In het begin van de nacht heeft de Haagse politieradio tweemaal alle wagens verzocht uit te kijken naar twee Molukse jongemannen gekleed in groene legerjacks. Later in de nacht is ook de rijkspo litie verzocht in de omgeving van Den Haag naar de jongelui uit te I kijken. De daders zouden plus- minus 1.60 meter en 1,80 meter lang zijn. De kortste heeft een snor en draagt een, oranje muts. De langste heeft een zwarte col trui en een groene muts. Vannacht lichte vorst Enkele opklaringen en voornamelijk in de kustprovincies een bui. Tot over wegend matig afnemende wind uit west tot noordwest. Minimum temperaturen om het vriespunt, maximumtemperaturen rond 5 gra den. (opgemaakt om 11.15 uur) 31 januari Eon op: 8.23 uur; onder 17.25 uur, maan Hp: 0.36 uur; onder: 11.13 uur Hoogwater te Katwijk 7.42 en 20.04 uur, laagwater 3.20 en 15.48 uur. DE KAAG - De rechtzaak tegen de acht veerlieden van het Kaagpon tje krijgt een vervolg. De officier van Justitie, mr. Blok, is in be roep gegaan tegen de uitspraak van de Haagse rechtbank. Zij verklaarde zes pontjesbazen schuldig, zonder opleggen van straf en sprak er twee vrij. Mr. Blok had tegen ieder van hen een geldboete geëist van duizend gulden plus een voorwaardelijke gevangenisstraf. Mr. Blok vertelde "niet zoveel moeite te hebben" om in beroep te gaan, omdat vijf van de zes ver oordeelde veerlieden inmiddels zelf ook al appèl hadden aangete kend tegen het vonnis. De officier stelde dat hij wel dege lijk rekening had gehouden met zijn strafmaat toen hij zijn eis be kend maakte. "Die mensen had den al een spannend jaar achter de rug met een heleboel narig heid. Als de veerlieden nu niet zelf in hoger beroep zouden zijn gegaan, had de beslissing voor mij om dit te doen een heel stuk moeilijker geweest". De officier zei duidelijk van mening te verschillen met de rechter. Vooral daar waar het gaat over de twee vrijspraken. "De rechtbank had geen bewijs. Ik wel en dat baseer ik op de processen-ver baal. Natuurlijk kan ik niet zeg gen: ik heb voor honderd procent gelijk. Dat kan niemand. Als ge tuigen blijven ontkennen waar blijf je dan? Daarom vind ik dat het Hof deze zaak nog maar eens opnieuw moet bekijken", ver telde Blok. ADMONTON (Reuter) - Het voor werp dat zes natuuronderzoekers op de buitenpost Warden's Grove in Canada hebben gevonden, blijkt een groot stuk van de dins dag boven Noordwest-Canada uiteengevallen Russische satel liet Kosmos-954 te zijn. Het brok stuk heeft een krater van twee bij drie meter in een toendra gesla gen. "Vanwege de korte tijd dat de on derzoekers dicht bij het gevon den stuk satelliet waren, wordt niet verwacht dat de onder zoekers een schadelijke hoeveel heid radioactiviteit opdeden", aldus een woordvoerder van het Canadese ministerie van Defen- Hij zei dat er op een afstand van meer dan 30 meter van de krater geen straling is die een gevaar voor de gezondheid kan zijn. Het voorwerp was zwart en stak bo ven de krater uit. (Zie verder pagina negen). Voetbal in Argentinië NOS brengt 24 duels direct op tv HILVERSUM (SP) - De NOS zal in juni van het wereld kampioenschap voetbal in Argentinië 24 wedstrijden direct op het scherm bren gen. Van de overige veertien komt een samenvatting op het scherm. Nabeschouwin gen worden gewijd aan wed strijden waarin Nederland meespeelt. Door het tijdsverschil met Zuid-Amerika vallen de uit zendingen steeds in de avonduren. De wedstrijden beginnen om 18.45 en 21.45 uur (Nederland zomertijd). Uitzonderingen zijn de wed strijden waarin Argentinië speelt. Die beginnen een kwartier na middernacht. De openingswedstrijd, de strijd om de derde en vierde plaats en de finale beginnen om 20.00 uur. De NOS-radio zal alle wed strijden van het Nederlands elftal rechtstreeks uitzen den. STAAT DER NEDERLANDEN "7^% LENING 197B PER 1973/1993 bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving op dinsdag 31 januari 1978 vastgesteld aan de hand van de koersen en bedragen waartegen is ingeschreven (tendersysteem) Inschrijving 31 januari a.s. van 9 tot 15 uur door tussenkomst van bank of commissionair in effecten Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18.00- 19.30 uur. Zaterdags van 16 00-18 00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 ol 210221. of de agent in uw woonplaats. MANDAG 30 JANUARI 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35462 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN fWEE JONGEREN VERDACHT Bcttine Vriesekoop )EN HAAG (SP) - De 64-ja- rige Zuidmolukker Th. O. Kuhuwael, oud-minister van onderwijs in het ka binet Manusama, is gis teravond in zijn Haagse woning neergeschoten. Hij is met een schotwond in zijn rug in een zieken huis opgenomen. Hij ver keert niet in levensge vaar. kangenomen mag worden dat de aanslag op Kuhuwael, ambtenaar van CRM, in verband staat met een oriëntatiereis, die hij met de Zuidmolukkers Mantouw, Mete kohy, Rutumalessy, en Manu- hutu op 4 februari naar Indonesië zou maken. Binnen Zuidmolukse kringen is er verzet tegen deze reis, hetgeen enkele weken gele den geleden ook al bleek, toen schoten door de voordeur van L. j Ch. Mantouw in Tiel werden af- gevuurd en stenen door diens rui- ten werden gegooid. zorgt voor sensatie Bettine Vriesekoop heeft in Praag tijdens de jaarlijkse toptwaalfwedstrijden voor een regelrechte sensatie be zorgd. De 16-jarige Hazer- swoudse tafeltennisster beëindigde haar pijlsnelle beklimming van de Euro pese ladder, tijdens de on derlinge strijd van de twaalf beste speelsters van Europa, op de op één na hoogste trede. Haar tweede plaats was een voortreffelijke pres tatie, die haar op slag tot één van de voornaamste favorie ten maakt voor de officiële Europese titelstrijd, begin maart in Duisburg. De Nederlandse schaatsers moesten de ladder in het af gelopen weekeinde afdalen. Tijdens de Europese kam pioenschappen in Bislet mochten de pupillen van coach Egbert van 't Oever nog net een paar van de kruimels oppikken die de Russen (met de nieuwe kam pioen Martsjoek) en de No ren lieten vallen. Oslo werd een absoluut dieptepunt voor de Oranjeschaatsers, die zijn weggezakt naar de categorie van de meerijders. Meerijders die bovendien nog in een onderling gevecht verwikkeld zijn, want als Hans van Helden ("ik ben af gegaan als een gieter") op nieuw in de kernploeg zou worden opgenomen, zal met name Piet Kleine zich daar tegen met hand en tand ver zetten. "Het moet nu maar eens afgelopen zijn, anders worden we allemaal knet tergek." Voor schaaksensatie zorgde Paul van der Sterren. Tij dens het toernooi in Wijk aan Zee versloeg uitgerekend de zwakste deelnemer Viktor Kortsjnoi. Een nederlaag die de ex-Rus de koppositie kostte. Bettine Vriesekoop 22 PAGINA'S Een nieuwe afgang beleefde Feyenoord. In de vader landse eredivisie liepen de Rotterdamse voetballers bij Haarlem tegen een 2-0 ne derlaag aan. In de Kuip is het allang geen koek en ei meer. Nico Jansen had achtereen volgens hooglopende ruzie met Wim Rijsbergen en met directeur Brox. Met PSV ging het ook niet bepaald naar (Eindhovense) wens. De formatie van Rijvers werd zaterdag na het 1-1 gelijke spel tegen Go Ahead Eagles door de eigen fans uitgeflo ten. Op regionaal voetbalniveau deed zaterdag-eersteklasser Quick Boys van zich spreken. De Katwijkers bedwongen IJsselmeervogels in eigen huis (1-1) en bleven aan de leiding. Zondag-hoofdklasser UVS kwam niet verder dan een 1-1 gelijkspel tegen DWV. PAGINA'S 11-19 Nek-aan-nek-race tussen PvdA en CDA PAGINA 5 Doden door winterse weer elders in Europa PAGINA 7 Visserij-overleg in Brussel hervat in crisissfeer PAGINA 20 Boycotten in de sport van landen, waar de mensenrechten -met voeten worden getreden, is op zichzelf verre van verwerpelijk. Immers sport en politiek hebben alles met elkaar te maken. We moeten natuurlijk tevoren besef fen dat men daarmee als prin cipieel voor de politieke ethiek kiezend land wel de aansluiting met de topsport verbreekt. Maar daar is overheen te komen, zeker wanneer men bedenkt dat in totali taire landen die topsport steeds meer als werktuig van manipulatie en propaganda (Oost-Duitsland!) wordt gebruikt. Consequent echter dienen we te zijn. Mensenrechten zijn mensenrechten; het doet er niet toe, of ze in Argenti nië te schande worden gemaakt of in de Sovjet-Unie, in Zuid-Afrika of in Tsjecho-Slowakije. Allerlei denkconstructies om te be nadrukken dat een actie tegen Ar gentinië met zijn wereldkampioen schap wél zin heeft, maar een ver gelijkbare actie tegen Moskou en de Olympische Spelen niet, wekken arg waan. Zij maken de actie zelf tot een loos gebaar en vervlechten poli tiek en sport nog meer dan nu he laas al het geval is. ACHT HAVENS VANMORGEN DOOR VISSERS GEBLOKKEERD SCHEVENINGEN (SP) - Neder landse kottervissers hebben vanmorgen acht havens geblok keerd, uit ongenoegen over de vangstbeperkingen voor tong en schol. De plaatselijke vissersverenigin gen keerden zich vanmorgen me teen tegen deze als wild bestem pelde actie door in de haven van Oudeschild op Texel een coördi natiecentrum op te richten van- waaruit pogingen werden onder nomen om de actie te beëindigen. Volgens coördinator B. Daalder was dat tegen tien uur overal ge lukt. Waar en door wie de blokkades zijn voorbereid, was vanmorgen nog onbekend. Volgens Daalder is aan de actie - in Den Helder, IJmuiden, Scheveningen, Bres- kens, Urk - door zeventig tot tach tig kotters van de in totaal 300 Nederlandse kotters deelgeno- speuractie ti het hele land is een intensieve Onder het naambordje Th. O. Kuhuwael doet een opsporings-ambtenaar onderzoek naar mogelijke vingerafd rukken. DEN HAAG - Twee automobilisten hebben gisteren hun racepartij op het strand moeten bekopen met aanzienlijke schade. Een van hen zag zijn wagen,die tussen de Wassenaarse Slag en de afrit van Meyendell in het zand was vastgelopen, overspoeld door het zeewater, toen de vloed opkwam. De andere wagen zakte in het zand ongeveer tegenover de vuurtoren. Deze kon nog op tijd worden weggetrokken. Tegen beide automobilisten die, aldus getuigen, met een vaartje van tachtig kilometer over het strand zigzagden, is proces verbaal opgemaakt. Een van de mannen reed ter hoogte van het Seinpostduin bovendien een herdershond aan. De hond is ernstig gewond naar een dierenarts ge bracht. Op de foto links de auto, die nog tijdig voor de opkomende vloed kon worden weggetrokken. Bij de andere lukte dat niet (Van én onzer verslaggevers) ZOETERWOUDE/AMSTERDAM - De vakbonden zijn begin de cember al akkoord gegaan met de sluiting van de Amstelbrouwerij (behorend tot het Heineken con cern) aan de Amsterdamse Mauritskade waar 680 man wer ken. Dit heeft bestuurder Jan Schermer van de Industriebond NVV desgevraagd meegedeeld. Heineken is nu bezig met een stu die over de toekomst van deze brouwerij. Deze studie zal hoogst waarschijnlijk Zoeterwoude als vestigingsplaats voor de Am stelbrouwerij aanwijzen. De de finitieve beslissing hierover moest deze maand worden ge nomen, maar is om 'procedurele redenen' uitgesteld tot half feb ruari. Volgens een woordvoerder van Heineken is er "hoe dan ook" nog geen beslissing gevallen. De bonden die zich nu al min of meer bij een verhuizing van de brouwerij naar Zoeterwoude hebben neergelegd houden zich ook bezig met de vraag wat er met de Heinekenbrouwerij aan de Van der Helststraat moet gebeu ren. Voor deze fabriek gaan over een paar jaar dezelfde problemen spelen die nu aan de orde zijn bij de Amstelbrouwerij. De bonden hielden er al een jaar geleden re kening mee dat ook deze brouwe rij naar het Heineken-complex in Zoeterwoude zou worden ver plaatst. Volgens Jan Schermer zal in feb ruari duidelijk moeten worden of er op langere termijn in Neder land behoefte is aan twee of drie brouwerijen. Als men naast die in Den Bosch en Zoeterwoude voor een derde kiest, moet die volgens de bonden in Amsterdam komen. Vandaag zijn in Zoeterwoude de onderhandelingen over een nieuwe cao begonnen tussen de Heinekendirectie en de vakbon den. Van de kant van de bonden wilde men ook de zaak van ver plaatsing van de brouwerijen aankaarten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1