een bezoekerscentrum nabij Duindamseslag Ashram in starthouding Flatbewoners gaan niet in op nieuw huur-aanbod „Verzamelen van stenen laat je niet meer los..." lad noordwuk tegen plannen staatsbosbeheer PROEF MET „MIDDENSCHOOL" IN ALPHEN woensdag 25 januari 1978 STREEK |NOORDWIJK - Unaniem keerde de Noord- wijkse raad zich gisteravond tegen de bouw van een bezoekerscentrum van het Staatsbosbe heer. Men vond de plaats (nabij de Duindamseslag) niet geschikt en de omvang en hoogte van het pand veel te groot. Het college kreeg zelfs geen fiat op zijn voor stel om een voorbereidingsbe- sluit te treffen met betrekking tot Vorrl uri i een bestemmingsplan voor het cl u Wijnen beoordeling, maar levensgrote vraagtekens zette men bij de ge kozen plaats, die toch al zwaar belast was, en de omvang van een gebouw ter grootte van De Kuip. gebied waar het centrum moeten komen. Na een uitvoerig debat kwam bur gemeester mr. Bonnike dan ook tot de conclusie dat het Staats bosbeheer met nieuwe voorstel len zal moeten komen, met de opmerkingen van de gemeenteraad rekening wordt gehouden. "De mogelijk heid zit er in, dat het Staatsbos beheer zegt Dan maar niets" merkte de burgemeester op. De^ opheffing van de camping Bedijn (PvdA) legde een recht streeks verband tussen het bouwplan en het verdwijnen van de camping Pieter Florisdal. Het Staatsbosbeheer noemde de camping een onwezenlijk ele ment in het beheer van het terrein en had bij de sluiting het ar gument aangevoerd, dat vanuit de camping teveel druk op het duingebied ontstond. Dat men thans met een dergelijk bouwplan komt, verbaast ons in hoge mate. Pieter Florisdal zat de raadsleden De PvdA-fractievoorzitter maakte kennelijk dwars, want e dermaal werd in de discussie verband gelegd tussen de sluiting van de camping en het thans ge plande project. In de CDA-fractie was het bouwplan uitvoerig besproken, bleek uit het betoog van Alke made. De beoogde voorlichting aan, de recreanten in de staats bossen vond een positieve verder bezwaar tegen het kappen van een stuk bos, dat voor de bouw moet verdwijnen. "Straks kan men op een dia-serie in het voorlichtingscentrum la ten zien, dat hier bomen omge kapt waren, omdat het centrum er moest komen". In krachtige termen maakte Bedijn duidelijk dat het voorstel door zijn fractie zou worden afgewezen. "Nu begrijpen we waarom het Pieter Florisdal moest ver dwijnen", zei Schelvis (PPR). Ook hij had bezwaar tegen de omvang van het gebouw, dat naar zijn mening veel bezoekers zou trekken. De bushalte in de buurt wees daar ook op. Schelvis pro testeerde verder tegen het ge bruik van artikel 19 om de bouw van het centrum mogelijk te ma ken. Ook de VVD stond bepaald niet en thousiast tegenover de bouwplannen van Staatsbosbe heer. Juist toen het Pieter Floris dal moest verdwijnen, kwam men met dit voorlichtingscen trum op de proppen, merkte Korbee op. Dit heeft met een be drijfsgebouw niets te maken. Ook maakte Korbee bezwaar dat tegen de afspraak in ambtenaren van Staatsbosbeheer in de gele genheid waren gesteld om in de raadscommissie een toelichting op het bouwplan te geven. Fauna Verwey (PPR) vreesde een achter uitgang in de begroeiing en de fauna in het gebied. Elders zijn ook bezoekerscentra ingericht, maar daar ging het niet om een gebied van ongeveer 600 maar 10.000 hectare. Binnen enkele kilometers staan er direct drie en dat vond Verwey teveel van het goede. Voorts wees hij op ver schillende tegenstellingen in het rapport. "Laat ze het daar niet verder verpesten", zei de woordvoerder van de PPR. Burgemeester Bonnike zette uiteen waarom het college toch met een voorstel was gekomen om me dewerking te verlenen. Men achtte het Staatsbosbeheer des kundig genoeg om zelf het voor en tegen van een bezoekers centrum af te wegen. Het was hem opgevallen dat geen van de raadsleden ruimte had gelaten om aan Staatsbosbeheer een an dere plaats te vragen of om een gebouw van een meer beschei den omvang. Uit antwoorden op vragen van De Witt (CDA) bleek, dat het Langevelderslag en het terrein van het Pieter Florisdal niet als plaats voor een be zoekerscentrum in aanmerking kwam. De burgemeester voerde nog aan dat ook het college des tijds enorme bezwaren had tegen de opheffing van de camping Pieter Florisdal en al het moge lijke had gedaan om sluiting van de camping te voorkomen. De toen aangevoerde argumenten voor sluiting vond ook het col lege onvoldoende. Het betoog van M. Bonnike vermocht de raad niet tot andere gedachten te brengen en daarmede was het voorstel tot het treffen van een voorbereidingsbesluit van de baan. ALPHEN AAN DEN RIJN - "Wat er beslist gaat worden kan geen mens zeggen. Het advies van de commissie inzake de middenschool ligt er en ons eigen school experimenteerplan is vóór 1 februari op het ministerie". Zo schildert de con-rector van het Ashram-college J. M. van Leeuwen de huidige situatie. Het wachten is op de beslis sing van de minister. Hij zal moeten uitmaken of het Ash- ram-college volledig als middenschool mag gaan experi menteren. Voor hem liggen een positief advies, én het plan hoe het Ashram-ccllege één en ander denkt te gaan doen. De Alphense scholengemeenschap is bereid om met ingang van het komende schooljaar te beginnen met het voorbereidend jaar. Een jaar dat vooraf gaat aan een pe riode van acht jaar, waarin de school het middenschool-ex periment twee keer kan uitvoe- De eventuele erkenning tot ex perimenteer-school houdt on dermeer in, dat de nodige extra mankracht kan worden aange trokken, leer- en hulpmiddelen die nodig zijn kunnen worden aangeschaft of vooral waar het de leermiddelen betreft zelf kunnen worden ontwikkeld; dat voor be geleiding wordt gezorgd. Als te genprestatie zal na die negen jaar een school-werkplan uit de bus moeten komen "dat model kan staan voor andere middenscho len", zoals bestuurs-voorzitter C. van Leeuwen het uitdrukt. De eerste stappen op weg naar het middenschool-experiment zijn gezet. De voorlopig laatste be stond uit het opstellen van een eigen experimenteerplan, een stuk, dat eind vorige week werd doorgespit door de docenten. In dat plan staan de ontwikkeling van de school tot nu toe, wordt aangegeven waarom men denkt klaar te zijn voor de stap naar een volledig experiment, de doelstel lingen van dat experiment en hoe die passen in de algemene doelstelling van school en de vier uitgangspunten van de midden school. Het plan zal dienen als basis voor een werkplan, waarin te vinden is hoe de school de doelstellingen in de praktijk zal proberen te ver wezenlijken. Elk jaar opnieuw moeten die plannen vernieuwd worden, waarbij dan zowel de school als het rijk de mogelijk heid hebben om bij te sturen. De middenschoolgedachte is be paald niet nieuw op het Ashram- college. Dat zou niet kunnen ook, want een dergelijk experiment brengt nogal wat met zich mee. Op de gehoopte toekomst werd al geruime tijd ingespeeld, onder meer door op eigen verzoek te gaan optreden als zogenaamde resonans-school van een reeds toegestaan middenschool-ex periment. Dat hield ondermeer in, dat de Alphense school de ontwikkelingen op die school kritisch kon gaan volgen; gaan le ren van de praktijkervaring. Wat gaat er nu eventueel "straks" gebeuren, dat nu nog niet ge beurt? Het woord "straks" met opzet tussen aanhalingstekens, want voorzitter Van Leeuwen wil daarbij wel een kanttekening maken. "Het is niet zo, dat er van de één op andere dag dingen ontzettend gaan veranderen. Het wordt een rustig, begeleid proces. Boven dien gebeurt er op school al het één en ander, passend in de mid denschool-filosofie. Het midden school-experiment zal ons ruimer en gemakkelijker in staat stellen die dingen te doen en er uitbreiding aan te geven". Die dingen: dat betekent onder meer de leerstof niet opdienen als losstaande vakken, maar in zoge heten leergebieden. Een voor beeld is de groep "science", ken nis der natuur. Een groep die de natuur en natuurverschijnselen omvat en waarin de vakken biologie, natuurkunde en schei kunde zijn opgenomen. Door er een samenhang in te brengen wordt de leerstof gemakkelijker te begrijpen. Leerstof die overigens geen doel op zichzelf is, maar die ook niet ver dwijnt zoals sommige mensen wel eens denken. Voorzitter Van Leeuwen daarover "Het Ash ram-college is en blijft een school waar leerlingen worden opgeleid voor het diploma atheneum, havo, mavo en lts". De leerstof blijft dus, maar is geen doel op zichzelf. Ze wordt meer gezien als middel. Als middel namelijk, om de leerling zelf de eigen mogelijkheden en onmo gelijkheden te leren kennen en ook om sociaal bewust te worden. Zodat de leerling als de keuze aan de orde komt of de studie moet worden afgerond op een van de vier schooltypen, daarin zelf een belangrijke stem kan hebben. Op basis van de veelzijdige ervarin gen opgedaan tijdens de periode op de middenschool. Veelzijdige ervaringen. Want niet alleen de intellectuele begaafd heid van de leerlingen zal worden aangesproken, ook de artistieke, sociale en technische kwaliteiten van elke leerling krijgen de kans tot ontwikkeling te komen. Con-rector H. van Kasteren: "De to taliteit van de leerling wordt aan gesproken, zijn of haar hele per soon. Ze worden wisselend ge confronteerd met verschillende dingen, aansluitend bij hun eigen niveau, zodat onderwijs en vor ming positief ervaren kunnen worden. Een ontdekken van "hè, in die en die dingen voel ik me thuis, dat ligt me!". Waarbij ze toch anderzijds ook telkens weer op hun andere aanleg worden aangesproken en daarmee op hun eigen individuele niveau worden geconfronteerd". In dat hele beeld past dan ook, dat een leerling op de middenschool niet meer blijft zitten, maar blijft optrekken met zijn leeftijds genoten. "Je krijgt dan te maken met éen zeker tempoverschil. Maar elke leerling krijgt het vak kenpakket, dat hij of zij aankan, geen eenheidsworst dus, en dat erop is afgestemd de leerling naar een resultaat te tillen, dat het best bij hem of haar past. Een resul taat dat aansluit op atheneum, havo, mavo of lts". Aan de vooravond van de eventuele start van het middenschool-ex periment op het Ashram-college is nog veel onduidelijk. Of de middenschool drie dan wel vier jaar zal gaan duren staat nog niet vast. Lesmateriaal is niet of nauwelijks voorhanden, het meeste zal op de school zelf moe ten worden ontwikkeld. Veel na slagwerken en ander infor matiemateriaal zal moeten wor den aangeschaft, opdat de leer ling veel meer stimulansen zal krijgen om zelf op onderzoek uit te gaan. Vertrokken zal worden van het standpunt, dat de middenschool het basisonderwijs met drie of vier jaar verlengt. De schoollei ding gaat daarbij op weg met de afspraak, dat er geen stap harder zal worden gezet dan de school aankan. De school staat verlangend, maar niet met onbezonnen ongeduld in de startblokken. Het vertreksein moet de minister geven. In april of mei wordt zijn beslissing ver wacht. i de drie slaapkamers in zijn flat zijn ALPHEN AAN DEN RIJN - Wie bij de 57-jarige Henk Roverts op bezoek komt, zal nauw elijks geloven dat deze Alphe- naar acht jaar geleden begon met de hobby die zo'n domine rend element in z'n huis in neemt: stenen verzamelen. Inmiddels liggen er in vitrines in totaal zo'n driehonderd, maar daarnaast bezit Ro verts er nog honderden om te ruilen met andere verzame laars of om een beginnende verzamelaar tegen een schappelijke prijs te helpen aan een begin van een collec tie. Ruilbeurs "Stenen verzamelen is een hobby die je niet meer los laat", aldus de met vervroegd pensioen gegane voormalige sportambtenaar van de ge meente Haarlem. "Als je een maal bent begonnen, ga je elk jaar snuffelenje vakanties zó plannen, dat je bij een goede vindplaats zit. Van te voren knobbel je thuis al uit hoe je moet rijden, wat er eventueel te vinden is. Het is boeiend, vooral de kleur en structuur van stenen zijn soms verrassend mooi". Wie dat niet geloven wil, moet maar eens een kijkje nemen bij een verzamelaar of, beter nog, zondag 12 februari tus sen 10 en 17 uur een bezoek brengen aan de stenen ruilbeurs in Avifauna. Op die beurs zullen 35 stand houders, onder wie een Belg en twee Duitsers, hun schatten tonen. Natuurstenen veelal verkregen door ze zelf terapen en, vaker nog, uit rotswanden te hakken. Verder ook door ruiling of aankoop als het gaat om gesteenten die ge vonden worden in een te ver weg weggelegen gebied op aarde. Maar die om hun kleur en structuur, maar ook om hun aard passen in de collec tie. Organisator van die beurs is Henk Roverts, die vorig jaar voor het eerst een stenen-beurs organiseerde in zaal Nabij. Een initiatief, dat gezien de reacties uit de Rijn en Gouwe-streek duidelijk aan sloeg. Reden voor Roverts om dit jaar in het grotere Avi fauna twee keer een beurs te houden: op 12 februari en op 22 oktober. Acht jaar geleden kwam Ro verts min of meer bij toeval aan z'n hobby. "Ik was op va kantie in Oostenrijk en zag er een stenenwinkel. Ik kocht een paar stenen en zo is het be gonnen. Daarna heb ik wat lectuur gekocht en me vervol gens aangesloten bij de GEA, de club voor geologische ac tiviteiten. Stenen-zoekers doen er goed aan zich bij zo'n club aan te slui ten, want zo kom je van ande ren vindplaatsen te weten. Verder heb je de mogelijkheid om onder elkaar te ruilen en geregeld iemand uit te nodi gen om een lezing te houden over bepaalde stenen Edelsmid. Bij Roverts bleef het niet bij ste nen-zoeken alleen. Van zijn drie slaapkamers tellende flat heeft hij er twee voor zijn hobby in gebruik. Eén voor de opslag, één om stenen te zagen en te slijpen er er sieraden, klokken en lampjes van te maken. Die laatste produkten verkoopt hij op beurzen en dergelijke. "Van de opbrengst hoef ik niet te leven. Het is zuiver een hobby, dat sieraden maken". Voor hij zover was volgde hij onder meer slijplessen en een edels mid-cursus. Het meest geniet Roverts uiter aard van de door hem zelf vaak met veel moeite verkre gen stenen. Bij elke gevonden stéen hoort een verhaal. De vondst van de eerste steen kan hij zich nog herinneren als de dag van gisteren. "Ik kon er maar moeilijk bijkomen, was ook nog niet zo handig met hamer en beitel. Ik heb me dan ook prompt hard op mijn duim geslagen". Die stenen-zoekerij speelt zich vrijwel uitsluitend af in het buitenland. Vrij dicht bij huis, in Duitsland bijvoor beeld in het Sauerland, maar ook verder weg in Oostenrijk en Zwitserland. Naar plekken die soms goed bereikbaar zijn met de auto, maar vaker nog naar oorden die alleen maar na flinke bergwandelingen te bereiken zijn. Wat dan weer een extra aantrekkelijk as pect is. "Wantje bent bijna al tijd helemaal alleen in die prachtige natuur. Je geniet daarvan en van de stilte" "Mijnhamertjes" Geliefkoosde vindplaatsen zijn steengroeven waarin men aan het werk is. "Vooral als ze net een wand hebben laten springen kun je er een mooie vondst doen". Beginnende stenen-zoekers geeft hij de raad om een Duitse General- karte te kopen en de "mijn- hamertjes" op te zoeken. "Staan die hamertjes naar bo ven, dan wordt er gewerkt en dan heb je wel de kans wat te vinden". Zij die echter door willen gaan metstenen zoeken raadt hij aan om lid te wor den van een club. Het secreta riaat van de afdeling Rijn land berust bij E. J. M. Molle- van Doom, Johan de Wit- straat 26 in Leiden, tel. 071- 156113. ALPHEN AAN DEN RIJN - Stok Beheer, de beheersmaat- schappij waarmee de bewoners van Valerius- en Sweel- inckplein overhoop liggen, heeft weer een concessie ge daan. Voor de derde keer- in het conflict tussen de be heermaatschappij en de 240 bewoners. Die denken er, volgens de voorzitter van de bewonerscommissie, P. van Uden, echter nog niet over denken om toe te geven. De door de commissie inge schakelde raadsman, mr. A. J. L. de Kort, zal dit dan ook naar alle waarschijnlijkheid wel laten we ten in antwoord op de brief van Stock's advocaten. Van Uden, net terug van een be spreking gewijd aan die laatste brief, legt er de nadruk op, dat over het voorstel van Stok nog het nodige overleg zal moeten worden gevoerd. Stok heeft laten weten nu af te willen zien van de invordering van het exploita tietekort over 1975/1976 van 134.000. "Om reden dat de afre kening vrij laat is verzonden", zo heet het in de brief. Maar of schoon de afrekening over het jaar 1976 1977 In Strjjd met het contract nog niet binnen «s wil het bedrijf dat bedrag 172.000) wel verhalen bij de bewoners. Of die dat ook moeten betalen wordt nu nagegaan. De brief van Stock's advocaten ontlokt voorzitter Van Uden overigens wel het nodige com mentaar. Via zijn advocaten laat Stok weten er naar te streven, dat de huurders tijdig de huurprijs weten; "Maar tot op dit ogenblik weten we niets", aldus Van Uden die ook zegt nog altijd te wachten op een goed inzicht in de werke lijk gemaakte stook- en service kosten. In de brief komt ook de suggestie van de bewoners ("een openingsbod") ter sprake. Dat voorstel krijgt de kwalificatie "niet acceptabel". Van Uden verwijt de advocaten ook onjuist taalgebruik, waar ze stel len dat Stok reeds tegemoet kwam aan de problemen van de huurders door de tekorten over de eerste drie jaren, te weten 1972/1973,1973/1974 en 1974/1975 voor eigen rekening te nemen. Van Uden: "Dat is domweg onjuist gesteld. De eerste twee jaren was er geen sprake van tekorten, maar van kleine overschotten". Overigens bedroeg het tekort, volgens de nog altijd gewan trouwde Stok-cijfers over die ge hele periode (dus winst en verlies tegen elkaar weggestreept) 761. Bij de voorstellen van Stok wordt verder vastgehouden aan het verhoogde bedrag voor stook- en service-kosten, dat de bewoners al vanaf 1 juli vorig jaar hadden moeten betalen. Stok stelt voor, dat de bewoners dat bedrag nu vanaf januari tot en met decem ber zullen betalen, en dat aan het eind van die periode de toestand over de voorafgaande 18 maan den zal worden bekeken. De be woners hebben daar evenwel geen oren naar in 240-voud heb ben ze tegen die negentig pro cents-operatie van Stok al hun bezwaar kenbaar gemaakt. Een serieuze reactie op dat bezwaar heeft Stok nog steeds niet gele verd, aldus Van Uden. De bewoners-commissie is er overigens zelf wel van overtuigd. dat Stok inderdaad tekorten heeft geleden en dat de huizen in de toekomst ook belangrijk duurder zullen worden. Van Uden stelt, dat de bewoners niet ongenegen zijn Stok enigszins tegemoet te komen, óók waar het een verhoging van stook- en ser vicekosten voor dit seizoen be treft. Maar zo extreem als de be- heersmaatschappij dat m de eerste instantie voorstelde is on aanvaardbaar, vinden de bewo- Dat de huizen belangrijk duurder gaan worden heeft volgens Van Uden nog een andere belangrijke consequentie. "Hoeveel tijd krijgen de mensen, die door de hoogte van de huur in de proble men gaan komen, om een alter natief te vinden? Dat er mensen in de problemen komen staat voor mij vast. Volgens de voorstellen van Stok die er nu liggen vallen de vijf-ka mer woningen dik boven de huursubsidiegrens, de vier-ka- mer-woningen net. Voor die ge volgen en de problemen daarmee samenhangend stellen we Stok verantwoordelijk. Onze advoca ten zullen hem ook dat voor de voeten gooien".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21