LEIDSCH DAGBLAD Israël: mogelijk volgende week hervatting overleg „Regering van PvdA en WD mogelijk maken" vandaag Visserij gesprek is nu onzeker MASSAAL PROTEST VAN AMBTENAREN Rechtbank vindt uitlevering Folkerts toelaatbaar Philip Agee uitgewezen Cubaanse gevangenen in Somalië WOENSDAG 25 JANUARI 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35458 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAASTRICHT (ANP) - De recht bank in Maastricht heeft de uitle vering van Knut Folkerts, die door de Westduitse justitie was gevraagd, toelaatbaar geacht. De rechtbank acht geen gronden aanwezig die in strijd moeten worden geacht met de bepalin gen van het Europees uitlever ingsverdrag of met de Neder landse uitleveringswet. In West-Duitsland loopt tegen Fol kerts een arrestatiebevel wegens ernstige misdrijven: mede plichtigheid aan moord, bedrei ging, afpersing, vrijheidsbero ving, lidmaatschap van een mis dadige vereniging en mishande ling. Dat zijn misdrijven die ook in Nederland strafbaar zijn. De rechtbank verwierp het verweer van Folkerts en zijn verdediger dat het in alle gevallen om poli tieke feiten gaat. Folkerts zelf was niet bij de uit spraak aanwezig. Hij was wel naar het gerechtsgebouw over gebracht maar weigerde te ver schijnen en liet zich vertegen woordigen door zijn raadsman mr. A. Willems. Voor deze uitspraak was rondom het gerechtsgebouw in Maas tricht een grote politiemacht sa mengetrokken. Niemand mocht zonder politiegeleide en zonder gefouilleerd te zijn binnen de af zetting. Nadat Knut Folkerts in een pantserwagen was afgevoerd naar het huis van bewaring werd de versperring opgeruimd. Er hebben zich geen incidenten voorgedaan. Folkerts zal overigens cassatie vra gen van de uitspraak bij de Hoge Raad in Den Haag. Dit heeft zijn raadsman, mr P. H. Bakker Schut, meegedeeld. Daarnaast dient dinsdag 7 maart in hoger beroep de strafzaak tegen hem voor het gerechtshof van Am sterdam. Folkerts tekende be roep aan tegen de uitspraak van de rechtbank in Utrecht, die hem tot twintig jaar veroordeelde we gens moord op een Utrechtse po litieman, poging tot moord op een tweede en wegens verboden vuurwapenbezit. Van het vonnis van het gerechtshof kan hij even eens in cassatie gaan bij de Hoge Raad. Juridische kringen verwachten, dat de kwestie van een eventuele uitlevering pas aan de orde komt als in de strafzaak tot in hoogste instantie uitspraak is gedaan en het vonnis onherroepelijk is ge worden. Naast de uitspraak, dat uitwijzing toelaatbaar is, brengt de recht bank in Maastricht bovendien over het oordeel een geheim rap port uit aan de minister van justi tie. Geertsema (WD), commissaris van de koningin in Gelderland: Mr. Geertsema DEN HAAG (ANP) - „Een rege ringscombinatie van socialisten en liberalen moet in de toekomst niet uitgesloten worden geacht. De PvdA en de VVD zullen er naar moeten streven een even tuele regeringssamenwerking niet via hun partijprogramma reeds van tevoren onmogelijk te maken". De commissaris van de koningin in Gelderland mr. W. J. Geertsema, schrijft dat in zijn bijdrage aan de vandaag gepubliceerde bundel „Liberalisme in de jaren tachtig" van de Telderstichting, het we tenschappelijk instituut van de VVD. Geertsema voorziet in de jaren tachtig een toenemende aanhang voor de socialistische, christen democratische en liberale blok ken en dat betekent, zegt hij, dat één blok altyd op zijn minst een ander blok zal nodig hebben, wil er een meerderheidsregering ge vormd kunnen worden. Geen der blokken kan derhalve met ex treme politieke verlangens ko men, omdat daarvoor geen part ner te vinden zal zijn, zo stelt hy. „Het is mij natuurlijk ook bekend dat een aantal belangrijke pro grammapunten van de PvdA voor de WD onverteerbaar zijn en ik twijfel er niet aan dat dat omgekeerd ook het geval zal zijn. Maar ik probeer in de toekomst te kijken en wil dan niet verhelen dat een toekomst waarin slechts christen-democratisch-socinlis- tische en christen-democra- tisch-liberale kabinetten moge lijk zullen zijn mij weinig aan spreekt". „Deze situatie leidt tot een over waardering van de christen-de mocratische politieke verlangens en het gevaar is niet denkbeeldig dat een radicalisering van de op vattingen optreedt binnen elke partij die noodgedwongen lan gere tijd in de oppositie ver keert", aldus Geertsema. JERUZALEM (Reuter) - De Israëlische minister van de fensie, Ezer VVeizman, zal waarschijnlijk begin vol gende week terugkeren naar Cairo om het militaire overleg met zijn Egyptische ambtgenoot generaal El- Gamassy te hervatten, zo is vandaag uit officiële bron in Jeruzalem vernomen. Volgens zegslieden is het nagenoeg zeker dat het Israëli sche kabinet zondag zal besluiten de draad van het mili taire overleg weer op te vatten. Het werk in de militaire commissie kwam stil te liggen doordat Egypte het politieke parallel- overleg in Jeruzalem afbrak. Aanvankelijk wilde president Sadat ook niet langer doorverga deren over militaire detailkwes ties. Van dat standpunt kwam hij echter vrijwel meteen terug na tussenkomst van zijn Ameri kaanse ambtgenoot Jimmy Car ter. Fundamenteel i buitenlandse zaken Atherton ENGELAND DREIGT WEG TE BLIJVEN IN BRUSSEL zijn de Verenigde Staten ter plekke bezig te proberen om ook het politieke overleg uit zijn im passe te halen. Tussen Israël en Egypte bestaan echter dermate fundamentele meningsverschillen over de Pa lestijnse kwestie en, in iets min dere mate, de ontruiming van door Israèl bezet Arabisch ge bied, dat een compromis nauwe lijks denkbaar lijkt zonder dat een van beiden drastisch 'door de bocht' gaat. In de persoon van onderminister Weizman zal van zijn vrijwel zeker nieuwe gespreksronde met El- Gamassy laten afhangen of hij eind volgende week in Was hington gaat praten over nieuwe Amerikaanse wapenleveranties aan Israël, aldus de zegslieden in Jeruzalem. Aanvallen De Egyptische persorganen heb ben hun persoonlijke aanvallen op premier Begin van Israël van daag vrijwel gestaakt. Volgens bronnen in Cairo is dat gebeurd op last van president Sadat en onder aansporing van de Ver enigde Staten. Sadat had gisteren een onderhoud met de Ameri kaanse ambassadeur in Cairo, Hermann Eilts. Sinds het Egyptisch-Israëlische vredesoverleg - gedeeltelijk door felle opmerkingen over en weer - in zijn huidige impasse raakte, hebben de Verenigde Staten beide partijen gemaand zich te onthouden van kwetsende of beledigende opmerkingen in het openbaar. Begin heeft de afgelopen dagen herhaaldelijk gezegd dat hij zich het slachtoffer achtte van een hetze in de Egyptische pers. Hij vergeleek bepaalde kwalificaties van zijn persoon zelfs met de vuilspuiterij van het Duitse nazi-blad 'der Stürmer' en nam de term 'anti-semitisme' in de mond. Jonge Hartevelt per liter 11.95 Jonge Olifant per liter 11.49 Vieux Olifant per liter 11.95 Bessengenever of Citroenbrandewijn per liter 6.95 Keizerbitter per liter 10.95 Baccardi rum 12.95 Scotch Whiskey White Label 11.95 KENNEDYLAAN 7 J BEVRIJDINGSPLEIN 19) LEIDEN KOPERMOLEN 36 J PARIJS - Prinses Caroline, de onstuimige dochter van Prins Rainier en prinses Gracia van Monaco, hier op een romantisch plaatje, dat werd genomen in het befaamde Parijse restaurant Maxim, Hand in hand met haar verloofde Philippe Junot, terwijl de violist een melodietje in haar oor 'fluistert Tegen spreiding rijksdiensten BRUSSEL (ANP) - De Britse mi nister van landbouw Silkin heeft in de Europese landbouwraad gedreigd niet te zullen ver schijnen op het informele visserij overleg van aanstaande vrijdag in West Berlijn. In dit visserij over leg speelt juist Engeland een cen trale rol. De Britse minister is er niet over te spreken dat Nederland en een aantal andere EG landen geen de finitieve goedkeuring hebben willen geven aan het besluit van de Engelse regering het zoge- Af en toe buien Vannacht opklaringen, hier en daar mist en minimumtemperaturen om het vriespunt. Overdag vrij veel bewol king, nu en dan buien en een tot matig of krachtig toenemende wind tussen west en zuidwest. Maximumtempera turen omstreeks 5 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) 26 januari Zon op: 8.30 uur; onder: 17.16 uur, maar op: 20.00 uur; onder: 9.04 uur. Hoogwaer te Katwijk om 4.35 en 16.43 uur, laagwater jom 0.33 en 12.48 uur. naamde „groene pond" te deva lueren. Dit is de rekeneenheid waarmee de landbouwprijzen worden berekend. De ministers wilden het eerst met hun eigen regering overleggen. Onomwonden zei men gisteren in Brussel dat de Engelsen maar eens moesten leren dat dergelijke beslissingen niet in Engeland maar in Brussel (waar de Euro pese ministerraad bijeenkomt) genomen worden. Minister van der Stee zei dat Ne derland overigens niets heeft te gen devaluaties van groene mun ten. „Het gaat er alleen maar om dat niet iedereen gaat devalueren op momenten dat het hem het be ste uitkomt", aldus Van der Stee. DEN HAAG (SP) - Duizen- den verontruste ambtena ren uit het hele land keer den zich vanmiddag tij dens een massale demon stratie voor het ministerie van verkeer en waterstaat aan de Plesmanweg tegen de plannen van het kabi net om door te gaan met de spreiding van rijksdien sten. militaire centrales van overheidsper soneel (samen 650.000 leden) eis ten in een petitie, die aan staats- secretaris N. Smit-Kroes werd aangeboden, uitstel van de ge plande verhuizing van de cen trale PTT-directie (3500 man) naar Groningen. Uitlatingen van de staatssecretaris dat zij met het PTT-spreidingsproject wil door gaan, hebben bij de ambtenaren- centrales duidelijk kwaad bloed gezet. In een vanmiddag uitgege ven verklaring stelden de dienstcommissies (onderne mingsraden) "erg boos" te zijn omdat zij een rapport, waarin we tenschapsmensen de eerste spreidingstermijn van de PTT beoordeelden, als "eenzijdig en emotioneel van de tafel veegt". Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan. Maandag l/m vrijdag van 18.00- 19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18 00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 ot 210221. of de agent in uw woonplaats. De gewraakte Egyptische scriben ten, daarin bijgevallen door mi nister van buitenlandse zaken Mohammed Kamel, stelden dat Egypte als Semitisch volk onmo gelijk anti-semitisme kan worden verweten. Nu de Egyptische pers een heel wat voorzichtiger koers is gaan varen lijkt ook deze voorwaarde voor de hervatting van overleg vervuld. Valse briefjes van honderd in Bodegraven (Van een onzer verslaggevers) BODEGRAVEN - Twee Bode- graafse winkeliers (boekhandel en levensmiddelen) hebben gis teren ieder een vals briefje van honderd gulden in de hand ge drukt gekregen. Een man van omstreeks 30 jaar kocht een aan tal kleine spulletjes en betaalde, naar later bleek, met een vals bil- Volgens de dienstcommissies ver jet. geet staatssecretaris Smit dat zij niet alleen over twee PTT-rap- porten beschikt maar ook over vier andere onderzoekingen over de verhuizing van de centrale di rectie, die eveneens negatief van strekking zijn. De middenstanders, die zelf de on volmaaktheden aan het „briefje" ontdekten, hebben aangifte ge daan bij de rijkspolitie in het dorp. De bankbiljetten zyn in be slag genomen. De groepscommandant sluit het "Wij zouden er prijs op stellen dat U niet uit dat nog meer winkeliers eerst deze rapporten lees, alvo- de dupe zijn geworden van deze rens commentaar te geven", al- wisseltruc". dus verwijten de ambtenaren r Smit haar optreden. Harde eisen, die in de vanmiddag aangeboden petitie staan: het opnieuw bespreken van de spreidingsplannen in het par lement; heropening van een "open en reëel overleg"; tot stand brengen van een ver trouwensrelatie tussen het minis terie en het PTT-personeel; vertraging van de al op gang ge komen verhuizing naar Gronin gen; het niet-verplaatsen van "lege stoelen" (arbeidsplaatsen), als herplaatsing van de betrokken medewerkers nog niet is gere geld. DEN HAAG(ANP) - Staatssecreta ris mevrouw mr. E.A. Haars justitie heeft het verzoek om poli tiek asiel in Nederland voormalig Cl A-agent Philip Agee afgewezen. Austitie acht geen re denen aanwezig, om in het geval van Agee af te wyken van het normaal geldende vreemdelin genbeleid. Vreemdelingen krijgen in Neder land alleen een verblijfsvergun ning van langere duur als daar mee een Nederlands belang is gediend of wanneer er dringende redenen zijn van menselijke aard. Op Agee is noch het een, noch het ander van toepassing, aldus justi tie. Philip Agee kan tegen de be slissing van de staatssecretaris geen beroep aantekenen. Voormalig burgemeester Barcelona gedood bij bomaanslag MADRID (UPI) - Vier hebben vanmorgen de oud-bur gemeester van Barcelona, Joaquin Viola Sauret, en zijn vrouw met een bom vermoord. Tot dusver heeft nog niemand de verantwoordelijkheid opgeëist voor de moordpartij. Viola Sauret was in 1975 bur gemeester van Barcelona. Wijlen generaal Franco had hem be noemd. Hij moest vorig jaar af treden nadat hij had geweigerd mee te werken aan hervormin gen. Na zijn aftreden deed hij als kan didaat mee aan de algemene ver kiezingen in juni van het vorige jaar maar werd niet gekozen. On der Franco had hij zitting in de Cortes. De vier overvallers hebben van morgen de huishoudster van het echtpaar overmeesterd en zijn vervolgens de slaapkamer bin nengedrongen waar zij een bom plaatsten. Viola Sauret en zijn vrouw waren op slag dood bij de ontploffing. De vertegenwoordigers van de vijf ambtenarencentrales zeggen nog steeds niet overtuigd te zijn van het nut van de spreiding in het algemeen. "Het plaatsen van nieuwe diensten en verplaatsen van delen van de groeiplaatsen zou sneller en goedkoper tot re sultaten voor het Noorden kun nen leiden", aldus hun petitie. Een kleine anarchistische groepering in Brits Colum bia vestigt de aandacht op zich door bekende politici met slagroomtaarten te be kogelen. Een voltreffer trof korteeleden de minister van sociale zaken Bill vander Zalm, (op foto met echt genote), die dertig jaar gele den uit Noordwijkerhout naar Canada emigreerde en daar zowel in zaken als in po litiek een bliksemcarrière maakte. Waarom hij op taart werd "getracteerd"? Ru briek "Publiek" PAGINA 4 Partij van de Arbeid tegen levering uranium aan Brazi- I Identiteit van ontvoerder nog onduidelijk PAGINA 9 I Feyenoord ziet niets in in- tcrtoto-voetbal PAGINA 13 Argentijns voetbal: „Wij zijn geen wilde dieren meer" PAGINA 19 I DAF-Trucks maakte een winst van dertig miljoen PAGINA 23 NAIROBI, KENIA (UPI)- In de zes maanden oude n iet-officiële oorlog in het zuidoosten van Ethiopië, hebben Somalische op standelingen voor het eerst Cu baanse soldaten gevangen ge nomen, zo heeft radio Mogadisjoe vandaag bekendgemaakt. In de uitzending, die werd aange haald door het opstandelin genblad „Danab" (bliksem schicht), werd gezegd dat in de gevechten „andere geallieerde soldaten" waren gedood. Hier mee zijn vermoedelijk Sovjetrus- sische of Oosteuropese militairen bedoeld, van wie is gezegd dat zij aan de zijde van Ethiopië aan de strijd deelnemen. Hoewel Ethiopië heeft tegenge sproken dat zich Cubaans en Sovjetrussisch militair personeel in Ethiopië ophoudt, schat de Amerikaanse inlichtingendienst dat er 1.000 Russen en 2.000 Cu banen in het land zijn, van wie een aantal zou meevechten. Waar de Cubanen zijn gevangen genomen zegt het Somalische be richt niet, maar het is vermoede lijk in de gevechten bij de oude ommuurde stad Harar, een van de twee bolwerken die Ethiopië in de omstreden streek van Oga- den nog heeft.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1