Sociale positie van universiteit bepleit Nog dit jaar kunststof atletiekbaan Lezers schrijven In Leiden staan huizen al jaar leeg kantonrechter In Leidse universiteitsraad Vierhonderd kandidaten voor flats P arkeerprobleem Ga fietsen of verhuizen In de Leidse Hout Morssingel VOS-cursus Olga's Rijke Slapen laat uw slaapkamer ontwaken OLGA DINSDAG 24 JANUARI 1978 LEIDEN - In de Leidse universiteitsraad is gisteravond van verschillende kanten gepleit voor meer aandacht en onderzoek naar het maatschappe lijk functioneren van de universiteit. De pleidooien werden gedaan bij de behandeling van het ontwikkelingsplan van de universiteit voor de pe riode 1980-1985. Dit plan dient voor de Leidse uni versiteit als uitgangspunt bij de gesprekken met het rijk voor het vaststellen wat de universiteit de komende jaren mag en kan op het gebied van het onderwijs, onder zoek, personeelsvoorziening en huisvesting. Het ontbreken van een maat schappelijke plaatsbepaling werd in eerste instantie aange kaart door Van Kuyen (buitenu niversitair lid). Hij noemde het een noodzaak dat de universiteit naast de nu gehanteerde zake lijke planning ook tot een visie komt welke taken men aanpakt. Pleidooi voor spreektijd beperking LEIDEN - Het PPR/D'66-raadslid Beijen heeft gisteravond bij de aanvang van de raadsvergade ring gepleit voor het invoeren va n spreektijdbeperking. Een sys teem dat tijdens begrotingszit tingen al wordt gehanteerd. "Het gaat niet goed in de gemeente raad", zei Beijen, verwijzend naar voorstellen, die al maanden op de agenda prijken (zoals het voorstel tot aanleg van de Churchillbrug). Hij sprak de hoop uit dat alle frac ties zich over dit probleem zullen buigen. De spreektijdbeperking zou "by wijze van experiment ook in de gewone raad ingevoerd moeten worden", aldus het PPR/D'66-raadslid. Hij bepleitte daarom het idee om een deel van de onderzoekscapa citeit te benutten voor een onder zoek naar de waarde en betekenis van de universiteit. Volgens Van Kuyen zou de universiteit zo op een meer fundamentele manier zijn plaats in de samenleving kunnen bepalen. De opvattingen van Van Kuyn werden later ondersteund door woordvoerder Van Lieshoudt van de Progressieve Partij-frac tie. Deze had het gevoel dat de universiteitsraad op dit moment niet in staat was de - wat hij noemde maatschappelijke prijs en waarde - van de universiteit aan te geven. Hij miste op dit punt bij het college van bestuur de "intellectuele en visionaire bewerktuiging". Vervolgens gaf hij de visie van de PP-fractie die zich baseerde op het politieke uitgangspunt van spreiding van kennis, inkomen en macht. Vanuit deze opvatting is men onder meer voorstander dat het universitaire onderzoek zich in belangrijke mate richt op de positie van de derde wereld en de achtergestelden in eigen land. Van Lieshout beklemtoonde dat de PP-fractie zich binnen en buiten de universiteitsraad actief zal ui ten als blijkt dat het huidige ka binet het uitgangspunt van spreiding van kennis inkomen en macht op het vlak van de univer siteit geweld aan doet. Van de kant van het college van be stuur ging waarnemend-voorzit ter Gevers niet op deze opstelling in. Hij was van mening dat dit buiten het kader van het ontwik kelingsplan viel. Naar Van Kuyen antwoordde Gevers dat diens ideëen ook binnen de Aca demische Raad onderwerp van bespreking zijn. In de discussie over het plan kreeg het college van bestuur van ver schillende kanten de waarschu wing zich niet te berustend op te stellen bij de financiële beper kingen die het rijk stelt (de zoge naamde nul-lijn). Gewaarschuwd werd tegen de situatie dat het rijk teveel eenzijdig gaat bepalen wat de waarde van het weten schappelijk onderwijs is. De universiteitsraad aanvaardde het ontwikkelingsplan uiteinde lijk met de grootst mogelijke meerderheid. Alleen raadslid Cohen onthield zijn stem. Hij kon zich op een groot aantal punten niet in het plan vinden. LEIDEN - Het komt niet vaak voor dat er helemaal niets leuks of interessants gebeurt bij de kantonrechter. Maar na zo'n dag als gisteren denk je toch: ja daar zitten we dan achter onze typemachine, wat moeten we nou? Park eerovertreding na parkeerovertreding passeerde de revue er is een heleboel over te zeggen en te schrijven, maar er is ook al zoveel over gezegd en geschreven. Iedereen weet het nu wel zo langzamerhand. Mensen die er dagelijks mee te maken hebben, omdat ze in de binnenstad wonen of werken beter dan wie ook, maar ook kantonrechter en officier van justitie weten het. Rechter De Koningh kan niet vaak genoeg herhalen: "U bent bij mij aan het verkeerde adres, ik kan de situatie niet verande ren, ik kan u ook niet vrij spreken, want u hebt nu een maal in strijd met de wet ge handeld. De enige die er wat aan kan doen is het gemeente bestuur. Het enige wat u dus kunt doen is een ander ge meentebestuur kiezen. Maar ik betwijfel of het welk gemeen tebestuur dan ook, zou lukken de situatie te veranderen." An dere mogelijkheden zijn een ontheffing zien te krijgen, ver huizen of gebruik maken van openbaar vervoer of (brom)fiets. Een jonge verpleegster had al deze mogelijkheden overwo gen. Ze woont aan de Nieuwe Rijn en had na een nachtdienst en een kwartier zoeken dan toch maar haar auto op een plaats gezet waar ze niet langer mocht staan dan een paar uur. Dat ze een bekeuring zou krijgen zat erin, want wie in zijn bed ligt om van welverdiende rust te genieten stapt er niet af en toe uit om even deel te ne men aan het verkeer. Ze is toen naar de gemeente gestapt om een ontheffing te krijgen, maar dat ging niet, want daarvoor moetje 26 jaar zijn. "Ik heb ge vraagd waarom dat is, en ze zeiden: om studenten te weren. Nou, dan voel ik me als wer kende jongere toch wel achter uitgezet". De officier van justi tie was het met haar eens en voegde er nog aan toe- "Aisnfer geen studenten zouden zijn die ouder zijn dan 26. Ze kunnen studenten toch ook gewoon weigeren". Toen rechter De Koningh haar voorstelde dan maar op de fiets te gaan, zei ze: "Ik wil niet bru taal zijn hoor, maar ik vind toch dat iedereen het recht heeft zelf uit te maken of hij in een auto rijdt of niet". Een oplossing had ze wel, ze gaat binnenkort ver huizen naar buiten de bin nenstad. Dat lijkt inderdaad de beste op lossing voor wie zijn auto niet wil of niet kan missen. Zo dacht ook een werkstudent erover, ook met nachtdiensten en wel in Den Haag. Hij kwam voor vijf parkeerovertredingen te gelijk allen op het Pieters kerkhof. "Gaat u verhuizen naar een plaats zonder par keerproblemen", vroeg de rechter belangstellend. "Nou, ja naar Amsterdam", ant woordde de student met iets van pessimisme in zijn stem. Er waren er nog veel meer, een mevrouw die er geen gat meer in zag op en in de buurt van de Rijnsburgerweg. Een winkelier in de Haarlemmerstraat, hoek Mare, die zelf al altijd met de bus komt, maar als hij een klant van dienst wil zijn door iets thuis te bezorgen prompt een bekeuring krijgt als hij even zijn auto voor de deur zet om in te laden. Hij deed dat volgens de rechter niet snel genoeg, want 'onmiddelijk laden en lossen' zoals dat heet, mag wel. De kantonrechter is inderdaad niet de man die er iets aan kan doen, zo er al iemand is die dat wel kan. Hij kan alleen de ver halen aanhoren en zo vriende lijk zijn niet de gebruikelijke dertig gulden te vragen, maar de vijftien gulden die ook bij de directe betaling gevraagd wordt. Dat deed hij dan ook in de meeste gevallen. Met ingang van de volgende maand wordt het overigens nog raadzamer om meteen te beta len, want het tarief bij de kan tonrechter wordt dan veertig gulden, terwijl het tarief van de schikking nog een jaartje vijf tien gulden blijft. MARGA WUIS Volgens mii weet mevrou LEIDEN - Bijna 400 belangstellen den hebben zich bij Stok b.v. in Alphen aan den Rijn gemeld als gegadigde voor een van de 120 flatwoningen, die aan de Leidse Morssingel worden gebouwd. Op de plaats van de vroegere heren huizen komen 26 tweekamerwo ningen, 90 driekamerwoningen en 4 vierkamerwoningen. De twee- en driekamerwoningen vallen in de premiekoopsector (prijzen resp. ongeveer 98.500 gulden en ongeveer 113.000) en de vierkamerwoningen (160.000 gulden) in de vrije sector. Overi gens geldt voor alle woningen dat de gemeente Leiden een selectie toepast bij de toewijzing. VIJFTIEN MAANDEN HECHTENIS DEN HAAG/LEIDEN - De 19-ja- rige W.S. uit Leiden is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een jaar en drie maanden hechtenis met aftrek van voorar rest. De jongen had een hele reeks van diefstalletjes gepleegd om aan geld voor verdovende middelen te komen. Het vonnis is conform de eis van officier van justitie mr. Blok twee weken ge leden. Herbéstrating Cobetstraat is begonnen LEIDEN - De Dienst Gemeente werken heeft gisteren een begin gemaakt met de herbestrating van de Cobetstraat tussen de Kernstraat en de Fruinlaan. Be gonnen is met het maken van trottoirs. Voor dat karwei denkt men, afhankelijk van de weers omstandigheden twee a drie we ken nodig te hebben. Als de trot toirs klaar zijn wordt begonnen met de aanleg van de parkeer- stroken en de herbestrating van het wegdek. Dat werk zal nog on geveer vier weken duren. Bij de herindeling van de straat wordt rekening gehouden met de wen sen die de bewoners op en na de recente voorlichtingsavond, in brachten. Volgens mij weet mevrouw Van Aken niet waar ze over praat als zij zegt dat de aanpak van de VOS-kursussen in Leiden zo een zijdig is, zo gericht op het door breken van traditionele rolpatro nen, en het inpompen van ideeën door de kursusleiding. Ze zegt dat ze het belangrijk vindt dat de VOS bezig is met bewust maken van de vrouw. Nou, dat is dan ook een goeie aan duiding van de VOS-kursussen. Ik heb zelf het genoegen gehad om een paar keer een praatje te houden voor een VOS-kursus met aiskussie na. En ik kan mev rouw Van Aken verzeren, vanuit mijn eigen ervaringen en van wat ik via anderen gehoord heb, dat er niks ingepompt wordt door de kursusleiding. Integendeel, de vrouwen zélf bepalen wat voor onderwerpen er besproken wor den en welke vragen er aan de gastspreker gesteld zullen wor den. De ene keer gaat dat over sociale wetgeving, over zaken die de woon- en leefsituatie aangaan, dan weer eens over opvoeding, drugs. Al naar gelang het onder werp zal het as pekt van de rol verdeling vrouw-man meespelen in de diskussie. En dan niet door- gedramd door de kursusleiding; de kursisten zelf dragen dingen aan waarover zij willen praten. Dat is een belangrijk principe van het VOS-werk in Leiden en daarom is die Leidse VOS-kursus ook zo goed, omdat het geen mooi vantevoren uitgedokterde prog ramma's biedt. Nee, de onder werpen worden door de kursis ten zélf vastgesteld. Bewustma king weet u wel? Een ander belangrijk principe van de VOS waartegen mevrouw Van Aken bezwaar aantekent is dat men zich in Leiden speciaal richt op de vrouwen uit de lage inko mensgroepen. Mevrouw Van Aken zegt, dat andere vrouwen, die in een betere financiële posi tie verkeren, ook een VOS-kur sus nodig kunnen hebben, en nu niet bij de VOS terecht kunnen. Ik ben het met haar eens dat het belangrijk is dat bewust wordingsprocessen bij alle vrouwen op gang gebracht wor den, of je nou poen hebt of niet. Maar het is nog altijd zo dat vrou wen die zelf of via hun echt genoot een goed inkomen heb ben, meer mogelijkheden heb ben om zich te ontplooien dan vrouwen die zelf of wier man ge woon loontrekkers zijn. Deze laatste groep vrouwen is in de meerderheid, dus dan is het toch niet zo gek dat een VOS-kursus zich in de eerste plaats op deze groep vrouwen richt? De organisaties die meer de vrou wen bereiken die in een betere financiële positie verkeren, or ganiseren toch ook al ver schillende kursussen over poli tiek e.d. Misschien kunnen zij dit uitbreiden tot kursussen over Maatschappelijke Oriëntatie? In de subsidieaanvrage van de Vrouwenraad Leiden stond trouwens al dat men bezig is met iets dergelijks. Prima, maar dan moet mevrouw Van Aken zich niet zo afzetten te gen een groep die duidelijk iets anders wil dan de traditionele vrouwenorganisaties. Er is plaats voor die traditionele vrouwenor ganisaties, zoals merendeel in de Vrouwenraad verenigd, die heel nuttig werken aan zaken zoals baarmoederhalskankeron- derzoek en Tafeltje Dek Je, én er is plaats voor d vrouwenbeweging die voort komt uit de heropleving van het feminisme in de eind 60-er jaren. Wat is het nut om elkaar te be strijden: zoals mevrouw Van Aken al een tijdje probeert? Ik zie het niet. We zijn ieder bezig met dingen die we belangrijk vinden rond de vrouw. Het zijn vaak niet de zelfde dingen, en daarom moetje de verschillende aktiviteitèn wel verschillend beoordelen. Mevrouw Van Aken zal begrijpelij kerwijs nooit om 30.- vergoe ding voor een ochtend in de week gevraagd hebben tijdens het pre sidentschap van de Ver. voor Ned. Huisvrouwen. Misschien is het moeilyk, maar laat mevrouw Van Aken zich toch eens ver plaatsen in een andervrouws si tuatie voor wie 30.- ontzettend belangrijk is. En vanwege het geld, én vanwege de waardering in- en buitenshuis voor het ver antwoordelijke werk wat een VOS-begeleidster doet. HILDA PASSCHIER PSP RAADSLID 5de BINNENVESTGRACHT 1 LEIDEN Administratieve leegstand: 1144 ft LEIDEN - Het afgelopen week end werd uit verschillende bouwketen op het bouwterrein van de LEAO-school aan de Von dellaan gereedschap gestolen. De totale waarde van de gestolen goederen bedraagt bijna 6000,- De dief of dieven kwam(en) bin nen door forcering van een raam. LEIDEN - Het ziet er nu toch wel naar uit dat Leiden binnen af zienbare tijd en als de plannen volgens schema verlopen nog dit jaar de beschikking zal hebben over een kunststofatletiekbaan. Wethouder Tesselaar, die de Leidse sportzaken behartigt, verwacht dat in de loop van maart met de aanleg van de kunst- stofbaan in de Leidse Hout kan worden begonnen. Het produkt waarmee de Leidse baan naar alle waarschijnlijkheid zal worden belegd is afkomstig uit de Verenigde Staten en heet Chevron 440. In Amerika en Ca nada zijn talrijke atletiek-ac- commodaties van een dergelijke toplaag voorzien. In Europa tot dusverre twee, namelijk de ba nen in Oxford en Kopenhagen. De Chevron 440, een volkunststof die na duurzaamheids- en slij- tage-proeven door de Neder landse Sport Federatie is goedgekeurd, is onder meer door de sterk gedaalde dollarkoers fi nancieel haalbaar voor Leiden geworden. Wethouder Tesselaar heeft op dit ogenblik een sterke voorkeur voor dit Amerikaanse produkt, mede op advies van de Leidse Sportstichting. Nadat de gemeenteraad vorig jaar oktober een krediet van 800.000 beschikbaar had gesteld voor verbetering van de atletiekbaan in de Leidse Hout (o.a. verlenging van 400 meter) en de raad door aanneming van een amendement zijn voorkeur voor een kunst stof-toplaag had uitgesproken (dat mocht eventueel meer geld kosten) is men zich bij de Sport stichting uitgebreid gaan oriënteren op het gebied van kunststofaccommodaties. Vele banen werden bekeken terwijl de eigenschappen van de diverse halfkunststoffen (zoals Regupol, Recaflex S en Bolidtan H) en vol- kunststoffen (zoals Rekortan en Chevron 440) werden vergeleken. Er werd onder meer gekeken naar de slijtage van de toplaag de hechting van de verschillende la gen en de veerkracht. De werkzaamheden van de Sport stichting resulteerden onlangs, na overleg met de steeds bij de werkzaamheden betrokken ver tegenwoordiger van de Leidse atletiekvereniging in de Raad van Beheer van de Sportstichting, de heer R. Pommee, in het advies de Leidse Hout-baan van een Chev ron 440-toplaag te voorzien. Volgens wethouder Tesselaar is het advies financieel haalbaar. De aanleg van een 400m-baan met ee Chevron 440-toplaag vergt een bedrag van 875.000. Indien ge lijktijdig het binnenterrein, waarop de spring en werpnum- mers worden verwerkt, zou wor den aangepast aan de huidige normen zou daar nog eens een bedrag van 250.000 bijkomen. Van dat laatstgenoemde is Tes selaar een groot voorstanden "Het is veel efficiënter om de baan en het binnenterrein gelijk tijdig aan te pakken. Als je het binnenterrein later in orde maakt kom je alleen maar duurder uit terwijl bovendien de kans bestaat dat er dan vernielingen aan de baan optreden omdat men steeds de baan moet oversteken. Ik zal de commissie waarin deze zaak wordt behandeld en de gemeen teraad dan ook voorstellen hier extra gelden voor beschikbaar te stellen". Gelet op de uitspraak van de ge meenteraad vorig jaar oktober mag worden verwacht dat het voorstel van Tesselaar het zal halen. Voor de Leidse at- letiekgemeenschap doemt dan het perspectief op binnen af zienbare tijd weer over een ac commodatie te kunnen beschik ken die in Nederland voor "vol" wordt aangezien. En dat is na de misère van de afgelopen vijf, zes jaar een vreugdevolle zaak. B.P. ADVERTENTIE LEIDEN - Per 1 oktober 1977 ston den er in Leiden 1144 woningen leeg volgens de gegevens van de afdeling Bevolking. Een cijfer dat afwijkt van de werkelijke leeg stand, omdat het Centraal Bu reau voor de Statistiek afgaat op het woningregister en niet con troleert of er voor een bepaalde woning al wel een woonvergun ning is afgegeven. Van de 1144 woningen stonden er 227 al een jaar of langer leeg. Vijf van deze woningen waren sedert de oplevering nog niet bewoond geweest. Van de 227 woningen die al een jaar of langer leegston den, waren er 118 ongeschikt voor bewoning, bijvoorbeeld vanwege renovatiewerkzaamhe den. Van de totale leegstand van 1144 woningen stond 61.9 pro cent korter dan een half jaar on bewoond. Het aantal bewoonde woningen, dat al een jaar of langer leeg stond, is ten opzichte van 1 oktober 1976 ge daald: van 203 naar 117. Absoluut gezien stonden er in Lei- den-Noord de meeste eerder be woonde woningen leeg: 150 stuks (27 in Groenoord, 44 in Noord erkwartier en 60 in de Kooi) 17 in de Waard en 2 op het Waardei- land). In de Merenwijk liep de leegstand terug: van 63 op 1 ok tober 1976 tot 49 een jaar later. Van deze woningen waren er 24 aan de Condorhorst gevestigd, die in de meeste gevallen als wis selwoning in gebruik waren in verband met renovatiewerk zaamheden. De leegstand in de Merenwijk van nimmer be woonde woningen daalde van 174 naar 45 stuks. Op 1 oktober 1977 stonden erin het Morskwartier 67 woningen leeg, die nog niet eer der bewoond waren. Daarvan waren er 65 te vinden in de ver zorgingsflat Schouwenhove. Het aantal nimmer bewoonde wo ningen in het Boerhaavedistrict daalde sinds 1 oktober 1974 tot drie jaar later met ruim tachtig procent van 73 naar 14. In de binnenstad, het Rooden- burgerdistrict (waar Tuinstad- swijk onder valt), Leiden-Noord en Zuid-West steeg het aantal leegstaande woningen als gevolg van de renovatiewerkzaamhe den. LEIDEN - In de nacht van 26 op 27 januari zal de brug Haagsche Schouw van twaalf uur 's nachts tot zes uur 's ochtends wegens onderhoudswerkzaamheden af gesloten zijn voor alle rijverkeer. Fietsers en voetgangers kunnen normaal passeren. Het wordt hoog tijd dat uw slaapkamer ontwaakt, dat kan nu door Olga's Rijke Slapen De unieke kollektie springboxen, hoofdborden, matrassen, spreien en gord ijnen is een streling 'loog en maakt van uw slaap- kamer een leefkamer. Welke f|;, stijl u ook prefereert: Olga biedt u de keus en u haalt f Rijke Slapen in huis De kwaliteit van alle Olga produkten is de onbetwist* top vanwege de gebruikte materialen, de gekozen dessins en de vormgeving. Stop uw naam en adres met daarbij f 1,- aan postzegels ingesloten, in een als brief gefrankeerde envelop en stuur deze naar Olga of maak f 1over per giro. U ontvangt dan de uitgebreide, kleurrijke brochure van 24 pagina's over Olga's Rijke Slapen: Olga. Postous 16, Leiden. Postgiro 12002. Olga mjjkt 't bijna 1 miljoen aan prijzen t.b.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 14