Kloof in Midden- Oosten opnieuw breder geworden Hulp West-Duitsland aan Somalië sterk omstreden Belgische industrieel ontroerd Brezjnjev waarschuwt voor invoering N-bom Experts: Het was zelfmoord Formateur Andreotti beg onnen Portugese formatie verloopt traag 16 DAGEN MEXICOPERKIM INCL. HOTEL v.a.1661.- Thuis in de lucht. Indonesië verbiedt 'witboek' DINSDAG 24 JANUARI 197: BUITENLAND Baron Eduard Jean Empa PARIJS (AFP/Reuter/UPI; - Bij de Franse politie was het gisteren groot alarm na de ontvoering in de ochtend in Parijs van de Belgische grootindustrieel Baron Edouard Jean Empain, pre sident van de Frans-Belgi sche "Empain-Schneider"- groep. Baron Empain (40) was juist van zijn Parijse woning weggereden toen zijn auto op de Avenue Foch werd klem gereden door een bestelwa gen en een motorrijder. Em- pains chauffeur werd uitge schakeld en enkele honder den meters in de bestelwa gen meegevoerd, waarna hij werd vrijgelaten en toegeta keld en ontdaan, de politie kon waarschuwen. De an dere ontvoerders verdwenen met baron Empain in diens wagen. De politie sloeg meteen groot alarm voor het gehele Franse grondgebied en de grenzen. Tot gisteravond beschikte de politie over geen enkele duidelijke aanwijzing om trent de drie of meer ont voerders en hun vervoer middelen. Uren na de ontvoering hadden de ontvoerders ook nog geen contact met de familie opge nomen om hun eisen kenbaar te maken. Baron Edouard Jean Empain is president van één van de grootste Europese houdstermaatschappijen met meer dan 500 doch terondernemingen waarbij 130.000 mensen werken en met een omzet, vorig jaar, van 22,1 miljard Franse franc. Bovendien is de ont voerde lid van het bestuur van de Franse werkgevers organisatie. Hij is een kleinzoon van de Belgische generaal Baron Edouard Empain, in 1881 stichter van de dynastie en bouwer van de Parijse me tro. Tot de groep behoren metaalindustrieën en staal constructiebedrijven, de kernindustrie "Frama- tome", scheepswerven in Duinkerken, Elektrische en Elektronische industrieën de "Banque de l'Union Euro- péenne" en de Belgische bank voor de industrie. Baron Empain is gehuwd en heeft drie kinderen. Em- pains auto is gisteravond op een parkeerplaats in het noordwesten van Parijs te ruggevonden. Pogingen tot nieuw gesprek over Namibië KAAPSTAD (AFP) - De ambassa deurs van Frankrijk, de Ver enigde Staten, Groot-Brittannië, West-Duitsland en Canada heb ben gisteren in Kaapstad niet na der onthulde stappen onderno men bij de Zuidafrikaanse minis ter van buitenlandse zaken Botha om te pogen de onderhandelin gen over de onafhankelijkheid van Namibië (Zuidwest-Afrika) uit het slop te halen zo werd giste ren uit diplomatieke kringen vernomen. De vijf landen zijn de westelijke le den van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. De onderhandelingen zitten al zes maanden vast op het punt van de Zuidafrikaanse militaire aanwe zigheid in Namibië. Het bevrij dingsfront Swapo houdt onver kort vast aan zijn eis dat alle Zuidafrikaanse troepen uit het gebied moeten verdwijnen voor er algemene verkiezingen kun nen worden gehouden. Zuid- Afrika wil een deel van zijn troe pen laten vervangen door VN- troepen, maar heeft verder nog geen concessies willen doen. BONN (UPI/ANP/SP) - De Russische pre sident en partijleider Leonid Brezjnjev heeft brieven geschreven aan westerse regeringsleiders waarin hij waarschuwt voor de invoering van de Amerikaanse neutronenbom, zo is gisteren vernomen in kringen van de Westduitse regering. Gezegd werd dat Brezjnjev zich in de brie ven, waarvan ondermeer Bondskanse lier Helmut Schmidt er één heeft ont vangen, fel uitvalt tegen de produktie en invoering van de bom. De neutronen bom is een, volgens militaire zegslieden, beperkter wapen dan de atoombom. Zij vernietigt "slechts" mensen en laat ge bouwen vrijwel ongedeerd. Ook het dagblad Die Welt meldde het ver sturen van de brieven. Volgens het blad zijn de brieven niet alleen naar NAVO- landen maar ook naar ongebonden wes terse landen gegaan. Brezjnjev zou de brieven al drie weken geleden hebben verzonden. Hij meent dat de invoering van de neutronenbom in Europa de ontspanning in gevaar zal brengen en moeilijkheden zal opleveren voor de algemene betrekkingen tussen oost en west. Hij vraagt West-Duitsland zijn invloed aan te wenden om de Ver enigde Staten te overreden de plannen met de bom te laten vallen. Brezjnjev voert niet slechts het argument aan dat ook door Westeuropese tegen standers van de neutronenbom wordt gebruikt, namelijk dat het de grens tus sen nucleaire en conventionele wapens vervaagt. Hij zegt in niet mis te verstane termen dat ook de Sovjet-Unie een neutronenbom kan en zal vervaardigen, als beide partijen niet onderling over eenkomen van dit wapen af te zien. De Sovjet-Unie is vastbesloten tegen de totstandbrenging van de neutronen bom", aldus Brezjnjev in het "infor matiebulletin". "Wij begrijpen en ondersteunen uit alle macht de stem van miljoenen mensen van alle kanten van de wereld die er te gen protesteren. Indien deze bom tot stand wordt gebracht in het westen - tot stand gebracht tegen ons, hetgeen niemand zelfs ook maar tracht te ver heimelijken - dan moet men zich daar er duidelijk rekenschap van geven, dat de Sovjet-Unie geen passieve toeschouwer zal blijven". CAIRO/JERUZALEM (AFP/Reuter/UPI) - De kloof tussen Israël en Egypte is gisteren nog iets breder geworden. De Israëlische premier Begin beschuldigde president Sadat van Egypte van woordbreuk en maakte een op verzoek van Egypte geheim gehouden beginselverklaring bekend, die is opgesteld op de topbijeenkomst in Ismailia. Sadat van zijn kant kondigde een diplomatiek offensief aan, waarbij onder andere Bonn en Washington worden ingelicht over de oorzaken van de stagnatie handelingsklimaat, geschapen door "extreme uitlatingen van president Sadat en de van haat vervulde berichtgeving door de pers" de vredespogingen. Zowel Ook van Egyptische zijde i het gesprek volgende week al weer hoopt te hervatten, op CAIRO - President Sadat van Egypte ontmoette gisteren zijn top-adyiseur voorwaarde dat "de eer van de (links) en de minister van buitenlandse zaken Mohammed Kamel om de "bevroi joodse staat tijdens de onderhan- te bespreken. Sadat heeft inmiddels een diplomatiek offensief aangekondigd u delingen niet wordt geschaad.". V/ashington wil inschakelen. ice-president Hoesni Moebarak i" onderhandelingen met Israël arbij hij onder andere Bonn en Egypte als Israël liet echter ten, dat de onderhandelingen nog 'niet helemaal zijn mislukt. In de beginselverklaring van Is mailia, die door premier Begin in het parlement is voorgelezen, staat dat Israël zich verplicht zich uit bezette gebieden terug te trekken, maar niet noodzakelij kerwijze uit alle. De Egyptische klaard, dat de onderhandelingen met Israël slechts "bevroren" zijn, niet afgebroken. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft giste ren de hoop uitgesproken dat de onderhandelingen worden her vat en dat partijen zich onthou den van openlijke scheldpartijen. zelfbeschikkingsrecht Het Israëlische parlement heeft gis- het voor de Palestijnen staat document tegenover het Israëli sche autonomievoorstel. Begin gaf Egypte in overweging een plan op te stellen ter demili- tarisatie van de Sinaï. "De Sinaï is in 30 jaar vijfmaal basis voor Egyptische aanvallen op Israël geweest. Dat mag niet weer ge beuren. Er komen geen Egypti sche soldaten meer ten oosten van de strategische heuvels Mittla en Giddi. Sadat ging daar aanvankelijk mee akkoord", al dus de Israëlische premier. Hij voegde daaraan toe dat bij gebrek Premier Begin aan een behoorlijk vredesverdrag bezetting van het gebied en gren swijzigingen door het internatio naal recht aanvaarde gebruiken zijn. "Geen enkele Israëlische soldaat zal zijn post verlaten zo lang er geen vredesverdrag is," aldus Begin. Sadat had hem beloofd dat het Egyptische leger tussen 180 en 200 km van Israëls vooroorlogse grens vandaan zou blijven, maar op een bijeenkomst van de mili taire commissie was dat veran derd in 40 km. "Bevroren" Israël heeft de deur voor de mili taire en de politieke onderhan delingen wijd open gelaten, aldus Begin. De reis van minister van defensie Weizman en zijn delega tie naar Cairo was alleen maar uitgesteld in afwachting van ver betering van het slechte onder- teravond met 59 tegen 9" stem- nen, bij 19 onthoudingen, Begins erklanng over de schorsing van de onderhandelingen goedge- keurd. De Egyptische minister van buitenlandse zaken Mohammed Kamel zei gisteren dat de hervat ting van de politieke en militaire onderhandelingen met Israël af hangt van een tevoren te berei ken overeenstemming over een "concrete basis" voor de onder handelingen. "Maar die hebben we nog niet", aldus de minister. Israël'zei dat hij BONN (SP)-De krediethulp van 25 miljoen mark die de Bondsrepu bliek zonder enige voorwaarden aan Somalië heeft verstrekt houdt in West-Duitsland de ge moederen sterk bezig. Tijdens één in allerijl bijeengeroepen persconferentie van de Ethiopi sche ambassadeur Dakne (met welk land Somalië in staat van oorlog verkeert) werd verzekerd dat de uitwijzing van de West duitse ambassadeur in Ethiopië, Lankes, gisteren niets met dit ROME (Reuter) - De Italiaanse ka binetsformateur Andreotti is gis teren zijn besprekingen met poli tieke leiders begonnen in een po ging opnieuw een regering zon der communisten aan de macht te krijgen. Als eerste ontving An dreotti de leider van de grote communistische partij, Enrico Berlinguer die alles op alles stelt om zijn partij in de regering te krijgen. Na afloop van het gesprek van an derhalf uur zei Berlinguer dat hij Andreotti voorstellen had voor gelegd voor een oplossing van de politieke impasse. Hij ging niet nader op de zaak in, maar zeker wordt geacht dat hij heeft aange drongen op de vorming van een regering van nationale eenheid met de communisten. Eerder op de dag hadden de leiders van de christen-democraten in parlement en senaat nogmaals hun verzet tegen communisti sche deelneming aan de regering geuit. Zij zijn ook tegen het hou den van vervroegde verkiezin gen, die wel zullen moeten wor den uitgeschreven als geen compromis wordt gevonden. Na Berlinguer ontving Andreotti een delegatie van de kleine so cialistische partij, die ook een noodregering wil met de com munisten. COLORADO (AFP) - Met een Geiger-teller wordt het personeel van een kerncentrale in de Amerikaanse staat Colorado gecontroleerd op ra dio-actieve straling. Dit gebeurde nadat gisteren radio-actief gas was ontsnapt. Vijf werkne mers zijn in een ziekenhuis opgenomen met mogelijke vergiftigingsver schijnselen. De overige werknemers, die onmiddellijk werden geëvacueerd, blijken aan hoogstens 1 tot 5 röntgen blootgesteld te zijn geweestwat als niet ernstig wordt beschouwd. Zij hoeven niet in een ziekenhuis te worden opgeno men of in quarantaine te worden geplaatst. De meesten zijn enkele uren later weer aan hun werk in de centrale gegaan. Het radio-actieve gas vormt evenmin een gevaar voor de omwonenden, aldus is door experts i krediet te maken heeft. Volgens Dakne werd de Westduitse di plomaat tot persona non grat verklaard "wegens zijn persoon en optreden". Maar geen mens in West-Duitsland die dat gelooft. Ambassadeur Dakne maakte trouwens zelf ook wel duidelijk waar de schoen wringt. Hij toonde zich overtuigd dat de miljoenenhulp aan Somalië ge bruikt zal worden voor de aan koop van wapens en de Financie ring van invasies in Ethiopië. Als tekenen noemde hij het feit dat vrachtwagens die vroeger de Bundeswehr hebben toebehoord zich in Somalië bevinden en lichte Duitse wapens door Ethiopische troepen op de slag velden zijn buitgemaakt. In dat vermoeden van wapenaan kopen staat de ambassadeur niet alleen, integendeel. De publieke opinie ook in de Bondsrepubliek houdt het voor hoogstwaar schijnlijk dat Somalië het geld zal gebruiken voor wapens om even tuele Ethiopische bevrijdingsac ties van Ogaden, het gebied dat door Somalië wordt bezet, af te weren. Staatssecretaris van Ont wikkelingshulp prof. Kollatz, probeerde gisteren voor journa listen in Bonn het zo voor te stel len dat Somalië nog wel andere behoeften had dan wapens. Maar ook hij kon tenslotte de moge lijkheid niet uitsluiten dat de Afrikaanse staat zich met die 25 miljoen mark militair zal verster ken. Weliswaar heeft de Bondsrepu bliek formeel vastgehouden aan haar politiek geen wapens te le veren naar gebieden waar poli tieke spanningen heersen. Maar van een indirecte leverantie kan op deze wijze toch wel degelijk sprake zijn. Egypte's president Sadat bijvoorbeeld heeft al te kennen gegeven best bereid te zijn uit Russische wapenvoorra- den wat aan het bevriende So malië te leveren. De Bondsrepubliek bevond zich tegenover Somalië natuurlijk in een morele dwangpositie. HXET Oostafrikaanse land heeft het in begin november mogelijk ge maakt dat op het vliegveld van de hoofdstad Mogadisjoe het door Palestijnen gekaapte Duitse vliegtuig Landshut met geweld door een Westduits commando werd bevrijd. LISSABON (AFP) - De formatie van het tweede Portugese kabi net onder Mario Soares verloopt trager dan aanvankelijk was voorzien. Achter de schermen wordt er tussen de socialisten en hun rechtse partners van het "democratisch en sociaal cen trum" (CDS) stevig touwgetrok ken over de portefeuilleverde ling. De partners in wat volgens Soares geen echte coalitie mag heten - hij verkiest termen als "samen werkingsverband" - betwisten elkaar volgens goede bron on dermeer het ministerie van buitenlandse zaken. Uiteraard was die portefeuille in het min derheidskabinet Soares in han den van een socialist. Soares zou dat zo willen laten, terwijl het CDS er echter ook aanspraken op laat gelden. Verder zou een aantal socialistische ministers uit het vorige kabinet, onder wie met name landbouw minister Antonio Barreto, be denkingen hebben tegen sa menwerking met de rechtse ge legenheidspartner. Ook wordt er volgens waarnemers in Lissabon getwist over de ver deling van de financieel-econo- mische sleutelministeries. Inmiddels wordt het tweede kabi- net-Soares nog voor zijn optre den scherp aangevallen. Uiterst rechtse kringen beschuldigen het CDS van "verraad", terwijl de communisten zeggen dat Soares een "tegennatuurlijk verbond" heeft gesloten. Deze zomer nog naar Mexico! Land van sombrero's, fiesta's, eeuwenoude cultuur enten, meeslepende muziek, randen van Acapulco. Vlieg er VLUCHTHOTEL Uw hotel is voor u gereserveerd, verder doet u wat u wilt. Prijzen? 16 Dagen Mexico City al v a. 1661.-. Een week Mexico City en een week Acapulco al INDIVIDUEEL n houtje en bepaalt de dag van vertrek zelfl'n Voordelig 14/45-daags Vroegboek-tarief Mexico City kost buiten het hoogseizoen 1765,- Richtprijs. COMPLEET VERZORGDE RONDREIZEN Veel r r Mexi. prof aisaties hebben rondreizen 'n Guatemala op hun arierend in reisduur en n Mexico bijv. 3375,- Dood Baader, Ensslin en Raspe STUTTGART (DPA) - De experts professor Armand André uit Luik en professor Hans-Peter Hartmann uit Zürich hebben gis teren in Stuttgart verklaard dat de mogelijkheid als zou een derde eraan te pas zijn gekomen bij de dood van de extremisten Baader, Raspe en Ensslin, „hoogstonwaarschijnlijk" is. De twee deskundigen waren op 18 oktober van vorig jaar na de dood van de drie terroristen in de cel ontboden om lijkschouwing te verrichten. Voor de parlementaire onder zoekscommissie van de West duitse deelstaat Baden-Würt- temberg verklaarden de beide medici dat er talrijke aanwij zingen waren die op zelfmoord wezen. Zij hebben daarentegen geen enkele aanwijzing gevon den die op het tegendeel wees. Hartman demonstreerde hoe Baader zich vermoedelijk met de linkerhand een pistoolschot in de nek heeft toegebracht. (Baader was linkshandig). Met de rech terhand zou hij de loop van het pistool in de "gewenste richting" hebben geduwd. Dat zou de ver klaring zijn voor de bloedsporen op de rechterhand van Andreas Baader. De twee deskundigen zeiden dat zelfmoord door een nekschot weliswaar niet vaak voorkomt, maar dat dergelijke gevallen zich in de geschiedenis toch wel eens hebben voorgedaan. Op het mo ment van het schieten zaten zo wel Baader als Raspe. De kogel ging bij Raspe rechts door het hoofd. Zij zouden het schot, als het door derden zou zijn afge vuurd, zonder tegenstand heb ben laten afvuren. Indien zij zou den zijn vastgehouden, ook in het geval van bewusteloosheid, zou den sporen van aanraking in het weefsel zijn geconstateerd. Ook na het bloedonderzoek is vrijwel vast komen te staan dat er van bewusteloosheid geen sprake is geweest. Bij Gudrun Ensslin sloten de twee deskundigen de mogelijkheid uit dat zij al dood zou zijn geweest en dat de strop om haar hals werd gelegd door derden. Lichte kwetsuren aan de linkerhand en de knieschijf zouden veroorzaakt zijn door het stoten tegen een stoel of de vensterbank bij de laatste stuiptrekkingen. Ook zij is niet bewusteloos geweest. VLIEG MET KLM De KLM vliegt u rechtstreeks naar Mexico City en Guatemala Citv. Snel en comfortabel, in een Boeing 74/ resp. een DC 10. VRAAG DE KLM-BROCHURE Met alle informatie, prijzen, beschrij vingen van compleet verzorgde reizen en talloze tips. Ga 'm halen bij uw KLM- agent of KLM-kantoor. of stuur een briefkaartje aan: KLM Nederland. Afd. SPL/UC.P'-stbus 7700. Schiphol. ■f KLM JAKARTA (AFP) - De Indonesi sche regering heeft de versprei ding van een "witboek", dat vo rige week door studenten van het instituut voor technologie in Bandoeng werd uitgegeven, ver boden, zo heeft de Indonesische minister van justitie, Ali Said, bekendgemaakt. In het document wordt krachtig stelling genomen tegen de nieuwe kandidatuur van presi dent Soeharto voor de verkiezin gen in maart aanstaande. In het witboek doen de studenten verder een beroep op de ver schillende partijen in het par lement, "integere en bekwame nationale figuren" als president en vice-president aan te wijzen, "teneinde een situatie te corrige ren, die hoofdzakelijk te wijten is aan ongelijkheid in de maat schappij en aan machtsmisbruik van zekere funtionarissen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13