Yance verwacht toch snel hervatting van vredesgesprek Britse liberalen zetten pari met Labonr voort ZEKER 67 DODEN DOOR SNEEUWSTORMEN IN VS Geslaagdekoppeling van Russisch ruimteveer Ondanks gekibbel tussen Egypte en Israël MAANDAG 23 JANUARI 1978 BUITENLAND PAGINA 7 Vliegtuigen ingesneeuwd op hun standplaats van het Newyorkse vliegveld La Guar dia. Zaterdag kon het vliegverkeer daar weer langzaam op gang komen. CHICAGO/NEW YORK (AFP/UPI) - Zeker 67 mensen hebben het le ven verloren in de sneeuwstormen, die de Verenigde Staten een week hebben ge teisterd. Grote vliegvelden in het oos ten zijn gesloten ge weest, autowegen on begaanbaar en het le ven in enkele grote ste den komt maar lang zaam weer op gang. Lange rijen bulldozers, vrachtwagens en am bulances zochten za terdag hun weg door de steden aan de oostkust en over de autosnelwe gen in een poging de belangrijkste verbin dingen open te houden "Het centrum van de storm zit nu boven Nova Scotia. Gelukkig zijn geen grote sneeuwstormen meer te verwachten in de komende 24 uur", aldus een woordvoerder van het meteorologisch in stituut in Boston. Die stad was 24 uur volledig lamgelegd. In die pe riode viel er 54,3 cen timeter sneeuw. Het ergst was het in Ro chester in de staat New York. Daar viel 76,2 centimeter. Philadelp hia moest het doen met 38 centimeter. Inmiddels trekt een tweede grote sneeuwstorm over Texas. Reizigers is aan geraden er rekening mee te houden. Zaterdagmiddag ging het vliegveld van Boston weer (gedeeltelijk) open, evenals de vliegvelden La Guardia en Kennedy Airport bij New York. Hier en daar stortten da ken in onder de zware sneeuwlast. In de staat New York gebeurde dat bij een grote super markt en bij een school. Niemand liep evenwel letsel op. In Boston kregen vrijwilligers drie dollar per uur voor sneeuwruimen op sta tions. Wegens de soms tot bijna W twee meter opgewaaide sneeuw konden men sen soms hun auto niet terugvinden. In Boston is in het stadhuis een centrale hulppost inge richt. Er kwamen daar zaterdag duizenden telefoontjes binnen met vragen om voedsel, on derdak en vervoer. Het Rode Kruis heeft om meer bloeddonors ge vraagd: er is een zwaar tekort aan bloed in de ziekenhuizen in de buurt. De sneeuwval in Boston is volgens de meteoro logische dienst in die stad de zwaarste sinds Een besneeuwd Manhattan, de haven dichtgevroren. Deze luchtfoto 1872, toen de dienst be- werd zaterdag gemaakt, een dag nadat New York.de ergste sneeuwbuien gon. sinds jaren had meegemaakt. %'t WASHINGTON (Reuter) - De Amerikaanse minister van buitenlandse za ken Cyrus Vance verwacht dat Egypte en Israël binnen tien dagen hun vredesbesprekingen zullen hervatten. Dit heeft een hooggeplaatste Ame rikaanse functionaris in Washington bekendgemaakt. Volgens de functionaris geloofd Vance dat de Israëlische regering de deelname aan de militaire be sprekingen in Cairo zal hervat ten, ondanks de aankondiging uitspraken zou besluiten om niet verder te praten over louter mili taire details, die in de lucht ko men te hangen bij ontstentenis een politiek raamwerk. het Israëlische kabinet giste- Minister-president Begin ren dat het vertrek van zijn verte- klaarde gisteren dat het besluit i£ genwoordigers naar de Egypti- genomen vanwege de onaan sche hoofdstad is opgeschort. vaardbare, ultimatieve eisen, var geblokkeerd. Zeventien uur lang moesten de passagiers op De Israëlische regering heeft giste- Sadat. hun bevrijding wachten. Toen was er eindelijk een pad vrijgemaakt t konden zij hun reis - te voet - voortzetten. i de Egyp- Frankrijk en China sluiten verdragen PEKING (ANP) - Frankrijk en China hebben zaterdag een ka derverdrag over wetenschappe lijke en technische samen werking ondertekend - het eerste in het genre tussen Peking en een hoofdstad in het Westen - na een onderhoud van twee uur tussen premier Raymond Barre en vice-premier Teng Hsiao-ping in Peking. Tegelijkertijd is een verdrag onder tekend over grotere culturele samenwerking. Het heeft een looptijd van twee jaar en voorziet in eerste instantie in de uitwisse ling van hoogleraren en studen ten. Het verdrag van samenwerking heeft een looptijd van vijf jaar. besloten het militaire overleg Hij noemde die eise: met Egypte voorlopig in de ijs- tische president kast te zetten, nu presidentSadat 'kwetsend voor het joodse volk het politieke paralell-overleg en de joodse staat', heeft gestaakt. Dit betekent dat Begin sprak echter de hoop uit dat minister van defensie Ezer Egypte in de komende dagen Weizman en zijn assistenten niet naar Cairo gaan om verder te pra ten met de Egyptische minister van landsverdediging, moham- med El-Gamassi. Verder praten Op verzoek van zijn Amerikaanse ambtgenoot Carter, had Sadat de mogelijkheid open gelaten om in de militaire commissie verder te praten. Israël ziet daarin niet veel, zolang het politieke overleg in Je ruzalem op dood spoor zit. Sadat trok zijn delegatie woensdag terug omdat hij van mening is dat Israël eerst akkoord moet gaan met een principiële aanvaarding van de Egyptische minimumei sen - teruggave van alle bezette Arabische gebieden en zelf beschikkingsrecht voor de Pales- tijnen. Sadat herhaalde die eisen zaterdag nog eens met klem in een rede tot het Egyptische parlement. Het was al als vaststaand aangeno men dat Israël in het licht van die 'maatregelen zal treffen die een herhaling van dit soort verklarin gen voorkomen, zodat er een geëigende sfeer ontstaat voor een kalm verloop van deze onder handelingen waarin wij nog steeds zijn geïnteresseerd". Het besluit om niet naar Cairo te gaan is blijkens de verklaring van Begin van voorlopige aard. In de nabije toekomst zal aan de hand van de jongste ontwikkelingen opnieuw worden overwogen of het voor Israël wenselijk is het militaire overleg voort te zetten. Verzoek om wapens Sadat heeft de Verenigde Staten za terdag officieel verzocht Eypte eenzelfde moderne wapenuitrus ting te verschaffen als waarover Israël beschikt. Sadat heeft dat verzoek aan president Carter ge richt via de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Cyrus Vance. "Ik vraag de wapens niet om oorlog te voeren", aldus Sadat. Maar, zo vervolgde hij, gesteund door de stroom van Amerikaanse wapens veroorlooft de Israëlische pre mier Menachem Begin zich een "arrogant" gedrag in de vredes besprekingen. Israël meent dat het ook zonder erkenning door de buurlanden kan voortgaan. Met Amerikaanse wapens wil Israël zijn nederzettingen in bezet ge bied verdedigen, en nu wil Ame rika aan Israël ook nog de F-16 Sadat had de spoedzitting gevechtsbommenwerpers leve- Egyptische parlement belegd om ren, aldus Sadat. Sadat herinnerde aan de slechte be trekkingen tussen Egypte en de Sowjet-Unie, die geen wapens meer aan Egypte wil leveren. "Ik wil niet dat de Verenigde Staten PresidentSadat heeft Israël een arrogante houding verweten .omdat het land niet wil ingaan op zijn minimumeisen voor vrede in het Midden-Oos- een embargo tegen ons handha ven". De president prees de Ame rikaanse bemiddelingspogingen tussen Israël en Egypte. "De deur voor onderhandelingen blijft open, aldus Sadat, op voor waarde dat een inbreuk wordt gemaakt op de souvereiniteit, noch op de territoriale integriteit van alle landen in het gebied". verklaren waarom hij woensdag de Egyptische delega tie terugriep uit Jeruzalem. Hij maakte duidelijk dat het conflict met Israël niet slechts de vesti gingen van rond 2.500 joden in de Sinal betrof. "Wij zijn niet uit op een unilateraal akkoord", zei Sa dat in een reactie op de Russische beschuldiging dat Egypte een af zonderlijke overeenkomst zou willen sluiten met Israël. "Ter in formatie van de domme Sovjet- Unie, ik heb de onderhandelin gen afgebroken omdat Israël niet akkoord ging met het specifiek noemen van terugtrekking uit de hoogten van Golan, de westelijke Jordaanoever, en Gaza, alvorens de Sinal te noemen". Israel moet zich uit alle in 1967 bezette Arabi sche gebieden terugtrekken, en Palestijnse zelfbeschikking aan vaarden", aldus Sadat onder luid applaus ,'uit het parlement. MOSKOU (UPI) - De Sovjet- Unie is er gisteren in geslaagd een onbemande bevoorra dingscapsule vast te koppe len aan haar ruimtelaborato rium Saljoet 6. De capsule, Vooruitgang 1 genaamd, was naar de Saljoet gestuurd om de bemanning van de Sojoez 26 van nieuwe voorraden te voorzien. De koppeling komt een nieuwe fase in het Russi sche ruimtevaartprogram. Het is nu mogelijk kos monauten langduriger aan boord van een ruimtelabora torium te houden en ze te be voorraden door middel van bemande of onbemande ruimtevaartuigen. Het officiële Russische pers bureau Tass deelde gisteren mee dat het de eerste keer is in de geschiedenis van de ruimtevaart dat een onbe mand vaartuig brandstof, le vensmiddelen en weten schappelijk materiaal had overgebracht naar een be mand ruimtestation. Van een doorbraak in ruimte vaarttechnologie is echter geen sprake aangezien het koppelen van bemande Rus sische ruimtevaartuigen, naar men aanneemt, volledig vanaf de aarde wordt gecon troleerd. "Het vervoer van voorraden door automatische ruimteschepen zal het moge lijk maken het functioneren van bemande ruimtestations aanzienlijk te verlengen en de doelmatigheid van het ge bruik ervan te bevorderem in het belang van de wetenschap en voor de behoefte van de nationale economie", aldus Tass. De Saljoet 6, die in augustus werd gelanceerd, heeft volgens westerse ge leerden nog een ruimteleven van meer dan een jaar voor zich. De kosmonauten van de Sojoez 26, Joeri Romanenko en Georgy Gretsjko, gingen op 11 december aan boord van de Saljoet. Een maand later kregen zij gezelschap van de kosmonauten van de Sojoez 27, die voor het eerst in de ge schiedenis een dubbele kop peling tot stand brachten, en die afgelopen dinsdag naar de aarde terugkeerden. De Vooruitgang 1, een aange paste versie van de Sojoez die sinds 1967 voor bemande vluchten wordt gebruikt, werd vrijdag gelanceerd. LONDEN (SP) - De kans dat er nog voor de zomer algemene verkie zingen in Engeland worden ge houden, is aanzienlijk kleiner geworden, 's Lands liberalen, in groten getale bijeen voor een speciale conferentie, hebben massaal hun goedkeuring gege ven aan de voortzetting van het omstreden pact met de Labour- partij. En het is dit pact dat de minderheidsregering van pre mier James Callaghan op de been houdt, wanneer de gezamenlijke oppositie ten aanval trekt. In juli loopt het ten einde, waarna zal worden bekeken of het voor de liberalen voordelig is met Labour een nieuwe verbintenis aan te- gaan. Premier Callaghan weet nu dat hij in ieder geval tot het einde van dit parlementaire seizoen op liberale steun kan rekenen en dat hij dus De speciale conferentie niet op korte termijn hoeft te be slissen over een tijdstip voor nieuwe algemene verkiezingen. Hij kan deze beslissing uitstellen tot het najaar en misschien zijn er zelfs mogelijkheden te vinden om met behulp van de liberalen de volledige regeringsperiode van vijf jaar vol te maken. Voor wat betreft dit laatste is het nog veel te vroeg om zelfs maar te speculeren. Nog afgezien van de vraag of premier Callaghan wel een nieuwe verbintenis met de li beralen wil, moeten ook dezen nog terdege nadenken over het nut van een nieuw pact. Tijdens hun extra-wapenschouw in Blackpool is nadrukkelijk ver meden om daar zich nu al het- hoofd over te breken. De voornaamste rden van hun sa menkomst was om orde op zaken te stellen en oprecht te proberen de verdeelde gelederen zo goed mogelijk te sluiten. In het geding was ook wel degelijk de positie van de 40-jarige leider David Steel, de architect van het pact en ook de man die over de toekomst daarvan volstrekt eigen ideeën koestert. Zo er werkelijk sprake was van een grote aanval op de positie van de jonge Schotse aan voerder. dan heeft David Steel die met vlag en wimpel afgesla gen. vast gesteld, toen nadrukkelijk tegen de liberale opvattingen in, een groot aantal van socialisten in het Lagerhuis hun stem uitbrachten tegen verkiezingen op basis van evenredige vertegenwoordiging voor het Europese parlement. Aan liberale zijde wist men heus wel dat de meeste socialistische afgevaardigden zich totaal niet aangetrokken voelen tot een ver kiezingssysteem op basis van evenredige vertegenwoordiging. Maar zij vonden dat dit nu net een kwestie was waaruit zonneklaar zou moeten blijken dat ook de so cialisten bereid waren een ste vige prijs te betalen voor het pact, dat hun regering dan toch maa- r in het zadel hield. Ofschoon premier Callaghan en een aantal van zijn ministers, on der wie de fervente anti-Euro peaan Michael Foot, zelf het goede voorbeeld gaven doorvoor evenredige vertegenwoordiging te stemmen, viel het totale aantal socialistische voorstemmers dusdanig tegen dat de liberalen zich vreselijk genomen voelden. Ze staken hun ergernis dan ook niet onder stoelen of banken. Niet alleen onder de dertien par lementaire afgevaardigden, van wie Labour het zo nadrukkelijk moet hebben, maar in het gehele liberale kamp ontstond grote op schudding en voor even kreeg men het idee dat in een volslagen rebellie niet alleen het pact met de minderheidsregering van Ja mes Callaghan, maar ook de libe rale leider David Steel het loodje zou moeten leggen. Vooral onder leiding van Cyril Smith, zonder twyfel Engelands meest omvangrijke politicus, werd massaal stormgelopen te gen het gedrag, dat volgens Smith de partij zijn onafhan kelijkheid zou kosten. In Black pool heeft Cyril Smith deze stel ling met grote nadruk herhaald en uit het ovationele applaus dat hem op de conferentie ten deel viel, bleek duidelijk dat vele libe ralen zijn diepe bezorgdheid wel degelijk delen. Cyril Smith en alle andere tegen standers hebben tenslotte echter toch het hoofd moeten buigen voor de koele logica van leider David Steel, de man die met het pact volgens een zeer bepaalde strategie te werk gaat. David Steel houdt vol dat het met de li beralen. die niet alleen blijkens de opiniepeilingen sterk in po pulariteit teruglopen, al ver voor het aangaan van de verbintenis met Labour slecht gesteld was. Zijn bedoeling was juist om in ruil voor steun in het parlement, van Labour allerlei concessies af te dwingen, waarmee de liberalen dan hun voordeel zouden kunnen doen. Een zeer ambitieuze strategie in derdaad, maar er stond aan alter natieve plannen eigenlijk niets tegenover. David Steel heeft de slag in Black pool dan ook grandioos gewon nen en zelfs Cyrill Smith heeft hem nu zijn volledige steun toe gezegd. Niettemin, het licht staat op rood voor het pact met de so cialisten. Tot juli en dan echt ver der. Tenzij Labour omwille van de noodzaak eindelijk eens echt water in de wijn doet. Maar wat dat betreft houdt David Steel na drukkelijk zijn opties open.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7