Cronesteinse polder in huidige staat bewaren 5Laat Levenopent Leids bureau Werkgroep tegen Vlietpark-plannen Franciscus Band met gerust hart straat op over paar maanden 97ft MAANDAG 23 JANUARI 1978 Vereniging ter bescherming van het ongeboren kind LEIDEN - Aan de Lage Rijndijk 76 is zaterdagmiddag officieel het eerste landelijke bureau "Laat leven" van de Vereniging ter Be scherming van het Ongeboren Kind geopend. Dit bureau stelt zich tot taak vrouwen te helpen die op de een of andere manier geestelijke problemen hebben met hun zwangerschap. Daarbij stellen de vertegenwoordigers van de vereniging voorop dat hun adviezen die zij aan de vrouwen geven, nooit abortus als een op lossing zal worden aangedragen. De vereniging die in 1971 werd opgericht keert zich resoluut te gen welke vorm van abortus dan ook. Leidenaar Ben Zijl (lid van de ver eniging) gaat samen met een part time maatschappelijk werkster het kantoortje aan de Lage Rijndijk dagelijks bemannen. Zijl wijst erop dat hun hulpverle ning zich niet alleen richt op ge trouwde en ongetrouwde zwan gere vrouwen, maar ook op vrouwen die al eens abortus heb ben laten plegen. Hij doelt daar mee op begeleiding van vrouwen die schuldgevoelens en trauma's hebben overgehouden na het on derbreken van de zwangerschap. Een van de zaken waar het bureau, dat de supervisie gaat uitoefenen over 22 landelijke afdelingen van de vereniging, zich nog intensie ver mee bezig gaat houden is het plaatsen van (veelal jonge) onge trouwde meisjes die in verwach ting zijn, in gastgezinnen. Ben Zijl zal vanuit het nieuwe kan toortje proberen initiatieven te ontwikkelen waardoor betere contacten ontstaan tussen jeugdige zwangere meisjes en hun ouders. "Vaak is het ook zo dat een vrouw helemaal geen geneeskundige of maatschappelijke hulp nodig heeft, zoals wij die bieden. Daarom moeten wij zorgen dat zij in contact komen met andere vrouwen waar ze meer over hun situatie kunnen praten. Dat is vaak veel beter." "Verder kunnen hier zwangere vrouwen terecht die financiële hulp nodig hebben, woonruimte, of hulp bij de bevalling" aldus Ben Zijl. Volgens Zijl is de behoefte aan het inrichten van een landelijk bu reau steeds groter geworden, omdat tientallen vrouwen per jaar bij de vereniging komen aankloppen. Vanuit de afdelin gen kunnen zij die om hulpverle- De voorzitter van de vereniging, mr. Zeegers, sprak in zijn openingstoespraak in het bureau, dat zaterdagmiddag door zo'n veertig leden en belangstellen den werd bezocht, over "het red den van mensenlevens". "Onze vraag is, of abortus de weg is waarmee ze werkelijk geholpen worden", zei Zeegers. Professor Lindeboom, die als ini tiatiefnemer tot de opening van een landelijk bureau werd beti teld, sprak over de toename van de sociale tolerantie ten opzichte van de vrouw. "Daarbij komt, dat de sociale intolerantie ten op zichte van het gezin ook is toege nomen", aldus Lindeboom. "Men gaat er zich voor schamen om het woord tijdens de opening van het bureau aan de groot gezin te hebben. Veel vragen om abortus uit gemakzucht", zo vond hij. Dr. Gunning die als voorzitter van het artsenverbond sprak kwam met negatieve cijfers over abor tus: volgens hem ondervindt 1 op de 3 vrouwen na een abortus bij de volgende zwangerschap na delige gevolgen. Hond springt in nek van bestuurder: 5 gewonden LEIDEN - Een hond is in de nacht van zaterdag op zondag rond half drie verantwoordelijk geweest voor een vrij ernstig verkeerson geval op de Oegstgeesterweg. De hond sprong tijdens het ritje rich ting Oegstgeest van de achter bank in de nek van de be stuurder, de 24-jarige Leidenaar H. J. v.d. B. Hij raakte door deze onverwachte sprong van de hond, de macht over het stuur kwijt, kwam eerst réchts van de weg in de berm terecht en schoof vandaar uit dwars over de weg naar de linkerweghelft waar hij in botsing kwam met de personen auto van de 24-jarige Leider dorper J. v. W. De vier inzitten den m de auto van V. de B. en hijzelf liepen daarbij snijwonden en onder andere oogletsel op. J. v. W. bleef ongedeerd. Beide auto's werden totaal vernield. vol sap 1 i pet a ca. I 2 kilo jen\woer Wij hebben de prijzen die het leven goedkoper maken. 'steinse Polder gezien vanaf de Vrouwenweg. LEIDEN - "Zoals u hebt ge merkt, heeft de emancipatie bij ons ook zijn intrede ge daan", aldus voorzitter F. van Ulden bij zijn openingswoord voor het optreden van het majorette-tamboer-pijper- en trompetterkorps Franciscus Band Leiden zaterdagavond in het Antoniusclubhuis. Met de "emancipatie" doelde hij op de jeugdige super-star Inge Lemmerzaal, die goed, men mag gerust zeggen heel goed de kopergroep en de tamboers heeft geleid. Even nadrukkelijk mag gesteld worden dat de groep kundig is geïnstrueerd. Met reden mag voorzitter Van Ulden zeggen, dat hij zijn mensen over een paar maanden "met een gerust hart de straat op kan sturen", ter verrijking van de feestelijkheden rond Koninginnedag. Opvallend waren de zeer jeugdige koperblazers, of be- -blaasters, die rij- Was het enthousiasme bij dit optreden nauwelijks in de zaal te beteugelen, een "mee- klapper" werd ook het optre den van de blaaskapel "De gespleten klomp". De pijpergroep staat figuurlijk en letterlijk nog in de kinder schoenen, maar gezien de grote bijval voor FBL. zullen ongetwijfeld velen zich opge ven, na de oproep hiertoe van de voorzitter. De resultaten waren nu al veelbelovend. BEP RIJNDERS in het Dorpshuis aan de Hoofdstraat 17 in Leiderdorp. Kasko stelt zich ten doel om gezamenlijk met de leden koopwoningen te bouwen. De afdeling Leiden telt inmid dels 80 personen en er hebben zich volgens Kasko al 200 geïnteresseerden gemeld. De bijeenkomst begint om acht Dante Alighieri Mevrouw drs. A. Meeter-Brevee zal vanavond om acht uur een lezing houden in het Inter national House aan het Ra penburg 6 voor leden van Dante Alighieri. De lezingin het Italiaans, handelt over "Gli Etruschi" en wordt geïllustreerd met dia's. Hengelsport "De Gulden Voorn" viste de eerste wedstrijd van 1978 in de Rijn bij Hazerswoude en de oude Herengracht. De vangst was zeer matig. De uitslag: 1 W. Lardee 860 gr 14 st), 2. M. Hoogkamer 740 (14),3:H. van Alphen jr. 640 (9), 4. F. Smit 630 8)5Sde Bruin 610(12), 6. H. Schouten 570 (6), 7. G. Klein 520 (7). 8. J. Schouten 500 (7), 9. H van Alphen sr. 430 (6). 10. B. Velthuijzen 370 (6). LEIDEN - "Handhaaf de agrarische bestemming van de Kleine Cronesteinse Polder. Bekijk of het mogelijk is er een milieuvriendelijk melk- veehouderijbrijf te vestigen. Bijvoorbeeld een- met het oog op de steeds stijgende vraag - biolo gisch dynamisch bedrijf. Verder zou het gebied voor fietsers en voetgangers ontsloten kunnen worden wanneer bestaande paadjes worden doorgetrokken en er enkele nieuwe bruggetjes worden gebouwd". Dat bepleit de Werkgroep Mi lieubeheer Leiden in een schrif telijke reactie op de onlangs door de gemeente Leiden openbaar gemaakte nota Vlietpark. Vol gens die nota zou de polder, die ligt ingeklemd tussen Rijn- Schiekanaal, Vrouwenweg, Rijksweg 4 en de spoorlijn Lei- den-Utrecht een recreatieve be stemming krijgen. Deels door de aanleg van sportvoorzieningen, deels door realisatie van een sladsdeelpark. In de reactie zegt de Leidse werk groep dat de Kleine Cronesteinse Polder door een wonderlijk toe val tot nu toe betrekkelijk ge spaard is gebleven. "Uit na tuurhistorisch, landschappelijk en recreatief oogpunt bezien ach ten wij het beter dit feit uit te bui ten", aldus de werkgroep. Ook op een aantal andere punten uit de nota Vlietpark heeft de werk groep kritiek. Zo plaatst men vraagtekens bij de gehanteerde prognoses voor de sportvoorzieningen. De Leidse werkgroep vindt dat er rekening gehouden moet worden met de vergrijzing van de Leidse bevol king en de verschuiving van de buiten naar de indoor-sporten. "De indruk bestaat dat sportvel den die niet zo gauw elders kun nen worden aangelegd, nu gesi tueerd worden in hgt Vlietpark". Een pleidooi houdt de werkgroep om de sportvoorzieningen en ook de volkstuinen die er gepland zijn, een plaatsje te geven op kor tere afstand van de nieuwbouwwijken als Meren- wijk en Morskwartier. De ligging van het Vlietpark is uiterst on gelukkig", aldus de werkgroep. "Men moet heel wat barrières overwinnen om daar eens lekker te kunnen wandelen of sporten. Wat betreft de sportvoorzieningen zegt de werkgroep dat er geen behoefte is aan een extra ijsbaan, omdat de bestaande mogelijk heden voldoende zijn. "En een wielercircuit vinden we absoluut niet op z'n plaats. Die kan beter gesitueerd worden op het terrein van de Groenoordhallen". Op het punt van de volkstuinen wijst men er op, dat op het ogenblik nagenoeg geen fiats meer worden gebouwd en veel nieuwbouwwoningen een tuin hebben, waardoor de behoefte aan volkstuinen mogelijk veel la ger ligt. Met de aanleg van- een camping in het Vlietpark is de Werkgroep Milieubeheer het eens, mede met het oog op het verdwijnen van de Katwijkse camping. Maar dan wel een kampeerterrein zonder vaste standplaatsen. De aanleg van een jachthaven zou in regio naal verband bekeken moeten worden, gezien het feit dat ook in het Vlieland een dergelijke haven gepland is en de omringende wa teren al flink druk bevaren wor den. Tot het toekomstige Vlietpark be horen ook de polders Roomburg en de Oostvliet. In de eerste pol der zouden volgens de werk groep ongeveer 2000 woningen gebouwd kunnen worden, waar door de wijk Meerburg een beter draagvlak krijgt. De plaatsen waar de vuilstortplaats en (on dergronds) het castellum Mati- lone ligt, zouden dienstbaar ge maakt kunnen worden aan de recreatie. De Oostvlietpolder zou bestemd kunnen worden voor in tensieve recreatie, omdat het op die manier goed aansluit op het provinciale recreatie-gebied Vlieland. Wel vindt men dat in dat geval de Vlietweg zoveel mogelijk voor het autoverkeer afgesloten zou moeten worden, en dat de ont sluiting zou moeten lopen via de Europaweg en een nieuw aan te leggen weg vlak langs de huidige rijksweg 4. Van die weg zouden ook de volkstuinders gebruik moeten maken. Boven alle plannen voor het Vlietpark hangt naar het oordeel van de werkgroep als een "zwaard van Damocles" de plan nen voor verbreding en aanleg van rijkswegen. Zou de Rijksweg 11 worden aangelegd en de Rijksweg 4 verbreed, dan zal, zo zegt de werkgroep, het landschap gedomineerd worden door mas sieve dijklichamen, kolossale viaducten en verkeerslussen. De noodzaak om de Rijksweg 4 te verbreden tot tweemaal vier rij stroken wordt ten enen malen niet aangetoond. Het is een slag in de lucht", aldus de Leidse werkgroep die het erg vreemd vindt dat men in de nota al ruimte reserveert voor deze wegen, ter wijl wethouder Waal recentelijk in het Leidsch Dagblad een ui terst terughoudend standpunt innam, waar het de verbreding van Rijksweg 4 betreft. '"Wanneer men zich werkelijk met Zoeterwoude, Leiderdorp en Voorschoten sterk wil maken voor het behoud van het pol derlandschap en men geen nieuwe verkeersdoorbraken in de stad wil. dan zal men zich ook in de Vlietpark-plannen tegen die wegenplannen moeten ver zetten", zo staat in de reactie. Tenslotte wordt nog opgemerkt dat men de bouw van veertig bungalows tussen Vrouwenweg en Europaweg volstrekt overbo dig vindt. "De strook grond lijkt ons meer geschikt voor een park. sportvelden en (aan de kant van het Lammenschansplein) van een klein woonwagenkamp". LEIDEN - Polonaises, dijenkletsers, alaaf. Zo'n duizend bejaarden hebben zich zaterdagmiddag in een bom volle Stadsgehoorzaal kostelijk geamuseerd tijdens het bejaardencarnavalsfeest georganiseerd door de carnavalsvereniging "De Hutspotten". Vanaf de balkons en uit de zaal schalden "de meezingers" door de ruimte. Muzikaal begeleidt door De Bierkouwers uit Warmond en het Trio Henny Langeveld gingen honderden bejaarden met de handen op de schouders van de ander hossend en dansend de Stadsgehoorzaal op en neer. Dit polonaise-intermezzo werd gevolgd door een programma dat met name uitblonk door de aanwezigheid van Conny Vink, de Kermisklanten en Bram Biesterveld. Een geweldig applaus kregen ook de Hutspotzingers na hun carnavaleske optreden. Maar ondanks bekende persoonlijkheden als Conny Vink en de kermisklanten werd de show gestolen door de zeer jeugdige majorettes (of dansmariekes of hoe ze ook mogen heten) die bij het begin van het programma optraden. Het contrast tussen de ouderen in de zaal en de twee kleuters vooraan op het podium, het ontbreken van de perfectie bij het dansen van de kinderen, hun nervositeit bij de danspasjes, alle karakteriserend voor een fraaie happening zaterdagmiddag. Ongevallen in het weekeinde LEIDEN - Tijdens het afgelopen weekeinde en vanmorgen heb ben zich, m veel gevallen door de gladheid, in totaal 37 ongelukken voorgedaan, waarbij in enkele gevallen betrokkenen persoon lijk letsel opliepen. Nabij het kruispunt Haag weg,'Da Costastraat liep een 51-jarige voetgangster vleeswonden op aan haar linker onderbeen en haar gezicht en brak zij ver moedelijk haar linker pols. Het ongeluk ontstond doordat een uit de richting van De Vink ko mende auto de voetgangster niet opmerkte. De vrouw werd door de EHD naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. Rond zes uur gisteravond raakte een 54-jarige man bij het overste ken aan zyn gezicht en lin kerbeen verwond toen hy ter hoogte van de Geregracht op het Levendaal door een auto werd geschept. De man zou de weg te plotseling hebben overgestoken. Ook hij moest door de Eerste Hulp Dienst naar het Acade misch Ziekenhuis worden ver voerd. LEIDEN - In het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat gingen zondagmiddag de deuren open voor een Wayang-voorstel- ling en een optreden van mevr Soestrino, die de "Gatotkatja Gandrung". een Javaanse dans opvoerde. De Wayang-voorstel- ling (zie foto) werd in het Neder lands verzorgd door de heer E. Flohr. ADVERTENTIE Fleurop voor..... wie er geen gat inziet. Verkiezingen In het St. Antonius Clubhuis aan de Lange Mare 43 wordt vanavond de eerste van een drietal lezingen gehouden, waarin voorlichting wordt gegeven over de Europese verkiezingen. De rij wordt geopend door drs. W. K. N. Schmelzer, die de visie en het programma van de Europese volkspartij nader uiteen zal zetten. De bijeenkomst begint om acht uur 's avonds. Op donderdag 26 januari ver tolkt dr. S. Patijn (PvdA) het standpunt van de Confedera tie van Socialistische Par tijen en drs. F. Wijsenbeek (VVD) sluit op 10 februari de rij met de stelling name van de Federatie van Liberale en Democratische Partijen. KASKO-avond De afdeling Leiden en omgeving van de Landelijke bouwver eniging Kasko houdt van avond een informatieavond Wij hebben de prijzen die het leven goedkoper maken.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3