Het gaat nu eenmaal niet om voetbal alleen Recreatieterrein en zwembad voor 16,5 miljoen Satirisch spektakel van Dimitri en Long Orgel-concert met fijne miniatuurtjes Wassenaar: verdere daling inwonertal PAGINA 2 stad en rand MAANDAG 23 JANUARI 197? MA Muziekvereniging St. Matthias ontstaan uit godsdienstperikelen en tuba-gevechten Het huidige St. Matthias tijdens de "eerste winteruitvoering WARMOND - "Na de pauze werd opgevoerd het toneelstukje Het Keizerrijk op de Flescho/Napoleon op den Hooizol der", blijspel met zang in twee bedrijven, welk stukje ten zeerste den lachlust opwekte en goed voldeed. Voorname lijk de rollen van Jan de Rijmer en Bram de Schoenpoetser kwamen uitstekend tot hun recht". Om de lezer die bij het zien van deze recensie zijn tijdsbesef heeft verloren maar uit de droom te helpen: het hierboven afgedrukte fragment is afkomstig uit een verslag van een avond verzorgd door de "Muziek- en Toneelver eniging Harmonie van War mond", dat op 6 februari 1892 in het Leidsch Dagblad verscheen. Het enthousiasme van de verslag gever gold trouwens voor de hele Warmondse bevolking. Sinds de in 1868 door dokter Machen, Bart Papot en Bart Rotteveel opge richte Harmonie van Warmond zich ook met toneeluitvoeringen was gaan bezighouden, werd deze vereniging door de War mondse bevolking op handen gedragen. Uitvoeringen van de muziek- en toneelvereniging vormden samen met de oktobe- rkermis het enige amusement in Warmond. Het 25-jarig bestaan van de Har monie van Warmond werd in 1893 dan ook op uitbundige wijze gevierd. Onder meer dit feest bracht een journalist van het Leidsch Dagblad er in 1898 toe om naar aanleiding van de inhul- Vanaf 1874 vormde de harddraverij een onderdeel van de Warmondse kermis. Op de foto, die dateert uit 1931 is ondermeer de demontabele muziektent te zien, die hier bij de ingang van het bos van Krantz staat. digingsfeesten van koningin Wilhelmina te schrijven: "War mond, bekend om zijn feesten, heeft zijn ouden roem gehand haafd." Feesten Het verdere verloop van de ge schiedenis van de muziekvereni ging kenmerkt zich eveneens door groots opgezette feesten en nadat in 1918 de R.K. vereniging St. Matthias het vaandel van de Harmonie van Warmond heeft overgenomen, wordt ook die tra ditie voortgezet. Dat resulteerde ondermeer in de viering van het 50-jarig jubileum in 1968. Globaal gezien bete kende dat een afsluiting van een periode (vanaf 1962) waarin de televisie het verenigingsleven een gevoelige klap bezorgde. Ook St. Matthias ontkwam daar niet aan. Inmiddels is men er echter in geslaagd om de vereniging weer op de been te krijgen, en als be wijs daarvan wil het bestuur dit jaar sterk de aandacht op het 60- jarig bestaan vestigen. Met voorzitter Jaap de Vetten en jubileumorganisator Nic. Waas dorp duiken we op één van de schaarse koude winteravonden in de antieke notulen- en kasboe ken en dozen vol met bruinige foto's om een beeld te krijgen van de veelbewogen geschiedenis van het Warmondse muziekle ven. Het ontstaan van St. Matthias als afsplitsing van de Harmonie van Warmond ligt in 1913. Voor de Harmonie van Warmond bete kende dat het 45-jarig bestaan en zoals gebruikelijk werd het féést groots opgezet in de vorm van een nationaal concours. De weergoden waren de jubile rende vereniging echter niet gun stig gezind en het feest viel let terlijk en figuurlijk in het water, met als gevolg een groot finan cieel debacle. En zoals zo vaak veroorzaakte dit grote interne twisten. De rooms katholieke geestelijkheid in de persoon van monseigneur Angenent gooide in deze zaak bovendien olie op het vuur met de bedoeling de har monie te laten springen en een RK muziekvereniging op te rich ten. Proces Door de voortschrijdende democ ratisering in de 19e eeuw (de rol van de ambachtsheer vermin derde, het kasteel Oud-Teylingen werd afgebroken) hadden de rooms katholieken een sterkere positie binnen de Warmondse gemeenschap kunnen veroveren. Dat resulteerde erin dat onder aanvoering van de geestelijkheid her en der rooms katholieke ver enigingen werden opgericht. In 1918 kreeg monseigneur An genent zijn zin en kon hij de op richtingsvergadering van St. Matthias voorzitten. Helemaal zonder problemen verliep de op richting echter niet, want een aantal Warmonders spande een proces tegen St. Matthias aan omdat zij het er niet mee eens wa ren dat alleen katholieken lid mochten worden van de vereni ging. Ze verloren het proces en gingen in 1921 over tot de oprich ting van de Warmondse Fanfare, waar het protestantse volksdeel zijn toevlucht kon zoeken. Van deze oprichting wordt totaal geen melding gemaakt in de notulen van St. Matthias. Intussen was het de rooms katho lieke vereniging niet voor de wind gegaan. Matthias was be gonnen met de schuld van de vroegere Harmonie van War mond, zodat de aanschaf van an dere instrumenten niet tot de mogelijkheden behoorde. Maar een aantal jaren na de oprichting deed er zich voor Matthias een gelukkig voorval voor. Een Noordwijkse muziekvereniging behaalde op een concours in Alphen aan den Rijn een zó be droevend resultaat, dat grote ru zie tussen de muzikanten er het gevolg van waren. De gemoede ren raakten zelfs zo verhit dat men elkaar met tuba en al te lijf ging. De Noordwijkse vereniging viel in duigen en Matthias kon voor een habbekrats (862 gulden) 22 instrumenten Medaille Matthias In Hilversum n; het eerst deel en behaalde daar een goed resul taat. De gewonnen medaille hangt nog steeds aan het vaandel. Inmiddels kreeg Matthias ook een zang- en toneelafdeling. In Hotel de Zon werden culturele avonden gegeven waar genoten kan worden van onder meer zangsolo's. Ook de toneeluitvoe ringen die onder leiding stonden van C. Machen trekken volle za len. De harmonie die toendertijd uit slechts 12 leden bestond, trad onder meer op in een demon tabele muziektent. In 1931 werd die vervangen door een vaste tent op de Baan. Het korps groeide en groeide en in 1953 werd het voor het eerst in een uniform gehuld. De verhouding met de Warmondse Fanfare werd inmiddels verbe terd en zo nu en dan werden ei gezamenlijke optredens gehou den. Bij het 50-jarig jubileum van Matthias kwam de Fanfare een serenade brengen, maar in de laatste tien jaar is de verhouding nogal bekoeld. St. Matthias groeide verder, er kwamen majorettes en miniret- tes bij en momenteel bestaat het gezelschap uit 140 leden. Met de helft van de 1200 Warmondse ge zinnen als donateur vormt het veruit de grootste vereniging. "De activiteiten zijn vooral op de jeugd gericht omdat we hen op willen voeden in een bepaalde vorm van cultuur. Het gaat nou eenmaal niet alleen om voetbal", zegt voorzitter Jaap de Vetten. Die activiteiten vergen een grote ruimte waarin zonder overlast voor de omwonenden voluit ge speeld kan worden. Tot nu toe vonden de repetities met een beetje behelpen plaats in "De Burcht". Maar ook Matthias moet in augustus dit gebouw verlaten. Voor de andere verenigingen wordt er een gigantisch gebouw neergezet, maar Matthias blijft door de grote ruimtebehoefte en lawaaiproduktie "het kind van de rekening". Schopstoel Öp dit moment zijn er onderhande lingen gaande met het gemeen tebestuur over meer financiële bijstand want het Trefpunt, waar Matthias verder op aangewezen is, is te duur voor de vereniging. Voorzitter De Vetten zegt over het accommodatieprobleem van de 60-jarige vereniging: "Sinds we 25 jaar geleden uit Hotel de Zon zijn vertrokken, hebben we eigenlijk constant op de schopstoel gezeten. We krijgen nu langzamerhand wel behoefte aan bijvoorbeeld een vast plaatsje voor onze prijzenkast". OEGSTGEEST - In een uitver kochte aula van Het Rijnlands Lyceum, voor een verwach tingsvol publiek, voerden Dimi tri Frenkel Frank en Robert Long zaterdagavond hun nieuwste theatershow op: 'Wat ieder meisje weten moet'. Het is niet fair om van een try-out, want daarom ging het, een per fecte voorstelling te verwachten. Vooral vóór de pauze liepen niet alle scènes even 'lekker'. Niette min zorgden Frenkel Frank en Long voor het toegezegde spek takel. Door middel van een caba reteske benadering van tamelijk alledaagse zaken werd, niet zon der succes, de werkelijkheid ach ter de schijn gezocht. Zoals het opblazen van tragische gebeur tenissen door de pers: een 'ver ongelukt' dienblad bracht het NOS-journaal en een woordvoerder van Justitie op de been. Ook de grote televisie-inzame lingsacties werden op de hak ge- al het leed in de wereld én daarbuiten zou in één klap gele nigd worden. Actueel was dat Den Uyl zijn aan Van Agt ge weigerde hand voor het goede doel ter beschikking stelde. Vakmanschap kan Dimitri en Ro bert niet worden ontzegd. De voorstelling had vaart en verras sing. De nu voor het derde seizoen samen met Robert Long op de planken staande Dimitri Frenkel Frank ziet dit werk vooral als ontspanning tussen zijn schrijfwerkzaamheden door. Alle teksten van de sketches kwa men van zijn hand. Voor de lied jes tekende, in woord en gebaar, Robert Long. Het enthousiaste publiek genoot volop. Binnenkort is het tweetal weer te aanschouwen in de Leidse Schouwburg. Als meisjes maar niet verwachten dat zij het antwoord krijgen op wat zij weten moeten. Want dat zit er niet in. HANS SONDERS WASSENAAR - In de muziekserie Dorpskerk Wassenaar speelde Nico van den Hooven, de hoofd leraar orgeltheorie aan het Utrechts Conservatorium. Or ganist van de voorste garde. Nu eens niet met het ene of het an dere van de krankzinnig moei lijke wonderbaarlijkheden die Bach heeft nagelaten, maar o.a. drie groepjes "kleingoed", een vrij bescheiden, maar superieure Prelude F dur van Böhm en een dito Toccata met Fuga in F van Buxtehude, twee van de belang rijkste directe voorlopers van Bach. Ik ken de concertgever als door gaans gespannen dynamisch, maar op dit orgel, dat zeker naar Boot gestolen LEIDEN - Bij de Leidse politie is het afgelopen weekeinde door een inwoner van Den Haag aan gifte gedaan van de diefstal van zijn zeilboot. De boot, een grote BM'er lag afge meerd bij de scheepswerf van de Gebr. Boot aan de Sumatrastraat en vertegenwoordigde een waarde van 5500. zijn smaak is, nam hij een opmer kelijke rusttoestand in acht, met in zijn twee groepen koraalbe werkingen een beklemtoonde aandacht voor wat het pedaalkla vier zeggen kan. Daar is reden voor. Het nadrukkelijkst in de Bachgroep bij Wachet auf ruft uns die Stimme. Daarin zit die prachtige stem uit Kantate 140 en in tonen die gebeeldhouwde tekst van Philipp Nicolai, die een rei van maagden op weg brengt naar de hemelse bruidegom. Alle organisten bijna laten dat doorstromen. Van den Hooven verdeelt dat door pedaalaccenten in koraalregels. Dat kan, maar hoeft niet en ik wil opmerken dat Bach in zijn droomschone zg. Schübier-koralen op het eind van zijn leven zich losmaakt van z'n polyfone belijdenis en vrijzinnig romantisch te werk gaat, als ar tiest boven de liturg. Een opvat- tingsverschil. Fijn belijnde miniatuurtjes bracht dit programma nog te voorschijn in de partita "Aria detta (ge- nasrihd) La Frecobalads "van Fréscobaldi, in een Fuga van Scarlatti en een Adagio van Gra- ziolil Om te stelen. KEES VERHOEF Veertig jaar bij de PTT WASSENAAR - De heer J. An- beek, directeur van het post kantoor aan de Lange Kerk- dam in Wassenaar heeft vrijdag zijn veertigjarig ambtsjubileum bij het staats bedrijf van de PTT gevierd. Tijdens de receptie die in res- taurand "Bianca" naast het postkantoot gehouden werd, kwam de directeur van het postdistrict Den Haagde heer JA.H. van der Vlugt (links) de heer Anbeek en zijn echtgenote gelukwensen en hem een oorkonde en een gou den PTT-msigne overhandi gen. Burgemeester Staab bracht de gelukwensen van het gemeeniepersoneel over. Telekijkers en verrekijkers gestolen uit vrachtauto in Benthuizen BENTHUIZEN - Uit een vracht auto, die geparkeerd stond op het parkeerterrein naast de be graafplaats in Benthuizen zijn het afgelopen weekeinde telekijkers en verrekijkers gestolen. De lading kostbare kijkers zou vandaag naar Duitsland gebracht worden waar lenzen ingezet zou den worden. WASSENAAR - Het inwoneraantal van de gemeente Wassenaar is in het jaar 1977 met 346 teruggelo pen en per 1 januari gekomen op 27.538. Er stierven in Wassenaar het afgelopen jaar elf mensen meer dan er kinderen geboren werde. Het aantal kinderen dat in 1977 geboren werd bedroeg 199. Verder was er een negatief ves tigingsoverschot van 335, dat wil zeggen dat er zich 1726 personen in Wassenaar vestigden, maar dat er 2061 vertrokken. In vijf jaar tijd blijkt het inwone raantal van de gemeente met ruim 1000 verminderd te zijn. Op 1 januari 1973 werd het hoogste inwoneraantal bereikt, namelijk 28.762. Tot en met 1972 was er namelijk sprake van een vrij snelle groei van de bevolking: van 1967 tot en met 1972 was het inwoneraantal met ruim 2000 ge groeid als gevolg van grote wo ningbouwactiviteiten. Wat het aantal geboorten betreft, dat bewoog zich in de zestiger ja ren rond de 350 per jaar. Het is het vorig jaar gezakt tot bijna 200. Het aantal gevallen van overlijden blijft vrij constant. Dit beweegt zich al vele jaren rond de 225 per jaar. Miljoen voor reconstructie Maandag 't Bruggehoofd, Stecnschuur 11, ama teur fotografen ver., 20 uur. Breehuys, Club 13-15, creatief bezig zijn, 19 uur; gespreksgroep middelbare scholieren, 16-20 jaar, 20 uur. Gemeentehuis Voorschoten, gecom bineerde cie. vergadering, 20 uur. Steenschuur 6, vragenavond Spiritisch Genootschap, 20 uur. I Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der, apotheken in de regio Leiden, wordtl waargenomen van 20 tot 27 jan., doori Apotheek Kok, Rapenburg 9, Leiden,; tel. 124807, Apotheek Voorschoten.; Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 2525. L< Indien het na 11 uur 's avonds niet meer; mogelijk is met openbaar vervoer naarj de apotheek te komen kan men uitsl.j voor spoed recepten van een taxi, tel.j 122444 gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum,j v.d. Waalslaan, tel. 4641, Alg. Hulpverle ning, tel. 2141, tst. 35 (dagen nacht). Warmond - Zr. A. Vriend, flat de Hoogej Wei 203, Sassenheim, tel. 02522-12022. j SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071- 125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren. Dag en nacht bereikbaar, ver trouwelijk. Burgerraadsman Koorn brugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur. Leidse Rechtwinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a j (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend; ma. en woe. van 10-12.30 uur. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat- ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden. Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging. Haarlemmerstraat 133 tel. 149441 (maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur). Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelyks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord; Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kool* Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuinstadwijk: Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Moeders voor Moeders Vein Leidseweg Dierenbescherming VOORSCHOTEN/DEN HAAG Tijdens de laatste vergadering van Provinciale Staten heeft de gemeente Voorschoten ruim één miljoen gulden toegewezen ge kregen voor de reconstructie van de Leidseweg-Noord. Een con sequentie daarvan is wel dat de gemeente die weg in eigendom moet ovefnemen. Voorschoten kreeg verder bijna vier ton als bijdrage achteraf voor de reconstructie van de Leids eweg/Veurse weg die eind zes tiger jaren plaats vond. Het gaat hier om de trajecten tussen Pa pelaan en Laantje van Wissen en tussen Bachlaan en Zilverfab- riek. Onderwij swinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071- 126325, geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur Dienstencentrum Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 142497. Dag en nacht bereikbaar. VOORSCHOTEN - Zaterdag is de Rudolf Steiner kleuterschool te Voorschoten officieel geopend. Zonder lintjes door te knippen of sleutels in het slot te steken. Dat was op 9 januari al gebeurd door wethouder Mar selis, toen de kleuters naar hun nieuwe onderkomen over gin gen. Nadat een viertal sprekers, waar onder wethouder Marselis, het woord had gevoerd werd een in formele receptie gehouden en konden de genodigden de school bekijken. Een gelegenheid die ook nog zal worden geboden aan degenen die zaterdag niet aanwe zig konden zijn. Voor hen houdt de Rudolf Steiner kleuterschool op zaterdag 11 februari van 10 tot 12 uur open huis. Belangengroep aleenstaanden VOORSCHOTEN - In de geza- menlijke commissievergade ring, vanavond in Voorscho ten, zal worden voorgesteld om een overdekt zwembad te bouwen met rondom een rec reatieterrein met speelvij vers. Het zwembad zou moe ten komen op het terrein ten westen van de wijken Ade- geest en Noord-Hofland. De bouw zal verricht worden door Kompleetbouw b.v. te Leerdam. Het overdekte zwembad vraagt een investering van 5,1 mil joen en het recreatieterrein 1,4 miljoen. Het exploitatie-tekort op het overdekte bad wordt ge raamd op 643.000 gulden per jaar en het tekort op het rec reatieterrein 197.000 Gulden. Uitgangspunt bij de voorberei dingen is geweest dat het huidige instruktiebad in Vlietwijk buiten gebruik wordt gesteld. Zonder kapi- taalslasten is er voor dat in struktiebad een tekort ge raamd van 270.000 gulden over 1978. De nieuwe zwem- gelegenheden kosten dan jaarlijks netto 570.000 gulden méér. In de begroting voor 1978 is geen rekening gehouden met de kosten van de bouw van een zwembad. Het is echter mogelijk om 5,7 miljoen uit de reserves te putten. Hierdoor kunnen de totale lasten van het zwembad worden terug gebracht tot een bedrag van 76.000 gulden. De gezamenlijke zullen zich vanavond moeten uitspreken over de aan vaardbaarheid van de voor stellen, waardoor behande ling in de raadsvergadering van vrijdag mogelijk wordt. Het streven van burgemeester en wethouders is erop gericht om in de vergadering van ap ril het besluit te nemen tot realisering van het totale project. leidsch dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor. Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2