Rebound Collins brengt P/Leiden op valreep zege Foreholte winst nog laat zich afsnoepen Janbroers ziet nn ook Zwezerijnen vertrekken Veel spanning in Oud-Beijerland Huisman damt het 'snelst' MAANDAG 23 JANUARI 1978 PAGINA 15 SPORT LEIDEN - Wisselende resultaten kenmerken het Lcidse korthal. Na enkele nederlagen op rij was er gisteren weer pun- tenwinst voor De Danaiden en De Algemene, die beiden 10-10 bereikten in de slotfase tegen de resp. hekkesluiters in C en D. Duidelijke nederlagen wa ren er voor Fides Pacta en Zuiderkwartier. En voor de eersteklassers TOP en Pernix. Verder viel louter winst te note ren: Crescendo (8-7 na 1-6!!), Fluks (7-5), Fiks (11-1 tegen Ondo) en KNS (9-7 ALO) dat evenwel de punten door een beslissing van de bond n.a.v. het gestaakte duel tegen Ju liana alweer kwijt is. Deg radatie naar de onderafdeling is onafwendbaar. Het Zuiden-De Algemene 10-10 (8-4). In de laatste minuut schoot Truus v. Vliet De Alge mene alsnog naast hek- kesluiter Het Zuiden en daar mee kwam een einde aan een merkwaardige wedstrijd. De pas vorig jaar uit de hoofd klasse gedegradeerde Rot terdammers startten formida bel en konden een ongekende voorsprong veroveren: 8-3. Na de rust veranderde er echter heel veel. Anvankelijk bleef de marge intact (9-5 na 7 minuten), maar toen ging Het Zuiden in de fout. In acht minuten tijd kwam De Algemene op gelijke hoogte. Het Zuiden was duide lijk aangeslagen, kwam nog wel op 10-9, maar was uitge speeld. Doelpunten: Wim v Vliet (4), Ruud v Vliet (3), Janny v Iterson, Joke Stouten en Truus v Vliet. Koog Zaandijk-De Danaiden 10-10 (6-7). Minder grillig kwam het gelijke spel van De Danaï den tot stand, ook al had deze wedstrijd tal van interessante momenten en feiten. Zo kwa- SPORT SPORT men de gelijkmakende treffers (10-9 en 10-10) van de hand van Gerard Nap, die de licht ge blesseerde Christiaanse was komen te vervangen. Nap al weer 2 seizoenen in het derde team actief-viel vorige week in het duel tegen Zuiderkwartier al in en coach Hensen maakte maar al te graag gebruik van de gelegenheid (het derde team had zaterdag al gespeeld) om de gemakkelijke scorende Nap opnieuw als wisselspeler mee te nemen. Trouwens De Danaï den beschikte gisteren ook weer over koningsschutter Aad v Nierop, wiens inbreng zeer groot is. De bebaarde Leidenaar, suk kelend met een te hoge bloeddruk, scoorde in totaal vier maal en hield zijn ploeg zodoende in de doelpuntenrace met hekkesluiter Koog Zaan dijk, dat alleen in de periode rond de rust driemaal met een kleine achterstand gecon fronteerd werd. In de slotfase leek K.Z. een geslaagde poging te doen om van de onderste plaats af te komen, maar via Nap sloeg De Danaïden die aanval verdiend af. Doelpun ten: Aad v Nierop (4), Gerard Nap (2), Cees Christiaanse (3) Zutderkwartier^KVS 6-9 (4-5) De indrukwekkende opmars van Zuiderkwartier is wat teleurstellend tot staan ge bracht. Teleurstellend omdat het gebeurde in een slechte wedstrijd en omdat de verant woordelijke club KVS heette. De Scheveningse ploeg speelde zelden spectaculair microkorfbal, maar hield de bal wèl goed in de ploeg, al ging dat ten koste van het tempo en wa ren er soms veel overtredingen voor nodig. Zuiderkwartier bleek niet in staat het eigen spel te ontplooien en liet zich het lage tempo van KVS opdrin gen. Doelpunten: Ineke de Her tog, Carla Akse (2), Dirk Jan de Kreek (2), Jim Daim. Fides Pacta-Pams 6-14 (3-5) De eerste duidelijke nederlaag van Fides Pacta, dat een flinke af straffing kreeg voor het feit, dat het er eerder als enige in was geslaagd koploper Pams een nederlaag toe te brengen. Toch begon het allemaal erg voor spoedig. Na 7 minuten was het 2-0 door sterke acties van Hen Brakel, maar nog voor er een kwartier verstreken was gaf het scorebord al 3-3 aan, met op nieuw Brakel in de rol van af maker. Twee minuten later was het 3-5 en toen kwam er een pe riode van 25 minuten zonder goals. Een strafworp van Hen Brakel doorbrak die doelpuntloze periode en vanaf dat moment ging het supersnel. Binnen 3 minuten vergrootte Pams de voorsprong van 4-5 tot 4-8 en was daarna superieur aan het ballen. Bij 14-6 stopte de pijniging van Fides Pacta. Het feit dat Hen Brakel alle zes de goals scoorde, was tekenend voor de onmacht van de ove rige Leidse aanvallers. HKC-Pernix 13-5 (7-2). Hek kesluiter Pernix leed in Gor- kum een kansloze nederlaag tegen oud-overgangsklasser HKC, dat de eerste positie op de ranglijst volledig waar maakte. Goed schieten ken merkte het HKC spel en dat werd na 2-2 rendabel. Hal verwege was Pernix's positie al duidelijk. Doelpunten: Janco Breedveld (2), Jan Mulder, Jan v Seggelen en Alice Tieleman. VES-TOP 9-7 (5-3). Na een aantal gelijke spelen moest TOP het afleggen tegen titelkandidaat VES, dat de grootste moeite had met de Sassenheimse ploeg, die even voor rust op een beslissende achterstand werd gezet (5-3). Doelpunten: Ineke Westerbeek (2), Dirk Meyer, Ilse Westerbeek, Wijnand v Vliet, Bert Staal en Wilma Kuhn. Crescendo-Ten Donck 8-7 (1-5) Een voortreffelijke prestatie van koploper Crescendo, dat pas bij een 6-1 achterstand be sefte dat het anders moest. Dat gebeurde en toen eenmaal de score op gang kwam, viel de hekkesluiter terug. Louis Kok (3) was matchwinnaar. Overige goals: Piet L'Ami (2), Liesbeth Kok, Joke Geyer, John Huigsloot. Fiks-Ondo 11-1 (6-0) Twee weken geleden was Ondo nog titel kandidaat, nu werd de ploeg vernederd door het sterk in opmars zijnde Fiks, dat steeds beter gaat spelen en de leidende positie fraai consoli deerde. Doelpunten: Rob Non hebei (4), Robert vd Kraan (3), Agda Mulder (2), Nico den Hollander, Reinette Anholts. Louis Kok in de aanval voor Crescendo in het duel tegen Ten Donck. Fluks-Valto 9-7 (4-2) Fluks bleef streekgenoot Fiks goed volgen. Doelpunten: Tineke Verloop, Corry Schelvis, Corry v Hoek, Frank Dijkstra, Jan Verloop (3). KNS-ALO 9-7 (3-3) En toen KNS won eindelijk maar moest de punten direct weer inleveren, omdat de Leidse ploeg verant- woordelijk werd gesteld voor het staken van de wedstrijd van vorige week. Door die beslis sing was KNS ongekend fel in de confrontatie met ALO, dat als eerste van KNS verloor Doelpunten: René Kooien (4), Liesbeth La Lau (2), Trudy Blansjaar, Sandra Steenbergen en Piet Schoonenberg. WIM VAN VLIET OUD BEIJERLAND/GRONINGEN - Het uiterst spectaculaire treffen tussen Vastgoed Strijen/BOB en Parker Leiden bevatte zaterdagavond alle ingrediënten die een bas ketbalwedstrijd tot een grandioze happening kunnen maken. Schitterende scores, kos telijke verdedigingsfouten en een op geweldige wijze meelevend publiek. En daarnaast een bijna ondraaglijke spanning, die met name in de tweede helft iedereen in de ban hield. Pas in de allerlaatste seconde trok Leiden via een ontketende Arthur Collins de overwinning naar zich toe: 108-110. Arthur Collins, de lieveling van de inmiddels fameuze Leidse sup- portersschare die met maar liefst drie volgestouwde bussen hun favorieten was nagereisd, was de absolute ster van de avond. De Amerikaan nam 46 punten voor zijn rekening en revancheerde zich daarmee voor zijn eerdere optreden dit seizoen tegen BOB. Immérs toen wist Collins door een strakke dekking van Ron Kruidhof slechts 4 punten te sco ren. Zaterdag echter bleek er werkelijk niemand in staat om Collins ook maar enigszins af te remmen in zijn offensieve da dendrang. Ook voor Vic Bar- tolome was er een hoofdrol weg gelegd. Met 29 punten en een ge weldige verdedigingsinbreng had de lange Amerikaan een be langrijk aandeel in de Leidse zege. Dit opvallend hoge pun- tenaantal van Bartolome was hard nodig omdat de door een lastige liesblessure geplaagde Sid Bruinsma slechts sporadisch de basket wist te vinden. Sterke Stars Aanvankelijk leek het duel tussen Strijen/BOB en Leiden helemaal niet zo'n spannende aangelegen heid te worden want Leiden startte sterk. Onder aanvoering van de intelligent spelende Mit chell Plaat hielden de Leidenaars hun opponenten constant op re delijk afstand. Plaat, die in de tweede helft enigszins terug zakte, regelde het spel en zag kans om af en toe de zeer sterk spelende Sideris dol te draaien. Hoogtepunt in de eerste helft was het moment dat Mitchell Plaat de ras-Beijerlander Carlo de Liefde tot een nietige figurant maakte. De Liefde probeerde een ra zendsnelle dribbel van Plaat bij te benen, maar raakte daarbij op een lachwekkende manier met zijn benen in de knoop, waarna hij met een smak achterover op de vloer belandde. Het incident veroorzaakte met name bij de Leidse aanhang grote hilariteit. De voorsprong (51-56) die de Leidenaars bij rust kenden had groter moeten zijn, maar omdat Peter Kop en Wim Weemhoif in aanvallend opzicht jammerlijk faalden kon Leiden niet duide lijker afstand nemen van de thuisploeg. Direct na de pauze kwam Strijen sterk terug (57—56) ondanks het feit dan Bill Mallory zich vanweg vier persoonlijke fouten moest inhouden. Verder dan een voorsprong van drie pun ten (65-62) kon Strijen niet ko- Na 2 moment bleven de beide ploegen vrijwel voortdurend dicht bij el kaar. Zo golfde het vaak at tractieve spel tot en met de slot fase heen en weer, waarbij Wil lem Benschop het verdedigend werk van Mallory op Collins adekwaat overnam en Vic Bar tolome de zaken in de Leidse de fensie redelijk controleerde. Via 94-94, 98-100 (Collins) en 106-108 (weer Collins) werd het met nog een halve minuut te spelen weer gelijk (108-108). Leiden had balbezit, tergend lang zaam bewoog de formatie van Henny Blom zich naar de Beijerlandse basket. Er waren nog enkele seconden te gaan toen Mitchell Plaat een doelpoging waagdemis. De bal stuiterde in de handen van de attente Art hur Collins, die zijn rebound on middellijk omzette in een score. Belaagd door drie spelers van Strijen ging Collins omhoog en gelijk met het eindsignaal floepte de bal door de ring; 108-110. Dat was het teken voor de uitgela ten Leidse fans om de arena te bestormen en de Leidse spelers te bedelven. Glunderend stond Henny Blom aan de kant, even met zijn gedachten ergens anders dan bij de return tegen Strijen aanstaande woensdagavond in de Vijf Meihal. Scores Leiden: Collins 46, Bartolome 29, Plaat 16, Bruinsma 13, Weemhoff 4, Kip 2. Bij Strijen: Mallory 25, Chili en Kruidhof 22, Sideris 19, Bensc hop 14. Minder plezier beleefden 1700 Gro ningse toeschouwers aan het duel tussen NN Donar en Rot terdam. Vlak voor rust ontston den er moeilijkheden. De Rot terdammer Gerrit van Buuren verdedigde zijn Groningse oppo nent Franken zeer fanatiek. Franken maakte daarop met de bal in beide armen een draaibe- weging en trof daarbij Van Buu ren, met de ellebogen, die ge strekt neerging. Op datzelfde moment ging ook het rustsignaal (stand 52-36). De Rotterdammers concludeerden dat de actie van Franken met op zet was gedaan om Van Buuren uit te schakelen en aanvoerder Jan Loorbach schreef op het wedstrijdformulier dat RZ niet verder wilde spelen omdat men zich bedreigd voelde. Toen de spelers even later tot inkeer kwamen en het publiek zijn plaatsen weer innam weigerden de scheidsrechter Van Oors en Van der Willige verder te gaan. De eindstand werd bepaald op 52-36. Woedende toeschouwers gooiden de ruiten van de Rot terdamse spelersbus in, terwijl Massale boycot van Oranje LEIDEN - Enkele dagen na (coach van AR Twente) zijn functie de herbenoeming van Jan heeft_n!e^e'_e^„wa^d°°r ei;ook Janbroers tot bondscoach Donar om uitstel heeft gevraagd van de woensdag te spelen wed strijd in Rotterdam. Winst was er gisteravond voor VAK Stars in het duel met Paulus (100-64), terwijl Luba ondanks een 19-31 ruststand toch nog met 63-60 verloor van het Utrechtse Lijstaanvoerder FIDen Bosch had een verlenging nodig om zich staande OSG. Duidelijk zeer teleurstel- te houden bij B/Haarlem. Hier passeert EmillHagens zijn verdediger Theo Kropman (r.). van het Nederlands bas ketbalteam begint het conflict om zijn persoon al groteske vormen aan te De feiten zijn bekend: na de Euro pese kampioenschappen vorig jaar in België verklaarde het gros van de internationals nooit meer onder leiding van Janbroers in de nationale ploeg te willen spelen. Op dat moment was het contract van Janbroers met de bond af gelopen. De spelers overlegden een lange lijst met bezwaren te gen de bondscoach en het door hem gevoerde beleid. De bond vond de argumenten van de spe lers echter niet steekhoudend en besloot afgelopen week Jan fa- roers opnieuw aan te stellen als bondscoach. Hij moet het Ne derlands team voorbereiden op de EK van 1979, waar een plaats voor de Olympische Spelen te verdienen valt. Als eerste aanzet hiertoe komt Nederland in de maanden mei en juni uit in de Europa Cup voor landenteams. gevallen in de bege leidingsgroep van de nationale ploeg. HANS JACOBS SASSENHEIM - Zes minu ten voor tijd pakte Fore holte gisteren in de sport hal in Sassenheim voor het eerst een voorsprong in de zaalhandbal wedstrijd te gen Fortuna. Het duel leek daarmee beslist, maar dat jong' Ade was slechts schijn. Want Foreholte, geen schaduw meer van het fel vechtende team uit de afgelopen ja ren, liet zich de winst zo waar toch nog afnemen door het wèl met hart en ziel strijdende Fortuna, Foreholte verloor met 14- 11. Een kostbare nederlaag, vooral nu mededegradatie-kandidaat Wal cheren verloor van het eveneens in grote nood vertoevende Hellas 2. Van de kampioenskandidaten in de voor Northa, maar na de hervat ting overspoelde de ploeg uit Noordwijkerhout de Schiedamse formatie met tempospel, waar geen kruid tegen gewassen bleek. Althans niet van Schiedamse zijde. Dat de score voor Northa niet hoger opliep dankte DWS een stevige dosis geluk. v tegen Hollandiaan een 4-1 voorsprong, maar dacht te snel dat het er al was. Het tempo ging omlaag en het hard werkende Hollandiaan profi teerde onmiddellijk, 4-4. Dankzij uiteraard Helma van der Geest kon Jong Ade toch met een voor sprong gaan rusten, 5-4. Na de hervatting was het weer Jong Ade dat een voorsprong van twee doelpunten pakte na eerst Hol landiaan langszij te hebben zien komen, 5-5 en 7-5. Het bleek geen stimulans voor een sterke eindsprint. Hollandiaan nivel leerde weer, 7-7 en tenslotte moest in de laatste minuut Ma rian de Groot vernietigend uit halen om de volle winst veilig te stellen, 8-7. eindstand 14-9. Bij de dames had HVV'70 weinig moeite met een rommelig spe lend Kwiek Sport 2, rust 8-3, eindstand 11-6. De heren van Olympia '72 bleven in de afde- lings derde klasse royaal in de meerderheid tegen de reserves van EDH, rust 6-4, eindstand 19-10, maar de dames van Olym pia kwamen tegen de reserves van CWP niet verder dan een puntenverdeling, rust 0-2, eind stand 2-2. De dames en de herWi van War- munda boekten de volle winst. De dames hielden EHC 4 met 8-4 op afstand en de heren werkten na de rust hun achterstand tegen Animo 3, 5-7, helemaal weg en wonnen met 16-11. Dat vooral dankzij Jan van Winssen die liefst zesmaal raak schoot. Meer relief Zaterdag vertelde Oranje- der Harry Kip in deze krant al dat de spelers hun in Luik gedane woord gestand zouden doen, ook wanneer zij daardoor bijvoorbeeld een trip naar de Chinese Volks republiek zouden moeten missen. De woorden van Kip kregen het af gelopen weekeinde meer relief door verklaringen van de spelers van F/Den Bosch en Nat. Ned. Do nar (samen goed voor een negental internationals) dat zij allen bedan ken voor het Nederlands team. Harry Kip. die zelf ook bedankt, moest gisteravond zyn teamgeno ten Leysner, Weemhoff en Kop (alle drie in de huidige constellatie kan didaten voor Oranje) nog polsen en dan zou P/Leiden mogelijk met eenzelfde verklaring komen. Ook in Haarlem, waar Emill Hagens eerder aan zijn kritiek op bonds coach niet de conclusie verbond om dan ook maar niet meer voor Oranje te spelen, zijn stemmen op gegaan om Janbroers' team te boycotten. Belangrijk is dat ook assistent- bondscoach Gerrit Zwezerijnen SCYLLA 2 HAALT OP LEIDEN - Scylla 2 begon tegen Evro even ongelukkig als slecht met een 1-4 ruststand tot gevolg waarbij alleen het dubbel winst opleverde. Na de pauze werd toch nog een puntenverdeling bereikt, omdat Hein Chrispijn en Theo Bakker scoorden op Clausen en Koetsveld die bovendien beiden ten onder gingen tegen de prima spelende Fred van der Zeeuw. Scylla 3 speelde tegen het zwakKe TSO nog zwakker 4-6. Joost Men- tink en Johan Wessels waren eenvoudig niet goed genoeg om meer dan een keer te scoren, Jac ques van Veen kon de schuld nog schuiven op een onverantwoord gewisseld rubber. Vrienden schaar 2 was net te ervaren voor Avanti 2. Met name voor John van Strien die verdienstelijk speelde maar toch twee keer verloor. Van Wetten liet zich slechts eenmaal verrassen terwijl de ene winst van Peter de Groot wat onder d.e maat is. Mizu was kansloos tegen het toch bepaald niet imponerende Irene. Via een snelle 0-6 achterstand werd de eindstand bepaald op 2-8, omdat Jaap Polak en Chiel Kuiper ieder de eer redden het geen Ferdinand Thung niet lukte. Mizu ging op bezoek bij VEV en incasseerde een 7-3 verlies. Friso Reitsma handhaafde zich twee keer positief, maar het nuttig ef fect was nihil omdat Billy van Alphen een nul incasseerde en omdat Thomas van Nes het slechts één keer won. Scylla 4 zag Bert van Schie in goed humeur en dus drie keer scoren tegen Vriendenschaar 2. Ook werd het dubbel gewonnen en bleven Rini Hansen en Erik Noest ieder een opponent de baas zodat zijn inzet inderdaad de twee volle punten opleverde. Leidse regio, de dames van HVS De dames van MMO boekten i i de heren van Sanocel/Satur- nus, had HVS het in Schiedam erg moeilijk tegen een hard UVG, maar de Stomp wijkse ploeg bleef overeind, 8-6. Voor de heren van Saturnus was er tegen ODIS geen vuiltje aan de lucht. ODIS, dat versterkt binnen de lijnen kwam, kon in Poeldijk alleen maar iets terugdoen toen Sander Lagen dijk cs. na 12-24 de teugels royaal liet vieren. De eindstand was ech ter niettemin duidelijk, 16-32. In de regionale derde klasse dames won Northa verdiend met 13-5 van DWS. Bij de rust had DWS de score nog binnen de marge van één treffer kunnen houden, 2-1 regelmatige zege op VWP, rust 4-1, eindstand 8-2. Margrét Vol- water scoorde ondanks een per soonlijke dekking 5 maal, waar van twee uit strafworpen. José Elsgeest en Adri van der Meer verzorgden de rest van de pro- duktie. Bij de heren in de afde- lings tweede klasse is het Voor- schotense HVV'70 duidelijk van slag af. In Rijswijk werd met 14- 21, rust 8-9, verloren van de re serves van Hercules, die zoals de score al weergeeft na de rust op permachtig waren. Veel beter deden de heren van MSV het door Wings 2 in de tweede helft onder de voet te lopen, rust 5-5, LEIDEN - Na ruim acht uur con tinu spelen was er in de finale van het Leids districtkampioenschap sneldammen nog steeds geen be slissing gevallen. Drie spelers, Albert Huisman, Cees Zijlstra en Joop Burgerhout, waren na de laatste ronde op een gelijk aantal punten blijven staan, zodat er een barrage moest volgen Albert Huisman, die de seniorentitel van het Leids district al op zijn naam had gebracht, bleek ook nu weer over de sterkste zenuwen te be schikken. Hij versloeg zowel Zijl stra als Burgerhout en ont troonde daarmee Zijlstra, die tweede werd doordat hij Burger hout versloeg. In de voorronden die gespeeld werden in drie groepen van tien spelers, werden enige verrassin gen genoteerd. Zo wisten de Al- phenaar Ronald van Egmond en Jan Fase (Hazerswoude) zich niet te plaatsen voor de finale, terwijl dit tot veler verrassing wel aan de volslagen onbekende Arend Groenedijk uit Zegveld lukte. Ook de plaatsing van de Kat- wijker Hans Klinkenberg was beslist niet volgens de verwach tingen In de finale bleek al spoedig dat het een strijd zou worden tussen Huisman Zijlstra en Burgerhout. Burgerhout begon slecht (verlies tegen Zijlstra en remise tegen Passchier) maar won daarna alle partijen tot zijn remise in de laatste ronde tegen Huisman. Ook Huisman en Zijlstra kenden slechts vier verliespunten. In de barrage die daarop volgde toonde Huisman zijn klasse door Zijlstra finaal van het bord te ve gen. De tweede partij tegen Bur gerhout was een "makkie"' omdat Burgerhout te moe was om de schijf nog van het dambord te onderscheiden. Door deze resultaten gaan Huis man, Zijlstra. Burgerhout, Ce derhout. Heemskerk, Passchier, Klinkenberg en Bonstring over naar de Zuidhollandse kam pioenschappen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15