Topper in teken van angst (0-0) RCL mager beloond: 1-1 Herstel Rijnsburgse Boys: 1-4 Noordwijk: wachten op de beslissende pass PUBLIEK ENIGE VERLIEZER BIJ QUICK BOYS-KOZAKKEN BOYS Koudekerk bedwingt Lisser Boys: 1-1 Tegen behoudend Spijkenisse Katwijk verspeelt kans(en) bij ZCFC Ter Leede tevreden met 0-0 MAANDAG 23 JANUARI 197R SPORT SPORT SPORT SPORT DELFT - Momentopname uit Vi tesse Delft - Noordwijk; de twin tigste minuut. Middenvelder Hans Westgeest staat ter hoogte van de middellijn met de bal aan de voet. Hij weet (alweer) niet goed welke voortzetting hij zal kiezen, negeert het driftige ge roep van Ruud Bröring. Wellicht omdat hij geen andere mogelijk heid ziet, laat hij de bal tenslotte toch naar de punt van de aanval vertrekken. Bröring neemt daar aan in de draai en legt de bal in dezelfde bev/eging neer voor ge legenheids-aanvaller Albert Spaanderman, die onfatsoenlijk hard diagonaal scoort. Bröring begroet de schitterende 0-1 met het heffen van zijn hand, draait zich vervolgens om naar West geest en maakt die speler met ge barentaal duidelijk dat het zo moet en niet anders. Het was een typerende reactie om dat daarmee exact werd uitge drukt, waardoor Noordwijks volledige herstel zaterdag in de weg werd gestaan: door de mid denlinie. "Van daaruit werd de voortzetting verkeerd gekozen", stelde trainer Eelman na de ver dienstelijkedeling (1-1) vast. "Elk balletje moest daar breedgelegd worden. De beslissende pass ontbrak." Westgeest, Alders en Kees Kar stens (hij vooral) mochten zich die kritiek aantrekken. Door hun besluitloze optreden kwam Noordwijk in Delft niet verder dan een gelijkspel. Niettemin lijkt het dieptepunt in Noord wijks traditionele midwinter in zinking nu toch wel voorbij. Bij Vitesse verlieten in elk geval de overige linies van het team het diepe dal waarin het jaarlijks een korte periode doorbrengt. Niet dat er zaterdag opeens weer zo goed werd gevoetbald, maar Noordwijk manifesteerde zich tenminste weer zodanig dat hoop voor de nabije toekomst werd ge fundeerd. Vooral daarom kon de 1-1, zoals die tot stand was geko men via treffers van Spaander man en Peter van der Meer, wor den beschouwd als een winst punt. Vooras immers, leek het midden moot treffen een al bij voorbaat verloren handicap-race te zullen worden nu Noordwijk moest aan treden zonder de zieke John van Dijk en de geschorste Boot en Bogers. Middenin de competi tie-fase waarin de vorm toch al "bevroren" leek, had dat trainer Eelman genoopt tot ingrijpende omzettingen. Zo waren Albert Spaanderman (naar de voorlijn) en Hans Westgeest (naar het middenveld) een linie opgescho ven en hadden Piet Alders en Jaap Plug hun rentree gemaakt. Voeg daarbij dat Gerard Tio nog altijd moet wennen aan zijn vaste rol van laatste man en de lichte angst die Noordwijk meedroeg is verklaard. Die bezorgdheid leek aanvankelijk ongegrond. Noordwijk begon re delijk en kreeg voor het wat ver zorgder voetbal de beloning met de "juweel" van Albert Spaan derman. De gelegenheids-spits kreeg na dien echter niet meer de gelegen heid aan te tonen hoe graag hij schoot, eenvoudig omdat de aan voer stokte. Gevolg van het aar zelend optreden op het midden veld was bovendien dat er druk kwam op ae defensie, waarin sluitpost Ab van der Niet nogal ongelukkig was met zijn "stom pen". Met Jaap Plug kon die doelman ook verantwoordelijk worden gesteld voor de totstandkoming van de 1-1 van een vijftal minuten voor de pauze. Plug gaf zijn snelle te genstander ,V. d. Meer de gele genheid achter hem weg te sprin ten; V. d. Niet creëerde voor de flankspeler van Vitesse de moge lijkheid vanaf de vleugel doel te treffen. In de niet afgeschermde korte hoek vond V. d. Meer 1-1. Eelman: "Die bal had er natuur lijk nooit in gemogen." Nu dat wel was gebeurd bleek Noordwijk niet opnieuw te kun nen aanzetten. In de tweede helft van het duel, goed geleid door Leidenaar Dick Siera, kreeg het team nog slechts een gering aan tal mogelijkheden en moest er soms hard worden gewerkt om Vitesse bij te houden. Dat lukte omdat de tegenstander (20 lang zamerhand de kampioen van de gelijke spelen) ook niet al te veel inventiviteit door de aanvallen mengde en zelden echt gevaarlijk kon worden. Het had tot gevolg dat de 1-1 vrijwel onbedreigd naar de finish werd gedragen, een uitslag waarmee dit gehan dicapte Noordwijk tevreden kon zijn. Niet eens zozeer om het re sultaat, als wel om de manier waarop dat was bereikt. Eelman: "We voetbalden in elk ge val wat beter dan in vorige wed strijden. Het wachten is alleen nog op de beslissende pass." PAUL DE TOMBE KATWIJK- Angst blijkt nog altijd een slechte raadgever. Dit werd zaterdagmiddag nog eens nadrukkelijk door Quick Boys en Kozakken Boys onderstreept. Wat namelijk een zaterdageersteklassetopper had moeten worden, werd in werkelijkheid niet meer dan een strategische "schaakbotsing" tussen twee door angst beheerste oefenmeesters. Zowel Quick Boys-trainer Arie La gendijk als Kozakken Boys- coach Ton de Hoop bleken bij het ontwerpen van hun tactische plan elk spoortje van risico bij voorbaat al te hebben uitgeban nen. Het gevolg was, dat er op het Katwijkse Nieuwe Zuid negentig minuten lang elf koppels over het veld draafden. Tweeëntwintig elkaar voortdurend beloerende spelers, die zodanig in het door hun coaches gesponnen web van bewakingswerkzaamheden ver strikt raakten, dat ze aan het voetbal sec praktisch niet meer zijn toegekomen. De uiteinde lijke 0-0 was dan ook de enige lo gische oplossing van een zoute loos voetbalmaal, dat beide ploe gen: dan wel een wedstrijdpunt opleverde, maar dat het 1600 koppige publiek tot grote ver liezer maakte. Met name het eerste half uur van deze "zet-tegenzetconfrontatie" was van een ongekend saai ge halte. Dat eerste part had volledig in het teken gestaan van het ge compliceerde denkwerk van beide coaches. De twee "groot meesters" manoevreerden in die fase behoedzaam met hun vlees geworden pionnen. Merkwaardig genoeg trok daarbij zwartspeler De Hoop in de ope ning het initiatief naar zich toe. Duidelijk was, dat zijn aanvals- strategie maar op één doel was gericht: het ontkrachten van het centale defensieblok van Quick Boys. Om dat te bewerkstelligen moest Arie Haasnoot uit het cen trum worden weggelokt. Dus liet De Hoop centrumspits Bas Klop met linkerflankspeler Dick Da- men van plaats ruilen. Op het oog zeker geen slecht plan, maar de uitvoering ervan in de praktijk mislukte totaal. Waar een switch alleen succes kan opleveren, als zo'n plaatswisseling zich bij ver rassing en in snel tempo vol strekt, daar namen Damen en Klop rustig eikaars posities over om vervolgens als zoutpilaren op de door hen ingenomen plaatsen te blijven staan. Cees van Rooyen kon, nu dat aan valsplan van de Werkendammers volledig de mist was ingegaan, zijn teamgenoten na 22 minuten dan ook de richting naar de vijandelijke stellingen wijzen door, na Van Bruggen en Damen te zijn gepasseerd, diep in de Ko zakken Boys-defensie te penetre ren. Zijn schot werd echter door Gerrie Klop tot corner omgebo gen. Die door Sis-Thu-Pan ge nomen hoekschop werd daarna door Nico Kuyt in de handen van goalie Arie Ottevanger gekopt. Na plaagstootjes plaatstootjes gin gen beide teams weer over tot de orde van de dag. Dat wil dus zeg gen, dat Cees van Rooyen zo mo gelijk nog vaster aan de ketenen van Kozakken Boys-voorstopper Adriaan van Bruggen werd ge legd en Kuyt en Pan onmiddellijk hun directe opponenten Gerrie Klop en Leeggangers weer op zochten. Dit alles met de bedoe ling om elk kansje op een counter tot een minimum te beperken: Die mogelijkheid lag er voor de rust voor Kozakken Boys dan ook al leen op de rechterflank, waar rechterspits Jan van Vuuren de opnieuw als linksback opge stelde Lourens Mouter nog wei eens wist te misleiden. Nadat hij Mouter eerst had gedold door de bal tussen diens benen door te spelen, zou Van Vuuren ook de architect zijn van een schitte rende combinatie met Dick Da men en Jan Korsman. De mid denvelder bracht vervolgens Joep den Hollander zodanig in het nauw, dat hij keihard op Floor Schaap terugspeelde, die met een katachtige sprong redding moest brengen. Maar nadat Van Vuuren kort voor rust Floor Schaap met een scherp indraaiende voorzet opnieuw in moeilijkheden had gebracht, was het ook met de offensieve da dendrang van de Werkendamse rechterspits gedaan. Alleen Bas Klop en Arie Haasnoot wisten na de pauze nog even aan hun cipiers te ontsnappen, maar toen Bas Klop eerst in de handen van Schaap had geschoten en Haasnoot daarna in kansrijke po sitie zichzelf in de maling had ge nomen, waren ook die spelers er van doordrongen, dat dit duel wel in 0-0 moest eindigen. Ook de voor Bas Klop ingevallen pinch-kitter Krijn Vonk (vorige week tegen RCL met twee goals nog de held van Werkendam) kon daar geen verandering in bren gen, want Arie Lagendijk had voor het "gevaar-Vonk" middels de wissel Zwaan-Van Tricht zijn tegenzet eveneens al klaar GERARD VAN PUTTEN Eén van de schaarse aanvallen van Quick Boys in beeld. Bart Zandbergen (met brilis kansloos tegen het Kozakken Boys-duo Jan Korsman (8) en Hans van der Stelt (4). LISSE - Lisser Boys heeft te gen Koudekerk met een 1-1 gelijkspel genoegen moeten nemen. De puntenverdeling kwam tot stand na een wed strijd, waarin voor beide ploegen het benutten van doelrijpe kansen het grootste probleem was. Vooral de Lissenaren waren in de afwerking bijzonder on gelukkig. Aangezien echter ook Koudekerk goede moge lijkheden liet liggen was het uiteindelijke gelijke spel mis schien wel de enig juiste uit slag. De beide doelpunten kwamen op vrijwel identieke wijze tot stand.De Lissese treffer on stond na een overtreding van Koudekerk-laatste man Al- bert Hakkenbrak tegen Ed Langereis na 30 minuten spelen in de eerste helft. Ed Langereis nam zelf de toege kende vrije trap even buiten het doelgebied. De bal werd van richting veranderd door Janus Zweeris en de uitste kende doelman Teun Ver- gunst had het nakijken (1-0). Na een kwartier in de tweede helft kwam Koudekerk op gelijke voet, toen spits Fred Wagenaar een vrije trap mocht nemen, die was toege kend na een handsbal van Jaap Lingbeek. Ook ditmaal werd de bal van richting ver anderd en kon doelman Nico Groeneweg niets anders doen dan graaien naar de bal (1-1). In de resterende tijd bleef Lisser Boys sterker en kwam Koudekerk soms tot gevaar lijk uitvallen. Tot scoren kwam men evenwel niet meer. ZAANSTAD - Katwijk heeft de laatste kans laten liggen om zich te scharen in de kop groep van de zaterdag-tweede klasse. Het team 'van trainer Frans van der Zeeuw verloor bij ZCFC met 1-0. Onverdiend, want als Katwijk ooit de kans heeft gehad om die ploeg met ruime cijfers te rug te wijzen, dan was dat wel afgelopen zaterdag in Zaanstad. De Noordhol landers konden geen moment hun gedeelde koppositie waarmaken, dreigden lang van hun voetstuk te zullen storten, maar konden dankzij erg veel fortuin na negentig minuten toch opgelucht het veld verlaten. "We hebben nog nooit zoveel mogelijkheden gemist als nu", verzuchtte Van der Zeeuw na afloop, waarmee hij doelde op het kansenfestival zoals dat acht minuten voor de rust was begonnen. Na een periode van aftasten, stuurde Huig Schaap toen Arnold Boers de diepte in. Boers kreeg een niet te missen kans, maar slaagde er toch in die voorbij te laten gaan. Het was het belangrijkste mo ment van de wedstrijd, want in plaats van 0-1, werd het in dezelfde minuut 1-0 omdat De Water voor ZCFC wèl gretig profiteerde van een misver stand in de defensie van de tegenstander. Het weerhield Katwijk er niet van de koploper na de pauze onder zware druk te zetten. Het overwicht leidde ook tot kansen, maar paal en lat ston den treffers van Jan van der Plas in eerste instantie in de weg, terwijl latei ook Arnold Boers en Freek Rienks (tweemaal) ondervonden dat er een beetje geluk nodig is bij het afmaken. Fortuin dat nu de zijde had ge kozen van ZCFC, dat daar door de 1-0 onbeschadigd naar het einde kon dragen Onverdiend zoals Frans van der Zeeuw benadrukte: "We hebben goed voetbal laten zien, we waren vooral in de combinatie veel sterker en we konden ons zelfs heel gemak kelijk kansen scheppen. Ik geloof dan ook dat het niet on terecht is, als ik stel dat Kat wijk onverdiend heeft verlo- LEIDERDORP - Voor RCL was het resultaat van anderhalf uur machteloos voetbal tenslotte toch teleurstellend. Practisch de gehele wedstrijd hadden de Leider dorpers zaterdag tegenstander Spijkenisse onder druk gehou denmaar desondanks waren ze niet verder dan 1-1 gekomen. In de slotfase mocht RCL de handen zelfs nog even dichtknijpen, toen de ploeg moedeloos het hoofd liet hangen en Spijkenisse een paar Toch maal heel erg dicht bij 1-2 was. ner Pas toen liet de tegenstander het ware gezicht zien en werd de laffe en behoudende taktiek opgege ven. Gevolg was dat RCL tot driemaal toe door het oog van de naald moest. En dat, terwijl het allemaal zo anders had kunnen zijn als Bennie Heemskerk in de eerste helft die strafschop niet had gemist. Nu dat wel was gebeurd wist RCL niet wat het moest met het nega tieve spel van Spijkenisse, ooit algemeen amateurkampioen. Met tien man vocht het team van Jan van Baaren in het straf schopgebied voor het ene puntje, terwijl aanvallend alle hoop ge vestigd was op de éénmansvoor- hoede (Bak). RCL had op het "spel" van Spijke nisse geen antwoord. Alleen in dividualist Wilbert Witteman wist zich bij tijd en wijle door het groen-witte bos te wringen, maar dan was er voor de tegenstander nog altijd de noodrem: het neer leggen van die man met keiharde tackles. Andere wegen om scoringskansen te forceren werden door de Leiderdorpers niet bewandeld. Geen schoten vanuit de tweede lijn en geen hoge ballen voor de "pot" op het hoofd van Heemskerk of Linde, die volgens trainer Huguenin de Leider- dorpse kopbalspecialist moet worden. Spijkenisse-trainer Jan van Baaren was zich niet zo bewust van het laffe en behoudende spel van zijn ploeg. Niettemin kon hij er wel een paar oorzaken voor noemen: "Een gebrek aan wedstrijdritme. Sinds de kerst hebben we pas één wedstrijd gespeeld. Daarnaast misten we een aantal vaste krach ten waarvoor nu onervaren jon gens speelden, met als gevolg dat het middenveld niet altijd even goed aansloot. En tenslotte wa ren we toch wel bang voor RCL". Spijkenisse-goalie Ley en dreigde nog roet in het taktisch concept van Van Baaren te gooien. Want op het moment (veertiende mi nuut) dat Wilbert Witteman voor de eerste maal oog-in-oog met hem kwam, haalde hij de flank speler zonder noodzaak in zijn strafschopgebied neer. Leyen maakte zijn foutje echter direct weer goed door de elfmeter-"aai" van Heemskerk moeiteloos uit zijn doel te houden. Daarvoor had Spijkenisse al een paar kansen in de schoot gewor pen gekregen. Zo konden zowel Koopman als Bak alleen op Bram Brandt afstormen maar die doelman kon in die fase onheil voorkomen door goed voeten werk. Spijkenisse de score ope nen. Uit een vrije trap leverde Koopman de bal af bij Bak, die RCL met een hard schot wakker schoot. Na die onverdiende 0-1 was ook Spijkenisse er met het hoofd niet al te best bij, want de eerste de beste tegenstoot van RCL leverde al 1-1 op. Op links lanceerde Wally van de Haver een hoge scherpe voorzet, die be doeld was voor Heemskerk. De middenvelder kon er echter niet bij, net zo min als doelman Leyen en de bal zeilde het doel in. In de tweede periode werd pressie van RCL wat minder. Ook toen had het team van trainer Hu guenin geen antwoordt op het massale verdedigen van de te genstander. Een handvol minu ten voor tijd liet RCL dan ook moedeloos het hoofd hangen, toen Freek Linde na een ragfijne combinatie met Holl de bal tegen de lat zag ketsen. Het was voor Spijkenisse het sein om uit de schulp te kruipen en in het of fensief te gaan. Nuyen en Groot (tot tweemaal toe) zagen hun schoten echter op een haartje na het doel missen. Waarmee de ge rechtigheid tenslotte toch nog zegevierde. WALTER OOMEN Freek Linde rechts zittend op de grond) i langs het doel van Leyen gaan. door de verdediging van Spijkenisse geglipt, r SASSENHEIM - Ter Leede trainer Turkenburg was na afloop best tevreden met dat ene puntje. Na drie achter eenvolgende nederlagen was het 0-0 gelijkspel tegen het veel hoger geklasseerde 's- Gravenzande een welkome afwisseling. Minder content was Turkenburg met de ma nier waarop die puntendeling tot stand was gekomen: "Voor rust werden de op drachten goed uitgevoerd maar na rust lieten een paar spelers het er lelijk bij zitten. Waarmee overigens niet is ge zegd dat die eerste helft veel aantrekkelijks opleverde. Ter Leede-'s-Gravenzande was vooral de wedstrijd van de machteloze aanvallers. De Ter Leede-voorwaartsen kre gen veel te weinig steun om echt gevaar te kunnen stich ten en bij 's-Gravenzande werd negentig minuten lang vrijwel voortdurend vergeefs, geprobeerd het doel van Wim van Harskamp te vinden. Die eerste 45 minuten waren in zoverre het aanzien waard dat er een vrij hoog tempo werd aangehouden en er zo nu en dan heuse combinaties te zien waren. Wanneer dat goed lukte (niet zelden werd een tegenstander aangespeeld) dan strandde het uitgedachte patroon in negen van de tien gevallen toch bij de zestien meterlijn. 's-Gravenzande had daarbij de pech dat al vrij vroeg spits Cees Westerhout werd uitge schakeld. Eerst raakte hij ta melijk ernstig geblesseerd bij een botsing, waarna een sli ding van Cees van de Zwart, die zijn enkel trof, voor de "knock-out" zorgde. In de rust liet de razendsnelle Wes terhout zich vervangen door Kees Nouwee. Daarmee was de angel uit de voorste linie van 's-Gravenzande getrok ken. Net als bij Ter Leede lie pen de aanvallen nu over te veel schaven. Slechts één keer waren de Sasscnheimers voor rust gevaarlijk. Een voorzet van Hans Bisschops werd bijna door de toege snelde Benno Kooy achter doelman Frans Leerdam ge prikt. Kooy, die verder weinig van zich liet zien, werd in de tweede helft vervangen door routinierPiet van der Heiden, die tot nu toe dit seizoen zijn studie voorrang verleende maar nu meer tijd heeft om te voetballen. Ongetwijfeld een aanwinst voor de weinig con stante Ter Leede-aanval, al liet Van der Heiden in de korte tijd dat hij speelde (waarschijnlijk aanpas singsmoeilijkheden) geen verpletterende indruk achter. Trouwens heel Ter Leede liet het na de pauze volledig afwe ten. Via de technische Mari Veltman creëerde 's-Graven- zande zich tegen de weife lende Ter Leede-defensie zo waar enige kansjes, terwijl de Sassenheimse tegenstoten alle overtuigingskracht mis ten. BARTJUNGMAN ZUID OOST BEEMSTER - Het behoudende anti-voetbal van ZOB én de bedroevend slechte terrein-omstandigheden daar in Noord Holland ten spijt heeft Rijnsburgse Boys knap revanche genomen op de gelijke spelen te gen Katwyk en Volendam. Dit maal lieten de Rijnsburgers het ook niet op de laatste minuut aankomen. Hun lesje wat dat be treft geleerd hebbend namen de geel-zwarten van meet af aan het initiatief en een kwartier voor tijd stond de uiteindelyke 1-4 eind stand al op het scorebord. Grote man bij Rijnsburgse Boys was Henk van der Zwan. De spits scoorde driemaal. ZOB, de bescheiden middenmoter die vooral in uit-wedstrijden een bijzonder verdedigend spelletje speelt, wilde aanvankelijk het ei gen publiek (van de zeshonderd toeschouwers kwam zeker de helft uit Rijnsburg) vergasten op aanvallend voetbal. Van die po ging kwam niet veel terecht, het geen ook trainer Dolf van Dijk niet was ontgaan. Hij: "We had den een mooi plannetje, maar onze opzet om met drie spitsen te spelen bleek niet haalbaar. Zij waren doodeenvoudig te sterk". Waarvan acte, want na tien minu ten al lag de bal achter cloelman Dorreboom: 0-1. Een fraaie tref fer, die door Jac den Heier werd voorbereid en door Henk van der Zwan werd gescoord. Aan meer treffers kwam Rijns burgse Boys vooralsnog niet toe. ZOB weigerde na die 0-1 name lijk halsstarrig de middenlijn te overschrijden en trok een men selijk cordon rond doelman Dor reboom op. Methodes die Rijns burgse Boys niet kon inspireren. De ploeg behield het overwicht, maar drong nu niet bepaald aan. Dat zou de formatie van Atte Bouma die overigens weinig goede woorden overhad voor de accommodatie van ZOB na rust wel doen. Balverlies aan Rijns burgse zijde was er oorzaak van, dat ZOB kon uitbreken en zelfs via Wim Souren kon tegenscoren. Rijnsburgse Boys schrok wak ker, verhoogde het tempo en wees ZOB in een tijdsbestek van tien minuten op de zwakke pun ten. n die fase liep Rijnsburgse Boys via twee treffers van Henk van der Zwan uit tot 1-3. En een kwar tier voor tijd benadrukte Anne Ouwersloot het klasse-verschil door 1-4 te laten aantekenen. De snelle Piet Haasnoot was in het beruchte gebied onderuit ge haald en Ouwersloot miste de toegekende strafschop niet. Be ste man van het veld was trouwens scheidsrechter Van Nimwegen Wallcr van de

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13