Van Agt: bezuinigingsnota niet voor Pasen bij Kamer Meer dan 6000 jongeren willen eerder in dienst Voor heroïnesmokkel 8,5 jaar cel Kwaliteit universiteit niet te meten „Het gaat om de vrijheid Alle moties van oppositie verworpen Sterilisatie wordt steeds populairder ibeter wonen hiiiegom VRIJDAG 20 JANUARI 1978 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (SP) - De vraag of de kwaliteit van onderwijs en onderzoek aan de Ne derlandse universiteiten en hogescholen kan verbeteren zal vooralsnog niet beantwoord kunnen worden. Alom leeft het gevoel dat het peil van het weten schappelijk onderwijs is verminderd maar aantoonbaar is dit niet. Er bestaan geen systemen om de prestaties, het niveau te meten. Immers de afzon derlijke universiteiten, studierichtingen hebben verschillende doelstellingen. Ook de kwaliteiten, de "resultaten" van de do centen zijn niet meetbaar. Men moet slechts vertrouwen hebben dat zij voor hun taak zijn berekend en deze goed uit oefenen. Dat was één van de weinig bevredigende conclusies die konden worden getrokken na een forumavond van de afdeling Den Haag van de VVD in het congresgebouw. "Universiteit in de branding" zo luidde het motto van deze bijeenkomst vier (oud)-hoogleraren naar de residentie waren gekomen: dr. G. Klein, oud-staats secretaris van onderwijs en wetenschap pen (PvdA), prof. mr. I. A. Diepenhorst (CDA), prof. drs. J. Th. Degenkamp (PvdA) en prof. dr. G. Dijkstra (VVD). Prof. dr. G. Zoutendijk (WD) was voor zitter. De conclusie over de onmeetbaarheid van de resultaten die ons hoger onderwijs boekt kwam uit de koker van prof. Dijk stra. Dr. Klein vond evenwel dat de ge meenschap, die deze kostbare sector van ons onderwijs financiert, wel recht heeft op een verantwoording. Zo zou er meer aan concreet onderzoek kunnen worden gedaan naar binnenlandse problemen die om oplossingen vragen. De bevolking kan dan constateren "waar voor haar geld" te krijgen. Kneusjes Prof. Diepenhorst oogstte veel applaus met zijn opmerkingen dat, hoe men ook over de gelijke kansenfilosofie en democrati sering mag denken, de universiteit er niet is voor de kneusjes. Hij constateerde het gevaar dat er bij teveel jongeren te hoge verwachtingen worden gewekt die uit eindelijk niet (kunnen) worden gehono reerd. Hij vond bijval van een collega die in Cali- fornië en Texas aan universiteiten doceert en die in Nederland tekorten aan motiva tie en capaciteiten bij de studenten had vastgesteld. Hij beschuldigde het voorbe reidend wetenschappelijk onderwijs van incompetentie. De tijdens zijn politieke bewind zo omstre den oud-staatssecretaris Klein bereed zijn stokpaardje van meer doelmatigheid aan de universiteiten. Dat het daarmee nog maar slecht gesteld is toonde zijn par tijgenoot Degenkamp aan, die het hoge afvalpercentage onaanvaardbaar noemde. Dat heeft zijns inziens te maken met een gebrekkige organisatie. Er is by voorbeeld onvoldoende informatie over de studievorderingen; de student tast vaak in het duister. Het moet gezegd, dat de sfeer tydens deze drukbezochte bijeenkomst was uitermate tam. De universiteit mag dan wel in de branding staan, de golven gaan niet altijd even hoog. Zoals een van de vele hoogge leerde aanwezigen opmerkte: de discussie had net zo goed in 1964 gehouden kunnen worden. In die tijd, zo zei al eerder prof. Dijkstra met een schuin oog naar collega Klein, werd al gestreefd naar een bedrijfsmatige aanpak van het universitaire gebeuren. Deze ont wikkeling werd echter verbroken door de explosieve democratiseringsactiviteiten. Sindsdien is de universiteit al weer vele ja ren in rustiger vaarwater DEN HAAG (ANP, SP) - Minister-president Van Agt heeft gisteren duidelijk gemaakt dat de nota van het kabinet inzake de bezuinigingsoperatie niet voor Pasen bij de Kamer zal zijn. Volgens oppositieleider Den Uyl moet dat kunnen, maar de pre mier merkte tijdens de voortzet ting van het debat over de rege ringsverklaring op dat een zorg vuldige afweging niet met haastwerk gediend is. De opera tie zal bovendien niet alleen be trekking hebben op de periode 1979-'81, maar ook op het jaar 1978 zelf. Het is de bedoeling de bezuinigingen nog dit jaar te la ten ingaan. Dreigende moeilijkheden tussen het kabinet-Van Agt en het CDA over de kinderbijslag werden in de kiem gesmoord. Die waren veroorzaakt door een motie van Den Uyl, waarin er bij de regering op aangedrongen werd de kinderbijslagregeling - samenvoeging van de kin- DODE VROUW IN UTRECHT WELLICHT VERMOORD derbijslag en de kinderaftrek - op 1 juli van dit jaar in te voeren. Een sterke stroming binnen het CDA voelt wel voor het voorstel van het vorige kabinet om de inko mens boven de 30.000 gulden een kleinere kindertoelage te geven. Dit bespaart de overheid onge veer een miljard gulden per jaar. Net als de oppositie vindt die CDA-vleugel dat de nieuwe rege ling zo spoedig mogelijk inge voerd moet worden. Toen pre mier Van Agt dat niet beloofde, dreigden zij voor de motie-Den Uyl te stemmen. Aanvankelijk weigerde het kabinet die belofte te doen. De VVD heeft grote bezwaren tegen die kin dertoelageregeling, omdat die vooral de hogere- en middenin komens treft. Achter de schermen werd Van Agt onder zware druk gezet door CDA-fractievoorzitter Aantjes. Uiteindelijk zwichtte het kabi net: in de Tweede Kamer deelde de premier mee dat de nieuwe re geling "ten uiterste op 1 oktober en zo mogelijk op 1 juli" zou in gaan. Dit nam de kou van de lucht. Het hele CDA stemde te gen de motie-Den Uyl, die verworpen werd. UTRECHT (ANP) - De Utrechtse politie houdt er ernstig rekening mee dat de 54-jarige weduwe mevrouw J. Donk-Noordberger die woensdagavond dood in huis werd gevonden, is vermoord. Een buurman vond haar, terwijl ze dood en overdekt met brand wonden in haar stoel zat. De buurman was naar het huis toe gegaan, omdat hij een brandlucht rook. Tegelijkertijd hoorde hij een deur dichtslaan. Toen hij naar buiten keek, zag hij een on bekende man het huis van het slachtoffer verlaten. De politie sluit niet uit dat de vrouw eerst bewusteloos is geraakt en toen in brand gestoken. De vrouw had op het eerste gezicht geen andere verwondingen. De buurman wist te voorkomen dat de brand zich verder uitbreidde. Volgens omwonenden bezocht de onbekende man de vrouw wel vaker. Hij gedroeg zich dan altijd tamelijk luidruchtig. Die be wuste woensdagavond hadden omwonenden uit het huis van het slachtoffer een "nogal ruzie-ach- tig tumult" gehoord, aldus een woordvoerder van de Utrechtse politie. Koppeling Van Agt wilde de oppositie niet te gemoet komen in het verlangen meer garanties te verstrekken in zake de handhaving van de kop peling tussen de sociale uitkerin gen en het netto minimumloon. Als de inkomensmatiging zou mislukken zou het kabinet een nieuw standpunt moeten bepa len over de collectieve sector. Voor Den Uyl betekende dit Ant woord dat aan de handhaving dus toch voorwaarden zijn verbon den. Van Agt wees er op dat een volstrekt uit de hand lopen van de inkomensontwikkeling in de particuliere sector niet zo waar schijnlijk is. Als dat onverhoopt toch gebeurt moet de regering bezien hoe de minst slechte op lossing kan worden gevonden. Dan zal overleg met volksverte genwoordiging en sociale part ners onvermijdelijk zijn. Een aantal bewindslieden verdringt zich om oud-minister Boersma van Sociale Zaken om diens mening te horen over de koppeling van de sociale minima aan het netto-minimumloon. V.l.n.r.: Van Aardenne, Wiegel, De Graaf (staatssecretaris), Van Agt, Boersma Albeda en Andriessen. Van Agt liet gisteren doorscheme ren dat onderwijs één van de mi nisteries is waarop flink be zuinigd zal worden. De doelma tigheid van de onderwijsuitgaven staat voorop, zei hij. Gedeeltelijk gaan die besnoeiingen vanzelf. Want het afnemend kindertal leidt automatisch tot minder on derwijsuitgaven Ondanks enig verzet van de VVD gaat de btw-verhoging op aard gas op 1 april wel door. Verschuiving Het vorige kabinet heeft een struc turele verschuiving van de jaar lijkse huurverhoging naar 1 juli in het vooruitzicht gesteld. Het kabinet-Van Agt zal hiermee re kening houden, aldus Van Agt, die de Kamer wel wees op het niet onbelangrijke budgetaire effect van een dergelijke verschuiving. Het debat in de Tweede Kamer over de regeringsverklaring werd be sloten met de verwerping van alle, door de oppositie inge diende, moties. Partij van de Ar beid, D'66 en PPR stemden voor alle moties, CDA, VVD, GPV, SGP en Boerenpartij stemden in alle gevallen tegen. PSP, CPN en DS'70 stemden wisselend. Advocaat in porno-proces: 7 7 7?? AMSTERDAM (SP) - De Am sterdamse advocaat mr. D. Peerperkorn heeft opnieuw een klemmend pleidooi ge houden voor het recht van elke volwassen Nederlander om zelf te beslissen of hij por nografie wil zien of niet. Het gaat om de vrijheid, aldus pleiter. Mr. Peeperkorn concludeert wederom tot vrijspraak in de tweede ronde van het proefproces over de por nografische film "Deep throat" voor de hoofdstede lijke rechtbank, zulks nadat officier van justitie mr. G. H. von Meijenfeldt opnieuw heeft geëist dat het Flora theater wegens overtreding van art. 240 wetboek van strafrecht zal worden veroor deeld tot een voorwaardelijke boete van vijfduizend gulden. De rechtbank had op 6 oktober een tussenvonnis gewezen in deze zaak, waarbij aan de rechter-commissaris werd gevraagd om een onderzoek te laten instellen naar de vraag hoe de meerderheid van het Nederlandse volk denkt over de aanstotelijk heid van harde porno in de bioscoop. Rechter-commissaris mr. Van Gijn heeft, na advies van pro fessor Melai en dr. Buikhui zen, geantwoord dat een der gelijk onderzoek redelij kerwijs niet mogelijk is. De sociologen komen - net als de juristen - tot de conclusie dat er onderscheid moet wor den gemaakt tussen mensen die uit vrije wil en doelbewust naar zo n film gaan en zij die onvrijwillig er mee worden geconfronteerd. En aangezien onvrijwillige con frontatie niet heeft kunnen plaatsvinden - waar schuwingsbordjes in de bioscoop, toegang 18 jaar, geen foto's - is de enig moge lijke conclusie dat bioscoop vertoning van Deep Throat niet aanstootgevend kan zijn en dient dus vrijspraak te vol gen, aldus mr. Peeperkorn. Wet is wet Daarentegen betoogt officier van justitie mr. Von Meijenfeldt in zijn requisitoir opnieuw dat artikel 240, het pornografie-artikel, nog steeds ongewijzigd bestaat en dat het dus door de rechter dient te worden toegepast, af gezien van het feit dat de meerderheid in de volks vertegenwoordiging er an ders over denkt. Wet is wet, vindt de officier. Daarnaast herhaalt mr. Von Meijenfiedt dat harde porno, waarin de vrouw als slaafs lustobject wordt afgebeeld, een negatief effect heeft op de emancipatie van de vrouw en dus op de maatschappelijke vooruitgang. Advocaat mr. Peeperkorn be toogt dat zelfs mét toepassing van artikel 240 vrijspraak dient te volgen. Want het feit dat een pornofilm niet aansto telijk kan zijn omdat alleen doelbewust geïnteresseerden er naar gaan kijken, is, be- nalve door de volksverte genwoordiging, ook impliciet bevestigd door de Hoge Raad in de rechtspraak over de nu- distenstranden. Daarin werd vastgesteld dat de aanstotelijkheid wegvalt in dien het door de omstan digheden redelijkerwijs is uitgesloten dat iemand on vrijwillig wordt gecon fronteerd. Indien de rechter deze lijn doortrekt bepleit mr. Peeperkorn dat ontslag van rechtsvervolging moet wor den gegeven, omdat het niet in strijd is met de wet. Schuldgevoel Het emancipatie-argument van de officier moet volgens pleiter zelfs omgekeerd van toepassing worden verklaard. Uit het Nisso-rapport (een onderzoek van het Neder lands instituut voor sexueel en sexuologisch onderzoek) blijkt namelijk dat iedereen door porno wordt geprikkeld en dat spanning slechts ont staat door het niet aanvaar den van die prikkeling. Juist mensen met een niet-geïnteg- reerde sexualiteit reageren uit schuldgevoel terwijl de li berale pornogebruikers door de afwijzende reactie van de samenleving naar de subcul tuur van de sexbiosccopjes worden gedrongen. Pornografie vormt een onder- deel van de door de maat schappij zelf opgeroepen subcultuur. Emancipatie be tekent dat die subcultuur zal verdwijnen. Op dit ogenblik is er echter een achterstand. Een film als "Deep Throat" is een voorbeeld van het 'in- haal-effect" op die achter stand, aldus het Nisso-rap- port. Zegt mr. Peeperkorn: "Het is het vervolgingsbeleid dat de emancipatie tegenhoudt en dat aanstotelijk is, niet de pornografie!" Vonnis 2 feb- k Fractieleider Jan Terlouw van D'66 feliciteert premier Van Agt na afloop van het debat over de regeringsverklaringPvdA-leider Den Uyl deed niet mee aan het traditionele handjes-schudden. Den Uyl ver klaarde dat hij het schijnheilig van zichzelf zou hebben gevonden als hij Van Agt had gefeliciteerd omdat hij in het debat diverse malen had gezegd dat dit kabinet er eigenlijk niet had moeten zijn. DEN HAAG (ANP) - By het minis terie van defensie zijn ruim 6.000 verzoeken van voor het meren deel scholieren binnengekomen, die eerder in militaire dienst wil len gaan. Deze ongebruikelijk grote hoeveelheid verzoeken is het gevolg van een brief, die het ministerie van defensie kort ge leden heeft verstuurd aan de 120.000 jongeren voor de nieuwe lichtingsploeg 1979 (degenen, die in 1960 zijn geboren) en waarinde mogelijkheid werd geboden eer der in dienst te gaan. Een en ander is mogelijk geworden door een wijziging vorig jaar van de wet op de dienstplicht - deze wetswijziging zal waarschijnlijk in maart a.s. van kracht worden - waarbij de Nederlandse dienstplichtige nu al op 18-jarige leeftijd de dienst kan ingaan (voordien was dit 19 jaar). Nor maal komen ongeveer 1.000 dienstplichtigen per jaar ver vroegd in dienst, e ruim 6.000 jongeren, die dit jaar vervroegd de dienstplicht willen vervullen, zullen na juni a.s. on der de waDenen komen. Ze wor den eerst nog opgeroepen om te worden gekeurd. Het ministerie van defensie heeft met de grotere toeloop wel rekening gehouden. "Er is wat extra ruimte bij de landmacht, maar een deel vloeit ook af naar marine en lucht macht", aldus een woordvoerder van defensie, waar men overi gens erg blij is met deze ontwik keling. Kopspelden in slagroomtaart MAASTRICHT (SP) - De keuringsdienst van waren in de regio Maastricht heeft vorig jaar een slagroomtaart ter onder zoek aangeboden gekregen, waarin spelden zaten. In totaal kwamen er negen kopspelden uit het gebak, zo meldt de keuringsdienst in haar jaarver- De meeste- afwykingen bij de 26.000 monsters die de dienst vorig jaar nam, werden gevon- AMSTERDAM (SP) - Sterilisatie wordt steeds populairder. Vol gens de NVSH hebben tot nu toe ongeveer 250.000 vrouwen en mannen zich vrijwillig laten ste riliseren. De voornaamste drijf veren zijn onvrede met de voor behoedmiddelen en een voltooid De NVSH schrijft de stijgende po pulariteit toe aan het feit dat de ingreep tegenwoordig snel en zonder veel pijn kan worden ver richt. Vooral by de man is de be handeling poliklinisch en onder plaatselijke verdoving. De klassieke methode by de vrouw (operatie onder volledige na rcose), wordt de laatste tijd ver den bij melkprodukten, s.aatjes en boterhammenworst. Zo kwam uit één fles de traditio nele muis en zat by zes andere flessen penicilline in de melk. Van de 160 proeven die werden genomen met boterhammen- worst leverden er maar liefst 48 een onvoldoende op. De keuringsdienst in de regio Maastricht - die 94 gemeenten in het zuiden van het land om vat met 950.000 inwoners - nam verder nog een complete partij oogschaduw in beslag. Er zat chroom in de betrokken cos metica. ADVERTENTIE i a 10 TOT 50%| KORTING 'zie ook onze advertentie op pag. 26 |3SÖ| DEN HAAG (SP) - Het gerechtshof in Den Haag heeft gistermorgen twee heroine-smokkelaars ver oordeeld tot gevangenisstraffen van 8,5 jaar. Tevens werd hen, een 30-jarige Rotterdammer en een 33-jarige man uit Hongkong, een geldboete van 100.000 gulden, te vervangen door zes maanden, opgelegd. Eerder had de recht bank de smokkelaars tot negen ip^r veroordeeld. maakten deel uit van een ïnteruationeel werkende or ganisatie. In dozen met elastiek jes was 126,9 kilo heroïne en 5,5 kilo opium verstopt. Vanuit Bangkok was de partij naar Ant werpen verscheept. In Rot terdam ontdekte de douane ech ter de smokkel, omdat men het daar vreemd vond dat de han delsorganisatie 11.500 gulden vrachtkosten had betaald voor een partij elastiekjes ter waarde van 15.000 gulden. Lift De Groningse rechtbank heeft gis teren een 34-jarige man uit die stad veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf met var. voorairesl cïi terbeschikkings telling van de regering. De man bedreigde in juli van het vorig jaar twee meisjes die van hem een lift kregen met een pis tool. Een meisje kon tijdens een stop vluchten. Het andere meisje moest tydens de autorit van ze ven uur op de bodem van de wa gen liggen. Onderweg pleegde de man ontuchtelyke handelingen met haar. Het psychiatrisch rapport schetste de man als een sterk verminderd toerekeningsvatbare persoon lijkheid met afwijkingen in zijn agressieve en sexuele leven. Hy zou een onbewuste haat tegen vrouwen in het algemeen koeste- arongen aooreen nieuwe behan deling. Onder plaatselijke verdo ving worden de eileiders dicht gebrand via een dunne buis die in de buikholte wordt gestoken. Dok de huisartsen staan in toene mende mate positief tegenover sterilisatie. "Slechts weinig art sen blijken dat echter te zijn bij 4>nge mensen die principieel kinderloos willen blijven", aldus de NVSH. De NVSH wil tenslotte dat wordt onderzocht in hoeverre zieken huizen mensen betuttelen over sterilisatie Volgens de NVSH worden in veel gevallen voor waarden gesteld, als een leef tijdsminimum, een stabiel hu welijk en het aantal kinderen. Lichaam vermiste visser gevonden AMSTERDAM (ANP) - De Rijks- politie te water heeft gistermid dag in de Gouwzee het lichaam gevonden van de sinds vorige week zaterdag vermiste Am sterdammer Joh. M.A. Meyer (32). Hij was die dag samen met de 39-jarige Simon van Zanten uit Purmerend met een bootje met buitenboordmotor op de Gouwzee uit vissen gegaan. Sindsdien is de rijkspolitie met een zoekactie bezig geweest. Het zoeken naar de heer Van Zanten is vandaag voortgezet. 1 Spelende kinderen hebben gister middag in een sloot naast volk stuintjes in Delfzijl het lichaam van een man gevonden. Het bleek de 51-jarige heer E. Mulder uit Delfzyl te zyn. De man was 's middags naar zyn volktuintje ge gaan om daar te werken. Door onbekende oorzaak is hy in de sloot terechtgekomen. De politie heeft geen sporen gevonden die wijzen op een misdryf of gewel dpleging. De alleenwonende 53-jarige we duwe A. Bloem-Lakamp uit Delf zyl is gisteren door een zoon. die haar kwam bezoeken, dood in haar woning aangetroffen. Vol gens de politie moet de vrouw al dagen eerder zyn overleden. De politie sluit een misdryf uit.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7