Ontwikkelingslanden zijn geen eenheid meer Maar kwart cursisten volbrengt studie Manuscript raadslid toch in boekvorm Cor van Dijk viel in de prijzen met zijn dieet wÊÊ^ÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊtmaÊÊÊIÊKÊÊItBtÊÊÊÊÊmmÊÊÊKÊBÊÊm Topman van ministerie: VRIJDAG 20 JANUARI 197; Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur ean mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. Aan het manuscript had Voor- houter Joop Warmenhoven een paar jaar geleden al de laatste hand gelegd. Het probleem was alleen wie wil het uitgeven. "Ik had me er al bij neergelegd dat het bij mij thuis in de kast zou blijven liggen", zegt hij maar het verschijnt dit jaar toch in boekvormen De Alphense drukkerij De Witte Merel gaat er iets mee doen". Het wordt zijn tweede boek. Eerder schreef hij al "Kent u ze nog de Voorhouters". Zijn jongste werkstuk gaat over de natuur van de randstad Holland. Gedurende ruim een jaar reed raadslid War menhoven in zijn vrije uur tjes per fiets door de polders, de duinen en langs het water. Noteerde hij wat hij in de na tuur aan bijzonders zag en maakte daar ook foto's van. Soms moest hij daar een en gelengeduld voor opbren gen. Betrok hij om een goede plaat te kunnen schieten bij voorbeeld een schuilplaats in een boom, of lag urenlang klappertandend in de win terse kou wachtend op het moment dat hij een zeldzame watervogel zou kunnen snappen. Beschreef ook wat hij zag aan opvallende bouwsels. 'Mijn manuscript mag dan een tijd in de kast gelegen heb ben, de informatie die er in staat is niet verouderd. Met de gegevens die ik verza melde in de hand zou je nog op heel wat door mij be schreven routes dezelfde dingen ontdekken". Joop Warmenkoven op pad Warmenhoven heeft er een "seizoenrond" boek van ge maakt, was in alle jaarge tijden op pad. Hij geeft het de titel "Zwerven door de rand stad Holland" en levert ook zelf de illustraties, dertig foto's van zijn hand. Dl 1 ju 3 *wy<C' 13 m npT#ïnt. V, k.ytt lr|Ja ij 'f 4 |JMjt& cl& Het verscherpte toezicht van de politie op naleving van de parkeerverordening in Voorhout heeft in de afge lopen maanden een piek in het aantal uitgedeelde bekeuringen tot gevolg gehad. Kruidenier Van Dam haalde een vrij hoge 'score'. In een week tijd werd hij vier keer genoteerd. Hij is echter niet van plan ook maar één cent te betalen. 'Want', zegt hij'ze zijn me aangerekend in een omstan digheid die wettelijk be schouwd niet klopt. Ik sta dus sterk in mijn schoenen'. Nic. van Dam heeft de ingang van zijn zaak aan de Heren straat. De aan zijn winkel grenzende opslagruimte komt uit in de Boekhorstlaan. Nog niet zo lang geleden werd daar een woonerf gecreëerd. Eenrichtings verkeer, drem pels, bloembakken, sierbe strating en parkeergelegen heid. Een stuk of wat van die parkeerplaatsen belandden precies voor de opslagruimte waarin Van Dam ook regel matig zijn auto stalt. Voor mij is het dus een uitrit', zegt de kruidenier, 'en volgens de wet moet een uitrit vrij worden gehouden. Er mag in geen geval overdag een auto worden geparkeerd. Mijn auto stond er wel dus ben ik bekeurd. Op zich is daar niets van af te dingen. Toch kan de rechter mij onmogelijk een boete opleggen omdat par keerplaatsen daar niet thuishoren. De Voorho\itse politie staat wat dat betreft achter mij, heb ik het gevoel. Men heeft de situa tie hier bekeken en men weet ook niet zo goed wat men er mee aan moet. Gewoon omdat het verkeerstechnisch niet klopt. Het enige wat ze dan ook kunnen doen is mijn be keuringen in de prullebak gooien. De gemeente Voorhout zou er goed aan doen de ver keerssituatie hier aan het be gin van de Boekhorstlaan op nieuw te bezien'. Dat lijkt er niet in te zitten. Vol gens gemeentewoordvoerder Ribberink valt op de situatie in de Boekhorstlaan niets af te dingen. 'Alle voorzieningen zijn getroffen in nauw overleg De parkeerplaats in de Boekhorstlaan. De uitritten v winkeliers worden geblokkeerd. met winkeliers en inwoners. Ook die parkeerplaatsen op dat punt. Daar was van de zijde van de betrokken win keliers geen bezwaar tegen. Omdat ze die achteruitgang Later zijn ze daar op terug ge komen en hebben ze ons ver zocht het parkeren overdag te verbieden en er alleen een los- en laadplaats van te maken. De gemeenteraad heeft dat verzoek ingewilligd. Dus moet kruidenier Van Dam zich aan die nieuwe regel houden, zoals iedereen'. Van Dam wil dat de situatie ter plaatse opnieuw wordt beke ken. Hij zal daarvoor bij het gemeentebestuur een voorstel indienen. 'Ik snap ook wel dat die parkeerplaatsen niet meer kunnen worden verwijderd' zegt hij, 'bovendien hebben we ze als winkeliers hard nodig omdat er in de buurt toch al zo weinig parkeergelegenheid is. Alleen moet er wel een. func tioneler gebruik van komen'. Wat zijn opmerking over de be keuring betreft: de com mandant van de groep Voor hout zegt geen enkele reden te zien Van Dam vrij uit te laten gaan in deze. 'Voor zover mijn informatie strekt hebben drie van de be keuringen niets te maken met de parkeerplaats voor zijn opslagplaats. Ik kan mij ook niet voorstellen dat één van onze mensen Van Dam in het gelijk heeft gesteld met be trekking tot diens visie op de verkeerssituatie daar.' Cadeauactie voor Noordwijkse ziekenbezoeker slaat aan Valkenburger Johan Imthorn, die vorige week via deze rubriek aandacht vroeg voor een actie die hij op poten heeft gezet voor Noordwijker Dirk van Duyn, is een tevreden mens. Er zijn veel mensen die: hebben gereageerd en hem ook geld hebben toege stuurd. Om even uw geheugen op te frissen: Dirk van Duyn viert eind deze maand een bijzonder jubileum. In de afgelopen 25 jaar heeft hij elke zaterdagavond een bezoek gebracht aan het verpleegtehuis voor rheumapatiënten Sole Mio in Noordwijk. Om er met de patiënten te sjoelen of om er een praatje mee te maken. Als oud-patiënt vindt Imthorn dat dat jubileum niet zomaar voorbij mag gaan. Hij deed in deze rubriek een oproep aan oud patiënten iets bij te dragen voor een cadeau. De reacties zijn geweldig, zegt hij. 'Er hebben ook veel mensen gereageerd die nooit iets te maken hebben gehad met Sole Mio, maar die zo'n bewondering hebben voor wat Van Duyn voor de medemensen doet dat ze spontaan iets bij hebben gedragen'. Het is de bedoeling dat zaterdag 28 januari de jubilaris door oud patiënten en patiënten in het zonnetje wordt gezet. Het scheelde maar ëén punt of Leiderdorper Cor yan Dijk had kortgeleden op de Hore- cava de Zilveren Pepermolen in de wacht gesleept voor het smakelijkste dieet door een Nederlandse kok bereid. Cor, kok bij het Leiderdorpse ver pleegtehuis Leythenrode, pakte de tweede plaats en verdiende daarmee 500 gul den. Het bijna winnende dieet ser veer ik op verzoek van Cor vandaag in deze rubriek. Het voorafje gaf hij de naam Boerinnesoep: een gebonden soep met groenten, aange- Aan de slag in Leytenrode fruite spek en kip en opge diend met gebakken uirin gen. Als vlees koos hij uit ros bief, opgevuld met cham pignons, worteltjes, paprika en truffel, overgoten met een peterseliejus. Dan de groen ten: gebakken spruitjes en venkelsalade. Wat pommes de duchesse erbij (een soort gebakken aardappelpuree) waaroverheen een laagje (na- triumarme) kaas ligt. Als toetje beveelt Cor sinasap- pelbavarois aan met kiewievruchten. DEN HAAG - De pijnlijke discussie over een nieuwe internationale economische orde en de slepende onderhandelingen tussen de quasi hechte blokken van arme en rijke landen moe ten worden stopgezet. De ontwikkelingslanden zijn uit elkaar gegroeid door hun tegen overgestelde economische be langen. Besprekingen die van de eenheid van de ontwikkelings landen uitgaan hebben geen be tekenis meer. Integendeel, zij hebben een verlammende wer king. Zij dwingen de ontwik kelingslanden om tot gezamen lijke standpunten te komen, ter wijl dat niet mogelijk is. Door Robert Schouten Deze opmerkelijke analyse van een wereldprobleem gaf prof. dr. Ferdinand van Dam in een toe spraak bij het afscheid vorige week van de heer K. Fibbe als voorzitter van de raad van be stuur van het OGEM-concern in Rotterdam. Een interessant on derwerp voor het bedrijfsleven, tenslotte is de huidige topman van OGEM niet voor niets een ex-minister van ontwikkelings samenwerking, de heer B. J. Udink. En een interessante spre ker, want prof. Van Dam is hoofd van het bureau beleidsvoorbe reiding van de huidige minister op dit gebied en hoogleraar in de ontwikkelingseconomie in Gro ningen. Van Dam's bureau is een kale, zeg maar armoedige kamer op de tweede verdieping van een bijge bouw van het ministerie van buitenlandse zaken aan de Lange Houtstraat. Uitzicht op een bin nenplaatsje, aan de muren een paar stichtelijke platen. Onder andere van een negerbediende met serveerblad. Curieus is ook die van een schoolklasje in de Belgische Kongo. Een lichtende engel maant de onnozele zwartjes om goed naar het nonnetje te luisteren. Van Dam: „Het gekke is, dat die plaat niet eens zo erg oud is". De professor wil uit deze omgeving niet weg, maar ver klaart dat hij z'n verzet tegen de bouw van een nieuw, betonnen „paleis" heeft opgegeven. Zinloos De laatste jaren is Van Dam steeds meer tot de conclusie gekomen dat de Noord-Zuid dialoog niet meer bestaat. Dat die tot een „zinloos en tragisch schimmen spel" is geworden. ..Ik doe niet anders", zegt hij, „dan een poging om de feiten te analyseren. Tenslotte zie ik die conferenties mislukken. Ik zit zelf in die com missies..." Hij schetst de feiten. De verande ringen in de economische situatie van de ontwikkelingslanden zijn de laatste tien jaar heel ver schillend geweest. De verhoging van de olieprijs is mooi geweest voor de OPEC-landen, maar de olie importerende ontwik kelingslanden zitten er door met grote tekorten op hun betalings balansen. De exportindustrie is gecon centreerd in een kleine groep, die nog steeds ook als ontwik kelingslanden te boek staan: Zuid-Korea, China, Taiwan, Hongkong, Singapore, Maleisië India, Pakistan, Brazilië Mexico en Argentinië Met elkaar wonen daar driekwart van de inwoners van de ontwikkelingslanden. Een aantal van deze landen heeft al een grotere export van eindpro- dukten dan irpport, bijvoorbeeld India. „Als hier een Indiase di plomaat komt praten, dan vraagt hij niet om hulp maar om toegang voor zijn produkten op onze markt". Dergelijke landen zijn echter ge baat bij hoge eindproduktiep- rijzen, terwijl de niet-industriali- serende ontwikkelingslanden gebaat zijn bij lage prijzen. Het zelfde geldt voor de import van grondstoffen. En er is een schei ding tussen landen die net solide genoeg geacht worden om op de kapitaalmarkt geld te mogen le nen en landen die om een schuldenregeling moeten bede len. Emotioneel Noord-Zuid dialoog moeten los laten. Het is een emotioneel heel geladen zaak. De reactie die je van de kant van de ontwik kelingslanden kan verwachten is: oh, jullie willen ons niets meer geven." Toch zal er volgens hem een drasti sche beleidsverandering nodig zijn. Maar als er niet meer tussen „blokken" kan worden onder handeld, wat dan? Verdeeldheid scheppen door verder alleen nog met landen afzonderlijk te pra ten? „Nee", vindt Van Dam, „Nu is in de dialoog alles aan elkaar gekop peld: grondstoffen, energie, kapi taal, wetenschappen. We zullen voortaan de onderhandelingen per probleem met de direct be trokkenen moeten behandelen. En dan realistisch, met stem verhouding naar macht. Erken nou maar dat het alleen dan werkt. Je hebt als voorbeeld de uitbreiding van het IMF-krediet aan landen met een betalingste kort gezien. Dat was in een zucht klaar, terwijl het toch om zo'n 12 miljard dollar ging. Maar je moet dan ook niet zo wereldvreemd zijn om de Verenigde Staten naast Barbados te zetten en die dan elk een stem te geven." Een gevaarlijke ontwikkeling, nee een ramp vindt Van Dam de toe nemende neiging van westerse landen om hun grenzen te sluiten voor produkten Van ontwik kelingslanden die hun eigen in dustrie bedreigen. Dat gebeurt vooral op het gebied van textiel, schoenen, electronica (radio's), lichte werktuigen, staalproduk- ten en schepen. Nederland weet er van mee te praten. Moeten wij die bedrijfstakken dan maar ka pot laten gaan? Afsterven. „Ja", zegt Van Dam, „bedrijfs takken die zich niet kunnen ont plooien moeten we laten afster ven. Dat hebben we altijd gedaan, maar nu het in deze economische situatie kraakt willen we er niet aan. En toch moet je je juist op de gezonde bedrijfstakken richten. Het is namelijk tweerichting ver keer. Als je de grens sluit voor textiel uit India, dan kopen zij hier geen kunstmestfabrieken meer. Je moet kiezen of delen." „Het betekent wel, dat je je eigen mensen moet omscholen en'naar de streken haalt waar wel werk is. Wat dat betreft zal er ook wat moeten veranderen in de sociale ethiek hier. Het heeft geen zin mensen naar de bijstand te sturen en te zeggen: hier heb je 250 gul den. En in werk „scheppen" zie ik ook niet zoveel. Dat wordt vaak namaak-werk, zo van pitriet vlechten. Daar heb je niets aan." „Dat het hier kraakt heeft ook niets te maken met de ontwikkelings landen, die hebben de crises hier niet veroorzaakt. Ik begrijp het wel, men zoekt een boeman. En voor de vakbonden is het natuur lijk ook moeilijk, het is begrij pelijk dat ze vechten voor behoud van een bedrijfstak. Maar een vakbond regeert niet. Ik vind dat je als regering andere belangen moet laten prevaleren. Niet al leen in het belang van de ontwik kelingslanden. maar ook in on- s eigen belang". Prof. Van Dam "Noord-Zuid i dialoog bestaat niet MIW- IV v Bij schriftelijk onderwijs DEN HAAG - Er wordt vaak te lichtzinnig aan een schrif telijke cursus (studie) begon nen. Driekwart van de cursis ten denkt de lessen tot een goed einde te brengen; het aantal geslaagden bedraagt echter slechts een kleine 30 procent. De ervaringen bij het avondonderwijs zijn onge veer dezelfde. Het'Kohnstamm-instituut in Amsterdam verricht onder zoek naar „de uitval" bij vol wassenen die via schriftelijk onderwijs een mavo- of havo-diploma trachten te be halen. Dat onderzoek, dat zich vanzelfsprekend over enkele jaren uitstrekt, kon nog niet helemaal worden af gesloten, maar de belang rijkste conclusies konden reeds worden getrokken. De piek van de studie-uitval be vindt zich tussen de derde en de negende maand na aan vang; na 20 maanden blijkt 68 procent van de cursisten te zijn gestopt. De kans dat er dan nog uitvallers zijn, is- zeer gering. Veertig procent van de cursis ten was van plan de mon delinge lessen van de onder wijsinstituten te volgen, in de praktijk maakte slechts zeven procent van deze gelegenheid gebruik. Ook hier blijkt he- t optimisme vaak te groot. Meer vrouwen Het schriftelijk onderwijs kan als een van de belangrijkste vormen van volwassenen ontwikkeling worden gezien. Onder de beginnende cursis ten die bij het onderzoek be trokken waren, bevonden zich 45 procent vrouwen, een aantal dat de laatste jaren- sterk stijgt. De cursist die schriftelijk on derwijs kiest, is meestal ouder dan de avondscholier. Driekwart is tussen de 20 en 30 jaar, 20 procent is zelfs ouder dan 30. Ze zijn vaker gehuwd en hebben derhalve vaker kinderen. Juist de huiselijke verplichtingen la ten zich moeilijk combineren met een avondstudie. Van daar dat voor schriftelijke- lessen wordt gekozen. De vooropleiding is gemiddeld lager dan die van de Neder landse bevolking: 45 procent volgde algemeen voortgezet onderwijs (wel lager be roepsonderwijs); 40 procent bezocht een (m)ulo of mavo. Het moment waarop men het onderwijs verliet is vaak lang geleden, voor 40 procent lan ger dan tien jaar; voor 20 pro cent zelfs langer dan 15 jaar. De meeste cursisten (65 pro cent) zijn in loondienst werk zaam. veelal op het niveau van lagere employé, indu striële en ambachtelijke be roepen zijn veel minder sterk vertegenwoordigd. Het grote aandeel van de „witte boorden" hangt waar schijnlijk samen met de op leidingseisen die men in deze „sector" stelt, zo is een van de conclusies.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4