Strengere controle heeft in Leiden al resultaat Leidse derde veemarkt is van ons land INSTELLINGEN REAGEREN SAMEN Iets anders dan kaarten voorde bejaarden in Tninstadwijk Naleving gedeeltelijke leerplicht Actief in jmGEnm VRIJDAG 20 JANUARI 1978 LEIDEN Zo'n 92.000 runderen in 1977 LEIDEN - De Leidse veemarkt heeft zich het afgelopen jaar goed kunnen handhaven als derde veemarkt van ons dat na Den Bosch en Zwolle. Dit ondanks het feit, dah de aanvoer met on geveer 3,5 procent terugliep tot 296.949 stuks. Die teruglopende aanvoer deed zich ook in nog ver- sterkter mate voor bij andere grote veemarkten. Zo was de aanvoer van Den Bosch bijna 17 procent lager en van Zwolle ruim 11.5 procent. Over alle Neder landse veemarkten was de daling ruim 13 procent. Bij de runderen neemt Leiden evenals in 1976 een vierde plaats in met een aanvoer van ruim 92.000 stuks. De daling in deze ca tegorie was ruim twee procent. Bij de graskalveren bezet Leiden een zesde plaats met een wel iswaar bescheiden maar stij- ADVERTENTIE gende aanvoer (3316). Vette kal veren waren er het afgelopen jaar niet meer op de Leidse veemarkt. In 1976 was er nog een geringe 390 stuks. DEALER VAN O A b0ussac gordijnen pi hffï tapijt rLUtu gordijnen bes0uw tapijt Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 - Leiden Telefoon 071-142627 Een vooraanstaande positie heeft de veemarkt in de Groenoordhallen in de sector van de nuchtere kalveren. Leiden is daarin opgeklommen naar de tweede plaats en heeft Zwolle achter zich gelaten. De aanvoer steeg op bescheiden wijze tot ruim 104.000. Opvallend was ech ter de sterk dalende aanvoer op de grootste nuchtere kalveren- markt in Nederland Den Bosch: een teruggang met ruim twintig procent. Ook op de Zwolse markt daalde de aanvoer rigoreus: meer dan 17 procent. Met de varkensmarkt was het in 1977 droevig gesteld. Door de varkenspest waren de markten een groot deel van het jaar geslo ten. De grootste klappen vielen in Den Bosch en Groningen. Had Den Bosch in 1976 nog een aan voer van ruim 42.000 varkens in 1977 was dat zestig procent min den 16.488. Groningen zag de aanvoer gehalveerd tot 13.408. In dat licht bezien valt de teruggang in Leiden nogal mee. De aanvoer daalde met bijna 13 procent tot 10.004. Leiden bezet daarmee de derde plaats. Eenzelfde situatie deed zich voor bij de biggen en lopers. De aanvoer op de markten daalde met percentages van tach tig tot honderd. Een vijfde plaats is er voor de Leidse veemarkt bij de schapen en lammeren. De totale aanvoer bedroeg het afgelopen jaar 76.995 stuks en dat betekende ten op zichte van 1976 een stijging met ruim 2.5 procent. Verheugend voor Leiden is ook de ontwikke ling bij de pony's en veulens. Leiden klom van de negende naar de zevende plaats met 970 stuks, een stijging van ruim 28 procent. Tenslotte heeft de Leidse markt zich een vooraanstaande positie weten verwerven als markt voor geiten en bokken. Leiden bezet een tweede plaats, maar nadert nummer één: Purmerend. In de Groenoorhallen werden in 1977 bijna 7300 bokken en geiten aan gevoerd. In Purmerend: 7407. Stichting blij LEIDEN - De scherpere controle die de gemeente Leiden een halfjaar geleden voor het eerst is gaan toepassen op naleving van de gedeeltelijke leerplicht, heeft tot dusver goede resultaten gehad. Er meldden zich relatief meer gedeeltelijk leerplichtigen dan in voorgaande jaren. Bo vendien konden diegenen die niet reageerden op de regi stratiepogingen van de gemeente, gemakkelijk worden achterhaald. In de zomer van het vorig jaar werd er een aanzet gegeven om tot een betere registratie en betere voor lichting van en voor gedeeltelijk leerplichtigen te komen. Een speciaal ingestelde commissie partiéle leerplicht bracht toen een rapport uit waarin een aantal aanbevelingen werden gedaan. Zo krijgen de ouders/verzorgers van de gedeeltelijk leerplichtigen voortaan voor 1 juni een regi stratieformulier dat ze voor het eind van de maand bij de ge meente moeten hebben ingele verd. De partieel leerplichtige zelf - een meisje of jongen die tien jaar volledig dagonderwijs achter de rug hebben en nog een jaar lang twee dagen per week naar een onderwijsinstituut moeten (16- 17-jarigen) - krijgt een regi- stratiekaart. Deze kaart is nodig om zich bij het arbeidsbureau te laten inschrijven of om in aan merking te kunnen komen voor een uitkering van de sociale dienst. Verder kan een werkge ver aan de hand van deze kaart bij het ministerie van sociale zaken aanspraak maken op een stimu leringspremie, omdat hij dan aantoont dat hij een gedeeltelijk leerplichtige in dienst heeft. Instituut Pont en 3 het Instituut Schoevers. Van de 111 deelnemers bij het vor mingscentrum in Leiden, zijn er gemiddeld 95 aanwezig. Dat be tekent een verzuimpercentage van 14,4 procent. Nipoth: "De meeste klachten van jongeren die het vormingscentrum bezoeken, zijn: wat leren we nou op dat vormingscentrum? We zitten daar maar te praten. Op de streekschool ligt dat heel anders, daar is ook helemaal geen ver- Voorlichting Haver en Gort Vermoedelijk zal de Dienst Ge meentewerken eind van deze maand een begin maken met de aanleg en vernieuwing van de riolering in de Haver- en Gortbuurt. De werkzaam heden zidlen ongeveer een half jaar duren en zoveel mogelijk worden gecombineerd met verbeteringen aan de gas-, water- en electricileitsleidin- gen. In verband daarmee wordt op woensdag 25 ja nuari een informatieavond gehouden in het gym nastieklokaal aan de Haven straat. Dat er hoognodig iets moet gebeuren in deze wijk mag blijken uit hetfeit.dat er openbare riolen aanwezig zijn, die al honderd jaar oud zijn. Jeugdwerkloosheid Naar aanleiding van de komst van een demonstratieve jun- gerenmars tegen jeugdwer kloosheid door Leiden wordt er vanavond een discussie avond georganiseerd over jeugdwerkloosheid. Sprekers zijn de Leidse wethouder van economische zaken Van Aken en het tweede-kamerlid Stan Poppe. Bovendien zal er een film worden vertoond van een eerder georganiseerde mars. De bijeenkomst wordt gehou den in het bovenzaal van het oude marine-complex aan het Noordeinde en begint om acht uur 's avonds. NVSH-avond In de aankondiging van de avond over geslachtsziekten, georganiseerd door de N-VSH is een klein foutje geslopen. De voorlichtingsavond is niet vanavond maar morgen avond. De avond wordt ge houden in het pand Nieuwe Rijn 20a en begint om acht uur 's avonds. Actueel L. Balt hoofdbestuurslid van de Nederlandse Christelijke Bond van personeel, werk zaam bij de overheid in de sec toren gezondheidszorg en maatschappelijk welzijn, spreekt dinsdagavond 24 ja nuari in Leiden over het on derwerp "Actuele zaken voor het overheidspersoneel op brede basis in 1978". Dat ge beurt op de ledenvergadering van deze bond. die in de Be vrijdingskerk (Montgomery- straat) wordt gehouden. Aanvang acht uur. Wandkleden De Vrouwenbond NVV afdeling Leiden organiseert op maan dag 23 januari een leden bijeenkomst waarop onder leiding van mevrouw Sonja Klaren uit Waddinxveen, wandkleden gemaakt zullen worden. Belangstellenden zijn fan harte welkom. Plaats en tijd: Pieterskerkgracht 11, 's avonds om acht uur precies. met cijfers LEIDEN - De Stichting Leidse Binnenstad is 'bijzonder ver heugd' over de cijfers die de ge meente enige tijd geleden heeft verzameld over het verkeer in Leiden. Wel waarschuwt de stichting - waarin zich de econo mische belanghebbenden heb ben gegroepeerd - voor het uit stippelen van trends tot 1985 op basis van deze cijfers. Bijvoor beeld verschuivingen in de ver houding openbaar vervoer - par ticulier vervoer zouden de ont wikkelingen kunnen beïnvloe den. Ook wordt genoemd de gro tere functie die de city-ring vol gens de stichting zal krijgen bij openstelling van de Valkbrug voor verkeer in twee richtingen. Verder stipt de Stichting Leidse Binnenstad aan de moeizame be voorrading in de binnenstad; een strakker parkeercontrolebeleid zal enig soelaas kunnen brengen, volgens de stichting. Betere be wegwijzering en afstemming van de verkeerslichten kan de door stroming ten goede komen. Betere voorlichting krijgen de ge deeltelijk leerplichtigen in de vorm van een informatiemap waarin een en ander staat over onderwijsmogelijkheden voor gedeeltelijk leerplichtigen in de Leidse regio. Deze map wordt ui terlijk veertien dagen vöör het verlaten van de schoolbanken aan de gedeeltelijk leerplichtige uitgereikt. Uit gegevens van de leerplich tambtenaar van de gemeente, de heer Nipoth, blijkt dat van de in totaal 1524 registratieformulieren die zijn verzonden, er 1468 bij de gemeente (ingevuld) zijn terug gekomen. Van 56 gedeeltelijk leerplichtigen kwam er dus geen antwoord. In het schooljaar 1975-'76 kwam er op een totaal van 1682 geen reactie van 231 ge deeltelijk leerplichtigen. De 56 (ouders/verzorgers van) ge deeltelijk leerplichtigen worden nu categorisch door de leerplich tambtenaar met een huisbezoek vereerd. Tot nu toe bleken echter 38 gedeeltelijk leerplichtigen "gewoon" voortgezet onderwijs te volgen, zodat ze dus niet in aanmerking komen voor het be zoeken van een vormingscen trum, streekschool of een be paald leerlingstelsel. V ormingscentrum Van het totaal aantal aange schrevenen, bleken er 1207 vol ledig (voortgezet) dagonderwijs te volgen en 261 partieel onder wijs. Van deze laatste 261 jongeren, be zochten 111 het vormingscen trum voor werkende jongeren in Leiden, 3 een vormingscentrum buiten Leiden, 137 de streek school voor beroepsbegeleidend onderwijs (waar beroepsgerichte vakken worden gegeven), 7 het Streekschool Op de streekschool krijgen de leer lingen een dag beroepsgericht onderwijs en een dag vormend onderwijs. Dat er aan deze school geen verzuim is, valt wellicht mede te verklaren uit het feit dat werkgevers van gedeeltelijk leerplichtigen ook vanwege het leerlingstelsel (dus beroepsge richte opleiding) een premie krijgen. Ze strijken in dat geval dan twee premies op, omdat ze ook nog de "algemene" premie van sociale zaken krijgen. Het is niet denkbeeldig, dat het bezoe ken van een streekschool vanuit die gedachte mede gestimuleerd wordt. Overigens functioneert, volgens Nipoth, precies hetzelfde regi stratiesysteem eveneens uitste kend in de gemeenten Katwijk en Rijnsburg. Voor de komende zomer hopen deze twee gemeen ten en de gemeente Leiden met andere gemeenten in de regio tot overeenstemming te komen over een zelfde registratiesysteem. Dat systeem lijkt straks navol ging te krijgen in andere gemeen ten, waaronder Gouda en Den Haag alsmede in de. Rijnmond, waar "het model" van Leiden e.o. met interesse wordt bestudeerd. ADVERTENTIE De beste voegloze 14 k. rin gen o.a. 1 paar met geslepen zijkant170,- Dit model met briljant 245,- Met 2 briljanten 320,- Gratis graveren Blijvende service Desgewenst handgraveren. Desiree Anjer A.S. Constant De Koning der Verlovingsringen v. d. WATER UW JUWELIER HAARLEMMERSTRAAT 181 LEIDEN - Het hoeft niet artistiek verantwoord te zijnHet gaat om de creativiteit. Ik heb er ook helemaal geen kaas van gegeten, maar je gaat er voor zitten en je probeert het. Als je ziet wat er door anderen wordt gepresteerd wil je daar zelf ook aan toeko men. Je leert van elkaar en van je eigen fouten. En je zit tenminste niet zoals veel bejaarden de hele dag te kaarten. Ik heb niets tegen kaarten hoor, ik doe het zelf ook, twee avonden inde week. Maar ik ben blij als het weer donderdagochtend is." Op donderdagochtend is er teken- en schildercursus voor bejaarden in het Dienstencentrum Tuinstadwijk in de Herenstraat .Gisteren gaven de cursisten aan belangstellenden de gelegenheid hun werkstukken te bewonderen in de hoop daardoor meer mensen te interesseren voor deze voor hen prettige vorm van tijdspassering Veelal hebben de deelnemers aan deze cursus nooit eerder een potlood of penseel in de hand gehouden. Zoals een van hen zegt: "Toen ik voor het eerst een poging waagde wist ik niet of ik het potlood van voren of van achteren vast moest houden. Maar je probeert toch op papier te krijgen wat je ziet. Het geeft een enorme voldoening als dat een beetje lukt." Leermeester is de heer Van Beek, nu zelf gepensioneerd, maar voor die tijd 24 jaar lang tekenleraar aan de Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag. Hij zegt: "Elk mens is van nature creatief. Tekenen is één van de manieren om je te leren uiten. De meeste mensen hier hebben nooit de kans gehad om dat te leren, want ze moesten zich al vroeg nuttig maken in de maatschappij. Maar ook al wordt de creativiteit daarbij volledig opzij gezet, en moet je werk doen dat totaal niets met je gevoelsleven te maken heeft, de mens neemt dat niet, hij wil creatief zijn, in wat voor vorm dan ook. Hij kan niet anders." De heer Van Beek brengt zijn leerlingen van alles bij op het gebied van perspectief, compositie en kleurenleer. Dingen die volgens hem op scholen vaak niet of nauwelijks aan de orde komen. Op veel scholen is tekenen geen voorkeursvak, zegt hij, als er al wordt getekend is dat vrij tekenen. Omdat een leraar op een lagere school die een heel scala van vakken moet geven vaak zelf op tekengebied weinig kennis heeft. Omdat de man die tot voor kort directeur was van het diensten centrum Tuinstadwijk. Nico Nagtegaal, zelf een voorkeur had voor tekenen, heeft hij die activiteit in het pakket dat de bejaar den bezig moet houden opgenomen. De heer Van Beek doet het sinds november 76. Van de club van zijn voorganger waren nog vier deelnemers over. In de loop van vorig jaar is dat aantal gegroeid tot vijftien mensen De één heeft een schilderij in een paar uur afde ander doet er weken over. Dat velen als ze vroeger de kans hadden gehad te kenles te volgen het heel ver geschopt zouden hebben, is voor de heer Van Beek een ding dat zeker is. Dat is trouwens ook aan de werkstukken af te zienMaar ook wie met zo begaafd is werkt met veel plezier op donderdagochtend en is even welkom Waarom verkoopt u niets?, vraagt iemand de heer Van Beek. O nee zegt die, want zo'n werkstuk is met geen prijs te betalen. Daar doen ze het trouwens ook niet voor. Het is voor de eigen voldoening of om kinderen of familieleden blij mee te maken Het is ook voor veel mensen als ze in de natuur werken, de voorkeur van de heer Van Beek gaat daar naar uit.de openbaring van die natuur. Het opmerkzamer worden en meer van de natuur gaan houden. Leren dat het mooiste niet te koop is. Geen verdere discussie met wethouder Tesselaar LEIDEN - De stichting Welzijns- raad, de Leidse Sportstichting, de vereniging Leidse Bond van Speeltuinverenigingen en de Leidse Jeugd Actie zullen in on derling overleg treden om een ge- zamelijke reactie te geven op de voorstellen van de gemeentelijke werkgroep 'verhouding/para- gemeentelijke instellingen'. De uitkomsten van dit overleg zullen worden neergelegd in de vorm van een gemeenschappelijke nota, die uiterlijk 1 maart van dit jaar het levenslicht zal zien. Deze gezamenlijke para-gemeen telijke instellingen hebben daar toe besloten naar aanleiding van de gevolgde procedure van de gemeentelijke werkgroep, die is belast met het vormgeven aan de op handen zijnde reorganisatie in de welzijnssector. Om die reden wilden de instellingen gister avond niet verder discussieren met wethouder Tesselaar. Bedoeling van het gesprek in het stadhuis was de ideeën uit te wis selen over het ondersteunen van particulier initiatief in de wel zijnssector. Dat stond tenminste in de uitnodiging voor het ge sprek die de wethouder naar alle belanghebbenden had doen uit gaan. Letterlijk stond er verder: 'tevens zullen menings- en bena- deringsverschillen hieromtrent worden besproken en zal worden nagegaan of en zo ja welke moge lijkheden er zijn om tot overeens temming over de vormgeving van de ondersteunigsfunctie te komen'. Al voordat de wethouder met zijn inleiding kon beginnen sprak de heer L.J. Menges, voorzitter van het dagelijks bestuur van de Wel- zijnsraad, een verklaring uit over deze brief. Deze verklaring kwam er op neer dat de Welzijnsraad, in de brief initiatiefnemer tot het gesprek genoemd, teleurgesteld was over de inhoud van de be wuste brief. De bedoeling van de Welzijnsraad was geweest, zo zei Menges, om met alle andere be- Voorzitter LJ. Menges langhebbenden bij de reorgani satie rond de tafel te gaan zitten zonder inmenging van de ge meentelijke werkgroep. In de brief zou gesuggereerd zijn dat het gesprek gisteravond ging over de uitwerking genomen-beslissing: dat de. Wel zijnsraad in de functie van onder steuningsinstituut één en ander zou gaan toelichten. Een onder steuningsinstituut dat de func ties van alle andere para-ge meentelijke instellingen zou moeten gaan vervangen en dat de taak zou hebben de particuliere initiatieven in de welzijnssector op te vangen. 'Onder de brood nodige samenwerking tussen de participanten is door de brief een tijdbom gelegd', zo zei Menges namens het dagelijks bestuur van de Welzijnsraad. laar kon niet begrijpen waarom de werkgever met arg waan werd bejegend. Hij bena drukte dat deze avond enkel en alleen op aandrang van de Wel zijnsraad was georganiseerd. Na de gemeenschappelijke verkla ring bij monde van de heer P Biegstraaten restte hem echter alleen afsluiting van het gesprek, in afwachting van het rapport. LEIDEN - De afdeling Leiden van de Algemene Bond van Ambtenaren (ABVA) heeft een motie aangenomen waarin de huidige gemeente? lijk voorstellen voor een reorganisatie van de welzijns sector in zijn geheel worden de De volge atie zijn volgens >r burgers en iduidelijk. De bond betwijfelt of de reorganisatie een verbetering van de werksituatie van de ambtenaar zal brengen. De voorstellen zouden doorzich tiger moeten woi den. Dat kan volgens de ABVA onder meer door voor alle betrokken ambtenaren „taakher- schikkingsplannen" op te stellen, zodat betrokkenen beter weten waar ze aan toe zijn.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3