,C en A past beter op hoek Thorbeckeplein" Landbouwcommissie wil woningmarkt-onderzoek Alvorens verder te gaan met nieuwbouwNoordwijk: Onduidelijkheid over „kajuitboot" Woubrugge werkt aan busverbinding met Alphen a.d. Rijn Plastic balletjes tegen warmteverlies IMP AG 20 JANUARI 197; LPHEN AAN DEN RIJN - "Laat ik duidelijk voorop stellen, dat de komst yan C en A naar Alphen aan den Rijn zondermeer een pluspunt is. Maar iet pand van Ponsioen in de Van Mandersloostraat is nou bepaald niet de neest ideale plaats, integendeel. C en A zou pas echt goed tot zijn recht comen in het winkelgebeuren in de Alphense binnenstad met bijvoor beeld een vestiging op de hoek van de Hooftstraat met het Thorbecke- plein". Jan Blomstaande voor de plek waar een nieuwe vestiging van C en A naar zijn overtuiging het best past in Alphen (hoek Hoofdstraat en Thorbeckeplein) Alphen moet parkeer- voorsprong scherp in vaten houden ALPHEN AAN DEN RIJN - Jan Blom. hoofdconsulent ruimtelijke ordening van het Koninklijk Nederlands On- dernemersverbond is van me ning, dat de komst van C en A de trekkracht van Alphen op de regio zal vergroten "Maar", waarschuwt hij, het merendeel van dat grote be zoek komt allemaal met de auto en het parkeren op de za terdag zal dan ook helemaal de pan uitrijzen als er niet gauw één en ander gebeurt". Volgens hem kan er nu niet lan ger meer worden gewacht met het "bemeteren" van het ach terste parkeerterrein bij de Aarhof. "Dat zal enige ver lichting geven". Hij meent ook, dat er duidelijk zal moeten worden verwezen naar parkeergelegenheid aan de Hoge Zijde; bij de Cas- tellumstraat en het post kantoor. Verder zal er mis schien enige verlichting zitten in de verlaging van de maximum-tijd. op het par keerdak boven de Aarhof, die nu nog vier uur is. Alphen heeft nu wat z'n parke ren betreft nog een voor sprong op Gouda en Leiden. Maar men moet de zaak scherp in de gaten houden", aldus Blom. De man die het zegt kan enig gezag in dit soort zaken niet ontzegd worden. Jan Blom is hoofdcon sulent ruimtelijke ordening van het Koninklijk Nederlands On- dernemersverbond. Sprekend vanuit de kennis die hij heeft vanuit dat beroep, maar vooral ook als met het plaatselijk gebeu ren meelevende Alphenaar, legt hij uit waarom C en A niet zo lek ker zou zitten in Ponsioen's pand in de Van Mandersloostraat. "Je krijgt dan een heel klein span ningsveld, gelegen tussen V en D, Hema, Aarhof. Aarhof-uit- gang/Van Mandersloostraat en C en A", tekent hij de cirkel met z'n handen in de lucht. winkelcentrum dat vergelijkbaar is met de Aarhof. Maar onderne mers aan het zuidelijk en ooste lijke einde van het winkelgebied klagen, dat hun situatie er niet idealer op is geworden. Onder zoeken van het Centraal Instituut Midden- en Kleinbedrijf hebben hun gelijk ook uitgewezen". In Roosendaal probeert men nu ook door ondermeer het con centratiepunt van het openbaar vervoer te verleggen iets van de problemen op te lossen. Maar het kernpunt van die problemen is toch de vestiging van de drie grootwinkelbedrijven in één te klein onderdeel van het totale winkelgebied. Een klein spanningsveld. Jan Blom verder uitleggend: "Op winkels als C en A, Hema en V en D ko men veel mensen af, dat zijn echte trekkers. Zulke winkels moetje niet, zoals je nu in Alphen dreigt te gaan krijgen, dicht op elkaar zetten. De stroom mensen beweegt zich in een kringetje tus sen die grote winkels. Met als ge volg, dat het rondom die winkels zo druk wordt, dat je langs de tus senliggende bedrijven voorbij wordt geperst door de men senstroom. Met als gevolg dat Van Mandersloostraat, Hooft straat Raadhuisstraat en Aar kade-uitgang van de Aarhof het moeilijker zullen krijgen" Blom illustreert z'n waar schuwende woorden met een praktijk-voorbeeld "Neem Roos endaal, vergelijkbaar met Alp hen. Daar zitten dezelfde drie grootwinkelbedrijven op één kluitje aan de noordzijde van een Als Jan Blom aan het Alphense binnenstadsgebied denkt, weet hij in elk geval één veel beter punt voor een C en A vestiging: de hoek Hooftstraat/Thorbecke- plein. Grond die in eigendom is van speelgoedwinkelier A. van der Panne, die daarop samen met Wilma een woningen/win kelcomplex wil ontwikkelen. Juist omdat in die plannen stag natie zit, hooph Blom, dat het gemeentebestuur toch eens gaah praten met Van dec Panne en C En dan hoeven ze niet op mijn woorden alleen af te gaan, wie ben ik tenslotte. Maar laten ze ook eens gaan informeren bij het Centraal Instituut Midden- en Kleinbedrijf'. Voor zichzelf is Jan Blom helemaal overtuigd van zijn gelijk. En dan noemt hij niet alleen Roosendaal als voorbeeld, maar hij betrekt in zijn overwegingen ook de "poli tiek" zoals die nu bij winkelgi- 'Daar proberen ze allemaal kleine winkeltjes, specialiteitenzaken en dergelijke omheen te groepe ren. Een goed samenspel schept een goed winkelklimaat, voor de ondernemer, maar ook voor de consument. Als die trekkers in Alphen wat verder uit elkaar ko men te liggen en het midden- en kleinbedrijf vullen het daar tus senin goed, dan zou dat voor hst hele binnenstadsgebeuren veel beter ziin". Als gemeentebestuur. Van dei- Panne en C en A in goed overleg wel tot de door Jan Blom voorge stelde situatie komen, dan hoeft naar zijn overtuiging Ponsioen niet het gelag te betalen. "C en A betaalt echt niet meer dan het onroerend goed waard is. En zeker als C en A fat pand wil zijn er in den lande wel andere be drijven die er zouden willen zit ten. Trouwens, ik maak me sterk, dat niet ook uit hst midden- en kleinbedrijf hiet in de omgeving er bedrijven zijn, die best op dat plekje in de Van Mandersloo straat hun bedrijf willen uitoefe nen. Nee, Ponsioen raakt z'n pand echt wel kwijt" En dan nog wat door-filosoferend over het feit, dat C en A zich in Alphen gaan vestigen, meent Jan Blom, dat de Ridderhof wel om een uitbreiding mag vragen. "Dat winkelcentrum moet qua grootte en assortiment een beetje gelijks tred houden met het centrum. Zeker nu C en A komt kan dat winkelcentrum wel wat verster king gebruiken" NOORDWIJK - De Agrarische Commissie heeft in een brief aan de Noord- wijkse gemeenteraad met klem aangedrongen op een grondig woning marktonderzoek. De agrariërs achten het niet verantwoord plannen te maken voor de bouw van zo'n 2500 woningen (tot 1991) zonder daarbij uit te gaan van de uitkomsten van een gedegen onderzoek, waarin tevens zou moeten zitten een beschouwing van de bestaande toestand en de eigen Noordwijkse woningbehoefte. De Agrarische Commissie bestaat uit vertegenwoordigingen van plaatselijke afdelingen van de Koninklijke Algemeene Ver- eeniging voor Bloembollencul tuur, de Christelijke Boeren- en Tuindersbond en de Hollandsche Maatschappij voor Landbouw. De tot nog toe geproduceerde cij fers worden al van verschillende kanten aangevochten, voert de Agrarische Commissie aan. In de december-vergadering van de Noordwijkse gemeenteraad heeft wethouder Van Duyn toegezegd in de commissie voor ruimtelijke ordening een uiteenzetting te zullen geven van de door het ge meentebestuur gehanteerde cij fers en van de gebruikte me thode. Volgens de Noordwijkse agrariërs zal dit echter geen einde maken aan de bestaande twijfels. Bedoelde cijfers zijn namelijk gebaseerd op ramingen en deze steunen niet op concrete gege vens uit een woningmarkton derzoek. Verder vindt de commissie dat een dergelijke uiteenzetting slechts een herhaling kan zijn van gege vens die reeds op ruime schaal voorkomen in diverse stukken. Elke discussie over de tot op he den tot stand gekomen prog noses zal dan ook ontaarden in een "welles-nietes" spel, aldus de Agrarische Commssie. Gezien de grote sociale en economische belangen van zowel woningzoe kenden als agrariërs, en speciaal van de jongeren onder hen, er vaart de commissie dit als onbe vredigend en onwaardig. Ambitieuze plannen leiden tot onnodig verlies van landbouwgrond blijvende woningzoekenden als nog gebouwd zal moeten worden. De agrariërs achten dit in strijd met de provinciale- en gemeen telijke doelstellingen. Uit de antwoordbrief van B. en W. was inmiddels gebleken, dat de gevraagde gegevens niet be schikbaar waren en het college kwam zelf tot de conclusie dat deze gegevens slechts door mid del van een omvangrijk woning marktonderzoek konden worden verkregen. Als argument voor het niet-houden van een dergelijk onderzoek voerden B. en W. aan dat de uitkomsten slechts gedu rende drie tot vier jaar hun geld igheid behouden. ue uesiaai nei gevua! uai Met deze stellingname is de Agrar ngbouwprogramma, dat sche CommisJit, het niet eenss E het gemeentebestuur voor ogen staat te ambitieus zal blijken. Daardoor zal "onvervangbare" agrarische grond onnodig aan zijn bestemming worden ont trokken. In het schrijven wijst de verder op het belang van een plan dat niet alleen ingaat op de aan tallen te bouwen woningen, maar dat ook handelt over de type hui zen, wat grootte en prijsklasse be treft. Als de bouw niet exact in overeenstemming is met de wer kelijke behoefte van de Noord wijkse bevolking, zou een deel van de plaatselijke woning- behoevenden toch nog van een huis verstoken blijven. Reeds gebouwde woningen zullen dan betrokken worden door mensen van elders, terwijl voor de over sche Commissie het niet beperkte geldigheidsduur betreft namelijk juist niet dié uitkom sten, welke richting kunnen ge ven aan het woningbouwbeleid. Bovendien kan de betrouwbaar heid op langere termijn van de exacte cijfers gewaarborgd wor den door periodieke aanvullende onderzoeken. In haar brief handhaaft de Agrari sche Commissie haar strikt afwij zend standpunt tegen het plan Vinkenveld. De commissie vindt De Agrarische Commissie haakt met haar brief in op een brief van de Provinciale Planologische Commissie, waarin bij de ge meente aangedrongen wordt bij de opstelling van een woning bouwprogramma de woningver scheidenheid naar prijsklasse mede tot uitdrukking te brengen. Dit diende gebaseerd te zijn op een raming van de woning behoefte van de eigen bevolking, dat er andere mogelijkheden aanwezig zijn. De agrariërs zien zich in deze mening versterkt door de ontwikkelingen van de laatste maanden, waarin plannen tevoorschijn zijn gekomen voor het bouwen van een veel kleiner aantal huizen in het Vinkenveld dan de gemeente aanvankelijk van plan was. Eén van de belangrijkste uitgangs punten van het college voor de bebouwing van het Vinkenveld (dat een grote woonwijk vol doende draagvlak zou bieden voor eigen voorzieningen) is daarmee ondergraven, aldus de commissie, die overigens meent dat de bedoelde voorzieningen al voldoende in de gemeente aan wezig zijn, zoals scholen, win kelcentra, en dergelijke. Een ver kleinde bouwwijk in Vinkenveld zou als gevolg van verkeerstech nische barrières zeer excentrisch ten opzichte van de bestaande voorzieningen komen te liggen. Grond De omvangrijke grondtransacties, die inmiddels in het Vinkenveld hebben plaatsgevonden, acht de commissie niet van belang. Eigendomsverhoudingen heb ben in wezen niets uit te staan met een planologisch beleid, stelt men in de brief. De Agrarische Commissie meent dan ook dat deze transacties in geen geval als een verzwakking van de positie van de agrariërs kan worden aan geduid. Je commissie erkent de noodzaak van woningbouw, maar is tevens van mening, dat er op korte ter mijn nog voldoende projecten zijn om in de onmiddellijke be hoeften aan woningen voor een groot deel te NIEUWKOOP - In de raadsverga dering van 26 januari zijn een wij ziging van de algemene poli tieverordening, de garantiever lening voor een lening van de voetbalvereniging Sportief en een krediet voor de bouw van loodsen voor de dienst gemeen tewerken, de belangrijkste on derwerpen. Door onduidelijkheid over het be grip "kajuitboot" zijn moeilijk heden ontstaan. In de politiever ordening van 1974 is bepaald, dat deze boten niet langer dan vier uur gemeerd mogen liggen langs de oevers van het plassengebied. Overtreders zijn in beroep echter vrijgesproken, omdat onder de term "kajuitboot" ook woon schepen kunnen worden gere kend. Aangezien het provinciaal bestuur zich echter met de ligduur e.d. van woonschepen bezig houdt, dient de politieverordening zo te worden veranderd, dat deze schepen er niet meer onder val len. WOUBRUGGE - Een busverbin ding met Alphen staat nog steeds hoop op de verlanglijst van de Woubrugse raad. Hij blijft hopen op realisering op niet al te lange termijn, hoewel er op dit moment niet zo veel schot in de zaak lijkt te zitten. In IGOR-verband (intergemeente lijk overlegorgaan) wordt er al sinds 1974 aan de busverbinding Woubrugge-Alphen gewerkt. Dit jaar zou volgens de voorspellin gen de busdienst moeten gaan draaien. Burgemeester Brouwer de Koning had weinig vertrou wen in deze voorspelling, al wordt de noodzaak van de ver binding binnenkort op het minis terie bepleit. WASSENAAR - Sinds enkele da gen is het water in het zwembad van sportschool Stigter aan de Hofcampweg in Wassenaar aan het oog onttrokken door onge veer 25.000 balletjes van kunst stof. Deze blauwe en groene poly-etheen balletjes (een plastic) met een doorsnede van enkele centimeters dienen tot bestrij ding van energieverspilling. Door het wateroppervlak met Stigter wijst erop dat zijl sitief op het 'tapijtomdat het een speels element toevoegt aan het recreatief zwemmen. Stigter "Er zijn ook wel negatieve reac ties, omdat door de balletjes tij dens het zwemmen de weerstand verhoogd wordt. Je zwemt daar door wel zwaarder. Voor wed- strijdzwemmen is het gebruik van de balletjes ook ongeschikt". balletjes af te sluiten kan- flink bespaard worden op de stookkosten van het zwembad. Volgens Process Control En- geneering, leverancier van de kunststof balletjes wordt maximaal 80% van de energie die normaal verloren gaat, gewon- 'Misschien is 80% wat optimis tisch. maar laat het nou al 60% aan energiekosten besparen, dan is dit voor een zwembad toch een behoorlijk bedrag", zegt de heer Stigter, beheerder van de sport school/sauna. De PCE-balletjes werden in Enge land ontwikkeld en worden daar en in Duitsland al op grote schaal in zwembaden gebruikt. In Ne derland was dit materiaal tot nu toe onbekend. Naast het verminderen van de stookkosten beperken de ballet jes (door de minieme verdam ping) ook de vochtigheidsgraad van de lucht in het bad. Hierdoor hoeft minder geventileerd te worden, wat op zich ook weer energiebesparend is. nbad hoofdzakelijk dienst doet als af- koelelement naast de sauna, waar alleen recreatief en om gezond heidsredenen gezwommen wordt. "En daar vormen die bal letjes geen obstakel voor". Stig ter vertelt dat al jarenlang ge zocht wordt naar energiebespa- sterr n ba- Op het laatste sauna-symposium werd gepraat over pingpongbal letjes op het water. Het nadeel van deze balletjes was echter dat ze op zich te hard zijn en niet doorzichtig. De balletjes die rfou 32m2 water in de sportschool be- dekken zijn heel zacht en trans parant. Hierdoor leveren ze ook bij het duiken geen problemen op. Volgens Stigter kan iemand die bewusteloos raakt en naar de bodem wegzinkt, door de ballet jes heen duidelijk gezien worden, waardoor de veiligheid in het bad ook behouden bliift. Itigter werd een tijdje na het sym posium door PCE benaderd. Hij is de eerste in Nederland die een experiment voor een half jaar aandurft De hoeveelheid ballet jes in zijn bad gaan hem zo'n 8000 gulden kosten als hij na een half jaar beslist ze definitief te hou den. Raadslid Markx had overigens nog wel wat bedenkingen. Hij vreesde, dat een direkte bus verbinding slecht zou zijn voor de Woubrugse middenstand. Over.de besteding van de twee ton winstaandeel van het Energiebe drijf Rijnland waren de raadsle den unaniem van mening, dat het bedrag gereserveerd diende te worden "ter verbetering van -de outillage en de huisvesting van de dienst gemeentewerken" vooral ook omdat uit een bege leidend rapport de noodzaak overduidelijk bleek De beheerscommissie voor de ge meentelijke verenigingsgebou wen gaat bestaan uit vier perso nen. Namens de raad heeft zitting wethouder Faber. De overige le den zijn P. G. van Luiing, J. P. Bochove en G. J. Veldhuis Rode Kruis Hazerswoude krijgt geen restitutie betaalde marktgeld HAZERSWOUDE - De afdeling Welfare van het Nederlandse Rode Kruis in Hazerswoude krijgt géén restitutie van de be taalde marktgelden en leges. Tijdens de op donderdag 26 januari te houden vergadering adviseren B en W de raad wél. om een een malige aanmoedigingstoelage van honderd gulden te verlenen. Want. aldus het college, is het niet mogelijk van de marktgelden en leges, welke beide belastingen zijn, vrijstelling te verlenen. De aanmoedigingsbijdrage vindt het gemeentebestuur wel aanbeve lenswaardig gezien het belang van het werk van de welfare-af deling ten behoeve van langdu rige zieken, bejaarden en gehan dicapten. Vijfduizend gulden zijn nodig om de wateroverlast op het woonwa genkamp aan de Westzijdeweg op te heffen. Het lager gelegen toiletgebouw aldaar staat vaak na regenval onder water. Voor de aanleg van twaalf parkeer plaatsen in de Pieter de Hoogh- straat is 15,000 gulden nodig. Dit betekent wel dat er aan de westzijde van deze straat tot de aansluiting met de Josef Israël- straat een parkeerverbod komt. Rond de speelplaats van de openbare kleuterschool Klein Duimpje komt een erl'scheiding, die 2950 zal vergen. Tennisclub Waddinxveen nieuw clubhuis WADDINXVEEN - De tennisver eniging Waddinxveen is voor nemens een nieuw clubhuis te gaan bouwen bij de acht ten nisbanen aan de Alberdinck Thijmlaan. die binnenkort zullen worden aangelegd. Het nieuwe clubhuis zal ongeveer 1 meter boven de begane grond worden gebouwd voor een beter overzicht over de banen. De kosten worden voorlopig ge raamd op J 385.000.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 25