,We zijn nu een witte vlek Lynch zondebok voor mislukt overleg Ulster Buslijn door Vreewijk? VVD: 25 kandidaten voor de raad TOEN KWAM DE HOND IN HET MESJE TERECHT. Professorenwijk wileigen buurthuis: Volkshuis vecht voor vervulling vroegere vacature... VRIJDAG 20 JANUARI 1978 PAGINA 21 Opgenomen in verkeerscirculatieplan LEIDEN - Ket is de bedoeling dat er in de toekomst een buslijn gevoerd zal worden door de buurt Vreewijk. In het verkeerscirculatieplan, dat in de maak is, wordt daar rekening mee gehouden. Dit deelde de verkeersdes- kundige van de gemeente, Alletrino, gisteravond mee tijdens een vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening. Van de toekomstige buslijn voor Vreewijk (de buurt tussen Rijn- en Schiekade, Jan van Goyenkade en Witte Singel) zouden ook de bezoekers van het nog te bouwen universi taire complex langs de Witte Singel en op het Doelen terrein gebruik kunnen ma ken. De bus zou vanaf het Noord- eindeplein zijn weg over de Rijn- en Schiekade moeten vervolgen. Mocht deze weg, door het opengraven van de Trekvliet, te smal worden, dan is het wellicht mogelijk om de bus over de Witte Sin gel te laten gaan, tot aan de Groenhovenstraat. De toekomst van de Trekvliet zelf kwam ook ter sprake in de commissie, die kennis nam van de vijf verschillende mo gelijkheden die daarvoor in middels bedacht zijn. De plannen variëren van open graven, het planten van bo men tot het maken van een weg met woningbouw er langs. De commissie deed nog geen uitspraak, omdat ze het oordeel van de omwo nenden wil afwachten. Zij kunnen hun mening geven op een informatieavond, die vol gende week dinsdag wordt gehouden. Ook de nieu wbou wplannen van de universiteit op het terrein van de Doelenkazerne en het braakliggende terrein aan de Witte Singel werden gister avond in de commissie door gesproken. De raadsleden toonden zich enthousiast over deze plannen, die, aldus mr. Koppelaars, lid van het college van bestuur van de universiteit, zo'n 175 miljoen gulden zullen vergen. OEGSTGEEST/DEN HAAG - "We maken hier vaak mee dat volgens een verdachte iemand die met een mes is ge stoken, zelf in dat mes was ge sprongen. Als ik u goed be grijp, doen honden zoiets óók", concludeerde de presi dent van de Haagse recht bank na het verhaal te hebben aangehoord van een 40-jarige verdachte uit Oegstgeest die zich moest verantwoorden, omdat hij een hond had ge stoken. "Ik liep een appeltje te schillen. Dat doe ik twee maal per dag", lichtte hij toe. "Er liep een grote herder shond die op mijn kleine hondje aan kwam, zodat het diertje tussen mijn benen kroop. De eigenares van de grote hond riep die terug. Even later kwam ik langs de zelfde weg en sprong de hond weer om mijn hondje af. Toen kwam hij net in het mesje te recht", aldus de informatie van verdachte. Maar de eigenares van de grote hond en een andere getuige hadden verklaard, dat ver dachte het dier opzettelijk in de schouder had gestoken. Hij kwam aanlopen met een hand op zijn rug en daarin had hij een mes. Na de steek keek hij erg voldaan", aldus de ge tuigen. "Het is een gevaarlijke hond die iedereen aanvalt. Moet je dan jezelf maar laten verscheu ren?", aldus verdachte. "Waar blijft de veiligheid van de De president moest meedelen, dat verdachte reeds eerder is veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf wegens poging tot doodslag. Sinds 1974 krijgt verdachte f196 per week ziektewe tuitkering. De kantonrechter te Leiden had verdachte in eerste instantie veroordeeld tot 300 gulden boete en de of ficier zag nu in hoger beroep geen reden om wijziging van die veroordeling te vragen en eiste bevestiging daarvan. Vonnis op 2 febr. LEIDEN - Via het op poten zetten van de stichting "Buurthuis Professorenwijk" wil een aantal wijkbewo ners zich gaan inzetten voor het realiseren van een buurthuis in de Professorenwijk. moest wijken voor de bouw van de Vredeskerk. Er kwam nooit iets voor terug. De speeltuin aan de kant van de Rijndijkbuurt is intussen rijp voor de sloop zodat ook daar weinig wijkactiviteiten te bespeuren zijn, zo meent Leenders. Een buurthuis waardoor volgens stichtings-voorzitter J. Leenders "de contacten tussen de wijk bewoners nauwer worden aan gehaald". Leenders: "Toegegeven, dit is niet de slechtste woonwijk van Lei den, Wat huisvesting betreft zit ten we hier redelijk. Maar daar tegenover staat een enorme ver eenzaming van bijvoorbeeld de oüderen in de wijk. Er wordt hier erg individualistisch geleefd. Zo vragen we ons af of de Lorentzhof niet eens „opengebroken" zou kunnen worden, of het niet mo gelijk zou zijn door het stichten van een eigen afdeling van het Dienstencentrum contacten met bejaarden tot stand te bren gen Volgens Leenders is de Profes sorenwijk de énige wijk in Lei- Een andere mogelijkheid is volgens Een geschikte plaats heeft het, uit negen man bestaand buurthuis- bestuur al op het oog: de plek aan de Van Vollenhovenkade, tussen de Vredeskerk en de Prinses Ire- neschool. Gekozen vanwege de centrale ligging, de goede be reikbaarheid en de aanwezigheid van groen en speelweiden. Op ongeveer dezelfde plek heeft des tijds het buurthuis, 'tProfje gehe ten, gestaan. den die niet de beschikking heeft over een eigen wijkonderkomen. Oorzaak daarvan zou zijn de af braak van het oude wijk- gebouwtje, dat in de jaren vijftig Motorrijder verongelukt op H. Rijndijk LEIDEN - De 19-jarige L. de Vos uit Leiden is gisteren in het Aca demisch Ziekenhuis overleden aan de gevolgen van een ongeluk dat hem om half drie 's middags De oprichting overkwam. De jongen passeerde op de motorfiets een file auto's op de Hoge Rijndijk toen ineens een auto de file doorstak op weg naar de inrit van het BP tankstation. De bestuurder van die auto een 57-jarige Leidenaar had daartoe gelegenheid gekregen van de be stuurder van één van de auto's in de file. De moterfietser knalde boven op de auto. Hij en zijn 17- jarige duo-passagier, die minder ernstig gewond raakte, werden naar het AZ overgebracht waar hij later overleed. De motorfiets Veel hoop dat de gemeente de Leenders het gebruiken a leegstaand schoollokaal of een bedrijfsruimte als buurthuis. Voor de activiteiten die er mo menteel worden georganiseerd kan men vaak beschikken over een schoollokaal. Een noodop lossing, vindt Leenders. "Het is niet van jezelf, hè. Je kunt er niks opbergen, het is alleen 's avonds toegankelijk en bovendien, de laatste keer dat we iets in een schoollokaal organiseerden barstten we er bijna uit. Begrijp me goed, we zijn natuurlijk blij dat we zoveel medewerking krijgen van een schoolhoofd." De droom van een eigen buurthuis kan Leenders echter niet van zich afzetten. stichting Buurthuis is volgens Leenders het eerste initiatief vanuit de wijk sinds jaren. Leenders: "De men sen moeten betrokken raken bij wat er in de wijk aan de gang is. Je voelt dat ze meer willen, kijk maar naar samenscholingen bij cafetaria's, de enige ont moetingspunten in de wijk. Er is zelfs geen café. En verder zijn we een stichting buurthuis maar beogen we wel meer te doen: het gebeuren op wijkniveau ontwik kelen en stimuleren". Aan de Leidse universiteit is mej. M.H.P. Wierda te Leiden ge slaagd voor het doctoraal examen Frans; mej. J.T.H. Verhees-Van Meer te Leiderdorp voor het doc toraal examen geschiedenis; N.T.M. Klooster te Leiden en F.P.C. Plevier te Leiden voor het doctoraal examen scheikunde; F.B. de Mink te Leiden voor het doctoraal examen pedagogiek; mevrouw E.A.M. Lips-Verlaan te Leiden voor het doctoraal exa men Engels. Aan de rijksuniversiteit van Utrecht is mej. I. Graafland te Oegstgeest geslaagd voor het doctoraal examen biologie en mej. P.J.M. van der Geest te Lei den voor het doctoraal sociologie. De heer Leenders: "De plek hebben i litgekozen". ders niet. "Ach, we zijn nooit las tig geweest. Andere wijken schreeuwen veel harder. Maar je kunt zeggen dat dit een witte vlek in Leiden is, zonder enige so ciaal-culturele voorziening. We proberen nu maar een vuist te maken door de Professorenwijk en Rijndijkbuurt aan elkaar te koppelen." Leenders betreurt het ontstaan van een vanzelfsprekendheid in de richting van de overheid. "Daar door denken een heleboel men sen: zo'n buurthuis daar wordt wel voor gezorgd. Maar die men sen zijn verpest. Je zult er zelf hard voor moeten knokken. En de bereidheid om te knokken is nog niet in volle linie aanwezig. De basis is echter gelegd. De i willen wel" zegt hij fel. "maar ze weten niet hoe. Ze moe ten gestimuleerd worden. We zullen bewijzen dat het nodig is. Wethouder Tesselaar denkt er voorlopig nog niet aan om de wensen van de stichting te reali seren. "Er zijn wijken die veel noodlijdender zijn. Eerst maar iets doen voor de Zeehel denbuurt bijvoorbeeld." Morsstraat komende maanden onder handen LEIDEN - De komende maan den wordt de Morsstraat uit voerig onder handen geno men. Dezer dagen begonnen de werkzaamheden voor de vernieuwing van de waterlei ding. Volgens een brief van de gemeente aan de bewoners duurt dit werk ongeveer twee weken. Vervolgens wordt de straat voor een week opengelegd voor de aanleg van lichtkabels. Daarna - vanaf 6 februari tot eind maart - wordt de straat opengebroken voor nieuwe riolering. Na deze grond werkzaamheden pakt de ge meente direct de herbestra ting aan. Men probeert de overlast voor bewoners en winkels zoveel mogelijk te beperken. LEIDEN - Vijfentwintig Leidse le den van de VVD hebben zich kandidaat gesteld voor een plaatsje in de gemeenteraad bij de komende verkiezingen. Tot de kandidaten behoren alle zeven zittende leden van de VVD, te we ten de heren C. Elzenga, K. van Duyn, F.J. Kuijers (fractievoor zitter), N.P. Langerak, P.H. Schoute, Th. H. Wessels en M. Zonnevylle. Tot de WD-kandidaten behoren verder de heer R.J. van Cruysen, De andere kandidaten zijn: H.W. de Stichting Kabelnet Merenwijk en de landelijke voorzitter van de JOVD, de heer G.M. de Vries. die op het ogenblik voorzitter van de Vereniging voor de Pieters- en Academiewijk, de heer F.D. de Jong, voorzitter van Arkeveld, P. Brouwer, J.A.Th. Dam, Th. H. Dragt, J.G. Fase- Dubbelboer, H. Gomes, L.P. Groenewegen, L.C. Ju. F. v. Keulen, J.M. Kolff, T.E. Korthals Altes, A.J.G. Leijten, R.G.J. de Leeuw, J. W. van Lith de Jeude en A.J. Versnel. De vaststelling van de volgorde van de kandidaten zal gebeuren tij dens een op 6 maart besloten af delingsvergadering. LEIDEN - "Het Leidse Volkshuis' voelt zich tekort gedaan, omdat een vacature, in 1976 ontstaan door het vertrek van een mede werker, niet vervuld mocht wor den. Volgens het stichtingsbe stuur heeft het Leids college in deze kwestie onjuist gehandeld. Reden om bij de gemeentelijke commissie voor bezwaarschrif ten in beroep te gaan. Tijdens de zitting, gistermiddag in het stad huis, vertelde de voorzitter van het Volkshuis-bestuur, de heer Madern, dat de arbeidsplaats na het vertrek van de medewerker door het college "bevroren" was. Overleg tussen het Volkshuis en de overkoepelende Leidse Jeugd Aktie, resulteerde in een comp romis-voorstel: een part-time ar beidsplaats en een bedrag ter on dersteuning van de peuterspeel zaal. Dat voorstel is door B en W van de hand gewezen. Wethouder Tesselaar zei gisteren dat het bestuur met het protest aan het verkeerde adres is, omdat het uiteindelijk het ministerie van CRM is, dat de beslissingen neemt op dit punt. "Wij brengen slechts advies uit. Als het Volks huis zich tekort gedaan voelde had men bij het ministerie aan de bel moeten trekken De kritiek van het Volkshuis-be stuur richtte zich gistermiddag op het feit dat het Leids college zich niet aan regels zou hebben gehouden die door CRM zijn uit gevaardigd. Volgens een novem ber '76 bekend gemaakte "vuistregel-procedure" moet er in geval van personeelsbezuini- ging een onderzoek worden inge steld. Onder meer op het punt van bezoek, openingstijden, ac tiviteiten en personeelsbezetting. Die cijfers moeten duidelijk ma ken of een bezuiniging gerecht vaardigd is of niet. B en W zouden in dit geval verzuimd hebben een dergelijke procedure te volgen. Ter verdediging voerde wethouder Tesselaar aan, dat toen de vaca ture zich voordeed, die procedure nog niet van kracht was. Boven dien wees hij erop, dat de ge meente niet verplicht is die pro cedure te volgen. Overigens is het bij twee vacatures, die zich na dien bij het Volkshuis hebben voorgedaan, wel gebeurd. Verder wees hij erop, dat de De- zuinigingen op personeelsgebied een gevolg zijn van bezuini gingsmaatregelen bij het minis terie. "We kregen van CRM niet meer geld, maar er kwamen nieuwe buurt- en clubhuizen bij. Dat maakte het noodzakelijk om in Leiden een "herschikking van medewerkers door te voeren Ik geef toe dat het vervelend is op personeel te moeten beknibbe len, maar we konden niet an ders". Wethouder Tesselaar maakte duidelijk dat ook andere buurt- en clubhuizen een veer hadden moeten laten, en dat de gemeente het Leidse Volkshuis bij andere gelegenheden de hei- pende hand heeft kunnen toeste ken. De commissie onder voorzitter schap van mr. Woudstra zal over de kwestie binnenkort een advies uitbrengen aan B en W. LONDEN (SP) - Ogenschijnlijk heeft Jack Lynch, premier van de Ierse republiek, een domme streek uitgehaald. Met name in Britse regeringskringen heeft men zich gehaast met te verkla ren dat zijn nieuwe opmerkingen over geleidelijke terugtrekking van Groot-Brittannië uit Noord- Ierland een domper hebben gezet op de uiterst moeizame bespre kingen over een nieuwe be stuursvorm voor de provincie, waarin de protestantse meerder heid en de katholieke minder heid elkaar zouden kunnen vin den. Besprekingen die als zo vaak in het verleden weer in een diepe impasse zijn geraakt, geruime tijd voor de opmerkingen van- Jack Lynch. Door Haye Thomas Jack Lynch maakte deze opmer kingen tijdens een radio-inter view, waarin hij eigenlijk her haalde wat nu al zc lang de of ficiële politiek van zijn Fianna Fail-partij is. Daarin wordt nog altijd gedacht aan een soort Iers-Britse commissie, die de ge leidelijke terugtrekking van Groot-Brittan nié uit Noord-Ier- land zou moeten uitwerken. In dit verband past ook zijn voorstel om amnestie te verlenen aan de IRA, als zij het geweld definitief zou stopzetten. Met name de protestantse Unionis ten, die de grootste politieke partij in Noord-Ierland zijn, heb ben nu de gelegenheid aangegre pen om zich met veel kabaal te rug te trekken uit de besprekin gen, die eigenlijk toch al waren vastgelopen. Want alle pogingen om de partijen enigszins tot el kaar te brengen, zijn op niets uit gelopen. Ook zonder de verklaring van Jack Lynch had Engelands speciale Ulster-minister Roy Mason moe ten toegeven dat hij politiek ge zien geen stap verder is gekomen. Het tumult over de zogenaamde interventie van Jack Lynch reikt dan ook sterk naar schijnheilig heid en misschien was de slimme politicus, die Jack Lynch is, er wel degelijk op uit om met opzet het onderhand uitermate val se ballonnetje door te prikken. Toegegeven moet worden dat aan de nieuwe reeks besprekingen in Noord-Ierland nimmer een groot optimisme is verbonden, maar niettemin boden zij toch de enige hoop op politieke vorderingen in de naaste toekomst. En natuur lijk heeft minister Roy Mason daarover zijn illusies gekoesterd. Want met zijn onvoorwaardelijke steun aan de Britse veiligheid stroepen en de politie in Noord- Ierland heeft hij wel degelijk op vallende successen geboekt in de opgevoerde campagne tegen de terreur van vooral de militante vleugel van de IRA, het geheime republikeinse leger. In het afgelopen jaar zijn er met 80 doden aanzienlijk minder slach toffers gevallen dan alle jaren daarvoor sinds het begin van de bloedige crisis in 1970. Ook het aantal bomexplosies is drastisch beperkt. Verdeeld over een aan tal gevangenissen in het verenigd Koninkrijk zitten nu 1300 leden van de IRA achter slot en grendel. Van hen zijn er alleen al in Noord-Ierland 230 tot levenslang veroordeeld. Maar opmerkingen van zowel militaire woordvoer ders als vertegenwoordigers van de politie ter plaatse dat de oorlog tegen de IRA bijna over is, lijken vooralsnog uiterst voorbarig. Sinds het begin van de brand weerstaking, bijna twee maan den geleden, hebben zich in Noord-Ierland weer meer dan 120 bomexplosies voorgedaan, stuk voor stuk gericht tegen winkels, bedrijven en fabrieken. Deze aanval op economische doelen is onveranderd een vast onderdeel van de strategie der provisionele IRA, die de Britse regering tot nu toe al meer dan een miljard gul den aan compensatie heeft ge kost. De IRA mag dan duidelijk aan mankracht hebben ingeboet en vooral de afgelopen maanden verscheidene belangrijke leiders, zoals Seamus Twoomey, door ar restaties hebben verloren, de rec- rutering van nieuwe, voorname lijk jonge krachten gaat nog altijd door. De klemtoon ligt daarbij onveranderd op de katholieke ghetto's, met hun grote aantal werklozen en opvallende sociale achterstand. Een recent rapport heeft uitgewezen dat in Noord- Ierland twee-en-een-half keer meer katholieke dan protestan ten werkloos zijn en dat van de genen die wel werken, de protes tanten in het algemeen de betere banen hebben. In deze buurten heeft de IRA nog altijd vaste grond onder de voeten en kan zij telkens nieuwe cellen opzetten met het doel de bestaande struc tuur in Noord-Ierland verder aan te tasten. Het is ook in deze omgeving dat er een nieuwe splintergroep is ont staan, de Ierse Republikeinse Socialistische Partij, de IRSP, die als doel een socialistische democratische republiek voor ogen staat, waarover de arbeiders de controle uitoefenen. Officieel wordt volgehouden dat de IRSP het geweld weliswaar steunt, maar er zelf niet actief aan deel neemt. Niettemin is er wel dege lijk sprake van een nieuwe para-militaire organisatie, die in de korte tijd van haar bestaan verantwoordelijk wordt gesteld voor een hele reeks van bomaan slagen en schietincidenten. Vol gens de politie is hier sprake van een kleine, goed georganiseerde groep, die nog gevaarlijker wordt geacht dan de meest extreme elementen binnen de provisio nele IRA. Al deze ontwikkelingen maken de situatie in Noord-Ierland onver anderd explosief. En wettigen de vraag of er wel ooit een militaire oplossing gevonden kan worden zonder politieke overeenkomst. De afgelopen maanden is herhaal delijk gesteld dat het klimaat van een betere samenwerking tussen de politieke partijen aanwezig was. maar de praktijk is nadruk kelijk anders gebleken. Nadat eerder de groep van dominee Ian Paisley en de vertegenwoordi ging van de katholieke minder i Ierland, Jack Lynch heid, de Sociaal democratische Labourpartij zich openlijk uit de besprekingen hadden terugge trokken, doet nu ook de grootste politieke organisatie, de leidende protestantse Unionisten Partij niet meer mee en praat minister Mason eigenlijk alleen nog met de gematigde Alliance Partij. Roy Mason heeft thans openlijk toe gegeven dat de hele zaak is vast gelopen en dat hij zelf voor dit jaar weinig hoop op gelijkheden ziet. Dat Jack Lynch voor aeze totaie mislukking verantwoordelijk zou zijn, is uiteraard klinkklare nonsens. Zijn radio-interview kan niet eens gezien worden ais de druppel die de emmer deea overlopen. Al hebben de protes tantse Unionisten zijn opmer kingen wel haastig aangegrepen om zich uit de besprekingen met minister Mason terug te trekken De waarheid is dat er vele weken lang vruchteloos is gesproken over een bestuursvorm voor Noord-Ierland, waarin de protes tantse meerderheid bereid was om de verantwoordelijkheid met de katholieke minderheid te de len. En van die bereidheid is tot nu toe geen sprake. De leidende protestanten houden hardnekkig vast aan hun wens om weer een eigen parlement in Noord-Ier land te krijgen, waarin zij als meerderheid volledig aan de touwtjes trekken. De minderheidsregering van Ja mes Callaghan heeft daar andere gedachten over, maar is gezien haar wankele positie in het Lage rhuis niet bereid die hard en duidelijk kenbaar te maken. De officiële Unionisten hebben na melijk zes zetels in dat Lagerhuis en die kunnen op alle mogelijke manieren uiterst belangrijk zyn. Als premier Jack Lynch in Dublin praat over meer duidelijkheid ten aanzien van de toekomst van Noord-Ierland, lijkt dat voor de Britse regering op het eerste ge zicht uiterst vervelend. Maar het geeft van de andere kant duide lijk aan hoever men nog verwij derd is van een oplossing in de kop van het groene eiland.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21