ILEIDSCH DAGBLAD Carter: "Minder belasting kames»- volieres! PvdA-vragen over afgelaste J/ vandaag H TOTALE LEEGVERK00P Van Lent moet nog 2 "gouden" jachten bouwen Meubelfabriek H Oisterwijk Ajax loot Juventus met gaas,tralies of rondom glas. hout of metaal. ÓP poten of tafel, mooi afgewerkt, in veel maten, een sierraad in f de huiskamer I +3 alles Vlieland VAN LEDEREN BANKSTELLEN^ 1995.- meubelkeurzitparadijs Scheutig (RIJDAG 20 JANUARI 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35454 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Brandende "Troonrede" benadrukt noodzaak bezuiniging 25 miljard man springt in de. sloot HAZERSWOUDE - Het los koppelen van een benzine slangetje is de Hazerswoude- naar M.K. bijna fataalge- worden. De man, een motor rijder, was vergeten de kraan van de tank af te slui ten. Toen het slangetje er af schoot stroomde de benzine uit de tank over een gloei ende looplamp die naast hem op de grond lag. Het gevolg was een steekvlam die ook de Hazerswoudenaar in lichterlaaie zette. De man bedacht zich echter geen moment en sprong pardoes in een sloot, die direct naast zijn huis ligt. Zodoende liep hij slechts lichte brand- wondjes op. Hoewel de brandweer snel ter plaatse was kon zij niet voorkomen dat de schuur, die als stalling voor de motor diende, volledig afbrande. Van de motor zelf was ook niet veel meer over. ZÜRICH - Landskampioen Ajax moet in de derde ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen spelen tegen Juventus uit Italië. Ajax speelt eerst thuis. Bekerhouder FC Twente speelt in de derde ronde van het toernooi om de Europese beker voor be kerwinnaars tegen Velje BK uit Denemarken. De Twentenaren spelen de eerste wedstrijd uit. PS V ontmoet in de derde ronde van het toernooi om deUEFA-beker de Oostduitse club FC Mag-- deburg. Ook PS V speelt eerst uit. De wedstrijden worden gespeeld op 1 en 15 maart. (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - De verzorgende functie di^ Le.iden heeft brengt met zich mee dat er g?legenheid moet zijn om van een scala van cultuurui tingen kennis te nemen. Daarin is zowel plaats voor Zwarte Riek, Rooie Sien als Blondie. Tot die conclusie komt het PvdA-raads- lid Marie-Anne Koning in een zestal schriftelijke vragen die ze aan het college van B en W heeft gesteld. Aanleiding voor de vragen zijn de berichten in deze krant dat de di- recteur van de Stadsgehoorzaal, de heer Milikan het optreden van de new weave-groep "Blondie" heeft geannuleerd. De groep zou op 26 januari een concert in Lei den geven. Marie-Anne Koning vraagt B en W of men op de hoogte is van het voornemen van de heer Milikan om op zeer korte termijn in En geland enige punk-concerten bij te wonen alvorens een definitief standpunt over de beschikbaar heid van de Stadsgehoorzaal voor deze muziekstroming in te ne men. De vragenstelster verwijst daarvoor naar een uitlating, die de directeur deed in deze krant van afgelopen dinsdag. Is het college bereid de raad te in formeren over de ervaringen en de conclusies van de heer Mili kan?, zo vraagt het PvdA-raads lid, die tevens informeert of het college ook zelf bereid is zich na der in het verschijnsel „punk- muziek" te verdiepen. Tenslotte wil Marie-Anne Koning weten of het Leids college bereid is contact op te nemen met de heer Milikan om in onderling overleg die maatregelen te tref fen, die een goede gang van zaken tijdens punk-muziek-optredens in de Stadsgehoorzaal, zoveel mogelijk kunnen garanderen. CYRUS VANCE NU IN CAIRO CAIRO (UPI) - De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance is vandaag in Cairo aangekomen om daar te spreken met de Egyptische president Anwar Sadat. Vance zal een po ging doen om de vredesbespre kingen tussen Israel en Egypte weer op gang te brengen, nadat dit overleg deze week in Jeruza lem was vastgelopen na de on verwachte terugkeer naar Cairo van de Egyptische minister van buitenlandse zaken Kamel. Nieuwe Rijn 50. Tel. 120824 (071) Wisselend bewolkt Eerst enkele opklaringen, later op de dag meer bewolking maar op de meeste plaatsen nog droog. Vannacht weinig wind, minimumtemperaturen om het vriespunt en hier en daar mist. Morgen tot matig of vrij krachtig toenemende zuidelijke wind. Max. temperaturen ongeveer 4 graden. (opgemaakt om 11.15 uur! 21 JANUARI Zon op: 8.36 uur; onder: 17.08 uur. Maan op: 15.01 uur; onder: 6.05 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.33 en 13.47 uur; iaagwater te 9.36 en 21.55 uur. Opruiming met goedkeuring «on de overiieid von 19 januari t/m 9 februari ijDe exklusieve verwerking i twijgsoepel.puur leer Iplus de dikke zachte 'kussens garanderen f ongekend zitkomfort. i Het donkere solide I hardhout benadrukt de degelijkheid van dit ontwerp. Direkt uit voorraad leverbaar, uitgevoerd in speels patch-work. 3 zits 2 zits kombinatie. Normale prijs LEDEREN BANKSTELLEN 2450.- 2450.- 3695 - 3795 - NU 1995,- 2995.- 2495.- 3995.- LEDEREN FAUTEUILS Apeldoorn Europaweg 170. Telefoon (055) 23 3666 Scheveningen Gevers Deynootweg 83 (100 Telefoon (070)-553086 Ook verkrijgbaar bij Kuik Meubelen B.V. Stationsplein 13-15. Zandvoort Tel 02507-6975 vanaf het Kurhaus) Terwijl vice-president Walter Mondale (links) en de "speaker" van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden Thomas O'Neill applaudiseren, maakt president Carter zich gereed om zijn State of the Unionuit te spreken. WASHINGTON (ANP) - President Carter heeft vannacht in zijn bood schap omtrent de toestand van zijn land - de "State of the Union" - aan het Ame rikaanse Congres gezegd dat hij als zijn voornaam ste taak op het gebied van de binnenlandse politiek ziet de kwakkelende eco nomie van de Verenigde Staten nieuw leven in te blazen door middel van een belastingverlaging en andere maatregelen. Hij verklaarde dat 96 procent van de Amerikanen van de belastingverlaging zal pro fiteren. Gezond "Ons land is gezond", zo vertelde Carter het Congres. Hij beloofde de belastingdruk op de Ameri kaanse burgers te verminderen met 25 miljard dollar. Het was de tweede toespraak van Carter tot het Amerikaanse Con gres. In april kondigde hij zijn plannen voor bezuinigingen op het energieverbruik aan die nog steeds niet door het Congres zijn aangenomen. Hy zinspeelde er weer op door te zeggen dat de energie het centrale element van de Amerikaanse economie is. Carter zei dat hij zal voorstellen de inkomstenbelasting met in totaal 17 miljard dollar te verlagen. Voor een gezin van vier personen zal dat ongeveer 250 dollar per jaar gaan schelen. Carter verklaarde dat de regering en het pariticuliere bedrijfsleven hun krachten in de strijd tegen de inflatie zullen bundelen maar voegde eraan toe niet in toezicht op lonen en prijzen te geloven. Naar zijn mening is vrijwillige matiging "mogelijk de enige ma nier" om de inflatie te bestrijden zonder rechtstreeks ingrijpen van de regering. Werk voor de jeugd De Amerikaanse president noemde de werkloosheid in zijn land, die de vorige maand 6,4 procent van de beroepsbevolking bedroeg, een van de meest zorgwekkende problemen. „Ik vraag om een aanzienlijke verhoging van het bedrag dat beschikbaar is voor het scheppen van werkgelegen heid voor jonge mensen in de overheidssector", zo zei hij. Carter zei er bij het Congres op aan te dringen dat de programma's voor het scheppen van arbeids plaatsen bij overheidsinstellin gen tot ruim tweemaal de om vang van een jaar geleden wor den uitgebreid. Veiligheid en militaire sterkte van de Verenigde Staten, een sterke Noordatlantische verdragsorga nisatie en de Amerikaanse ver plichting tot verdediging van Europa noemde Carter als de pijlers waarop de buitenlandse politiek van de Verenigde Staten rust. Verder noemde hy de ontwapening en de ontspanning als prioritei ten van zijn regering en hy ver klaarde dat het resultaat van zijn op de eerbied voor de rechten van de mens gebaseerde beleid was, dat 'duizenden politieke ge vangenen in de hele wereld' hun vrijheid hebben herkregen. Van der Louw in beroep tegen Van der Feltz ROTTERDAM (SP) - Burgemees ter André van der Louw gaat bij de Raad van State in beroep te gen het optreden van procureur- generaal mr. W. A. baron van der Feltz in de zaak-Kalma. Vandaag heeft Van der Louw zijn handtekening gezet onder een brief, waarin hij protesteert tegen de beslissing van de procureur- generaal om Kalma buiten de re cherche en de vreemdelingenpo litie een andere functie in het Rotterdamse korps te geven. De burgemeester heeft die op dracht overigens niet hoeven uit te voeren. De chef van de zeden- en kinderpolitie heeft zélf zijn ontslag ingediend. Van der Louw is verder van plan om\en extern bureau een onder zoek te laten instellen naar de verhoudingen in het Rot terdamse politiekorps. Voordat hij hierover een besluit neemt, wil hij eerst nog het advies horen van hoofdcommissaris A. Ver- mey. die op het ogenblik met va kantie is. PvdA-leider Den Uyl (hier in gesprek met CPN-er Marcus Bakker) die tijdens het debat over de regeringsverklaring diverse keren betoogde dat het kabinet Van Agt/Wiegel er eigenlijk niet had mogen zijn, kon het na afloop van het debat niet opbrengen premier Van Agt te felicite ren. "Dat zou ik schijnheilig hebben gevonden", aldus Den Uyl die al zijn inge diende moties door de rege ringspartijen CDA en VVD en enkele kleine partijen zag weggestemd. PAGINA 7 De kleuters kunnen vroeger naar bed' PAGINA 5 i Andreotti mag weer forme- PAGINA 9 Van Beveren en Van der Kuilen bedanken voor Ar gentinië, 'om privé-redenen' PAGINA 15 Aan de Grevelingen mag niet meer worden geknoeid PAGINA 19 Onverdroten wordt doorge gaan met het goede werk de minder valide medemens in het zonnetje (met vakantie) te zetten. We hebben al 2,5 miljoen bij elkaar gepuzzeld. Afgelopen week is er weer een dikke ton bijgekomen. Hopelijk is het deze week meer. De opgave staat op PAGINA 23 KAAG - Jachtbouwer Van Lent op het eiland Kaag is begonnen met de bouw van een éénenzestig me ter lang jacht vooreen Westduitse opdrachtgever. Model voor dit schip stond het jacht Al Riyadh van de Arabische vorst Chaled, dat morgen vanuit IJmuiden naar zijn bestemming vertrekt. Een Amerikaan, onder de indruk van datzelfde jacht, verstrekte opdracht om een negenendertig meter lange boot te vervaardigen. De orderportefeuille van Van Lent is hierdoor voor enige jaren veilig gesteld. Met de bouw van beide jachten is een bedrag gemoeid tussen de veertig en vijftig mil joen gulden. In het schip van de Westduitser zou ook een operatiekamer worden ingericht, evenals in het jacht van koning Chaled. Over het aan brengen van een sauna en gou den kranen wordt nog van ge dachten gewisseld. Half volgend jaar moet dit schip te water wor den gelaten. De werkzaamheden aan het casco zijn onlangs be gonnen. Om dit jacht te kunnen bouwen heeft Van Lent de gemeente Al- Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18.00- 19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. Het was een scheutige premier Van Agt achter de regeringstafel, bij het vrijgevige af. Zo sterk was de drang om aan de wensen van zijn eigen CDA en van de oppositie te gemoet te snellen, dat Van Agt leek te vergeten dat behalve de kunst ook de politiek betaald moet worden. Zeker Van Agts toe zegging dat de sociale minima gekoppeld blijven aan het netto minimumloon. de wel vaartsvastheid van de uitkerin gen dus, legt de regering zwaar aan de ketting; immersdaarmee valt een belangrijk terrein weg, waarop men wezenlijke besnoei ing van de overheidsuitgaven had kunnen beoefenen. De kwistigheid van Van Agt legt al meteen tegenstellingen tussen de regeringspartners CDA en VVD bloot. Voor de nieuwe liberale fractieleider Rietkerk zal het ge beuren van de afgelopen drie da gen niet zoveel opwekkends heb ben opgeleverd. Van het pleidooi voor ontkoppeling van de mi nima. dat Rietkerk enkele dagen voor het debat nog in Het Parool gehouden had, kwam men achter de groene regeringstafel weinig meer tegen. Den Uyl hoeft intussen evenmin geestdriftig te zijn over zijn pre mière als oppositieleider. Omdat Van Agt permanent in de looppas de verlangens van de oppositie tegemoet kwam en daarmee steeds harde confrontaties uit de weg ging, bleef het voor Den Uyl in hoofdzaak bij tactische schermutselingen. Zijn vergeefse pogingen om Van Agt ertoe te bewegen rekening en verantwoording af te leggen over de beslissende fase van deze for matie. brachten Den Uyl tot het lichtelijk provocerende gebaar, de regering na afloop van de de batten niet te complimenteren: onwellevend, politiek discutabel en al te eenzijdig over de staats rechtelijke band gespeeld met voorbijzien van de psychologi sche ziektetoestand na al een half jaar formeren, waaraan alle me despelenden geestdriftig hadden bijgedragenniet slechts Van Agt ook de PvdA en vooral de par- tijorganen daarvan. Er zijn vele vaagheden en slagen om de arm gebleven. Erg te dringen om dingen aan te pakken staat dit kabinet niet. Men heeft geen haast. Dat men pas tegen het zo merreces met concrete bezuini gingsplannen wenst te komen, geeft, zeker na alle stagnatie die het laatste jaar is opgelopen, te denken. Het lijkt erop dat hier niet alleen direct electorale over wegingen een rol spelen, zoals Den Uyl veronderstelde, maar dat men ook wil afwachten, hoe de krachtmeting tussen de sociale partners gaat uitvallen. Aldus handelend ziet een regering hier af van een eigen prominente rol en past zij voorlopig slechts op de winkel, in alle bescheidenheid Zelfkennis moge eoor het indi vidu een prijzenswaardige eigenschap zijn, van politieke beleidsvoerders verwacht men kemade gevraagd of de loods die op het eiland staat en eigenlijk vier meter te hoog is, nog niet tot de normale proporties hoeft te worden teruggebracht. De jachtbouwer kreeg twee jaar geleden goedkeuring om dit on derkomen te verhogen voor de bouw van Al Riyadh. Hierbij werd echter wel gesteld dat de loods weer de normale hoogte moest krijgen als het karwei was afgerond. Zou Van Lent dit nege ren dan kreeg hij een boete van een kwart miljoen gulden. De gemeente heeft dit verzoek nog niet in behandeling genomen. Van Lent verwacht dat dit op niet al te grote problemen zal stuiten, gezien de enorme belangen die op het spel staan. U kunt de prijsverhogingen nog even voor blijven. Zelfs nu in januari ziet het Motorhuis kans u een splinternieuwe Opel te leveren tegen nog niet verhoogde prijzen. Diverse types en modellen (zolang de voorraad strekt). Kom snel kijken. Het lui Motor huis Leiden - Katwijk - Voorschoten - Leidschendam Geloogd Massief Europees Eiken van de Meubelfabriek Oisterwijk op maar 10 plaatsen te koop: Amsterdam, Berkel (ZH). Beverwijk. Ede, Heerenveen, Hengelo (O), Oisterwijk, (Jtrecht, Valkenburg L) en Zuidlaren. Berkel (ZH), Noordeindseweg 116. tel. 01891-4670 ma t/m za 9-18 uur, vrij tot 21 uur

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1