Leiden: '11 ton tekort voor nieuw complex Twee politieke taken voor Kortsjnoi Lezers schrijven Van der Helm en Van Slobbe zorgen voor stunt Uitgroeien tot een echte zaterdagclub VRIJDAG 20 JANUARI 1978 LEIDEN - Ambitieus, een tikkeltje opportunistisch, een uitdaging en een gok; het zijn zo maar wat termen die Nico Jansen uit zijn mouw schudt als hij het heeft over, wat hij noemt, het keerpunt in het bestaan van de voetbalvereni ging Leiden. Voor de goede orde: Nico Jansen heeft niets uitstaande met een bekende voetballer uit Rotterdam Zuid en een en ander gaat niet over een politiek prog ramma, maar over de nieuwbouw die de voetbalvereni ging met de aan deze stad gekoppelde naam heel bin- nenkort in de Mors gaat plegen. Het sein is door de leden inmiddels op groen gezet, penningmeester van de bouwcommissie Nico Jansen kreeg zijn ton. Omwille van dat bedrag deed hij bovengenoemde uitspraken niet. Daarvoor kwam Reel wat meer om de hoek kijken. Dit moet het nieuwe complex van Leiden worden Hij heeft het niet zo op het r van bedragen, deze geslepen va luta-kenner, die publiciteit op zijn waarde weet te schatten, maar toch vooral denkt aan het belang van de club. "Acht ton of daaromtrent", geeft hij uiteindelijk prijs, maar hij voegt eraan toe, dat hij niet vastgepind wil worden op pakweg een mille of vijftig. "Het heeft", laat hij we ten "ook niet zo veel zin om over een totaalbedrag te praten. We zijn uiteraard een prijs met de aannemer overeengekomen, maar er kan nog heel wat gerom meld worden in de marge. Door zelfwerkzaamheid bijvoorbeeld. Een aantal zaken worden reeds door clubleden voor rekening genomen, hetgeen ons an derhalve ton bespaart, maar er is rekening gehouden met nog meer eigen werk. Echter alleen als dat nodig is. Voorlopig probe ren we het eerst met de aannemer te klaren". Begin februari worden de werk zaamheden op het gloednieuwe Morscomplex gestart. Naast de te bouwen, kantine wil Leiden nog twee kleedkamers vastplakken aan de door de gemeente be schikbaar gestelde kleedac- commodatie. De oorspronkelijk' gestelde begroting steeg door die noodzakelijk geachte toevoeging aanzienlijk en dat noopte de bouwcommissie, bestaande uit ex-bestuursleden - Jansen, Geenjaar en Filippo plus "huis architect" Wallaart, ertoe een ex tra-krediet van een ton te vragen. De vraag aan Nico Jansen is hoe een relatief kleine vereniging als Leiden een dergelijk ambitieus project kan financieren en dan nog, waarom moet het zo luxe, kan het niet wat minder? De eerste vraag wordt behoedzaam gewogen, de tweede resoluut beantwoord. Om met dat laatste te beginnen: "We hebben onszelf, bij het opstellen van de plannen, de'vraag gesteld hoe de vereni ging in de toekomst zou moeten functioneren. Welnu, we zijn tot de slotsom gekomen, dat Leiden op de Mors moet uitgroeien tot een echte zaterdagclub waar de leden zowel op prestatief als rec reatief gebied volledig aan hun trekken moeten kunnen komen. Het recreatieve aspect heeft bij Leiden door de loop van jaren voorop gestaan. Dat moet veran deren, bij het betrekken van een voor voetballen dermate opti maal geschikt complex mag best de resultaat-gedachte wat over heersen. Om dat doel te bereiken willen hij antwoordt toch ontkennend. "Nee", zegt hij dus, "al gokken we er een beetje op dat alles mee zit". de zaak, voor zover dat in onze De bekentenis: "Momenteel heb- mogelijkheden ligt, groots opzet- ben we namelijk e ten. We hebben daarnaast, bij het ontwerpen van de plannen, voor uit gekeken naar de toekomst. Kijk eens naar Docos, die club kreeg er in de Mors zomaar hon derd leden bij. Wij rekenen, mede gezien de stijgende belangstel ling voor het voetballen op zater dag, op een forse aanwas van le den. Je mag natuurlijk niet bin nen een jaar of wat weer uit je gebouw barsten Daarom dus die ruime opzet", aldus Nico Jansen. De vraag of de lusten niet door de lasten opgegeten worden doen hem wat peinzend over zijn licht kalende schedel strijken, maar een ton. Geld, dat er doodgewoon nog niet is. Dat moet komen uit de zojuist uitgegeven obligaties, de verkoop van de demontabele kantine op Pomona, allerhande acties en steun van bedrijven. Echt zorgen maak ik me er niet om, ik ben er van overtuigd, dat het geld op tafel komt. De andere zeven ton zijn er. Opgebracht uit eigen middelen, subsidies en een lening met gemeente-garantie. Dat laatste beetje moeten we nog hebben". Mocht "het gaatje" niet opgevuld kunnen worden dan ligt, volgens het ook aanwezige bestuurslid HELMOND - Opnieuw heeft het De Sovjet Unie, dat met 6-1 van Henk de Gunst, de oplossing voor de hand. "Bouwen we die twee extra-kleedkamers niet, of alleen in casco om ze later nog eens af te maken, wanneer er wél geld vrijgemaakt kan worden. Dat zou natuurlijk jammer zijn, want volgens ons zijn ze wel de gelijk noodzakelijk. We hopen dan ook dat het geld er wél komt, rekenen een beetje op de steun van de Leidse bevolking, die bin nen korte tijd met de vereniging geconfronteerd zal worden in het kader van onze acties. Het wordt een spannend jaartje, dat wel. Maar de uitdaging is de moeite waard. Als alles volgens plan verloopt ziet de toekomst er voor Leiden erg rooskleurig uit". AD VAN KAAM Nederlands tafeltennisteam gis teravond verrast. Niet met een zege, want die stond de gerepu teerde Hongaarse ploeg in de su perliga-interland niet toe, maar wel met knap weerwerk, dat met een verrassende krappe neder laag (3-4) gehonoreerd Werd. Zowel Bert van der Helm, Nico van Slobbe als Bettine Vriesekoop scoorden éénmaal tegen. Vooral waar dat van der Helm em van Slobbe betrof, was dat een regel rechte sensatie. Beiden kregen Istvan Jonyer, in 1975 nog win naar van de wereldtitel in het en kelspel, in drie sets op de knieën. De Hongaar mocht dan wel een duidelijk vormverlies en in de slotpartij tegen Van Slobbe ook een zwakke wedstrijdmentaliteit demonstreren, de nederlagen die hem toegebracht werden illustre ren duidelijk de gestage opmars van het Nederlanes toptase tenniswzqettine Vriesekoop kreeg zoals verwacht Gabriella Szabo, de beste Hongaarse van het moment, op de knieën. De hoekige Hazerswoudse, die door haar aanvankelijke weigering in Helmond achter de tafel te ver schijnen veel goodwill ver speelde, sloeg in de slotdelen van beide sets genadeloos toe. Eén man was donderdagavond in de matige gevulde sporthal, slechts 500 toeschouwers, onge naakbaar, Tibor Klampar. De 24-jarige Hongaar won de beide enkelspelen zeer royaal (tegen v.d. Helm met 8 en 18-21 en tegen Van Slobbe met 11 en 6-21) en kwam pas in moeilijkheden toen hij zich in de dubbelspelen Jo nyer en Szabo naast zich aan tafel wist. Dat werden twee maal moeizame ie sets-zeges voor de Honga ren, die zich pijnlijk verrast toon den over de felle tegenstand van deze Nederlandse ploeg die in de superliga-competitie nog punt loos was. Pijnlijk zeker, omdat zoveel setverlies niet ingecal culeerd was. wasweqn eat kan st aks als de eindafrekening in deze officiële strijd om de europese ti tel voor landenteams opgemaakt wordt, toch beslissen over de hoogste eer. ADVERTENTIE bijna 1 miljoen aan prijzen Volg de detectives van Sijthoff 28 uitgezochte meester werken van Agatha Christie zijn iedere week te winnen in de puzzelaktie 'Buitenlandse Vakanties voor Gehandicapten'. WIJK AAN ZEE - "Ik heb eigenlijk twt politieke taken te vervullen", bekende Victor Kortsjnoi na afloop van de of- ficiëele opening van het 40e Hoogoven schaaktoernooi waarin hij zijn eerste partij tegen Sosonko speelt. "In de eerste plaats moet ik van Karpov zien te winnen", vervolgde Victor de Ver schrikkelijke, "want daarmee zou ik het Sovjet-systeem de nederlaag hebben toe gebracht die het verdient. Let wel: mijn persoonlijke relatie met Karpov is hele maal niet zo slecht als de meeste mensen denken. Goed, ik weet wel dat hij de vertegenwoor diger is van het systeem dat ik ontvlucht ben. Hij is de afgod van de Sovjets. Maar tegelijkertijd heeft hij zich niet geschaard in het koor van de kritikasters die mij sinds 1975 in de Sovjet-Unie onmogelijk maken. Hij heeft bijvoorbeeld nooit die offiëele brandbrief getekend, die na mijn asielaan "rage in Nederland in 1976 door zoge naamd verontwaardigde Sovjet-groot- meesters werd ondertekend door mijn collega's in de ban wordt ge daan. Nee: Karpov schreef een apart briefje, ge nuanceerder van toon. En toen Boris Spasski raar begon te doen tegen me, in de tiende partij van onze Belgradose twee kamp, heeft Karpov zich alweer niet ge conformeerd officiële de plichtmatige commentaren van de offlciëele Sovjet schaakbonden, die natuurlijk riepen dat op Spasski's gedrag helemaal niets aan te merken was. Nee: Karpov liet toen aan prof. Pure weten, dat Spasski dergelijke grappen tegen hem, de wereldkampioen, niet zou moe ten proberen. Ik wil maar zeggen: ik app- reciëer Karpov als persoon. Als schaker geloof ik niet, dat hij zo onmenselijk sterk is als de Sovjets het nu willen doen voor komen. Per slot van rekening heb ik een langdurige match met hem gespeeld, en ik ken zijn zwakten. Vooral fysiek is hij de mindere van mij. In ieder geval bereid ik me voor op een nor male match. Karpov zou niet zijn toe vlucht nemen tot vreemde trucs, zoals Spasski heeft gedaan. Spasski, dat wil ik nu nog eens duidelijk herhalen, is een ex port in hypnose. Kijk maar naar die der tiende partij tegen hem in Belgrado, waarin ik een dam weggaf. Anders dan door hypnose is die krankzinnige blunder toch niet te verklaren: Ik heb daar in Bel grado een zware tijd doorgemaakt. En nu zegt Spasski in Parijs dat hij vindt dat hij eigenlijk die match tegen mij heeft ge wonnen. Want ik zou nu, door mijn ge drag, hebben aangetoond dat ik in staat van verval zou verkeren of zoiets. Bela chelijk: Hij bestaat niet meer voor mij". Hoe zit het nu met Kortsjnoj's familie? Zijn vrouw en zijn zoon mogen niet weg uit Leningrad, en volgens geruchten hebben ze het financiëel erg moeilijk. Gaat Victor Kortsjnoj daar een punt van maken, zal hij de hereniging van zijn gezin als voor waarde stellen voor het pelen van eem match met Karpov? "Dat is de tweede politieke taak die voor me ligt", zegt Kortsjnoj met een zorgelijke trek op het gelaat, "en die is, als je het goed bekijkt, zelfs minder eenvoudig dan het verslaan van Karpov. Want als ik met de botte bijl zou werken en zou zeggen: ik speel niet, behalve wanneer mijn vrouw en zoon naar het westen mogen, dan zou den de Sovjet-schaakautoriteiten zeggen: o, speel je niet? Prachtig! Schitterend! geweldig! Dan blijft de titel dus bij onze Karpov." En dan zouden ze van de FIDE, de wereld schaakbond, elk gelijk van de wereld krijgen. Want mijn argumenten zouden van niet-schaaktechnische aard zijn. Dus samengevat: hoewel mijn beide politieke taken, het verslaan van Karpov en de he reniging van mijn familie, met elkaar ver bonden zijn, kan ik ze niet op een al te directe wijze met elkaar in verband bren gen. Ik moet taktisch optreden. In ieder geval wil ik wel zeggen: het is een groot onrecht dat mijn familie onder kommervolle omstan digheden in de USSR moet blijven. Maar het is een nog groter onrecht dat Karpov als de terechte wereldkampioen wordt beschouwd. Ik wil, met al mijn kracht, hem die titel afhandig maken." Joegoslavië won, heeft de leiding in de strijd om het Europees kampioenschap voor lan denteams. Zweden duikelde door een 6-1 nederlaag tegen Frankrijk naar de vierde plaats nog achter Hongarije (tweede) Nederland Frankrijk, is de laatste. Vijf kampers negen dagen achter biljart DEN HAAG - Negen dagen lang zullen topbiljarters in het Noord Franse Moyeuvre-Grande gaan strijden om de Europese titel in de vijfkamp (persoonlijk). Mor gen zal de strijd losbranden en pas zondag een week later is het toernooi achter de rug. In de marathonrace in vijf spelsoor- ten zal Nederland vertegenwoor digd worden door twee spelers Christ van der Smissen, kam pioen driebanden en 71/2 en Hans Vultink, die ondanks een verzwe ring aan zijn vinger toch mee zal doen. Andere deelnemers zijn o.a. de sterke Dieter Müller, de Fransen Dufetelle en Bourezg en Günther Siebert. Duinloop van Swift in LEIDEN - Als onderdeel van de winteractiviteiten organiseert de Leidse wielervereniging 'Swift Combinatie' zondag (22 januari) een duinloop in Wassenaar. Die bestaat uit twee afstanden: een wedstrijdloop over 10 kilometer en een prestatieloop van 5 kilo meter. Aan de wedstrijdloop zal worden deelgenomen door een achttal blinde atleten uit Apeldoorn die de loop over het geaccidenteerde terrein in de Wassenaarse duinen als een goede training zien voor de Apeldoornse Midwinter Mara thon van 29 januari. De blinde atleten nemen deel met een begeleider. De start van eit sptrtevenement vindt plaats op het parkeerterrein aan de Wassenaarse Slag. Voor de eerste vijf aankomende lopers zijn ereprijzen beschikbaar, de nummers 6 tot en met 50 ontvan gen een speciale tegel. Voor de overigen (ook de vijf-kilometer lopers) is er een herinneringsme- daille. De start is om 12.00 uur precies. De kosten van inschrij ving zijn 3,50. Deelnemers tot 14 jaar betalen 2,50. ADVERTENTIE Zaterdag 21 januari De Sleutels- Unicum 15 uur Sportpark de Vliet aangeboden door Filemon electrotechniek J. P. Coenhof 29, Leiden. Aanbellen (2) Gaarne wil ik reageren op de co lumn "Een mens leeft niet van brood alleen", van de hand van Piet Wesseling in deze krant van 12 januari j. 1. Met name het on derkopje "Aanbellen" behoeft wel enige kritische beschouwing. Daarin is namelijk sprake van een aantal zaken die door hun formulering nogal discutabel overkomen. Allereerst stelt Wesseling het voor, alsof Wiegel als eerste het terug dringen van de sociale uitkerin gen aan de orde stelt. Maar reeds geruime tijd vóór 25 mei 1977 gingen er ook binnen de PvdA stemmen op. Verder denk ik dat heel wat lezers moeite hadden met het "strikt evangelische" beleid van minis ter Pronk. Ten eerste is het evan gelie nergens echt enthousiast voor het trekken van het zwaard, integendeel: zij die het trekken komen er door om. En Pronk ver toonde een zeer consequente voorkeur voor die nationalisti sche bewegingen die principieel voor het conflictmodel kozen, zoals de MPLA, de SWAPO en het ANC. en alle equivalenten op het Afrikaanse continent. Aangezien Wesseling zelf met Cuba komt aanzetten, wil ik daar even op ingaan. Cuba is geen arm land, integendeel: het is rijk genoeg om zich een expeditionaire macht te kunnen veroorloven in een ander werelddeel, waar GEEN Cu baanse belangen op het spel staan. Cuba werd NIET aange vallen door de FNLA en de Unita; het omgekeerde was WEL het geval. Als het optreden van de USA in Vietnam verwerpelijk was, is het optreden van Cuba in Angola even verwerpelijk, en op exact dezelfde gronden. En ten tweede: het beleid van Pronk zou heel misschien "evangelisch" zijn geweest wanneer hij alles uit eigen zak had betaald, zoals de rijke jongeling verondersteld werd te doen. Tenslotte: "De beste regering zal die zijn, die nauwgezet naar de geest van de werkelijke Bergrede zal durven te handelen". Aldus Wesseling. Voor alle zekerheid heb ik de Bergrede er nog eens op nageslagen. En jawel hoor, de acht zaligheden. Een vervolgens het bekendste deel van het Nieuwe Testament, opgebouwd uit louter citaten. Dat werden zij althans door twintig eeuwen ge bruik en misbruik. Als God be looft dat de armen van geest zalig zijn, dan zal God zelf deze toezeg ging hard (moeten) maken; niet minister Pronk. Noch enige rege ring. Ook vermeldt de Bergrede die hele bekende gelijkenis van de splinter en de balk; hoe waar is het! Wij maken immers wel een heleboel wild geraas over de on bloedige apartheid, maar niet over de bestiale massaslachtin gen in Oeganda. Neen, mijnheer Wesseling als we dan tóch het evangelie citeren, dan dienen we te grijpen naar "Geef de keizer wat des keizers is, en geef aan God wat van God is". Dat waren ook toen reeds twee geheel ver schillende zaken. H. J. Peeters. Rijnzichtweg 38, Oegstgeest ,'van redactiewege bekort) Zuid-Afrika Als lid van de universiteitsraad was ik ten zeerste verbaasd over de onzorgvuldigheid van de be richtgeving naar aanleiding van het verbreken van contacten met Zuid-Afrika, temeer omdat ik tot de ondertekenaars van de motie behoor. Het deel over het verbreken van contacten met Zuid-Afrika luidt: "Verzoekt het college van be stuur te bevorderen, dat alle Leidse universitaire contacten met personen, instellingen en bedrijven in of uit de republiek Zuid-Afrika worden verbroken en geen nieuwe contacten wor den aangegaan, ten zij deze naar het oordeel van de universi teitsraad in het belang zijn van de gehele bevolking van Zuid- Afrika". Deze laatste zinsnede hield volgens een aantal leden van de raad in dat contacten met onder andere het Christelijk Instituut even eens verbroken zouden moeten worden. Dit was een consequen tie die de indieners niet wensten. Er moest derhalve een andere formulering komen. Gezien het ver gevorderde uur, kwart voor twaalf, besloot de raad de motie aan te houden opdat in rust een formulering als "tenzij deze een bijdrage leveren tot herstel van de elementaire mensenrechten in Zuid-Afrika" in de motie ge voegd zou kunnen worden. Een dergelijke motie zou een grote meerderheid in de raad halen, een niet bijgestelde motie zou waarschijnlijk verworpen zijn, niet wegens het niet willen ver breken van de contacten, maar wegens het eerder genoemde ge volg met betrekking tot apart- heidsbestrijdende instellingen. Met betrekking tot de studiecich- ting Zuid-Afrikaans recht, het tweede deel van de motie, heerste overeenstemming binnen de raad. (door de redactie bekort) Albert van Kampen Pelikaanhof 166-b LEIDEN Poppenkraam In de "Koffiesjop" aan de Haar lemmerstraat wordt een pop- pententoonstelling gehouden ten bate van de manége voor gehan dicapten "Moedig Voorwaarts". De politie was zo vriendelijk door het plaatsen van dranghekken een ruimte te reserveren op het parkeerterrein aan het Vrouwen kerkhof voor te verwachten ge handicapten tentoonstellingsbe zoekers. Dc haarlemmerstraat-winkeliers waren zo vriendelijk daartegen te protesteren. In overleg met ondergetekende heeft de politie de hekken laten verwijderen, maar toegezegd dat zij de parkeerwachters opdracht zal geven om een oogje in het zeil te houden, opdat de gehan dicapte tentoonstellingsbe zoekers toch zo dicht mogelijk bij de "Koffiesjop" kunnen parke- Dank en hulde aan de politie. Ook de Haarlemmerstraat-win- keliers worden bedankt! Voor nou en nog er 's! JAN TH. WITTE organisator "De Poppenkast" Raadsbesluiten- loosheid Elke rechtgeaarde Leidenaar zal het mij eens zijn dat Leiden een gezellige en goed leefbare stad is, maar kan tevens niet ontkennen dat in Leiden alles vier jaar later gebeurd. Een paar voorbeelden daarvan wil ik u niet onthouden. Zo trok bijvoorbeeld in een raadsverslag van afgelopen dins dag één bericht zeer sterk mijn aandacht: dat van de Haven met voorrang een watersportrecrea tiecentrum moet worden ge bouwd. Ondergetekende heeft vele jaren geleden de noodzaak daarvan bij alle mogelijke instanties op let terlijk precies hetzelfde plan aangedrongen, o.m. gevolgd door een groot artikel in het Leids Dagblad van dd 6 juli 1972. De reacties van gemeentewege wa ren onder meen veel te duur, geen belangstelling voor bij de Leidse burgerij en meer van die Nu de uitvoeringsplannen in de loop van de jaren explosief zijn gestegen is het wel urgent ge worden en wordt het plan alsnog uitgevoerd. Mag je dan nog wel van een gezond beleid spreken? Verder wordt in het kader van de herbestratingsplannen van de Mariënpoelstraat een zogenaamd 'woonerf' (lees: hofje) gemaakt. Uiteraard met goedvinden van een deel der bewoners. Daar te genover staat dat veel steden met een ruime ervaring op dit gebied al lang afwijzend staan tegen de uitbreiding van het aantal woon erven. Het argument dat het veilig zou zijn voor de kinderen is tragisch genoeg reeds lang door de feiten achterhaald. Als zelfs een instantie als de ANWB een waarschuwing tegen het begrip "woonerf' moet dat toch wel te denken geven. In de praktijk is gebleken dat een rechte straat met zogenaamde verkeersdrempels veel ef fectiever werkt en de veiligheid ten goede komt. Voeg daarbij het feit dat huizen in genoemde straat hard in waarde zullen da len, dan is het, alles bij elkaar ge nomen, een belachelijke zaak geworden. S. Heemskerk Mariënpoelstraat 19a LEIDEN. P/Leiden Naar aanleiding van uw artikelen over de basketbal vereniging Parker de volgende reactie: Het is ons al enige tijd opgevallen, dat u de artikelen over deze vereniging al enige tijd met koppen voorziet als: "Leiden gemakkelijk naar zege" en "P/Leiden neemt verder afstand van de middenmoot". Aan het begin van het lopende seizoen is onze vereniging met een pennenfabrikant in zee ge gaan. Ook is toen besloten dat de club voortaan Parker zou gaan heten en geen Leiden of P/Lei den. Dit geldt niet alleen voor Parker. U duidt ploegen als Falcon en Do- nar ook met de plaatsnaam aan: Den Bosch en Groningenv Dit kleine beetje reclame maakt toch niet veel uit? Laten we alsjeblieft niet zo kinderachtig zijn en voortaan iedereen bij zijn naam Supportersvereniging Parker Noot redactie: Wij geven éénmaal de naam van de club, zoals hij gedurende het seizoen wordt gevoerd en voegen daaraan de plaatsnamen toe. Dit laatste is de enige constante, zo is onze ervaring. Het doel is de duidelijkheid voor de lezer opti maal te doen zijn en de verwar ring als gevolg van de steeds weer wisselende sponsornamen zo klein mogelijk te houden.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17