Hollanders hebben al met 2-0 gewonnen^ Zwartkruis: VVCS en WON drijven ten top Peru voor oefentrip naar Europa Schneider terug naar Eagles; Kristiansen naar Feyenoord Debuut van John Metgod VRIJDAG 20 JANUARI 1978' DEN HAAG - De besturen van de Vereniging van Con tractspelers en Voetbal oefenmeesters hebben zich in een brief gewend tot de minis ter ran sociale zaken en CRM Albeda en mevr. Gardeniers. De beide werknemersorganisa ties keren zich tegen de op handen zijnde overeenkomst tussen de sectie betaald voetbal en het bureau Inter Football. Daarbij zullen vol gens VVCSIVVON onder meer de voorwaarden worden ge regeld. waaronder spelers van het Nederlands elftal deel zullen nemen aan de in Ar gentinië te houden wereld kampioenschappen 1978. Zij stellen dat er duidelijke aanwijzingen zijn, die het vermoeden wettigen, dat slechts dié spelers worden aangewezendie een overeen komst hebben of zullen aan gaan met het Bureau IF. Vol gens beide belangenorganisa ties behoort het regelen van loon en arbeidsvoorwaarden te geschieden in vrije onder handelingen tussen werkge vers- en werknemersorgani saties. VVCS en WON herinneren de minister van sociale zaken aan het lopende gerechtelijk vooronderzoek tegen IF en lo pen op de resultaten van dat onderzoek vooruit als zij stel len dat gebleken is dat het bu reau zich niet uitsluitend be zighoudt met de begeleiding van spelers, maar tevens be middelt, hetgeen in strijd is met de wet Zij vragen de gang van zaken rond het wereldkampioen schap in het onderzoek te be trekken en de KNVB te ver zoeken inzage te verstrekken van een eventueel met ge noemd bureau te sluiten over eenkomst. In de brief aan de minister van CRM maken beide belangenorganisaties de sectiebestuurderd van het betaald voetbal het verwijt niet bereid te zijn tot het geven van enige medezeggenschap, zoals door de vorige minister van CRM als voorwaarde bij de herstructurering was ge steld Over de contacten tussen KNVB en IF merken VVCS en WON op, dat de zeggenschap over de eventuele baten van het wereldkampioenschap straks niet meer bij het bestuur van de KNVB zal berusten, maar bij een commerciéél bureau. 'Kortom een situatie, die niet getuigt van behoorlijk be stuur, maar veel meer uitgaat van de gedachte: wat interes seert ons de zaak, de overheid draait wel voor de kosten', al dus de brief. De belangenorganisaties vra gen de minister van CRM een eventuele overeenkomst tus sen KNVB en IF nietig te ver klaren, wanneer daaruit in vloed op de besluitvorming bij de KN.V.B. mocht blijken. 'Wanneer de KNVB daartoe niet bereid blijkt, dient naar onze mening geen overheids subsidie aan het betaald voetbal verleend te worden', aldus de brief. Mr. Jaques Hogewoning was verrast door dit initiatief van beide werknemersorganisa ties. 'Binnen de KNVB hebben wij langdurig overleg ge pleegd, omdat wij met IF een overeenkomst wensten, waarin ook de VVCS en WON zich konden vinden. Beide belangenverenigingen stelden een aantal voorwaar den, waaraan grotendeels te gemoet kon worden gekomen Maar de hamvraag bleej hangen. De VVCS en WON eisten, dat IF afzag van spe lers-arbeidsbemiddeling Wat IF voorhands weigerde onder verwijzing naar het ge rechtelijk onderzoek, dat mo menteel nog loopt over deze zaak'. Volgens de voorzitter van de be taalde sector ontspon zich daarna een juridisch geschil over de rechtsgeldigheid van een eventuele verbintenis tus sen KNVB en IF. 'Mr. Kernkamp, n mr. Janssen-va ben de kwestie ten gekeken. En hiervan zijn wij met IF in zee gegaan'. Overigens vraagt Hogewoning zich af. wat de VVCS en WON met hun schrijven den ken te bereiken. Het FNV heeft naar aanleiding van het con- Jonker en Raay heb- n alle kan- in de hand tract met IF een schrijven ge richt aan de ministeries. Het VVCS en WON zijn rijkelijk laat met een stap, die in feite overbodig is'. Jan Zwartkruis was resoluut in zijn commentaar. De passage waarin de VVCS en WON hun vermoeden uiten dat de selectienormen voor deelne ming aan de WK beïnvloed worden door zakelijke aspec ten, noemde hij 'de waanzin ten top gedreven'. Alleen Happel maakt uit wie er meegaat naar Argentinië. En verder niemand anders'. Het feit, dat de meeste geselec teerde spelers een verbintenis met IF hebben, noemde de as- sistent-bondscoach een 'toe valligheid'. EINDHOVEN - Als een bom is gisteren in Zeist het bericht ingeslagen, dat de PSV'ers Van der Kuylen en Van Beve- ren er vanaf zien om met Oranje naar de WK in Argentinië te gaan. dat hij een beetje zelfkritiek aan de dag moet kunnen brengen. Hij moet eerlijk zijn en bekennen dat hij er nog lang niet is en nog veel moet bij leren Dat is voor zo n De kans bestaat, dat er één dezer dagen op het bondsbureau in Zeist een derde bedankbriefje binnenkomt. Volgens geruchten zou Tscheu-la Ling evenmin veel voor een Zuidamerikaans avon tuur voelen. De Ajacied was on bereikbaar voor commentaar, maar zal aanstaande woensdag wel deel uitmaken van de Ne derlandse selectie, die dan een oefenwedstrijd speelt. Zowel Van der Kuylen als Van Be- veren gaven privé-redenen op voor hun bedankje. Beiden had den gisteravond niets toe te voe gen aan hun redenen, waarom ze niet met Oranje naar Argentinië afreizen. Van Beveren was niet bereikbaar. Van der Kuylen wenste niet in te gaan op zijn privé-redenen. De laatste jaren was hij al niet zo en thousiast meer voor het Neder landse elftal. Als hij geselecteerd werd maakte het hem niets uit of hij moest spelen of op de bank moest toekijken. Assistent-bondscoach Jan Zwartk ruis was hoogst verbaasd over de geruchten, dat Tscheu-la Ling ook thuis wilde blijven. 'Dat lijkt me erg sterk. Als Ling had willen bedanken, dan had hij dat, net als Van Beveren en Van der Kuylen, al lang en breed ge daan". En over het besluit van Van Beve ren en Van der Kuylen: "Aan de ene kant ben ik blij dat ze het be sluit nü hebben genomen. We moeten de reis alleen met spelers ondernemen, die de moed op kunnen brengen optimaal werk te verzetten. En wanneer Ling zegt, dat we hem na Nederland- Rusland als een baksteen hebben laten vallen, dan moet hij daarbij incalculeren, dat hij als top- voetballer aan kritiek onderhevig Ling beweegt zich op nationaal ni veau uitstekend en heeft een prachtige stijl, maar ik vind wel jonge jongen natuurlijk geen schande". Over de weigering van de twee PSV'ers mee naar Zuid-Afrika te gaan was Zwartkruis kort "Bei den waren geselecteerd voor de oefenwedstrijd van aanstaande woensdag. Ik heb ze van de lijst afgevoerd en twee r bijgeschreven" Van Beveren (links) en Van der Kuylen:privé-redenen In oktober 1975, vlak voor de wed strijd tegen Polen in het toernooi om het Europees kampioenschap voor landenteams, liepen Van Beveren en Van der Kuylen sa men weg uit Zeist, waar de selec tie zich toen voor het duel voor bereidde. Beide spelers kwamen toen in botsing met Johan Cruijff en waren het niet eens met de toestanden rond het Nederlandse elftal. Later keerden ze beiden te- ZEIST - De bondscoaches Ernst Happel en Jan Zwartkruis heb ben gisteren 16 spelers geselec teerd voor de eerste oefenwed strijd van het Nederlands elftal in de voorbereidingsfase van de eindronden van het wereld kampioenschap. Bij die 16 be vindt zich één debutant: John Metgod van AZ. De eerste oefenwedstrijd wordt volgende week in Alkmaar ge speeld tegen een ploeg van in Nederland spelende buiten landse profs. De 16 geselecteerden zijn: doelverdedigers: Piet Schrijvers (Ajax) en Jan Jongbloed (Roda JC). verdedigers: Wim Suurbier (Schalke *04), Ruud Krol (Ajax), Hugo Hovenkamp (AZ'67), Wim Rijsbergen (Feyenoord), Jonny Dusbaba (Anderlecht) en John Metgod (AZ'67). middenvelders: Jan Peters (AZ'67), Wrilly van de Kerkhof (PSV), Wim Jansen (Feyenoord) en Wim van Hanegem (AZ'67). Van der Kuylen daarover. "Ons be- aanvallers: (Johnny Rep (Bastia), sluit heeft niets met die affaire René van de Kerkhof (PSV), Rob van toen te maken. Voor ons bei- Rensenbrink (Anderlecht) en den is het een privé-besluit"Tscheu la Ling (Ajax). LIMA - De Peruaanse selectie heeft het ver leidelijke aanbod gekregen om voor een be drag van 200.000 dollar (ongeveer 500.000 gulden) een serie van acht oefenwedstrijden te komen spelen in Europa. Als de Peruanen op dit aanbod ingaan, zal er in elk geval gespeeld worden in de Westduitse plaats Werl, waar een nieuw stadion met een capaciteit van 25.000 toeschouwers in ge bruik zal worden genomen. Daarnaast staan wedstrijden op het programma in België, Zwitserland, Spanje, Oostenrijk en Hon garije. Bovendien zal de Peruaanse selectie dan veertien dagen een trainings kamp in West-Duitsland, op uitnodiging van de voetbalschool in dat land. Het aanbod wordt in beraad gehouden tot de voorzitter van de Peruaanse voetbalbond. Augusto Galvez, terugkeert uit Buenos Aires, waar hij de loting heeft bijgewoond. Mogelijk brengt hij nog andere aanbiedingen mee naar huis. De FIFA heeft de Peruaanse bond een bedrag van 50.000 dollar (125.000 gulden) voorge schoten opdat de voorbereidingen voor het eindtoernooi in Argentinië niet in gevaar komen. Peru kan indien nodig nog 25.000 dollar aan voorschot ontvangen. Er bestaat nog onzekerheid over hoe Peru zich zal voorbereiden. Eén ding lijkt slechts ze ken De Zuidamerikanen komen in elk geval voor een oefentrip naar Europa. In Lima wordt verwacht dat trainer Marcos Calderon vandaag met zijn plan de campagne zal ko men. Een dag later rekent men op het bekend maken van de lijst van de 35 spelers waarmee men begint. In Peru overheerst mening dat het elftal in staat moet zijn de kwartfinales te bereiken. Men beschouwt Schotland als een sterk, maar technisch gebrekkig team. Op dit vlak is Peru is het voordeel met bekwame spelers als Sotil, Cubillas, Velas-Gues en Chumpitas. Iran wordt geacht geen probleem te zijn, ter wijl tegen Nederland alles mogelijk is of Cruijf nu wel of niet meespeelt. Het duel met Oranje wordt met spanning te gemoet gezien door de supporters die vinden dat een overwinning op Nederland een re vanche zou zijn voor Hugo Sotil op Cruijf en Neeskens, wie zij het voortijdige vertrek Sotil uit Barcelona verwijten. DEN HAAG - Jan Janbroers is op nieuw aangewezen als coach van het nationale basketbalteam. De 49-jarige, in België wonende trainer, heeft een overeenkomst tot de Spelen van Moskou in 1980. Er is één beperking gemaakt, namelijk dat het contract zal zijn beëindigd, wanneer Nederland zich niet voor de Spelen kan plaatsen via het toernooi om het Europees kampioenschap. Na het toernooi om het Europees kampioenschap in België, stel den acht van de twaalf spelers niet meer met Janbroers te willen werken. Het bestuur van de top- sportliga, vond de motieven van de spelers echter onvoldoende. SCHIPHOL - Woensdagavond laat nog was Willem Meuleman in korte mouwen op tv; nauwelijks twaalf uur later stond-ie bib berend van de kou op Schiphol. Vlucht KL 794 uit Santiago was er een geweest met hindernissen. Een oude seniele vrouw, die de pas sagiers uit hun slaap hield met het aanhoudends verzoek „dat zij eruit wilde", en verder was er een vervelend oponthoud in Mon rovia. Iemand, die had afgepin geld bij het kopen van een beeldje en werd door de politie uit het toestel gehaald omdat de baas achteraf toch het volle pond eiste. 'Niettemin verloren de vijf leden van de succesvolle KNVB-dele- gatie hun humeur niet „Mission Impossible" geslaagd, meldde de bondsvoorzitter met rood om rande ogen. Het verhaal van Meuleman: „We hebben de Italianen geklopt nog voordat er gevoetbald is. Ik heb met Neuberger gesproken en met de Argentijn Martin Noel, met Artemio Francin van gedachten gewisseld, ja met wie eigenlijk niet. Nog nooit in mijn leven ben ik zo vaak gefotografeerd, alle kranten in Buenos Aires - en dat zijn er heel wat - stonden bol van de Nederlandse eisen. Let wel: ik heb nooit gezegd dat Italië niet in groep vier geplaatst zou mogen worden, wél heb ik overal rondgebazuind dat Ne derland als vice-wereld- kampioen in een van de vier groepen als leider gezet zou moe ten worden. Toen bekend werd dat Nederland zijn zin zou krijgen, deden de Ita- domme zet. Toen erop om in groep c lianen stonden te komen, ondat zij ervan uitgin gen dat Argentinië minder sterk is. Nou, dat hebben ze geweten. Want toen kregen ze Hongarije en Frankrijk er tijdens de loting bij. Neuberger waarschuwde ze nog, schoud maar ze stonden erop. Pierre van den Acker lachend: „Die Zowel van den Akker als dr. Kessel, Italianen zijn verward geraakt in *Jan Huijbregts en Hans Hamstra hun eigen spaghetti". raakten niet uitgepraat over de r Iedereen komt i Meuleman toe, iedereen slaat een hand op zijn diplomatenrol van Meuleman. MaSseur Van den Akker „Het is niet te geloven, ze kennen hem allemaal. Iedereen komt naar Meuleman toe, iedereen slaat een hand op zijn schouder. Zonder Meuleman en zonder Neuberger zou het niet zo goed zijn afgelo pen". De Nederlandse delegatie heeft in Argentinië veel indrukken opge daan en een aantal zaken gere geld. Zowel in Mendoza, Cor doba, Rosario als Buenos Aires werd hotelruimte gereserveerd en Van dsn Akker weet inmid dels welke levensmiddelen eet. er vanuit Nederland meegenomen moeten worden. Meuleman over ae veiligheid: „We hebben niets gemerkt. Ik heb er wel met officials over gepraat. Ik vroeg hoe zit het eigenlijk, wor den we nou bewaakt of niet? Ziet u één veiligheidsagent in dit ho tel? vroeg die man. Nee, ant woordde ik. Toch lopen er hier veertig man rond, zei die man weer. Ik heb begrepen dat de Ita lianen geen prijs stellen op be waking. Wij willen alleen voetballen, zeiden ze. De voorschriften om voor veilig heidsmaatregelen in aanmerking te komen, zijn in de pers verkeerd geïnterpreteerd. Slechts wanneer je uit je eigen land veiligheids mensen meeneemt, moet je dat aanvragen. Maar dat is ergens niet onlogisch". Hoe de KNVB zich eventuele veiligheidsmaatregelen voor stelt, is nog niet bekend. Meule man: „Het is mooi geweest, ik ga slapen. Volgende week zullen we ons over deze zaak beraden. Voorlopig zijn we tevreden. Neuberger, die zei me nog, jullie Hollanders hebben met 2-0 ge wonnen. Hij doelde op onze plaatsing en op het feit dat staats- amateurs, die hoe dan ook aan een wereldvoetbaltoernooi heb ben deelgenomen, voortaan niet meer voor de Olympische Spelen kunnen worden ingeschreven. Dat was het voorstel dat wij en de Zuid-Amerikanen bij de FIFA hebben ingediend." GER STOLK DEVENTER - De eredivisieclubs Feyenoord en Go Ahead Eagles zijn gisteravond een spelersruil overeengekomen. Dick Schneider, de 29-ja- rige rechter vleugelverdediger van Feyenoord, keert naar zijn oude club in Deventer terug in ruil voor de 23-jarige Deense vleugelspits Tommy Kristiansen. Het is een ruil met gesloten beurzen en geldt voorlopig voor de periode tot 1 juli. Schneider speelt morgenavond in Deventer tegen Sparta zijn eerste wed strijd dit seizoen voor Go Ahead Eagles. Kristiansen wordt waar schijnlijk zondag in de Kuip ingezet als Feyenoord tegen FC Twente speelt. Het bestuur van de eredivisieclub Telstar heeft doelman Paul van der Meeren een boete opgelegd van 1250 Gulden. Het bestuur nam deze maatregel omdat Van der Meeren op 8 januari niet per trein met de ploeg naar Venlo was gereisd, maar met zijn eigen auto ging, omdat hij zich had verslapen. VASe-éë// 1/OoV C£ 7ZG£&S /S£r tssst /v3 #r- ZOOP S77tprp)i zo 7ÏS£t<- ot/sz ze i/£S- ZOU/A/GS' STXS&EfP'

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15