Club trainers scharen zich achter H appel Loten doen die Argentijnen heel aardig VRIJ-UIT Kaiser" Franz blijft thuis Voetballers uit Nieuw Zeeland als amateurs bij Feyenoord Kaart verkoop stokt in Mendoza VRIESEKOOP WEL TEGEN HONGARIJE DINSDAG 17 JANUARI 1978 Kleurrijk Die loting zaterdagavond voorde wk voetbal in Argentinië vond ik een rare, zij het kleurrijke gebeur tenis. Ik heb er ontspannen en geamuseerd naar zitten kijken, want het interesseerde me geen fok met wie Nederland nu eigen lijk in één poule werd gestopt, in tegenstelling tot de mensen van AVRO's Televizier die hun adem leken in te houden. In Europa zijn lotingen altijd vervelende, verveloze bijeenkom sten. Maar dat doorbraken de Argentijnen aardig. Dat mollige kleinkind van superstar-be stuurder Havelange met dat ach ter hem staande worstelaars-type was natuurlijk bezienswaardig. Die vent stond erbij met een waakzaamheid of iemand dat kind elk moment in een onbe leefde kakkerlak zou kunnen ver anderen. Steeds als die mini-Havelange met een uitdrukkingloos hoofdje een kokertje uit de kom had ge vist, struinde er een formidabele meid voorbij (naar een mij overi gens volstrekt onduidelijke stek). En dat was toch ook maar mooi meegenomen. Timboektoe Na AVRO's Televizier kwam AVRO's Sportpanorama met de eerste reacties. Zondagochtend herhaalde de AVRO-radio dat allemaal braaf, 's Middags ging Langs de Lijn (NOS) er uiteraard ook royaal op in. En 's avonds bij Studio Sport werden we weer doordrenkt met informaties uit het Argentijnse land. Zelfs het hotel kregen we te zien (waar onze jongens zich straks te pletter zullen vervelen) en niet te vergeten de kloeke ledi kanten, waarin zij hopelijk de slaap kunnen vatten. Nu ben ik (nog wel) een voetbal- liefhebber, maar ik overeet me niet graag aan deze tak van sport. Al deze uitgestorte infor matie gold slechts de loting. Ik moet er niet aan denken wat er allemaal op ons afkomt suizen als de strijd daar in juni echt ont brandt. De communicatiemiddelen staan voor niets. Ik vrees straks 's och tends bij het ontbijt een stuk van een cornervlag (vernield bij Ne derland - Peru) in mijn thee te zien drijven. In juni moest ik dit land maar ontvluchten. Ach, misschien is een maandje Timboektoe ook wel leuk. Overmoed Wat me opviel was dat er lang zaam een ontwikkeling viel waar te nemen in de reacties op de lo ting. Het resultaat Nederland- Schotland-Peru-Iran was zeer fraai, maar erg vrolijk keken za terdagavond de snel door A VRO's Sportpanorama opgetrommelde PSV-ers en Feyenoorders niet. Het had slechter gekund" was toen de teneur. En Jan Zwartk ruis riep op ingestudeerde toon: "In het toernooi der sterken zijn geen zwakken"Vermoedelijk hing op dat moment het wol kendek weer laag over Neder land. Naarmate de zondag vorderde werden de reacties al zonniger en zonniger. Tot de overmoed bereikt werd. En de dagbladen lieten dooreengenomen elke remming varen. Het was drommels mooi. Nederland en Schotland gaan het zeker halen. Het mankeerde er maar aan dat iemand riep dat de spelers - bij het niet bereiken van de tweede ronde - beter met garen en band langs de deuren kunnen gaan. Beide reacties zijn naar mijn ge voel overdrevenJe kunt redelijk optimistisch zijn, maar Peru (spelend in het eigen werelddeel en dat blijkt steeds weer een niet-gering voordeel te zijn) zal geen zacht ei zijn. De ploeg ver loor in de voorronde slechts met 1-0 van oud-wereldkampioen Brazilië. Daar moetje dus voor op je hoede zijn. Héle lichaam Vrijdagavond aangezeten aan het bijzonder plezierige diner dat de Leidse damesgymnastiek- vefeniging Nieuw Brunhilde de scheidende trainer Harry den Hertog aanbood. Vierentwintig jaar heeft Harry de vereniging bijgestaan. Generaties vrouwen zijn er door zijn handen gegaan. Aan de dis werden mooie, sfeer volle verhalen uit het verleden opgehaald. Toen Den Hertog in 1953 bi) Nieuw Brunhilde begon, riep hij in zijn enthousiastme tot de meisjes: "Het héle lichaam moet bewe gen". Dat is een opmerking waar we nu achteloos aan voorbij gaan, ja we zouden het vreemd vinden als een gymnastiektrainer dat niet zou zeggen. Maar in 1953 was het kennelijk nog anders. Huiver en ontsteltenis trokken door al thans een deel van het NB-be- stuur. Een man die zoiets zegt, zo moet toen zijn gedacht, is in staat alles te zeggen. En er zijn grenzen, nietwaar. Even heb ik nog overwogen om te vragen wat er in 1953 wel en niet mocht bewegen. Maar ja, je bent gast aan tafel. Bovendien Door Ruud Paauw wachtte toen net de T-bone steak met heerlijke soils. Dus heb ik het maar zo gelaten. Kozakken Zaterdag naar Werkendam ge gaan voor Kozakken Boys - RCL. Eerder dit seizoen speelden Quick Boys en Noordwijk daar en die ontmoetingen vonden plaats in een weinig gangename sfeer. Er is destijds uitvoerig over geschre ven, ook in deze rubriek. De kri tiek richtte zich op de harde, soms onbesuisde strijdwijze die de Ko zakken op de eigen graspollen aan de dag legden en op de vrij agressieve houding van een deel van het publiek. Wat dat laatste betreft heb ik toen mijn verwon dering er over uitgesproken dat het bestuur van de Werkendamse vereniging daar niets aan deed. Bij Kozakken Boys - Noordwijk ging het, volgens de verslagen, nog een graadje harder en on vriendelijker toe dan bij Kozak ken Boys - Quick Boys. In deze krant werd toen de stelling gepo neerd dat de wat primitieve speelwijze van Kozakken Boys wellicht iets te maken had met de geïsoleerde situering van het plaatsje. Dat vooral schijnt Wer kendam in het verkeerde keelgat te zijn geschoten. De sportredac tie van deze krant ontving kort daarop van het bestuur van Ko zakken Boys een verbolgen brief, waarin om rectificatie van een aantal zaken werd gevraagd. De inhoud van die brief heeft men destijds in deze rubriek kunnen lezen; van rectificeren kon geen sprake zijn, eenvoudig omdat de feiten niet werden weerlegd. Onweer Reden te over dus om ter gelegen heid van Kozakken Boys - RCL Werkendam weer te bezoekenHet dorp ligt schilderachtig aan de Merwede, dichtbij Gorinchem. Van de kleine 15.000 inwoners is ruim 80%hervormd dan wel gere formeerd. Een protestants bol werk bij de poort van het roomse Brabant. Ik was met opzet wat vroeg ge gaan, omdat je met je klompen kon aanvoelen dat er enig onweer wachtte. En ik wilde het bestuur van Kozakken Boys alle ruimte geven het vuur nou jafiguurlijk dan) op me te openen. Ik zie altijd gaarne persoonlijk de gevolgen van de schrijverij onder ogen. Welnu, ik stond nog geen tien se conden in de bestuurskamer van de Kozakken of ik werd er al uit geknikkerd. O, heel netjes, hoor. Een keurig in het pak gestoken heer (vermoedelijk de voorzitter) nam mij mee naar buiten en meldde dat de bestuurskamer verder voor mij verboden gebied was. "Over de stukken in uw krant zijn wij niet content; er zijn dingen over ons dorp geschreven die nergens op sloegen". Uit zijn verdere woorden viel op te maken dat hij mij eigenlijk liever ook de toegang tot het veld had ontzegd, maar ja,dat kon nu eenmaal niet. Punt. Dus niet praten, niet argumente ren, niet proberen te overtuigen. Nee, snel de deur in het slot ge worpen. Het eigen gelijk veilig vergrendeld houden. Het mocht ook eens door een van ver komende vreemdeling aan het wankelen worden aebracht. Kozakken Boys heten en dan tóch de houding van een kleine, grijze muis aannemen. Het blijkt te kunnen. Gewoon Overigens gebeurde er bij Kozak ken Boys - RCL niets onoirbaars. Nou ja, niets. Er werd van beide kanten wel wat uitgedeeld, maar verontrustend was het niet. Als je de oren even sloot voor de rotjes op de zittribune was het een dood gewone wedstrijd. Er is dus niet altijd herrie, daar aan de Mer wede. Zaterdag komt Kozakken Boys naar Katwijk voor het zeer be langrijke duel tegen Quick Boys. Laten we van harte hopen dat het een goede pot wordt, zonder de dingen die we toch al kunnen mis sen als kiespijn. MENDOZA - In Mendoza, waar een deel van de wedstrijden van groep 4 van de eindronden in het toernooi om het wereld kampioenschap voetbal worden gespeeld, is het resultaat van de loting met grote teleurstelling ontvangen. De plaatselijke organisatoren zijn helemaal niet blij met Neder land» Schotland en Iran. Alleen Peru kan - vanwege geografi sche ligging-enige goedkeuring wegdragen. Terwijl de kaartjes voor de wed strijden in groep 1 (met Argenti nië, Frankrijk, Hongarije en Ita lië) in een mum van tijd waren uitverkocht, lag de verkoop in Mendoza praktisch stil. Mendoza had veel liever Spanje, Italië of Frankrijk gehad, omdat deze landen meer supporters met zich meebrengen en er in Mendoza ook Italiaanse en Spaanse kolonies zijn. Tot nu toe zijn voor de wedstrijden in Mendoza slechts acht procent van de toegangskaarten ver kocht. Valentijn en Govaert al zeker van WK DEN HAAG - De kernploegleden Miel Govaert en Jos Valentijn zijn door sprinttrainer Henk Ge- mser reeds aangewezen voor het WK schaatsen, dat op 11 en 12 februari in Lake Placid wordt ge houden. Nog voordat Gemser overleg had gepleegd met de technische commissie meende hij dit na de interland tegen Zwe den, die afgelopen weekeinde in Orebro werd gereden, aan zijn beste sprinters te kunnen vertel len. Dit betekent dat Valentijn en Govaert geen selectieprocedure meer behoeven te volgen. Ge mser: "Ik vond dat Valentijn en Govaert nu maar eens verlost moesten worden van die span ning. Selecteren is goed, maar het moet niet eindeloos doorgaan. Als de LTC van de KNSB bezwa ren maakt, vind ik dat best. Als mijn voorstel wordt getor pedeerd, trek ik mijn consequen tie". Henk Gemser is de tweede trainer, die de eventuele mening van de LTC van de KNSB aan zijn laars lapt. Officieel behoort de LTC, op voordracht van de trainers, de ploegen aan te wijzen. Zowel Van 't Oever als Gemser heeft deze lijn doorbroken. ZEIST - De oefeninterland Griekenland-Nederland gaat niet door. Hoewel de post zaterdagmorgen een schrijven op het bondsbureau bestelde, waarin het volgende week woensdag te spelen duel door de Griekse voetbalbond werd bevestigd, sprak een telex gisteren andere taal. Ge let op het verbod om over de grens geld uit te geven, kon de interland bij nader inzien niet doorgaan. En daar zaten ze dan, de heren Happel en Zwartkruis. Nadat de suggestie was afgewezen om Oranje te laten oefenen tegen in het het buitenland voetballende landgenoten, was het ei van Co lumbus daar. Oranje moest en zou op 25 januari spelen. Tegen stander: een door de Nederlandse sportpers te formeren equipe van in Nederland spelende buiten landers. Plaats van handeling: hoogstwaarschijnlijk het terrein van AZ'67. De vraagprijs van Oranje was overigens slechts ge baseerd op reis-, verblijfs- en ver zekeringskosten. Oranje oefent nu tegen "buitenlanders1 Weinig data Het zit de verantwoordelijke heren van Oranjes oefencampagne be paald niet mee. De clubbelangen prevaleren en de data om oefen duels te spelen, laten zich niet gemakkelijk vinden. Niettemin deed interim-bondscoach Ernst Happel na afloop van een gesprek in Zeist vrolijk gisteren, want de negen trainers van de 40 Oranje kandidaten spraken zich positief uit over zijn plannen. Cor Brom, Vujadin Boskov, Tom islav Ivic, Anton Malatinsky, Hans Croon, Spitz Kohn, Cees Rijvers, Bert Jacobs en het Alkmaarse duo Kraay Van der Hart, toonden ge zamenlijk hun instemming met Happels voorbereidingsplannen. Cor Brom had wat bedenkingen tegen Michel Valke als UEFA- speler, maar zei dat het hem een eer was om ten aanzien van Oranje volop mee te werken. Ter informatie: 28 van de 40 spelers ontvingen rond de kerst een schrijven van de KNVB; de Spartanen Doesburg, Valke behoren tot de res terende twaalf. In datzelfde ge sprek leek het even moeilijk waar de oefenwedstrijd tegen de buitenlanders gespeeld zouden worden. Hans Kraay garan deerde namens AZ een bezoeker saantal van 10.000, terwijl NEC het eveneens zag zitten. Voorts werd afgesproken dat spe lers en trainers op 6 februari-in Zeist bijeen zouden komen. Happel: "Dat wil zeggen: het leeuwedeel van de spelers. Ik kan me voorstellen dat Barcelona te ver ligt om even over te wippen. Ten aanzien van bijv. Rep ligt het weer even anders. Op vrijdag 3 februari speelt Rep met Bastia tegen Valencienne. Nou, Noord-Frankrijk is niet te ver om naar Zeist te komen". Begeleiden Happel zal eveneens aan de speler- seis vasthouden om een elftalbe geleider mee te nemen in de ju nimaand naar Argentinië. Hij: "De spelers willen het, en aange zien we ons zo optimaal mogelijk willen voorbereiden, neem ik dat verlangen in mijn eisenpakket op". De rest van die voorberei dingen ziet er als volgt uit: 22 feb ruari Israël-Nederland, 5 april een wedstrijd tegen Tunesië, Frankrijk of Oostenrijk. Happel zelf ziet medische problêmen ten aanzien van een wedstrijd in Noord-Afrika en zou met het oog op Schotland liever oefenen te gen een elftal uit Engeland of Wales. Medio mei trekt Oranje voor twee weken naar een trainingskamp in Zeist, waaruit de reis naar Brugge en Keulen gaat om aldaar tegen de plaatse lijke clubs te spelen. Nog een 99 Pim Doesburg behoort ook tot de 40 geselecteerden van Happel mogelijkheid is het internatio nale toernooi van Paris Saint Ge rmain. Verder ligt het in de be doeling om Nederland op 5 feb ruari tegen FC Groningen te laten spelen en op 25 april in Kerkrade tegen Polen B. In Nederland B zouden slechts spelers moeten worden opgesteld die tegen Oranje aanzitten. Het is niet uit gesloten dat jong Oranje van 12 tot 22 februari deelneemt aan het internationale toernooi van Toulon. Bereidheid Spelers, die nog geen bereidheids verklaring hebben ingestuurd (die van Van Hanegem en van René van de Kerkhof waren gis teren nog niet binnen) komen overigens niet in aanmerking om volgende week woensdag tegen de buitenlanders mee te doen. De lijst van 40 namen moet op 16 ap ril binnen zijn bij de FIFA en de selectie van 22 een maand later. Herman Choufoer namens het WK-bestuun "Logisch dat tussen die data het kritische moment is voor een aantal kandidaten Ernst Happel is er tot slot nog altijd niet definitief van overtuigd dat Johan Cruijff niet meegaat. Zon der ruchtbaarheid aan zijn reis te geven, zal hij dezer dagen naar Barcelona vliegen. Happel: "Jo han heeft mij persoonlijk nog nooit een argument genoemd. Het is niet mijn bedoeling om te proberen hem op andere gedach ten te brengen. Maar ik wil alvo rens aan een nieuwe spelmaker te denken wel eerst de beweegre denen van Cruijff zelf horen". GER STOLK MONACO - Franz Becken- bauer, aanvoerder van de Amerikaanse kampioen New York Cosmos, zal geen deel uitmaken van het Westduitse team dat in Argentinië zijn wereldtitel moet verdedigen. De vroegere captain van de ti telhouder verklaarde dat de Westduitse voetbal bond onlangs de voorzitter van Cosmos, Ahmet Er tegun, op de hoogte heeft gesteld van het besluit Be- ckenbauer niet te selecte ren. 'Der Kaiser' is het volkomen eens met deze beslissing. 'Ik ben min der gemotiveerd om weer voor het nationale elftal uit te komen', verklaarde hij. 'En bovendien zou ik helemaal nog niet zeker zijn van mijn plaats'. Beckenbauer mocht dan begrip hebben voor de Duitse voetbal bond om geen gebruik te maken van zijn diensten tijdens de eind ronden van het toernooi om de wereldtitel in Argentinië, hij was wel boos op de bond dat hij geen toestemming kreeg om negen competitiewedstrijden voor 1860 München te spelen. 1860 Mün- chen staat onderaan in de Bun- desliga en kan - omdat de resulta ten de laatste weken beter zijn - degradatie misschien ontlopen. Met Beckenbauer - al was het maar voor die negen wedstrijden - erbij zou de kans op een verlengd verblijf in de Bundesliga groter zijn. De Westduitse voetbalbond verwees Beckenbauer en het be- DAAM IVO&DT AAM 0? Aiwserz Af~6£- 7KAPT.. Jg\ stuur van 1860 München naar de reglementen van de FIFA. Deze schrijven voor dat een voetballer niet tegelijkertijd contracten met twee clubs kan afsluiten. ROTTERDAM - Feyenoord heeft besloten de twee Nieuw-Zeelan- ders Richard Wilson en John Verwey voorlopig tot het eind van dit seizoen in de Kuip te hou den. Als amateurs krijgen Wilson (doelman) en Verwey (spits) de kans zich in het c-elftal te be wijzen. Overigens speelden de Nieuw-Zeelanders, die beiden 21 jaar zijn, al enkele oefenwed strijden met Feyenoords c-team gedurende de zes weken die ze in Nederland zijn. Feyenoords toe komstige directeur Peter Step hen: "Vooral Wilson, de doelman, is een talent dat we een eerlijke kans moeten geven. En aange zien hij die kans wil aangrepen, hebben we besloten dat ze dit seizoen als amateur kunnen blijven". Sparta ziet af van de Joegoslaaf Sergije Kresic. Sparta acht het fi nancieel niet verantwoord om Kresic, die enkele dagen onder Cor Brom meetrainde, te con tracteren. Sparta's trainer is gis teravond overigens nog niet tot overeenstemming met zijn club kunnen komen over een nieuwe verbintenis. Na het voorstel van Spartazijde heeft Brom een te genvoorstel gedaan, waarover het bestuur zich gaat beraden. Vier Feyenoorders, twee Hage naars en een Spartaan zijn gese lecteerd voor Jong Oranje, dat zondag 5 februari in Groningen een oefenwedstrijd speelt tegen FC Groningen. Stanley Brart, Harry Melis, Richard Budding en Joop Hiele (allen Feyenoord) maken deel uit van de selectie, waartoe ook Michel Valke (Sparta), Hans Galjee en Renc Zondervan (beiden FC Den Haag) behoren. HELMOND - Bettine Vriesekoop zal toch deelnemen aan de inter landwedstrijd van het Neder lands tafeltennisteam tegen Hongarije, donderdagavond in Helmond. Nederlands beste speelster zal worden opgesteld in het gemengd dubbelspel. Aan vankelijk lag het in de bedoeling dat zij helemaal niet in actie zou komen, wegens een overladen programma.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9