ENGELAND ONTDEKT LESBIENNES Onzekerheid over wrak voor de kust Echtgenote van predikant wil balende vrouwen creatief aan de slag hebben FIETSENMAKER SCHIET OP MET TRAM-BOEK DINSDAG 17 JANUARI 1978 Ter hoogte van wat wordt ge noemd "De twee duintjes" is dit weekeinde (vanwege het ongekend lage tij) in de zee tussen Noordwijk en Katwijk een scheepswrak in de bran ding zichtbaar geworden. De eerste snelle conclusie: een bomschuit. Een type vissers scheepje waarvan er in de 19e eeuw heel wat de Noordzee voor Katwijk en Noordwijk hebben bevist. De met zeilen uitgeruste ongeveer 14 meter lange scheepjes ruimden in het begin van deze eeuw het veld. In 1920 werd er voor het laatst mee gevaren. Voor zo- Een bomschuit van vroeger. Maar dat is het tussen Katwijk en Noordwijk gevonden wrak waarschijnlijk niet. ver bekend is er in Nederland niet één bewaard gebleven. Vandaar dat de belangstelling voor wat in de branding werd aangetroffen erg groot is. Het wrak is gistermiddag aan een nadere inspectie onder worpen, nadat een patrouille van de Noordwijkse politie een dag eerder de ontdekking had Gedaan. Poolshoogte gingen nemen de Gepensio neerde huisarts dokter Van Nes (voorzitter van het ge nootschap oud-Noordwijk) en de officiële strandvonder van de badplaats, aannemer Cees den Hollander. Zij zijn niet tot een eens luidende conclusie kunnen komen, omdat het wrak zich bij laag tij te weinig bloot gaf. Een dag eerder staken de spanten op sommige plaatsen zo n tachtig centimeter boven de branding uit. Gistermid dag slechts hier en daar een stompie. En aangezien de he ren hadden vergeten laarzen mee te nemen moesten ze een oordeel zien te vellen vanaf het strand. Kotter Volgens de strandvonder Den Hollander is het niet de eerste keer dat er ter hoogte van "De twee duintjes" een wrak bo ven water komt. Een jaar of acht geleden zou dat ook al het geval zijn geweest. Turend naar het wrak: dokter van Nes (met bril), strandvonder Den Hollander en politieman Langeveld. "Ik weet alleen niet of dit het zelfde is. Ook toen hebben we het wrak onvoldoende kun nen onderzoeken. Wat ik me in dit verband wel herinner is dat in 1942 onge veer op deze plek de kotter Vlaardingen 26 is vergaan. Die was hier op het strand gelopen. En hoewel het lukte om 'm weer vlot te trekken zonk de kotter vanwege een groot lek kort daarop toch nog. Men heeft 'm toen ge deeltelijk Gesloopt en de rest laten zitten. Toch geloof ik niet dat dit 'm is. Deze lijkt mij een stuk kleiner. Het zou best een bomschuit kunnen zijn". Een mening die niet werd ge deeld door dokter Van Nes. 'Zo op het eerste gezicht hou ik het op een garnalenboot. Eigenlijk zou de zee wat lager moeten staan. Dan zouden we zekerheid hebben. Maar ik denk niet dat we het wrak nog eens beter kunnen bekijken. Als morgen de wind anders staat dan verdwijnt-ie gega randeerd weer onder het zand en duikt-ie over een paar jaar misschien weer op. Ik heb zo het vermoeden dat het wrak nog zeker een meter onder het zand steekt. Hij zou er best nog redelijk kunnen uitzien. Jammer dat het onmogelijk is om 'm uit te graven". De meningen waren dus ver deeld. Meer zeker was de Noordwijker Kok, hij zit ook in het bestuur van het genoot schap. Nadat Van Nes en Den Hollander hun "inspectie" hadden beëindigd en per poli- tiejeep weer huiswaarts keer den maakte Kok ter plaatse nog een fotoreportage. Dok hij dacht in eerste instantie aan een bomschuit, maar hij kwam daar later op terug. "Ik heb de vorm eens goed beke ken en volgens mij kan het onmogelijk een bomschuit zijn. Die waren veel vierkan ten Het wrak heeft duidelijk een spits toelopende neus. Dus hou ik het op een gar nalenboot. Het kan bijna niet missen. Op het strand sprak ik een oude Noorwijker. Die wist mij te vertellen dat het wrak daar regelmatig is opgedoken en dat het inderdaad een gar nalenboot is, die daar zo'n tachtig jaar geleden is Gezon ken." Geen zin ,Het heeft geen zin die boot te bergen. Dat zou niet alleen al tonnen kosten vanwege een damwand die dan moet wor den geslagen maar ook omdat er in Nederland van de gar nalenboot nog exemplaren zijn. Zo bijzonder is het wrak dus niet". Strandvonder Den Hollander kwam gisteren al snel tot de conclusie dat er geen droge snee brood te verdienen valt aan het wrak". Bij elkaar is het een prak hout dat niets oplevert. Van mij mag het weer onder het zand ver dwijnen". door Herman van Amsterdam Omdat ze er van overtuigd is dat veel vrouwen met een klein gezinnetje zich geen raad weten met 'hun zee van vrije tijd' wil de Leidse predi kantsvrouw Bep van Rhee d.m.v.een creativiteitsprojekt tegen de verveling ten strijde strekken. Het projekt is spe ciaal bedoeld voor de vrou wen uit de Merenwijk. In concreto houdt haar plan het volgende in: huisvrouwen die er flink van balen, gaan in hun huis creatief aan de slag. V/even, schilderen, spinnen, boter maken, noem maar op. Bep van Rhee coördineert. Eén keer per week ontvangt ze de thuiswerkers gastvrij in haar woning, waar gedach ten ovèr de creatieve arbeid worden uitgewisseld, nieuwe ideeën aangedragen. Na een jaar wil ze een tentoon stelling organiseren van wat werd gemaakt, laten zien waar vrouwen thuis toe in staat zijn. Zelfheeft ze inmid dels het voorbeeld gegeven. Is gaan tekenen. 'Ik kon nauw elijks een streep op, papier zet ten', zegt ze, 'maar ik ben het gewoon gaan proberen. Ik ben Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. begonnen met alles wat in de huiskamer staat uit te teke nen. Het speelgoed van mijn kinderen, het meubilair, de planten. Nu blijkt dat ik best aardig kan tekenen'. Haar adres: Wengeliadal 7, Leiden. Fietsenmaker Joop Serné uit Heemstede schiet al een stuk op met het vergaren van gegevens over de stoom- en elektrische trams die tussen 1881- en 1932 dienst hebben gedaan op het traject Haar lem-Leiden. Samen met zijn vriend, de NZH-hoofdcontroleur Ge- rad Kamp wil hij er een boek over samenstellen, dat klaar moet zijn als de NZH het 100-jarig bestaan viert. Hen gaat hen vooral om de belevenissen van controleurs, machinis ten en wissel- en beugeljongens. Ze willen ook het huidige ver voerssysteem toetsen aan de tram van toen. Een conclusie die ze nu al kunnen trekken, reizen met de tram toen was minder com fortabel, maar wel tien keer zo gezellig. Serné en Kamp, die gesprekken met oud-trampersoneel op de band opnemen en later uitwerken, zijn nog op zoek naar gegevens over de Leidse paardentram. Gemeen vraagje aan Elske ter Veld (33) en Tine de Rijk (28), in dienst van het „secretariaat vrouwelijke werk nemers" van de Federatie Nederlandse Vakbeweging: „Als er ruim 140.000 mannen in ons land zonder werk lopen, en ook nog eens circa 60.000 vrouen geen baan hebben - waarom dan toch die verbeten vakbondsin spanning voor het recht van de vrouw op arbeid? Met andere woorden: kunnen ze niet beter thuis blijven om op zo'n manier een vrije job voor een man te creeren, die in veel gevallen als gezinshoofd de kost moet zien te verdienen?" Nauwelijk-, teleurgesteld door dit opzettelijk staaltje van „on- geemancipeerd mannelijk voor oordeel-gericht denken' zetten Elske en Ttne vanuit hun FNV- achtergrond de zaken op een rij Door Theo de Jong Elkaar afwisselend: „Natuurlijk hebben vrouwen recht op werk. Waarom niet - met een baan ver dient een vrouw, net als een man, niet alleen geld. Ze legt in een baan ook sociale contacten, kan zich daarin ontplooien en werkt op die manier mee aan de maat schappij. Moet ze zich vanwege de inderdaad grote werkloosheid dan maar opsluiten in hqar huis? Onderzoekingen hebben aange toond dat de cijfers voor vrou wen die niet aan de slag komen nog veel schrijnender zijn. Want bij de gewestelijke arbeidsbureaus staat maar hoogstens de helft van alle werkzoekende vrouwen ge noteerd. De andere helft meldt zich op voorhand al niet, omdat men denkt toch niet aan deslag te komen. Ze maken niet gebruik van hun recht op het eisen van arbeid, omdat veel vrouwen nog steeds dat „opofferende" in zich hebben in de trant van „laat een man maar voorgaan" Uit een inmiddels al wat ouder rap port van Hedy d'Ancona kwam naar voren dat zich in vijfjaar tijd minstens 350.000 vrouwen op de arbeidsmarkt zouden melden. Paula Wassen van de emancipa tiecommissie kwam onlangs tot de onthutsende verwachting dat er tot 1980 minstens 800.000 full time en parttime-banen nodig zullen zijn om alle vrouwen, die dat willen, aan de slag te helpen. Niettemin blijkt uit de meest re cente sociale maandstatistiek van het Centraal Bureau voor de Statistiek dat er een zorg wekkende werkloosheid is on der naaisters (bijna 2.000), win kelmeisjes (9.000), serveersters (1200), kantoorbedienden (11.000), kleuter- en andere on derwijzeressen (ruim 9.000) en huishoudelijk personeel (4.000). Elske ter Veld: „Toch blijf ik bij mijn mening dat het schadelijk en krenkend is voor vrouwen om zich, met die cijfers voor ogen, niet bij een arbeidsbureau te melden en zo te probe ren 'n baantje te vinden. Tine, haar aanvullend: „Dat is toch ook logisch? Vast staat dat een vrouw gemiddeld haar eerste kind op 23-jarige leeftijd krijgt, en haar tweede (en meestal ook laatste; kind op haar 28ste. De nieuwe generatie meisjes is meestal beter opgeleid dan de vo rige en wil die opleiding - na die gedwongen onderbreking van kinderen krijgen en opvoeden tot de lagere school - dan ook weer in de praktijk brengen. Dat bete kent een enorm aanbod van vrouwen in de leeftijdscate gorie 35 a 40 jaar". Dan is het toch wel erg wrang om te stellen: als de economie goed gaat, zoals tussen 1960 en 1970, wordt er een klemmend beroep gedaan op vrouwen om te gaan werken, en schieten de aange paste voorzieningen als kin dercrèches en dagverblijven uit de grond. Om daarna te zeggen - het gaat ons economisch nu slechter, gaan jullie maar terug achter het fornuis", aldus neemt Elske ter Veld haar betoog over. Toch ontgaat het 't FNV-secreta- naat ook niet dat door de massale werkloosheid „de tering naar de nering" gezet wordt. Elske en Tine: „Vrouwen met een werkloze man thuis krijgen het inderdaad moeilijker. Ze moeten met minder geld rond zien te ko men - hetgeen blijkt uit de piek in de verkoop van naaimachines: er wordt weer veel kleding thuisgemaakt. De vrouwen moe ten op koopjes lopen, en beste den meer tijd aan koken omdat duur kant- en klaarvoedsel er niet afkan. Uit onze analyses van po pulaire damesbladen als Li belle, Margriet en Viva blijkt dat er niet meer gewezen wordt op zaken als ,,'t is fijn zo'n voorraadje diepvriesvoedsel in huis te heb- *benmaar dat er meer ruimte wordt besteed aan rubrieken met goedkope recepten en het on derwerp „maak het gezellig in huis". Kortom, de vrouw moet zich er kennelijk maar bij neer leggen dat er geen werk voor haar Om aan deze volgens Elske en Tine „ongewenste" opvatting een eind te maken, vinden zij - en ook de Federatie Nederlandse Vak beweging - dat de oplossing moet worden gezocht in de richting van „verdeel het beschikbare werk eerlijker over al degenen. Elske ter Veld (links) en Tine de Rijk: "Verdeel het beschikbare werk eerlijker over degenen die werken willen: mannen én vrouwen die i rken willen - mannen Elske ter Veld: „Dan bedoel ik niet in eerste instantie - laat de man maar thuisblijven, en de vrouw werken. Dat kan natuurlijk, maar dat hoeft niet. Bovendien, 'n praktijkpunt is dat de man nu eenmaal meer verdient. Wij gelo ven dat er meer heil te verwach ten is van de mogelijkheid tot korter werken in het algemeen, zodat man en vrouw elk een part time baan kunnen nemen en zo samen geld verdienen, en zich allebei in hun werk kunnen uiten en sociale contacten leggen. En die mogelijkheid moet dan niet alleen openstaan voor man en vrouw, al dan niet in het bezit van een „boterbriefje", maar ook voor twee vrouwen of twee man nen die Sc Volgens de beide FNV'sters kleven er aan het vervullen van twee volledige banen door man en vrouw het bezwaar van de „dub bele salarissen" - terwijl de vak bond juist zegt te streven naar verkleining van de inkomensver schillen in de maatschappij. Elske ter Veld, over dit onderwerp: „Persoonlijk geloof ik dan ook dat je het salaris van een van de twee werkende partners hoger zou moeten belasten. Wie van de twee dat nu is (man of vrouw) - dat is minder belangrijk, en zou in onderling overleg uitge maakt kunnen worden". Zowel Tine de Rijk als Elske ter Veld hoopt dat de FNV-inspan- ningen ertoe zullen leiden dat de belastingwetgeving op dit punt wordt aangepast, evenals de re gelingen met betrekking op het punt van betaling van sociale premies - ook nu nog steeds geent op de „klassieke" situatie dat- de man kostwinner is. Opmerkelijk altrustisch trekje in hun betoog: door het volledig ge lijkschakelen van de (rechten van, man en vrouw, moeten sommige categorieën vrouwen ook hun huidige voordelen af staan. Want nu is het zo dat een ongetrouwd gebleven vrouw haar hele leven wel weduwnaar spensioen betaalt, maar er nooit van geniet. En dat een getrouwde vrouw, eenmaal weduwe gewor den, vele jaren lang wel zo'n we duwepensioen ontvangt. Omge keerd: als een man werkloos wordt, krijgt hij eerst een uitke ring volgens de wet werkloos heidsuitkeringen, en daarna via de WWV (wet werkloosheids voorziening). Maar die aanvul lende wwv-regeling gaat bij vrouwen, die hun baan hebben verloren, slechts zelden op. „Ook hieraan moet wat worden ge daan", aldus het FNV-duo. Over de haalbaarheid van hun ver langens („elke vrouw heeft recht op arbeid") zijn ze redelijk posi tief. Niet alleen wordt er binnen de vakbeweging druk gediscus sieerd en lopen er enkele onder zoekprojecten, ook de gezinsraad zet zich in, en een aantal par lementariërs is eveneens geïnte resseerd. Elske ter Veld en Tine de Rijk, tot besluit: „Er zijn voorspellingen die willen dat na 1985 circa 65 procent van onze bevolking niet meer leeft in het klassieke gezin spatroon zoals wij dat nu nog vaak kennen: vader als kost- winnaar, vrouw thuis, samen zorgend voor de kinderen. Als je daarvan uitgaat, is het niet meer dan logisch dat er op korte termijn veel moet veranderen. Ook met betrekking tot de rech ten de LONDEN (SP) - Je kan geen Engelse krant opslaa'n of het woord „lesbisch" springt je tegemoet. Het nieuws van vorige week dat een dokter in Londen lesbische paren aan baby's heeft geholpen door kunstmatige inseminatie werd meteen gevolgd door het be richt over Maureen Colquhoun het lesbische parlementslid dat op onbehoorlijk wijze is geschrapt van de kandidatenlijst voor de volgende parlementsverkiezingen. Grote schok En dan was er nog het schandalige nieuws dat Richard Gordon, schrijver van de populaire serie „Dokter in huis" een biografie over Florence Nightingale gaat uitbrengen met de boodschap dat zij e- r ook een was. Daarna barstte een stroom onvriendelijke grappen los over mama beer, mama beer en baby beer. Als je vraagt wat de Britten in het algemeen over lesbische vrouwen denken, moet het antwoord zijn dat zij daar in het algemeen hele maal niet aan denken. Behalve dan een nauwelijks bewust gevoel dat ze niet willen dat hun dochter er met een omgaat. Dus al die publiciteit was een grote schok voor hen. De hele zaak zit zeker vol ironische kanten. Niets kan een lesbienne er van weerhouden om zichzelf zo te verloochenen dat een man haar zwanger maakt, zoals lesbische moeder Janis Hetherington opmerkte. Het komt alleen door het gedoe met die spuit dat er nu zoveel drukte over wordt gemaakt. Het lijkt ook wat hypocriet voor een land dat toestaat dat ongeveer een kwart miljoen kinderen opgroeien met slechts een van de ouders, dat elke hervorming toejuicht die de verbreking van een huwelijk makkelijker maakt, om zoveel kabaal te maken over het denkbeeld van gezinnen met te veel moeders. Licht? Het is twijfelachtig of deze controverse tenminste als gunstige bij komstigheid heeft dat er wat licht komt in dit duistere onderwerp. Ik geloof namelijk dat veel lesbische paren geen kritiek te verdu ren krijgen, omdat niemand beseft dat ze lesbisch zijn. Zo is de ontslagen Maureen Colquhoun in geen geval het eerste lesbische parlementslid. Ze is alleen maar de eerste die het in het openbaar toegaf. En wat voor invloed zal de publiciteitsgolf hebben op de talloze vrouwen, vrijgezel of eens getrouwd, die elkaar gezelschap houden maar helemaal niet lesbisch zijn. Waarschijnlijk zijn altijd vijf tot tien procent van de vrouwen les bisch geweest. Maar in de geschiedenis zijn er ook een groot aantal „normale" vrouwen geweest die toch meer genegenheid onder vonden van vrouwen dan van mannen. Toen mannen en vrouwen nog in strikt gescheiden werelden leef den, was het onvermijdelijk dat tal van vrouwen troost en gezel schap zochten in het gezelschap van hun moeder of zusters, nich ten of tantes. Florence Nightingale is misschien wel verliefd ge weest op andere vrouwen, zoals op haar nicht Marianne. Maar als Richard Gordon haar citeert dat ze „het bed met haar nicht heeft gedeeld" was het ook misschien niet meer dan dat. Vrouwen gin gen met elkaar op reis, woonden in die tijd netjes samen. De vrouw alleen was juist verdacht. Eenzaam Hoe meer lesbiennes er in het nieuws komen, hoe meer andere vrouwen zullen aarzelen om samen te wonen met een andere vrouw uit angst om ook voor een lesbienne te worden gehouden. En zo zullen ze eenzamer zijn dan ooit. Is het overigens iemand opgevallen dat sinds de kunstmatige inse minatie de maagd Maria misschien niet langer uniek is9 DOOR KATHERINE WHITEHORN

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4