Ontwikkeling van binnenstad door raad aangegeven Openheid rond kabeltelevisie in discussie "Grof betrekken bij produktie Y olvo-f abriek" Chileense groep El Frente beschildert ook muur "Catena'' Paaltjes: inspraak of niet DINSDAG 17 JANUARI 1978 LEIDEN Mistig debat met uitschieters: "chantage-demagogisch-niet loyaal" Driessen (CDA) naak nota openbaar LEIDEN - De gemeente raad is gisteravond niet toegekomen aan de be handeling van de vraag welk bedrijf in Leiden (behalve de Merenwijk) een centrale antenne-in richting ten behoeve van kabeltelevisie (zes kana len) zal aanleggen. Het voorstel van het college luidt: Van Eyk Telecommunicatie B.V. te Gouda, hoewel dit bedrijf bij de onderhandse aanbesteding van het werk niet de laagste in schrijver was. Dat was Deltaka bel b.v. te Leidschendam. Dit be drijf zou het werk voor 400.000 daardoor niet aan de aanbeste ding van de centrale antenne-in richting toe. gulden minder kunnen uitvoe ren, maar is desondanks gepas seerd. Waarom, is door het col lege van B en W niet openbaar Ook discussieerde de raad gemaakt. Een gang van zaken vraag of de motieven va waarover Delta Kabel zich her haalde malen verbaasd en teleur gesteld heeft getoond, hetgeen wel in het openbaar geschiedde. Een aantal raadsleden, met name Hoeven (CPN) wilde het debat, dat gisteravond plaats zou heb ben, al bij voorbaat uitstellen, om voor zichzelf meer duidelijkheid over deze kwestie te krijgen. De vraag of uitstel al dan niet op zijn plaats was, leverde een dusdanig langdurige discussie op, dat het Een vraagstuk probleem zichzelf oploste: de gemeenteraad wenste niet na elf uur door te vergaderen en kwam over de Ben W het werk aan Van Eyk te gun nen en Delta Kabel als laagste in schrijver te passeren, openbaar zouden kunnen worden gemaakt. Driessen (CDA) deed een voor stel om de desbetreffende nota inderdaad openbaar te maken. VVD en SGP/GPV en CPN lieten weten daar voor te zijn; PvdA, PPR/D'66 en PSP wilden daar nu nog niet aan, maar later eventueel wel. zich vervol gens een mistig debat over ont wikkelde, met enkele uitschie ters: zo verweet het raadslid Ma- _.e-Anne Koning (PvdA) de CD A-fractieleden "chantage" te bedrijven en beschuldigde Driessen (CDA) PvdA-wethou- der Van Aken ervan "demago gisch" en "niet-loyaal" te zijn ge weest. Van Duijn (VVD) merkte op dat het college zich onnodig verdacht maakte door de openbaarheid af te houden. "Als je openlijk bespreekt waarom je van de inschrijving op de onder handse aanbesteding afwijkt ben je van alles af', zei hij. Omdat inmiddels het probleem van de tijdnood zich voordeed, be sloot de gemeenteraad om de ge heimhouding over een aantal stukken althans voorlopig voor alle zekerheid maar te handha ven. Overigens is in deze krant al onthuld wat de voornaamste mo tieven zijn om Delta Kabel het werk niet te gunnen. Leiden, i.e. de o.a. uit raadsleden bestaande Werkgroep Kabeltelevisie, heeft geen vertrouwen in Delta Kabel op grond van de ervaringen die de gemeente Utrecht met dit be drijf heeft opgedaan. Daar heeft het werk voor de aanleg van een centrale antenne-inrich ting de nodige vertraging opge lopen, al ontkent Delta Kabel dat de schuld hiervoor bij dit bedrijf zou liggen. Inmiddels heeft dit bedrijf zelf in een brief aan de Leidse gemeen teraad aangedrongen op open heid. Directeur Dake schrijft dat wat hem betreft de beslissing over de gunning van het werk het beste in het openbaar kan gebeu ren. Zeker als voor beslotenheid het argument zou worden gehan teerd "om het bedrijf in kwestie" voor onaangenaamheden te be hoeden. "Geheimhouding is het laatste middel dat wij nodig heb ben om als dienstverlenend be drijf nuttig te functioneren", al dus de brief. Delta Kabel zegt verder in het schrijven: "Wij tasten nog steeds in het duister omtrent de motie ven en argumenten van het col lege om niet, zoals normaal zou zijn geweest, de laagste in schrijver het werk te gunnen". Ook een gesprek met twee leden van het college van B en W heeft in dit verband niet verhelderend gewerkt, aldus Delta Kabel. Door B en W aangeboden schets bijna ongewijzigd goedgekeurd Op het Schuttersveld moeten zo wel kantoren, woningen als be drijven komen (archieffoto) Teken-expositie De tekenclub van het Diensten centrum Tuinstadwijk or ganiseert donderdag 19 ja nuari een ééndaagse teken tentoonstelling. Van tien tot twaalf en van twee tot vijf uur zijn de tekeningen van vijf tien bejaarden in het Dienstencentrum, Heren straat 45, te bezichtingen. Schrijfavond Op woensdagavond 18 januari om 20 uur organiseert de Leidse werkgroep van Am nesty International weer een schrijfavond voor politieke gevangen. De avond wordt gehouden in de Romanus- zaal. ingang Lange Mare hoek SpijkerboorsteegOp die avond worden brieven ge schreven aan autoriteiten in landen waar mensen wegens hun politieke of godsdienstige overtuiging worden vast gehouden. Handschrift De NCVB Leiden Zuid-West houdt op donderdagavond 19 januari de eerste ledenverga dering van het nieuwe jaar in de bovenzaal van de Bevrij dingskerk. Het onderwerp, waarover die avond gespro ken wordt is "Handschrift en karakter". Het zal worden toegelicht door mevrouw Th. v.d. Meiden-Coolsma uit Dordrecht. Verder zal er on der meer die avond een nieuwe president worden ge kozen. Tapdansen 't Breehuys start op donderdag 19 januari met een nieuwe cursus tapdansen voor jonge ren tussen de 15 en 25 jaar. Van 8 tot 9 uur is er een cursus voor beginners. Voor deelne mers aan een van de vorige cursussen is er van 9 tot 10 een cursus voor gevorderden. De lessen worden gegeven door Ghislaine op de Weeg, die een opleiding heeft gehad aan de Akademie voor Kleinkunst. De cursus bestaat uit tien les sen. Opgeven via telefoon nummer 130983. Volkstuinen De Leidse Bond van Ama teurtuinders, waarover u gis teren in onze krant heeft kun nen lezen, heeft in verband met het tweede lustrum dit jaar diverse activiteiten op het programma staan. Zo komt de bond met een grote inzending op dc Vrijetijds- beurs die van 1 tot 5 maart in de Groenoordhal wordt ge houden. Verder wordt er een bijdrage geleverd aan het In ternationaal Volksdansfes- tival van 18 tot 20 augustus). Voor de derde maal organi seert de bond een eigen ten toonstelling in het Waagge bouw en wel van 21 tot ei\ met 24 september. Hoogtepunt moet een volkstuinweek wor den van 26 augustus tot 2 sep tember. Een week lang zal via allerlei activiteiten (onder meer bloemschikwedstrijden) de aandacht worden geves tigd op het nut van de volk stuin. LEI DEN - Zelden zal een houten schutting zoveel stof hebben doen opwaaien als die, gren zend aan het Utrechtse poli tiebureau. Tot driemaal toe werd de schuttingdie was be schilderd door Chileense kun stenaars, het doelwit van poli tiek andersdenkenden. De schildering, die een aanklacht betekent tegen het schrik bewind dat generaal Pino- chet in Chili uitoefent werd telkens met een donkergetinte verfsoort onzichtbaar ge maakt. En elke keer stug door de kunstenaars in de oude staat teruggebracht. De derde keer (zondag) konden de daders "op heterdaad', worden betrapt. Voorts was, zo bleek de afgelopen week, de Utrechtse politie niet zo ge lukkig met de schildering op de muur - die gemeentelijk eigendom en daarom "neutraal,' moest zijn. De schildering trotseerde alle stormen van publiciteit en bleef waar die was. Een dag later, maandag. De le den van de schildersgroep El Frente dezelfde die dé muur schildering vervaardigde, zijn druk aan het werk in de toneelzaal van de Leidse stu dentenvereniging Catena. Een glimlachende Cecilia,één van de schilderende Chilenen onder het werk door over het incident: "Toen ik het hoorde was ik eerst alleen verbaasd. Dat zoiets kón in Nederland had ik niet gedacht. Maar achteraf dacht ik: het is tens lotte een reactie, een uiting van mensen die blijkbaar an ders tegenover deze zaak staan. Ons werk heeft iets los geweekt. Daar moeten we toch niet aan voorbij gaan. Wat wij beogen met het maken van die muurschilderingen is juist het uitlokken van reacties of een discussie. En dat is in Utrecht gebeurd zij het op een wat andere manier dan wij gewend waren." Terwijl ze bedachtzaam ant woorden formuleert kijkt Ce cilia nauwlettend toe hoe de overige groepsleden de muur onderhanden nemen. De to neelzaal is de laatste weken opgeknapt door Catena - be zoekers om de schildering goed te laten uitkomen. Dege nen die het initiatief namen om de schildersgroep naar Leiden te halen zijn Kees Hendriks en Hans Maarten van de Brink. Ze zijn er nog verbaasd over dat hun idee zo gemakkelijk uitvoerbaar bleek. Aan de hand van enkele vluch tige streken verandert de muur in een paar uur tijd in een felkleurige schilderingDe leden van El Frente zijn ge wend om snel te werken. In Chili moesten ze veelal 's nachts in een haastig half uur hun tegen Pinochet gerichte schildering hebben voltooid. Met de grote kans dat er de volgende dag niets meer van een schildering te zien zou zijn omdat de leden van de Junta de muur met de verfkwast in de weer gingen. De groep vindt het dan ook niet "zonde" dat de schutting aan de Lan- g eg r acht, waar op een schilde ring is aangebracht, te zijner tijd moet verdwijnen na de voltooiing van het stadskan- "Al is het maar voor een uur, het loont altijd de moeite. De plaatselijke bevolking wordt op de huidige toestand in Chili gewezen. Dat effect be reik je zelfs als zo n schilde ring maar even blijft be staan", aldus Cecilia. Het aanbrengen van de schilde ring was voor Catena geen kostbare aangelegenheid. De Chileense kunstenaars hoeven van hun schilderingen niet te leven. De meeste, in West-Be- rlijn wonende kunstenaars hebben een baan of een beurs. De opdrachtgever, in dit ge val de studentenvereniging aan de Kolf makerssteeg, geeft naar draagkracht een ver goeding voor de reiskosten, verf en eventueel voor de slachtoffers van het Junta-re gime in Chili. Mede om de bezoekers van Ca tena aan de indringende schildering te laten wennen heeft het bestuur een Chili- avond georganiseerd op don derdag 26 januari Er zal dan worden gepraat over de huidige toestand in dat land. LEIDEN - De gemeente raad heeft gisteravond vrijwel ongewijzigd de ontwikkelingsschets voor de binnenstad aan genomen, zoals die door het college van B en W was. gepresenteerd. Deze schets, gemaakt door de projectgroep van de binnenstad (bestaande uit deskundigen van buitenaf en enkels Leidse amb tenaren), geeft in grote lijnen aan hoe de bin nenstad er in de toekomst uit zou moeten zien. Het was de derde maal dat de ge meenteraad zich met de schets bezighield. Gisteravond werd het grootste deel van de tijd besteed aan bestemmingen over de vele moties en wijzigingsvoorstellen. Het resultaat hiervan ziet er als volgt uit: Schuttersveld Alle raadsleden steunden een voor stel van Van Duijn (VVD) om een projectgroep in te stellen, die voorstellen moet doen over de ontwikkeling van het Schutters veld. Uitgangspunten zijn dat daar zowel plaats is voor kanto ren, woningen als bedrijven (vooral die bedrijven die aan de binnenstad gebonden zijn) en dat de ontwikkeling in fases plaats dient te vinden. De projectgroep moet voor sep tember aan de gemeenteraad een voorstel doen omtrent realisering van de eerste fase. De project groep zal zich buigen over het vaststellen van een procedure voor de onderhandelingen met bedrijven, die zich op het Schuttersveld zouden willen ves tigen. Het raadslid Hilde Pas- schier (PSP) deed een verzoek hiertoe. Zij wil, evenals PPR/D'66, dat de werving zich richt op nieuwe kantoor- bedrijven. Wethouder Waal beloofde dat bij de ontwikkeling van het Schutters veld uitgegaan zal worden van drie kristallisatiepunten: kantoo rontwikkeling vanaf de rand nabij de spoorlijn en beginnend vanaf de zijde van het station aan weerszijden van de Oegstgeesterweg; woningbouw vanaf de Marislaan; bedrijven die aan de binnenstad gebonden zijn in de noordpunt van het Schuttersveld. Een voorstel van VVD'er Van Duijn om de "werkgelegenheidscreër- ende" functie van het Schutters veld voorrang te geven bij de ontwikkeling van dit gebied werd verworpen. Voor de motie stemden VVD. CDA en SGP/GPV; tegen stemden PvdA, PPR/D'66 en PSP. (De CPN was op het moment van de stemming afwezig; raadslid Hoeven was overigens een van de mede-on dertekenaars van de motie) Kern winkelgebied Als begrenzing van het kern winkelgebied in de binnenstad stelde de raad de volgende pun ten vast: aan de westzijde de Vrouwenkerkchoorsteeg en aan de oostzijde de Pelikaanstraat en 't Gangetje. Een voorstel hierover van Ranner (PvdA) werd met 19-17 aangenomen, PvdA, PPR/D'66 en PSP stemden voor. CDA, VVD. SGP/GPV en CPN wilden de begrenzing aan de westzijde bij de Princessekade en de Turfmarkt gelegd zien. Unaniem sprak de raad zich uit voor het streven naar een ver dichting en concentratie van het winkelapparaat in het gebied rond de Hoogstraat; evenals voor de doelstelling dat zoveel moge lijk woningen boven winkels moeten komen. Alleen PvdA, PPR/D'66 en PSP (de meerder heid dus) wilden voor Steen straat, Lange mare en westelijk deel van de Haarlemmerstraat de term aanlooproute hanteren en de Hogewoerd en Douzastraat buurt-winkelcentra i Parkeergarage De eerste parkeergarage in de bin nenstad dient aan de Garenmarkt of het Levendaal te komen. Hier sprak de raad zich met 26-10 voor uit, met als tegenstemmers WD, PSP en de PvdA-raadsleden Bordewijk en Van der Horst. Als tweede plek komt in aanmerking de Langegracht, zo stelde de raad vast, met de stemmen van CDA, VVD en PvdA'er Van der Horst tegen. Het aantal parkeerplaatsen dat een parkeergarage oplevert, moet leiden tot opheffen van eenzelfde aantal parkeerplaatsen elders in de binnenstad. Ook dit besloot de raad, met de stemmen van CDA en VVD tegen. Dezelfde partijen stemden, evenals SGP/GPV te gen het besluit om het parkeer terrein aan de Beestenmarkt in de toekomst te laten vervallen. Deze besluiten waren het uit vloeisel van een motie van PvdA-raadslid Mentzij. Vooral de samenhang van de verschillende voorstellen in deze motie was voor CDA en VVD reden om te gen te stemmen. Op voorstel van CDA'er Van Zijp besloot de raad een onderzoek te laten instellen naar de kosten van parkeergara ges, zowel boven- als onder gronds met een capaciteit van vijfhonderd auto's. Alleen de PSP stemde hier tegen. Verdere besluiten: Haven bij de totstandkoming van een waterrecreatiecentrum moet aan de Haven voorrang worden verleend. Levendaal: de winkelfunctie op het Levendaal moet terugge drongen worden te behoeve van woningen en kleine kantoren. Marktenroute: B en W moeten de mogelijkheid onderzoeken van de Aalmarkt, de Vismarkt en de Botermarkt wandelgebieden te maken en deze markten hun oude functie terug te geven. Gouden en Zilveren Ringen, Armbanden, Colliers en Sieraden, Briljant Een uitgelezen collectie. Altijd voordelig. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Eigen ateliers voor het repare ren en ontwerpen van Uw sie raden. LEIDEN - De Koninklijke Neder landse Grofsmederij moet de remtrommels en assen voor de Nederlandse Volvo fabriek die vorige week 200 miljoen rege ringssteun kreeg in het Lim burgse Born gaan vervaardigen. Bovendien zou de Grofsmederij weer ingeschakeld moeten wor den bij het vervaardigen van sluisdeuren en brugdekken voor Rijkswaterstaat. Dit staat in een resolutie van het comité behoud van werkgele genheid Grofsmederij die van middag is uitgedeeld bij het mi nisterie van economische zaken in Den Haag. Deze resolutie is gisteravond aangenomen op een demonstratieve vergadering van het comité in het Leids Volks huis. Vanmiddag zijn op het ministerie van economische zaken de vak bonden en de wethouder van economische zaken, de heer Van Aken ontvangen om te praten over de steunaanvraag van twee miljoen van de Grofsmederij. Deze twee miljoen gulden zijn nodig om de Grofsmederij in ge reorganiseerde vorm verder te kunnen laten draaien. Door deze reorganisatie kwamen 54 man op straat te staan. Het comité tot behoud van de werkgelegenheid bij de Grofs mederij is het hier niet mee eens en eist financiële steun van het ministerie voor de oude bezetting van 165 man. Het comité neemt hiermee een ander standpunt in dan de vakbonden die geen ander alternatief voor de ontslagen za gen. In de resolutie van het comité wordt de onderhandelaars-gewe zen op het vakmanschap dat er binnen de Grofsmederij bestaat en de grote sociale gevolgen die het ontslag kan hebben voor de werknemers van wie er sommi gen al meer dan 20 jaar in dienst Op de demonstratieve vergadering die door ongeveer 60 mensen werd bezocht, werden adhesiebe tuigingen voorgelezen van onder meer de PPR afdeling Leiden, het FNV vrouwensecretariaat, het comité tot behoud van de werkgelegenheid bij Gusto in Schiedam, dc werklozenbelan- genvereniging Leiden en de on- derwijswinkel Leiden Noord. Voor meer Leids nieuws; pagina 12 LEIDEN - Over de openstelling van de Sumatrabrug en de afslui ting daarbij van de Sumatrastraat met een aantal paaltjes werd gis termiddag in de verkeerscom- missie nog een achterhoedege vecht geleverd. Beijen (PPR/D'66) vroeg zich af waarom voor deze afsluiting met paaltjes geen normale hoorprocedure was geweest zoals bij alle andere ver keersmaatregelen gewoon is. Wethouder Waal trachtte duide lijk te maken dat het neerzetten van paaltjes volgens de regels niet onder de verkeersmaatrege len valt. Beijen: "Dus dan kun nen we ook de Breestraat afslui ten9" Waal: "Het gaat erom of er voldoende overleg is geweest, en dat is hier het geval geweest". Beijen: "Dat blijkt niet uit de reacties". Het raadslid besloot de korte maar felle discussie met de waarschuwing; "Dit college haalt de herrie zelf op de hals".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3