afzondering beraden Sadat gaat zich in Amin opent parlement' NAAST HET NIEUWS "De Cramer wilde een ruilhandel met Jespers" Zuidafrikaanse overheid sloopt kamp bij Kaapstad ruiumiiuei mi Somalische beschuldiging tegen Cuba en Rusland Kekkonen opnieuw president TERUG OP AARDE M DINSDAG 17 JANUARI 1978 BUITENLAND PAGINA 13 HELSINKI (SP) - Bij de zondag en gisteren gehouden presidents verkiezingen in Finland heeft de huidige president Urho Kekko nen een overweldigende meer derheid van 82,3 procent van de kiezers achter zich gekregen. De 77-jarige Kekkonen is sedert 1956 zonder onderbreking presi dent van Finland geweest en door deze uitslag is hij zeker van zijn volgende ambtstermijn. De op komst van de kiezers was 64,8 procent. Evenals in de Verenigde Staten wordt de president in Finland niet rechtstreeks gekozen. Via al gemene verkiezingen wordt een college van 300 kiesmannen ge kozen, dat een maand later de president benoemt. De kiesman nen worden kandidaat gesteld door de politieke partijen, die vooraf verklaren welke presi dentskandidaat zij zullen steu nen. Door de uitslag van de nu gehouden verkiezingen kan Kekkoken rekenen op de steun van 260 van de 300 kiesmannen, die op 15 februari a.s. bijeen komen om de president te be- De massale steun voor Kekkonen komt overigens niet als een ver rassing. Alle belangrijke partijen - van links tot rechts - hebben ruim tevoren de kandidatuur on dersteund van Kekkonen, die zelf voortkomt uit de agrarisch georiënteerde Centrumpartij. Naast Kekkonen waren er nog vier andere kandidaten, die door kleine rechtse partijen gesteund werden. Volgens verwachting maakten deze echter geen enkele kans, en wisten samen slechts 17,7 procent van de kiezers voor zich te winnen. Door de zekere overwinning van Kekkonen is van een enerverende ver kiezingsstrijd dan ook geen sprake geweest. Ondanks zijn hoge leeftijd verkeert Kekkonen in een uitstekende ge zondheid. Over zijn vermeende onsterfelijkheid doen hier de no dige grapjes de ronde. Maar zoals aan de uitslag te zien is, geniet Kekkonen, die in zijn jonge jaren een vermaarde atleeh was, een buitengewone populariteit. KAAPSTAD (UPI) - Graafma chines zijn gisteren bij Kaapstad begonnen met het slechten van een woonkamp, terwijl de onge veer 10.000 bewoners van de ar melijke onderkomens (Xhosa- sprekende zwarte trekarbeiders) maar moeten zien waar zij met hun boeltje blijven. De Xhosa zijn krachtens de Zuidaf rikaanse politiek van 'gescheiden ontwikkelingen' burgers van het vorig jaar 'onafhankelijk' ver klaarde thuisland Transkei. De overheid van Transkei - dat als staat alleen wordt erkend door Pretoria - heeft tegen de sloop van het kamp Geprotesteerd om dat Zuid-Afrika daarmee een ak koord zou schenden. 'Unibell', zoals het kamp heet, is, anders van de eveneens armetie rige zwarte woonsteden, een il legale nederzetting waarvan de hutjes zijn opgetrokken uit af- valmateriaal. De gezondheidsau toriteiten in Kaapstad (20 km verder op) zien het kamp als een broedplaats van ziekten, met name tyfus. Vrijdag werd Xhosa in het kamp aangezegd dat zij hun onderkomens moesten ont ruimen. MOSKOU (ÜPA) - Na vijf dagen aan boord van het ruimteschip "Saljoet 6" te hebben gezeten zijn Gisteren verschenen graafma chines en andere rupsvoertuigen die de zaak begonnen plat te wal sen. In een tempo van een hutje per vijf minuten trokken de door politie-eenheden bewaakte slo pers een verwoestend spoor door het kamp. Toen de arbeidsdag rond het middaguur werd afge blazen waren er ongeveer hon derd hutjes geslecht. De bewoners van een twintigtal onderkomens staken hun behui zingen uit protest in brand. Vol gens sommigen zou de politie zelf enkele hutjes in brand hebben de twee Russische kosmonauten Oleg Makarov (rechts op de foto) en Wladimir Dschanibekov giste ren op aarde teruggekeerd. Juri Romanenko en Georgij Gretschko, die sinds 11 december in het ruimtelaboratorium wer ken, blijven nog in de ruimte. Radio-Moskou maakte bekend dat de kosmonauten een zachte lan ding maakten op Russisch grondgebied, 310 kilometer ten zuidwesten van Tselinograd in Kazachstan in Centraal-Azié. gestoken. Agenten spraken dat tegen. Volgens Transkei is vorige maand afgesproken dat het kamp pas zou worden gesloopt nadat het bureau voor Afrikaanse zaken vervangende woonruimte had gevonden voor de legale bewo ners van Unibell. Onder die 'le- galen' verstaat men mensen met een arbeidscontract. Mensen zonder zo'n contract, de 'illega len', zouden krachtens datzelfde akkoord op kosten van de Zuidafrikaanse overheid naar Transkei worden vervoerd. NAIROBI, KENIA (AFP) - Presi dent Idi Amin van Oeganda heeft gisteren de eerste zitting geopend van het Oegandese "Nationaal Forum", een "parlement" van vertegenwoordigers van het volk. Het forum telt enkele honderden afgevaardigden, van wie het me rendeel doqr de overheid is be noemd. Amin viel in zijn openingswoord heftig uit tegen Oegandese bal lingen in het buitenland. Hij be schuldigde hen van het voeren van "kwaadwillige propaganda" en van het voorbereiden van een inval in het land. Onder hen wa ren volgens hem, artsen en reli gieuze leiders". Kenia, de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Tanzania en Zambia zijn landen, zei Amin, die invallen in Oeganda hebben georganiseerd en wapens het land hebben binnengesmokkeld. Europese landen hebben volgens hem zelfs het advies gekregen geen Oegandese landbouwp- rodukten, zoals koffie, meer af te nemen. Israël is naar zijn mening sterk in het opleiden van Oegan- Vertegenwoordigers van de over heid in Transkei probeerden gis ter bij het kamp tussenbeide te komen. Ze konden echter niets uitrichten. 'Ik weet niet wat we moeten begin nen', zei een trekarbeider die bij zijn schamele bezittingen mach teloos gadesloeg hoe men zijn onderkomen met de grond gelijk maakte. Het is niet de eerste keer dat de Zuidafrikaanse overheid een zwarte krattenstad sloopt. Vorig jaar augustus onderging het 'Modderdam Road Kamp', dese ballingen voor sabotage te gen hun land. Amin had het verder overwegend over de ontwikkelingsproblemen van Oeganda, waarbij hij in her innering riep dat hij door het le ger aan de macht was geholpen om de economie te ontwikkelen. Het Nationaal Forum zal vijf dagen in zitting bijeen zijn en volgens Amin daarna elk jaar vergaderen. Alle groepen van de bevolking zijn in het parlement vertegenwoor digd. De 125 districten met elk twee "oudsten", van wie er een verplicht een vrouw moet zijn. Militairen als zodanig zitten er niet veel in het Nationaal Forum, maar veel afgevaardigden, zoals ministers en provinciegouver neurs, zijn uit de krijgsmacht voortgekomen. BESMET - In de voorstad Hunter's Hill bij Sydney in Australië ligt 1.500 ton radioactieve aarde waarvan acht keer zoveel straling uitgaat als verantwoord is, zo hebben inspecteurs van gezond heid gisteren bekendgemaakt. vlakbij Unibell, het zelfde lot. De 26.000 bewoners van dat kamp waren eveneens zonder vorm van proces op straat gezet. Ook daar was de reden een vermeend ge vaar voor epidemische ziekten. Diverse blanke predikanten pro testeerden tegen deze gang van zaken door in de baan van de schuivers te gaan liggen. Onder hen bevond zich dominee David Russle. Hij werd samen met en kele collega's gearresteerd en kreeg bij de repressiegolf van eind vorig jaar een 'beroepsver bod' opgelegd. zo zijn, maar jullie moeten be sluiten: het is zo, omdat het niet anders kan zijn". Waar het dan handelde over de be schuldiging van miljoenen diefstal ten nadele van het rijke Gentse echtpaar Van den Eynde verwierp hij de beschuldigingen van De Cramer. Hij vroeg zich af of het openbaar ministerie, dat innerlijk overtuigd is van Jespers schuld, gelijk heeft waar het stelt dat de onder zoeksrechter de enige moge lijke en denkbare kan zijn tussen mevrouw Ledoux en De Cramer die de diefstal pleegde. De Cramer zegt evenwel dat hij slechts een combine tussen de rechter en de bejaarde dame ten uitvoer bracht. Maar mr. Verstringe bestrijd.t deze versie. Hij zegt dat De Cramer de diefstallen pleegde. De Cramer was vol gens hem zowel van de partij bij de overval van 1 februari als bij de kluisroof een paar weken later. Pas toen hij gearresteerd werd en besefte dat zijn vriend de rechter dit keer niet voor hem op de bres zou kunnen springen, heeft hij een uitweg gezocht om te ontsnappen aan een zware straf wegens overval en roof. En toen heeft De Cramer met zijn onuitputtelijke verbeel dingskracht, een pracht op lossing gevonden meent de raadsman van Jespers.Om de aandacht van zich af te leiden heeft hij de magistraat van medeplichtigheid be schuldigd en wel zo zwaar dat hij zichzelf een tweederangs rol liet spelen. Dat de Cramer daarbij een onjuiste voorstel ling van zaken heeft gegeven achtte mr. Verstringe bewe zen door het feit dat De Cra mer tijdens de vele maanden onderzoek en ook nog de dag voor het proces aan zijn rivaal Jespers een ruilhandeltje voorstelde. "Help mij met de diefstallen, en ik zal u helpen met de rest. Als jij bekent dat je die diefstal met de vrouw regelde en ik er dus niets mee te maken had dan zal ik mijn beschuldigingen tegen jou in trekken wat betreft de moordpoging en de moord. Mr. Verstringe noemde het "de belévenis" uit zijn lange carriere dat een zo zware be schuldiging van moordpo ging kon geuit worden zonder dat tijdens het onderzoek een reconstructie plaats vond. Het is inderdaad zo dat de ontploffing van de auto waarin mevrouw Jespers bijna om het leven kwam nooit in een reconstructie werd "overgedaan', zoals dat gebruikelijk is in België. Er werd alleen door een paar deskundigen een testontplof fing gehouden, maar dan in een heel andere omgeving, namelijk op de terreinen van de Gentse universiteit. Maar in de straat in Gent waar de auto van Jespers destijds ontplofte en totaal uit brandde, werd dat nooit ge daan. Mr. Verstringe heeft verder aan de juryleden gevraagd of zij wel overtuigd waren van de schuld die de rechter treft. "Indien u niet 100 procent overtuigd bent", zei hij, "kunt u deze man die al onnoeme lijk veel geleden heelt onder de valse beschuldigingen toch niet veroordelen. Laat u niet misleiden door de woor den en de houding hier ter zit ting van het openbaar minis terie, dat van meet af slechts een ding gewild heeft en dat is de veroordeling van de ge vallen rechter. Het is in dit verband wel heel merkwaar dig dat een man als De Cra mer geloofd wordt precies op de punten waar hij Jespers beschuldigt maar waar De Cramer bijvoorbeeld zegt dat hij geen diefstal heeft ge pleegd, maar alleen een com bine ten uitvoer bracht wordt hij weer niet geloofd. "En zo", aldus mr. Verstringe, "zou den wij bij deze zaak kunnen doorgaan". CAIRO/JERUZALEM (UPI/Reuter/AFP) - President An war Sadat van Egypte heeft alle afspraken voor de ko mende tien dagen afgezegd om zich in afzondering te gaan beraden over "bepaalde aspecten" van de pro blematiek in het Midden-Oosten, zo meldt het Egypti sche persbureau Mena. Uit het bericht blijkt niet of de Egyptische pers slaat een som- voorgenomen ontmoeting met de bere toon aan. Al Achram op- Amerikaanse minister van perde dat oorlog dan het alter- buitenlandse zaken Cyrus Vance, natief kan zijn. komende donderdag, nog wel De Israëlische-Egyptische bespre- doorgaat. Diplomaten achten het kingen in Jeruzalem zijn vandaag zeer waarschijnlijk dat deze bij eenkomst toch doorgaat omdat Sadat rekent op een bemidde lende rol van de Verenigde Sta ten tussen Egypte en Israël. Volgens diplomatieke kringen is Sadat akkoord gegaan met een Amerikaans compromis-voorstel inzake de agenda voor de bespre kingen in Jeruzalem opdat niet Egypte, maar Israël de blaam zal treffen als de besprekingen mis lukken. Hij zou hebben inge stemd met de vage formulerin gen van de compromis-agenda om te tonen dat hij alle mogelijke concessies heeft gedaan. Deze diplomaten wijzen erop dat Sadat zich gewoonlijk terugtrekt uit de openbaarheid als hij een belang rijk besluit overweegt. Mogelijk wil hij alternatieven opstellen voor het geval de besprekingen in Jeruzalem op een mislukking uitlopen. Sadat trok zich ook terug voor hij zijn verrassende bezoek aan Is raël in november aankondigde en voor hij in 1973 ten oorlog trok tegen Israël. Premier Mamdoech Falem van Egypte waarschuwde dat Israël zich voor een andere situatie ge plaatst zal zien als de vredepo- gingen op niets uitlopen. Ook de met 24 uur vertraging begonnen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance, die ook aan het gesprek deel neemt, is gisteravond in Tel Aviv aangekomen. Hij had gedreigd niet te komen als Egypte en Israël het niet eens zouden worden over de formulering van de agenda. De agenda-kwestie is opgelost door de punten in vage, algemene be woordingen te formuleren. Zo komt de Palestijnse kwestie niet met zoveel woorden op de agenda voor. Volgens goed ingelichte kringen staat op de agenda in de eerste plaats een principeverkla ring voor een giobale regeling, en dan richtlijnen voor westelijk Jordanië en Gaza. Schietpartij in Belfast De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance Israëlische premier Menachem Begin omhelzen elkaar voor de Israëlisch- Amerikaanse besprekingen die gisteren, aan de vooravond van het overleg tassen Cairo en Jeruzalem, begonnen. VROUWEN EN NEGERS De NASA, het Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart, heeft voor het eerst ook vrouwen en negers opgenomen in zijn astronauten korps. Gisteren maakte de NASA de selectie van 35 nieuwe astronauten bekend, die in de jaren tachtig de ruimte zullen in gaan. Onder hen zijn zes vrouwen, drie negers, en een inwoner van Hawaii. Tot dusver waren alle Amerikaanse astronauten, vanaf het begin van de ruimtevluchten in 1959, blanke mannen. De 35 zijn gekozen uit 8079 kandidaten, onder wie 1544 vrouwen. Zij zullen dienst doen als boordwerktuigkundigen en weten schapsmensen. "HOT LINE" Een nieuwe directe lijn voor permanente verbinding tussen Kremlin en Witte Huis is gisteren in gebruik genomen, die via satellieten gaat in plaats van via een verbinding overland die in de afgelopen veertien jaar is gebruikt, maar minder betrouwbaar is. Daarvoor gebruiken de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie elk hun eigen satellietsystemen. De Amerikaanse boodschappen gaan in het Engels, de Russische verschijnen in Cyrillisch schrift op de telex in Washington, beide worden aan het eind automatisch gecodeerd en gedecodeerd ver volgens vertaald voor de twee presidenten. Bedoeling van de verbinding is de kans op het uitbreken van een kernoorlog ten tijde van crisis te verkleinen. VERLOREN Het rugbyteam van de strafinrichting verloor niet alleen met 68-0, het verloor ook nog vijf spelers, die na het laatste fluitje het veld afrenden, de vrijheid tegemoet. De uitwedstrijden die de ploeg van Deerbolt Borstal, een tuchthuis voor jeugdige misdadigers in het noorden van Engeland, dit seizoen nog zou spelen, zijn afgelast. Het verdwijnen van de vijf werd gisteren opgemerkt toen aantreden van de uit vijftien spelers en twee reserves bestaande ploeg werd gehouden. Een bewaker wilde niet meteen het ergste denken: "Wie weet waren ze ontmoedigd na zo'n zware nederlaag en durfden ze hun gezicht niet meer te laten zien". MET TANK OP STAP Twee dienstplichtige militairen in West-Duitsland die lichtelijk aan geschoten waren, hebben een rit van 200 kilometer met hun tank gemaakt. In hun kielzog hadden zij 38 politiewagens die vergeefs probeerden hen tot stoppen te bewegen. Dit lukte wel een politieagent te voet, die gewoon zijn hand opstak aan de grens van de Noordduitse stad Wunstorf. De twee 19-jarige soldaten zijn overgedragen aan de militaire politie. LOT KWIJT Een bankbediende uit de Griekse stad Salonica verkeert dezer dagen- in een wel zeer trieste bui. Hij heeft het geluk gehad om de eerste prijs te winnen in de nationale loterij ter waarde van 1.5 miljoen gulden. De arme 47-jarige Nikos Kiossopoulos is echter zijn biljet kwijt. Hij was naar Bulgarije met vakantie geweest en hoorde bij zijn terugkomst van de sigarenhandelaar pas dat hij gewonnen had. Hij kon echter zijn winnend lot niet vinden. Hij is nu terug naar Bulgarije gevlogen om te kijken of hij het daar ergens heeft laten liggen. Het kan nog een duur winnend lot worden. BELFAST (Reuter) - Bij een schietpartij en een daarop vol gende jacht zijn gisteren in de Noordierse hoofdstad Belfast minstens drie zwaargewonden gevallen. De slachtoffers waren twee protestantse dakdekkers die op een door bommen be schadigd winkelpand werden beschoten door drie mannen, naar de politie meent leden van het katholieke Iers-Republikeins leger (IRA). Een van de twee arbeiders werd NAIROBI (UPI) - De minister GENT (SP) - De enige grote fout die de lichtgelovige ma gistraat Guy Jespers ooit in zijn leven heeft gemaakt was niet te beseffen met wie hij als vriend omging.Hij liet zich door oplichter De Cramer zowel in zijn rechterskabinet als bij hem thuis bespieden en afluisteren. Dit was gisteren de mening van mr. René Ver stringe. Mr. Verstringe, de tweede raadsman van hoofd- beschuldigde gewezen on derzoeksrechter Guy Jespers. De raadsman wees er verder op dat De Cramer in zijn ver klaringen die zoveel ophef verwekten meer leugens dan de waarheid verkocht. De rechtbank hield zich giste ren hoofdzakelijk bezig met de beschuldigingen van diefstallen en moordpogin gen ten laste gelegd aan Jes pers. Bij de aanvang van zijn pleidooi wees mr. Verstringe de leden erop welke gewichtige taak zij op hun schouders nemen. Hij waarschuwde dat zij bij het beoordelen en het even tueel veroordelen van de ver dachten "niet voor 70 ook niet voor 80, ook niet voor 90, maar voor 100 procent zekerheid over de schuld moeten heb ben". „Jullie", zei hij tot de gezwore nen, "kunnen niet zeggen het is zo ongeveer, of het zal wel door kogels getroffen, de ander dook in paniek van het dak naar beneden. Een derde dakdekker liep een schampschot op. Toen het trio vluchtte zetten agen ten in burger de achtervolging in. Bij een wilde jacht door de straatjes van de katholieke Beachmont-buurt troffen de agenten een van de overvallers. Maar aangezien die de voorruit van de politiewagen kapot schoot moest de achtervolging worden opgegeven. Blijkens een later bij de voorlichting van Somalië, Ab- delkassim Hassan, heeft gisteren gezegd dat de Sovjetrussische en Cubaanse minister van defensie, Dmitri Oestinov en Raul Castro, een geheim bezoek brengen aan Ethiopië, om dat land te helpen met plannen voor een inval in Somalië. De aanbal, vanuit de lucht, te land en ter zee zou worden uitgevoerd, aldus de minister, om met geweld een andere regering in Somalië tot stand te brengen. luchtwagen aangetroffen Volgens Hassan wordt het bloedspoor moet moedelijke IRA-mannen tame lijk zwaar zijn gewond. De afgelopen weken leek het IRA zijn acties voornamelijk te rich ten tegen "economische" doelen, maar nu er weer gericht is ge schoten op duidelijk (door hun karwei) als protestants herken bare arbeiders vreest de politie voor een nieuwe reeks moorden. sieplan in Addis Abeba uitge werkt door een opperste militaire raad, samengesteld uit acht hooggeplaatste Sovjetrussische officieren, vier Ethiopiërs en drie Cubanen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft giste ren bezorgdheid uitgesproken over mogelijke betrokkenheid van Cubaanse en Sovjetrussische militaire adviseurs in Ethiopië bij de oorlog met het Somalische be vrijdingsfront voor Ogaden. een woordvoerder in Washington verwees naar recente overbren ging van moderne Russische wa pens naar Ethiopië, waaronder vijftig vliegtuigen, en de vergro ting van het aantal Russische en Cubaanse militaire adviseurs in het land. De Amerikaanse inlichtingen dienst had vorige week gemeld dat Castro, jongere broer van pre sident Fidel Castro, in Addis Abeba was aangekomen. De Ethiopische regering had het be richt tegengesproken. Dat de Sovjetrussische minister van defensie ook in Addis Abeba De Somalische minister zei dat de reactie van de Sovjet-Unie en Ethiopië op president Carters op roep van vorige week voor een vreedzame oplossing van het Ogadenconflict, daarom zo heftig was, omdat zij hun inval in So malië al hadden voorgenomen. Hassan herhaalde dat hij voor een vreedzame oplossing is, hoe laat het ook is. Zondag heeft Saoedi-Arabië zich gevoegd bij Iran en Ethiopië ge waarschuwd dat het geen inval in Somalië zal dulden. "Saoedi-Arabië zal Somalië in ge val van schending van zijn grens door vreemde mogendheden, ze ker te hulp komen", verklaarde minister van buitenlandse zaken prins Saoed al Feisal in Teheran. rw xr- JB x—v

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13