DOMTNEES OP GLAD US Clerc boos op Wiersma eaaaass» Tegenslag voor Post: Merckx doet niet mee Zuidkoreaanse volk "Schoenmaker, blijf bij je leest DINSDAG 17 JANUARI 1978 "Begeven predikanten zich op het terrein van algemene beschouwingen over economische en politieke stelsels, dan gaan zij buiten hun boekje. Laten zij hun kruit droog houden voor andere gelegenheden. Het christendom heeft een taak als hoeder van de moraal." Eenzijdig Dr. mr. P.D. van Roijen te Assen, hoofdredacteur van het prin- cipieel-vrijzinnige maandblad "Zwingli", is tot deze nogal para doxaal klinkende ontboezeming (alsof moraal en leven gescheiden gebieden zijn gekomen, nadat hij in het Remonstrants Weekblad een verslag had gelezen van de Utrechtse predikant W.J. Over- diep over een beraad van "Euro pese Christenen" in Darmstadt (ten zuiden van Frankfurt, West-Duitsland). De deelnemers aan dat beraad kwamen tot de conclusie, dat het vrije spel van de economische krachten, met name van de mul tinationals, strijdig is met de evangelische vrijheid. En dat het geloof dat het westerse kapita lisme dichterbij het evangelie zou staan dan het Oosteuropese so cialisme niet meer bestaat. Dr. Van Roijen ontwaart in deze meningen van "Europese Chris tenen" een grote eenzijdigheid. "Het vrije spel van economische krachten (markteconomie) heeft stellig schaduwzijden, maar geldt hetzelfde soms niet van het door de staat geleide economische stelsel dat de communistische landen kenmerkt? Is dit staatsso cialisme, dat geen plaats inruimt voor het particuliere initiatief en waarin alle werkers in staats dienst staan, soms wèl in over eenstemming met de evangeli sche vrijheid?" Men heeft in Darmstadt geen voor keur willen uitspreken voor de westerse markteconomie, tegen over het socialisme van achter het Ijzeren Gordijn. "Zien deze christenen dan niet in", zo vraagt dr. Van Roijen geërgerd, "dat er wel degelijk verband bestaat tus sen de geestelijke vrijheid binnen het "kapitalistische" systeem en de geestelijke onvrijheid binnen het "socialistische" systeem? Dat achter het IJzeren Gordijn dic tatuur heerst, waarin dissidenten worden "heropgevoed" en met name Joden en Baptisten worden onderdrukt en vervolgd, weten zij evengoed als wij." Gebrekkig Ds. J. Swijnenburg. In Amersfoort heeft zondag ds. J. Swijnenburg, wegens eme ritaat, afscheid genomen van de hervormde gemeente. Van 1946 tot 1950 is ds. Swijnen burg (na Nigtevegt en Sloten) in Leiden werkzaam geweest. Van Leiden ging hij naar Nij- verdal en in 1955 begon hij zijn werk in Amersfoort. CursusDe Wassenaarse Raad van Kerken heeft traditiege trouw voor het begin van het nieuwe jaar weer een "theologische cursus" georganiseerd. Op 20 januari spreekt prof.J. Wever van de rk theologische hogeschool in Amsterdam over "Opstan ding volgens de Schriften", op 3 februari dr. E. de Vries van de gereformeerde theolo gische hogeschool in Kam pen over "Opstanding in de apostolische verkondiging" en op 17 februari ds. A. Krijger, hervormd predikant in Den Haag, over "De op- standingsverhalen". De voordrachten worden ge houden in de Messiaskerk aan. de Verlengde Zijllaan. Voor nadere inlichtingen kan men terecht bij mevrouw J. van der Putten. Sant horstlaan 35, Wassenaar, tele foon 01751 - 13140. SeksualiteitDe veertig deel nemers aan een stu diebijeenkomst op Woud- schoten over "homoseksuali teit en de kerken" constate ren in een verklaring dat er een sterke tegenstelling be staat tussen de geest van het evangelie en de houding van de kerk ten aanzien van sek sualiteit en homoseksualiteit in het bijzonder. Zij doen een appèl op de kerken om de be vrijding die het evangelie predikt ook op dit terrein ge stalte te geven. De stu diebijeenkomst, die het af gelopen weekeinde is gehou den, was georganiseerd door De schulden van het bisdom zijn zo groot, dat per jaar ruim twee miljoen gulden aan rente moet worden betaald. Speelgoed het COC (cultureel ontspan ningscentrum voor homofie len) en de kerken. Baptistengemeenten: aan genomen naar Dokkum J. W. van der Kraats Sneek, naar Amsterdam-West Sj. van der Laan Antwerpen, naar Haulerwijk D. Stichter al daar. Opsluiting Gevangenisstraf'Opsluiting als vorm van straf moet zo min mogelijk worden toege past". Dat staat in ^n rapport van de raad voor sociale verant woordelijkheid van de Ang- likaanse Kerk in Groot-Brit- tannië. De raad meent, dat vrijheidsontneming meestal evenveel problemen schept als oplost, zowel voor de sa menleving, als voor de ge vangene. Er zijn, aldus de raad, veel gevallen waarbij de rechtbank net zo goed voor een boete als voor gevang enisstrafkan kiezen. En als de rechtbank dan voor vrij heidsstraf kiest, moet die, zo stelt de raad voor, in het openbaar gemotiveerd wor den, zoals dat sinds 1976 in Engeland gebeurt bij weige ring om iemand tegen borg tocht vrij te laten. Uurloont rooms-katholieke aartsbisdom Westminster in Engeland staat er financieel bij zonder slecht voor. Voor het eerst in dit land heeft een rk bisdom zijn begroting openbaar gemaakt. Kardinaal Hume heeft nu alle werkende rk gelo vigen gevraagd, een uurloon per week aan de kerk af te staan. KinderenZondag is in alle rooms-katholieke kerken van het aardsbisdom Keulen een brief van aardsbisschop Joseph Höffner over het "christelijke huwelijk" voorgelezen, waarin hij de toenemende werkloos heid in verband brengt met de drastische daling van het ge boortecijfer in de afgelopen tien jaar. Als het aantal geboorten van rond 1 miljoen per jaar in de Bondsrepubliek gelijk was ge bleven (in 1976 nog 600.000) zou er veel meer vraag zijn geweest naar voedingsmiddelen, textiel, schoenen, speelgoed, huis houdelijke artikelen, scholen enzovoort, aldus de kardinaal. En dus zou er minder werk loosheid zijn. Höffner kritiseert de "eman cipatie-ideologen", die, volgens hem, een vijandig beeld van huwelijk en gezin onder het Duitse volk - en vooral onder de jeugd - verspreiden. Volgens Van Roijen gaat het gere deneer van verpolitiekte domi nees over het algemeen mank aan een gebrekkige kennis van staat kunde en economie. "Door de theologische opleidingen heeft men uitgebreide kennis opge daan ten aanzien van bijbel en dogmatiek. Maar wie zich wil uit spreken over kapitalisme en so cialisme, heeft niet genoeg aan een theologische opleiding. Zo iemand moet ook beschikken over degelijke staatkundige en economische kennis. Als predikanten op grond van hun christelijke overtuiging zich uit spreken over algemene staat kundige en economische pro blemen, dan begeven zij zich op glad ijs. Dan dient hun gezegd te worden: "Schoenmaker, blijf bij je leest". Wanneer ze zo graag over politiek en economie spre ken, zouden zij wijs doen, van hun christelijke voetstuk af te stappen om, evenals iedere an dere burger, deel te nemen aan de algemene politieke en economi sche discussies binnen of buiten het verband van eigen politieke partij. Tast een politiek systeem essentiële morele waarden aan, dan mag men van christenen verwachten, dat zij hun stem ver heffen". Aldus dr. Van Roijen. Pacifisme Ook ds. K. Verbeek (54 jaar, Rolde), eertijds hervormd predikant in Hontenisse en Hoogvliet en nu godsdienstleraar aan de her vormde Pedagogische Academie in Assen, krijgt een berisping van de principieel-vrijzinnige scri bent. Deze had op een vergadering van de plaatselijke afdeling van het Humanistisch Verbond in Assen verklaard, op grond van zijn christelijke overtuiging socialist en pacifist te zijn geworden. Van dr. Van Roijen mag hij daarvan in alle vrijheid getuigen, mits hij maar het recht erkent van andere christenen om op grond van hun christelijke overtuiging voor CDA of VVD en NATO te kiezen. 'Maar dat zei ds. Verbeek er niet bij". En daarmee wekt hij, vol gens dr. Van Roijen de indruk dat evangelie, socialisme en paci fisme onverbrekelijk bij elkaar horen. "Voor sommige christe nen is dat inderdaad vanzelfsp rekend. maar voor anderen is het in strijd met hun diepste overtui ging". In de toren van de Grote Kerk in het oude hart van Zoetermeer heeft personeel van de klokkenfabriek van Eijsbouts (Asten) een carillon van 47 klokken opgehan gen. Op zaterdag 11 februari zal het, in tegenwoordig heid van de nieuwe minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, mevrouw Gardeniers, in ge bruik worden genomen. Een plaatselijke commissie heeft er een paar jaar hard aan gewerkt om het zo ver te krijgen. Volgens adviseur J- van den Ende is de klankkwaliteit van de beiaard manifiek. OEGSTGEEST - Dominee Kim Kwan Soek, secretaris van de Zuidkoreaanse Raad van Ker ken, is vrijdag in Oegstgeest ge weest om met zendingsmensen te praten over kerkelijke ontwik kelingsprojecten voor de arme bevolking van zijn land. Hij ver klaarde, die hulp zeker belang rijk te vinden, maar nog veel be langrijker is dat er in brede krin gen morele steun voor de kerken in Korea komt. Ds. Kim Kwan Soek, die ook Enge land bezocht en nu nog naar Zweden, West-Duitsland en de Wereldraad van Kerken gaat, behoort tot de groep christenen die hun regering kritisch volgen en dat vaak met gevangenisstraf moeten betalen. President Park regeert met harde hand om het land tegen de communistische dreiging uit Noord-Korea te be schermen, maar, aldus ds. Kim, "zonder democratie zullen wij het verliezen tegen Noord-Korea. Wij willen een constitutionele democ ratie, een onpartijdige rechtsp raak en vooral persvrijheid" Conflicten Al jaren bestaan er scherpe conflic ten tussen de staat en groepen christenen over de dictatuur van de overheid en de schending van de mensenrechten, vertelde ds. Kim. Toch is het grootste deel van de bevolking erg passief. "Als ze maar drie maaltijden per dag hebben, kan het ze weinig schelen wie er in de gevangenis zit". Ds. Kim Kwan Soek voorziet „on gelukkige dingen" als de bevol king niet betrokken wordt bij de economische groei en de opbouw van het land. "Daarom hebben wij kritiek". Ketterij. De Amerikaanse bap- tistenkerk heeft prof. dr. Robert Alley als deken van de theologi sche faculteit van de universitiet van Richmond in de staat Vir ginia ontslagen omdat hij op een congres van a-theisten ver klaarde, dat Christus nooit van zichzelf heeft gezegd. God of Gods Zoon te zijn. Volgens Alley zijn dat aanduidingen van de evangelisten zelf. De kerkelijke maatregel tegen hem kan hij billijken. Hfj vindt die in overeenstemming met zijn vrij zinnige beginselen en de belan gen van de universiteit. Oegstgeest herstelt zich LEIDEN - Het zaalvoetbalteam van Oegstgeest heeft geen nadelige gevolgen ondervon den van de duidelijke neder laag, van afgelopen woensdag tegen Godyla. De Oegstgeestenaren versloegen gisteren in de Katwijkse Cleyn Duin-hal Van der Plas met 1-5. Een overwinning van Oegstgeest die niets aan duidelijkheid te wensen over liet. De geelhemden bestre den de thuisclub met vaak uitstekend zaalvoetbal, waardoor de ruime zege dan ook volledig verdiend was. In de eerste helft konden de Katwijkers Oegstgeest nog enige tegenstand bieden. Na dat Gé Perfors Oegstgeest aan de leiding had gebracht, wist Van der Plas via topscorer Jan van der Plas voor enige opwinding te zorgen. Na de hervatting was het afgelopen met Van der Plas. Peter Wieman schoot Oegstgeest naar 0-2. Adrie Pluimgraaf bracht de thuisclub nog wel tot 1-2 terug, maar Oegstgeest liet er nadien geen twijfel over bestaan wie de sterkste was. Via doelpunten van Peter Wieman, Arie Koppenhol en Ron van der Kolk liep Oegstgeest verdiend naar 1-5 uit. bijna 1 miljoen aan prijzen MOTOBECANE NEDERLAND stelt elke puzzelweek een MOTOBECANE dames- of herenfiets beschikbaar met een winkelwaarde van 450,-. t.b.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten Na niet doorgaan tweekamp: liaanse autoriteiten de betref fende papieren te laat instuur den. Rompelberg bracht zelf een procedure op gang om alsnog er kenning van zijn record af te dwingen. Een op dezelfde dag door hem gevestigd record werd niet' erkend, omdat de Italiaan Avogradri sneller heeft gereden. Rompelberg bestreed dit, omdat bij Avogadri de rol niet op de juiste afstand van 70 centimeter' heeft gestaan. DEN HAAG - Rob Clerc wil niet deelnemen aan de strijd om het Nederlands damkampioenschap als Harm Wiersma daar ook aan meedoet. De aanleiding van de controverse tussen de winnaars van het laatste Suiker- damtoernooi is het niet doorgaan van hun onderlinge tweekamp. De sponsor van deze tweekamp heeft zich teruggetrokken. Clerc had in een interview de twee kamp aangekondigd. In een tele foongesprek heeft Wiersma vo rige week Clerc verweten dat door de vroegtijdige publicatie de tweekamp "verloren" is ge gaan. Het telefoontje werd door Clerc "onprettig" genoemd en Wiersma verklaarde dat de twee dammers "woorden hadden ge had." Voor aanstaande vrijdag moeten zij beslissen of zij deelnemen aan het Nederlands kampioenschap. Clerc wil niet als Wiersma mee doet. Wiersma: "Ik overweeg heel sterk niet in te schrijven als Clerc speelt"'. Als verklaring voor zijn uitlatingen zei Clerc: "Ik vind niet dat het niet doorgaan van de tweekamp mijn schuld is. Al voor het inter view was ik door de organisatie opgebeld met de mededeling dat de tweekamp doorging. Ik wilde hieraan zo veel mogelijk publici teit geven. Wiersma geeft mij nu de schuld van de gebeurtenissen, maar dat vind ik onjuist. Ik weet niet waarom de sponsor het afge kapt heeft, maar in de brief die ik ontvangen heb, stond dat de vroegtijdige publicatie één van de redenen is". Wiersma: "Clerc heeft niet alleen zichzelf hiermee, maar mij ook. Het getuigt van een amateuristi sche instelling. Dat heb ik hem in het telefoongesprek ook gezegd en daar sta ik voor honderd pro cent achter. Ik vind het jammer dat de tweekamp niet is doorge gaan. Ik ben al vele jaren als prof in de damsport werkzaam en Clerc sinds kort. Ik had willen bewijzen hoe de zaken er voor staan". Clerc weerlegt Wiersma's uitspra ken door te stellen: "Ik heb door het interview toch ook mezelf ge dupeerd? Daar blijkt wel uit dat er bij mij van opzet geen sprake is. Het is onrechtvaardig van Wiersma het zo te stellen". Ook het samen uitkomen in het Nederlands team lijkt op deze manier een moeilijke zaak te worden. Wiersma: "Het is moei lijk om dat op korte termijn te be slissen, maar ik heb wel mijn be denkingen om met hem in één team te spelen. Hij heeft mij ge dupeerd en daarom heb ik liever dat een ander meegaat". Clerc: "Ik overweeg om niet meer met hem in het Nederlands team uit te komen. Een direct gesprek tussen ons lijkt mij onder deze omstandigheden onmogelijk. Het niet doorgaan van de twee kamp vind ik een jammerlijke zaak. We wilden beiden erg graag. Er zal heel wat moeten gebeuren voor er ooit weer eens een derge lijke wedstrijd zal komen". Rol» Clerc zal vermoedelijk niet deelnemen aan de strijd om de natio nale titel. ROTTERDAM-Antwerpenaar Rik van Linden zal Eddy Merckx vervangen in de Zesdaagse van Rotterdam, die volgende week donderdag begint. Wed strijdleider Peter Post heeft de rappe sprinter deze toezegging gedaan nadat Van Linden het af gelopen weekeinde een omnium tegen Thurau, Maertens en Hi- nault had gewonnen. Ook in de zesdaagse van Antwerpen zal Van Linden als plaatsvervanger van Merckx aan zijn landgenoot Patrick Sercu worden gekop peld. Peter Post heeft gisteren in Kopen hagen nog een gesprek met ma nager Firmien Verhelst gehad over Eddy Merckx. Hoewel Post niet verwacht, dat Merckx nog op zijn beslissing zal terugkomen, zal hij de Belg alsnog laten rijden wanneer hij dat wil. Tegen Ver- holst heeft Merckx laten door schemeren, dat hij indien er geen sponsor voor zijn ploeg wordt ge vonden, weieens definitief met fietsen zou kunnen stoppen. In Denemarken kwam de vereni ging van winterbaandirecteuren bijeen voor het samenstellen van de zesdaagsekalender voor het volgend seizoen. Rotterdam werd in de weer uitgebreide ka lender (Hannover en Wenen ko men er bij) voor 18 tot 23 januari 1979 gepland. In totaal zijn er vol gend seizoen 19 zesdaagsen. De bijeenkomst in Kopenhagen werd voor het eerst bijgewoond door een delegatie van de PICP (profsectie van de internationale wielrenunie), die de winterbaan directeuren wat meer be scherming willen geven. Na bijna anderhalfjaar heeft de internationale wielrenunie (UCI) het werelduurrecord van de Ne derlandse stayerkampioen Fred Rompelberg achter handelsmo toren op de open banen erkend. Het record werd op 23 september 1976 in Rome gevestigd. Rom pelberg reed achter gangmaker Koch een afstand van 79 kilome ter en 613 meter. De erkenning bleef zo lang uit, omdat de Ita-

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11