Overleg Israël en Egypte gaat nu toch morgen door Nog geen licht in afluister-affaire NAAST HET NIEUWS Kritiek Giscard op verklaring YS Britse brandweerlieden weer aan werk Kohl mag niet naar Oost-Berlijn Aardschok Japan eist 25 levens Oppositiepartij wil Scares steunen MAANDAG 16 JANUARI 1978 BUITENLAND PAGINA 7 CARTER 'BEST GEKLEED' President Jimmv Carter is gisteren door de "American Fashion Foundation" uitgeroepen tot de "bestgeklede persoonlijkheid ter wereld." Carter volgt zijn vice-president, Walter Mondale op, die in 1977 nummer 1 was. Andere welgeklede persoonlijkheden zijn volgens de Fashion Foundation president Sadat van Egypte en de Amerikaanse zan ger Tony Bennett. De nieuwe burgemeester van New York, Edward Koch, wel een persoonlijkheid maar niet navenant gekleed, heeft van de founda tion een troostprijs gekregen omdat, hoewel vrijgezel, tijdens de campagne voor de burgemeestersverkiezingen nooit heeft nagela ten een stropdas te dragen. DONALD SLECHT VOORBEELD Het jeugdcomité van de Finse hoofdstad Helsinki heeft eenstemmig besloten de strips over Walt Disney's held Donald Duck vanaf dit jaar te weren uit de hoofdstedelijke bibliotheken en jeugdhuizen, omdat de kwade eend: geen fatsoenlijk voorbeeld voor de kinde ren gevonden wordt. De bezwaren die het comité van vertegenwoordigers van politieke partijen tegen Donald Duck en de zijnen heeft, zijn de van twijfel achtige smaak getuigende naaktheid, de onvoltooidheid van het gezin van Donald (die samenleeft met zijn gezellin Daisy) en het ontbreken van een moederfiguur. Het worden geen voorbeelden voor een leefpatroon gevonden. BOOS Volgens de Sunday.Mirror in Londen in de Britse koninklijke familie boos op Peter Townsend, omdat hij in zijn memoires zijn romance van bijna 25 jaar geleden met prinses margaret heeft opgerakeld. Townsend onthult volgens de krant weliswaar niet veel nieuws, maar de koninklijke familie had erop vertrouwd dat hij er het zwijgen toe zou doen. Prinses Margaret is 47 jaar, Townsend - die intussen al lang gelukkig getrouwd is met een Belgische - 63. De voormalige adjudant van koning George de zesde, wiens memoires onder de titel "time and chance" verschijnen verwacht aan zijn boek ruim een miljoen gulden te zullen verdienen. DIPLOMATIEK GLAASJE OP De Londense politie heeft vorig jaar 33 leden van het corps diploma tique aangehouden wegens het in kennelijke staat besturen van auto's die een ongeluk veroorzaakten. Van strafvervolging is niets kunnen komen, omdat de diplomaten zich verscholen achter hun diplomatieke onschendbaarheid. Scotland Yard, die voor het eerste een dergelijke statistiek pu bliceerde, deelde mee dat men ongelukken met hoge diplomaten die te diep in het glaasje hadden gekeken en toen achter het stuur gekropen waren, niet had meegeteld. In de gevallen waarin sprake was van Amerikaanse, Westduitse of Franse diplomaten, werden de onschendbare boosdoeners door* hun eigen regering berispt, maar in de gevallen met Afrikaanse diplomaten of diplomaten uit het Midden-Oosten, is men doorge gaan met het misbruiken van zijn diplomatieke voorrechten. In een aantal gevallen waren de diplomatieke chauffeurs dermate boven hun theewater geweest, aldus Scotland Yard, dat het een wonder was dat er geen doden bij gevallen waren. LONDEN (Reuter) - Eventuele branden in Groot-Brittannië worden vanaf vandaag weer geblust door de beroepsbrandweer van 36.000 man na een staking van negen weken om een onmiddellijke loonsverho ging van zegge en schrijve 10 procent. De tien procent komt bij het weekloon van 65 pond sterling. De regering heeft daar naast beloofd dat het weekloon tegen 1979 verder wordt opgetrokken tot ongeveer 100 pond per week. In Londen werd gevreesd voor moeilijk heden tussen de stakers en de enkele honderden brandweerlieden die zijn blijven samenwemen met de militairen die het bluswerk hadden overgenomen. Ds brandweerlieden hadden een veel ho gere onmiddellijke loonsverhoging geëist en er zijn er die zeggen dat zij door de socialistische regering door "uithonge ring" tot overgave zijn gedwongen. De regering had laten weten dat zij niet aan de verlangens van de branweerlieden konden voldoen als zij haar inflatiebe- strijding wilde waar maken. De stakende brandweerlieden hebben sinds zij hun werk op 14 november neerlegden, ieder ongeveer 800 pond sterling aan loon gederfd, een som die zij in 1979 pas weer door hun nieuwe loonovereenkomst zul len hebben terugverdiend. Onder de 15.000 militairen die in de tus sentijd met verouderd materiaal branden hebben moeten bestrijden, zijn twee do den gevallen en hebben 316 verwondin gen opgelopen. De militairen hadden geen toegang gekre gen tot modern brandbestrijdingsma- trieel, dat door de stakende brandweer lieden achter slot en grendel was opge borgen en werd bewaakt. Er is lof geweest van het publiek voor de wijze waarop de militairen te werk zijn gegaan, wat slecht viel bij de stakers, die hadden verwacht dat zij onmisbaar zou den blijken te zijn. De opdracht van de bond om weer aan het werk te gaan, is vergezeld gegaan van de order tijdens de overdrachtsperiode van enkele dagen niet met de militairen samen te werken. De nieuwe loonovereenkomst omvat de passage dat niet mag worden opgetreden tegen brandweerlieden die vonden dat zij moesten blijven doorwerken. Maar een brandweervoordvoerder zei: „Wij zullen geen kaartje leggen of theedrinken met degenen die tegen ons waren". JERUZALEM (Reute:/AFP/UPI) - De vredesbesprekin gen van de ministersvan buitenlandse zaken van Israël, Egypte en de Verenigie Staten zijn na onenigheid over de agenda, die het oveleg op losse schroeven dreigde te zetten, uitgesteld toi morgen. Aanvankelijk zouden zij vandaag in Jeruzalen beginnen. ADVERTENTIE BONN (SP) - Bij het illegale af luisteren van een telefoonge sprek van de Beierse politicus Franz Josef Strauss in september 1976 is geen dienst van de bonds republiek betrokken geweest. Dit verklaarde gisteravond rege ringswoordvoerder Klaus Boi ling Een commissie van staats secretarissen die verantwoorde lijk is voor de Westduitse inlich tingendiensten heeft zich giste ren in een spoedvergadering in Bonn lange tijd met deze afluis- ter-affaire beziggehouden. Na grondig onderzoek van alle be- TOKIO (DPA/UPI/AFP) - Bij meer dan 100 aardschokken zijn in het afgelopen weekeinde in Japan ongeveer 25 mensen om het leven gekomen. Tot nu zijn de lijken van 13 slachtoffers geborgen. Een twaalftal mensen wordt nog ver mist. Volgens de politie worden er nog steeds lichte schokkén ge voeld, waardoor het reddings werk bemoeilijkt wordt. De aardbevingen kwamen tot een De Egyptische ministei van buitenlandse zaken, Mohanmed Ibrahim Kamel, stelde auivan- kelijk zijn vertrek naar Jer zalem uit, terwijl de Israëlisch pre mier, Menachem Begin, n een spoedbijeenkomst die die uur duurde de kwestie met zin kabi net besprak. Pas nadat Israël Egypte erigszins tegemoet was gekomen «oor en kele aanwijzingen in deagenda aan te brengen - welke dt zijn is nog niet bekend gemaak- begon de zaak weer te draaien Het belangrijkste strijdpint is tot dusverre steeds de omshrijving van de Palestijnse kwstie ge weest. Egypte wil dl op de agenda een punt word opgeno men dat voorziet in "e bespre king van zelfbeschikkig voor de Palestijnen." Israël wigert het Palestijnse recht >p zelf beschikking te erkenen, be weert dat dit een Egypsche po ging is om Israël bij vorbaat al tot een concessie te d'ingen. Minister Kamel vertroktoch naar Jeruzalem, terwijl minister Vance terug kwam vn zijn be sluit het overleg niet b te wonen. Rechten Minister Kamel is inmidels in Je ruzalem gearriveerd Bij aan komst van de onder.ijn leiding staande Egyptische elegatie zei hij; „er kan geen vree zijn terwijl het bezetten van lad (door Is raël) nog steeds docgaat. Er kan geen vrede zijn altniets wordt besloten over de ndonale rech ten van het Palestijse volk". Na aankomst van d Egyptische delegatie in Jeruilem deelde een woordvoerder an die dele gatie mee dat het o^rleg officieel morgen zal beginen in plaats van vandaag, zoal oorspronke lijk in de bedoelinhad gelegen. Premier Begin zei gteren dat de onderhandelingenn de Israëli- sche-Egyptische lilitaire com missie deze week irallel aan die van de politieke immissie zul len lopen. De miliire commissie vergadert ditmaain Cairo. Vol gens Begin haddtde Verenigde Staten bemiddelen het geschil over de agenda yi de politieke commissie. Volledig Minister Kamel zdat Egypte zal vasthouden aanijn eisen voor LISSABON (Reur) - De belang- in het 263 leden tellende huis, de rijkste oppositiartij in Portugal sociaal-democraten met 73 en de is bereid waarmend premier centrum-democraten met 41. Mario Soares 1 helpen bij de vorming van e stabiele rege ring, op voorwede dat de com munisten buitede deur gehou den worden. De sociaal-demcatische partij (PSD) deelde e en ander mee na tweedaags kaad dat gister avond eindigdeoorheen had de partij verklaardat de rol die haar het beste g, een opposi- i- £en dubbelwandige theepot,1 tierol was. inhoud 10 koppen t.w.v. S 52.50. Soares - wiens solistische min derheidsregering 8 december - door een motie a wantrouwen in haar econorrrhe beleid ten val kwam - het tot woensdag tijd voldoende ?un te vinden voor een nieui regering die sterk genoeg is iets te berei- ken. Hij had pident Antonio YAMOUSSOUKRO RamalhoEanes.erdagalmee- (AP/Reuter/AFP) - De Franse gedeeld te kunnrekenen op de president, Valery Discard d'Es- democraten vaa't centrum. taing, heeft in Ivoorkust op een persconferentie gezegd dat 'hij Nu Soares ook de saal-democra- niemand, maar dan ook niemand ten heeft meegelgen, wordt de toe zal staan om zich te mengen in oppositie in het dement gere- Frankrijks politieke leven. "Dat duceerd tot 40 conunisten, zes zijn onze eigen zaken", aldus Gis- onafhankelijkeneenlidvande card, uiterste linkse ksdemocrati- sche unie. Deze opmerking werd onmiddel- De socialisten zitteiet 102 leden lijk beschouwd als een waar- Nadat hij met zijn Egyptische minister van buitenlandse zaken v ï.-é' Mosje Dajan: „Wij zullen zeer «m m geen zeggen hebt en wij I zullen u oprecht onze mening la- a ijgggHj pl|||| besprekingen met hoop tege- ■»*- ^|f tegen Sadat zei dat enkele WASHINGTON-Drie Amerikaanse (ex-)presidenten tijdens het betuigen van medeleven aan de weduwe va.nl PLO-mensen Sovjet-agenten de zaterdag overleden senator Hubert Humphrey. Van links naar rechts: Tricia Nixon, ex-president Nixon,\ waren, corrigeerde hij mij met "mevrouw Humphreymevrouw Ford, president Carter (op de rug gezien met naast hem zijn vrouw Rosalynn) en 'alle'." ex-president Gerald Ford. In zijn lijkrede noemde Carter de oud-senator "de meest geliefde Amerikaan". schikbare gegevens is, aldus Boiling, dit college tot de opvat ting gekomen dat geen officiële dienst daarvoor verantwoor delijkheid draagt. Vandaag heeft de voorzitter van de commissie, Manfred Schüler staatssecretaris in het bureau van de bondskanselier, regeringschef Helmut Schmidt en de andere verantwoordelijke ministers in gelicht. De regering gaat ervan uit dat ook de minister van binnenlandse za ken van de deelstaat Beieren alles in het werk zal stellen om licht te brengen in deze onverkwik kelijke zaak. Ook verwacht men dat Strauss zelf en diens gesprekspartner in het afgeluisterde telefoongesprek, de redacteur van het weekblad Bayern Kurier, Scharnage, hun medewerking bij de oplossing zullen verlenen. Strauss zelf heeft al voordat de commissie van staatssecretaris sen aan het werk ging gezegd daarvan niet al teveel van te ver wachten Hij meende zaterdag avond in een vraaggesprek voor de televisie dat men van zo'n col lege van regeringsfunctionaris sen niet kan verwachten dat zij tot bevindingen komt die zich te gen de regering richten. De sec retaris-generaal van de Beierse CSU, Gerhold Tambler, ver klaarde gisteravond er nog steeds vanuit te gaan dat de Westduitse inlichtingendienst (bundesnach- richtendienst) verantwoordelijk is voor het onwettige afluisteren van Strauss' telefonade. Op zaterdagochtend was het af- luisterschandaal bekend ge maakt door de in München ver schijnende Süddeutsche Zeitung. Het blad liet zijn bericht vergezeld gaan van een kopie van het formulier waarop delen van het gesprek tussen Strauss en re dacteur Scharnagel van de door hem uitgegeven Bayern Kurier waren afgedrukt. De gespreks- flarden hadden betrekking op de Lockheed-affaire. In die dagen kort voor de Westduitse par lementsverkiezingen, liepen sterke geruchten dat Strauss aan het eind van de jaren vijftig, toen hij minister van defensie was, mogelijkerwijs steekpenningen van Lockheed had aangenomen in verband met de aanschaffing van de Starfighter. Het gesprek was opgenomen op formulieren die ooit eens bij de Westduitse inlichtingendienst in gebruik zijn geweest. Zekerheid daaromtrent bestaat er overigens niet, omdat de fotokopie die de Süddeutsche Zeitung was toege zonden, ten dele was afgedekt. Voorlopig ziet het er niet naar uit dat dit afluister-raadsel spoedig uit de wereld kan worden gehol pen. Intussen zal het de oppositie en met name Strauss zelf zal er alles aan gelegen zijn de regering met he vige kritiek te bestoken. Dit inci dent komt Strauss - sinds kort in de Lockheed-zaak van alle blaam gezuiverd - niet eens zo ongele gen. Dit jaar worden in vier West duitse deelstaten parlements verkiezingen gehouden. Een van die deelstaten is Beieren. En de kandidaat voor het ministerpre sidentschap daar is Franz Jozef Strauss. BONN (SP) - De leider van de Christelijk-democratische oppo sitie in de Westduitse Bondsdag (Tweede Kamer), Helmut Kohl, is gisteren de toegang voor een pri- vébezoek aan Oost-Berlijn ge weigerd. Na een uur wachten op het station Friedrichstrassen kregen Kohl en enige begeleiders van een officier der grenspolitie te horen dat hun bezoek thans niet gelegen kwam. Kennelijk staat deze Oostduitse schending van de bepalingen van de bezoekersregerling in verband met de voortdurende veront waardiging in Oost-Berlijn over de publicaties in het weekblad Der Spiegel. Dit blad had in twee afleveringen een manifest van af valligen in de Oostduitse socialis tische eenheidspartij SED openbaar gemaakt en deed daarmee veel stof op waaien. Kohl had kortgeleden in tegenstel ling tot vele andere Westduitse politici verklaard de tekst van dit heftige geschrift, dat vooral tegen Moskou en de huidige SED-lei- ding richt, als authentiek te be schouwen. De CDU-leider wil nu dat de rege ring in Bonn een krachtig protest zal laten horen tegen het Oost duitse besluit hem niet voor een bezoek in Oost-Berlijn toe te la ten. In het verleden hebben Kohl en andere vooraanstaande poli tici uit de Christelijk-democrati sche Unie Oost-Berlijn en ook andere delen van de DDR regel matig en zonder moeilijkheden kunnen bezoeken. De fractievoorzitter van de Sociaal Democratische Partij (SPD) in de Bondsdag, Herbert Wehner, heeft gisteren het optreden van de DDR in deze kwestie "een slechte stijl" genoemd, die zij niet lang zou kunnen volhouden. schuwing van de Franse presi dent aan de Amerikaanse rege ring. President. Carter heeft kort geleden in een verklaring zijn af keuring uitgesproken over de mogelijkheid dat in West-Europa communisten regeringsverant woordelijkheid zouden kunnen gaan dragen. Deze waarschuwing was in de eerste plaats bedoeld voor Italië, maar ook in Frank rijk, waar 20 procent van de kiezers communistisch stemt, is deze verklaring hard aangeko men. Premier Barre had zaterdag al kri tiek geoefend op de Amerikaanse verklaring. De Franse president heeft dat gedaan zonder de V.S. bij name te noemen. Politieke deskundigen vermoeden dat de Franse president wel ge dwongen was om te reageren op de Amerikaanse verklaring van wege de scherpe kritiek van Gis- cards politieke rivaal in het rechtse kamp, Jacques Chirac, op de Franse regering. Chirac, de leider van de Gaullisten, verweet Giscard dat hij had gezwegen in. het gezicht van wat hij be schouwde als een buitenlandse inmenging in Frankrijks bin nenlandse aangelegenheden. De Spaanse communistische partij beschuldigde Amerika ervan te pogen het ontstaan van een vrij en onafhankelijk Europa te blok keren door hun openbare waar schuwing tegen communistische deelneming aan Westeuropese regeringen. In een communiqué van de partij werd de beleidsverklaring van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken een onduld bare inmenging in de bin nenlandse zaken van Westeuro pese naties genoemd. Op het schiereiland Izu werden stralen opengereten. kracht van zeven op de schaal van Richter. De schokken con centreerden rond de steden To kio en Yokohama, als ook op eilanden in de Stille oceaan. Op het schiereiland Izu werden 240 huizen verwoest, straten openge reten en drinkwaterleidingen ge broken. Meteorologen houden voor de komende weken reke ning met nog meer schokken. Vier jaar geleden werd Izu ook al getroffen door een aardbeving. Toen overleefden 29 mensen het niet. Op Izu is ook een dam doorgebro ken die giftig slik uit een goudmijn tegenhield. Het slik, dat is besmet met so- diumcyanide, vloeit in een nabij gelegen rivier. De autoriteiten hebben de steden die aan de rivier de Motsjikosji liggen, verboden van het water gebruik te maken. De dam op het terrein van de mijnmaatschappij Tsjoegai brak door de schokken die volgden op de aardbeving van zaterdag.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7