LEIDSCH DAGBLAD "Versterken positie bedrijfsleven ITALIAANS KABINET NAAR HUIS Voornaam streven kabinet-Van Agt: vandaag Dr.v, Eekelen onderminister bij defensie NIPO: Van Agt begint met meer vertrouwen JAN B0DIJN Brand in Voorhout: jongetje omgekomen BEDAARD Lot was Oranje gunstig gezind Griekenland-Nederland gaat nu niet door MAANDAG 16 JANUARI 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35450 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN AMSTERDAM (ANP) - Het ka binet-Van Agt is met meer vertrouwen begonnen dan het kabinet-Den Uyl in mei 1973. Dit blijkt uit een en- quete die het NIPO in de cember gehouden heeft. Van de ondervraagden heeft 33 procent veel vertrouwen in de ploeg van Van Agt, 42 pro cent heeft er weinig ver trouwen in een 18 procent helemaal geen vertrouwen. Den Uyl scoorde in mei '73 la ger bij het NIPO. In zijn ka binet had twintig procent veel vertrouwen. 51 procent weinig vertrouwen en 21 procent helemaal geen ver trouwen, aldus het NIPO. Het vertrouwen in het vorige kabinet heeft veel ups en downs gehad, zegt het bu reau. Het hoogste ver- trouwenscijfer van het Ka binet Den Uyl registreerde het NIPO in september '74. Toen had 37 procent van de ondervraagden veel ver trouwen, 42 procent weinig vertrouwen en twaalf pro cent geen vertrouwen. Negen procent gaf toen geen ant woord. Krnisinga is het eens met de WD DEN HAAG (SP/ANP) - Het economisch en fi nancieel beleid van het nieuwe kabinet zal staan in het teken van matiging van inkomens, versterking van de positie van het bedrijfs leven en beperking van de overheidsuitgaven. DEN HAAG - Dr. Willem Frederik van Eekelen (46) wordt de nieuwe (tweede) staatssecretaris van de fensieminister Kruisinga. Nadat het Kamerlid Ploeg zich vrijdag had teruggetrokken als kan didaat, werd Kruisinga het in het weekeinde snel eens met VVD- VAD leider Rietkerk over Van Eeke- Minister-president Van Agt er kende vanmiddag dat de oorza ken van de grote werkloosheid grotendeels een gevolg zijn van stagnatie in de wereldeconomie. Het kabinet wil de economische groei stimuleren en maatregelen treffen om het de ondernemingen mogelijk te maken zelf zorg te dragen voor hun voortbestaan. De minister-president herinnerde eraan, dat het aandeel van de collectieve uitgaven in Het netto nationale inkomen jarenlang met 1,25 procent is toegenomen. Vanaf 1972 tot 1976 is dit aandeel met 2,5 procent (tweemaal zo snel) toegenomen. Evenals het vorige kabinet, wil het kabinet- Van Agt-Wiegel de groei van de collectieve uitgaven afremmen. Bezuinigingen Maar een uitgewerkt programma van bezuinigingen ontvouwde Van Agt niet in zijn regeringsver klaring. Pas in de miljoenennota voor volgend jaar zal het kabinet een concreet beeld geven van de gehele ombuigingsoperatie. Twee hoofdpunten gaf hij wél aan: vooral de uitgaven voor sociale zekerheid zullen worden beperkt en ook de inkomensgroei van ambtenaren zal worden aange pakt. Van Agt beloofde, dat de mensen met de laagste inkomens worden ontzien. "Met name de sociale minima zullen niet wor den aangetast," zei hij. len. Kruisinga wilde Ploeg niet en gaf aanvankelijk de voorkeur aan een vrouw om de militaire wet geving en de „maatschappelijke acceptatie" van de krijgsmacht te verzorgen. Van Eekelen krijgt als taken het beheer over het mili taire materieel en ook de aankoop van materieel, voorzover de mi nister zich daar niet zelf mee zal bezig houden. Verder zit in zijn pakket ook de militaire wetgeving. Dr. Van Eekelen, die bij de formatie eerder uit de boot viel als kan didaat-minister van buiten landse zaken, was voor hij in '77 Tweede-Kamerlid voor de VVD werd chef van de directie Atlanti sche samenwerking en veilig heidsaangelegenheden bij buitenlandse zaken Daar ging een carrière aan vooraf als di plomaat met standplaatsen in Nieuw Delhi, Londen en Accra. Hij promoveerde cum laude op een proefschrift over de Indiase buitenlandse politiek en het- grensgeschil met China. Hij staat bekend als een vriendelijk, zeer gedegen ambtenaar met veel kennis van internationale zaken (hij was vijf jaar lid van de Ne derlandse permanente verte genwoordiging bij de NAVO). Dr. Van Eekelen is getrouwd, heeft een zoon van zestien en een doch ter van twintig jaar en woont in Den Haag. Over de vermogensaanwasdeling wil het kabinet uiterlijk op 1 april een voorstel indienen. Naar ver luidt zal daarbij het accent liggen op deling in de overwinst door individuele werknemers. Bij de aanpak van de werkloosheid gaat het kabinet er van uit, dat herstel van de werkgelegenheid veel tijd vergt. Intussen zint het op maatregelen om vooral men sen die al langer werkloos zijn Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18.00- 19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. STOELENMATTER EN ANTIEKRESTAURATEUR Telefoon 071-895550 te Leiderdorp en telefoon 071-766549 Weinig verandering Droog weer met wolkenvelden, maar ook enkele opklaringen. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind. Minimum temperaturen om het vriespunt. Maxima rond 3 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) aan het werk te helpen. Bijvoor beeld bij het natuur- en land schapsbeheer en de monumen tenzorg. Ook ziet het kabinet wel wat in de mogelijkheid van so ciaal vrijwilligerswerk door werklozen met behoud van hun uitkering. Het kabinet wil een wettelijke pen sioenplicht voor werknemers met het oog op een verdere be vordering van de mobiliteit (het overgaan van het ene naar het andere bedrijf). Apo's Het kabinet vindt het streven van de vakbeweging naar arbeids plaatsenovereenkomsten van belang. Op langere termijn verwacht het kabinet heil van afstemming van het onderwijsbeleid op het ar beidsmarktbeleid. Daardoor kan een betere aansluiting ontstaan tussen vraag en aanbod van ar beidskrachten. Het gaat daarbij niet alleen om het scheppen van extra arbeidsplaatsen, maar ook om de kwaliteit van de arbeid. Het kabinet streeft ernaar de wet Investeringsrekening op 1 april in te laten gaan. Het bij de Kamer aanhangige we- tontwerp tot herziening van de wet op de ondernemingsraden zal, met enkele wijzigingen, wor den overgenomen. Die wijzi gingen zullen met name betrek king hebben op de overlegproce dure en faciliteiten voor leden van ondernemingsraden. Het Verbond van Nederlandse On dernemingen (VNO) reageerde vandaag op de regeringsverkla ring met: "De woorden zijn hoopgevend, op de daden zal het aankomen". Het Verbond meent ROME(AP/DPA/UPI)- Na- Oud-premier Den Uyl kreeg een bloemenhulde nadat hij in de bank i plaats genomen. Rechts Ed van Thijn. dat de regeringsverklaring evenwichtig en realistisch geluid laat horen over de problemen van het beleid voor de komende ja- Regering wil discussie "Almelo" DEN HAAG (ANP) - De ministers Van Aardenne (Economische Zaken) en Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) hebben de Tweede Kamer meegedeeld dat zij "gaarne" met de Kamer in dis cussie willen treden over de uit breiding van het ultra-centrifige project en over de uitbreiding van de Urenco-installaties in Al melo. Volgens de beide bewindslieden is de overtuiging gewettigd dat de Braziliaanse regering afdoende garanties biedt dat het door Urenco te leveren materiaal niet wordt gebruikt voor andere dan de vreedzame doeleinden waar voor het bestemd is. Een en ander blijkt uit een aan de Tweede Kamer gezonden brief, waarin beide bewindslieden de Kamer nader informeren over het regeringsstandpunt ten aanzien van de levering van verrijkt ura nium door Urenco aan Brazilië. Jongelui gooien bejaarde vrouw door een ruit UTRECHT (ANP) - Een groepje van drie jongelui heeft afgelopen weekeinde aan de Utrechtse Scharlakendreef een 70-jarige vrouw door een ruit gegooid waarbij zij zodanige snijwonden opliep dat ze zich in het stads- en academisch ziekenhuis moest la ten behandelen. De bejaarde vrouw had de jongelui betrapt toen deze plantjes uit haar portiek aan hetstelen waren. Toen zij hierover een opmerking maakte werd zij volgens de poli tie uitgelachen waarna de drie haar beetpakten en door een ruit van een kelderbox Gooiden. dat hij vanmorgen nog een half uur met zijn minis tersploeg had vergaderd, heeft de Italiaanse permier Andreotti bij president Leone het ontslag van zijn zeventien maanden oude kabinet aangeboden. De communisten, socialisten en republikeinen hadden de pre mier laten weten zijn regering niet meer te steunen, waardoor het kabinet te weinig 'ruggegraat' heeft in het parlement. Verwacht wordt dat Leone op nieuw Andreotti zal vragen een regering te vormen die vol doende steun heeft in het par lement. De christen-democraten beschikken over te weinig zetels om het zonder de steun van an dere partijen te kunnen klaren. De communisten hebben deel name aan het kabine* geeist, maar de christen-democraten willen daar niets van weten. Zij hopen parlementaire steun van de communisten te krijgen, zon der dat deze deel uitmaken van het nieuwe kabinet. Andreotti ...belaagd door microfoons.. VOORHOUT/LEIDEN - De 3-jarige Bennie van der H. uit Leidse Kieken- diefhorst is zaterdagavond bij een brand in een woning aan de Boerhaavestraat in Voorhout om het leven gekomen. Snel ingrijpen van brandweer en doktoren kon niet voorkomen dat het jongetje enkele uren na de brand overleed in het Rode Kruisziekenhuis in Beverwijk. Door nog onbekende oorzaak ontstond vlak onder de kap van de vooroor logse woning brand. Daar lag Bennie, die met zijn moeder op bezoek was in Voorhout, met zijn negen maanden oudere vriendje te slapen. Zijn vriendje bleef ongedeerd. Die lag net iets verder van de brandhaard verwijderd. De ouders van de beide kinderen waren beneden. De Voorhoutse brandweer, die een kleine vijftig meter verderop in de Boerhaavestraat is ondergebracht, heeft het vuur in korte tijd geblust. Slechts een gedeelte van de zolderverdieping ging in vlammen op. De schade loopt in de duizenden guldens. De technische recherche stelt nog een onderzoek in naar de oorzaak van de brand. zijn fractie in de Tweede Kamer had Naar ook de verwachting was, is het kabinet-Van Agt bedaard van Start gegaan. De vanmiddag door de premier uitgesproken re geringsverklaring is een stuk zonder vuurwerk. Evenmin kan de kersverse oppositie de verkla ring afdoen als de ouverture tot een tragische opera van de al lerzwartste reactie. Het zou te gemakkelijk zijn om de koers van het nieuwe kabinet te karakteriseren als een voorlopig uitdrijven in afwachting van een pas later voorzichtig bijsturen naar conservatiever vaarwater. Een paar aspecten krijgen nu al speciale nadruk: de beperking van de groei in de overheids uitgaven, ombuigingen in het so- ciale-zekerheidsstelsel en de eigen verantwoordelijkheid voor eigen en elkanders welbevinden. Deze trits, afzonderlijk en bij het onderling op elkaar inwerken be schouwd, kan veellicht de grootste onrechtvaardigheden uit de sa menleving bannen, maar zal ze ker niet tot die nieuwe maat schappij leiden, die de heer Den Uyl in zijn meest visionaire ogen blikken voor ogen stond. Het is in dit verband veelbetekenend dat de middenschool,die in socialisti sche kringen gold als één van de methoden om tot gelijkwaardiger kansen voor iedereen te komen, door het kabinet-Van Agt uit de boeken is geschrapt. Een aantal beleidsoverwegingen uit de regeringsverklaring spreekt aan. Ze liggen merendeels in de sociaal-economische sfeer. De veevernomen benadering'dat de sociale uitkeringen een goede zaak zijn" indien ze maar terecht komen bij diegenen die ze werke lijk nodig hebben"wordt in de re geringsverklaring vrij vertaald in een streven ernaar dat mensen minder een beroep zullen doen op sociale voorzieningen dan tot nu toe het geval is. Hoe dat in de praktijk wordt uit- gewerkt, is ongetwijfeld een kwestie van langer zicht. In dit verband zijn de opmerkingen over sociaal vrijwilligerswerk inschakeling bij maatschappe lijke activiteiten voor het gemene best natuur, milieu) door lang durig-werklozen eveneens inte ressant, al zal de oppositie niet nalaten de spookbeelden uit de crisistijd op te roepen. Te ver wachten is dat ook de vakbewe ging zich hier niet onbetuigd zal latenevenmin trouwens als bij de getemde vermogensaanwas deling. Vragen te over. De overheidsuitga ven moeten terug, maar de heer Van Agt heeft er nog geen uitge schreven bezuinigingsplan bij geleverd. De sociale minima zul len niet worden aangetast,zegt de regeringsverklaring, maar niet duidelijk is of hierbij slechts wordt gedacht aan waardevast heid, zich richtend op de prijzen, of op welvaartsvastheid, zich richtend op de lonen van de actie ven Da t verschil is niet onbelang rijk, wanneer men bedenkt dat in de periode 1970-1977ondanks de magere jaren daarbinnen, het reële inkomen (dus gecorrigeerd voor inflatie) altijd nog met twin tig procent is gestegen. Met an dere woorden: blijven sociale uit keringen nu gekoppeld aan het minimumloon, of niet? Zolang er van alles nog moet wor den ingevuld, moeten commenta toren het vooral doen met sfeer en taal. Welnu, die twee zaken zijn het duidelijkste van het hele stuk. Wie er nog aan twijfelt dat het tijdperk-Den Uyl ook op dit punt voorbij is, moet ervoor zorgen dat hij vanavond laat de herhaling van Van Agts optreden niet mist 22 pagina's Van de mensen die direct of indirect met het Nederlands elftal te maken hebben twij felt niemand eraan of Oranje plaatst zich zonder meer voor de tweede ronde van het eindtoernooi om het we reldkampioenschap voetbal, dat in juni in Argentinië ge houden zal worden. Uitlatingen van die strekking werden althans geventileerd nadat zaterdagavond in Buenos Aires bekend was geworden, dat Nederland in poule vier (Mendoza) was in gedeeld, samen met Iran, Peru en Schotland. Op het oog inderdaad een bijzonder gunstige loting al is van de kracht van Peru maar nauwe lijks iets bekend. Feit is in DEN HAAG (ANP) - De oefenwedstrijd van het Nederlands elftal tegen Griekenland, die op woensdag 25 januari zou worden ge speeld, gaat niet door. De Griekse voetbalbond heeft dit de KNVB vanmorgen per telex laten weten. De Grieken ,die veertien dagen geleden de KNVB min of meer aanbo den de wedstrijd te houden, deelden vanmorgen mee de strijd niet op een dergelijk korte termijn te kunnen organiseren. 'In de toe komst', aldus de Griekse voetbalbond'zullen wij graag gastheer zijn voor het Nederlands voetbalelftal, maar nu is het te kort dag om de wedstrijd te kunnen houder Het lot lag in de handen van een drie-jarige. Ricardo Texeira, kleinzoon van FIFA- voorzitter Havelange, mocht za terdagavond in Buenos Aires de 'loting' verrichten voor het we reldkampioenschap voetbal 1978. elk geval wel, dat poule vier beduidend minder sterk be zet is dan bijvoorbeeld poule één waarin Argentinië, Ita lië, Frankrijk en Oostenrijk moeten gaan uitmaken welke twee landen er over gaan naar de tweede ronde. Het lot was wereldkampioen West-Duitsland ook gunstig gezind. Alleen Polen lijkt voor de Duitsers een tegen stander van kaliber. Mexico en Tunesië kunnen niet als zodanig aangemerkt wor den. In de nationale competitie oogstte Feyenoord veel lof bij zijn optreden tegen PSV 'maar' zoals Wim Rijsbergen stelde, 'wat heb je eraan als je uiteindelijk toch met lege handen blijft staan'. Want dat bleef Feyenoord, waar door de achterstand op de topploegen weer groter werd. Ajax en Twente haal den vernietigend uit. Beide ploegen wonnen het thuisduel (tegen res pectievelijk Utrecht en NAC) met 6-8. Op regionaal niveau ver speelde UVS in de laatste se conden van het duel tegen Aalsmeer zijn kans op de pe riode-titel. Na een boeiend treffen verloor UVS onver diend met Z-2. Zaterdag- eerste-klasser Quick Boys had de hulp van een paar honden nodig om hek- kesluiter De Zwervers van zich af te houden. RCL en Noordwijk zakten wat weg.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1