Toenadering over Sinai, maar impasse blijft Antarcticaeen continent vol tegenstellingen Oplossen crisis Italië bijna zeker onmogelijk Ongeluksdag voor Ghandi Manifest in Der Spiegel van Wolf Bierman Park noemt namen en bedragen slapen onder irisette-dons ZATERDAG 14 JANUARI 1978 v Corruptie VS: SEOEL (UPI) - Als de Ameri kaanse onderminister van justitie en zijn staf over tien dagen uit Zuid-Korea in Washington te rugkeren, zal het nieuwe aan klachten regenen tegen zittende en voormalige leden van het Congres die zich door de zaken man Tongsun Park hebben laten omkopen. Park, een vermogend makelaar in rijst, was in Washington werk zaam als chef van de Zuidko- reaanse 'lobby* die het Congres probeerde te bewegen tot een zo gunstig mogelijke politiek ten aanzien van zijn land. Hij heeft dat gedaan door te smijten met geld, dure cadeaus en ongehoord gulle partijtjes. Toen deze bom van corruptie eind 1976 barstte week Park eerst naar Londen, la ter naar Zuid-Korea uit. De Amerikaanse justitie heeft de 42-jarige zakenman op 36 punten aangeklaagd. Deze aanklacht zal echter worden geseponeerd krachtens een regeling waarbij Park vrijuit Gaat in ruil voor een verklaring in Seoel en een latere getuigenis tijdens de strafproces sen tegen de parlementariërs die uit zijn ruif hebben meegegeten. De regeling houdt in dat de diepste wortels van de zaak niet worden blootgelegd, aangezien Park-die naar de algemene overtuiging werkte in opdracht van Seoel - niets hoeft te zeggen over de ban den met zijn regering of andere overheden. Park werd gisteren voor het eerst aan de tand gevoeld door onder minister Benjamin Civiletti en twee officieren van justitie. Congreslid Bruce Caputo, een Ne- wyorkse Republikein, mocht de openingsverhoren bijwonen en toonde zich na afloop "diep ge schikt". De kwestie blijkt veel breder in het congres te hebben doorgevreten dan Caputo op grond van het vooronderzoek - en de al uitgebrachte aanklach ten - had aangenomen. CAIRO, TEL AVIV (UPI/Reuter) - Egypte en Is raël hebben in Cairo overeenstemming bereikt over het beginsel van verdeling van de Sinai in drie zónes, maar de impasse over de toekomst van de joodse nederzettingen bleef, zo hebben militaire functionarissen meegedeeld. De Israëlische minister van defen sie, Ezer Weizman, keerde voor overleg met premier Rabin naar Jeruzalem terug, een groep on derhandelaars onder leiding van generaal-majoor Abraham Ta- mir, hoofd van de afdeling plan ning van het leger, achterlatend. Bij aankomst in Tel Aviv zei minis ter Weizman dat beide partijen elkaar iets genaderd waren maar dat vrede nog ver weg was. 'De weg is zeer lang'. Hij noemde de sfeer van het overleg met zijn Egyptische ambtgenoot, Mo hammed Gamassi, goed of schoon er een grote kloof bleef 'Wij zijn aan het begin van de weg. Ik begrijp dat er een zekere mate van ongeduld is, maar de problemen die voortvloeien uit 30 jaar vijandschap kunnen niet in 48 uur worden opgelost'. Weizman bevestigde dat er over eenstemming was bereikt over de vorming van drie zones in de Si- na! - een zóne van uitgedunde troepen, een gedemilitariseerde POLITIE VAN ZUID-AFRIKA BOYCOT BLAD „THE STAR JOHANNESBURG (UPI) - Poli tiebureaus in geheel Zuid-Afrika hebben instructie gekregen geen inlichtingen te verstrekken aan journalisten van het grootste Zuidafrikaanse dagblad, 'The Star', zo heeft een andere krant, 'The Citizen', gisteren bekend gemaakt. Hoofdredacteur Harvey Tyson van het geboycotte blad zei dat hy al leen maar via een van zyn ver slaggevers van de instructie had gehoord. Hij voegde hieraan toe dat hij afwachtte of het hoofd van de polite, generaal Gert Prinsloo, zo beleefd zal zijn een uitleg te geven. Deze generaal wilde zelf geen commentaar geven. Volgens het artikel in 'The Citizen' was de gewraakte instructie maandag jl uitgegaan. Aanlei ding hiertoe was een klacht die generaal Prinsloo bij de persraad had ingediend over een hoofdar tikel in The Star' van 5 januari. Daarin werd gezegd dat de politie zelf de wet scheen uit te maken en dat zij kennelijk niet voor haar daden rekenschap behoefde af te leggen tegenover de bevolking. zóne en een bufferzone van de VN-macht. Over de bijzon derheden moest men het nog eens worden. Weizman zei dat hij zijn overleg met Gamassi volgende week dinsdag of woensdag zou hervatten. Veel zou afhangen van wat er ge beurde in de politieke commissie van de ministers van buiten landse zaken van Egypte, Israël en de V.S. die maandag in Jeru zalem haar besprekingen begint. In verklaringen die via radio-Cairo werden uitgezonden, zei minister Gamassi dat Egypte niet afweek van zijn verwerping van de handhaving van joodse nederzet tingen in de Sinai. 'Ons stand punt is dat de voortdurende aan wezigheid van deze nederzettin gen op Egyptisch gebied de vrede zal tegenwerken'. Gamassi dat 'overeenstem ming was bereikt inzake be paalde beginselen maar dat dit bij andere beginselen niet het geval was. Daarom was het niet moge lijk tot bepaalde besluiten te ko men die zouden kunnen worden bekendgemaakt'. Hij wilde hierop niet nader ingaan en zei slechts: 'Wij zijn nog aan het be gin van de weg'. Beslissend stadium President Sadat zei gisteren dat het vredesproces nu een beslissend stadium doormaakt of in gevaar Hij zei dat de kwestie van Israëli sche nederzettingen en zelf beschikking voor de Palestijnen de oorzaak waren van het huidige gevaar voor het vredesinitiatief. Welingelichte Palestijnse kringen hebben meegedeeld dat Algerije, Syrië en Irak volgende week in Algiers overleg op hoog niveau zullen houden om het radicale front tegen Egypte's vredesini tiatief te versterken. Partijleiders uit de drie landen zul len stappen bespreken om Irak weer in hun midden te krijgen. Dat zou dan moeten leiden tot een tweede anti-Sadat-top die in de eerste week van februari in Bagdad zou worden gehouden. De eerste top kwam op 5 decem ber in Tripoli bijeen. Daar liep Irak weg omdat het de houding van de andere deelnemers te ge matigd vond. ADVERTENTIE BRlNK Luchtverwarming /H hmmmmmMseasssemi Uw installateur: LUCOTHERM B.V.-ALPHEN a/d RIJN Postbus 337, Kalkovenweg 58,Telefoon (01720) 2 03 00 Boksen - Rob Czabania, de Rot terdamse bokser die ooit geen li centie verkreeg (medische gron den) maakt op 30 januari zijn profdebuut. In Schiedam bokst hij tegen de Belg Beuselinck. Wielrennen - Na de eerste neutrali satie heeft René Pijnen samen met zijn Westduitse koppelge- noot Gert Frank de leiding in de zesdaagse van Kopenhagen. Peffgen/Fritz staan tweede. Premier Andreotti BERLIJN (DPA) - Volgens de Oostduitse filosoof Wolfgang Ha- rich - allesbehalve een lakei van partij of regering - is het ge ruchtmakende manifest van 'Oostduitse dissidenten' ge schreven door Wolf Bierman, de zanger/tekstschrijver die vorig jaar door de DDR werd uitgesto ten. Het manifest wordt in afleveringen gepubliceerd door het West duitse weekblad 'Der Spiegel'. Het blad schrijft de tekst toe aan ontevreden elementen binnen de Oostduitse eenheidspartij SEO. Der Spiegel brengt het manifest als een collectief werkstuk en heeft laten doorschermeren dat de redactie op zijn minst enkele auteurs kent. De publiktie heeft de betrekkingen tussen beide Duitslanden nog stroever gemaakt dan ze de laatste tijd toch al waren. De DDR zag er een complot in van de Westduitse inlichtingendienst, gooide met de traditionele nazi- modder naar vooraanstaande Spiegelmedewerkers en trok de accreditering van Der Spiegels Oostberlijnse correspondent in. Wolfgang Hanich, die van 1957 tot 1964 gevangen zat wegens 'sa menzwering' tegen de Oostduitse staat, is aan gene zijde van de muur tot dusver de enige intel lectueel die zich over het mani fest heeft uitgesproken. Al enkele dagen geleden zei Harich dat het stuk, op grond van de gebruikte formuleringen, onmogelijk kon zijn geschreven door mensen die in de SED iets betekenen. Een nadere bestudering van het taal gebruik - een merkwaardig mengsel van nu eens marxis- tisch-leninistische dan weer maoïstische termen - heeft Ha rich tot het aan zekerheid gren zende vermoeden gebracht dat het stuk aan Biermann moet worden toegeschreven. Harich vertelde dat het manifest wemelt InterveJitie VS maakt het er niet beter op ROMR (UPI) - De Amerikaanse interventie, bedoeld om de communistische partij te 0®u^J^n\~PtEp"hiPd0ev^ndHSp weren uit de Italiaanse regering, heeft een oplossing van de huidige crisis in Italië niet gemakkelijker gemaakt, zo is de indruk van de waarnemers in Rome. Als de communis ten, al dan niet uit eigen keuze, terugkeren in de oppositie zal het vormen van een meerderheidsregering erg moeilijk worden. Biermann, die sinds het verlies van zijn staatsburgerschap in Ham burg woont, wees Harichs tek stanalyse daar gisteren resoluut van de hand. Hij wilde inhoude lijk niet verder op Harichs be schuldiging ingaan. Misvormde vissen Premier Andreotti heeft aange kondigd dat hij maandag presi dent Leone zal meedelen dat zijn regering niet'meer beschikt over de voorwaardelijke steun van communisten, socialisten en re publikeinen, die de christende mocratische minderheidsrege ring anderhalf jaar hebben ge doogd. Gisteren hield de rege- ring-Andreotti haar -naar alle waarschijnlijkheid laatste - ka binetsberaad in het Chigi-paleis in Rome. Volkomen onverwacht benoemde Andreotti gisteren nog nieuwe hoofden voor de drie burgelijke en militaire inlich tingendiensten, en de con traspionagedienst. De verklaring van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse za ken van donderdag, waarin met klem wordt gewaarschuwd tegen deelneming van communisten in Westeuropese regeringen, heeft de linkse partijen in de gordijnen gejaagd en ook de christende mocraten in verlegenheid ge bracht. De Amerikaanse ambassadeur Gardner wees de communisti sche kritiek op de Amerikaanse politiek van de hand, toen hij gis teren in Rome terugkeerde van een bezoek aan Washington. De Franse communistische partij neemt de Amerikaanse waar schuwing hoog op en spreekt var» ontoelaatbare inmenging. Zij vraagt zich af of de 'tijden van de ergste onderwerping aan Was hington' terugkeren. Het com munistische dagblad L' Huma- nité brengt het bericht onder de kop „Amerikaans dictaat aan Rome Ook de socialistische partij spreekt van een 'betreuren swaardige inmenging' in de bin nenlandse zaken van andere lan den. kundigen op het gebied van de milieuvervuiling in Japan heeft onlangs het bestaan gecon stateerd van misvormingen bij talrijke gevangen vissen in de Baai van Osaka. Deze misvpr- mingen zouden te wijten zijn aan verontreiniging van het zeewater door kunstmeststoffen zo meldt het Japanse Dagblad 'Mainisji'. Na onderzoekingen was gebleken, dat de afwijkingen, in het bij zonder in de ruggegraat, ontstaan zijn tijdens de groei van de vissen en dat de kunstmeststoffen af komstig zijn van de landbouwers in de omgeving. ADVERTENTIE NIEUW DELHI (AFP/UPI) - Een 50-jarige man is gisteravond in Nieuw Deihi gearresteerd, toen hij zich met getrokken pistool een weg baande naar de auto waarin ex-premier Indira Gandhi stapte. De man werd door de menigte overmeesterd en door een agent gearresteerd. Mevrouw Gandhi had eerder op de dag een dagvaarding ontvangen om op 19 januari te verschijnen voor de eenmanscommissie van ex-rechter Shah, die een onderzoek instelt naar eventuele exces sen tijdens de noodtoestand. Woensdag weigerde mevrouw Gandhi onder ede te getuigen voor de commissie, en liep de zaal uit. Daarop maakte Shah een proces aanhanging omdat weigering om te getuigen strafbaar is volgens de Indiase wet. Na ontvangst van de nieuwe dagvaarding liet Gandhi's advocaat weten dat ze erover zal nadenken. bijna 1 miljoen aan prijzen v'/Xv t Ik Lïk H Lb.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten MCMURDO (UPI) - Het Zuidpool- continent Antartica is niet alleen uniek vanwege de spectaculaire tegenstelling tussen zijn vrijwel ongenaakbare schoonheid en ge nadeloze wreedheid. Het is ook het enige continent waar de mens nooit oorlog heeft gevoerd. Toch zijn in het gebied, dat groter is dan Europa en Amerika samen, meer mensen een gewelddadige dood gestorven dan een door na tuurlijke oorzaken, want de eeuwige vorst zorgt ervoor dat er vrijwel geen ziektekiemen voor komen. Het continent zit vol met tegenstel lingen, hedentendage we) in de allereerste plaats doordat men sen die politiek gesproken diametraal tegenover elkaar staan er harmonieus samenwer ken in een warmte en een com fort, die slechts een paar centime ter verwijderd zijn van tempera turen van bijna 40 graden onder nul die hun bloed in een paar se conden zouden kunnen doen be- Het beroemt zich erop de goedkoopste en meest zuidelijk gelegen bar in de wereld te heb ben, namelijk een bij de Zuidpool, waar een bier, een whisky van twaalf jaar en cognac niet meer kosten dan 60 cent, maar zelfs bij deze eenheidsprijs kan de rekening voor een hele nacht nog wel eens oplopen tot 90 a 100 gulden, want de nacht be gint in april en eindigt in sep tember. Antartica is een land waar mensen per dag vier maaltijden verorbe ren zonder aan te komen, want de felle kou staat er borg voor dat de calorieën sneller verdwijnen dan bij enig dieet. Dan is er nog het unieke ver schijnsel van massale slapeloos heid dat zich 's zomers voordoet, want dan blijft het onafgebroken licht. Antart ica laat zich voorts voorstaan op het hebben van de meest ex clusieve club in de wereld, de „150-graden club", anderzijds vindt er nog steeds ruilhandel plaats, want een exemplaar van het tijdschrift „Playboy" waar Amerikanen over plegen te be schikken kan op het grote Russi sche station Vostok altijd nog worden omgezet in een paar Rus sische viltlaarzen. Voor de Ker stuitgave hebben de Russen graag een bontmuts over. Het continent wordt bedekt door een ijskap van bijna 3000 meter, die voortdurend in beweging is, maar toch kunnen er volgens geolcgen enorme hoeveelheden olie, gas en kolen in zitten. Wetten zijn er niet, zodat er ook niemand kan worden uitgewe zen. Voor iemand die zou, willen vluchten is er ruimte genoeg in het gebied dat 14 miljoen vierkante kilometer beslaat en bestaat uit grote vlakten, brede valleien en 5000 meter hoge bergketens. Daar zou hij zich makkelijk kunnen verbergen, maar het zou nog maar de vraag zijn of hij in dit meest vijandige klimaat in de wereld langer dan een paar uur in leven zou kunnen blijven. De vlaggen van 19 landen wappe ren boven Antartica, maar het gebied is van niemand. Er is nog nooit gepoogd dit meest primitieve van alle landen te ko loniseren, maar toch huisvest het aan de pool de allermodernste wetenschappelijke apparatuur inbegrepen computers. Zijn bewoners, die er meestentijds maar kort verblijven, hebben het hoogste I.Q. per hoofd van de be volking in de wereld. Het is het enige continent in de wereld waar meer academici zijn dan mensen met een diploma van de middel bare school. Er bevindt zich meer wetenschappelijk talent dan op enige universiteit en er wordt meer vreedzaam onderzoek ver richt dan in welke hoofdstad ter wereld ook. Bovendien is het de enige landmassa in de wereld waar het doen exploderen van kernbommen uitdrukkelijk is verboden. De milieuwetgeving is er strenger dan waar ook ter wereld. Lijken dienen absoluut buiten worden verbrand en geürineerd wordt in verzegelde vaten. Voor de jacht op walvissen en robben die een eeuw geleden nog zonder enige beperking werden gejaagd zijn thans speciale vergunningen no dig. Wetenschapsmensen uit alle delen van de wereld onderzoeken ieder hoekje van het gebied, maar ge bruiken daarvoor tegenwoordig in plaats van de slee vrijwel alleen nog maar hefschroefvliegtuigen en dergelijke zodat ze in een paar seconden afstanden kunnen af leggen waar de vroegere ontdek kers uren of zelfs dagen over de den. Tegenwoordig is Antarctica de kinderbox van de geleerden, die een ware strijd voeren om het ge bied in zijn oerstaat te houden. Er zijn antracietkolen gevonden, de olie- en gasvoorraden zouden die van Alaska overtreffen en som migen menen ook dat er winbare hoeveelheden uranium voorko men. Maar voor de commerciële winning van delfstoffen op het continent is nog geen cent uitge geven, want deze winning is in 1959 totaal verboden. Op misschien af en toe de vrouw van een walvisvaarderkapitein na placht een vrouw een van de zelfzaamste vormen van leven in Antartica te zijn. Maar dit is niet meer zo. Vrouwelijke weten schapsbeoefenaren overwinte ren er thans ook geregeld en vooral in het drukke zomersei zoen begint de vrouwelijke be volking in de verschillende on derzoekingsstations tegenwoor dig flink op te lopen en in Vostok bij de geomagnetische pool ko men er ook steeds meer Russin- Antarctica is zowel de grootste woestijn in de wereld als grootste mogelijke bron van zoet water. Al kent het vergeleken met be paalde andere gebieden in de we reld betrekkelijk weinig neer slag, het continent draagt toch 95 procent van de ijsvoorraad in de wereld en daarom wordt nage gaan of het als bron voor water voor het noordelijk halfrond zou kunnen fungeren. Ijsbergen die van de kap afbreken zouden naar droge gebieden in Australië, Afrika en het Mid den-Oosten moeten kunnen worden gesleept, zo menen sommigen. Een ervan, de groot ste die ooit in de moderne ge schiedenis is waargenomen, meet 65 bij 33 kilometer. Eerst een ware uitdaging voor avonturiers en ontdekkers, is An tarctica thans een doelwit voor toeristen, die 's zomers per cruise-schip Antarctica doen of ook met Air New Zeeland, Quan- tas en Pan American vanuit Nieuw-Zeeland en Australië ex- cursievluchten maken over het continent die in totaal twaalf uur duren. In tegenstelling tot het Noordpool gebied met zijn rijke rendierkud den en vele soorten pelsdieren van poolhaas tot poolbeer kent het Zuidpoolgebied geen leven op de robben en de pinguins in een smalle kuststrook na. Voor de kust van dit desolate deel van de wereld is het leven in zee echter rijker dan waar ook. Eerst kwam de mens er voor traan en robbenpelzen, maar sommige geleerden menen dat de hoeveel heid van naar schatting 1 Va mil jard ton aan kleine kreeftachti- gen ofwel krill in deze wateren een van de grootste voorraden eiwit in de wereld vormt, zo zelfs dat volgens visserijdeskundigen met treilers van de bodem van een aantal zeeën in het gebied per jaar meer eiwit zou kunnen wor den binnengehaald dan thans alle vissers in de wereld samen doen. De levenssyclus van het krill wordt dan ook bestudeerd om na te gaan hoeveel er van zou kunnen worden gevangen zonder de bron uit te putten. Bij een ander project is een gat ge boord in een 400 meter dikke ijs laag die een zogenaamde „verlo ren zee" al ongeveer 120.000 jaar bedekt. Via de tv-camera's die werden neergelaten heeft men reeds bepaalde lagere vormen van leven in deze zee ontdekt die 800 kilometer van de pool ligt en al vele duizenden jaren totaal van het daglicht is afgesloten, terwijl men ook al aanwijzingen meent te hebben gekregen voor de aan wezigheid van de kleine kreef- tachtigen, al is het boorpunt nog 320 kilometer verwijderd van de rand van het ijsdek. Het leven van de meesten van de 800 mensen die in het Zuidpool gebied de wetenschap dienen verschilt maar weinig van dat van midden in de winter in bijvoor beeld de Amerikaanse staten Noord- en Zuid-Dakota een een Canadese provincie als Alberta. Het vermaak moeten bin nenshuis gezocht worden. Maar voor het doorkomen van de lange winters zonder gek te wor den terwijl je - net als een pop in een cocon - opgesloten leeft in door ijs overdekte verblijven, hebben ze het wel makkelijker dan vroegere expedities als die van Shackleton en Robert F Scott, die een boek drukten of to neel maakten. In het Amerikaanse McMurdo zo wel als aan de zuidpool beschikt men over uitstekende bibliothe ken, stereo, nachtvoorstellingen - films moeten tegen het eind van de winter meestal worden her haald - goede radioverbindingen met de buitenwereld, een bow ling-baan en zelfs een gesloten tv-circuit, terwijl de verveling van de winters voorts wordt doorbroken door feestpartijen, „handjedrukken", volleybal, schaken en een officieel diner op 21 juni. Maar uniek in de geschiedenis van het gebied blijft de „150-graden- club" van de Zuidpool, waar' in gewijden in de sauna blijven tot de temperaturen tot het uiterste is opgevoerd om vervolgens met alleen schoenen aan de sneeuw in „Geen van hen kan dagen erna meer dan alleen maar fluisteren", zo zie een van hen die vorig jaar overwinterde. „De weefsels van hun keel en stembanden krijgen kennnelijk een klap van de kou - evenals andere vitale delen van hun lichaam". Het record van viermaal het stoombad uit en zo de sneeuw in staat op naam van een zwaar geta toeëerde man van de Amcri- k.i.in-e marine en werd vijfjaar geleden gevestigd.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9