CNVniet onredelijk FNV: niet genoeg Watersporters pakken de trein naar Boot 78 in Düsseldorf. Voor een vriendenprijsje van f49,50. Actie wil meer Chileense muur schilderingen BUITENOM Kabinet worstelt met koopkracht-garantie (1) BINNENDOOR Regeringsbeleid tarieven vrije beroepen ZATERDAG 14 JANUARI 1978 BINNENLAND PAGINA L< DEN HAAG (SP) - De regering lijkt geen kans te zien om de koopkracht volledig te handha ven voor inkomens van 55.000 tot 60.000 gulden. Dit uitgangspunt, opgenomen in het regeerakkoord tussen WD en CDA, zou niet haalbaar zijn vanWege de enorme bezuinigingen op overheids uitgaven die dan nodig zijn. En er is ook niet voldoende geld om via belastingmaatregelen die garan tie te geven. Op de departementen van econo mische zaken en van financiën worden daarom nu studies uitge voerd over de vraag wat wél haal baar is, zo wordt ons vanuit het kabinet bevestigd. Hoe die becij feringen zullen uitpakken staat nog niet vast. Maar in elk geval zullen de inkomens tot 30.000 a 35.000 gulden er niet op achter uitgaan en wordt geprobeerd om de pijn voor de categorie daar net boven zo beperkt mogelijk te houden. De Federatie Nederlandse Vak beweging zegt niet verbaasd te zijn over het feit dat de koopkracht-garantie voor inko mens tot 60 mille „onder tafel is verdwenen". Volgens de grootste vakcentrale van ons land is dat het gevolg van het feit dat het re geerakkoord „gevaarlijke tegen strijdigheden" bevat. Want naast de koopkracht-belofte wordt ook uitgegaan van verruiming van rendementen van ondernemin gen. Om beide doelstellingen te bereiken zou „een enorme am putatie in de collectieve en so ciale voorzieningen moeten plaatsvinden, en zouden vele miljarden meer bezuinigd moe ten worden, dan het regeerak koord WD/CDA voorschrijft". Om te bereiken dat in elk geval de lage en middengroepen er met hun inkomen niet op achteruit gaan staat de regering ver schillende instrumenten ten dienste: uitstel van de voor ko mend voorjaar aangekondigde aardgasprijs- en huurverhoging, bijbetaling waardoor de werkge verspremies niet of minder hoe ven te stijgen, en loonsubsidie. Door Theo de Jong Voor dit doetis 2,5 miljard gulden beschikbaar, waarvan 1,5 miljard al door het vorige kabinet is inge vuld. Vast staat dat de nieuwe re gering in elk geval het bedrijfs leven wil steunen vanwege de stijging van het minimumloon per 1 januari. VVD-fractieleider Rietkerk heeft al aangkondigd dat ook de snelheid waarmee het peil van de sociale uitkeringen omhoog gaat (de in dexering) wat afgeremd zou kunnen worden. Daarnaast vindt hij dat het ziekteverzuim sterker moet worden aangepakt door het dragen van „een verantwoord stukje eigen risico". Beperking van de groei van het ambtenare napparaat en b\j de universitaire personeelsbezettingen zijn an dere bezuinigingsmogelijk heden. Mondial 78 Vonk (2) Vandaag wordt dan in dat frisse Argentinië de loting gehou den voor de Mundial 78, de allerhoogste voetbaleer. Journalisten hebben zich de afgelopen maanden gelukkig niet onbetuigd gelaten om ook eventjes verder te kijken dan naar de kwaliteit van de doelpalen in Mendoza. Ik wijs op de voortreffelijke stukken van Pim Stoel in deze krant en ik mag ook nog refereren aan een uitstekend artikel in de HP van deze week. Terwijl straks op de voetbalvel den slag zal worden geleverd volgens de oude tradities van Von Clausewitz, die destijds al zei dat "voetbal is voortzet ting van de diplomatie met andere middelen", mag worden aangenomen dat op de tribunes niet louter vuurwerk en zevenklappers zullen worden afgeschoten. Ook al hebben de Argentijnse machtshebbers - volgens dat HP-artikel - de interessante noviteit om alleen maar kaar tjes te verkopen op vertoon van een persoonsbewijs, toch mag daar niet met zekerheid uit worden geconcludeerd dat er niet een Montenero door de tourniquets glipt en zoals bekend is, zeker wan neer honderden miljoenen via de tv-camera meekijken, het leven kort maar de roem lang. Zelfs na die aardige loting van heden blijf ik Cruyff dus ge lijk geven. Welnu, wat ligt er in een derge lijke vonkenregen meer voor de hand dan dat we al dat creatief geweld uitleggen voor gewone aardse sterve lingen met hun gebreken en hun kijkvergunning? Nou en dat doet Mies dus. Aad deed het trouwens al een beetje. Bij de NCRV schijnt er trouwens ook iemand zich warm te lo pen langs de zijlijn. Nu die programma's over an dere programma's zo'n on verbiddelijk succes blijken, ontbreekt er nog maar één ding aan mijn kijkgeluk: een programma over prog- ver andere prog- Verval Dat is geloof ik wel verval. Je leest een buitenlands boek en je moet steeds weer een be paald woord in een dictio naire buitenlands-Neder lands opzoeken. Daartoe be hoort - geloof ik opnieuw - dat je steeds weer het hoofd breekt over de vraag, of je hét oliepeil van je automotor nou moet controleren 's morgens in alle kou we vroegte, voor datje wegrijdt, of juist omge keerd, pas nadat je vele kilo meters aan de luchtveron treiniging hebt bijgedragen. Trouwens, de keren dat ik me heb uit laten leggen datje bij een slip moet "tegensturen" of juist niet, zijn ook legio. Ik weet het nou nog niet. Dat stemt mij allemaal nogal somber. i Mundial (2) piano Met dat soort evenementen wordt volgens de beste lessen van de massapsychologie de spanning aangebraden, ver volgens na enig sudderen in het vet gezet en na enige tijd opnieuw zachtjes op het vuur in de pan gedeponeerd. Vrolijk stemt mij echter de we tenschap dat deze week mijn piano wit geschilderd is. Hij was oud, zwart en had de na galm van een verwende ver ongelijkte dikke zangeres. Snel en goedkoop over land naar de 9e Internationale Botententoonstelling in Düsseldorf (21 t/m 29 januari 1978). Voor f 49,50 (kinderen t/m 11 jaar half geld) haalt u een gekombineerd trein/toegangskaartje bij de onderstaande stations. Amersfoort, Alkmaar, Amsterdam CS, Delft, Dordrecht, Den Haag HS/CS, Haarlem, Gouda, Hilversum, Leiden,Utrecht CS en Rotterdam CS. Televisie Jan de Troye, programmacommis saris televisie van de NOS, deelde mee dat ook hij na een eerste con tact niets meer van de Zuidmo- lukse gemeenschap heeft ge hoord. Hij wees erop, dat door de actualiteitenrubriek op de televi sie al veel aandacht aan dc Zuidmolukse zaak is besteed. Toch worden ook in televisie kringen nog de mogelijkheden bekeken van een specifiek op de Zuidmolukkers afgestemd prog ramma. Maar wanneer dat even tueel tot stand zou komen, was voor hem nog een vraag. De opwinding over het al of niet geplaatst zijn van Nederland in de eerste cate gorie is daarvan een prachtig voorbeeld. Tegenstellingen werden voor een ogenblik vergeten, het volk groept pa triottisch bijeen, een egel stelling wordt opgetrokken jegens het boze burengebeu ren en vooral tegen die vi- leinige Italianen en hun knecht Havelange, die zo lomp aan de orde der dingen meenden te kunnen ramme len. Nederland let op uw saeck. We are the champions. Er is een heilige viervuldig- heid om voor te sterven: West-Duitsland, Brazilië, Ar gentinië en Nederland. In dat mooie Meyendel met zijn flora en zijn pannekoeken hangen kwistig leerzame bordjes aan de takken. Dat kan helemaal geen kwaad, want de ene abeel is de andere niet en al die mensen die heb ben doorgeleerd voor botani cus of mooië-lettersschilder moeten ook leven. "Eik" zag ik ergens licht wiegen op een lichte zucht. Het was niet ver van de parkeerplaats en dat kan niet toevallig zyn. De tijd lijkt mij nabij voor een bordje "boom". Daar moeten we niet mee wachten tot gans het volk zijn gebladerde vrienden in de tuin heeft ge sloopt om daar zo'n originele ouwerwetse nep-lantaarn voor in de plaats te zetten. Vonk (1) Creativiteit werkt als een vonk, een wonder dat overspringt van de ene programmamaker - want daar heb ik het nou in eens over - op de andere. i de bril jante tv-programma's. Daar zijn we het toch allemaal wel over eens, mag ik aannemen. De ene vondst nog flitsender dan de andere. Het verbaast een ingewijde dan ook geenszins dat in het vele eta ges tellende vergadergebouw binnen de Verboden Stad van Hilversum nog heel laat alle lichten branden. Waar raken wij al die scheppingskracht kwijt, zo peinst men daar, zullen alle stoppen niet door slaan als Loes weer een nieuwe bril op zet? Het me dium is de boodschap, zeggen we vrij vertaald MacLuhan na en wie denkt er bij het aan schouwen van Jos Brink niet aan een grote boodschap? Een witte piano in je kamer. Dat is de big life. De tinkelende ijsblokjes in de gin fizz. Je vrouw in de kleren van Jacky O. En veel grote groene luie planten. Bij de conventies rond mu ziekinstrumenten vergele ken, zijn de mores van een oude-herensociëteit een ke ten van lichtzinnigheid. Een piano dient zwart te zijn dan wel van een soort bruin hout, waarmee doorgaans slechts crematoria worden betim merd. Rode of groene zie je nooit, behalve in zo'n boven vermeld creatief tv.-prog- ramma, maar dan krijg je er wel gelijk Marie-Cécile Moerdijk bij cadeau. Neem een viool, de fluitketel mag elke tien jaar een grote beurt krijgen van steeds weer een nieuwe generatie vorm gevers, de viool is sinds de Middeleeuwen alleen maar een beetje magerder gewor den. Kleuren ho, maar, ik heb in een muziektempel in de Derde Wereld nog wel eens groene cello in de foyer zien staan, maar dat bleken ach teraf asbakken. Die witte piano bij mij in de huiskamer is dus werkelijk een doorbraak. Een nieuw begin. Toch eens proberen of ik eindelijk na 28 jaar oefe nend en overspannen buren die Mondscheinsonate d'r feilloos uitkrijg. Portret De Churchills verdienen ons eerbetoon dat zij een schilderij van Sir Winston, geschenk van parlementsle den, al snel hebben laten ver nietigen omdat ze er niks aan vonden. Voor zo'n daad is moed nodig. Ik haal die ge ribbelde kandelaar, tot mate rie geworden ellende gauw naar beneden, als tante Fien, de schenkster, op bezoek komt. Wie zou hem aan gru- zelementen laten vallen, we tende dat tante Fien alles ziet? Churchill zei tegen de beeldend kunstenaar, je schildert me toch niet als buldog? Een overbodige vraag. Moest hij soms een tekkel worden? Was Schmelzer in die jaren in Westminster dan al zó popu lair? HAN MULDER De leden van de Chileense schildersbrigade El Frente: makers van de omstreden schildering in Utrecht. Volgende week komen ze in Leiden hun tweede schildering maken in de universiteitsmensa. AMSTERDAM - Het centrum vooi Chileense cultuur in Amsterdam wil dit jaar opnieuw Chileense kunstenaars in ballingschap naar ons land halen voor het maken van een aantal muurschilderin gen. De bekladding van de om streden Chileense muurschilde ring op de schutting van het hoofdbureau van de Utrechtse politie doet daar niets aan af, al dus gistermiddag het centrum tijdens een persgesprek. Onder leiding van Chileense kun stenaars zijn tot nu toe in ons land zes muurschilderingen gemaakt: in Amsterdam, Groningen, Lei den, Den Haag en Utrecht. Tot nu toe is alleen de muurschildering in Groningen met financiële steun van de overheid tot stand gekomen. De overige schilderin gen, die alle politiek van aard zijn, konden pas worden gemaakt na geldinzamelingsacties van plaat selijke Chili-comités en buurtbewoners. De muurschilderingen worden gemaakt door zogenoemde Chi leense schilderbrigades, die vooral ten tijde van wijlen de Chileense president Allende tot grote bloei kwamen. Na de om wenteling in Chili in 1975 gaat het de Chileense kunstenaars bij zonder slecht. Met name de hon derden muurschilderbrigades werden verboden met het gevolg dat een aantal uitweek naar het buitenland. In Europa werken nu een tiental van deze brigades in ballingschap. Utrecht worden gesloopt in verband met de nieuwbouw van een hoofdbu reau, die over enkele jaren zal be ginnen. De schildering, die een indruk geeft van het Chileens verzet tegen dic tator Pinochet, was om zijn poli tieke inhoud een doorn in het oog van het Utrechtse politiekorps. De schildering is tótv-vee keer toe door onbekenden beföad. Don derdag heeft de Chileense kun stenaarsgroep geprobeerd de schildering te "restaureren". De groep heeft later die dag ook een gesprek gehad met Utrechts bur gemeester H. Vonhoff. Het Chili-comité in Utrecht heeft inmiddels aangekondigd dat men dag en nacht bij de schilde ring zal gaan posten om te voor komen dat zij voor de zoveelste keer wordt beklad. Vlissingen B en W van Vlissingen hebben tot grote teleurstelling van diverse groepen geweigerd een muur schildering te laten aanbrengen door een groep Chileense kun stenaars. Het Anjer-fonds had al twee duizend gulden beschikbaar ge steld voor dit doel. Deze zomer radioprogramma voor en door Molukkers HILVERSUM - De NOS is voor nemens nog dit zomerseizoen, waarschijnlijk al met ingang van 1 juni, een begin te maken met een radioprogramma voor en door Zuidmolukkers. Dit heeft de programmacommissaris ra dio, Tom Nieuwenhuijsen, giste ren bekendgemaakt tijdens de veertiendaagse openbare be stuursvergadering van de NOS. Er is thans een stafmedewerker aangewezen om de nodige voor bereidingen voor dit programma te treffen. Hoe het er zal gaan uit zien en hoe lang het wordt, zijn nog punten van bespreking. „Het zal in ieder geval worden ge maakt op basis van journalistieke maatstaven", aldus Nieuwen huijsen. De betrokken stafmedewerker zal in de eerste plaats contact opne men met de ministeriële in- spraakcommissie, die zich met de Molukse zaak bezig houdt. Die heeft overigens, zo zei Nieuwen huijsen, na eerder gevoerd over leg met de NOS niets meer van zich laten horen. UTRECHT - Het deze week aangekondigde rege ringsbeleid om de tarieven van de vrije beroe pen in de hand te houden kan weinig instem ming vinden bij de Federatie Nederlandse Vak beweging. Bij het Christelijk Nationaal Vak verbond echter wordt gesteld dat de percenta ges waarmee de tarieven dit jaar mogen stijgen op het eerste gezicht niet onredelijk zijn. Wel is het CNV verbaasd dat er nog zo weinig bekend is over de opbouw van de tarieven dat daarnaar speciale enquêtes nodig zijn. De FNV constateert dat de minis ters Van Aardenne (economische zaken) en Albeda (sociale zaken) bij hun poging om de stijging van de tarieven aan banden te leggen niet uitgaan van het principe, dat de meest draagkrachtigen in onze samenleving grote bijdragen moeten leveren aan de oplossing van de sociaal-economische pro blemen. De FNV vreest een prijzen- en tarieven beleid, dat niet beantwoordt aan haar opvat tingen. Het aangekondigde beleid houdt volgens de FNV feitelijk in, dat de particuliere tarieven (van bijv. artsen, notarissen, makelaars) minimaal met 4,5 procent zullen stijgen. Het tarievenbeleid komt er naar de opvatting van de FNV op neer, dat de inkomensontwik keling van de vrije be roepsbeoefenaren vrijwel de zelfde zal zijn als die van de ge middelde werknemers en daar zelfs nog boven uit kan gaan als in de loop van het jaar extra verho gingen van enkele tarieven wor den toegestaan op grond van de uitkomsten van de aangekon digde enquetes. De FNV wijst hierbij op de uitspraak van minis ter Van Aardenne, dat een derge lijke extra verhoging niet on waarschijnlijk is. Volgens de FNV (ruim één miljoen leden in loondienst) was een gro tere beperking van de vrije tarie ven op zijn plaats geweest. Te meer omdat via het tarievenbe leid slechts ten dele de inkomens van de vrije beroepsbeoefenaren beïnvloed kunnen worden. De FNV meent verder, dat de bete kenis van de enquetes naar de ta rieven van de vrije be roepsbeoefenaren, gerelativeerd dient te worden. Aan de uitkom sten van de onderzoeken kan niet meer dan een marginale beteke nis worden gegeven, gezien de grote geheimzinnigheid rond de inkomens van de betrokken groep tot nu toe en de grote pro blemen, die steeds naar voren zijn gebracht bij objectieve po gingen om enige statistische in formatie hierover te krijgen. Zoals gemeld zal economische zaken toezicht houden op de en quetes, die overigens in eigen be heer van de vrije beroepsbeoefe naren worden uitgevoerd. Het CNV is verbaasd dat speciale enquetes nodig zijn. Het christe lijk vakverbond herinnert er aan, dat al in de interim-nota inko mensbeleid '75 van de toenma lige ministe van sociale zaken Boersma minister is gemaakt van de werkgroep inkomens vrije be roepsbeoefenaren. Aangekon digd werd toen, dat er zo snel mo gelijk een onderzoek zou worden gedaan naar de inkomens van de vrije beroepsbeoefenaren. In een voorlopig commentaar op de donderdag aangekondigde maat regelen met betrekking tot het in toom houden van de vrije tarie ven zei CNV-bestuurder H. van der Meulen, dat nooit iets bekend is geworden over eventuele resul taten van dat onderzoek. Hij noemde het een goede zaak, dat de vrije beroepsbeoefenaren nu via enquetes onder druk worden gezet. Voetbal - De Tunesische voetballer Tarak Bhiab is gisteren in Abid jan door het weekblad Afrique Sports gekozen tot Afrikaans voetballer van het jaar. Voetbal - Real Madrid speler An tonio Camacho is gisteren geope reerd aan zijn kniebanden. De in ternational, die voornamelijk be kend staat door zijn meedogen loze schaafwerk, zal vrijwel zeker niet met Spanje in Argentinië aantreden. Burgemeester en wethouders van Utrecht hebben gisteren besloten iflU| de omstreden muurschildering een Chileense kun- "'üir' stenaarsgroep op een schutting APELDOORN - Met het aansteken van deopen haard heeft prinses Margriet vanmiddag het wijkcentrum in de Ven. Het besluk^geldt 'tot ^het Apeldoornse wijk De Maten geopend. De plaatselijke notabelen kijken goedkeurend toe. moment waarop de schutting zal

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7