gebeuren Afwachten wat er kan Her-oriëntatie Een andere bemanning Christelijk geloof voor islamieten heel vreemd ZATERDAG 14 JANUARI 197; GBBZHHBB2I (Van onze redactie geestelijk leven) Wanneer je als kerk wat wilt doen om het bestaan van de gastarbeiders - vaak mohammedaan - iets menselijker te maken, moet daar dan ook een bedoeling tot evangelise ren achter zitten? Moetje een islamiet over God vertellen zoals het christendom Hem belijdt, en zegje op die vraag ja, hoe doe je dat dan? Oproep tot het vrijdagmiddag-gebed. De in 1975 opgerichte vereniging „Gospel for Guests" heeft met die vraag niet de minste moeite en ziet hier een duidelijke taak voor christenen liggen. Uit een jaar verslag van de vereniging deze zin: „Wij geloven heel bewust, dat God er een bedoeling mee heeft, buitenlandse werknemers, van wie er tallozen moslim zijn, op onze weg te brengen". De studiegroep „Christendom-Is lam" van de Raad van Kerken in Soest distancieert zich resoluut van zon vanzelfsprekende bena dering. Zij ziet zelfs van een di recte zendingsopdracht af. Waarde leden van deze groep het in ieder geval over eens zijn, is dat het christendom met name pre sent moet zijn in praktische hulp aan de buitenlandse arbeider. Ze zijn wel bereid verantwoording af te leggen van hun inspiratie. En die putten zij uit de boodschap van de bijbel. Maar Frans Dicks, lid van de groep, verwacht voor lopig niet, dat daarom gevraagd wordt. Turkse halte Siet de Vries - Delhaas vertelt in „Weerwoord", het blad van het Landelijk Centrum voor Gere formeerd Jeugdwerk, van een uitnodiging aan gastarbeiders in Soest en omgeving. Die stond in een uitgave van de plaatselijke Raad van Kerken onder de titel „De Turkse Halte". „Waarde vrienden, Ir Nederland, en Turkije wonen mensen die God aanbidden. In Turkije willen deze mensen zich aan de wil van God overgeven zoals die aan Mohammed is geopenbaard en door hem werd opgetekend in de Koran. In Nederland noemen de mensen die God aanbidden zich christe nen, omdat zij zich willen richten naar de persoon van Jezus Chris tus, zoals zij hem uit de bijbel kennen.. Welnu vrienden, de christenen van Soest nodigen u uit voor een ontmoeting". In Indonesië zijn kortgeleden heel wat gevangenen vrijgelaten. Het gaat om mannen en vrouwen, die na de coup van 1965 gearresteerd werden en gevangen gezet. Een proces kregen zij niet. Hun grote aantal werd als een goedkoop voorwendsel gebruikt; de be schuldiging was in vele gevallen niet goed te formuleren, laat staan te bewijzen. Welke invloed een beweging als Amnesty International op hun vrijlating heeft gehad, weet ik niet, en ook kan ik niet beoorde len, of en in welke mate onze rege ring in haar kontakten met die van Indonesië de vrijheid der ge vangenen bevorderd heeft. Alle beetjes zullen ook hier wel gehol pen hebben. Maar daarbij wil ik niet langer stilstaan Veranderd Wat moet het zijn om na zo'n lange isolatie in het gewone leven terug te keren! Stel u een man voor, die op het moment van zijn arrestatie een gezin had, bestaande uit Nadat enkele kerken in Soest al een paar jaar incidenteel iets voor gastarbeiders hadden gedaan, zoals een voorlichtingsavond van een zendingscommissie over de islam, hulp bij acute nood en het bevorderen van een betere ziekenzorg, resulteerde een ge sprek met de werkgroep „Buitenlandse werknemers" in de oprichting van een instuif, waar gastarbeiders een deel van hun vrije tijd zouden kunnen doorbrengen. Bij de opzet van de instuif ging men uit van de le vensgewoonten der moslims. Groeiend begrip De werkgroep wilde in dat gesprek met de kerken wel weten, of deze met hun instuifprojekt soms ook „kerkelijke bedoelingen" had den. „Hoe zien jullie de relatie tussen christendom en islam? Willen jullie in gesprek komen met de moslims, met respect over en weer, of gaan jullie onder hen zending drijven in de klassieke zin van het woord?" De kerken heten er geen twijfel over bestaan, gewoon praktisch met de instuif te willen beginnen en later eventueel die principiële vraag aan de orde te zullen stel len. De uitnodiging aan de buitenlanders ging dan ook ver gezeld van de verzekering, dat' het de kerken er niet om te doen was, zielen voor het christendom te winnen. Wel verklaarden zij zich bereid, ook tot een wer kelijke ontmoeting en tot ge sprek te komen. Inmiddels is de studiegroep „Christendom-Islam" opgericht. Bij de kerken leeft namelijk het besef dat zij de vraag hoe hun po sitie is met het oog op de verhou ding tussen christendom en is lam, eenvoudig niet kunnen ontlopen. De groep, die bestaat uit tien mensen (nog geen mos lim), heeft voorlopig ten doel, kennis over de islam te vergaren en zich daarnaast te bezinnen op de eigen boodschap. Het is de be doeling, binnenkort ook een moslim in de gesprekken te be trekken. De groep vindt dat no- vrouw, zoon van 12, dochter van 10, dochter van 7 jaar. De zoon is nu getrouwd en heeft twee kinde ren, de middelste dochter heeft ook twee kinderen en de jongste heeft er al drie. De vrouw is ouder geworden, mager en ziek van de ellende. Zijn vader en moeder, die nog niet zo oud waren, toen hij gevangen genomen werd, zijn beiden dood. De stad waar hij woonde is veranderd, groter, voller. Deze man moet zich geheel opnieuw oriënteren; alle verhoudingen zijn veranderd. Heroriëntatie is moeilijk. Koningschap De boodschap waarmee het Nieuwe Testament opent is een oproep tot dig om al iets zichtbaar te maken van een groeiend begrip tussen beide wereldgodsdiensten. Klap in gezicht Zijn de leden van de vereniging „Gospel for Guests" - Siet de Vries had met de secretaresses ervan, beiden lid van de „Ge meente van Christus" in Win terswijk, een openhartig gesprek - ervan overtuigd, dat de buiten landse werknemers door God zelf naar Europa zijn gezonden om hen zo met het evangelie van Christus in aanraking te brengen, Frans Dicks van de Soester stu diegroep noemt het zonder meer „broodroof' als men de gastar beider wil ontrukken aan wat hem hier nog is overgebleven. „Maatschappelijk heeft hij het al moeilijk genoeg. En als God een gezicht heeft, is het een klap in dat gezicht om Hem als oorzaak van de gastarbeid aan te duiden". Iedere moslim is diep doordrongen van zijn eigen waarde en van de betekenis van de eigen cultuur. De islam speelt een allesbeheer sende rol in zijn dagelijkse leven. Alle buitenlanders zijn hier ont worteld. Het enige wat zij hebben meegebracht is hun geloof. die moeilijke heroriëntatie. Je moet erkennen, dat de kennis die je van de wereld meende te heb ben verouderd en geheel ontoe reikend is. Je moet open staan voor een nieuwe situatie en bereid zijn te leren leven in een nieuwe stijl. Zowel de wegbereider van Jezus als Jezus zelf heeft geroepen bekeert u, want het Koninkrijk Gods is nabij gekomen. Ik zou dat woordje "koninkrijk" liever weergeven met "konings chap". God laat zich als koning gelden vlakbij; niet ver weg in de hemel oefent Hij zijn konings chap uit, maar vlakbij de men sen,op aarde. En het feit,dat deze koning naast je komt wonen, is een dwingende reden tot her oriëntatie: alle verhoudingen zijn anders geworden. Deuren dicht Een voorname reden voor „Gospel for Guests" om op straat gastar beiders aan te spreken en te pro beren met hen over Jezus te pra ten, hun traktaten aan te bieden en hen uit te nodigen voor een samenkomst, is dat het in Turkije zelf heel moeilijk, zo niet onmo gelijk is, het evangelie te verbrei den. Alle deuren blijven daar dicht. Wordt iemand er christen, dan verliest hij zijn baan. Ook in ons land worden moslims uit de eigen gemeenschap gestoten als zij zich tot het christendom heb ben laten bekeren. In Duitsland schijnen bekeerde Turken nog een beetje te worden opgevangen. Maar als ze naar hun land teruggaan, is „het gebed" nog het enige wat zo'n gos pelgroep kan doen. Dat gaven de beide secretaresses, Ria Sletering en Hannie Dunnewold, Siet de Vries graag toe. Ze hebben daar geen zorgen over. „Op dat mo ment moet je je vertrouwen op Hem stellen. Deze mensen weten dat ze vervolgd worden als ze te ruggaan. Maar God zal wel voor zieningen treffen. Wij moeten het niet gaan organiseren". Kansen Misschien denkt u: ik merk er niet veel van. Dat kan. Misschien zit u wel in de kelder en wat buiten ge beurt dringt daar nog niet door. Misschien kunt u die nabijheid van de koning niet zien, omdat u zich bij een koning iets heel an ders had voorgesteld. Zo ging het tenminste met vele mensen in Je zus' dagen. Zij dachten, dat het koninkrijk erg spectaculair en zeer definitief zichtbaar zou wor den. Maar wie bereid was zich opnieuw te oriënteren, merkte dat met Je zus' optreden de verhoudingen veranderd waren en verder ver anderd werden. Er kwam nieuwe hoop; er kwamen nieuwe kansen. Tot die heroriëntatie, die nog veel moeilijker is dan wat de vrijge laten gevangene doormaakt, worden wij uitgenodigd, als wij lezen: "bekeert u, het koningschap van God is vlakbij u gekomen". J. M. Vlijm Zulke opvattingen treft men be halve in buitenkerkelijke chris telijke groepen ook wel binnen kerken aan. De ervaring van de Soester gespreksgroep is dat er kerkelijke mensen zijn die elke dialoog met de islam uit den boze vinden. Er moet waar dat maar mogelijk is zending gedreven worden, en dat liefst op de be proefde manier. Vreemde vragen De groep in Soest pleit juist voor meer praktische vormen van verkondiging, zoals die instuif van de Raad van Kerken. En dan moet je maar afwachten wat er verder nog kan gebeuren. Dat betekent overigens niet, dat in die sfeer het onderwerp „gods dienst" angstvallig wordt verme den. Maar, zegt Wim van den Bergh, ook lid van de groep, de mensen die daar komen zijn om te beginnen helemaal niet ge wend aan onze manier van „theologiseren". Dat is óns van huis uit meegegeven. Daarom moet men zich eerst degelijk voorbereiden op een gesprek over zulke zaken. „Als we werkelijk zinnig willen praten, moeten we ons eerst ver diepen in de betekenis van de is lam". De buitenlanders kunnen dat in hun gebrekkige Neder lands niet goed overbrengen. En al studerend op wat de islam nu eigenlijk is, komen de leden van de groep er ook achter wat chris tenen precies te vertellen heb ben. Je moet je dus ook verdie pen in het christendom zelf. En dan kom je voor vreemde vragen. Wat islamieten bijvoorbeeld in het geheel niets zegt, is de „opstan ding". Ook dat Jezus „Gods zoon" wordt genoemd, het chris telijke leerstuk van de „Drieëen- heid" (Vader, Zoon en Heilige Geest) en de „onbevlekte ontvan genis van Maria" zijn geloofs elementen waar zij vreemd tegen aan kijken. Begin je daarover, dan kun je er wel op rekenen dat het gesprek gauw doodloopt. Al je zen dingsdrang wist het feit niet uit datje uit twee sterk verschillende ervarings- en geloofswerelden komt. Feest na vasten Voorlopig zijn de kerken van Soest die elkaar in deze dienstverlening aan buitenlanders hebben ge vonden bezig te formuleren hoe zij het christelijke geloof onder één gemeenschappelijke noemer kunnen brengen. Dat is al heel moeilijk. Ze willen voorzichtig beginnen met iets te zeggen over een betere toekomst, dus over de christelijke hoop. „Hoop" is een centraal gegeven in de chris telijke godsdienst. Bovendien is dat concreet te maken. Het doel van de Soester groep is op dit ogenblik vooral: in bredere kring belangstelling wekken. Als er meer zichtbaar begrip wil groeien tussen beide levenssfe ren, dan zal dat met name moeten gebeuren in het leven van alle dag. Op straat, op het werk en in de bus. En ook in de manier waarop christenen reageren als hun van moslimse kant gevraagd wordt, een ruimte voor hun ge bed beschikbaar te stellen. Zo'n gelegenheid is er in Soest ge komen. Het gevolg was, dat de gespreks groep een uitnodiging kreeg om het feest na de islamitische vas tenmaand, de Ramadan, bij te wonen. En dan maar afwachten wat er nog verder kan gebeuren.... Kerk moet niet alles centraal bedisselen Toen de Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt Buiten Verband te Groningen, ontstaan in 1965 na de afzetting van ds. A. van der Ziel in de „gewone" vrijgemaakte kerk, vorig jaar op haar eentje vrouwelijke ambtsdragers ging toelaten, nam haar Enschedese zuster haar dat zeer kwalijk. Ze schreef „Groningen" een brief op poten, met als voor naamste grief dat op deze manier de eenheid van het kerkverband wel ernstig in gevaar was gebracht. De strenge zuster vindt de kwes tie van de vrouwelijke ambtsdrager zo ingrijpend, dat een plaatselijke kerk er van moet afzien, een eigen weg in te slaan. Dat is een zaak van de regionale en lan delijke vergadering. Gronin gen had haar zucht naar plaatselijke onafhankelijk heid laten prevaleren boven de onderlinge gemeenschap. „Is dat nu liefdevolle broederschap?" „Opzienbarend" In Groningen tilt men er niet zo zwaar aan. Het antwoord dat Enschede heeft gekregen is nogal laconiek. Ze vinden daar de toelating van de vrouw tot de ambten he lemaal geen aangelegenheid waarin alle plaatselijke ker ken één lijn moeten trekken. Er is volgens Groningen geen sprake van, dat een verschil in praktijk tussen de plaatse lijke kerken de onderlinge gemeenschap zou moeten schaden. En zo'n verschil kan zonder be zwaar ook de vrouwelijke ambtsdrager betreffen. Gro ningen wil nog wel toegeven dat het een „opzienbarend" besluit is geweest, maar het is niet, zoals Enschede het noemt, „ingrijpend". De in deze kerken aanvaarde „kerkregering", presbyteriaal (niet-priesterlijk) van aard, wordt er niet het minst door aangetast. „Het kerkelijke scheepje blijft in dezelfde koers; het heeft alleen een wat anders samengestelde be manning gekregen". Terechtwijzing Op haar beurt wijst Groningen haar verstoorde zuster te recht; ze laakt de aloude nei ging tot strakke uniformiteit op allerlei ondergeschikte punten en tot het toekennen van beslissingsmacht aan de „landelijke vergadering" over veel te veel zaken. Deze landelijke vergadering komt juist op 4 februari in Wezep bijeen. De regio Har derwijk heeft al gevraagd, via een commissie de vragen rond de vrouwelijke ambtsd ragers te gaan onderzoeken. In de Leidse regio heeft deze kerk plaatselijk-regionale gemeenten in Alphen aan den Rijn, Katwijk, Lisse en Oegstgeest. Zangdienst. Zondagmiddag om 5 uur wordt in de Bevrij dingskerk (Mongomerystraat) te Leiden, met ds. M. H. Boogert als voorganger, een zangdienst gehouden, waarin een groot koor uit Katwijk aan den Rijn onder leiding van Jac. Colijn medewerking verleent. The Lord's Folks. Vanavond om 7 uur doet de jongerengroep „The Lord's Folks" mee aan een eucharistieviering in de rk kerk aan de Herensingel te Leiden met als thema: „Samen bou wen". Samen. De hervormde ge meente en de gereformeerde kerk in Hillegom houden in het vervolg gemeenschappelijke avonddiensten. In januari en februari in de hervormde kerk, in maart en april in de gerefor meerde kerk, enzovoort. In de wintertijd beginnen de dien sten om 5, in de zomertijd om 7 uur. Vrouw. In Denemarken wordt een 42-jarige vrouwelijke dominee, moeder van twee kin deren, veldprediker. De lege rleiding piekert nog over de vraag of zij een rok of een broek zou moeten dragen. LEIDEN-Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Bouhuys, 11.45 oec. studentendienst, Marekerk 10 ds. Lagerwey Den Haag, 5 ds. Blenk Woubrugge, Mar. kerk L. Mors 10 ds. Koolstra; Merenwijk 9.30 en 11 ds Hortenius; Bethl. kerk Drifstr. 10 ds. Honnefte L'dorp, opendeurdienst, mmv koor uit Voorschoten; Bevr. kerk ZW 9 ds. Boogert, 5 zangdienst: Vredeskerk 10 prof. dr. De Jonge; Waalse kerk 10.30 ds. Ribs; Acad. Z. 10 ds. Brederveld; Diac.huis 10.30 ds. Hemmes; jeugdkapel Vredeskerk 10; psych. ziekenh. En degeest 9 prot. dienst, 10 rk dienst; Pe- trakerk Sur.str. 10.30 dienst voor doven, hr. V. d. Veen. Geref. Kerk: Zuiderk. 10 ds. Spilker Leusden, 5 ds. Prins Den Haag; Petrakerk 10 ds. Bouma te Noordwyk, 5 ds. Hortensius; O. Vest 10 ds. Hofman, 5 ds. Koolstra; Mar. kerk L. Mors 10 ds. Koolstra. 5 ds Sijtsma; Bevr. kerk ZW 10.30 ds. Sijtsma, 5 zangdienst; Groenh. 10 ds. Prins; De Mirt 10 hr. v. Garderen; Mierennest 10 hr. Spijker; Merenwijk zie herv.; Petrakerk 10.30 dienst voor doven, hr. V. d. Veen. Dole rende Noodgemeente Groot Leiden (Pieterskerkstraat 1): 9 en 5 hr. Oosting, Leersum. Geref. Kerk Vryg. (Herengracht 70): 10 dienst, 3 ds. Zomer. Chr. Geref. Kerk (Steenschuur 9): 10 en 5 prof. dr. v. Genderen, avondmaal. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl. kerk Drif- straat): 11.30 en 5.30 Evang. Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgracht): 10.15 ds. Happee. Remonstr.-Doopsgez. Gem. (Pieters kerkstraat 1): 10.30 ds. Kuipers. Baptistengemeente (O. Rijn 3): 10 ds v. Mameren. Evang. Christengemeenschap (Middel stegracht 3): 10 hr. Dikkes. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoeterw. singel 21): 5 nam. hr. Sprei). Evangeliecentrum Zijlsingel 2: 10 hr. Leeflang, di. 8 hr. Zijlstra, vrijd. 8 jeugdsam. Pinkstergemeente (O. Rijn 3): 3 ds. Twillert. Leger des Heils (Hooigracht): 10 en 7.30. Nieuw-Apost. Kerk(H. Rijndijk 24): 9.30 en 4, wo. 8. Christian Science (Steenschuur 6): 1U.3U. Kerk van J. Chr. v. d. Heiligen der L. Dagen (Steenschuur 6): 1015. Oud Kath. Kerk (Zoeterw. singel): 10. Vrij Kath. Kerk (Vreewijkstraat): 10.30 Zevende dagsadventisten (Lokhorstk.): elke zat. 9.45 tot 10.45 gesprek, 11-12 prediking. Rooms-Kath. kerken: Merenwijk zat. 7 zond. 9.30 en 11; Haagweg zat. 7, zond. 9, 10.45,12 en 6.30; Steenschuur zat. 10 en 7, zond. 8.30, 10, 1130, 6 en 7; Lammen- schansw. zat 7, zond'9, 10.30, 12 en 6; Haarl.str. zat. 7, zond. 9.30,10.45,12.15 en 6.30; Rijndijk 281 zat. 7, zond. 9.30 en 11.30; Boshuizerl. zat 7, zond. 9.30, 11 en 12.15; Herensingel zat. 7, zond. 8.30, 9.30 en 11. ABBENS - Herv. Gem.: 9.30 ds. Den Harder, 7.30 ds. Carstens. AARLANDERVEEN - Herv. Gem.: 10 ds. Wolthaus, avondmaal, 7 hr. Christ, Leiden, Geref. Kerk: 10 ds Vree, 6.30 hr. Tenyenhuis. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 7 ds. De Graaf, Utrecht. R.K. Kerk: zat. 7, zond. 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: Adv. kerk 10 en 5 ds. Bogers (avondrriaal); Kruisk. 10 ds. Hanemaayer (av.); Opst.k. 10 ds. Hoogendijk(av.), 6.30 ds. Hanemaayer; Nabij 10 jeugdk.; GH. Kerk 10.30 dr. v. Santen; De Bron 9 dr. v. Santen, 6.30 ds. Verheul; Ashramcoll. 9.30 dr. Vlijm; Oudsh. weg 10 ds. Oort; Sionsk. 9.30 en 6.30 ds. Verploeg. Geref. Kerk: Mar.k. 10 hr. Tenyenhuis, 6.30 ds. De Ruiter; Sav. k. 10 ds. Koers, 6.30 ds Vree; G.H. kerk 9 hr. Taselaar, 6.30 ds. V. d. Ree; De Bron 10 ds V. d. Ree, 10.30 en 6.30 ds. Verheul Zie ook herv. Geref. Kerk Vrijg.: 8.45 dienst, 6.30 ds. Feenstra. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V.: 9.30 br. Marbus, 3 ds. Sawyer. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Hamstra, Oud Ge ref. Gem. 9.30 en 4, Baptistengem. 10 ds. Koekoek, 6.30 evang. Kits, Volle Evang. Gem. (school Preludeweg) 10 dhr. v.d. Hoorn, Leger des Heils 10 en 6.3C uur, Corn, de Vlamingstr., RK Kerken Bon. kerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30, Piusk. zat. 7, zo. 9,10.30 en 11.45, De Bron zat. 7, zo. 9 en 11.30. BENTHUIZEN - Herv. Gem. 9.30 kand. v.d. Berg, Bodegraven, 6 ds. Arkeraats Katwijk, Geref. Gem. 9.30 en 6 leesd. BODEGRAVEN - Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. De Vreugd, 6.30 ds. Droogers, Salv. kerk 10 dhr. De Haan, 6.30 ds. Voors Poortugaal, Bethl. kerk 10 ds. Richter, 6.30 ds. De Vreugd, Geref. Kerk 10 en 6.30 ds. 't Hart, av. BOSKOOP - Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Omta, De Stek 9.30 ds. Mooy Gouda, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. v. Lan- gevelde, Geref. Gem. 9.30 en 6, Opwek- kingsgem. (Concordia) 9.30, Verg. v. Gelovigen (Nieuwstraat) 9.30 en 5, RK Kerken kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11È)e Stek zat. 5.30. HAZERSWOUDE - Herv. Gem. 9.30 dhr. Goedhart, 6.30 ds. v. Achterberg, Leiden, Geref. Kerk 10 en 5 ds. Versluys, a.v., RK Kerk Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15, Bern. zo. 10, dorp zat. 7, zo. 8,10 en 11.30. HILLEGOM - Herv. Gem. 10 ds. v. Bruggen, 5 ds. Bouma A.dam, Geref. Kerk 10 ds. Flinterman Den Haag, 5 zie Herv., Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. Drayer H.sum., av.-maal, RK Kerk Mart. kerk zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30 en 12.45, Jozefk. zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. HOOGMADE - Herv. Gem. 10 dr. v. Vliet, av., RK Kerk zat. 7, zo. 10. DE KAAG - Herv. Gem. 10 ds. Carstens, av., RK Kerk zat. 7, zo. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Teygeler, 6 ds. Ge braad, Ontm. kerk 10 ds. Gebraad, 6.30 ds. Teygeler, Geref. Kerk 10 ds. Vrolijk, 5 ds. v.d. Horst, RK Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE- Herv. Gem. N. K. 10 ds. Vink, 6 ds. Hovius, O. K. 10 ds. Catsburg, 6 ds. Boer, Ichtusk. 10 ds. Ar keraats, 5 kand. Molenaar, Pniëlk. 9.30 ds. Boer, 6 ds. Catsburg, Gr. v. P. sch. 10 ds. Vroegindewey, Overduin 2 ds. Baas, Geref. Kerk, Vr. kerk 10 ds. Bosman Noordwijk, 5 ds. Vrolijk, Tr. kerk 10 ds. Pijlman, 5 ds. v.d. Werf te Voorhout, Ge ref. Kerk Vrijg. 10.15 ds. Hoff, 3.30 ds. v.d. Haar, Geref. Kerk Vrijg. Buiten V. 8.45 en 7 ds. Roukema, Chr. Geref. Kerk 10 en 5 prof. dr. Velema, Geref. Gem. 10 en 5 dienst, woe. 7.30 ds. Boogaard, Ge ref. Gem. in Ned., do. 19 jan., 7.30 ds. v.d. Berg, Gouda, Volle Evang. Gem. (Voor straat 100) 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gem. 10 ds. Geertsema, 5 zie Geref., Ge ref. Kerk 10 ds. Swierts, 5 drs. Katten- berg V.schoten, open-deur-dienst. LEIDERDORP - Herv. Gem. en Geref. Kerk, Dorpskerk 10 ds. Geursen, Hoofd- str. kerk 10 mevr. v.d. Kolff, 6.30 ds. v. Loenen, Schepp. kerk 9 en 10.30 ds. v. Loenen, 5 ds. Geursen, do. 7.30 avond gebed in Dorpskerk, Baptistengem. 10 er)5 dhr. De Vries, RK Kerk'zat. 7, zo. 9, 10.30 en 12. KERKDIENSTEN :"C] •M LEIMUIDEN - Herv. Gem. 9.30 ds. Van Hoegee te Alphen 7 ds. Hoogendijk (Ridderveld), Geref. Kerk 9.30 ds. Oos, 7 zie Herv., RK Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE - Herv. Gem. gr. kerk 10 ds. v.d. Velden Mydrecht, Paulusk. 10 ds. De Gelder. Geref. Kerk 10 ds. Wolthuis Heemstede, 7 dienst van gebed om de eenheid in Mariakerk, pastor Straathof en ds. De Wit, Geref. Kerk Vrijg. 10.15 en 4.30 ds. Simpelaar, Geref. Kerk Vrijg. Buiten V. 9 en 5 ds. Schuurman, Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. v. Dijken, Ge ref. Gem. 10 en 4 ds. Hakkenberg, woe. ,7.30 ds. Hakkenberg, Oud Geref. Gem. 9.30 en 3 dienst, do. 7.30 dienst, Ma- riènburcht, ma. 8 evangelisatiedienst, ds. Gravendeel, RK Kerken Agatha zat. 7, zo. 8.30,10 en 11.30, Poelhuys zat. 7, zo. 9 en 11.30, Mariak. zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 5.30 en 7, Engelbew. zat. 7, zo. 8, 9.30, 11 en 5.45. NIEUWKOOP - Herv. Gem. 9.30 ds. Oostenbrug Ridderkerk, 6.30 ds. Kool Katwijk, Geref. Kerk 9.30 en 6.30 kand. v. Loo Amstelveen, Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, 2.15 ds. Hamstra, RK Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9, 10.45 en 7. NIEUWVEEN - Herv. Gem. 9.30 ds. Ba- rendrecht, 6.30 ds. Wolthaus, Geref. Kerk 9.30 hr. Knotters, 7 ds. Haspels A.dam, RK Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW VENNEP - Herv. Gem. 9.30 ds. Bouman Katwijk, av., 7 ds. Den Harder, Geref. Kerk 8.30, 10.30 en 4.30 ds. Rang, av., Chr. Geref. Kerk 9.30 en 3 ds. Oos terbroek Opperdoes, RK Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. NOORDEN - Herv. Gem. 9.30 ds. Olie Linschoten, av., 7 ds. v.d. Velden Woer den, Geref. Kerk (Woerdense Verlaat) 10 en 7 ds. Nooteboom, RK Kerk zo. 9 en 10.30. NOORDWIJK - Herv. Gem. Voorstr. 10 dr. Jansen, 7 ds. Keuning, S. Mio 9 dr. Jansen, Hoofdstr. 10 ds. Keuning, av., 7 dr. Jansen, De Rank 10 ds. Hovius, av. 3.30 ds. Arkeraats, Geref. Kerk Hoofd str. 10 ds. Vegh Den Haag, 5 ds. Warnink, Vinkenlaan 9.30 ds. Kooy te H.gom, 4.30 ds. Vegh, st. kerk 11 hr. Van Duin, RK Kerken: Zee 9.30 en 11, Binnen 8, 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT-Herv. Gem. 10 ds. Kalkman, RK Kerk Jozef zat. 7, zo. 10, 11.30 en 6, Viktor zat. 7, zo. 8,9.30,11 en 6, De Zilk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30, S. Maria zat. 7.15, zo. 10, S. Bavo zo. 9.30. OEGSTGEEST - Heiv. Gem. Gr. kerk 10.30 dr. Verdonk en pater Duynstee, oec. dienst, Pauluskerk 10 ds. Sasse, Gem. centr. 10.30 ds. Wagenvoorde, Van Wyckerslooth 4 ds. Perdok, av., Gem. centr. 10.30 ds. Ter Linden, jeugdkerk, Geref. Kerk 10 ds. Vegter, 7 ds. Heemskerk, av., Geref. Kerk Vrijg. 8.45 ds. Simpelaar, 4.30 dienst, Geref. Kerk Vrijg. Buiten V. 8.45 br. v.d. Ven, 4 br. Attema, RK Kerk Will, kerk zat. 7, zo. 9, 10.30 en 12, Bon. kapel zat. 6.30, zo. 9 en 11., Volle Evang. gem. (gem. centr.) 4 hr. v.d. Brugge. OUD-ADE - RK Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gem. 9.30 ds. Lalleman, Geref. Kerk 9.30 ds. De Wit, Lisse, 5 kand. Vis ser A.dam, RK Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN - RK Kerken P. Banden zat. 7, zo. 8, 9.30, 11 en 12.15, M. Pres. zat. 7, zo. 8, 9.30 en 11. RIJNSATERWOUDE - Herv. Gem. 9.30 ds. Stehouwer, 7 hr. Groenendijk, Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, 2.15 ds. Bouw RIJNSBURG - Herv. Gem. gr. kerk 9.30 en 5 ds. v.d. Bogerd, av.-maal, Bethel- kerk 9.30 dr. Bezemer Scheveningen, 5 ds. Rothfusz. H.gom, jeugdd., Geref. Kerk Petrak. 9.30 en 5 ds. Huisman, Im- manuelkk., 9, 10.30 en 5 ds. Damsma, Mar. kerk 9.30 en 5 ds. Baayen, av.-maal, Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Zomer, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. De Joode, Evang. Chr. gem. (aula mavo), 10 br. v.d. Brink, do. 19 jan. 8 op De Zolder evang. Seibel, Oostenrijk, RK Gemeenschap, (aula tuinb. school) zat. 7, zo. 10.30. RIJPWETERING - RK Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv. Gem. 9 en 10.30 hr. Bakker Katwijk, 6.30 dhr. Goedhart, Nieuwkoop, Geref. Kerk 10 ds. v.d. Werf te Voorhout, 5 zangdienst, Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. Rebel, RK Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR - Herv. Gem. 10 en 6.30 ds. Lindenburg, Geref Kerk 10 drs. Fern- hout Alphen, 6.30 ds. Rang N.-Vennep, RK Kerk zo. 9 en 12, Langeraar zat. 7, zo. 10 en 11.30. VALKENBURG - Herv. Gem. 10 en 6.30 ds. Overgaauw, av.-maal, Geref. Kerk 9.30 ds. Gesink Sassenheim, 6.30 ds. Vrolijk, Geref. Kerk Vrijg. 9.30 dienst, 5 ds. Hoff VOORHOUT - Herv. Gem. 10 hr. Hoffe- naar, RK Kerk zat. 7, zo. 9,10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN - Herv. Gem. Dorp 10 ds. Meijering, aula NH 9.30 vic. Bijl Hulp en H. 10 ds. Verheule, De Ark 10 jon- gerend., Geref. Kerk 8.30 en 10.30 ds. De Zeeuw, av.-maal, 5 ds. De Zwart, Geref Kerk Vryg. 10 en 5 ds. v.d. Haar, av.- maal, RK Kerken M. Godskerk zat. 7, zo. 8, 10 en 11.30, Laur. kerk zat. 7, zo. 8.30, 10.30 en 12, aula NK 11. WADDINXVEEN - Herv. Gem. Bethel- kerk 9 ds. Verboom, 10.30 ds. Verwelius, 5 ds. Verwelius, 6.30 kand. v. Harten, Hoekst. 9.30 ds. Lam, 6.30 ds. Verboom Immanuelkerk 10 en 5 ds. Hulst, Geref. Kerk Kr. kerk 10 ds. Modderaar, 5 dr. Wind, Ontm. kerk 10 dr. Wind, 5 ds. Modderaar, Oud Geref. Gem. 10 en 6.30, Chr. Afgesch. Gem. 9.30 en 5 ds. Verloop, Volle Evang. Gem. (Lindengaarde 17a) 9.30, Remonstr. Gem. 10 ds. Hooykaas, RK Kerk Viktor 10, Ontm. kerk 8.30 en 11.45. WARMOND - Herv. Gem. 10 en 5 ds. Den Tonkelaar, RK Kerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR-Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. Van Zanten, bevestiging ds. Steenstra en ds. Steenstra, intrede, 4.30 ds. Tukker, 7 ds. Wiersma, Kievietkerk 10 ds. Wiersma, Messiaskerk 10 mevr. ds. Sijbrandy Den Haag, Dorpscentrum 9.30 ds. Tukker, Geref. Kerk 10 en 5 ds. v.d. Meulen, Zuid 10 en 5 ds. v.d. Kamp, Ned. Prot. Bond 10.30 ds. Werner. WOUBRUGGE-Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Blenk, Geref. Kerk 9.30 ds. Hui zebosch, Steenwijk, 6.30 ds. Booy Lin schoten, RK Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Nicolai, av.-maal, Geref. Kerk 9.30 en 7 hr. v.d. Zwan, Driebruggen, RK Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - Herv. Gem. 10 ds. Schoch, RK Kerken Janskerk zat. 7.30, zo. 9.30, Chr. Dienaarkerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30, Rijndijk Meerburgkerk zat, 7, zo. 10, 12 en 6. ZWAMMERDAM - Herv. Gem. 10 en 6.30 ds. Mostert, av.-maal, Geref. Kerk 10 ds. Lutmers, Gouda, 6.30 ds. Van der Heiden.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4