Renovatie van na-oorlogse woningen nodig Vereniging Koninginnedag in geldnood Het kan morgen weer gebeu ren CDA: BELEIDSPROGRAMMA NA VERKIEZINGEN Kom t als een lawine op ons af Gemeente stimuleert opknappen vervallen particuliere huizen Ouders slachtoffertje traangas overwegen proces Bouw van nieuwe Turfmarktbrag ZATERDAG 14 JANUARI 1978 i LEIDEN - Op zijn laatste ver gadering besloot het bestuur van de Vereniging Konin ginnedag in Leiden na jaren weer eens iets te gaan doen aan ledenwerving. Zo kon elk bedrijf met meer dan tien werknemers, elke winkelier in de binnenstad en elke ad vocaat en arts onlangs een brief in de bus krijgen waarin het verzoek om donateur van de Vereniging te worden. Het bestuur hoopt op die manier een paar duizend gulden te kunnen incasseren. Boven dien werd in de loop van vorig jaar een verhoging aange vraagd van gemeentelijke subsidie. Die resulteerde bij de laatste begrotingsbehan deling in een toezegging van een verhoging met 2000,- voor 1978. Die subsidie zou zonder de verhoging 6900,- bedragen. De Vereniging Koninginnedag teerde vorig jaar 3000,- in; als ze dezelfde festiviteiten zou ondersteunen als in voor gaande jaren, en dat is de wens, zou de Vereniging dit of volgend jaar zeker failliet gaan zonder extra financiële middelen. Er zijn twee oorzaken voor de moeilijkheden bij de Vereni ging. Allereerst heeft men te maken met een sterk teruglo pend ledenbestand. In twin tig jaar tijd liep het aantal le den terug van meer dan duizend tot minder dan vijf honderd. Dat komt voorna melijk door de veroudering van het ledenbestand, voor overleden leden kwamen geen nieuwe in de plaats. De voorzitter van de vereniging vindt het geringe aantal leden beschamend vooreen stad als Leiden; "Als een stad die toch nauwe banden met het Ko ninklijk huis heeft, moet je toch een beetje goed voor de dag komen. We hebben na tuurlijk grote concurrentie van de 3-oktoberfeesten in Leiden, maar de Vereniging Koninginnedag in Leider dorp heeft toch ook nog 150 leden." De andere oorzaak van de slechte financiële positie van de Vereniging is het feit dat steeds meer wijkvereni- gingen bij de Veipniging aan kloppen om subsidie. Tot voor vijfjaar organiseerde de Vereniging als enige de fes tiviteiten op Koninginnedag. Daarna gingen de ver schillende wijkverenigingen ze zelf ze zelf organiseren, waardoor de Verenigind een meer coördinerende en on dersteunende taak kreeg. In het begin waren er vijf wyk- verenigingen, nu zijn dat er al veertien. De Vereniging helpt de wijkverenigingen in het begin met het op poten zetten van de activiteiten op Konin ginnedag, en blijft ze daarna voor een gedeelte subsidië ren. Omdat er steeds nieuwe wijkverenigingen bijkomen, wat de Vereniging op zich een verheugende ontwikkeling noemt, moet er nu ook wel meer geld komen. Om daar voor alleen by de gemeente aan te kloppen vindt het Ver enigingsbestuur niet juist. LEIDEN - Leiden krijgt de komende jaren op grote schaal te maken met de renovatie van naoorlogse woningwetwoningen. Ja renlang is de aandacht vrij uitsluitend gericht ge weest op het oudste, voor oorlogse bezit. De naoor logse woningen werden grotendeels vergeten. De laatste tijd dringt zich steeds sterker de nood zaak op om het naoorlogse woningbezit aan te pak ken. Bij de gemeente heeft men de bui al enige tijd zien hangen. "Het on derhoud van deze woningen komt als een lawine op ons af', laten de ambtenaren Schilder (hoofd afdeling stedebouw en volkshuisvesting) en Kroon (chef afdeling volkshuisvesting) we ten. "Renovatie van deze wonin gen is dringend noodzakelijk", zeggen ze. Men is inmiddels begonnen een schema op te maken van de com plexen naoorlogse woning wetwoningen, die aangepakt zouden moeten worden. Het gaat hierbij vooral om de woningen uit de periode '45-'56. Dat zijn er, verdeeld over de verschillende woningcorporaties, meer dan 6200. Vele woningen van na de oorlog verkeren in slechte staat. Ze date ren uit de tijd van de grote wo ningnood, de periode van de re volutiebouw, toen woningen snel, maar niet altijd even dege lijk en vaak ook niet met de beste materialen uit de grond gestampt werden. De naoorlogse woningnood bracht met zich mee dat het denken en doen zich richtte op de bouw van nieuwe woningen en het onder houd van de gerealiseerde wo ningen veel te weinig aandacht kreeg. Tot '65 was de vergoeding van het rijk aan de corporaties veel te laag. De woningbouw vereniging zitten nu met de er fenis, zij staan voor de renovatie van enkele duizenden woningen. De woningen waar het om gaat, zijn in meerdere opzichten aan reno vatie toe. Naast de slechte staat door het onvoldoende onder houd, zijn veel woningen ook verstoken van hedendaagse com fort, zoals centrale verwarming en een douche. Bij een aanpak van de woningen kan dat gelijk meegenomen worden. Bij de gemeente wil men voorlopig een planning voor zo'n 5 jaar ma ken. "Langer vooruit werken heeft geen zin", zegt ambtenaar Schilder. Over de volgorde van de woningen die aangepakt moe ten worden, moet nog overleg volgen met de woningbouwvere nigingen. "We gaan dat natuur lijk in nauw overleg doen". De renovatie belooft in meerdere opzichten een moeizame zaak te worden. Bij de gemeente is men al blij als men na een aanlooppe riode van zo'n vijfjaar op een aan tal van 300 per jaar zou komen. Hetzelfde aantal als nu bij de vooroorlogse renoyaties bereikt. "Dan zijn we al heel blij als het zover komt", zegt Schilder. Bij de woningbouwverenigingen, verantwoordelijk voor het wo- ningwetbezit, zal men financieel niet direct naar de renovatie van de naoorlogse woningen uit- LEIDEN - De gemeente Leiden wil het opknappen van monumen tale en waardevolle huizen, die in eigendom zijn van particulieren stimuleren. Men wil zo een verder verval van veel Leidse monu menten voorkomen. De meeste monumentale en waardevolle panden zijn in particuliere han den. De gemeente wil het opknappen (restaureren en rehabiliteren) stimuleren door het verbeteren van de financiële voorwaarden. Veel particuliere eigenaren van panden stellen opknappen uit of zien er vanaf door de financiële barrières. Een naoorlogse woning in defruitbuurt (Cronestein). De betonnen omlijst van de kozijnen brokkelt af. kijken. Het rijk vergoedt slechts de helft van de kosten, de andere helft ïpioeten de corporaties uit eigen reserves bijleggen. Bij de gemeente hoopt men dat de corporaties het belang van de na oorlogse renovatie wel snel zul len inzien. Ambtenaren Schilder en Kroon vrezen anders grote vertraging: "Nu zijn we nog een van de eersten, maar als straks de grote steden bij het ministerie aankloppen gaat het niet meer om miljoenen maar om miljar den". In de praktijk heeft men al met één renovatie-plan te maken, de zo genaamde 'Mors 200'. Dit plan - voor 200 woningen in de Lage Mors - toont al aan dat men ook met de bewoners niet makkelijk op één lijn zal komen. In de Mors willen de bewoners een zodanige vernieuwing dat deze op 65.000 gulden per woning komt. "Dat is veel te duur", zeggen de amb tenaren. werd geconstateerd dat ze voor 80% het licht in haar oog kwijt was. Vrijdag werd besloten dat ze opgenomen moest worden. Tot dinsdag heeft ze het buisje gehad het einde van de week zouden we horen of het goed kwam. Het was wel een toestand we hebben de sinterklaasca- LEIDEN - "We hebben tien aagen in spanning moeten zitten. Steeds maar weer die vraag: komt het nog goed. In het ziekenhuis wisten ze het ook niet. We moesten afwachten. Ze heeft vier dagen met een buisje in haar oog gelegen; kon nauwelijks be wegen. Ze werd er helemaal van streek van, wist niet meer waar ze was enzo. Het is op woensdag ge beurd en pas op vrijdag de week daarna, hoorden we dat ze weer normaal zou kunnen zien". De ouders van de dertienjarige Mo nique Webster zijn inmiddels over de schrik heen. Mevrouw Webster was alleen thuis, toen haar dochter op woensdagmid dag 29 november overstuur thuis kwam. Met haar vriendinnetje liep ze in de Pelikaanstraat, toen een paar jongetjes een buisje traangas in haar gezicht gooiden. "Eerst wisten we helemaal niet dat het traangas was", vertelt mevr. Webster. "Ze kwam binnen met een rode wang en ze kon met ha^ar ene oog niets meer zien. We heb ben haar hoofd maar onder de kraan gehouden. Ze had een brandend gevoel en ik wist ook niet wat ik moest toen. Mijn man kwam gelukkig thuis en toen zijn we naar de huisdokter gegaan. Die stuurde ons door naar het ziekenhuis. Ze hebben haar be handeld en we moesten de vol- ■■ïJ&ÊË gende ochtend terugkomen. ümfflÊM Donderdagochtend was het nog Mevr. Webster aan het ziekbed van haar dochter Monique in het Acade- erger geworden. Haar hele wang misch Ziekenhuis. Na tien dagen van spanning was het zeker dat het meisje volledig zou kunnen zien. komen. Ze is ook weer naar school en mag binnenkort weer gaan zwemmen" opgezet. In het ziekenhuis het Hoewel de politie direct de voor raad traangas van de feestartike lenwinkel afin de Nieuwe Rijn in beslag heeft genomen, leeft bij de ouders van Monique toch de angst van herhaling. Niet zo zeer bij hun eigen dochter, maar bij andere kinderen. "We weten" al dus mevr. Webster, "wie het ge daan heeft. Het is een jongen van tien jaar. Ik neem het hem hele maal niet kwalijk. Als ie nou ouder was geweest wel, maar hij heeft het waarschijnlijk helemaal niet beseft. Je moet natuurlijk uit kijken dat zo'n jongen niet met wroeging blijft zitten. Nee, ik neem het die winkel kwalijk. Dat ze dat spul verkopen aan kinde- Zodra in het ziekenhuis het rapport over de behandeling van Moni que klaar is, willen de heer en mevrouw Webster naar de wets- winkel stappen, en de mogelijk heden bespreken om de ompor- teur van het traangas, een Duitse firma, een proces aan te doen om hem zo te dwingen de verkoop van traangas stop te zetten. "Het is gevaarlijk spul", zegt Moni- que's vader, "ook nen. Er zit aceton en chloor dus eigenlijk elk contact met de huid is gevaarlijk". Monique zelf is volgens haar ouders goed doordrongen geweest van het hele avontuur. De dokter heeft haar ook in het begin ge- Mevr. Websten "Ze is nog wel erg voorzichtig op straat en als het hard waait, gaat ze ook niet op de fiets naar school. Dat wil ze zelf niet omdat ze bang is dat dat nog niet goed is voor haar oog. Maar verder doet ze het goed. Waar het ons om gaat: het kan morgen weer gebeuren, zo lang dat spul in de handel blijft. Daar willen we wat aan gaan doen". Beroep Kroon tegen plannen Nieuwstraat LEIDEN - Tegen de gemeente lijke plannen om de Niéuw- straat te reconstrueren en de loop van het verkeer in Panc- ras-West te veranderen heeft Blonks Automobielbedrijf een beroep ingesteld bij de Kroon. De eigenaar van het aan de Nieuwstraat geves tigde bedrijf meent dat de voorgenomen maatregelen "desastreuze gevolgen" zul len hebben, met name voor de benzine-omzet. In het beroepschrift wordt ge steld dat door instelling van eenrichtingverkeer in de Nieuwstraat een belangrijke uitvalsweg wordt afgesneden zonder dat er meer ruimte voor binnenkomend verkeer in de plaats komt; de Nieuw straat zal bij de reconstructie namelijk versmald worden. Verder zouden door het stel sel van eenrichtingverkeer enkele gevaarlijke kruispun ten ontstaan in de wijk. Veiligheid en verkeersaf wikkeling zouden bevorderd kunnen worden door doeltreffend optreden tegen parkeerovertredingen, aldus N. G. Blonk in zijn beroep schrift. De mogelijkheden die de gemeente heeft, zijn overigens beperkt. De financiële positie van Leiden maakt forse bijdragen en subsi dies onmogelijk. De medewer king moet zich beperken tot het verbeteren van de financiële randvoorwaarden. In een uitvoerige nota aan de raad zet het college de beperkte mo gelijkheden uiteen. Voor het op knappen van monumenten en waardevolle panden zien B. en W. mogelijkheden in het verlenen van een gunstige geldlening (re- kening-courant-krediet) en het sneller verlenen van voorschot ten op de gemeentelijke subsidie. De gemeente wil ook het klimaat voor het opknappen van niet- monumentale woningen verbe teren. In deze sfeer denkt men aan het voorschieten van de rijksbijdrage als deze voorlopig is vastgesteld. Deze uftbetalings- procedure wordt in de praktijk voorlopig al gevolgd. LEZERS SCHRIJVEN Asfalteren Naar aanleiding van de vele klach ten uit de burgerij over de over last van vracht- en busverkeer in de stad het volgende: 1) Er wordt veel te woest gereden; 2) De be strating in Leiden is erbarmelijk slecht (zie bij regenval); 3) Leiden moet nodig beginnen met alle straten waar bus- en vracht verkeer rijdt te asfalteren. Dit geeft 70% minder trilling en schade (mooi meegenomen). Het kost veel geld, maar als men in de krant leest dat men van plan is de Mare en de Waardgracht weer open te graven (kosten f8.000.000 gulden), dan kan men beter eerst de straten verbeteren. Dat is toch echt hard nodig, houdt uw stad leefbaar! W. Poppe Meerburgerkade 24b Leiden Verkeer stad-in tien weken over Steenstraat LEIDEN - Binnenkort zal een be gin worden gemaakt met de bouw van een nieuwe Turf- marktbrug. De huidige brug ver keert in zeer slechte staat en is daarom reeds geruime tijd voor het autoverkeer afgesloten. De bouw van de nieuwe brug zal on geveer negen maanden in beslag nemen. volwasse- Gedurende die periode zal het ver keer op de Beestenmarkt en Nieuwe Beestenmarkt daarvan meestal geen hinder ondervin den. Verkeer dat stadsinwaarts rijdt blijft de route Nieuwe Bees- tenmarkt-Beestenmarkt-deel Steenstraat-Blauwpoortsbrug volgen. Stad-uit loopt de route via Blauwpoortsbrug-Beesten (langs het water) en Nieuwe Beestenmarkt. Er is echter een periode van onge veer zeven weken en drie kleinere perioden van één week, dat het verkeer ter hoogte van de Veronicabar slechts gebruik kan maken van één rijbaan. In die pe rioden - zo is het voorstel van de gemeente - zal het verkeer stad- uit de huidige route blijven vol gen, maar zal het verkeer stad-in via de Steenstraat gaan rijden. In verband met de bouw van de nieuwe brug zal er voor het voetgangers- en fietsverkeer een noodbrug worden gebouwd over de Oude Singel ter hoogte van de Lijsbethsteeg-Lange Schei straat. De Turfmarkt, de Oude Vest en de Oude Singel zijn gedu rende het werk aan de brug doodlopend. Om de panden aan deze straten tot bereikbaar te houden zullen diverse verkeers maatregelen worden getroffen. De maatregelen om de verkeersaf wikkeling in de omgeving van de Turfmarktbrug in goede banen te leiden, zullen maandag bespro ken worden in de gemeentelijke verkeerscommissie, die om half vier 's middags begint. LEIDEN - Het college van B en W moet gevormd worden uit frac ties die bereid zijn samen te wer ken op basis van een beleids programma. Dat beleidsprog ramma moet na de verkiezingen door denieuwgekozen raadsfrac ties opgesteld worden. Van dit overleg behoort geen enkele frac tie tegen haar wil te worden uit gesloten. Dat is het standpunt van het CDA over de wijze waarop het college van Ben W voor de periode 1978 1982 samengesteld zou moeten worden. Het CDA heeft deze op vatting neergelegd in het con cept-verkiezingsprogramma dat in de loop van volgende week aan de leden zal worden toegezon den. Het CDA vindt dat een goed werkend gemeentebestuur eist "dat de wethouders uit de be kwaamste leden van de gemeen teraad worden gekozen. Het is ongewenst dat een fractie, die op basis van evenredigheid in het college vertegenwoordigd kan zijn en een bekwaam lid voor dat college kan leveren, daartoe niet in staat zou worden gesteld". De wethouders dienen volgens het CDA-programma voor een be paalde portefeuille gekozen te worden. Het CDA acht het niet gewenst dat de burgemeester, af gezien van diens wettelijke ver plichtingen, openbare netfen- functies bekleedt zonder in stemming van de gemeenteraad. In de huidige situatie is het CDA niet vertegenwoordigd in het college van B en W, dat in 1974 gevormd werd door PvdA en PPR/D'66. Daarvoor namen de partijen, die het CDA vormen - ARP, CHU en KVP - sinds men senheugenis wél deel aan het college. Het CDA pleit er in feite voor om de situatie van een af spiegelingscollege te herstellen, op voorwaarde dat de partijen na de verkiezingen overeenstem ming bereiken over een prog ramma. PvdA en PPR vinden dat een dergelijke overeenstemming vóór de verkiezingen moet wor den bereikt. Het programma, dat nu door het CDA is gepresenteerd, kan nog door de leden gewijzigd worden in een vergadering op 8 februari. In diezelfde vergadering zullen ook de nog te formuleren tien kernpunten uit het programma besproken worden, alsmede de korte samenvatting van beleids visie en stellingname van het CUA Structuurplan In het programma wordt op het ge bied van stadsontwikkeling ge vraagd om een structuurplan dat de gehele stad omvat. Het CDA pleit voor bevordering van het ei gen woningbezit. De wijze van gronduitgifte door de gemeente nag daarvoor geen belemmering vormen en evenmin voor de werkgelegenheid. Woningen van de gemeente moeten op hun ver zoek aan de huurders worden verkocht. Er dient, aldus het CDA, krachtige voortgang te worden gemaakt met de plannen voor binnenstadswijken als Ha ver en Gort, De Camp, Maredorp, Pancras-Oost en de Pieterswijk. Omdat nieuwbouw op open plekken in de binnenstad alleen de woningnood niet oplost, dient onverwijld aangevangen te wor den met de bouw van nieuwe woonwijken elders in Leiden. Het CDA vindt dat de ontwikke ling van bestemmingsplannen voor de Leeuwenhoek, Meerburg en Stevenshofpolder bespoedigd dient te worden. Volgens het concept-programma moet het voetgangersgebied in de binnenstad uitgebreid worden "tot een doelmatig geheel Ter ontlasting van de binnenstad dient een rondweg voltooid te worden, aldus het Christen-De mocratisch Appèl, dat tevens van mening is dat de bouw van ten minste één parkeergarage op korte termijn gerealiseerd moet worden. Op het gebied van volkshuisvesting pleit het CDA voor de bouw van minstens 3000 nieuwe woningen in de komende vier jaar, terwijl een even groot aantal woningen gerenoveerd moet worden. Ook het aantal wis selwoningen moet vergroot wor den. Het woningbeleid moet, al dus het CDA, meer rekening houden met de behoeften van in validen, bejaarden, alleenstaan den en personen die tezamen in één wooneenheid willen wonen. Sporthal Bij fusies en sluitingen vanwege een teruglopend aantal leerlin gen van de scholen, zodat de vrij heid van de keuze voor de ouders op grond van levensbeschou wing enz. behouden blijft. Dit is één van de punten uit de onder- wijsparagraaf van het concept programma. Op het gebied van cultuur pleit het CDA voor de aanwezigheid van een "vast steunpunt" dat stimuleert en coördineert. Voor de actieve en passieve sportbeoefening dient tenminste één nieuwe sporthal op korte termijn gerealiseerd te worden, aldus het CDA. Het noemt het eveneens gewenst dat er in Leiden een manege komt ert wil de mogelijkheden van een camping onderzoeken. Op het gebied van economische za ken pleit het CDA voor de tot standkoming van een econo misch met duidelijke doelstellin gen. Uitgangspunt bij het bin- nenstadsbeleid is "de versterking van krachtige winkelstand, waar toe de binnenstad voor iedereen goed bereikbaar moet blijven". Het CDA wil het gelijktijdig uit voeren van de wekelijkse win kelsluiting bevorderen. Over de taneven van openbare nutsbedrijven merkt het prog ramma op, dat deze zoveel moge lijk kostendekkend dienen te zijn.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3