Dan snij ik nog liever zelf de zitting eruit, Toots draait om eigen as eidse agenda Sater schildert situatie in '17 Stoelenmatter Jan Bodijn: LEIDERDORP - De Oude kern van Leiderdorp bestaat niet louter uit oude geveltjes en huizen van monumentale waarde, ook oude ambachten worden hier nog uitgeoefend. ZATERDAG 14 JANUARI 1978 In de vroege ochtenduren is er iemand in de Hoofdstraat bezig met het uitoefenen van een eigenlijk al vergeten beroep: stoelenmatter. Het is de jonge Jan Bodijn die met dit beroep zijn vader opvolgt in het vijf genera ties oude familiebedrijf, dat on der andere ook in Leiden en Rijnsburg gezeten heeft. Sinds mei vorig jaar heeft Jan de zaak in Leiderdorp voortgezet. Een stoelenmatter die daarnaast nog een technische opleiding gedaan heeft, die hem in staat stelt naast het vlechten van biezen ook ijzer in kunstige vormen te smeden. 'Alles wat oud is trekt me aan. Dat komt denk ik doordat ik met dat idee in de zaak ben opgegroeid. Het meeste wat ik nu doe heb ik van mijn vader geleerd. En die heeft het weer van zijn vader moeten leren. Het goede vlecht werk heb ik door het radicale cor rigeren van mijn vader geleerd. Als ik een zitting te dik vlocht, of ik had de biezen niet strak genoeg in elkaar gedraaid om het vlugger af te hebben, mompelde mijn va- Vroeger was het moeilijk om alleen als stoelmatter je brood te ver dienen. Door de gestegen grond- stofprijzen is dat nu nog steeds een probleem. In een paar jaar tijd is de prijs van de biezen ver dubbeld. 'Daarbij komt nog dat het vinden van biezen van rede lijke kwaliteit een stuk moeilijker is geworden. We moeten er hele maal voor naar Barendrecht', al dus Jan Bodijn. De mensen zien de hoeveelheid werk niet, die ik aan een zitting heb besteed. Je kunt dan ook niet met goed fatsoen het volle uurloon vragen: ze geloven je dan gewoon niet. Daarom ben ik naast het vlechtwerk ook gaan restaureren. Je merkt dat er weer Jan Bodijii waardering komt voor de man die antieke meubels kan repareren. Hij heet dan geen reperateur maar restaurateur. Men wordt zich steeds meer bewust van de waarde die bepaalde meubel stukken kunnen hebben. Zo kwam hier laatst een jongen met een zwaar beschadigd cilin derbureau, dat heel waardevol was. Het had jaren dienst gedaan als kippenhok en nu wilde hij het laten opknappen. Zoiets op knappen is voor mij een dank baar werk. Het is mooi handwerk geweest en dat kan ik weer in ere herstellen'. 'Soms krijg ik meubels die door de meubelmaker' die zo goedkoop Voor spoedgevallen wordt de weekend dienst van zaterdag 10 uur vm. tot zon dag 24 uur waargenomen door de vol gende artsen: wijk 1 (Morswegkwartier, Noord-binnenstad. Noorderkwartier en Groenoord) van zat. 10 uur tot zo. 8 uur H. C. Jasperse, Witte Singel 72, tel. 124961. van zo. 8 uur tot zo. 24 uur M. J. H. van Tol, de Sitterlaan, wijk 2 (Kooi en Merenwijk) 80, tel. 142427, P. L. Tan, Schoenerwaal 13, tel. 210890, wijk 3 (Waard, Professorenwijk en Tuinstad- wijk, zuid-binnenstad) S. Smit, Cobet- straat 43, tel. 130177, wijk 4 (Zuid-West en Haagwegkwartier) van zat. 10 uur tot zo. 8 uur F. Lahr, Zoeterwoudse singel 11tel120347van zo. 8 uur tot zo. 24 uur W. Schellekens, Paganinistraat 24, tel. Leiderdorp-Van zat. 8 uur tot zo. 24 uur S. P. Ouwerkerk, Loevestein 40, tel. 891037, spreekuur zat. en zo. van 12.30- 13 uur op Mefelstraat 184a, tel. 89100. Oegstgeest - J. W. de Haan, Oranjelaan 26. tel. 156505. Voorschoten - Kooij/Van Dam, Baron S. v.d. Oyelaan 3. Warmond - F. Walenkamp, Dorpsstraat 45, tel. 01711-10030. was' onderhanden is genomen. Meestal heb ik er dan nog meer werk aan om. zoiets weer in orde te krijgen dan wanneer zo'n beunhaas niet bezig is geweest. Stoelen met een slecht gevloch ten zitting krijg ik ook wel eens. Het vlechtwerk is door een man netje dat langs de deur is geweest gedaan: onzorgvuldig en slecht. Zoiets durf ik niet met een goed geweten te verkopen: dan snij ik nog liever zelf de zitting eruit', al dus Jan Bodijn. Hij merkt de groeiende belangstel ling aan de mensen die steeds meer bij hem in de werkplaats een kijkje komen i zijn moeilijk te overtui gen van hetgeen je doet; je moet laten zien wat je kunt. Nu mijn werkplaats aan de straatkant zit kan iedereen zien waarmee ik be zig ben'. Wat betreft zijn aktiviteiten in het oude dorp heeft Jan een duidelijk standpunt. Wanneer er iets ge daan moet worden dan is hij altijd bereid om zijn handen uit z'n mouwen te steken 'Ik maak liever dan dat ik praten moet'. Bewijs hiervoor is de lantaarn in de Bruggestraat die hij naar oud voorbeeld gesmeed heeft. Deze heeft hij als bijdrage voor de oude kern aan de gemeente Leider dorp cadeau gedaan. Apotheken LEIDEN - Premier John Vor- ster van Zuid-Afrika zegt in een interview met Dr. John Poorter, hoofdredacteur van het de Zuidafrikaanse rege ring loyale blad "To The Point" een aantal opmer kelijke dingen over de interp retatie van de apartheid in zijn land. Hij is voor de af schaffing van de "kleine apartheid"; verwijt Amerika een "gesanctioneerde poli tiek" ten opzichte van Rhode- siè en zijn eigen land (Byrd Amendment) en neemt het de Amerikaan Young kwalijk, dat hij het racisme als gevaar voor de wereldvrede boven bijvoorbeeld het marxisme c.q. het communisme stelt. Het moet duidelijk zijn, dat groeperingen binnen èn bui ten Zuid-Afrika zich uiterst fanatiek opstellen ten op zichte van een land, dat een dergelijke raciale politiek voert en een premier, die een dergelijke "gekleurde denk wijze" durft te verdedigen. Binnen Zuid-Afrika wordt het "Afrikaans Nationaal Congres" gezien als de groot ste opponent van het systeem en buiten Zuid-Afrika is o.a. de "Boycot Outspan Aktie" uit Leiden zeer actief. Men ageert in sterke mate tegen de in 1952 door het blanke parlement aangenomen "Bantu Act" (Abolition of Passes and Co-ordination of Documents), welker uitwer king in het verleden door de negers net zo denigrerend werd ervaren als de golf van separatisme in Hitiers Duits land t.o.v. de Joden. De pasjes zijn, eufemistisch genoeg, door de Afrikaanse regering onlangs tot "Travel Docu ments" verklaard, maar de raciale beperkingen blijven onverminderd bestaan. Er is nog immer sprake van feodale arbeidsverhoudingen in Zuid-Afrika, waarbij ne gers als "buitenlandse ar beidskrachten" hun eigen land mogen bewerken. Het is daarom niet verwonderlijk, dat ook de cultuur, als creatief uitingspatroon van de mens, gezocht heeft naar wegen om deze wantoestanden aan de kaak te stellen. Daartoe belegden de "Boycot Outspan Aktie" (BOA), Hans van Dam namens de Leidse Schouwburg en de Belgische Toneelgroep "Brabants Kol- lektief Teater" gistermiddag een persconferentie in de Leidse Schouwburg, waar de strekking en betekenis van het toneelstuk "Sizwe Bansi is dood" dat op 28 en 29 ja nuari a.s. m het LAK-theater zal worden opgevoerd, nader werd toegelicht. Aanvanke lijk werd dit, in 1972 door Athol Fugard geschreven to neelstuk over de bizarre leef- en werkomstandigheden van de "Bantoes" (zoals de blan ken de negers consequent en nadrukkelijk sectarisch blijven noemen) gespeeld door de zwarte Zuidafrikanen John Kani en Winston Ntshona. In opdracht van de Zuidaf rikaanse regering werden Kani en Ntshona in oktober 1976 na een voorstelling in Butterworth in de Bantustan Transkei gearresteerd. Onder grote druk van collega-ac teurs over de hele wereld zag de Zuidafrikaanse regering zich genoodzaakt de twee ac teurs weer vrij te'laten. Hen werd het verbod opgelegd "Sizwe Bansi" ooit nog in Zuid-Afrika te spelen. Twee acteurs van de Belgische Toneelgroep "Brabants Kol- lektief Teater" hebben nu de fakkels van hun Zuidaf rikaanse collega's John Kani en Winston Ntshona overge nomen. Reeds vele malen speelden zij "Sizwe Banshi" in onze taal in België. In Nederland spelen zij dit stuk over de rassendiscriminatie o.a. in Leiden en Amsterdam. "Sizwe Bansi is dood" is het verhaal van een zwarte Zuidafrikaan, die in een "blank gebied" wordt gecon fronteerd met de vicieuze cir kel, waarin de pasjes-wet (vm. Bantu-Act/Travel-Docu- ments Act") hem plaatst. De Bantoe kan buiten het zgn. "blanke gebied" geen werk krijgen en hij mag niet binnen het gebied blijven, omdat hij niet in het bezit is van een pasje, dat zijn verblijf in De, Belgische acteurs Dirk Buy se en Ronny Commissaris in "Sizwe Bansi is dood". Zuid-Afrika rechtsgelding en grondwettig maakt. Sizwe vindt op het lijk van een vermoorde zwarte een pas boekje, dat hij z'n eigendom maakt. Hierdoor heeft hij voor zichzelf de mogelijkheid geschapen binnen het "blanke gebied" te blijven. Hij heeft de vicieuze cirkel, die zijn leven was geworden, doorbroken. Dirk Buyse en Ronny Commissaris, twee Belgische acteurs, die het stuk spelen, waren gister middag aanwezig tijdens de persconferentie. Zij voelen nauwe verwantheid met de in het stuk "Sizwe Bansi" aan de orde gestelde problematiek en gaan er vanuit (de ervaring heeft dat geleerd), dat ook tij dens de twee voorstellingen in het LAK-theater een mo gelijkheid tof discussie be staat. Men wil met dit stuk het be- wustmakingsproces met be trekking tot de raciale pro blematiek in Zuid-Afrika in de Westerse Wereld _op gang brengen. "Sizwe Bansi" is één van de wegen daartoe. Het Leids Akademisch Kunst centrum (LAK), Van Dam, Boycot Outspan Aktie (BOA) en het "Brabants Kollektief Teater" (BKT) uit België re kenen op een grote belang stelling. BERT KOEKEBAKKER „Mistig optreden" in Leids Vrijetijds Centrum LEIDEN - Een manneke, de bril op oneindig Gezet, de .haren rap vet, een aardappelzak als broek met twee galgen wanhopig om de lendenen gehouden. Een schle miel zou men zeggen. Neen. Het is Jean Thielemans een bekend jazz-muzicus, geboren in Brussel in 1922, die gespeeld heeft met Benny Goodman, Miles Davis en Charly Parker in de jaren vijftig. 'Toots" zoals zijn troetelnaam nu is maakte platen met "The George Shearing Quintet, Zoot Simps en Quincy Jones e. v. a. Recent en voor de ware jazz-liefhebbers een collaboratie, hoewel niemand het succes de sympathieke Belg mis gunt, heeft hij film-muziek ge maakt en gespeeld van 'Klappers' als "Midnight cowboy", "The ge- ttaway" en hier meer bekend "Turks fruit". Hij doorbrak daarmee zijn jazz-isolement. Het mondorgel was zijn internatio nale paspoort en niet meer zijn algemeen gewaardeerde gitaar spel. In het Leidse Vrijehijds Centrum borduurde hij voort op die ver worvenheid. Hot House de meest trieste Leidse dakloze culturele organisatie, had beslist een ge slaagde avond wat opkomst be treft. Hot House verdiende dan ook beter dan gemakkelijk in het gehoorliggende klassiekers als Toots eigen 'Buesette'. Rob Franken op electrische piano, James Leary bas, en Eddy Mars hall drums, landen door het laffe spel van Toots ook moeilijk tot hun recht komen. Toots Thielemans Later op de avond probeerde Toots wat van de "easy listening,'jazz af te komen hetgeen door ver moeidheid van het publiek hele maal de mist in ging. Een mist die het hele optreden heeft geken merkt. Aangenomen mag wor den dat in dit kader Toots don derdag aanstaande te beluisteren is op Hilversum 3 vanuit de "Boere Hofstede" en de dag daarop is hij op de T.V. te aan schouwen bij de Tros. Misschien mag opgemerkt worden dat Toots meer bezig is met 'easy' dan met 'listening'. En laat ie nou naar Londen gaan om daar jazz te gaan spelen in de fameuze 'Ron nie Scott's Club'. LOUIS CORNELISSE LEIDEN- De toneelgroep Sater legde gisteravond letterlijk voor een volgepakte menigte in het LAK de problematiek van de laatste jaren, van de eerste we reldoorlog neer. Dramatisch na tuurlijk, propagandistisch waar schijnlijk, maar wel met een beetje verbeelding actueel. De situatie anno 1917 is dat er oor log is in de omringende landen en dat de Nederlanden de kans krijgen woekerwinsten te maken op produkten die men in eigen land bitter nodig heeft. Honger met name in de grote steden ont staat. Verzet tegen de inhalige, geweten loze handelaren, kapitalisten, ka tholieken. In de armste wijk van Amsterdam waar de Cz.Peter- straat zich bevindt werkt juf frouw Marian, die een raltie heeft met Henk Dorrestein, die over tuigd is van het gelijk van de so cialisten. De moeilijkheden ont staan als een majoor bezit neemt van de school. De hoofdonder wijzer blijkt dan al een inkon- sekwente figuur. Hij laat de sol daten toe en ontslaat bruut zon der motivatie de opstandige on derwijzeres Marian. Zij krijgt echter een baan bij een bankier waar zij te maken krijgt met een "solidaire vrouw uit de hogere kringen". Het tegendeel blijkt waar. Wanneer zij er achter komt dat een kamer lid en de bankier onder een hoedje spelen om de fabriek 'Drooglever' te ontdoen van al die lastige arbeiders door middel van THEA EKKER: INDRINGEND EN CREATIEF LEIDEN - Er was gisteravond in de Kapelzaal van K. en O. veel be langstelling voor het concert van de sopraan Thea Ekker-Van der Pas, samen met Pieter Odé (fluit) en Rudolf Jansen (piano). Met een langdurig programma de aandacht gevangen te houden, meer nog: sfeer weten op te bou wen, is veelzeggend zowel voor dat programma als voor zijn ver tolkers. Het is duidelijk dat Thea Ekker hier haar grote kracht heeft gevpn- den. Haar stem is niet opvallend mooi meer, maar zij heeft en doet iets dat van veel grotere im portantie is. Zij heeft een indrin gend en creatief vermogen naar inhoud van deze liederen, waarin zij een veelzijdigheid toonde, die bewondering afdwingt. Daarom heeft ook iedereen zo geboeid naar haar geluisterd; zij heeft een innerlijke zeggingskracht die niet veel liedvertolksters gege ven is. Ontroerend was zij in de Mignon-liederen van Hugo Wolf. Maar even knap wist zij raad met de humor in de "Trois poèmes de Tristan Klingsor" van Absil, en in de „Tonadillas" van Granados. Pieter Odé en Rudolf Jansen lever den een grote bijdrage. Rudolf Jansen als de welhaast ideale be geleider, heel creatiefin de tekst beleving. Pieter Odé, technisch heel knap, en muzikaal wat be houdender en ingetogener dan de anderen, niettemin toch zeer mu zikaal o.a. in de "Cantabile e presto" van Enesco. BEP RIJNDERS De avond-,, nacht- en zondagsdiensten der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 13 tot 20 januari dooi apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 120136, en apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, tel. 2525. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen kan men uitsl. voor spoedrecep- ten van een taxi, tel. 122444 gebruik ma ken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum v.d. Waalslaan, tel. 4641. Alg. Hulpverle ning dag en nacht, tel. 2141, toestel 35. Warmond - S. Posthuma, Kagerpleir 308, Sassenheim, tel. 02522-11463 SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071- 125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren. Dag en nacht bereikbaar, ver trouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren).'Spreekuren fria., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur. Leidse Rechtwinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur, de lopende band, zwicht zij niet voor chantage om haar broer te redden die in het revolutie ge drang, de aardappeloproer, als kleine zelfstandige failliet is ge gaan. Zij wordt ontslagen en komt terug bij haar oude kame raad en geliefde, de arbeider Dor restein. Ondanks haar verraad aan haar strijd waarvan Dor restein geen notie heeft vinden zij elkaar weer. Het 'hoofd' blijkt inmiddels wet houder te zijn geworden en vraagt Marian om gemeente raadslid te worden. Haar trouwdag met Henk is uitgere kend de dag dat er gestaakt wordt. Henk is activist en zij heeft de informatie doorgespeeld. Zij voelt wel wat voor overleg. Henk niet. Henk wordt bij een charge geliquideerd door de politie om dat hij immers de ekonomie be dreigt. Gebleken is dat haar broer provo cateur geworden is van de fab riek, uit nood meer.t hij. Henk is dood. Dan komt de ex-hoofd- meester, wethouder en zegt 'Ik ben niet bang maar wel verant woordelijk ook voor de dood van Henk'. Opgezogen door de auto riteit verbiedt hij een massale be grafenis. Op de vraag aan de pseudo-weduwe aan de pseudo-SDAP-er wie hij dan vertegenwoordigt zegt hij: 'Ik sta voor alles Een vriend en zij brengen Dorrestein naar zijn graf. Meer dan twee personen, eigenlijk al een samenscholing. Het loopt uit op een massale betoging en de staking gaat door. Bestaat de Cz.Peterstraat nu nog. Natuur lijk, hoe zou men anders kunnen verklaren dat een volgepakte zaal nog altijd de situatie met zijn ge bonden grappen nu nog begrijpt. Compleet: Czaar Peter haalde hier ook weg wat we al lang wis ten, en is dat qu nog om te lachen. Louis cornelisse Onderwijswinkel Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden. Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bèjaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging. Mare 45, tel. 149441 (maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur). Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale-raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur. Tuinstadwijk: Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer, Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071- 153652. Dierenbescherming In Warmond: Dolle stier tegen auto's WARMOND - Een dolle stier heeft in de omgeving van de Kloos terwei in Warmond voor veel honderden guldens schade aan gericht aan geparkeerde auto's en bloembollen. Omstreeks kwart over vijf gistermiddag zou het beest overgebracht wor den naar een plaatselijke sla gerij om geslacht te worden. Vlak na het toedienen van een verdovend middel sloeg de stier op hol en botste tegen ver schillende auto's aan. Vervol gens raasde het dier in een nabij gelegen bollenveld, waar het in een hoek werd gedreven. De dolle stier is door de politie met een karabijn neergelegd. DEN HAAG-BODEGRAVEN - Een 54-jarige veehouder uit Bo degraven is door de Haagse poli tierechter veroordeeld tot een boete van 250 gulden. De boer werd veroordeeld omdat hij zich schuldig had gemaakt aan mis handeling. „Ik maakte me zo kwaad, dat ik niet meer wist wat ik deed", aldus de toelichting van de boer. Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071- 126325, geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur Dienstencentrum LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f 226,90 Losse nummersf 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2