GP-circus slaat tenten weer op WCLTERS Rolwisseling Amstelveen en P/Leiden V»1 LEDEN Adviesraad voor de binnenstad gaat het eerste lustrum vieren Andretti favoriet voor WK ADVIESRAAD voor de BINNENSTAD VRIESEKOOP KANSLOOS VRAAGT Zoek mooie plekjes in de wereld op. ZATERDAG 14 JANUARI 1978 VARIA PAGINA 13 BUENOS AIRES - Morgen om drie uur 's middags (lokale tijd) start op het circuit bij Buenos Aires de eerste Grand-Prix-race van dit seizoen. Favoriet is Mario An dretti, de Lotus-rijder die het af gelopen seizoen vier races won - één meer dan wereldkampioen Niki Lauda - en ongetwijfeld over de meest handelbare ma chine van het gehele Formule Van ZiOghel bij Go Ahead Eagles DEVENTER - Nico van Zoghei (34), de doelman van De Graaf schap, zal voor de rest van dit seizoen uitkomen voor Go Ahead Eagles, de vereniging waar hij van 1964 tot 1973 onder contract stond. Gisteren bereikten De Graafschap en Go Ahead Eagles overeenstemming over een ruil tussen Van Zoghei en Eagles- speler Hans Salfischberger. Deze ruil geldt slechts voor de rest van dit seizoen, de spelers blijven bij hun club onder contract staan. Van Zoghei maakt zondag reeds, in de uitwedstrijd tegen FC Den Haag, zijn rentree in de Deventer hoofdmacht. De Eagles kampen met een doelverdedigersprobleem, om dat zowel Spijkerman (lies) als Endeman (armbreuk) gebles seerd zijn. Derde doelman Kluitenberg beschikt over te weinig ervaring voor de positie van eerste doelman. Rudy Koopmans wacht op toestemming ROTTERDAM - Het gevecht om de Europese titel in het halfzwaar- gewicht tussen Rudi Koopmans en de Italiaanse titelhouder Aldo Traversaro op 7 februari in Ahoy' te Rotterdam hangt alleen nog af van de toestemming van de EBU, de Europese Boksunie. Voor het overige staat niets het eerste ti- telgevedht in Nederland sinds 1955 meer in de weg. Aldo Traversaro werd Europees kampioen, nadat de Joegoslaaf Mate Parlov (inmiddels wereld kampioen WBC-versie) vrijwillig afstand deed van zijn titel. Tra versaro won van de Brit Bunny Johnson in de strijd om het va cante kampioenschap. Als het doorgaat profiteert Koop mans van het scheepsrecht. Vo rig jaar gingen de geplande titel gevechten tegen de Brit Alan Minter in het middengewicht niet door. Eerst door een blessure van Minter, later door ziekte van de Fries. AMSTERDAM- Bij een burenruzie in de Amsterdamse Linneaus- straat is afgelopen nacht de 27-ja- rige P. Wolter door een kogel in de buik getroffen. Het schot werd gelost door de 42-jarige J. H. V. Hij schoot nog twee keer maar raakte daarbij niemand. De kogel, die Wolter heeft getrof fen, is in de buikwand blijven steken en in een ziekenhuis operatief verwijderd. V. heeft zich na de schietpartij sa men met zijn 27-jarige vrouw op het politiebureau IJ-tunnel ge meld. Straatnaambord De Argentijn Carlos Reutemann is met zijn Ferrari 312 t2 de snelste geweest op de tweede dag van de training voor de Grote Prijs van Argentinië in Buenos Aires. De Italiaan Vittorio Brambilla zette zijn Surtees ts 19 tegen de vang rails. De wagen vatte vlam en brandde geheel uit. Brambilla bleef ongedeerd. Voorts ex plodeerde de motor van Patrick Tambays' mclaren m 26. De Fransman werd niet gewond. Deze ongelukken hadden tot ge volg dat de training enkele uren werd onderbroken. De beste trainingstijden van giste- 1. Carlos Reutemann (Arg) in een Ferrari 1.47.84, 2. Niki Lauda (Oost) Brabham 1.48.70, 3. John Watson (GB) Brabham 1.49.08, 4 Ronnie Petterson (Zweden) JPS Mark 1.49.18, 5. James Hunt (GB) Mclaren 1.49.19. I-veld beschikt. Lotus heeft een yzersterk team, want ook Ronnie Peterson maakt deel uit van de stal. Niki Lauda verliet zoals bekend Ferrari en tekende een contract met Brabham, daarbij ongetwij feld gelokt door de nieuwe Brab ham die echter met zoveel koelingsproblemen te kampen heeft dat de Oostenrijker in Ar gentinië, waar de temperaturen naar de veertig graden kunnen reiken, nog in een verbeterde versie van het vorige jaar start. Carlos Reutemann is nu kopman bij Ferrari. De Argentijn ont snapte bij de onofficiële training aan een groot ongeluk, toen een band van zijn wagen stuk knalde. Met veel kunst- en vliegwerk wist Reutemann een botsing met de vangrails te vermijden. In de Grote Prijs van Argentinië, waaraan 24 coureurs mogen deelnemen, debuteren twee nieuwe wagens. Turrell verliet het zeswielenproject en liet een conventionele Formule I bou wen. Ook Frank Williams heeft een nieuwe wagen gecon strueerd, daarbij financieel ge steund door Saoedi-Arabië en hij noemde zijn schepping dan ook al de Saudi Williams F.W. 06. Vorig jaar had de Grote Prijs van Argentinië een verrassend ver loop. James Hunt was er met zijn McLaren de snelste, maar crashte in de 31e ronde, waarna Jody Scheckter zijn splinternieuwe Wolf als eerste over de streep stuurde. Hunt is overigens van mening dat hij een uitstekende kans maakt dit jaar opnieuw de wereldtitel te claimen. Hunt: "De tests hebben uitgewezen dat de verbeterde versie van de M 26 vooral dankzij wijzigingen in de stroomlijn uiterst snel en vooral ook enorm handelbaar is. Het gaat er nu om of de motoren heel blijven". Het komende seizoen staat in het teken van een bandenoorlog. Se dert in 1974 Firestone zich zich terugtrok uit de Formule I-racerij had Good Year het monopolie. V.PROG JAAR ECHTER BE GON Renault het experiment met de Renault Turbo en zette de wagen op Michelin-banden. Dat beviel zo goed dat niemand min der dan Enzo Ferrari besloot zijn wagens met Michelin-banden uit te rusten in 1978. Ook de Renault Turbo blijft op de piste, al heeft de fabriek verklaard nu eerst eens Le Mans te willen winnen met de prototypes en pas daarna het Formule I-project vol te wil len gaan steunen. In Amerika wil het ook bij damesbasketbal nog wel eens heet aan toe gaanEn dan kan het gebeuren dat in het gewoel de scheidsrechter zijn hoofd verliest... In werkelijkheid echter gebruikt arbiter Tom Stabile een time-out in de wedstrijd om een slokje water te drinken en dat leverde deze aardige "aktie-foto" op. LEIDEN - Sportsponsoring doet kansen keren. De rollen zijn om gedraaid. Het afgelopen bas- ketbalseizocn was Kinzo Am stelveen onbetwist heerser in de Nederlandse competitie, het Leidse Mercasol was slechts een figurantenrol toebedeeld - de vele nipte nederlagen (89-90 te gen Kinzo bijvoorbeeld) ten spyt. Een jaar later is alles anders. Pun- tenloos staat de titelhouder on deraan de ranglijst, met slechts één Amerikaan (Tim Parker) op de plaats waar vorig seizoen nog zeven duurbetaalde hele en halve landgenoten van hem Rondlie pen. De keerzijde van de medaille van de sportsponsoring want gereed- schappenkoning Theo Kinsber- gen had een regeltje van de bas- ketbalbond over het hoofd gezien en zag daardoor al zijn spelers (voor meer geld) naar andere clubs vertrekken. Harry Kip ver trok onder andere naar Leiden, terwijl het oorspronkelijk voor de Amstelveense club bestemde tweetal Mitchell Plaat - Sid Bruinsma eveneens naar de Sleutelstad uitweek, omdat Kinsbergen de geldkraan dichtd raaide. In Leiden had men in middels in Parker een nieuwe rijke bron aangeboord en voor de ontmoeting van vanavond in de Bankrashal zijn de rollen omge draaid. Amstelveen is nu de deg radant en Leiden nog steeds (op nieuw na de overwinningen op Punch en B/Haarlem) kam pioenskandidaat. Voor Hennie Blom is de ongelijke strijd alleen maar belangrijk om weer eens alle spelers en dan toch vooral de tweede keus, volop binnen de lijnen te laten komen. Zo kunnen Peter Kop en Wim Weemhoff weer in hun wed strijdritme komen waardoor het herstel van hun blessures vlotter verloopt. En ook Peter Paulides, Roy Leysner en Tony Lamping kunnen op (veel) speeltijd reke nen. Het duel is voor de Ameri kanen daarentegen een welkom rustpunt tussen de zware - voor de play-offs beslissende - wed strijd van januari (Punch, twee maal Haarlem en tweemaal Strijen). Voor VAK Stars moeten er weinig problemen zijn in de wedstrijd tegen het Groningse ENOS, van avond in de Vijf Meihal. De leider van de eerste divisie won eerder de uitwedstrijd met gemak. In de tweede divisie zijn er wel moei lijkheden voor Luba, dat de rondgang langs de top drie (DAS, SOVB en Juventus) afsluit met een bezoek aan de Schiedamse lijstaanvoerder. Juventus. Bij de regionale jeugd ontmoet Parker in het USC het Dordtse F/Rowic en Leiderdorp in eigen hal DAS uit Delft. Onder ogen Tilburgs publiek: half miljoen uit PTT-wagen NYJ tegen uitwijzing Agee UTRECHT (ANP) - Een delegatie van de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) heeft er gisteren bij staatssecretaris mev rouw mr. Haars van justitie op aangedrongen om de voormalige Cl A-agent en journalist Philip Agee ons land niet uit te zetten. ADVERTENTIE als souvenir LEIDEN - De Leidse politie heeft de afgelopen nacht twee studen ten aangehouden, die zich als souvenirjagers optpopten. Aan de Plantsoen had het tweetal straatnaamborden verwijderd, kennelijk met het doel die als tro fee in hun kamer op te hangen. De Adviesraad voor de Binnenstad Leiden WILT U tijd geven, meepraten, moeite doen, vergaderen, vormgeven, afwegen zich inzetten EN gaat het wel en wee van de Binnenstad van Leiden U ter harte DAN kunt U zich als lid aanmelden bij de Adviesraad voor de Binnenstad bij een van de volgende werkgroepen t.w. 1. Leefbaarheid en Stedelijk wonen (werkterrein: Wonen, Leefmilieu in de binnenstad); 2. Monumenten (werkterrein: Restauratie, Renovatie/Rehabilitatie, Bescherming stadsge zicht; 3. Stedelijk ontwikkeling werkterrein: Bestemmingsplannen, Buurtplannen, Sociaal-cul turele voorzieningen) 4. Verkeer en Vervoer (werkterrein: Verkeerssituaties, Verkeersproblemen, Wegenplanning, Vervoersfuncties). DOE dat dan op de volgende wijze: a. Schriftelijk; Adviesraad voor de Binnenstad, Morsweg 10, Leiden- b. Telefonisch: 071-132949 c. Of bezoek ter kennismaking onze vergaderingen. (waarvan U de data op aanvraag zullen worden toegezonden) DE BINNENSTAD EEN ZORG De NVJ vindt het principieel onjuist dat een door Agee in een Engels tijdschrift gepubliceerd artikel over het functioneren van de CIA als één van de grondsla gen is gebruikt voor het beëindi gen van zijn verblijfsvergunning. Daarmee worden volgens de journalisten de vrijheid van me ningsuiting en de persvrijheid aangetast. Volgens de NVJ zou dit een prece dent kunnen - TILBURG - Bij de overval gister ochtend in Tilburg op een bestel auto van de PTT blijkt een half miljoen gulden buit te zijn ge maakt door twee of drie overv* - Iers. De daders spraken volgei de twee inzittenden van c e PTT-wagen Duits. De overval vond om kwart voor ne gen plaats in de Hogeschoollaan in het westen van Tilburg. De PTT-wagen werd klemgereden door een groene Fiat die de nacht tevoren gestolen bleek te zijn. Uit deze wagen en uit een aan de overkant van de laan ge reedstaande, in Amsterdam ge stolen BMW, sprongen twee of drie gewapende overvallers, die de chauffeur en zijn bijrijder dwongen uit te stappen, en de laadruimte open te maken. Vervolgens laadden ze twaalf van de zesentwintig in de PTT-wagen aanwezige postzakken over in de BMW. De overvallers konden niet alle zakken in hun wagen overladen omdat er inmiddels te veel publiek op de drukke Hoge schoollaan naar de overval stond te kijken. De overvallers reden ijlings ,in de richting van Breda. De wagen werd later op de dag teruggevon den aan de rand van een bos in de buurt van Gilze-Rijen. Van de daders ontbreekt nog ieder spoor. BRIGHTON - Niet Bettine Vriesekoop, maar Nico van Slobbe heeft van de Neder landse afvaardiging bij de open Engelse tafëltennis- kampioenschappen in Brigh ton de aandacht op zich ge vestigd. Hoewel beiden struikelden over een Chinese deelneemster, respectievelijk deelnemer, verrichtte Van Slobbe daarvoor nog een krachttoer door de geplaatste Brit Paul Day en de sterke Japanner Hasegawa uit te schakelen. Daarna echter was Van Slobbe tegen Teng Yi nog kanslozer, dan Bettine Vriesekoop was, in de tweede ronde, tegen Ho Tse Ping. Voor het overige kwamen de heren verder dan de dames, maar daaraan was ook de in deling oorzaak. Wilmy van Rijswijck had in de eerste ronde bij de dames geen kans op een overwinning tegen de Chinese Joe Tsjin Tsjia en Sandra de Kruyff kon de, la ter zeer verrassend spelende. Britse Caroline Knight slechts één game ontfutselen. Aziatische deelnemers vorm den telkenmale het eindsta tion voor de Nederlanders. Zo ook voor Gootzen en Van der Helm. Beiden overleefden de eerste ronde. Van der Helm schakelde daarin de Japanner Yoshijama uit, maar daarna bleek de geplaatste Japanner Nakamura te sterk voor Gootzen en moest Van der Helm het ontgelden tegen de eveneens geplaatste Chinees Li Tsjen Sji Anne Vlieg ver loor in de eerste ronde van de oud-Europees kampioen Or- lowski. ADVERTENTIE LEIDEN - Het eerste lustrum van de Adviesraad voor de Binnenstad zal dinsdag 17 ja nuari gevierd worden meteen bijeenkomst in het Antonius Clubhuis. Een toespraak van burgemeester Vis en een le zing van wethouder Waal (stadsontwikkelging) staan op het programma. Vijf jaar geleden is de Adviesraad in gesteld door de gemeente raad om de burgers meer kan sen te geven hun zegje te doen over het reilen en zeilen bin nen de Leidse singels. Dat die nieuwe raad toen voorzag in een grote behoefte is duide lijk uit de stormachtige op komst voor de eerste verga dering in De Waag: maar liefst honderd geïnteresseerden meldden zich als lid. Sinds die vliegende start heeft de Adviesraad menig moei lijk moment gekend. De raad was ingesteld om gevraagd of ongevraagd advies te brengen aan het stadsbestuur maar vaak kwam het wrevelige ge voel op dat die adviezen daarna gelijk in de prullenbak verdwenen Na het aanvanke lijke enthousiasme is er een neergang gekomen: nu telt de Adviesraad nog zo n kleine veertig actieve leden. Deze volhouders kunnen echter bogen op een paar aardige succesjes. Suggesties in de adviezen over de afsluiting van de Breestraat en over de universitaire bebouwing van het Witte Singel- en Doelen terrein zijn door het gemeen tebestuur overgenomen. "En", stelt voorzitter Van der Does tevreden vast, "de laatste binnenstadsschets was krek dezelfde als die wij aan de vijf hebben toege voegd. Ons denken zit blijk baar op de goede lijn". Regelmatig doet de Adviesraad pogingen nieuwe mensen te werven om de gelederen te versterken. Goede leden zijn schaars: "Te weinig i hebben het ervoor ove met taaie volhardendheid diep in de zak te duiken. Men sen die er stevig tegenaan willen, lopen hier dood, het is taai werk". Ook op de lustrumavond zal na de pauze een uiteenzetting gegeven worden over de werkwijze van de Adviesraad met de bedoeling nieuwe le den te trekken. Alle oud-leden worden opge roepen naar de lustrumavond te komen. Van de allereerste raad, zoals die voorgezeten werd vijf jaar geleden door de toenmalige wethouder Kret, zijn zeven leden nog steeds actief. Wij willen U als deskundig reisburo attent maken op aantrekkelijke landen, waar U onver getelijke vakantiedagen kunt beleven, voor prij zen die haalbaar zijn voorelke beurs. reisbureau visi vismarkt 1. tel. 149041 leiden

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13