Frankrijk woest op Neuberger Leiden Lions goed uit de startblokken Y. d. Smissen ook bij 71/2 klasse apart „Betaald voetbal blijft doel..." SEPP MAIER KRIJGT FORSE DUW Definitief winnaar Coupe der Lage Landen ZATERDAG 14 JANUARI 1978 SPORT PAGINA 11 schap terug, naar waar het uit eindelijk voor gekomen was, de kaarttafel. Zelfs die bejaarde uitvoering van Arie Groenevelt zit daardoor even later als een mak lam te kaarten. Met een glas bier, wat veel kan verklaren... Protest Bob Dammers grinnikt om het allesoverheersende tafereel in café "La Confiance", waar het vertrouwen bij de klaveijassers onderling maar minimaal blijkt te zijn. Tenslotte komen de woorden "protest en aanklacht'' hem de laatste jaren als ver trouwd in de oren. Werd hij re gelmatig met die begrippen ge confronteerd. Zoals laatst nog. Met twee tegelijk nog wel. Alle reerst had 's-Gravenzandse SVeen protest ingediend omdat Dammers het duel 's-Graven zandse SV-Rijnsburgse Boys achttien minuten te laat ('s-Gra- venzande-secretaris Buitelaar: "deed hij met opzet; hij stond VLAARDINGEN/ RIJSWIJK - Zo vlak voor zijn vertrek naar het gigantische land van Unclc Sam wordt Bob Dammers, daar in die Rijswijkse kroeg toch nog met een stukje "Holland op zijn smalst" geconfronteerd. De voorzitter van de plaatselijke klaverjasclub. heeft op samenz weerderige toon zijn leden bij- elkaar geroepen. Als een kloek temidden van kuikens laat hij Door Gerard van Pullen plechtig weten, dat door enkele hunner een klacht is ingediend, "omdat bepaalde leden regel matig de gewoonte hebben om te verzaken". Die mededeling blijkt zo onge veer met majesteitsschennis overeen te komen. Eerst wordt er onderling gecheckt of de ver klaring van de voorzitter wel goed is opgevangen, tenslotte is het Gehoor er na al die jaren ook niet bepaald beter op geworden, maar nadat gebleken is, dat de trommelvliezen het schandaal wel degelijk juist hebben gere gistreerd, recht één van de grij saards zijn stramme rug en werpt zich op als spreekbuis var de verzamelde leden. "Als er een protest is ingediend, dan zal er verdomme ook gezegd moeten worden, wie die vent dan wel is, die de aanklacht heeft inge diend", zo laat hij strijdlustig weten. Op "Uyliaanse wijze, dus met veel "enerzijds en anderzijds" demonstreert de voorzitter ver volgens onvermoede diploma tieke talenten en brengt met een minutenlange, allesoverstem- mende redevoering het gezel tien minuten voor het begin on der het publiek een sigaret te ro ken en wachtte op meer toe schouwers") liet aanvangen. En in de tweede plaats schoot bij de KNVB een interview dat Dammers met de Telegraaf had, het verkeerde keelgat in en moest hij zich voor de zoveelste keer in zijn carrière verant woorden voor uitspraken, die hij in dat vraaggesprek over de scheidsrechterscommissie zou hebben gedaan. Aangezien het antwoord van Dammers nogal lang op zich liet wachten, werd hem zelfs de bekerwedstrijd Kozakken Boys-Phoenix ont nomen. Scheidsrechters- commissiesecretaris Bertus Rijkhoek: "Die wedstrijd is aan Dammers ontnomen, omdat zijn visie over het gebeurde in 's-Gravenzande nogal lang uit bleef, terwijl we ook maar geen antwoord kregen op de vraag of hij datgene, wat in dat stuk in de Telegraaf had gestaan, werke lijk had gezegd. Later bleek, dat hij met vakantie in Oostenrijk was. Heeft hij daarna alsnog zijn lezing over 's-Gravenzande ge geven en ook die uitspraken in de krante-artikel weerlegd. Voor ons is daarom deze zaak de wereld uit en fluit Dammers Quick Boys-Zwervers". Dammers: "Ik had ook niet an ders verwacht. Want tegen die verslaggever heb ik alleen ge zegd, dat de scheidsrechters, die op de overgangslijst voor het be taalde voetbal staan, door oud- betaald voetbalscheidsrechters gerapporteerd zouden moeten worden.Door jongens als een Piet Roomer. Wim Schalks, Leo v.d.Kroft, Wim Vlak en Ben Hoppenbrouwer bijvoorbeeld. Jongens, die het zelf allemaal hebben meegemaakt. Gaat hij schrijven, dat ik gezegd zou hebben dat de scheidsrechters commissie maar moet opsode mieteren. Nou, als je nu weet, dat ik op heel goede voet met voorzitter Jan v. d. Meyde sta, dan ga ik zoiets toch niet zeg gen". Hoofdschuddend: "En dat geval met 's-Gravqnzandse SV is na tuurlijk helemaal een lacher. Typisch een protest van een club die verloren heeft. Zeggen ze dat ik daar met een sigaret in mijn hand stond. Moetje weten, dat ik op vrijdag en zaterdag nooit rook. Zelfs na afloop in een bestuurskamer zal ik nog geen sigaret aanpakken. En dat ik zou hebben gezegd van ik sta hier op meer publiek te wachten, is ook je reinste wartaal van die Buite laar. Inderdaad stond ik even voor half drie tussen het pu bliek. Maar wel, omdat het elas tiek van mijn tenue kapot was. En terwijl collega-scheids rechter Jan Cirk bezig was er een nieuw in te rijgen, zei er ach ter ons iemand van hij staat ze ker op meer publiek te wach- öeleerd In ieder geval zegt Dammers van het laatste inter view Geleerd te hebben. "Er zal bij mij, als ik een journalist te woord sta, geen woord meer over de scheidsrechters commissie over de lippen ko men", laat hij dan ook weten. "En diegene, die in weerwil van wat ik zeg toch over die commis sie gaat schrijven, die mag wel op een kort geding rekenen Ik heb al een advocaat in de arm genomen. Mr.Schutte uit Den Haag. Die zal voortaan mijn cor respondentie gaan verzorgen. Hoewel Dammers morgen, zulks op uitnodiging van de Amerikaanse voetbalbond, op het vliegtuig stapt om drie oefenduels van New York Cos- mos te fluiten, ziet hij de wed strijd van vanmiddag niet als een formaliteit. Hij: "Ik kan voor de „halve" KNVB en pers toch niet afgaan". Zelfbewust: "Ik mag ten opzichte van de pers dan wat voorzichtiger zijn ge worden, maar op het veld blijf k hoe dan ook dezelfde Dammers. Roept er een gek iets naar me vanaf de tribune, dan zal ik hem gedag blijven zwaaien en ook mijn wedstrijd blijf ik net zo flui ten als vroeger. Dus niet als een houten klaas met de hand op het spelregelboek. Zoals ik ook niet in Amerika zal doen trouwens". Carrière eerder lang- durigc Amerikaanse i een kunst- promoveerd, van gedachten te MiKi zijn veranderd. Dammers: "Ik kom terug. Ga gewoon weer in ï- i f I I ,.n"i O k 1 i 1 1 1 ander potje op het vuur Belgiè. De grote sponsor van Lokeren, Rugiers. een plastic-fabrikant, heeft mij al aangeboden om voor m'J ccn goed woordje bij ■HBHS vriend Constant van den Stock te willen doen. Maar ik heb de Bob Dammers: "Teqen de pers ben ik wat voorzichtiger geworden, maar boot nog even afgehouden. op het veld blijf ik dezelfde". Eerst wil ik kijken, of ik via het zaterdagvoetbal weer op de overgangslijst voor het betaalde Hij heeft zich daartoe bereid ook voor gezorgd dat ik Quick voetbal kan komen. Dat is en verklaard, omdat hij een goede Boys-De Zwervers mag flui- blijft het doel en daar zal Dam- kennis van me is. Hij heeft er ten". mers voor blijven knokken". TURIJN/PARIJS - De reacties in Italië en Frankrijk op de door het organisatiecomité te hanteren lotingsnormen voor de groepsindeling van de wk '78 lopen zeer uiteen. In Frankrijk heerst verslagenheid over het feit, dat het na tionale team op één lijn is geplaatst met Oostenrijk, Iran en Tunesië. In Italië is men tevreden met de huidige ont wikkeling, die de 'Azzurri' in groep één plaatst met Ar gentinië. Het Parijse sportblad L'Equipe noemt de beslissing van Neube rger 'een grof schandaal'. En voegt eraan toe, dat het organisa tiecomité van het wereld kampioenschap meer en meer de speelbal van belangengroepen wordt. De trainer van het natio nale elftal, Michel Hidalgo, ver klaart, dat "Frankrijk ten on rechte gedeklasseerd is". Toch ziet de Fransman ook voordelen in de lage indeling. "Wij zullen bewijzen, dat men ons onrecht heeft aangedaan. Deze positie werkt in ons voordeel en is zeer bevorderlijk voor de strijdlust van mijn spelers". In Italië is men tevreden met de lo tingsnormen. De president van de UEFA. de Italiaan Franchi, zei in Buenos Aires na de bekend making van de criteria, dat "Italië het eerste duel tegen Nederland op punten verloren heeft. Maar dat kan ook ons geluk betekenen. Want Argentinië ligt ons nu een maal beter dan Holland. Boven dien wonen er in Buenos Aires erg veel Italiaanse emigranten, wat ook in ons voordeel werkt". Het in Turijn verschijnende sportblad Tuttosport zwaaide de voorzitter van het organisa tiecomité, Hermann Neuberger, lof toe. "Neuberger heeft op bril jante wijze spektakel en finan cien in het voetbal dooreengewe- ven. Hij heeft er goed aan gedaan zijn vriend Franchi van de posi tieve kanten van het compromis te overtuigen". De guerrillabeweging van de Mon- toneros zal geen gewelddadige acties ondernemen tijdens de we reldkampioenschappen voetbal in juni van dit jaar in Argentinië. Ook andere oppositiebewegin gen hebben toegezegd de wed strijden niet te verstoren, zo heeft Juan Gelman, woordvoerder van de Montoneros, gisteren in Parijs verklaard. Wel zullen de Montoneros van de gelegenheid gebruik maken om propagandistische actie te voe- Gelman waarschuwde dat de Ar gentijnse junta waarschijnlijk zal proberen provocerende acties te ondernemen, voor en tijdens de kampioenschappen, om het ver zet in diskrediet te brengen. Een eerste poging was de ontvoering van ex-Fiat-directeur Revelli- Beaumont, vorig jaar in Frank rijk. die ze toe wilde schrijven aan de Montoneros, aldus Gelman. Als de bezoekers van de kam pioenschappen gevaar lopen, komt dat gevaar van de militaire junta, niet van de verzetsbewe gingen. zo verklaarde Gelman. Volgens hem heeft de junta waar schuwingen laten uitgaan naar verscheidene nieuwsmedia dat alle journalisten, die over andere zaken dan de voetbalwedstrijden schrijven, uitgewezen zullen worden. Gelman meent dat in Argentinië meer onschuldige mensen gevangen zitten dan in alle andere landen van Latijns- Amerika samen. DÜSSELDORP - Hoewel Sepp Maier na het nuttigen van vier a vijf glazen bier en nog eens twee glazen champagne, het geen hem een alcoholgehalte van 1,19 promille opleverde, nog verkaarde dat hij zich al leszins in staat had gevoeld zijn auto te besturen, heeft de rechtbank in Dusseldorp de doelman van het Westduitse elftal gisteren veroordeeld tot een boete van 15.000 gulden. Maier werd voor de duur van een maand het rijbewijs ont nomen. Op de terugweg, ko mend van de benefietwed strijd ten bate van Wolfgang Overath, was Maier in de vroege ochtend van de acht tiende mei, met zijn auto in Dusseldorp door he rode ver keerslicht gereden. De Westduitse international trachtte eerst aan de politie te ontkomen, maar zijn auto, toen bestuurd door de vriend die naast hem had gezeten waarvan Maier vervolgens het stuur had overgenomen, werd uiteindelijk klem gere den. Uit de blaasproef die Maier aanvankelijk weigerde, bleek dat de doelman van het Duitse elftal allerminst nuch ter was geweest. A.s. zondag 14.00 uur A.S.C.- Postalia terrein De Kempenaerstraat. t Lions-speler Rob Verboom (midden) in actie met een Kemphanen-speler LEIDEN - Voordat de eerste com petitie-wedstrijd van Leiden Lions tegen De Kemphanen ge speeld werd (13-4). werden de Leidenaars uitbundig gehuldigd door voorzitter Theo Nyssen. Doordat de ijshockeybond het Belgische Olympia met pun tenverlies bestrafte, wegens het teveel inzetten van buiten landers. werd Lions winnaar van de Coupe der Lage Landen. De aanvankelijke nervositeit en angst, waarmee het ijs- hockeyteam Leiden Lions tegen stander De Kemphanen be streed, bleek uiteindelijk geheel misplaatst te zijn. Want na een uur zuivere speeltijd stapte Lei den Lions gisteravond in de Ton Menkenhal meteen 13-4 zege van het ijs. De hele eerste periode stond het spel van de Leidenaars in het teken van de angst. Angst, die veroorzaakt was door het ma tige resultaat, dat het team van coach Jean Martin in de tweede wedstrijd tegen de Eindhovena- ren in de strijd om de Coupe der Lage Landen behaalden: 4-4. Het verschil tussen dat magere eerste en uitstekende tweede part werd treffend weergegeven door de stand. Leiden Lions kon in het nerveuze gedeelte van de strijd slechts tot 3-1 uitlopen middels doelpunten van Rudie Bakker. Ivan Kocanda en Harry Wielhee- sen. De tegentreffer werd door Eindhovenaar Laurie gescoord, Kemphanen's enige betaalde kracht in de ploeg. Een ploeg, die overigens wel alle respect bij het zeshonderd koppige publiek af dwong, gezien de gemiddelde leeftijd: achttien jaar. Na de eerste pauze bleken de Leidenaars de zenuwen en angst onder controle te hebben. Met 'voorgecheckt' spel trok Jean Martin ten aanval, die bij tijd en wijle zo heftig was, dat alle Lions-spelers rondom het doel van Kemphanen-goalie Van de Berg stonden. Van de Berg bleek die druk op zijn doel niet aan te kunnen, want hij begon onder het Leidse geweld steeds nadruk kelijker te falen. Wielheesen (2), Anton (2), Dietz en Harvey scho ten Leiden Lions naar een 9-2 ruststand. Alweer Lauri kon voor De Kemphanen tegenscoren. John van Sloun moest overigens halverwege het tweede gedeelte met een heupblessure afhaken. Hij was de tweede uitvaller van het duel. Eerder moest Eindho venaar Van Gemert met een sla gaderlijke bloeding naar het ziekenhuis afgevoerd worden, doordat Rudi Bakker (per onge luk) met een afgebroken stick in de armholte van Van Gemert 'prikte'. De laatste periode bleek voor Lei den Lions niet zo eenvoudig te zijn dan de voorgaande. Vijftien minuten lang kon nieuwkomer Van Gerwen zijn doel schoon houden, terwijl alweer de uit blinkende Laurie voor een ver kleining van de marge zorgde Maar in de laatste vijf minuten moest Van Gerwen toch voor in zetten van Verboom, Kocanda en Anton capituleren. Ament bracht de. Eindhovense totaalscore tenslotte op vier 13-4. WALTER OOMEN WIJCHEN - De verrassingen van de eerste ronde van het toernooi om het Nederlands kampioenschap 71/2 lijken eerder een toevallige samenloop van omstandigheden te zijn geweest, dan een indicatie voor het verdere verloop van het toernooi. Nadat alle spelers drie van de zeven ronden hebben afgewerkt zijn het toch weer de bekende namen, die de.ranglijst aanvoeren. Het kwartet dat nu aan de leiding gaat, telt nog slechts één surprise: Louis Ha- vermans. In het duel der jeugdigen, Haver- mans en Bongers zijn beiden pas 21 jaar, liet de man uit Zundert zien dat hij nog steeds vooruit gaat. Hij greep de partij aan om zijn monyenne, dat tot nu toe zwak was, enigszins op te vij zelen. Hij heeft wat moeite gehad om in zijn ritme te komen, maar als het zover is, laat hij zien dat hij het kaderspel goed beheerst. De meest opvallende man in de middenpartijen van de tweede dag was wederom Christ van der Smissen. Hij is werkelijk een klasse apart. Hoewel hij voor de eerste keer aan het 71/2 deel neemt, speelt hij als een groot routinier. Hij beheerst zo lang zamerhand alle facetten van de biljartsport en er is geen spel- soort waar hij zijn absolute top klasse niet uitstraalt. Titelhouder Jean Bessems speelt een zeer regelmatig toernooi. Hij heeft zich goed voorbereid, veel getraind de laatste tijd. Enige tijd geleden had de Limburger wat oude foto's bekeken. Toen was hij tot de konklusie gekomen dat hij in de loop der jaren steeds schever was gaan aanstaan. „Ik wist niet dat het zo erg was. Mijn aanstoot was daardoor vrij on zuiver geworden. Toen we het gingen uittesten, bleek dat er bij lange ballen wel een afwijking van bijna een halve centimeter was. Daar moest ik natuurlijk iets aan doen." Bessems grijpt dit toernooi aan om zijn betere afstoot, die het gevolg is van een betere houding, in praktijk te brengen. Hij wil coute que coute vermijden dat hij in zijn oude stijl vervalt. „Soms mis ik daardoor ballen", zegt Be ssems, „die ik op mijn oude ver trouwde manier wel had ge maakt. Maar als ik nu niet kon- sekwent ben. leer ik het nooit. En ik wil nog wel een paar jaar door- gaan met topbiljarten." Het resultaat heeft er nauwelijks onder te lijden. De regerend kampioen speelt zeer constant, zonder veel inzinkingen. Maar of het moyenne dat hij nu speelt, voldoende zal zijn om de titel te behouden tegen het geweld van Christ van der Smissen, valt te betwijfelen. Uitslagen: Jean Bessems (Cadier en Keer) 300 10 104 30.00 Wim van Deventer (Den Haag) 184 10 134 18.40 MOSKOU - De Pravda, het groot ste dagblad in de Sovjet-Unie heeft gisteren slechts op de ach terpagina melding gemaakt van een evenement, dat gebruikelijk meer ruimte in de kolommen in neemt, namelijk een schaakwed strijd van niveau. De overwinning, die Viktor Kortsj- noj, de in het buitenland levende ex-rus, in de finale van het kan didatentoernooi om de wereld titel, behaalde op Boris Spasski, wordt afgedaan met de woorden: "Na het verderspelen van de af gebroken achttiende partij, in de finale van het kandidatentoer nooi. heeft B.Spasski verloren van V Kortsjnoj. die daarmee de tweekamp op zijn naam heeft ge bracht met een score van 10,5 te-

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11