Grote meningsverschillen over de Sinai Sojoez-27 aan Saljoet gekoppeld Rome in greep van vendetta Proc.-generaal valt Jespers' advocaten aan Standpunten Israël en Egypte lijnrecht tegenover elkaar i Gaullisten komen met eigen kandidaten DONDERDAG 12 JANUARI 1978 BUITENLAND PAGINA 9 CAIRO (UPI) - De Egyptische en de Israëlische ministers van defensie hebben gisteren lijnrecht tegenover elkaar staande standpunten ingenomen over de toekomst van de Israëlische nederzettingen in de Sinai woestijn. Dit gebeurde bij de opening van de militaire onderhande lingen tussen de twee landen. De Israëlische bewindsman Ezer Weizman drong aan op handha ving van de nederzettingen als onderdeel van een vredesak koord dat open grenzen en wa terwegen moet garanderen. Zijn Egyptische collega Mohammed Gamassy eiste de totale ontrui ming van het schiereiland, dat in 1967 door Israël werd bezet en de verwijdering van de nederzettin gen. "Vrede kan alleen worden bereikt via een totale Israëlische terug trekking uit de Sinai", zo zei Ga massy volgens een melding van het persbureau voor het Mid den-Oosten. "Hieronder valt ook de verwijdering van de Israëli sche nederzettingen", aldus Ga massy. "Wij accepteren ze niet omdat hun aanwezigheid de Egyptische soevereiniteit schendt". Discussies De twee ministers spraken bij de opening van de 90 minuten du rende zitting van de gezamenlijke militaire commissie die de mili taire aspecten van een Egyp- tisch-Israëlische vrede moet re gelen. Generaal Hassan al-Kateb, de woordvoerder van het Egypti sche leger, zei later "De hele zit ting bestond uit discussies en er PARIJS (DPA) - De Franse gaullis tenbeweging RPR onder de bur gemeester van Parijs, Jacques Chirac, heeft gisteren de partners in het verkiezingsbondgenoot schap verweten een eenheids front tegen de RPR gevormd te hebben. De RPR heeft daarom besloten voor de verkiezingen in maart eigen aanvullende kan didaten te stellen. De Gaullisten wilden tot dusver bij de eerste verkiezingsronde voor het parlement op 12 maart slechts in 395 van de 490 kieskringen met eigen kandidaten komen. In 115 kieskringen zouden er eenheids kandidaten voor de meerderheid zijn, waartoe naast de RPR de Republikeinen, de sociaal-de mocraten en onafhankelijken behoren. De RPR heeft echter bekend gemaakt bij de tweede ronde op 19 maart kandidaten die achter staan ten gunste van een sterkere uit het meerderheidsblok te zul len terugtrekken. De Gaullisten reageerden met hun besluit op het actieprogram van de regering Raymond Barre, die het in opdracht van president Giscard d'Estaing heeft uitge werkt en dit weekeinde heeft voorgelegd. De RPR vreest blijkbaar dat haar invloed in het meerderheidsblok wordt verminderd. Chirac zal een leidende rol van Barre niet ac cepteren. Chirac is eerder premier onder Gis card geweest maar in augustus 1976 afgetreden. Van hem wordt gezegd dat hij zelf president wil worden. De gaullisten zijn de sterkste partij van het meerder heidsblok. Chirac deed gisteravond moeite om het conflict en het besluit van de Gaullisten als een zuiver tacti sche kwestie voor te stellen. Hij gaf echter toe dat het een nieuwe hindernis voor de meerderheid betekent. De twee grote Franse linkse vak bonden CGT en CFDT besloten gisteren tot 1 maart geen natio nale stakingsdagen uit te roepen, maar gemeenschappelijk te laten staken in ©parte takken van be roep. De bonden hebben zich vastbesloten verzet tegen de sta- bilisatiepolitiek van de regering Barre. zijn geen besluiten genomen. De twee partijen hebben eenvoudig hun standpunten naar voren ge bracht". David Kolitz, woordvoerder van de Israëlische delegatie, viel hem daarin bij. "Er zijn twee stand punten", zei hij. "Elke partij be gint met zijn eigen standpunt maar er zijn vandaag nog geen conclusies getrokken". Hoewel in een gezamenlijke ver klaring de ontmoeting als "con structief' werd omschreven, was het duidelijk dat de twee partijen nog geen overeenstemming kon den bereiken over de lastige kwestie van de joodse nederzet tingen. "In de loop van de huidige besprekingen in Cairo zullen we bekijken of er regelingen kunnen wofden getroffen voor de blij vende aanwezigheid van de Is raëlische nederzettingen in het grensgebied en de middelen om ze te beveiligen", zo zei Weizman. Volgens de Egyptische woordvoerder repliceerde Ga massy: "vrede kan slechts wor den bereikt door een totale Is raëlische terugtrekking uit de Si nai. De terugtrekking geldt niet alleen voor de strijdkrachten maar voor alle Israëli's". Weizman en Gamassy waren voor de zitting naar Assoean gevlogen voor een ontmoeting met de Egyptische president Sadat. De Israëlische woordvoerder ken schetste de ontmoeting als "zeer vriendschappelijk". Het semi-officiële Egyptische dag blad Al Achram citeerde presi dent Sadat die zei dat hij een woordenstrijd met Israël zal aan gaan omdat hij wil dat de maan dag in Jeruzalem beginnende bijeenkomst van de Egyptisch- Israëlische politieke commissie een beginselverklaring voor een alomvattende vredesregeling publiceert. Beginselen Egyptische functionarissen zeiden dat deze verklaring gebaseerd moet zijn op drie beginselen die president Carter tijdens zijn korte verblijf in Assoean op 4 ja nuari bekendmaakte: vreedzame betrekkingen tussen de Arabie ren en Israël, Israëlische terug trekking uit in 1967 bezette ge bieden en oplossing van het Pa lestijnse vraagstuk in al zijn as pecten. Volgens Al Achram verzekerde Carter Sadat dat zijn minister van buitenlandse zaken, Cyrus Vance, op de conferentie in Jeru zalem een actieve rol zal spelen ter overbrugging van de kloof tussen het Egyptische en het Is raëlische standpunt. Van gezag hebbende zijde in Washington is vernomen dat Vance slechts twee of drie dagen aan het werk van de politieke commissie zal deelne men. Hij zal daarna vermoedelijk vervangen worden door Roy Atherton, onder-minister van buitenlandse zaken over het Midden-Oosten. Op de terugweg zal Vance mogelijk een kort be zoek aan Cairo brengen. Aan boord van de Saljoet 6, nadat de Sojoez 27 gistermiddag aan het ruimtevaartuig was gekoppeld: Joeri Romanenko. Wladimir Janibekov, Georgi Gretsjko en Oleg Makarov (vlnr.). Het is een tv-foto uit de ruimte, vandaar dat het beeld nogal onscherp is. RISSISCHE PRIMEUR IN DE RIIMTE MOSKOU (UPI) - De So joez-27 met de ruimte vaarders Wladimir Ja nibekov en Noleg Ma karov aan boord is gis teren om 15.06 uur onze tijd veilig vastgekop peld aan het ruimtela boratorium Saljoet-6, waar zich al 33 dagen lang de ruimtevaar ders Joeri Romanenko en Georgi Gretsjko be vinden. Daarmee is de Sovjet- Unie er voor de eerste maal in de geschiede nis van de ruimtevaart in geslaagd een samen stel van een ruimtela boratorium met twee ruimtevoertuigen aaneen te bouwen. Westelijke deskundigen menen dat de Sovjet- Unie de Saljoet-6 voor een periode van min stens een jaar voortdu rend bemand wil hou den. Nadat de koppe ling was gelukt kwa men de vier ruimte vaarders in het ruimtestation bijeen. Radio Moskou zei dat Janibekov en Makarov vijf dagen in de Saljoet zullen werken en dan met de Sojoez-26 naar de aarde zullen terug keren. De twee Sojoez-va art ui- gen vormen met de Saljoet een 30 meter lang en ongeveer 32 ton wegend gevaarte, on geveer even zwaar als een spoorwegwagon. De Saljoet-6 draait sinds 29 september vorig jaar rond de aarde en is het eerste ruimtelabo ratorium met twee aanlegplaatsen. De inhoud van de afge dichte gedeelten is volgens opgave 100 kubieke meter. De Sal joet-6 bevat meer com fort voor de ruimte vaarders, er is een douche en een vi deotoestel voor het af draaien van films. Ra dio Moskou zei dat al les aan boord van het ruimtevaartstelsel goed werkt en dat de vier ruimtevaarders zich goed voelen. De mannen zullen de komende vijf dagen een aantal gemeen schappelijke experi menten uitvoeren. De geslaagde koppeling betekent dat de Russen het koppelingssysteem van de Saljoet-6, dat een eerdere Sojoezbe- manning gedwongen had terug te keren, hebben gerepareerd. De Sojoez-25, die in ok tober was gelanceerd, kon niet koppelen en keerde 40 uren later te rug. Romanenko en Gretsjko, die op 20 december met de Sojoez-26 waren ge lanceerd, maakten vast aan de andere kant. Een groot deel van de maand die zij in de ruimte hebben ver toefd is besteed aan het controleren en herstel len van de fout. De in spectie hield onder meer een ruimtewan deling van 80 minuten door beide ruimte vaarders in. Daarna werd het kop pelingsmechanisme in orde verklaard en werd de weg geopend voor de lancering dinsdag van de So joez-27. FREMONT - Samen tweehonderd jaarMaria Morse (links) en Hannah Hanseneen bejaarde tweeling, vierden gisteren hun honderdste verjaar dag in het bejaardentehuis in Fremont (Nebraska). Mevrouw Morse was één van de eerste vrouwelijke dokters, terwijl haar zuster op dat terrein successeyi boekte als apotheker. "Geen troepen in Cambodja" AMSTERDAM (ANP) - De in Parijs gedetacheerde Vietnamese am bassadeur voor ons land, Vo Van Sung, heeft gisteren berichten tegengesproken, dat Vietnam in haar grensoorlog met buurland Cambodja Russische tanks en adviseurs inzet. "Dergelijke be richten zijn pure fantasie", aldus de ambassadeur tijdens een pers conferentie in Amsterdam. Vo Van Sung ontkende ook, dat Vietnamese troepen zich op Cambodjaans grondgebied be vinden. "Wij respecteren de 1100 kilometer lange grens tussen Cambodja en Vietnam, zoals die tientallen jaren geleden is vast gesteld door de Franse kolo nialisten", aldus de Vietnamese ambassadeur. Hij benadrukte steeds weer de Vietnamese wens om met de Cambodjaanse regering "op welk niveau dan ook" te onderhande len over het grensconflict, maar tot nu toe heeft de regering in Pnom Penh geweigerd met ons om één tafel te gaan zitten, aldus de ambassadeur. GENT (SP) - Het bijna zeven weken durende proces tegen de Gentse rechter Jespers en diens vijf medeverdachten is nog steeds bezig verder uit te lopen op het geplande tijd schema. Zo zal het requisitoir van de procureur-generaal twee dagen duren in plaats Een formidable eis zal tenslotte niet klinken, want het openbaar ministerie bij het Assisenhof is alleen geroepen bewijs aan te dragen voor de schuld van de verdachten. Nadat de jury over de schuldvraag het beslissende eindoordeel zal hebben ge veld, wordt pas de eventueel op te leggen straf bepaald door jury en hof tezamen. Wel heeft procureur-generaal mr, Walter van Haauwaert gisteren aan het begin van zijn requisitoir reeds im pliciet te kennen gegeven dat wat hem betreft geen twijfel bestaat aan de schuld van Jespers, De Cramer en Van Renterghem aan de moordpoging en aan de moord van Jespers op zyn echtgenote. Hij zei dit aan het slot van zijn felle aanval op de verdedigers van Jespers, die volgens hem met allerlei onware aantij gingen hebben geprobeerd de goede trouw en de professio nele eerlijkheid van het openbaar ministerie aan te tasten. Insinuatie In de acte van verdediging, die is opgesteld door Jespers' ad vocaten, staat onder meer te lezen: "Voor de openbare aanklager geldt maar één zaak: Jespers moet veroor deeld worden! De procu reur-generaal betoogde dat dit een even kwalijke als on waarachtige insinuatie is. Hij legde de jury uit dat de openbare aanklager een on derzoek moet instellen en tot vervolging van een verdachte moet overgaan indien er vol doende aanwijzingen van schuld zijn. Op grond daarvan vormt hij ook zijn overtui ging. Indien hij in zo'n geval niet zou vervolgen, is dat plichtsverzuim. Hetzelfde geldt ook in het omgekeerde geval: indien hij zou vervol gen zonder voldoende over tuiging en aanwijzingen van schuld. Zo'n plichtsverzuim van het openbaar ministerie is nu door de verdedigers geïnsi nueerd, aldus de procureur- generaal, die vervolgens kwasi-terloops even melding maakte van het feit dat de ad vocaten het veel makkelijker hebben in dit opzicht: indien een verdachte niet heeft be kend, mag diens advocaat zijn onschuld bepleiten, zelfs in dien hij zelf daarvan niet he lemaal is overtuigd. Evenmin is een advocaat verplicht de verdediging neer te leggen, als tijdens het proces zijn me ning omtrent verdachtes on schuld zich zou wijzigen. Maar indien de overtuiging van het openbaar ministerie aan het wankelen is gebracht, heeft de openbare aanklager wel degelijk de heilige plicht daarvan te doen blijken, aldus mr. Van Haauwaart, die in dit verband zijn opmerking plaatste dat in de loop van dit proces zijn diepe overtuiging omtrent de schuld der ver dachten niet in het minst is gewijzigd. Sprookjes Tussen rechtse en linkse jongeren ROME (DPA) - Rome bevindt zich al enkele weken in de greep van een bloedige vendetta tussen ex treem-linkse en uiterst rechtse jongeren, die sinds de kerstdagen vijf doden en een vijftiental zwaargewonden heeft gevergd. Na de tot dusver bloedige actie, waarbij gemaskerde onbekenden zaterdag twee jonge neo-fascis- ten voor hun partijkantoor dood schoten, waarschuwde de "Cor- riere della sera" dat de stad een "zenuwcrisis" nabij lijkt. De krant weet waarover zij spreekt, want pas enkele dagen terug was ook haar Romeinse kantoor het doelwit van een aanslag met be nzinebommen. Ook een andere grote krant, de "Stampa", is van mening dat de hoofdstad ten prooi is aan een klimaat dat aan een "burgeroor log" doet denken. "Wij hebben de zwarte ratten te grazen genomen op het moment dat zij hun hol verlieten om nieuwe terreuracties te gaan ple gen", zeggen de linkse despe rado's op het geluidsbandje dat zij na de aanslag van zaterdag achterlieten. De directe aanleiding tot de links- rechtse bloedwraak was de aan slag op een 16-jarige linkse ac tivist die op 23 december werd neergeschoten. Schoten ook vel den op eerste kerstdag een redac teur van de linkse zender "Radio Citta Futura". Deze twee aansla gen lokten een kettingreactie van geweld uit. Links nam wraak met de moord op een neo-fascistisch kopstuk, van wie bekend was dat hij in het verleden betrokken was bij terreurdaden tegen com munisten. Sindsdien zijn wraak en weerwraak, schiet- en steek partijen aan de orde van de dag. De neo-fascistische slachtoffers van zaterdag (er was ook een zwaargewonde) werden "her dacht" door geestverwante knokploegen, die ondermeer ruim twintig auto's in brand sta ken en iedereen met een in hun ogen "links" uiterlijk zonder pardon in elkaar sloegen. "Dat is nog niets vergeleken bij wat we de komende dagen gaan doen", hoorde de politie zondag van een anonieme opbeller. "Dit is het begin van een anti-marx istische week". Enkele uren eer der had de politie een 19-jarige neo-fascist in het hoofd gescho ten omdat deze tijdens een de monstratie als eerste het vuur zou hebben geopend. De jongeman, Stefano Recchioni, bezweek maandag aan zijn verwondingen zodat rechts een nieuwe "mar telaar" te wreken heeft. De politieke etikettering is invele gevallen, zowel rechts als links, overigens niet meer dan een dekmantel voor de frustraties van een jong stadsproletariaat, ten prooi aan werkloosheid en verveling.De terreurgroepen be staan hoofdzakelijk uit tieners die de politiek of wat zij daarvoor aanzien slechts gebruiken als een uitlaatklep voor dezelfde agressie die elders rond het voetbalveld of bij een popconcert wordt afge reageerd. Het griezelige van de Romeinse si tuatie is, dat er een soort Italiaans "Belfast" dreigt te ontstaan. De hele stad is onderverdeeld in "rode" en "zwarte" sectoren. Aan de muren kan men zien in "wiens" sector men verzeild is - in een rechtse wijk wemelt het van de hakenkruizen en runen tekens, een linkse buurt is verge ven van de hamers, de sikkels en de gebalde vuisten. Links en rechts hebben allebei ei gen radiostations die hun aan hangers voortdurend tegen de andere partij ophitsen. De over heid doet niets tegen deze strijd- De procureur-generaal heeft Jespers' verdedigers met nog veel meer verwijten om de oren geslagen naar aanleiding van wat hij noemde klak keloze en ongerechtvaar digde aanvallen op openbaar ministerie en magistratuur. Zo ontzenuwde de procureur- generaal de sprookjes dat Jespers zonder enige aanwij zing van schuld zou zijn gearresteerd en dat de pers met veel omhaal door het openbaar ministerie zou zijn opgetrommeld om het grote nieuws wereldkundig te ma ken. Mr. Van Haauwaert schreef de journalisten zelfs een zesde of zevende zintuig toe waarmee zij het nieuws in de zaak-Jes- pers vergaarden en merkte schamper op dat de acte van verdediging was onderte kend door twee advocaten die sinds het begin van deze zaak in de gangen van het paleis van justitie immer waren om ringd door vertegenwoordi gers van de pers. "Was dat soms om te spreken over de toestand in het Midden-Oos ten?", riep mr. Van Haauwaert uit. Voordat hij urenlang en zeer gedetailleerd in ging op feiten uit de acte van beschuldiging en de betrokkenheid der ver dachten, gaf de procureur- generaal nog een algemene beschouwing over de per soonlijke omstandigheden van elk der zes verdachten. Karakter Rechter Jespers heeft niet wil len meewerken aan het psy chologisch onderzoek, eerst, naar zijn zeggen, omdat hy dat beneden de waardigheid van een magistraat achtte, en vervolgens omdat hij alle tests beroepshalve al kende. Of was het soms omdat hij vreesde dat zijn echte karak ter aan het licht zou komen?", vroeg mr. Van Haauwaert zich af. De procureur-generaal lan ceerde toen een aanval op Jespers. Hij beschreef hem als iemand die achter de fa cade van magistrale eerbaar heid helemaal niet vies was van persoonlijke betrekkin gen met een yian als Min- nebo, wegens zijn oorlogs verleden veroordeeld tot le venslange dwangarbeid, ver oordeeld voor zedendelicten en een oplichter eerste klasse, die twee jaar geleden nog uit smijter was van een sex-eta- blissement in Gent en dan opeens met het geld van oude mensen de wyk nam naar Zwitserland. En in strijd met zijn plicht als magistraat deed Jespers mee aan allerlei du bieuze financiële onderne mingen. Van De Cramer, zei hij, dat die zelf erkent alle knepen te hebben geleerd van de kunst hoe men de mensen kan op lichten. Mr. van Haauwaert, die duide lijk veel meer gebeten lijkt op Jespers dan op zijn kroonge tuige Dex Cramer, zei overi gens te betwijfelen of deze souteneur en voor oplichting veroordeelde De Cramer ook werkelijk een gangster was. De procureur-generaal ziet hem meer als "een avonturier op de rand van het toelaat bare". Garagehouder Jacky van Ren terghem, door wiens arresta tie in februari 1977 de hele zaak aan het rollen is gegaan, toen in zijn auto de buit van de overval op madame Le- doux werd aangetroffen, wordt door de procureur-ge neraal afgedaan als de onder danige lakei en meeloper van De Cramer. lustige media en het dagblad "II Tempo" vindt het dan ook be treurenswaardig dat "iedereen bij ons straffeloos tot geweld kan aanzetten". Hoewel parlementair links (de communisten en de socialisten) geen enkele sympathie opbren gen voor de ultra's, hebben ze tot dusver verhinderd dat de politie een effectief netwerk van spion nen en infiltranten vormt. De af weging van het nut op korte ter mijn en de gevaren op lange ter mijn (voor het democratisch staatsbestel) dient ook zorg- culdig te geschieden. Blijft echter het feit, dat de politie nauwelijks preventief kan optre den tegen de extremistische ter reur. Over de plannen voor aan slagen, acties en betogingen weet zij niets, zodat de schuldigen al lang gevlogen zijn als de meldin gen op het hoofdbureau bin nenkomen. De overval In een indrukwekkend betoog zette de procureur-generaal tenslotte uiteen dat De Cra mer en Van Renterghem sa men welbewust de oude mev rouw Ledoux hebben over vallen en haar juwelen en ef fecten beroofd, om enkele dagen later de rest van haar kapitaal aan goudstaven en aandelen te stelen uit de bankkluis waarin zij het in middels had ondergebracht. Dat dit alles gebeurde op aanwijzingen van rechter Jespers acht de procureur- generaal zonneklaar bewe- fespers was de enige schakel tussen de twee rovers en de oude dame, Jespers liet De Cramer binnen in haar flat gebouw, Jespers was ook de enige die aan De Graaf het nummer van de bankkluis van mevrouw Ledoux kan hebben gegeven, plus de sleutel en het geheim van de combinatie.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9