"Beroep op politiek misdrijf is onjuist" ALBRECHT Voorlichting over medicijnen erg slecht /MlM-fflAM-m? Schaefer niet in raad van Amsterdam RECHTSZAAK FOLKERTS Uit in de Randstad Dertienjarig meisje uit Utrecht verkracht Hartogh van Kruisinga's lijstje af DONDERDAG 12 JANUARI 1978 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (SP) - Op het gebied van le vensmiddelen laten we ons niet meer alles in de handen stoppen. Maar als het gaat om geneesmiddelen slikken we veel. Er gaan heel wat flesjes, potjes en tubes bij de apotheek over de toonbank zonder dat de (betalende) klant weet om welke medi cijnen het precies gaat, hoe hij ze moet gebruiken en wat de bijwerkingen van die middelen (kunnen) zijn. Wie nu denkt: Dan moeten die mensen de briefjes over werking en bijwerking van geneesmiddelen maar lezen, is te optimis tisch. Veel van die briefjes-officieel heten ze bijsluiters - zijn wel voor de dokter, maar doorgaans niet voor de gebruiker te begrijpen. Al zijn de bijsluiters van de or ganisaties van apothekers en artsen in iets eenvoudiger taal gesteld dan die van de fabrikanten. Bovendien zijn de letters zo klein, dat vooral oudere mensen amper kunnen lezen wat er staat. En dan nog. Er lopen heel wat klanten met een genees middel de apotheek uit zónder bijsluiter. In ons land worden per dag zo'n tweehon derdduizend recepten afgegeven, waarop ongeveer een half miljoen medicijnen worden verstrekt. Dat betekent per Ne derlander eens in de vier weken een mid del op recept. Met de voorlichting over al die geneesmiddelen is het zeer droevig gesteld. Uit een onderzoek van de me disch socioloog Jesse blijkt ondermeer dat 84 procent van de Nederlanders ge neesmiddelen in huis heeft, waarvan ze niet eens weten wat het precies is. In de Groningse Medicijnwinkel, waar iedereen sinds 1 september vorig jaar gratis infor matie kan krijgen over geneesmiddelen, kunnen ze erover meepraten. De winkel is vier keer per week gedurende twee uur open er wordt gerund door medische- en farmaceutische studenten en medewer kers van het Jongeren Advies Centrum (JAC) in Groningen. Het groepje wordt geadviseerd dooor vier artsen en een psy choloog. Twee Medicijn-winkeliers, Ronald Heitkamp en Dick Willems; "De afgelo pen maanden zijn we geconfronteerd met een grote informatiekloof. Met mensen die zich terecht, maar onmodig zorgen maken, via de klanten met artsen die niet doeltreffend antwoorden op reële vragen, met patiënten die het idee hebben dat de arts voor hun vragen geen tijd heeft en er niet op hoeft te antwoorden. Ook met pa tiënten die het vertrouwen in hun artsen verloren hebben en niet meer weten hoe ze verder moeten. Kortom met genoeg problemen om ons het idee te geven dat de Medecijnwinkel er niet voor niets is". Goed Onder de bezoekers van de Medicijnwinkel waren tot nog toe veel oudere mensen die vragen hadden over ondermeer kal merende middelen, slaapmiddelen en pillen voor te hoge bloeddruk. De studen ten en JAC-werkers kregen opvallend vaak te horen dat artsen zich na vragen van patiënten vaak van de zaak afmaakten met opmerkingen in de trant van "Mev rouwtje, daar snapt u toch niks van. Als u maar gewoon door blijft slikken, dan komt alles wel goed". Ook komen er klanten in de winkel uit be zorgdheid over bepaalde klachten, waar van ze vermoeden dat ze iets met door hen gebruikte medicijnen te maken kunnen hebben. Is de klacht een bijwerking van het geneesmiddel, dan vertelt de helper in de winkel dat. Maar hij wijst er wel op dat dergelijke dingen eigenlijk door de dokter verteld moeten worden. De Medicijn winkel houdt zich niet bezig met het af of aanraden van bepaalde geneesmiddelen die door de arts zijn voorgeschreven en ook niet met het stellen van diagnoses. Alleen al het ontstaan van zo n Medicijnen winkel op initiatief van mensen die (nog) niet tot de officiële kring artsen en apo thekers behoren, is een bewijs dat men elders schromelijk tekort schiet. De goede apothekers en artsen niet te na gesproken. Maar sinds men buiten apotheek en spreekkamer terecht kan voor informatie over geneesmiddelen beginnen vooral de apothekers zich te roeren. Een enkeling voorziet zichzelf al van een computer, die binnen enkele minuten eruit kan gooien of patiënten die weer eens medicijnen komen halen misschien al teveel slikken, overgevoelig zijn voor bepaalde geneesmiddelen of combinaties ervan, niet mogen rijden of geen alcohol mogen gebruiken mét medicamenten en of dat er sprake is van een dubbele voor schrijving. Het zal echter nog enkele jaren duren voor dat het nut van zo'n dure computer voor de mensen thuis werkelijk is aangetoond en de privacy van de patiënten gewaar borgd. Voorlopig kan het bewaken van medicijn gebruik - noodzakelijk omdat combina ties van bepaalde medicamenten gevaar lijk kunnen zijn - ook andere en goedko per, mits de apotheker en de dokter de moeite doen om bij te houden wat iemand slikt. Ze moeten bereid zijn om samen te werken en de patiënten erbij te betrekken, zodat iemand eens zelf kan zien wat hij of zij allemaal slikt. *Albrecht Bruin koffie vacuüm 250 gr. *Albrecht Voordeel koffie vacuüm 500 gr. ter kennismaking DEN HAAG - Op zijn eerste nieuwjaarsreceptie als minister van buitenlandse zaken drukt de heer Van der Klaauw de hand van de kleurrijk uitgedoste echtgenote van de zaakgelastigde van Nigeria, La Pai. AMSTERDAM Concertgebouw: Grote zaal: 13 jan., 20.15 uur, Rott. Philh. Orkest o.l.v. Hans Vonk; 15 jan., 14.15 uur, Ensemble Inter Contemporain, O.l.v. Pierre Boulez; 15 jan., 20.15 uur, Claude Helffer, piano 17 jan., 20.15 uur, Eugen Indjic, piano; 18 jan., 20.15 uur. Nana Mos- koun; 19 jan., 20.15 uur, Amsterdams Philh. Orkest o.l.v. Hans Vonk. Kleine zaal: 13 jan., 20.15 uur, Ver. Operavnenden; 14 jan., 20.15 uur, concertgebouworkest o.l.v. Nikolaus Harnoncourt; 15 jan., 20.00 uur, Amsterdams Kamerorkest o.l.v. Kees Bakels; 17jan., 20.15 uur, Jill Gomez, sopraan, John Constable, piano; 18 jan., 20.15 uur, Chilingirian Kwartet; 19 jan., 20.15 uur, Benno Pierweijer, piano. Stadsschouwburg: 13 jan., 20.15 uur, Publiekstheater met "Vuile handen" van Sartre; 14 jan., 20.15 uur, Publiekstheater met "List en liefde" van Schiller; 15, 16 en 18 jan., 20.00 uur, Ned. Opera Stichting met "Uiteen dodenhuis", van Janacek; 17 jan., 20.15 uur, Haagse Comedie met "Tweelicht" van Eric Schneider; 19 jan., 20.15 uur, Nationaal Ballet danst "Het Zwanenmeer". Carré: 13 t/m 22 jan. (beh. 16), 20.15 uur, 15 jan., ook 14.30, "I Colom- baiono", Italiaanse clowns. De Brakke Grond: 13 en 14 jan., 20.30 uur. toneelgroep Kiss met "De borsten van Tiresias"; 16 t/m 19 jan., 20.30 uur. Nieuwe Komedie met "Gansch het Raderwerk" van Otto Dijk DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 13 jan., 20.15 uur. Haagse Comedie met "Een maand op het land" van Toergenjev; 14, 15 en 19 jan., 20.15 uur, Haagse Comedie met "Tweelicht" van Eric Schneider; 15 jan., 14.00 uur, Haagse Comedie met "De waaier", blijspel van Goldoni; 16 jan., 20.15 uur, Publiekstheater met "Vuile handen" van Sartre; 17 en 18 jan., 20.15 uur, Katrijn Theater Produkties met "Verwar ringen", komedie van Ayckbourn. Congresgebouw: 14 jan., 20.15 uur, solotoneel Henk van Ulsen Mijn held Tsjitsjikow,' van Gogol. Circustheater: 14 jan., 20.00 uur, Ned. Opera Stichting met "Livietta e Tracollo" van Pergolesi en "La cambiale di matrimonio" van Rossini. HOT-Theater: 13 en 19 jan., 20.30 uur, Haagse Comedie met "de bultenaar" van Mrozek; 14 jan., 20.30 uur, Haagse Comedie met "Spoorloos" van Bognar; 15 jan., 14.00 uur kindertheater Pssstt met "Piccolo en Padiedepoppelos"; 15 jan., 20.30 uur, Haagse Co medie met "Elizabeth I" van Foster; 17 jan., 20.30 uur,Toneelgroep Sater met "De juf uit de Czaar Peterstraat"; 19 jan., 20.30 uur, Ned. Dans Theater, Studio-avond. Diligentia: 15 jan., 11.30 uur, Emmy Verhey, viool en Carlos Moerdijk, piano; 15 jan., 14.30 uur. Reato Capecchi, banton en Han Wilmink, piano; 17 t/m 19 jan., solotoneel Henk van Ulsen "Mijn held Tsjitsjikow" van Gogol. Appeltheater: 13,14 en 19 jan., 19.30 utir, toneelgroep De Appel met "Oresteia" van Aischylos. LEIDEN Leidse Schouwburg: 13 jan., 20.15 uur, Toneelgroep Splien met "Ars Amandi"; 14 jan., 20.15 uur, Ned. Dans Theater met de balletten "Symfonie in D'. "Tutto Liscio" en "Stoolgame"; 18 jan., 20.00 uur, t.v.-opname "Wie van de drie"; 19 jan., 20.15 uur, Ballet National de. Senegal. LAK-theater: 13 jan., 20.15 uur, toneelgroep Sater met "De juf van de Czaar Peterstraat"; 14 jan., 20.15 uur, "Ploink" een concert voor kijkers door de bassist Maarten van Regteren Altena en de clown Teo Joling; 15 jan.. 15.00 uur, beeldtheater Herman Tieman met "Gijs hou je ogen open", kindertheater. Stadsgehoorzaal: 17 jan., 20.15 uur, Chr. Oratorium ver. Con Amore, o.l.v. Bert Lassing. Groene Kerkje,Oegstgeest: 15 jan., 15.00 uur. Toonkunst Orkest Leiden o.l.v. René Verhoeff. MAASTRICHT (SP) - "Ieder beroep op een politiek mis drijf moet de leden van de harde kern van de Rote Armee Fraktion worden ontzegd". Dat standpunt verkondigde gisteren officier van justitie mr. J. Booster tijdens de behandeling door de Maas trichtse rechtbank van het uitleveringsverzoek van Knut Folkerts. Amsterdam-Noord, Bergen, J Oldenburgla. Delll, Westiandseweg 1 Dordrecht, Kolfstraat 12 Mr. Booster vroeg de rechtbank dan ook het uitleveringsverzoek toelaatbaar te verklaren. Doet de rechtbank dat inderdaad, dan ligt de beslissing over het al dan niet uitleveren van Folkerts aan West-Duitsland bij de minister van justitie. Verklaart de recht bank het verzoek echter ontoe- UTRECHT (SP) - Terwijl ze stond te wachten bij een stoplicht werd een dertienjarig Utrechts meisje van achteren beetgegrepen door een man die een nylonkous over z'n hoofd had getrokken, met geweld tegen een blinde muur gewerkt en misbruikt. Daarna rende de man hard weg. Hoewel het meisje hevig verzet bood en hard schreeuwde kwam niemand haar te hulp. Later ver klaarde het meisje tegenover de politie dat aan de overkant van de straat een oudere man de ver krachting heeft zien gebeuren, maar dat hij is doorgelopen. Een verdachte die dezelfde avond werd aangehouden, moest wor den vrijgelaten omdat hij niet bleek te voldoen aan het sig nalement en ook niet door het meisje werd herkend. laatbaar, dan mag justitie Fol kerts niet uitleveren. In het uitleveringsverzoek staat dat er zware verdenking is dat Fol kerts onder meer betrokken is geweest bij de moord op procu reur-generaal Siegfried Buback, op 7 april vorig jaar in Karlsruhe, bij de viervoudige moord op be geleiders van werkgeversvoorzit ter Hanns-Martin Schleyer en bij diens ontvoering, op 5 september in Keulen en bij een roofoverval op een wapenwinkel, op 1 juli vo rig jaar in Frankfurt. Mr. Booster betoogde dat het uitle veringsverzoek voldoet aan de formele eisen die gesteld worden in de Uitleveringswet en het Europees Verdrag. Volgens de officier wordt ook voldaan aan de voorwaarde van de zogenaamde dubbele strafbaarheid. Dat houdt in, dat de misdrijven waarvoor Folkerts in West-Duitsland wordt gezocht ook in Nederland straf baar moeten zijn. De officier vond ook dat dat gold voor zijn lidmaatschap van de Rote Armee Fraktion, een organisatie die, volgens de Duitsers, ten doel heeft het plegen van misdrijven. Een tweede belangrijke voor waarde voor inwilliging van het uitleveringsverzoek is dat het niet mag gaan om politieke mis drijven. Folkerts zelf. en ook Wackernagel en Schneider, zeg gen dat ze hun daden zien als po litieke delicten. Mr. Booster bestreed in alle toon aarden dat er hier sprake is van politieke misdrijven. H;j merkte op: "In de wet wordt geen defini tie gegeven van het begrip poli tiek misdrijf. Daarom ligt de volle verantwoordelijkheid om te be palen of een handeling als een politiek delict beschouwd kan worden bij de rechters". Hij ver wees naar de Zwitserse jurisp rudentie daarover, omdat men in dat land, dat door zijn ligging en traditie als het ware een toe vluchtsoord is voor politieke vluchtelingen, bij een groot aan tal uitleveringszaken betrokken is geweest. Mr. Booster "Het Zwitserse Bondsgerechtshof hanteert een aantal criteria. Daaraan wil ik de strafbare feiten toetsen waarvan Folkerts in Duitsland wordt ver dacht". Enkele van die richtlijnen zijn; wil een misdrijf als een politiek delict worden aangemerkt dan is alle reerst vereist dat het is gepleegd in het kader van een strijd om of tegen de overheidsmacht, dan wel van een poging iemand aan de macht te onttrekken van een overheid die geen enkele opposi tie toelaat. Voorts moet er een di rect, nauw en duidelijk verband bestaan tussen het gepleegde de lict en het beoogde politieke doel. Ook moet het politiek delict als middel effectief hebben kunnen zijn tot het bereiken van het doel, moet het politieke motief van de dader allesbeheersend zijn en moet bekeken worden of voor het bereiken van dat politieke doel geen andere wegen open ston den. Tot slot moet er sprake zijn van een evenredigheid tussen het aangetaste rechtsgoed en het beoogde resultaat. Volgens mr. Booster voldoen de beweerde daden van Folkerts geen van alle aan deze criteria. De officier daarover "Het gaat ge woon om ongegronde terreur". Volgens de raadsman van Folkerts, mr. Arnoud Willems, gaat het wel degelijk om politieke delicten. De raadsman: "De RAF bestrijdt een systeem, de gevestigde orde, het imperialisme. Het is bepaald geen strijd tegen onschuldige burgers. Ik bestrijd dat het voor de Nederlandse wet strafbaar is als je lid bent van de RAF, net zomin als dat het in Nederland strafbaar is lid te zijn van een mi litante Zuidmolukse groepering, die af en toe ook misdrijven pleegt." Mr. Willems vroeg de rechtbank uitlevering te verbieden, omdat zijn cliënt volgens hem in West- Duitsland geen enkels kans heeft op een eerlijk proces. Zodra hij daar in voorarrest zit is zijn ge zondheid in gevaar, aldus mr. Willems, die vond dat uitlevering voor Folkerts een vorm van doodstraf was. Aan het eind van de zitting gaf Knut Folkerts een korte verklaring, waarin hij sprak over de stads- guernlla en imperialisme. De Maastrichtse lechtbank laat 25 januari weten of het uitleverings verzoek al dan niet toelaatbaar is. AMSTERDAM (SP) - Oud- staatssecretaris Jan Schaefer stelt zich geen kandidaat voor de Amsterdamse gemeente raad. Hij vindt, dat het lid maatschap van de Tweede Kamerfractie niet te com bineren valt met een raadslidmaatschap. Een woordvoerder van het gewest vertelde, dat men in Am sterdam van Schaefer een volledige inzet vraagt, inclu sief een eventueel wethou derschap of voorzitterschap van de fractie. Schaefer, die door alle zestien afdelingen van de PvdA in Amsterdam kandidaat is ge steld, vindt het werk in de Kamer belangrijker Am sterdam wilde hem helemaal hebben, maar dat vond Schaefer onmogelijk. "Ik ben gewend het werk in de Kamer intensief te doen en ik z^J re delijk hard tegen het kabinet ingaan en zo kan ik natuurlijk ook voor de Amsterdamse belangen opkomen en veel voor de stadsvernieuwing daar doen. De Kamer kan ik niet uitgaan". Intussen aanvaardde mr. Irene Vorrink wel een kandidatuur. Morgen zal ook bekend zijn of ook Hedy d'Ancoan en het Tweede kamerlid Nora Salo mons voor de PvdA in de ge meenteraad zitting willen BRUSSEL (SP) - Mr. A. F. K. Har togh, Nederlands permanente vertegenwoordiger bij de NAVO, is weer afgevoerd van het lijstje van minister Kruisinga met kan didaten voor de post van staats secretaris. Dit is gisteren duidelijk geworden tijdens een ontmoeting van Kruisinga met Hartogh. De Ne derlandse minister bezocht het NAVO-hoofdkwartier. Hu sprak er met secretaris-generaal Luns en opperbevelhebber Haig. Na afloop van zijn besprekingen liet Kruisinga weten, dat zijn "goede en oude vriend" Luns hem had verzekerd, dat hij als minister van Defensie van Ne derland voor de NAVO-top aan vaardbaar was. Recente publica ties suggereerden, dat er bezwa ren zouden zijn tegen de persoon van dr. Kruisinga. Der zien, ondanks zun doopsgezinde afkomst. "Een defensie is, van es sentieel belang en van essentiële betekenis voor de vrede", zei Kruisinga. Intussen gaat de VVD ervan uit, dat het niet meer lukt om voor de presentatie van het nieuwe kabi net in de Tweede Kamer maan dag de bemanning van defensie rond te krügen. De VVD houdt vast aan de kandidatuur van het Tweede-Kamerlid A. Ploeg

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7