Leiden wil met minister praten Herbouw in Noord begint Achtste "kinderkantine Over geld stadsvernieuwing Actiecomité is tegen opengraven van Mare Op plaats 'platte-dakenwoningen' Marktroute- duurt 440 werkdagen Warme bakker «p roeping en kwaliteit DONDERDAG 12 JANUARI 1978 LEIDEN - Het gemeentebe stuur van Leiden wil op korte termijn praten met minister Beelaerts van Blokland (volkshuis vesting/ruimtelijke or dening) over de beperkte toewijzing van gelden voor de stadsvernieu wing. Vorige week maakte de minister be kend dat Leiden uit de stadsvernieuwingspot (interim-saldo-regeling) ruim de helft minder krijgt dan het had ge vraagd. Wethouder Verboom (volkshuis vesting) deelde gisteren in de vergadering van de PvdA-fractie mee dat het college een gesprek met de minister heeft aange vraagd. Hij zei dat men duidelijk uitleg wil waarom er zo drastisch in de Leidse plannen is gesnoeid. Leiden diende voor bijna 52 mil joen aan plannen in en krijgt maar ongeveer 23 miljoen. Verboom zag de beslissing van de minister nog niet als een welbe wuste politieke keuze: Ik heb niet de indruk dat de nieuwbak ken minister precies op de hoogte was van wat hij tekende. Ik denk dat er andere achtergronden zijn", gaf hij te kennen. De wethouder van volkshuis vesting nam daarmee een duide lijk ander standpunt in dan wet houder Waal (stadsontwikke ling). Deze verklaarde vorige week in een eerste reactie op de beslissing van de minister dat dit vermoedelijk het eerste teken was van "een rechts stadsver nieuwingsbeleid". Volgens Verboom zal het zaak zijn dat Leiden de minister duidelijk maakt dat de Leidse plannen het niet toelaten dat er in wordt ge snoeid. Zijn redenering is dat de Wethouder Verboon .even afwachten plannen in het vooroverleg met het ministerie al zodanig afgewo gen zijn opgesteld dat er weinig ruimte over is 9m er iets af te ha len. Verboom waarschuwde de fractie voor overhaaste stappen tegen de nieuwe minister. "Laten we eerst eens afwachten wat het gesprek oplevert voor we verdere stappen nemen. We moeten de nieuwe bewindslieden ook een stuk speelruimte laten". Hij zei dit naar aanleiding van een voorstel van fractievoorzitter Meyer de zaak aan te kaarten bij de eigen Tweede-Kamerfractie en een voorstel van fractielid Marie- Anne Koning de zaak in het LEIDEN - Er is een actiecomité opgericht, dat strijdt voor handhaving van de Mare in de huidige staat, dus Gedempt. Het comité kant zich daarmee tegen het plan van de projectgroep voor Maredorp, die onlangs een ontwerp-bestemmingsplar» presenteerde, waarin het opengraven van de Mare is opgenomen. Voorzitter van het actiecomité is winkelier J. Zwart. Hij meldt dat het comité een enquête heeft gehouden, waaruit is gebleken dat slechts vijf bewoners van de Mare voorstander zijn van het opengraven van de gracht. Het actiecomité heeft zich inmiddels in een aangetekend schrijven tot het college van B en W gewend, waarin het protesteert tegen het eventueel openleggen van de Mare. In het enquêteformulier, dat huis-aan-huis is verspreid, wordt uitgespro ken dat de bewoners met de Mare in de huidige vorm best tevreden zijn. Opengraven zou voor de winkelstand op onoverkomelijke bezwaren stuiten "en dwingt zelfs tot sluiting". Beter zou het zijn, aldus het actie comité in het enquêteformulier, om het bedrag dat opengraven zou kosten (de raming bedroeg ruim 4.5 miljoen-red.) te gebruiken om de verkrotting in Maredorp tegen te gaan en om de wijk te renoveren ofte Diabetes De afdeling Leiden e.o. van de Diabetes Vereniging Neder land organiseert vrijdag 13 januari vanaf 20.00 uur een feest in het Antoniusclubhuis aan de Lange Mare. Er is een cabaret-revue met bekende radio- en tv-artiesten onder het motto "Je moet het een beetje versieren". Het feest wordt georganiseerd omdat de afdeling dertig jaar be staat. Reünie De Leidenaar J. E. Claproth gaat weer eens een feestelijke reünie organiseren en wel voor alle officieren, onder-of ficieren korporaals, man schappen en nabestaanden van de Koninklijke Marine en Landmacht van het toenma lige Nederlands Detachement Verenigde Naties Bataljon (NDVN), dat 4n Korea diende in de jaren 1950 tot en met 1954. Zij worden verzocht zo spoedig mogelijk hun naam, adres plus eventueel telefoon nummer op te geven aan de heer Claproth, Peppelrode 9 in Leiden, tel. 071-121407 (na vijf uur). De reünie wordt ge houden op zaterdag 22 ok tober van dit jaar. Huisvrouwen De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Lei- den/Oegstgeest heeft het nieuwe voorjaarsprog ramma gepresenteerd. De onderwer pen voor de ochtend- en mid dagbijeenkomsten variëren van een voordracht van Diet Bouwknecht, binnenhuisar chitectuur, Russische paasge- bruiken.de familie Mozart in Nederland tot discussie-on derwerpen zoals "de mondige patient". Verder worden er diverse excursies gemaakt en verzorgt het jongerencontact avondbijeenkomsten. Naast ontspanning via de in stuif middagen, zijn er moge lijkheden om zich te bekwa men onder meer in naaien, yoga en glasschilderen. Ook talencursussen en politieke scholingscursussen staan op het programma. Tenslotte zijn er nog diverse clubs voor bridge, zang, klaverjas, bow ling, mah-jong, tennis en to neel. Voor nadere inlichtin gen kan men terecht op tel. 150710 en 134656 Voetbal Op het LFC-terrein aan de Bos- huizerkade wordt zaterdag ochtend een voetbalwedstrijd gespeeld tussen elftallen van Veronica en het buurt- en clubhuis in Zuid West het "Vijf Hoven Huis". De entree gelden voor deze wedstrijd zullen worden gebruikt om het centrum aan de Hoflaan beter aan te passen voor liet gebruik door invaliden. Inmiddels zijn in het buurtcentrum al enkele voorzieningen getrof fen, maar er moet meer gebeu ren. De wedstrijd begint om elf uur 's morgens en aan sluitend wordt er in hei \ijf Hoven Huis een grote bazaar gehouden. De organisatoren hopen op deze manier een flink deel van de benodigde 15.000 gulden bijeen te bren gen. grootstedelijk overleg te bren gen. Dit laatste is een overleg van PvdA-politici uiteen aantal grote gemeenten. Wat betreft het inschakelen van de Tweede-Kamerfractie besloot men eerst het overleg met de mi nister af te wachten. Het aan zwengelen van de zaak in het grootstedelijk overleg werd door de fractie ondersteund. Dit zal toch op zijn vroegst pas in feb ruari - als het gesprek met de mi nister al is geweest - worden ge houden. LEIDEN - In de eerste maanden van dit jaar zal het Nieuwkoopse bouw en aannemingsbedrijf gebr. Heemskerk begin nen met de bouw van 92 woningen in het noorde lijk gedeelte van de Sop- hiastraat en aanliggende straten. De huizen komen op de plaats van de zg. plattedakenwoningen, waarvan de afbraak in middels in volle gang is. De 92 woningen zijn over negentien bouwblokjes verdeeld, variërend van drie tot negen woningen. Er worden 22 tweekamerwoningen, 26 driekamer-, 35 vierkamer- en negen vijfkamerwoningen ge bouwd. Alle woningen krijgen een centrale verwarming en een aansluiting op een centrale an tenne-installatie, die vrij een- voudit aan te sluiten is op het toekomstig stadskabelnet. De woningen zijn ontworpen door het architectenbureau Lucas en Niemeijer in Rijswijk, hetzelfde bureau dat de flatwoningen, die aan de Langegracht in aanbouw zijn, heeft bedacht. Blijkens een voorstel van B en W aan de ge meenteraad wordt verwacht dat in april van dit jaar de eerste nieuwbouwwoningen aan de Langegracht zullen worden op geleverd. Deze flatwoningen, die eveneens door de gebr. Heemskerk worden gebouwd, zijn in eerste instantie bestemd voor de bewoners van de "platte-dakenwoningen", die straks niet meer in de Sophia- straat en omgeving kunnen te rugkeren. Er stonden daar 195 woningen: de nieuwbouw blijft beperkt tot 92 stuks. Behalve aan de Langegracht worden voor De sloop aan de westzijde van de Lusthoflaan, de Dillenburgerstraat e voltooid; het puin wordt geruimd. deze bewoners ook aan de Ju- lianastraat veertien nieuwe wo ningen gebouwd. De eerste nieuwbouwactiviteiten op de plaats van de vroegere platte-dakenwoningen hebben plaats in de Dillenburgerstraat, de oostzijde van de Prinsenstraat en de westzijde van de Lust hoflaan; daar is de sloop vrijwel voltooid. Na de vernieuwing van de riolering kan met de nieuwbouw een aanvang worden gemaakt. De bewoners van de gesloopte ofte slopen woningen zijn onderge bracht in tijdelijke woningen aan de Tasmanstraat. Wanneer in ap ril de eerste woningen aan de Langegracht zijn opgeleverd, komen zowel tijdelijke woningen als in de tweede bouwfase te slo pen woningen vrij. Na geleide lijke sloop van de westzijde van de Prinsenstraat, de Alexander- straat en de Anna Paulowna- straat kan daarna de tweede bouwfase worden ingeluid. De woningen komen in beheer bij de Leidse Woningstichting. De gemiddelde huurprijs zal naar verwachting ten hoogste 380 gul den bedragen, een bedrag dat weinig zegt, omdat, afhankelijk van ieders individuele situatie, daar nog huursubsidie van afge trokken moet worden. Het voorstel van B en W om over te gaan tot bouw van de 92 wonin gen zal binnenkort worden be sproken in de raadscommissie voor volkshuisvesting en daarna in de gemeenteraad. De bewoners die het enquêteformulier hebben ondertekend, r "in deze tijd schandalig en a-sociaal dat zulke grote bedragen voor openlegging zouden worden gebruikt. Er is destijds al zoveel geld be steed om de Mare te dempen". De enquête die de projectgroep onder de bewoners heeft gehouden wordt "onzorgvuldig" genoemd. "Wij achten dit laatste zeer bedenkelijk", aldus het actiecomité. t Kinderen uit de Professorenwijk maken gebruik van de kinderkantine 11 LEIDEN - In de openbare lagere Lorentzschool is gisteren de achtste kinderkantine van Lei den officieel in gebruik genomen. Schoolgaande kinderen uit de wijk worden in zo'n kantine vier van de vijf (school) dagen tussen de middag opgevangen. Ze kun nen er hun brood opeten, al dan niet in groepsverband onder lei ding bezig worden gehouden of zelf aan de gang gaan. Oprichtster van de kinderkantines is de commissie kinderkantines van de stichting kinderdag verblijven. Die commissie be staat uit een groep vrouwen: het bestuur. Ook de nieuwe kin derkantine in de Professorenwijk heeft twee vaste leidsters. Per kind wordt dan een vergoeding van 1,75 per dag gevraagd. Om de wijk echter aan een vergoeding voor het oppassen te laten wen nen is het bedrag voorlopig op één gulden vijftig vastgesteld. Als redenen voor liet overblijven van kinderen somde de schei dende voorzitter mevrouw Ker- ling gisteren op: een moeder die overdag werkt, contacten die het kind opdoet met schoolgenoot jes, de te grote afstand tussen school en huis of 'gewoon' een ziekte of verhinderde moeder. In totaal maken ongeveer 250 kin deren viermaal in de week ('s woensdags niet) gebruik van de kinderkantines. Overigens was de Professorenwijk bij de start van de kantines, acht jaar geleden, de allereerste wijk waar een kinderkantine van de grond kwam. Door concurrentie van scholen in de wijk die voor gratis overblijfmogelijkheden konden zorgen moest de kantine, destijds Gehuisvest, in een tuinhuisje, opgedoekt. Tot grote verbazing van het bestuur kwa men vorig jaar vanuit de wijk ver zoeken om weer e$n kinderkan tine op te richten. i de oostzijde van de Prinsenstraat is operatie LEIDEN - "De herstelwerkzaam heden aan de Botermarkt, Vis markt, Aalmarkt en Boommarkt zullen in totaal 440 werkdagen in beslag gaan nemen". Dat heeft de gemeente medegedeeld aan de begeleidingscommissie Openbare Werken Binnenstad in verband met de werkzaamheden aan de walmuren en de riolerin gen van de marktroute. De com missie bestaande uit belangstel lenden zal over de "operatie" vol gende week woensdag vergade ren op het stadhuis. Het ligt in de bedoeling dat in het vooijaar een begin zal worden gemaakt met de werkzaamhe den. De Botermarkt, het gedeelte tussen het Gangetje en de Koornbrugsteeg, zal dan het eerst worden aangepakt. Op een vol gend deel mag pas definitief met het werk begonnen worden nadat alle werkzaamheden op het vo rige deel geheel zijn afgerond. Voor alle delen geldt dat eerst de wa'muur gemaakt moet worden en dan de riolering waarna met de bestratingswerkzaamheden kan worden begonnen. "De aannemer zal er rekening mee moeten houden", aldus de ge meente, "dat gedurende de werk zaamheden de bereikbaarheid van de panden te allen tijde - door middel van loopschotten of rij platen - voor voetgangers ge waarborgd blijft. Bedienend ver keer moet tots'morgens 10.00 uur de panden kunnen bereiken en de straat mag niet over een groter gedeelte dan 30 meter opgebro ken zijn. Zowel binnen als buiten de grens van het werk zal geen gedeelte van de openbare weg als werkter rein kunnen worden benut. In verband hiermee zal de opslag van materialen en voorbewer king van voor het werk nodige bouwstoffen in principe op dek schuiten te geschieden. Ook de heiwerken, waar dit technisch mogelijk en verantwoord is, moe ten vanaf het water worden uit gevoerd. Daar waarde rioolsleuf belangrijke verkeersverbindingen van voetgangers en fietsers door snijdt, moet de aannemer van leuningen voorziene loopbrug gen maken. Hetzelfde geldt voor die plaatsen, waar op in zijstegen aanwezige rioleringen aanslui tingen moeten worden gemaakt, zodat langs de gehele marktroute het voetgangersverkeer door gang kan vinden. LEIDEN - "Bij mij gaat om kwart over twee de wekker af. Dan werk ik verder de hele dag zo'n beetje door. Als je echt uren zou gaan tellen moet ik minstens twee keer zoveel verdienen als iemand die ge woon in loondienst werkt. Maar het is voor ons als warme bakkers nog een roe ping ook. Je vader en je groot vader hebben het gedaan en misschien doen je zoons het straks ook wel. Ik kan ten minste 's morgens als ik al die broden zie liggen, zeggen: die zijn allemaal door mijn han den gegaan". "En dan de service die je biedt. Je gaat door hagel en sneeuw de wijk in, loopt voor Piet Snot heen en weer soms om te horen dat ze vandaag niets nodig hebben en verdient on dertussen geen cent. Die ver hoging van de broodprijs met vier cent is voor ons echt wel nodig". Aldus bakker Raaphorst (Van t Hoffstraat). Gisteren kregen de bakkers van hun bonden het advies het brood vier cent duurder te maken. De voedingsbond FNV waarschuwde gisteren al voor de gevolgen voor de kleine bakkers en broodbe zorgers. Zij hebben weliswaar die prijsverhoging hard no dig, maar daarmee wordt het verschil met de prijs van brood dat in de supermarkt te koop is weer groter. Dat ver schil is nu pi 29 cent. "Het gaat cent voor cent omhoog maar plotseling ontdekt de klant dat het hem een paar gulden per week kan schelen", aldus een woordvoerder van de kleine bakkers in het Alge meen Dagblad van gisteren. De warme bakkers in Leiden staan er niet anders voor dan hun collega's in de rest van het land. Bakker Streng: "Het gaat met centjes tegelijk, maar je wordt wel gedwongen steeds duurder te worden. In januari hebben we weer een loonsverhoging van 5,1 ge had. Je kan het nooit zeggen, maar zonder verhogingen haddeii we misschien meer verkocht". Bakker Dijsselbloem: "In de su permarkt is het brood een trekkertje, een huisvrouw heeft elke dag brood nodig, dus dan neemt ze allicht an dere boodschappen ook mee. Maar wij zijn afhankelijk van dat brood. Het is tot nu toe niet merkbaar dat het slechter gaat, maar sinds de prijzen- verhoging van een half jaar geleden is de omzetstijging die je eigenlijk zou moeten hebben uitgebleven". De grote hoop van de warme bakkers is echter gevestigd op de kwaliteit van hun brood. Bakker Streng: "De mensen blijven niet zo snel wegze zijn nu wel eerder geneigd ook het kapje op te eten, maar ze heb ben begrip voor je situatie". Bakker Van Cassel: "De brood verkoop loopt over het alge meen terug. Maar juist omdat men minder brood koopt, wil men wel goed brood". Bakker Dijsselbloem: Het ligt aan de bakker zelf; als zijn brood goed is, blijven de men sen wel komen". Bakker Raaphorst, met bakker Van Cassel één van de weini gen die ook nog brood bezorgt: "In de eerste plaats breng je het de mensen aan de deur, dan lopen ze niet weg. In de tweede plaats, het soort men sen dat zijn brood in de super koopt, komt toch niet bij ons". De hoop van de bakkers is dat het omgekeerde ook waar zal blijven. Meisje reed niet bromfiets tegen auto LEIDEN-Een 19-jarig meisje heeft gisteravond verwondingen aan haar benen en vermoedelijk ook een gebroken knie opgelopen toe zij met haar bromfiets in de Java- Straat tegen een geparkeerde vrachtauto aanreed. Zij moest door de EHD naar het Acade- misch Ziekenhuis worden over gebracht.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3