Weinig geschikte standplaatsen voor woonwagens BEZWAREN TEGEN GRONDVERKOOP Binnenkort verbreding Leede en Groote Sloot _--e/cfee agenda Voorhof krijgt half maart kabeltelevisie PAGINA 2 STAD EN PAND DONDERDAG 12 JANUARI 1978 In Warmond WARMOND - Tijdens de gister avond gehouden vergadering van de commissie financiën maakten de leden Goddijn en Dalhuijsen grote bezwaren tegen de verkoop van een stuk bouwgrond bij de sportzaal "klim op". Hun bezwa ren golden niet zoxeer de ver koop op zichzelf als wel de daar voor gevolgde procedure. Naar hun mening was het in Warmond onvoldoende bekend dat de ge meente dit stuk grond wilde ver kopen. "Iedereen verkeerde in de veronderstelling dat de grond be stemd was voor uitbreiding van de sportzaal", aldus Goddijn. In tussen heeft de gemeente ver gaande onerhandelingen ge voerd met aannemer Maasdijke voor de bouw van twee huizen. Samen met hem is een plan opge steld omdat "de gemeente er wel prijs op stelt dat de huizen op een aanvaardbare wijze in de rest van de wijk worden ingepast, aldus burgemeester De Vreeze. Omdat de aannemer, die niet uit War mond afkomstig is, geld heeft ge stoken in het ontwikkelen van een plan achtte burgemeester De Vreeze zich "moreel aan hem ge bonden". Ook het commissielid Vreeken toonde zich niet erg tevreden met de transactie. Hij wilde wel ac- coord gaan met het voorstel van het college van B en W, maar ver bond daaraan de voorwaarde dat de aannemer in eerste instantie Toewijzing aan Warmond, Wassenaar en Oegstgeest gaat problemen opleveren „Totaal ongeschikte standplaats": woonwagens aan Ruigelaan in Wassenaar". „Wat de woonwagens betreft zal het ge meentebestuur van Warmond wel geen standpuntwijziging gaan innemen", zegt gemeentesecretaris Zoetemelk van de gemeente Warmond in reactie op een voorontwerp voor een woonwagenplan, dat is opgemaakt door de provinciale werkgroep woonwagenbeleid, waarin voor Warmond opnieuw twee woonwa genstandplaatsen zijn opgenomen. In de laatste raadsvergadering steunde het grootste deel van de raad het meerder heidsstandpunt van het college in War mond om in plaats van twee standplaat sen, twee woningen voor woonwagen gezinnen beschikbaar te stellen, omdat er geen plaats voor woonwagens zou zijn binnen de bebouwde kom. Wethouder Van der Zalm, die namens de gemeente Warmond zitting heeft in de gemeenschappelijke regeling voor woonwagens in de regio Leiden, voerde daarop het bouwplan „Lommerlust" aan, waar wellicht nog twee plaatsen vrijgemaakt zouden kunnen worden. Toen de raad daarmee niet akkoord ging stelde hij voor in overleg te treden met een vertegenwoordiger van de PPD om alsnog tq bekijken of er nergens m War mond een plek te vinden was voor twee woonwagens. „Een eigen initiatief waar het resultaat nog van moet worden af gewacht", aldus Zoetemelk. In het voorontwerp van de provinciale werkgroep zijn cijfers opgenomen voor het aantal standplaatsen van woonwa gens dat de verschillende gemeenten in Zuid-Holland voor 1958 beschikbaar moeten stellen (zie het Leidsch Dagblad van gisteren). De getallen die door de werkgroep worden genoemd en inmid dels zijn doorgespeeld aan GS, komen overeen met cijfers uit het Spreidings plan, dat is opgesteld voor vertegen woordigers van 16 gemeenten rond Lei den (inclusief Leiden zelf), die zitting hebben in de zogenaamde gemeen schappelijke regeling. Voor Warmond als voor de andere randgemeenten zijn de cijfers in het voorontwerp dan ook geen verrassing meer. „We wisten al eerder dat wij twee stand plaatsen moeten creëeren. Op grond van een ingesteld onderzoek met een verte genwoordiger van CRM is het college tot de conclusie gekomen dat er geen ge schikte plaats is voor woonwagens bin nen de bebouwde kom van het dorp". Wanneer het aantal van twee woonwagens voor Warmond definitief wordt en de gemeente zelf resoluut blijft vasthouden aan het beschikbaar stellen van twee woningen in plaats van standplaatsen, dan heeft de provincie de bevoegdheid om desnoods het lagere bestuursorgaan over te slaan om haar eigen plan door te voeren. Gemeentesecretaris Zoetemelk ziet het echter niet zover komen: „De provincie zal van zo'n bevoegdheden slechts in ui terste noodzaak gebruik maken. En in overleg met deze instantie zal er zeker nog een voortijdige oplossing gevonden worden voor Warmond". De verdeling van woonwagens over 16 gemeenten in deze regio dient om Lei den met zijn 68 vaste en 10 reserve- standplaatsen iets te ontlasten en daar een kleiner kamp op te zetten. In het voorontwerp wordt gesproken over 41 plaatsen voor Leiden zelf. Dit betekent dat in 1985 142 standplaatsen over de 16 gemeenten verdeeld moeten worden. Naast Warmond beantwoordt Oegstgeest in haar toezeggingen ook niet aan de verwachtingen (of misschien beter ge zegd: eisen) van de provinciale werk groep en de gemeenschappelijke rege ling. Deze gemeente wil wel woonwa gens opnemen, maar in eerste instantie niet meer dan vijf, terwijl zeven het voorgeschreven getal is. „Wij hebben hier al langer plannen in ont wikkeling voor een klein kampje. Het schijnt nu zover te zijn dat het rijk toe stemming gaat geven voor het vestigen van vijf woonwagens op het terrein dat we op het oog hebben", aldus de heef Scbleijper van de afdeling Algemene Zaken, gemeente Oegstgeest. Verloopt alles volgens plannen van de gemeente zelf dan hebben ze daar over een jaar een woonwagenkampje in de bebossing bij het Groene Kerkje. Het wachten is in feite alleen nog op goedkeuring van CRM en de wijziging van het bestem mingsplan dat voor dit gebied ontwor pen is. Probleem Een ander probleem bij de toewijzing van standplaatsen kan de gemeente Was senaar gaan vormen, die 12 woonwagens zullen moeten opnemen. „Wij houden ons vooralsnog vast aan de samen werking met het regionaal woonwagen kamp in Leiden, dat alle woonwagenge zinnen, die uit Wassenaar voortkomen opneemt", zegt de heer Van der Luyt, hooft bureau Huisvesting Wassenaar. Op het ogenblik „gedoogt" (woord van Van Luyt) Wassenaar vijf woonwagens binnen haar gemeentegrenzen. Vier daarvan staan zijns inziens op een totaal ongeschikte plaats aan de Ruigelaan „In dat gebied zien wij geen mogelijkheid een woonwagencentrum in te richten". De plaats waar de standplaatsen zouden moeten komen vormt hier ook een moeilijkheid. „De ene gemeente leent zich veel moei lijker gelet op zijn structuur dan de an dere gemeente. Wil zo'n woonwagen kamp geïntegreerd worden in de sa menleving, wat toch nu de bedoeling is, dan moet het in de buurt van woon wijken terecht komen. En wij hebben op het ogenblik geen enkel bouwplan in bewerking waarin ze zouden kunnen worden opgenomen. Voorlopig hebben we met de vijf ons best gedaan. Verder wachten we wel af'. Vage plannen Nog vager dan in Wassenaar zijn de plan nen in Voorschoten voor standplaatsen. Er wordt nog steeds naar een plek ge zocht. Volgens het voorontwerp moeten zij negen woonwagens accepteren. Een gebied aan de Papelaan dat een tijd ge leden is aangevoerd als mogelijke standplaats, werd na een merkwaardige enquête onder omwonenden, via het gemeenteblad afgewimpeld door deze mensen. Voor de Voorschotense ge meentesecretaris Oosterbaan toch reden genoeg om de bereidheid van de ge meente nog eens duidelijk naar voren te brengen, maar dat de „grootst mogelijke trammelant met de bewoners" deze mo gelijkheid lieten afketsen. Het gunstigt voor de woonwagenbewo ners is het op het ogenblik gesteld in Leiderdorp. Deze gemeente, die acht standplaatsen krijgt toegewezen, zal de eerste zijn waar de ideeën uit het spreidingsplan in de praktijk worden gebracht. De acht woonwagens komen te staan bij de Bloemerd aan de Persant Snoepweg. De ruimtelijke ordening kant en het huurcontract zijn al gere geld. Een definitief plan is inmiddels naar CRM waar de financiële zaken zul len worden belicht. Leiderdorp ver wacht binnenkort dan ook het ves tigingsplan te kunnen lanceren. Ook in Zoeterwoude is men bezig met de uitwerking van plannen voor woonwa genstandplaatsen. De gemeente heeft geen bezwaar gehad tegen de drie standplaatsen die in het spreidingsplan en nu weer in het voorontwerp genoemd worden. Gemeentesecretaris Wingelaar zegt zelfs positief te staan tegenover het Getal dat op zich zuiver gerelateerd is aan het inwonertal van een gemeente. Maar het zoeken is ook daar nog n geschikte standplaats. LEIDERDORP - Halverwege maart zal de PTT de kabeltelevi sie-verbinding tussen Leiden en Leiderdorp gereed hebben. Wet houder Drentt deelde dit gister avond mee in de vergadering van de commissie van beheer voor de centrale antenne inrichting. Vol- Meer subsidie voor K&O lid in Oegstgeest OEGSTGEEST - Zonder enige aan tekeningen te maken keurden de leden van de commissie onder wijs en maatschappelijke aange legenheden het voorstel van B en W goed om de gemeentelijke subsidie aan de stichting Leidse Volksuniversiteit K en O met 2,50 gulden tot 7,50 gulden per lid te verhogen. "Het is een bedrag dat hun een stukje verder helpt" zei wethouder Gmelich Meijling. Hij tekende daarbij aan dat in verge lijking met ander gemeenten de bijdrage van de gemeente Oegstgeest aan K&O altijd be perkt is geweest. "In Oegstgeest werken de krachten voor K en O pro-deo In feite ge ven wij K en O te weinig. Maar ze hebben gewoonweg niet meer nodig,' aldus Gmelich Meijling. Hij noemde de winst die K en O op het maken van cursussen heeft eigenlek maar schijn. K en O Oegstgeest, dat volledig auto noom werkt (eigen bestuur en statuten) maar wel verblijft onder de supervisie van K en O Leiden, heeft namelijk verlies op toneel- en muziekuitvoeringen. "Als je K en O met 7,50 gulden zo'n basis biedt dat ze tegenvallers kunnen incalculeren dan blijven ze goede diensten bieden," zei Gmelich Meijling. K en O had over '77/78 een exploitatietekort van 15.700 gulden. Dit tekort wordt door de voorgestelde ver hoging met 2,50 per lid juist ge dekt. Tijdens de vergadering werd nog meegedeeld dat de ver bouw van de Terweeschool is ge stagneerd door ziekte van de ar chitect. De hele verbouwing zal dan ook niet voor augustus klaar zijn. De hoop werd uitgesproken dat er in ieder geval voor die tijd al wat leslokalen zouden staan, die gebruikt zouden kunnen worden. gens het advies van de commissie moet Leiderdorp voordat het aansluitpunt klaar zal zijn al be ginnen met het leggen van een ei gen kabel. Deze zal van uit Voor hof aan het aansluitpunt worden gekoppeld. Dit betekent voor de bewoners van Voorhof dat zij midden maart een signaal heb ben van de antenne uit Oegstgeest. Voorgesteld werd om midden feb ruari met de voorlichting over kabeltelevisie te starten. Als de aansluitingsvoorwaarden snel worden vastgesteld zal de infor matie zich ook daartoe kunnen uitstrekken. Het mobiele infor matiecentrum dat oorspronkelijk voor het geven van deze voorlich ting was bedoeld zal dan echter nog niet kunnen worden be mand. Nog wat problemen zijn er met de overname van het Ge meenschappelijk Antenne Sys teem. Het bod van de gemeente Leiderdorp hierop, 460 gulden voor de overname van 21 aanslui tingen, staat volgens het bestuur van de vereniging die de centrale antenne beheert in geen enkele verhouding tot de werkelijke kosten van het systeem. Deze zouden volgens het bestuur tus sen de 4000 en 5000 gulden liggen. Het grote verschil tussen beide bedragen wordt volgens wet houder Drenth veroorzaakt doordat het gemeenschappelijke antennesysteem de gemeente niets oplevert. "De technische ei sen die de PTT aan de beeldont vangst stelt zijn met een gemeen schappelijk antenne systeem niet haalbaar. Ons bod zal dan ook niet veel hoger kunnen worden.' Ga vanavond na de 'gestampte pot' eens naar het Irenegebouw in Leiderdorp. Daar wordt voor de leden van de NCVB een demon stratie oosters koken gegeven. Het gerecht van deze avond: mi hoen (u weet wel, die lange dunne sliertjes). Daarna wordt met be hulp van dia's een en ander over "rijsttafelen" duidelijk gemaakt. Vanavond start dan de bowling competitie van de KPJ te Zoeterwoude. Er zal drie avon den worden gespeeld, waarna er prijzen voor de beste dames en heren zijn. Vertrek om 20.15 uur vanaf ,,'t Centrum" aan de Schenkelweg. n jachtwerf De Leede links) ten behoeve van de verbreding WARMOND - Met de verbreding van de Warmonder Leede en de Groote Sloot kan dit voorjaar worden begonnen. Dat is althans de opvatting van de commissies openbare werken en financiën die voor deze zaak gisteravond de koppen bij elkaar staken. De verbredingen vormen een on derdeel van het plan Zwanburg. Dit plan omvat een gedeeltelijke vergraving van de Zwanburge- rpolder waardoor de plas het Joppe en het eiland Kouden- hoorn zijn ontstaan. De dijk van Koudenhoorn ligt een eind bin nen de vroegere oevers van de Zwanenburgerpolder waardoor er uiterwaarden zijn ontstaan die nu weggegraven moeten worden. De Groote Sloot krijgt dan een breedte van 50 meter. Via deze route moeten boten uit de jacht havens aan de Leede en uit de richting Leiden in het vervolg de Kagerplassen bereiken. Over de Leede komt namelijk een vaste oeververbinding met het eiland Koudenhoorn. Tot nu toe was de Groote Sloot ver boden voor alle motorvaart. En niet geheel zonder reden want de besnoeiing is bijzonder slecht. Daaraan gaat men in de toekomst dan ook het nodige verbeteren. De oever van de Broek en Si- montjespolder (de Leidse kant van de Groote Sloot) wordt door de gemeente geheel opnieuw be- schoeid terwijl voor de oever van Koudenhoorn een nog „luxere" bescherming wordt aangebracht. Met behulp van een houten damwand en keien wordt een langzaam glooiende oever ge maakt waarbinnen ruimte be schikbaar is voor rietkragen. Na dat de pollen zijn ingeplant zal het nog twee jaar duren voordat de rietkraag geheel is dicht gegroeid. Op deze manier is het eiland voor boten moeilijk be reikbaar wat een garantie bete kent voor de bescherming van het stiltegebied van Kouden hoorn. Bijkomend voordeel van deze constructie is dat de hoge dijk die Koudenhoorn nu om ringt langs de Groote Sloot kan verdwijnen waardoor het eiland Zandwinning Het project, dat uit de opbrengsten van de zandwinning moet wor den gefinancierd, is door de luxe uitvoering wel een stuk duurder uitgevallen. Het ministerie van CRM en de provincie gaan waar schijnlijk een deel van de meer kosten voor hun rekening ne men. Doordat de gemeente heeft besloten om ook de verbinding tussen de Groote Sloot en het Joppe te verbeteren zijn met het duurdere project meer dan locale belangen gemoeid. Het eerst pakt men echter de ver breding van de Warmonder Leede aan. Volgens het schema gaat de eerste spade daar eind ap ril de grond in. De grootste in greep wormt dan de verwijdering van de grond en de gebouwen van jachtwerf "De Leede" die te genover park "Groot Leerust" is. Langs de oever van de Leede blijft de dijk van Koudenhoorn overigens gehandhaafd. moest proberen de huizen aan Warmonders te verkopen. Voor de toekomst raadde hij aan dat de gemeente door middel van pu blicatie kenbaar maakt dat zij van plan is om een perceel te verko pen, zodat de eigen inwoners eerst een kans krijgen. Donderdag Troef, Noordeinde 2a, voorlichtings avond werkgroep dienstweigeren, 20- 21.30 uur. Pieterskerkhof 19, architektexuro gratis advies, 20-21 uur, tel. 142771. Nieuwe Rijn 20 a, werkgroep homofilie, open-café, 21-24 uur. Welfare lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voor schoten, tel. 01717-3309, spreekuur Alg. Ned. Invalidenbond, 19-20 uur. Troef, Noordeinde 2a, nederlands voor buitenlanders, 19.30 uur; project Leiden, handenarbeid, 20 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, sport- café; toneelworkshop; gitaarcursus; Go, 20 uur. 't Breehuys, Breestraat 19, kera- miekkursus, 19.30 uur, tapdansgroep, koffiebar, 20 uur. Stadhuis, cie. samenlevingsopbouw, maatsch. aangelegenheden, gezond heidszorg en cultuur, 20 uur. Leidse Schouwburg, Publiekstheater met "List en liefde" van Friedrich Schiller, 20.15 uur. Gemeentehuis Oegstgeest, cie. verkeer r, 19.30 uur. Apotheken De avond-nacht - en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 6 tot 13 jan., door Ha ven Apotheek, Haven 18, Leiden, tel. 120085; Apotheek Beker, Kempenaer- straat 16, Oegstgeest, tel. 155482. Indien na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uitsluitend voor spoedrecepten van een taxi, tel. 122444, gebruik maken. Bezwaren PPR tegen "Put van Menten" naar Kroon OEGSTGEEST - De Oegstgeester afdeling van de PPR heeft bij de Kroon om vernietiging gevraagd van de beschikking van GS waarin goedkeuring wordt gege ven aan verdere ontgrondingen in de „put van Menten". In de cember diende de heer Menten uit Warmond, die de uitgravingen in de put langs de Haarlem mertrekvaart bij de Tolweg uit voert, een aanvraag tot ontgron ding bij GS in. In maart 1975 reageert de PPR Oegstgeest met een bezwaarschrift omdat geen garantie bestaat dat het „meer tje" dat door het afgraven en uit baggeren ontstaat, ooit voor goed recreatief gebruik geschikt zal zijn. Ook de gemeente Oegstgeest maakte met andere gemeenten bezwaar. Op 2 december vorig jaar kwam de beschikking van GS. De PPR vindt zelf dat er rond deze ont grondingsvergunning door GS onzorgvuldig Gehandeld. "Werkelijke belangenafweging vindt niet plaats en garanties voor een goed recreatief plan zijn er niet", aldus Tolboom, namens de Oegstgeester PPR. Districtsbureau rijkspolitie naar Leiderdorp DEN HAAG/LEIDERDORP - Na maandenlange onzekerheid is nu de beslissing afgekomen dat het districtsbureau van de rijkspo litie, thans gevestigd in Den Haag, binnenkort naar Leider dorp zal overgaan. Het nieuwe districtsbureau komt naast het kantoor van bouwonderneming Noorlander b.v. aan de Van der Valck Boumanweg. Verwacht wordt dat het districts bureau binnen 6 tot 9 maanden kan worden betrokken. SOS-dienst Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur. Leidse Rechtwinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur, ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19-21 uur. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging. Mare 45, tel. 149441 (maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur). Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur. Noord: Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartien Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuinstadwijk: Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Moeders voor Moeders Dierenbescherming Onderwijswinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071- 126325, geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur Dienstencentrum Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in, nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 142497. Dag en nacht bereikbaar. Belangengroep aleenstaanden LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement perpost f226,90 Losse nummersf 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2