C en A wil filiaal in hart van Alphen Alpheuse flatbewoners: bereid om te knokken. Wayne Fontana naar Alphen Hazerswoude krijgt kinderboerderij KLEDINGBEDRIJF WIL DRIE BESTAANDE WINKELS UITKOPEN STOK B.V. KOMT MET GROTE "NAVORDERING" EN 80-90 PROCENT HOGERE KOSTEN Ontsluiting Kromme Esse Inwoner Woubrugge schopt tegenstander vijf tig gulden boete DONDERDAG 12 JANUARI 1978 STREEK PAGINA 21 ALPHEN AAN DEN RIJN - De bewoners van 240 Alphense flatwoningen gaan massaal in de slag met beheermaat schappij Stok, die van hem een bedrag van 1500 tot 2000 vordert wegens 'ex ploitatietekorten' over de afgelopen vijf jaar. Bovendien verlangt Stok van de bewoners dit jaar een bedrag aan stook- en servicekosten dat 80 tot 90 procent hoger ligt dan in 1977. 'Er is een eind gekomen aan het overleg met Stok. Laat nu een ander maar gaan bepalen of Stok in z'n recht staat. Je kunt misschien nog maanden in de marges blijven rommelen, maar Stok weigert op principiële punten in te gaan. Gelet ook op de algemene indruk die ik het laatste half jaar van het be drijf heb gekregen, is mijn indruk dat overleg zonde is van onze tijd. Mis schien ook zonde van de tijd van Stok, maar dat is me worst'. Ferme taal Ferme taal van P. van Uden, voorzitter van de bewonerscommissie van de flats aan het Valerius- en Sweelinckpiein, gisteravond gesproken op een druk be zochte vergadering van bewoners. Ferme taal, draaiend om ferme bedra gen. Stok (Stok Belegging en Beheer, de beheerder van de flats die eigendom zijn van verzekeringsmaatschappij Delta Lloyd) heeft ongeveer een half miljoen op het spel staan. De indivi duele huurders hangt een betaling van 1500 tot ƒ2000 boven het hoofd en daar bovenop nog een verhoging van de ser vice- en stookkosten met niet minder dan tachtig a negentig procent. De bewoners gaven gisteravond in De Bron duidelijk te kennen de mouwen te willen opstropen om één en ander uit te knokken. Een advies van voorzitter Van Uden om niet meer te betalen aan service-kosten dan vorig jaar kreeg de instemming van alle 101 aanwezigen (van de 240 hoofdbewoners). 'Schrik niet als u een brief krijgt die u doet denken dat u even later politie te paard voor de deur zult hebben, maar wendt u tot ons', was Van Uden's advies. 'De kans zit erin, dat Stok iemand als proefkonijn wil gaan gebruiken misschien een vorderings- en ontruimingsprocedure in wil stel len. Kom dan bij ons, want op dat mo ment gaat onze, nee, uw advocaat aan het werk'. Zover is het inmiddels al gekomen in de afiaire Stok contra huurders Valerius- en Sweelinckpiein. Die huurders heb ben een advocaat in de arm genomen en zijn bereid daar voor te betalen. Er klonk tenminste geen enkel negatief stemgeluid toen Van Uden meedeelde, dat in verband met eventueel te maken kosten per woning een bedrag van twintig gulden moet worden opge bracht. Gezien de resultaten van een eerdere fi nanciële actie onder de hoofdbewo ners, toen om vijf gulden werd ge vraagd, is te verwachten, dat er een voldoende groot bedrag op tafel komt om de zaak inderdaad tot voor het ge recht te brengen. De zaak Stok contra de huurders van de flats Valerius- en Sweelinckpiein be gon eind juli vorig jaar te spelen. Toen kregen de bewoners per brief te horen, dat Stok de exploitatietekorten van de voorafgegane vijf jaar op een rijtje had staan en dat de afrekening daarvan 'door interne omstandigheden' tot op die dag was achterwege gebleven. Het grote verschil zou de bewoners ach teraf in rekening worden gebracht en tevens werd in het vooruitzicht gesteld dat in 1978 de stook- en servicekosten (want daarom ging het) met tachtig tot negentig procent omhoog zouden gaan. In die brief deed Stok ook de oproep aan de bewoners om een bewonerscommis sie op te richten om één en ander samen met de beheerder te gaan regelen. Die bewonerscommissie kwam er, het eerste resultaat was een brievenlast van 215 stuks met 'wij gaan niet ak koord met de verhoging en de navorde ring'. Waarop er een gesprek kwam tussen Stok en de bewonerscommissie. Voorzitter P. van Uden: 'De conclusie was, dat we de eerste twee jaar op grond van het cijfermateriaal van Stok te veel en de laatste drie jaar te weinig hadden betaald'. De bewonerscommis sie wilde preciezere gegevens. Gegoochel Na enige aandrang kwamen die. De ge makkelijk te controleren energie-cij- fers klopten. Maar, zo werd ontdekt: de firma Stok werkt met dochtermaat schappijen voor schoonhouden en on derhoud. Van Uden: 'We kregen als be wijs de rekening van die dochters aan Stok. Als ik zie wat er gebeurt is aan één en ander, dan zeg ik daar zit nog wel één en ander tussen. Dus wilden we de betalingsbewijzen van Stok aan z'n dochters. Maar die kregen we niet, we moesten afgaan op de rekeningen van de dochters ingediend bij moeder'. Volgens Van Uden werd er ook nogal eens gegoocheld met cijfers: 'Zodat er niet uit viel te komen, misschien iets voor de puzzelpagina van de krant'. Volgens Van Uden kwam de commissie ook met een voorstel. 'We wilden best begrijpen dat Stok in de problemen zat; wilden hem naar eer en geweten tege moet komen. We hoorden er niets op. Stok ging zwijgen'. Omdat naar het idee van de bewoners commissie de zaak voor 1 januari rond zou moeten zijn werd er nog maar weer eens druk uitgeoefend. Van Uden: 'De 'kerstbrief van Stok kwam. Van ons voorstel deugde niets, maar men wilde ons wel tegemoet komen. En toen ik dat las kreeg ik, gezien de ervaringen, de zenuwen'. Van Uden over het voorstel van Stok: 'Ze schonken ons '72/73 en '73/74. Dat mocht ook wel, want toen betaalden we te veel. De twee laatste jaren zou men van huidige en vroegere bewoners gaan in vorderen. Met nog een tegemoetko ming, want over het eerste jaar zou per maand twee procent korting worden gegeven. En dat is dan net het bedrag dat we de eerste jaren te veel betaal den. Verder was er dan nog een beta lingsregeling en ging men met de nieuwe service- en stookkosten een stapje naar beneden'. 'Kerstboodschap' Die 'kerstboodschap' was voor de bewo- nerscommissie het sein om advocaten kantoor De Kort in de arm te nemen. Vandaaruit ging een brief naar Stok. In die brief werd de handelwijze van Stok gekwalificeerd als 'niet te goeder trouw'. 'Uwerzijds is volledig verzuimd de alge mene huurvoorwaarden na te komen. Zodoende ontbreekt voor u de titel om nu alle schadelijke gevolgen, louter door uw toedoen ontstaan, op de huurders af te wentelen'. De han delwijze wordt verder 'onzorgvuldig' en in sociaal en juridisch opzicht laak baar genoemd. Van Uden, na voorlezing van de brief tij dens de vergadering: 'Bij Stok ver wachten ze, dat we blindelings gelo ven, dat ze vijf jaar lang niet wisten wat er omging. Juridisch is de han delwijze niet juist, sociaal ook niet. Mensen met huursubsidie, aow-ers, mensen met kleine pensioenen kunnen straks de bedragen niet meer opbren gen'. En dan in een emotionele uitval: 'Of wil len ze soms bereiken, en laat ze dat dan verdzeggen, dat ze tachtig tot hon derd bewoners eruit willen hebben. Ook de eigenaar van de woningen, Delta Lloyd kreeg van Van Uden een veeg uit pan. 'Ik kan me niet voorstellen, dat Stok niet al die jaren rekening en ver antwoording bij hen heeft moeten af leggen. Ook Delta Lloyd treft schuld. Die verzekeringsmaatschappij is me deverantwoordelijk voor deze crisis situatie. En we praten niet over pin da's, want het gaat om een bedrag van 1500 tot ƒ2000 navordering per woning en een verhoging van de kosten met 80 tot 90 procent'. In totaal betreft het 240 Alphense flatwoningen Nieuwe opgave Of dat uiteindelijk ook gaat gebeuren is onzeker. Volgens Van Uden zouden de bewoners in de eerste week van dit jaar een nieuwe opgave van kosten ontvan gen. Die opgave is er nog niet. Het ant woord op de brief van de advocaat ook nog niet. De bewoners wachten af. Klaar om de eventuele strijd aan te binden. WADDINXVEEN - Burgemeester en wethouders stellen de raad voor een krediet van ƒ.360.000 be schikbaar te stellen voor de aan leg van een ontsluitingsweg tus sen de Kromme Esse en de Hene- gouwerweg. Deze ontsluiting is nodig door een grondruil. De gemeente heeft aan Bruwa B.V. een stuk grond met opstallen aan de Henegouwer- weg overgedragen in ruil voor een perceel met opstallen aan de Schielandstraat en aan de Jan Dorrekenskade Oost. Door de aanleg van de weg wordt het bedrijf van Bruwa geheel ont sloten, wat in de ruilovereen komst was overeengekomen. ALKEMADE - Er zit groei in de politieke groepering "Progres sief Alkemade". Het ledenbe stand groeide in 1977 van vieren veertig tot zesenvijftig. In het blad "Paniek" wordt mel ding gemaakt dat er aan de ko mende raadsverkiezingen (in mei) zal worden deelgenomen. Om over voldoende geldmidde len te beschikken voor het voeren van een campagne wordt er op de leden een beroep gedaan de con tributie voor dit jaar vroegtijdig te voldoen. Bovendien kan daar naast een verkiezingsbijdrage worden gestort. ALPHEN AAN DEN RIJN - De jongerensociëteit Midas staat aan de vooravond van een druk en mu zikaal weekend dat morgenavond wordt ingezet. Dan vindt namelijk een optreden plaats van de En gelse troubadour Jon Wyce met liedjes uit de vijf tiende en zestiende eeuw en die er ook uitziet alsof hij rechtsstreeks uit deze tijd is overgestapt naar de twintigste eeuw. Wyce zingt in hoofdzaak in cafés, folksclubs en jongerenhuizen. Op die manier be werkte Wyce Engeland, Frankrijk en Duitsland en thans is het de beurt aan Nederland om te genieten van het werk van deze troubadour die zich nu al de titel "koning van de troubadours van Amsterdam" heeft FONTANA Zaterdagavond staat in Midas een muzikaal ge beuren van de eerste orde op het programma: rock en rollzanger Wayne Fontana die hits had in de jaren '62 en '63 als "game of Love" en "You're no body until somebody loves you". Een man die in middels een ervaring van tientallen jaren heeft op gebouwd. Hij wordt begeleid door de New Mind- benders. Beide concerten beginnen om 21.00 uur. SPIDER In het jongerencentrum "Spider" in Zwammerdam treedt zaterdag de Leidse rockformatie „Trail" op De groep zou drie weken geleden al optreden in Midas maar moest daar verstek laten gaan omdat één van de groepsleden een neusoperatie had on dergaan die wat complicaties gaf. De viermansformatie "Trail" brengt eigen composi ties in funk-rock stijl en heeft in het optreden een lichtshow verwerkt. Het optreden in de Nutszaal in Zwammerdam begint om 20.00 uur. WOUBRUGGE - Een zevender- tigjarige vertegenwoordiger uit Woubrugge is in hoger beroep veroordeeld tot een geldboete van vijftig gulden. Hij kreeg deze straf voor het plegen van mis handeling. De vertegenwoordiger had moei lijkheden over het gebruikmaken van een overpad dat hij moest "nemen" om bij zijn caravan te kunnen komen. Met de eigenaar van het land, waarover dit pad loopt, kreeg de vertegenwoordi ger ruzie. Dit zou uiteindelijk hebben geleid tot het uitdelen van een schop. De inwoner van Woubrugge ontkende dit hard nekkig. De politierechter had de man al eerder veroordeeld tot een boete van honderd gulden en een week voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar Bloedproef geweigerd In hoger beroep eiste de procu- Een vierenzestigjarige chauffeur reur-generaal bevestiging van dit uit Nieuwkoop weigerde een bloedproef te ondergaan toen de politie dit wenselijk vond en daar alle reden toe zag. Voor die weigering moeet de Nieuwkoper zich nu voor de Haagse politierechter verant woorden. Hier gaf hij wel toe op die bewuste dag het één en ander te hebben gedronken. Gezien de leeftijd van de man wilde de officier van Justitie volstaan met duizend gulden boete, negen maanden intrekken van het rij bewijs en voorwaardelijk twee weken gevangenisstraf. Het vonnis werd achthonderd gul den boete en zes maanden in trekken van het rybewys. De voorwaardelijke gevangenisstraf vond de rechter in dit geval over bodig. Wayne Fontana: hits in de jaren '62 en '63. HAZERSWOUDE - Nog dit jaar, zo is de verwachting, zal er in Hazer- swoude een kinderboerderij tot stand worden gebracht. Twee plaatsen komen daarvoor in aanmerking: een terrein bij de Rhynenburchermolen en een strook grond tegenover de water zuiveringsinstallatie in de wijk Rhynenburch-oost. Het plan om tot het inrichten van een kinderboerderij te komen is afkomstig van de Stichting Jeugdraad Hazerswoude. Dit be helst onder meer een onderko men voor de dieren (bokken, schapen, konijnen, eenden enz In het plannetje is ook een vij vertje opgenomen. De kosten, die de stichting heeft begroot, bedragen ongeveer vee rtig duizend gulden. Het is de be doeling dat zij veel werkzaamhe den zelf zal uitvoeren. Bij de gemeente Hazerswoude verwacht men dat nog deze maand over het uitvoeren van de plannen zal worden gesproken. Met name in de commissie jeugdzaken, die de achttiende ja nuari vergadert, zal er over de komst van de kinderboerderij worden gepraat. Maar ook andere commissies zullen hun licht hier over nog moeten laten schijnen. Het zal daarom zeker nog een maand of twee duren voor er een voorstel van burgemeester en wethouders in de gemeenteraad zal worden gebracht. Wie en op welke manier de kin derboerderij zal worden beheerd, is op dit moment nog een vraag teken. Zou het terrein bij de Rhy nenburchermolen hiervoor wor den benut, dan zou. zo sug gereerde een woordvoerder van de gemeente Hazerswoude, bij voorbeeld de toekomstige mole naar een oogje m het zeil kunnen houden. Maar een definitief standpunt over deze aangelegen heid is nog niet ingenomen. ALPHEN AAN DEN RIJN - Het confectiekledingbedrijf C en A stelt momenteel serieuze pogingen in het werk om te komen tot de vestiging van een filiaal in Alphen aan den Rijn. Of het kledingbedrijf zich mettertijd inder daad zal vestigen in de Van Mandersloostraat hangt af van de eisen van een drietal Alphense bedrijven en de gemeente. De man die bij C en A de on- roerend-goed-zaken behartigt, A. G. Rootink, zegt dat het kleding bedrijf graag een vestiging in Alphen aan den Rijn wil hebben. "Maar", zo stelt hij er uitdrukke lijk bij, "het moet wel een haal bare kaart zijn". Eisen Daarbij spelen niet alleen de eisen en bédragen die Alphense mid denstanders voor hun panden vragen een rol^ maar vooral ook de eisen van de gemeente. Er zijn contacten met de gemeente ge weest, de verlangens van C en A zijn ook bij de gemeente bekend, maar het bedrijf heeft nog geen antwoord gehad. "En daarop is het wachten". Bij de gemeente wringt de schoen op twee punten: het bestem mingsplan en het parkeervraag- stuk. Het bestemmingsplan voor het betrokken gebied geeft voor de in het geding zijnde panden weliswaar de bestemming "win kels" aan, maar C en A wil zoda nig gaan bouwen, dat de maximale hoogte wordt over schreden. De commissie ruimte lijke ordening en stadsontwik keling werd deze week over één en ander in een besloten vergade ring geïnformeerd. Het antwoord op het parkeervraag- stuk ligt nog verborgen in de nog niet openbare parkeernota. Zoals bekend huldigt de gemeente het standpunt, dat bij nieuwbouw in het centrumgebied gezorgd moet worden voor een voldoende aan tal parkeerplaatsen. Is dat technisch niet mogelijk (lig ging in het voetgangersgebied) dan wordt met de bedrijven een andere regeling getroffen. Een regeling die er op neer komt, dat het betrokken bedrijf een deel van het bedrag dat het de ge meente kost om elders een par keerplaats te realiseren, voor zijn rekening neemt. Ook bij uitbreiding van een aantal al bestaande hoeveelheid vierkante meters winkelop pervlakte moet er een vergoeding op tafel komen, zo is opgenomen in de parkeernota, die overigens nog door het college en vervol gens door de raad besproken moet worden. De bedrijven derhandelt zijn Ponsioen (radio, tv, sanitair, etc.), Timmers (sla gerij, gescheiden van Ponsioen door een poort) en Dijkstra (bak ker, die achter het bedrijf van Ponsioen een pand bezit, dat door Ponsioen als kantoor wordt gebruikt). Van hen zijn de onder handelingen met Dijkstra nog in een beginstadium. "Er valt nog helemaal niets van te zeggen", zo deelt men bij Dijkstra laconiek mee. Slager Timmers zegt, dat wat hem betreft de zaak rond is, als C en A niet tornt aan zijn eis dat er voor Timmers en zijn vader op de eerste verdieping over de hele lengte van de panden van Pon sioen en zijn bedrijf woningen komen. "Ik wil op de eerste laag blijven wonen, anders gaat er niks door", aldus Timmers. Die echter niet beter weet dan dat C en A die eis van hem heeft ingewilligd. Tim mers heeft er geen bezwaar tegén als C en A achter en boven die woningen "de hoogt in" zou gaan. Van de ondernemers is Timmers het openhartigst. De 64-jarige slager had zijn bedrijf, dat ruim zeventig jaar geleden door zijn vader werd gesticht, nog wel enige tijd willen voortzetten. "Maar als je een fatsoenlijk aanbod krijgt en je hebt zoals in mijn ge val géén opvolgers, dan ben je na tuurlijk bereid om dat aan te ne men. Natuurlijk kun je dan wel eisen stellen en mijn eis is die woningen op de eerste laag in de Van Mandersloostraat. Ik ben er geboren en getogen en ik wil er beslist niet weg". Nog niets Ponsioen tenslotte wil niet meer kwijt dan: "We :.ijn in onderhan deling met C en A, maar op dit moment is er nog niets positiefs over te zeggen. Hopelijk aan het eind van de week". Op vragen waarom het bedrijf zijn winkel in de Van Mandersloo straat aan de kant wil doen en of er eventueel plannen zijn voor vestiging elders wil men bij Pon sioen niet ingaan. Op dit stuk van de Van Mandersloostraat in Alphen heeft C en A zijn zinnen gezet: radiozaak Ponsioen (midden) met daarnaast slagerij Timmers (links naast de poort) en bakkerij Dijkstra rechts). Hei kledingbedrijf wil hier een geheel nieuw winkelpand neerzetten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21