Léze Lezers schrijven "Een mens leeft niet van brood alleen Ontslag van leden Culturele Raad was voorspelbare zaa Gestook NIEUW DELHI (SP) - De 92 jaar oude Indiase Con grespartij verkeert in een deplorabele toestand. De hoog bejaarde lijdt aan schizofrenie: sinds enkele dagen be staan er twee Congrespartijen die elk om het hardst roe pen dat ze de enige echte rechtmatige Congrespartij zijn. Met twee partijvoorzitters die elkaar uit „de partij" heb ben gezet en die allebei beweren dat zij de meerderheid van de partijleden achter zich hebben. Hoewel de officiële glorieuze start van het kabinet Van Agt over een paar dagen al staal te gebeuren, kan ik het niet nalaten toch nog een paar weemoedige opmerkingen te maken. Enige tijd vóór het tweede kabi net Den Uyl althans voorlopig de mist inging werd aan toen nog lijsttrekker Van Agt ge vraagd wie hij vond dat mi nister-president moest wor den. Van Agt antwoordde prompt, beminnelijk glim lachend: "De beste". Menig onnozele kijker, zoals onder getekende, zal toen gedacht hebben: "Dat is aardig van hem, hij gunt alle eer aan Den Uyl". Maar enkele dagen geleden werd Van Agt met het televi siebeeld erbij herinnerd aan zijn uitspraak met de voor de hand liggende vraag of hij nu de beste was. Ik had nog 'n ogenblik de dwaze hoop dat hij zou zeggen: "Och nee. het is een noodoplossing". Maar niets daarvan. Via allerlei quasi spitsvondige redenaties werd de suggestie duidelijk dat hij zichzelf wel the right man on the right place vond. Maar er is meer. Als geslaagd formateur gaf hij te kennen met wat voor soort club het land nu geregeerd zou gaan worden. Hardwerkende so bere lieden, gezond naar li chaam en geest, geen ijdel tuiten, geen non-valeurs. Een mooi vooruitzicht. Hoewel, waartoe deze retorische breedsprakerigheid nodig was, ontging mij volkomen. Kruisinga Even een voetnootje. Eén naam van het illustere gezelschap moet hem plotseling ontscho ten zijn. U begrijpt aan wie ik denk. Juist. De heer Kruizinga. Deze man had kennelijk op 25 mei voor zich zelf besloten: Al moet de on derste steen boven, ik zal in het volgende kabinet minister worden, voor welke functie dan ook. In zijn lijfblad "De Neder lander" verdedigde hij aan vankelijk met gloed en verve het samengaan van de PvdA met het CDA. Na 4 jaar heftig oppositie gevoerd te hebben tegen diezelfde PvdA mocht dat immers geen bezwaar he ten. Toen de primus inter pa res van het CDA de steven de finitief wendde naar de WD, had Kruisinga daar geen moeite mee. En ja hoor, hij heeft zijn zetel te pakken. Het departement van defensie Wederzijdse verkettering en zelfs lijfelijk geweld woedt als een vi rus in de partijgelederen. Een weinig verheffende vertoning voor een partij waarvan een van de bestuurderen dezer dagen zei: „De Congrespartij is meer dan alleen maar een politieke partij. Het is een traditie, een instituut, dé partij bij uitstek". Dat is waar. Dertig jaar lang re geerde de congrespartij India. Ze was ontstaan als een onafhan kelijkheidsbeweging, die talloze anti-kolonialistische bewegin gen in de hele wereld heeft geïnspireerd. Het is de partij van Jawaharlal Nehroe, een van In- dia's grondleggers en de eerste premier na de onafhankelijkheid. Onwennig Dertig jaar regeren leverde de Con grespartij geen enkele grote ne derlaag op. Totdat partij in maart vorig jaar van 350 naar 153 zetels in het parlement tuimelde en on wennig in de oppositiebanken plaats moest nemen. De geschiedenis van India is on losmakelijk verbonden met de geschiedenis van de Con grespartij en de partij op haar beurt met de familie Nehroe, de laatste decennia in de persoon van Nehroe's dochter Indira Gandhi. Elf jaar lang was zij pre mier, tot zelfs zij in maart haar zetel in het parlement verloor. Met haar autoritair bewind en met de door haar uitgeroepen nood toestand bezorgde zij de partij de haat van miljoenen kiezers. En zij veroorzaakte opnieuw - net als in 1969 - een breuk in de partij. De omstandigheden waren dit keer echter geheel anders. In 1969 handelde Indira vanuit een machtspositie. Zij wilde zich ontdoen van een aantal par tijbonzen, onder wie Morarji De- sai, nu India's 82-jarige premier en leider van de Janats-partij. Indira kreeg het grootste deel van de partij mee, een schamel groepje achterlatend, het „Oude Congres" dat vorig jaar opging in de Janata. LEIDEN - Vanavond, drie maan den nadat het bestuur van de Cul turele Raad besloot het bijltje er bij neer te leggen, mogen de le den van de raadscommissie cul tuur zich buigen over de vraag hoe het nu verder allemaal moet. Het bestuur heeft hen een brief gestuurd, waari n als oorzaak voor het besluit tot de massale ontsla gaanvrage de verregaande ver waarlozing door zowel het col lege van Ben W als de gemeente raad, wordt aangegeven. Hoewel de verantwoordelijke wel- zijnwethouders Oosterman en Tesselaar graag anders doen ge loven, kwam dat besluit bepaald niet als een donderslag bij hel dere hemel. Eigenlijk kon iede reen die zich een beetje in het functioneren van de Culturele Raad heeft verdiept, weten dat het hier een keer op uit zou draaien. Voor hen was hooguit de vraag: wanneer hakt het bestuur die knoop door. November een jaar geleden leek het daar even op, toen een motie aan de orde kwam, om als het college niet binnen drie maanden duide lijkheid gaf over de toekomst van de raad, de tent maar te sluiten. Hoewel die duidelijkheid er na drie maanden maar zeer ten dele kwam en inhoudelijk voor het bestuur weinig reden gaf tot tromgeroffel, werd toen toch be sloten om door te gaan. Na de zomervakantie werd het echter een aflopende zaak. Door Lodewijk Bronsdijk Verguisd Dit keer moest ze echter als versla- gene opereren, verantwoordelijk voor een afgang, verguisd, door velen gehaat. Maar zeker niet door iedereen. Een paar maanden drukte zij zich, ze leek uitgespeeld in de Indiase politiek. Met steun van Indira Gandhi werd Brahmananda Reddy tot partijleider gekozen. Maar Gandhi had kennelijk ge hoopt - als enige nationale figuur in de partij - voor elke beslissing wel geraadpleegd te worden. Het bleek een misrekening. Redc'y had geen behoefte aan advijfes. Zijn medestander Karan Singh zei dezer dagen: „Hoe eerder"we zonder haar leren leven hoe beter. We moeten leren op eigen benen te staan". Een andere partijbe stuurder zei na de breuk: „Het kankergezwel is uitgesneden. Nu dragen we de last Indira Gandhi niet meer". Ze zijn vertegenwoordigers van de stroming die meende dat de Con grespartij door Indira weer in de top op te nemen de indruk zou wekken niets te hebben geleerd van de wantoestanden onder de noodtoestand. Het onderzoek vpi oud-opperrechter Shah naar die excessen heeft niet alleen bi zarre feiten aan het licht ge bracht, maar bovenal ook aange toond hoe diep die tijd in het ge heugen van de Indiase bevolking is gegrift. Democratisch? Een tweede punt is de interne toe stand van de partij. Karen Singh: „Gaat de partij draaien op een werkelijk democratische manier of valt zij weer in de handen van één persoon? Velen van ons vin den dat de partij gespaard moet worden voor een nieuw autoritair tijdperk. Karan Singh en de an dere tegenstanders zijn Indira Gandhi nu kwijt. Het bestuur wachtte na een korte vakantie het twijfelachtige ge noegen om de jaarverslagen over de afgelopen jaren vast te stellen. Een droefstemmende klus. De bij sommigen levende illusie dat de Culturele Raad in die periode toch best wel wat had kunnen bijdragen aan de verbetering van het culturele klimaat in de stad, kon toen wijken voor de harde feiten, zwart op wit, op de verga dertafel voor ons opgestapelde paperassen. Er was weinig, te weinig gebeurd. In de maanden daarna werd het ge groeide pessimisme over de toe komstkansen van de Culturele Raad nog tot twee maal toe door het college versterkt. In belang rijke beleidszaken werd de Cul turele Raad door B en W opnieuw niet betrokken. Op een warme oktobermiddag was de maat vol, en viel het besluit om niet langer door te gaan. De Culturele Raad zou haar tiende verjaardag in no vember maar niet meer moeten Tijdens een plenaire vergadering van de Culturele Raad werd het voorstel tot ontslagname door het dagelijks bestuur in vergadering gebracht. Twee leden onthielden zich van stemming, één was te gen en dat was wethouder Oos terman. Voor mij persoonlijk aanleiding tot enig gegiechel, maar in wezen na tuurlijk een trieste zaak. Was immers op hem niet veel hoop Zeker is dal het grootste deel van het bestuur in de officiële partij is gebleven. Maar in de deelstaten en alle partijgeledingen moeten de kaarten nog worden geschud. Spoedige verkiezingen in enkele zuidelijke deelstaten zullen uit wijzen hoe ze komen te liggen. Zeker is dat Indira Gandhi in het zuiden op een flinke aanhang kan rekenen. De breuk die zij in de Congrespartij Door Ton van Brussel oud-lid Culturele Raad gevestigd. Hij was tenslotte al ja ren lid van de Culturele Raad, wist zodoende hoe weinig voor gaande colleges van de mogelijk heid om advies te vragen gebruik hadden gemaakt en had zich in het verleden regelmatig bedroefd getoond over het ontbreken van een stedelijk cultuur beleid. Toen hij in '72 wethouder werd ging de vlag dan ook uit. Hij deed be loftes over een beter overleg. We zouden in elke beleidsbeslissing worden betrokken. Hij werd zelf lid van het dagelijks bestuur. Het kon allemaal niet beter. Nu, vier jaar later, blijkt dat ook hij zijn beloftes niet heeft waarge maakt. Maandenlang is er in het dagelijks bestuur zonder hem vergaderd. Tijdens de laatste vergadering was hij er dan wel, maar deed niet meer dan tegen stemmen, zonder enige motive ring. Collega Tesselaar was er ook, maar ook van zijn kant kwam geen enkele blijk van be grip. Het besluit van de Culturele Raad bestempelde hij als "onzin" en "een storm in een glas water". Hij huldigt dat standpunt nog, zo blijkt uit het voorstel dat hij sa men met Oosterman heeft opge- veroorzaakte, heeft haar echter ook nieuwe vijanden opgeleverd. Verscheidene van haar oud-mi nisters die nu in de „officiële" fractie van de partij zitten, zijn bereid tegen haar te getuigen voor de commissie-Shah. Ze zei den dat ze indertijd Indira maar haar gang hadden laten gaan om de eenheid in de partij te bewa ren". Daar is nu geen reden meer voor. En de verbolgen oud-mi nisters zullen maar al te graag een boekje open doen over de'voor- malige regeringsleidster. Zwijgzaam De regering-Dessi is opvallend zwijgzaam over de gebeurtenis sen in de Congrespartij, maar lacht ongetwijfeld in haar vuistje. In 1969 stond Desai aan de ver liezende kant, nu kan een ver deelde oppositie hem slechts in de kaart spelen. Directrice Maria Vos: onder su pervisie van B en W.. komt een arts daar nou te recht? Immers, een arts zweert bij zijn ambtsaanvaarding het leven van de mens te zullen behouden. Terwijl toch een bekwaam militair als gene raal Haig onlangs als de meest vanzelfsprekende taak van het leger opgaf: het doden van mensen. Het leger zal met deze man wel in zijn maag zit ten. Immers, het loopt grote kans dat minister Kruisinga in Brussel zich hartstochtelijk uitspreekt vóór de neutronen bom, maar in "De Neder lander" tegelijkertijd staande houdt dat hij er altijd tegen was en zal blijven op basis van zijn CHU-beginse- len. Dit terzijde. Deemoedig Maar nu de overige ministers. Allemaal zullen zij zonder twijfel deemoedig en met ge bogen hoofd de passage in de regeringsverklaring van Van Agt instemmend beluisteren waar hij zal betogen dat het dit nieuwe kabinet in de eerste plaats zal gaan om de niet- bezitters, de armen, de un derdog, de paria's, de uitge stotenen. En dan komt mijn grote twijfel. Van Agt zal wel menen wat hij zal zeggen. Maar met het oog op de in terpretatie krijg ik het be nauwd. Een voorbeeld moge mijn be doeling duidelijk maken. Mijn lieve moeder was vroeger een zeer actief lid van de Eli- sabeth-verenigingEen ver eniging van dames uit ge goede kringen die in samen- werking met de pastoor arme mensen bezochten om goede gaven te brengen. (Als jonge seminarist van 16 jaar mocht ling ooit kennis genomen van.de enorme zorgen en inspanningen om een zaak staande te houden in deze tijd? En wat denkt deze heer van de z.g. Managers-ziekte!? Niet alleen door de gewone werknemer wordt een positieve bijdrage ge leverd aan het bedrijfsleven wel degelijk ook door de leiding van bedrijven of is dit bij het Leidsch Dagblad anders gesteld? Ik neem aan van niet. Vanwaar dan deze botte discriminatie en verdacht- makerij? Jazeker, wij moeten het nog beter krijgen! Dit zou misschien wel eens kunnen lukken wanneer onverantwoord gestook en sfeer verpestende stukjes zoals hier boven achterwege werden gela ten. Namelijk wat wij noodzake lijk beter moeten krijgen is de verhouding tussen de mensen die PAGINA 17 ik eens mee naar zo'n arm ge zin. Het was geloof ik, ook de laatste keer. Want mijn en thousiasme was afdoende be koeld, toen een klein jongetje dat ik sociaal voelend op mijn schoot gezet had onder het uit stoten van een blijde lach een forse drol op de broek van mijn beste pak deponeerde.) De pastoor in wiens opdracht de dames huisbezoek deden had zorgvuldig lijsten aangelegd. Zonder meer overgeslagen dienden te worden; zij die niet regelmatig naar de kerk gin gen, of hun Pasen niet hielden, of wat nog veel erger was, aangesloten waren bij een so cialistische vakbeweging. Aanbellen Wat heeft dit voorbeeld met de nieuwe regering te maken? Alles. Hans Wiegel heeft al luidkeels en bars uitgeroepen dat de vakbeweging geen hoge toon heeft aan te slaan. Geen Flauwekul. Netjes aan bellen en met de pet in de hand bij de minister eerbiedig belet vragen. Wat de sociale voorzieningen betreft: het moet nu maar eens voorgoed uit wezen met de le gioenen van profiteurs. Wie niet werkt, zal het aan zijn maag moeten voelen. Geen verspilling van overheids geld. Alle respect voor de ar men, maar ze moeten hun plaats wel kennen. En hoe zou het landen als Cuba vergaan. Al jarenlang waren de VVD en sommigen uit het CDA hecht verenigd in de op positie tegen het eerlijke m.i. strikt evangelisch beleid van Pronk. Om de armen te helpen is het niet nodig en zelfs ver werpelijk voorwaarden aan hen te stellen op politiek ge bied. Een mens leeft niet van brood alleen, aldus de titel van het program van het CDA. Wie de beste premier was, zullen ooit historici moeten uitmaken. De beste regering zal die zijn die nauwgezet naar de geest van de werkelijke Bergrede zal durven te handelen. in de bedrijven werken en daarbij behoort ook de door U gediscri mineerde groep die de leiding geeft. Uw bijdrage in de vorm van het ge schrijf in "Antwoord" blinkt uit door volslagen onkunde in dat gene dat door veel leiders van be drijven wordt gepresteerd. Met en van die bedrijven moet iede reen leven. Een betere gang van zaken daar vermindert de door iedereen verwenste werkeloos heid. Tweedracht zaaien leidt tot niets, eendracht en goede sa menwerking is hetgeen waaraan als nooit tevoren een grote be hoefte bestaat. Voor dit ongenuanceerde, beledi gend en domme geschrijf kan ;k echt geen begrip opbrengen. Uw abonnee, A.J.M. van Doornik. De Bazelstraat 20, Leiden steld en waarover de commissie zich vanavond en de gemeente raad zich maandag moet uitspre ken. De consequentie van het be sluit van de Culturele Raad wei gert hij nog steeds onder ogen te Immers, als een bestuur in zijn ge heel op stapt, zijn er twee alter natieven. Of er wordt een nieuw bestuur benoemd, of het te bestu ren instituut wordt opgeheven en de noodzakelijke werkzaamhe den worden op een andere ma nier voortgezet. In het voorstel dat de wethouders hebben ge formuleerd wordt wel aangege ven dat maar beter geen nieuwe bestuursleden kunnen worden benoemd, omdat er vermoedelijk niemand voor dat werk te krijgen is. Om die reden moeten de taken van de Culturele Raad maar wor den overgedragen aan het col lege, die dan naar goeddunken ook de inspraak over culturele zaken zal gaan verzorgen. Geen gek besluit, daar niet van, maar als het wordt genomen, blijft de Culturele Raad in naam gewoon voortbestaan. Er wordt niet tot opheffing overgegaan en dat is kwalijk. De Culturele Raad, is door de gemeenteraad inge steld, als advies- en inspraakor gaan. In de verordening wordt aangegeven, hoe die raad samen gesteld dient te zijn. Het is een lichaam met een grote onafhan kelijkheid van de gemeente. touwtjes zelf in handen daarmee naar buiten toe de in druk wekkend, dat er nog zoiets als een echte Culturele Raad be staat én daarmee het gezichts verlies voor hen tot een minimum beperkend. Als de gemeente raadsleden zich ook maar een beetje bewust zijn van hun ver antwoordelijkheden steken ze maandag een stokje voor die plannen. Geachte Redactie, "En wat dacht U van al die "beter-gesitueerde" hogere werknemers en werkge vers? Als ze in hun supersnelle auto's op hun bureaus gearri veerd zijn: hoeveel tijd verdoen ze dan met uitgebreid koffiedrin ken, lunch-besprekingenz.g. za kelijke afsprakenwerkbezoeken? En al die dwaze onnodige uit spattingen worden natuurlijk' nog gedeclareerd ook. Wij moeien het nog beter krijgen?" Bovenstaande ontboezemingen mochten wij dan vernemen van Uw Piet Wesseling in zijn stukje "Antwoord" in' Uw blad van 5 1 j.l. Dacht mijnheer Wesseling misschien dat het deze mensen zijn die werkloosheid, woning nood, 3e Wereld etc. aan hun laars lappen? Heelt mijnheer Wesse-

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17