De laatste stuiptrekkingen van Boris Spasski "BOKS-FANS" BESTORMEN RINGINAHOY Van Helden wint, maar V.d. Daim 'groeit' snel DONDERDAG 12 JANUARI 1978 SPORT PAGINA 13 LEIDEN - Het merkwaardige incident dat ver in de tweede helft van het treffen tussen Parker en Buitoni plaatsvond was typerend voor deze basketbal subtopper. De leiding van het duo Woudstra Wattingen was zo bedroevend slecht, dat de speaker zich bij het toekennnen van een hoogst merkwaardige, persoonlijke fout aan Wim Weem- hof liet verleiden tot de uitspraak "wat een scheidsrechter zoal niet ziet". Leiden coach Henny Blom werd vervolgens naar het speakers hokje gestuurd om daar verma nend op te treden. Het was niet het enige incident dat de derde "botsing" van dit seizoen tussen de teams van Leiden en Haarlem tot een ware thriller maakte. Reeds voor de pauze moest de hy pernerveuze Haarlem-coach Fred Develey enkele malen tot kalmte worden gemaand. Schreeuwend en scheldend op alles en iedereen banjerde Deve ley voor de spelersbank heen en weer, tot grote woede van de Leidse aanhang en tot ergernis van de arbiters. De intimidatie politiek van Develey had weinig succes. Zijn team werd door het af en toe zeer sterk acterende Leiden systematisch naar een ruime 97-87 nederlaag gespeeld. De Haarlemmers, die voor de zo veelste keer het uiterst saaie zóne-systeem hanteerden, kon den het team van Leiden nauw elijks in moeilijkheden brengen. Rob Visser, die in een conflictsi tuatie verkeerd met zijn coach en naar Amerika schijnt te zijn ver trokken, was afwezig zodat de winstkansen van Haarlem al voor de wedstrijd behoorlijk waren verkleind. Of de Haarlemmers met Visser in de gelederen de Henny Blom-formatie echt in het nauw hadden kunnen brengen is echter de vraag, want Leiden was gisteravond op alle fronten supe- Dol Zo spelend lijkt een plaats in de play-off s voor Leiden niet meer in gevaar te komen. Mitchell Plaat dribbelde weer fantastisch en Collins draaide de Haarlemse defensie af en toe dol. Vooral de wijze waarop hij Walter Ombre een paar keer met een kluitje in het riet stuurde getuigde van klasse. Hoewel Collins (evenals Bruinsma) met vijf persoonlijke fouten vroegtijdig het strijd toneel moest verlaten was hij weer de smaakmaker van de avond. In het begin kon Haarlem, onder aanvoering van Gary Freeman, het allemaal nog aardig bijbenen. Na ruim drie minuten stonden de Haarlemmers zelfs met 4-12 voor. Maar door sterk verdedigen van met name Victor Bartolome kwamen de Leidenaars langzaam dichterbij. Een dunk van Collins betekende de ommekeer in de wedstrijd en luidde tevens een periode van ijzersterk Leids spel in. Via 23-20 werd het 42-36 bij rust. Direct na de pauze speelde het veel te lang doorgaan met de basisvijf Rus protesteert nu zelfs tégen hoofdarbiter Kazic BELGRADO - Boris Vasil- jevitsj Spasski, gelauwerd ex-wereldkampioen en sportman van formaat, is gis termiddag in het Dom Sin- dikata van de Joegoslavische hoofdstad op een langdurig, vernederend fluitconcert ge- tracteerd door zo'n 2000 boze schaakliefhebbers. En alweer had men alle reden om de Sovjet-vertegenwoordiger een en ander zeer kwalijk te Niet alleen verscheen Spasski in de tijdnoodfase van deze achttiende partij alweer os tentatief met zijn zonneklep achter het speelbord en ma nipuleerde hij nonchalant met dit niet ter zake doende hoofddeksel, maar ook zorgde hij bij het afbreken voor grote consternatie door hoofdarbiter Kazic in het openbaar voor eigen publiek een reprimande te geven. Wat was het geval: op de 34e zet wilde Kortsjnoi remise aan bieden, maar omdat hij en Spasski geen woord meer met elkaar wisselen, geschiedt zo'n aanbod via de arbiter. Nu zeggen de FIDE-regels, dat je eerst je zet moet doen, en direct daarop het remise-aan bod kenbaar moet maken. Dat kan zonder problemen, wanneer twee spelers in goede verstandhouding ach ter het bord zitten. Maar om dat Spasski zoals gewoonlijk niet aan het bord, maar in zijn box zat, op enkele meters af stand, was het voor Kazic fy siek onmogelijk om het aan bod onmiddellijk over te brengen. Hij kon immers moeilijk vanaf de speeltafel naar de box roe pen, of Spasski akkoord was met de puntendeling. Dus be sloot Kazic naar Spasski toe te gaan, alleen: hij aarzelde even om die stap te nemen. Met als gevolg dat hij, na ruim een minuut bij Spasski aan gekomen, de remise-offerte deed terwijl Spasski alweer bezig was net over zijn vol; gende zet na te denken. De Rus reageerde met een nij dige armbeweging (aldus Kortsjnoi, die later een oogge- tuigeverslag gaf) en de partij ging dus verder. Toen de tyd- controle voorbij was en Spas ski zijn zet moest afgeven, ging hij echter met de rug naar de uitverkochte zaal recht voor scheidsrechter Ka zic op het podium staan en zei met luide stem: "Ik protes teer, u hebt rnij gestoord in mijn bedenktijd". "Maar hoe kan ik u anders ver tellen, dat Kortsjnoi remise aanbiedt?", riep Kazic ver twijfeld. Nogmaals protes teerde Spasski, met nog luider stem. Een nijdige Kortsjnoi. die al bezig was om het podium te verlaten, mengde zich nu in het twist gesprek dat door de zaal ademloos werd gevolgd: "Hoe kan ik u anders remise aanbieden, wanneer u steeds absent bent?!". Hierna oordeelde de reserve arbiter het gepast om het gor dijn maar weer eens over deze wrange klucht voor drie he ren te laten zakken. De reactie van Spasski is, hoe kinderachtig en onsportief ook, wel enigszins te verkla ren. Hij heeft namelijk in deze zeer belangrijke 18e partij met wit voortdurend beter en zelfs gewonnen gestaan, maar juist in het laatste halve do zijn gedachtenwisselingen ontspoorde hij krachtig. Zelfs op de allerlaatste zet had hij nog goede zaken kunnen doen, maar hij zag kennelijk helemaal niets meer. Nu kon Kortsjnoi venijnige dreigingen op het bord bren gen, die volgens de in Bel grado aanwezige grootmees ters goede winstkansen voor hem bieden. Wit heeft wel iswaar materieel overwicht, maar in dit soort posities spelen pionnen geen rol. Een vette kluif voor de seconden dus, deze afgebroken stand. Het ziet er naar uit, dat de partij dus in de nacht, die op dit moment achter u ligt, is beslist. MADONNA Dl CAMPIGLIO - Hans van Helden heeft gisteren in Madonna di Campiglio de kleine vierkamp gewonnen, die meetelt bxj de Nederlandse selec tie voor het Europees kampioen schap. Op de 1500 meter dook Van Helden voor het eerst dit seizoen onder de twee minuten- grens (1.59.90), zijn tegenstander Hilbert van der Duim finishte in 2.00.82., een nieuw nationaal ju niorenrecord. Het oude stond met 2.01.08 op de naam van Jan de Vries. In de neerdwarrelende sneeuw (er viel zo'n 40 centimeter) leverden Kleine en Van Helden een boei end tweegevecht op de vijf kilo meter. Van Helden kon tevreden zijn. Zijn 7.25.4 (tegen Kleine 7.22.4) was zijn eerste 5 km van redelijk kaliber in dit seizoen. Het eindklassement scheidt meer dan een vol punt Van Helden van Van der Duim. Na eliminatie van de drie kilometer (die voor de se lectie niet meetelt) houdt Van Helden ten opzichte van de snel naar voren gekomen Hilbert van der Duim echter slechts een marge over een half punt. Dat be tekent dat Van der Duim zon dagmorgen in Innsbruck bij de laatste selectiewedstrijd op de tien kilometer tien seconden sneller moet gaan dan Van Hel den om zich als eerste voor het Europees kampioenschap te kwalificeren. Hoe snel Van der Duim naar het niveau van Van Helden groeit, blijkt wel uit het feit dat de 20-ja- rige Fries in Madonna met een to taal van 166.971 ver binnen het officiële juniorenwereldrecord van de Amerikaanse wereld kampioen Eric Heiden (168.716) bleef. Een dergelijk record kan overigens alleen bij een officiële juniorenwedstrijd worden verbe terd. De Nederlandse deelnemers aan het Europees kampioenschap in Oslo staan overigens nagenoeg vast. Achter het drietal Van Hel den, Van der Duim en Kleine is Klaas Vriend vrijwel zeker van uitzending. Hij rekende zelf af met de twee overige kandidaten Frits Schalij en Iep Kramer, tij dens een driekamp, die aan de of ficiële landenwedstrijd in Ma donna was geplakt op ijs dat niet meer werd geveegd. Harry Kip drukt Gary Freeman weg ten gunste van Peter Kop. Collins is ook ter plekke het team van Haarlem duidelijk parten. Doordat Collins Cock v. d. Langemaat. tot een voetfout dwong en diezelfde speler luttele seconden later knullig balverlies leed, kon Leiden verder van zijn tegenstander weglopen. Na 9 mi nuten stond het al 68-49, Haarlem leek rijp voor de slachtbank. Applaus Toen in diezelfde minuut de sym pathieke Sid Bruinsma onder daverend applaus en oorverdo vende toejuichingen met zijn vijfde "p" naar de kant moest, verlóren ds Leidenaars echter een belangrijke schutter. Haar lem werd een complete afgang bespaard. Ook Arthur Collins liep vervolgens met nog enkele minuten te spelen tegen zijn vijfde persoonlijke fout op maar desondanks konden de Haar lemmers niet voorkomen dat zij met 19 punten verschil duidelijk het onderspit moesten delven. Opvallend was verder dat gister avond alle spelers in het veld stonden en dat er desondanks geen echt zwakke plekken in het team van Leiden vielen te be speuren. De gelukkige coach Henny Blom na afloop: "We hebben getoond dat we door zóne niet langer in paniek worden gebrachf. In de eerste helft hebben we de zaak gecontroleerd en na rust het kar wei met tempo afgemaakt, net als op het nieuwjaarstoernooi tegen Haarlem." Scores: Leiden: Paulides 1, Leysner 2, Kop 4, Weemhoff 8, Kip 13, Bartolome 11, Plaat 14, Bruinsma 19 en Collins 25. Haar lem; topscorers: Freeman 30: Ha- gens en Westra 16, Limmen 9. Stand: Den Bosch 12-22, Gronin gen 13-20, Leiden 13-18, Oud- Beijerland 12-14, Haarlem 13-14, Delft 13-12, Rotterdam 31-12, Enschede 13-10, Amsterdam 13-6, Amstelveen 13-0. Den Bosch heeft gisteravond in een bomvolle Vinkenkamp (1200 toeschouwers) de eerste wed strijd in de kwart finale van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars gewonnen van het Joegoslavische Kvarnar Rijeka met 99-85 (45-37). In een slechte wedstrijd heeft de ploeg van coach Bill Sheridan het niet waar kunnen maken tegen de technisch vernuftige Joegos- laven. Pas laat kregen de Bos chenaren vat op de wedstrijd, maar zij hadden duidelijk moeitg met de persoonlijke verdediging van de wat forsere tegenstanders Topscorers: Falcon: Akerboom 23, Van Vliet 19, Faber 14. Topsco rers Kvarnar Rijeka; Dipelic 21, Ercogovic 13. ROTTERDAM - De Nederlandse bokssport kreeg er gisteravond in Ahoy in Rotterdam weer een schandaal bij. Om half tien be stormde een groep Antilliaanse supporterde ring in het sportpa leis met de duidelijke bedoeling de drie ringrechters op hard handige wijze aan het verstand te brengen dat zij de bokser Frank Albertus groot onrecht, hadden aangedaan, door hem de partij over acht ronden in het weiter- gewicht tegen de Britse kleurling Achille Mitchell op punten te la ten verliezen. Die uitslag verraste trouwens vrijwel alle 2500 aanwezigen. Al bertus was de betere bokser ge weest en had zijn tegenstander in de tweede en achtste ronde tegen het kanvas geslagen. Toch ver loor hij en dat wekte bokslust op bij zijn tientalle supporters, die slechts met de grootste moeite tot staan gebracht konden worden. Niet in hun opzet geslaagd, pro beerden zij de resterende partijen van het Rotterdamse boksgala te boycotten. Plotseling vloog een emmer water door de lucht en Tennis - In het proftoernooi van Hollywood heeft Betty Stöve gis teren in de eerste ronde een ge makkelijke zege behaald. Zij ver sloeg de Amerikaanse Julie Ant hony in twee sets. Voetbal - In de derde ronde van de strijd om de Engelse beker heeft Manchester United met 4-2 ge wonnen van Carlisle. Newcastle won thuis met 2-0 van Peter borough. kwam midden in de ring terecht. Rudie Koopmans en zijn Ja- maicaanse tegenstander Garfield Mc Ewan gingen, terwijl de ring werd bekogeld met bierglazen en hier en daar enkele klappen vie len, in eerste instantie onverrich ter zake terug, naar dë kleedka mer tot de ring was droogge maakt. Een schandalige vertoning was het. Zelfs oud-scheidsrechter Ben Bril vond dat. Hij deelde de me ning van de massa dat Albertus benadeeld was. Albertus had zuiverder gebokst dan Mitchell, die erg beweeglijk en daardoor moeilijk te benaderen was, maar daarentegen Albertus nooit in moeilijkheden kon brengen. Zelf had hij in de tweede en achtste ronde veel problemen. Hij ging in totaal vier keer neer, feliciteerde direct na afloop ziin tegenstander met de overwinning en kon zijn oren niet geloven toen hij hoorde dat hij tot winnaar was uitgeroe pen. Dit en de gevolgen deden de bokssport geen eer aan. Vluggertje Rudie Koopmans maakte van zijn debuut als half-zwaargewicht een vluggertje. Na anderhalve minuut in de tweede ronde zakte zijn Jamaicaanse tegenstander Garfield McEwam op zijn knieën en viel vervolgens languit ach terover. Koopmans had hem vol op de kin getroffen. Een klas sieke knock out. Via een linkse stoot, direct gevolgd door de 'do delijke rechtse op de kin. Die stoot maakte een snel einde aan een gevecht, dat in de eerste ronde weinig te zien gaf. Koop mans stelde in de tweede ronde orde op zaken. Hij trof zijn tegen stander voor de knock out twee keer. Koopmans: 'vanaf de eerste stoot was hij al aangeslagen. Ik besloot rustig af te wachten. Mijn kansen kwamen snel en ik heb ze ook ge bruikt'. Koopmans, die zich voor het eerst tijdens zijn voorbereidingen niet had hoeven bekommeren om zijn gewicht, was een zeer tevreden man na afloop. 'Ik voelde me verschrikkelijk sterk. Dat heeft natuurlijk iViet dat ge wicht te maken. Bovendien lukte de links-rechtse combinaties, zoals ik dat wirde'. In het zwaargewicht versloeg Hen- nie Thooncn de Brit Tommy Keily door knock out in de vijfde ronden. Andere uitslagen in zwaarwel- tergewicht: Benes (Joeg) verslaat Thomas (GB) op punten. Weiter- gewicht. Manuela (Cur) verliest van De Clercq (Belg) door dis kwalificatie. De ring in Ahoy wordt ge dweild, nadat een emmer water binnen de touwen is gekeild door woedende boks "sup porters".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13