Intrekken van anti- kraakwet 'PLAATSELIJK BERAAD" GAAT INVENTARISATIE VORMINGSWERK MAKEN met goud onderscheiden Caransa-duizendjes in New York LET OP! ATTENTIE! AMERIKAANS WONDER DE DRIE ROOKSTOPPERS KLSEVIERS DONDERDAG 12 JANUARI 1978 VARIA PAGINA 11 Werkgroep Raad van Kerken: Bij Staatsloterij worden miljoenen nooit afgehaald DEN HAAG (SP) - Enkele mil joenen guldens aan prijzen van de Nederlandse staatslo terij worden nooit afgehaald, omdat de winnaars vaak al iets bij de eerste of tweede trekking gewonnen hebben en dan denken niet meer voor een andere prijs in aanmer king te komen. Door deze vergissing blijven veel prijzen van de tweede of derde trek king liggen. Om te zorgen, dat dit niet meer voorkomt zullen de uitslagen niet meer per trekking wor den gepubliceerd in de dag bladen, maar zal alleen na de derde trekking een volledig overzicht van de uitslagen worden gegeven. Deze maand gebeurt dat 19 januari. De uitzending na elke trekking over de tv blijft onveranderd. AMSTERDAM (SP) - Bij een bank in New York is een aantal duizendgulden-biljetten opge doken van het losgeld, dat be taald is voor de vrijlating van de Amsterdamse zakenman M. Ca- ransa, die in oktober vorig jaar ontvoerd werd. Commissaris G. Toorenaar van de Amsterdamse politie, die het on derzoek in de zaak Caransa leidt, is inmiddels naar Amerika ver trokken voor nadere aankno pingspunten. In de afgelopen maanden zijn tot nu toe in Europa al enige honderden duizendgulden-biljetten van het losgeld voor Caransa boven wa ter gekomen. Tot een spoor naar de ontvoerders heeft dit geld ech ter nog niet geleid. Het grootste deel van het geld kwam terecht via Zwitserse ban ken, met name in Zürich het cen trum van de internationale bank- biljettenhandel. In Italië doken begin december 300 "Caransa"- duizendjes op. Maar ook hier werd de Amsterdamse recherche weinig wijzer van. Evenmin als van de 15 "Caransa"-biljetten die een Griekse koopman eind de cember bij een transactie in Zwolle aanbood. Hij had ze ge kocht in Zurich. Van de tienduizend biljetten van duizend gulden die voor de vrijla ting van Caransa werden betaald, is nog steeds het grootste deel zoek. AMERSFOORT - Een werkgroep van de Raad van Kerken in Nederland vindt, dat de regering het wetsontwerp te gen het kraken van woningen moet intrekken of dat de Eerste Kamer het dient te verwerpen. Bij de voortdu rende woningnood, die volgens de werkgroep veel nij pender is dan de officiële cijfers doen vermoeden, is dit ontwerp onaanvaardbaar, omdat het op de eerste plaats de sterken en niet de zwakken beschermt. De werkgroep acht wettelijke maatregelen tegen het leegstaan van woningen en tegen specula tie veel nodiger. Recht op eigen dom en handhaving van de openbare orde zijn onderge schikt aan het grondrecht op een behoorlijke woning. Leiden krijgt nog geld voor woonomgeving LEIDEN - Leiden krijgt dit jaar toch nog geld van het rijk voor het verbeteren van de woonom geving in de oude stadswijken. Het ministerie van crm heeft de subsidie-regeling hiervoor met één jaar verlengd. Aanvankelijk zou de regeling eind 1977 beëindigd worden. Deze meevaller maakte wethouder Waal (stadsontwikkeling) gister avond bekend in de vergadering van de PvdA-fractie. Volgens Waal heeft de gemeente dit be reikt omdat Leiden op het punt van het verbeteren van de woon omgeving vrij veel plannen bij het ministerie heeft lopen. In een lijvig rapport onder de titel "Kraken in Nederland" zegt de werkgroep dat de Tweede Kamer de anti-kraakwet heeft aange nomen op grond van deels on juiste, deels onvolledige informa tie van de regering. Zo is het niet waar, dat de gemeenten over vol doende mogelijkheden beschik ken om leegstaande panden te vorderen. Ook de argumenten van de rege ring bestrijdt de werkgroep. Kra kers gaan volgens haar niet voor hun beurt en doorkruisen het dis tributiebeeld van de gemeenten niet. Ze kraken in het algemeen juist de ruimten die buiten het distributiebestand vallen en voe gen zodoende woongelegenheid toe aan de bestaande. Leegstand onttrekt woningen aan het be stand, aldus het rapport. De Raad van Kerken heeft gisteren het rapport besproken. Op 8 feb ruari zal het overleg worden afge rond. Dan gaat het rapport met de aanbevelingen naar de leden- kerken, de regering en de Eerste Kamer. Burgemeester Vis speldt de heer Van der Laan de versierselen namens hare majesteit de Koningin op. 5? LEIDEN - Burgemeester Vis reikte gistermiddag de ere-medaille in goud verbonden aan de Orde van Orar\je Nassau uit aan de heer J. van der Laan. De heer Van der Laan vierde zijn veertig jarig ambtsjubileum bjj de Gemeen telijke Sociale Dienst. Op 1 ja nuari 1938 trad de heer Van der Laan in dienst als klerk. Vanuf 1945 was hij belast met de leiding van de afdeling registratie en ar chief van de Dienst. Onder zijn toezicht rustten een dikke 30.000 dossiers waarin leed en ellende van veel Leidenaren staan opge tekend. Burgemeester Vis beti telde de heer Van der Laan als een sleutelfiguur binnen de Dienst die "een heleboel dingen dan misschien pas gezien heeft nadat ze gebeurd zij, maar die die dingen in ieder geval allemaal ge zien heeft". Het enige nadelige van het archief zoals het Van der Laan rust, lijkt wel de ruimte te zijn waarin het is ondergebracht. Directeur Boot van de Dienst kon echter de me dedeling doen dat zo gauw er ook maar enige ruimte komt, er iets gedaan zal worden om de afde ling van Van der Laan beter te huisvesten. De vooruitzichten daartoe zyn niet ongunstig aldus Boot. Na een jarenlange hechte band tus sen de Dienst en Van der Laan, moet hij het om gezondheids redenen de laatste jaren wat rus tiger aan doen. Toch was de fees telijke bijeenkomst in het ge bouw van de Gemeentelijke So ciale Dienst gisteren geen af scheid. Wel een blijk van waarde ring en dankbaarheid jegens de heer Van der Laan en wat hij in veertig jaar op de dienst heeft ge daan. Behalve uit de medaille bleek dat uit een oorkonde van burgemeester en wethouders, een enveloppe met inhoud van de Dienst en een elektrische heg- geschaar van de medewerkers. De meevaller strekt zich uit over een bedrag van ongeveer een half miljoen gulden. Via de kosten verdeling van de subsidie-rege ling moet Leiden daarbij zelf tien procent - dus zo'n halve ton - op tafel leggen. Het geld is overigens nog niet voldoende om alle plan nen die de gemeente heeft uit te voeren. Terrasstoelen gestolen van tennisbaan LEIDEN - Van de tennisbanen van Unicum aan de Haarlemmerweg zijn de afgelopen maanden 80 ter rasstoelen gestolen, die onder een zeil waren opgeslagen. De diefstal werd pas onlangs ont dekt. De schade bedraagt een be drag van 3200. LEIDEN - Wat zijn jullie de komende jaren van plan en wat kost dat? Dat is de hamvraag die het Plaat selijk Beraad de komende maanden gaat stellen aan alle Leidse instellingen op het gebied van vormings- en ontwikkelingswerk voor volwassenen (vanaf zestien jaar). Het Beraad heeft tot taak een in ventarisatie te maken van de in stellingen, van hun behoeften en r de komende jaren, ADVERTENTIE Bent u nog gezond, of wilt u gezond blijven? Doe dan mee aan de Amerikaanse gezondheidsaktie: Een gezondheidsaktie die ieder mens met rookproblemen kan volgen. Zonder pijn of kosten. Omdat er reeds duizenden mensen in Amerika met roken zijn gestopt (of veel minder zijn gaan roken). Daarom zullen alle doktoren en professoren u deze rookstopaktie voorschrijven. Hebt u belangstelling in deze aktie? Stort dan 10,- voor onze verzendkosten op Bankrekening 48.59.90.105 t.n.v. Gezondheidsaktie bij de Amro Bank en wij garanderen u voor 100% dat u binnen de kortst mogelijke tijd met roken bent gestopt. (S.v.p. naam en adres bij de storting vermelden). De drie rookstopwonderen worden u verder geheel vrijblijvend en kosteloos toegezonden. Voor nadere informatie brieven naar; Gezondheidsaktie Lemosmit, Postbus 414, IJmuiden en te bepalen in hoeverre de des betreffende instellingen met vormingswerk worden opge spoord en zal het Beraad, ge vormd door vertegenwoordigers uit een twintigtal Leidse instel lingen, tracht doublures bij de ac tiviteiten die de instellingen or ganiseren te voorkomen. Het Plaatselijk Beraad zal medio augustus de plannen op vor- mings- en ontwikkelingsgebied aandragen, verpakt in een to taalplan voor Leiden, de ge meente Gees: raad zal daar naar aanleiding van dat plan beslissen wie er subsidie krijgt en hoe hoog die zal zijn. Het Beraad, in november '77 door wethouder Tesselaar ingesteld, is onlangs aan het werk getogen met het opstellen van vragen lijsten die naar de instellingen zullen worden gestuurd. En dat allemaal in het kader van de Leidse start van de 'uitwerking van de rijksbijdrageregeling voor vormings- en ontwikkelings werk volwassenen'. Zoals be kend zullen de gemeenten in de toekomst een grotere vinger in de pap krijgen voor wat de verdeling van de overheidsbijdragen voor het vormingswerk betreft. Om voor een rijksbijdrage in aan merking te komen zal de ge meente èn een plan èn een prog ramma van het plaatselijk vor- mings/ontwikkelingswerk moe ten vaststellen en deze voor 1 no vember bij het ministerie van CRM moeten indienen. Het Be raad is druk doende om zo'n vierjarenplan (1979-1984) en een programma van jaarlijkse activi teiten voor te bereiden. Omdat de tijd krap is zal voor het komende jaar, 1979 dus, het jaarprog ramma en vieijarenplan in elkaar overlopen. Voor de overige jaren zal dat echter gescheiden blijven. De groep van twintig Leidenaren, (afkomstig uit. buurt- en clubhui zen, vrouwenorganisaties, volk suniversiteit K O, overleg wij- korganen, en Dienstencentrum etc.) die maandelijks als Beraad bijeen komt is goed voor het beoordelen van een aantal zaken. Te groot is de groep voor het voorbereiden en uitwerken. Daartoe is uit het Beraad een kerngroep, zes man sterk, sa- Het Beraad is, hoewel onontkome- lijk bij de rijksplannen, particu lier initiatief. Een aantal mensen van instellingen zoals de Leidse Jeugd Actie, Welzijnsraad, Cul turele Raad en dergelijke vorm den vorig jaar een werkgroep om een begin te maken met een voorlopig inventarisatie van het vormingswerk in Leiden. Een globale inventarisatie plus over zicht stuurde de groep in juni naar wethouder Tesselaar die het prompt doorstuurde naar CRM. Medio oktober werden de diverse Leidse instellingen uitgenodigd één of meer afgevaardigden te le veren voor een in te stellen Plaat selijk Beraad. Inspraak Voorafgaand aan de indiening van Zoekactie naar kleuter gestaakt R AALTE (SP) - De zoekacties naar de zaterdag spoorloos verdwenen Gerben Gerrit ten Dam uit Raalte Overijssel zijn gisteren gestaakt. Ook het dreggen in het Overijs sels Kanaal naar de driejarige jongen is stopgezet. Ondanks dat de rijkspolitie in Raalte veel tips heeft binnen ge kregen, heeft zij nog geen id«e, wat er met de jongen is gebeurd. het plan aan de gemeente zal de Leidse bevolking de kans moeten krijgen een mening over het ont werp, zoals door het Beraad op gesteld, te geven. Beraadsvoor zitter Steinbach piekert zich het hoofd suf om een manier te be denken om aan die inspraak, zoals het rijk voor ogen staan, te voldoen. Allereerst zullen alle af gevaardigden van instellingen hun achterban informeren. Bij buurt/clubhuizen is dat al mak kelijker te realiseren dan bij voorbeeld bij K O. Een vas tomlijnd plan om ook de andere gemeenten loste men het pro bleem op door het houden van hoorzittingen en het ter inzage leggen van het plan. In de rijks bijdrageregeling (die op 1 juli '76 in werking trad) wordt de in spraak van de bevolking over de (vormings) plannen voor de ko mendejaren genoemd, maar ner gens staat vermeld hoe die in spraak dan wel tot stand moet komen. Volgens voorzitter Steinbach moet niet direct worden verwacht dat de geldkraan nu open zal gaan. 'Ik ben bang dat nu schijnsel dode mus optreedt, dat instellingen gaan denken dat in de toekomst aan de meeste wen sen en verlangens kan worden voldaan. Maar als we ons houden aan de bepalingen van de rijks bijdrageregeling en dat moeten we als Plaatselijk Beraad, dan zit dat er niet in'. Aan het slagen van het Beraad twijfelt de voorzitter echter geen moment. 'We hebben de regeling en ons gezond ver stand, dat moet voldoende zijn'. Overigens zyn alle vergaderingen van het Beraad voor een ieder toegankelijk. Ze worden elke eerste dinsdag van de maand ge houden in kamer 125 van het stadhuis. Via postbus 2122 kan men verzoeken om toezending van de notulen van de vergade ringen. Vrouwtje van Stavoren is terecht EMMELOORD (SP) - Het bronzen beeldje van het Vrouwtje van Stavoren dat deze week spoorloos ver dween is terecht. Het bekende beeld lag in een grasperk achter de roomska- tholieke kerk in het dorpje Bant in de Noordoostpolder. Een persfotograaf in Em- meloord kreeg gisteravond een anonieme tip dat het beeld daar lag. Het zal van daag nog worden terugge bracht naar Stavoren. De politie heeft nog geen idee wie in de nacht van zondag op maandag het beeld van zyn voetstuk heeft gezaagd. Opmerkelijk is dat Bant vlak bij het dorpje Creil ligt. Met oud en nieuw werden de plaatsnaamborden van Creil en Stavoren verwisseld. Mo gelijk dat de degenen die deze kwajongens grap uithaalden, ook verantwoordelijk zijn voor het laten verdwijnen van het beeld. Lichaam vrouw gevonden VLISSINGEN (ANP) - Op de glooiing aan de waterkant van de boulevard in Vlissingen is gis termorgen het lichaam gevonden van een 50 TOT 60-jarige vrouw. De politie heeft ondanks inten sieve naspeuringen niet achter haar indentiteit kunnen komen Ook is nog niet bekend wat de doodsoorzaak is. De kleding van het slachtoffer zah onder de olie. Het signalement van de vrouw luidt lang 1.70 meter, normaal postuur, rond gelaat, grijs blauwe ogen met zware zwarte wenkbrauwen. Ze droeg geen gebit. Elsevier komt deze week met een boeiend verhaal van D.M. van Rosmalen over de nieuwe Franse filosofen die met hun leus "Marx is dood" hevig worden bekriti seerd. Het marxisme wordt door hen beschouwd als de verderfe lijkste dwaling aller tijden die tot de gaskamers van Hitier en de ballingsoorden van Stalin heeft geleid. Hun filosofie is gebouwd op twee gebeurtenissen: Het linkse "verraad" aan de Parijse studentenbeweging toen de Franse communisten onder één hoedje speelden met president De Gaulle en de publicatie van Solzjenitsins "Goelag Archipel". Bernard-Henry Levy, één van de nieuwlichters, beweert onder meer dat er niet zoiets bestaat als "een socialisme met een men selijk gezicht". In plaats van het "historisch optimisme" van de marxisten wordt gekozen voor een "historisch pessimisme". Iets luchtiger is het verhaal van Alice Oppenheim over de "kneuzenvluchten" van de ANWB, waarmee "gesneuvelde" skiërs naar het vaderland worden teruggebracht. Volgens Josee Beekman, die haar knieband scheurde op de wintersport vakantie komt het allemaal door de grote drukte. "Er zijn zoveel mensen bijgekomen. Ze moeten de pistes indelen. Bordjes neer zetten: voor gevorderden. Voor beginners. Het is één grote mierenhoop. Je wordt om de ha verklap omver geskied." Op de voorpagina van Vrij Neder land wordt zoals gebruikelijk weer iets onthuld. Ditmaal een rapport van de Duitse BVD over de gevaren van het komende Russell-tribunaal, waarin zoals bekend de Duitse rechtsstaat wordt getoetst met als voor- Volgens de ambtenaren zou het de internationale jury op grond van de wet die de rechten van de buitenlanders regelt, moeilijk gemaakt kunnen worden. Bibeb sprak met de Vlaamse schrijver Hugo Claus. De kop bo ven dit verhaal kan regelrecht naar de VN-rubriek Geknipt voor u: "Ik zal nooit echt afvallen iemand die ik bemind heb of die ik bemin" (zoek de fout). Het slaat op Sylvia Kristel met wie Claus een turbulente relatie had. Over hun verhouding: "We hadden een Cadillac en een Mercedes, allebei met een chauffeur. Ik heb het mij laten aanleunen, maar het werkte op m'n zenuwen. Een mens is niet gewend om in een.bonbondoos te leven. Ik wil nu absoluut in twee derangs hotels." VN komt ook nog terug op de Put- ten-affaire. Volgens Igor Cor- nelissen miste het programma diepgang en werden de motieven van de verzetsgroep om de aan slag op de auto met Duitse of ficieren te plegen niet duidelijk gemaakt. Volgens hem werd bij de overval een schetsje buitge maakt waarop de schuilplaats van Hitier stond aangegeven. Ook de bemoeienissen van prins Bernhard om de linkse invloed in het verzet terug te dringen, wor den uitvoerig belicht. In de bijlage van Vrij Nederland een groot verhaal over de Elf stedentocht, waarvoor nog elk jaar wordt getraind. Mooie foto's. "De PvdA moet geen onderscheid meer maken tussen CDA en VVD". Na de toenadering van li berale zijde steekt de PvdA bij monde van Jan Pronk de hand uit naar de WD. In de Haagse Post van deze week: "Het CDA heeft nu duidelijk gekozen voor de VVD. Wij zullen daar de con sequentie uit moeten trek- ken.Niet dat ik graag met de WD zou willen regeren. Maar we moe ten het CDA niet langer meer voorrang geven boven de WD, en de WD niet meer bij voorbaat uitsluiten." Roel Janssen ging een kijkje ne men in Argentinieë, waar alles nu moet wijken voor de wereld kampioenschappen voetbal. "De Mundial wordt aangepakt alsof het een militaire operatie betrof. Bij de uitbreiding van de stadions werd dag en nacht doorgewerkt. Voor de somma van twintig mil joen dollars schakelden de gene raals een reclamebureau in om het geschonden beeld dat men in het buitenland van Argentinië heeft wat op te kalefateren." HP bericht verder over de sluikre clame op de televisie. André van Duin die zijn carnavalsliedje in de Dik-voor-mekaar-show zingt, de VARA-reclame voor het boek over Putten en de mistige relaties van de redactieleden van Studio Sport met het bedrijfsleven. De nieuwe minister van CRM, Gar deniers zal volgens het blad de reclame in radio- en tv-uitzen- dingen tegen kunnen gaan door de bepalingen in de Omroepwet aan te passen. Het fenomeen Van Agt blijft de media interesseren. Nu de CDA- voorman onze nieuwe premier is, mogen een aantal insiders in De Tijd zeggen wat ze van hem vin den. Ook vrouwtje Eugenie wordt niet vergeten. Huisvriend prof. Sporken: "Ik denk niet dat Dries zou kunnen zijn wat hu nu is, als hij zijn Eutie niet had." En Jan Schaefer "Van Agt is geen knokker, geen straatvechter zoals Den Uyl dat is. Vandaar dat hij zich beter thuis voelt by Wiegel, dan zyn de heren weer onder elkaar." President Sadat vertelt hoe het tot zijn reis naar Israël kwam. "Ik kreeg in september een persoon lijke, met de hand geschreven brief van president Carter. Ik las de brief. Ik schreef het antwoord in mijn eigen handschrift. In mijn antwoord schreef ik dat de hele situatie vroeg om een of andere stoutmoedige actie." Verder in De Tijd uitvoerig aan dacht voor de verhoudingen tus sen Polen en de Sovjet-Unie. "Er is een groeiende kloof aan het ontstaan tussen de Sovjet-Unie en haar grootste bondgenoot, een kwestie die voor beide landen gevoelig ligt."

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11