BEKERZEGE NOORDWIJK goede start Slechts gelijkspel voor slordig Lisse LDWS OP VALREEP GELIJK „Mistige" beslissing van arbiter kost Roodenburg deling... Lugdunum betaalt hoge prijs voor winstpunt DOCOS MIST TEGEN DELFIA KANSEN MAANDAG 9 JANUARI 1978 SPORT GOUDA - Vijf minuten voor het einde van de opvoering Gouda-Roodenburg, juist op het moment, dat het mistgor dijn langzaam werd opge schoven, waardoor de schaarse toeschouwers (200 man) zowaar nog iets van de voorstelling gewaar konden worden, verloor de Schie- damse spelleider De Koster volledig zijn visie op het ge beuren. Op dat ogenblik raakte de daar voor al weifelend optredende arbiter "verblind" door het acteertalent van Gouda's voorstopper Puck Pols, die zich met veel gevoel voor theater in het strafschopge bied van Roodenburg liet neerploffen. De Koster raakte van die vrije val van Pols dermate in verrukking, dat hij hem daarvoor als beloning een strafschop toekende, die Gouda (via oud-FC Den Haagspeler Wim Bercken- kamp) een 2-1 zege en Rood enburg een kater bezorgde. Met de verklaring, dat "die nummer vier van Gouda door nummer vijf van Roodenburg (Lancel) in het strafschopge bied werd gehaakt en er dus geen twijfel meer mogelijk was" onderstreepte De Kos ter zijn blindheid voor de al- lesbeslissende situatie. "Ik die nummer vier van Gouda gehaakt? Hoe komt die man erbij", zou Wim Lancel later dan ook terecht uitroepen. "Die voorstopper was door gebroken en wilde mij passe ren. Juist, toen ik de bal wilde wegschoppen, vloog die bal door een hobbeltje omhoog, waarna ik inplaats van het leer het been van die speler raakte. Nou, en toen die zich met een schreeuw liet vallen, wees de scheidsrechter naar de stip", aldus verwoordde Lancel zijn deceptie over het hem aangedane onrecht. De Leidenaars, met Lancel, Hans Hannaart en Aad Lalau voor de geblesseerde Wim Ligt voet, Peter Dubbelde- man en Richard Klein, moch ten zich na afloop terecht ontnuchterd voelen, want de ploeg had dan weliswaar - evenals Gouda trouwens - vaak voetbal van inferieure kwaliteit gedemonstreerd, maar dat nam niet weg, dat de Leiden Noord-bewoners wel op een aanzienlijk groter aan tal doelrijpe kansen konden wijzen. Zo had Gouda's- goalie Jan van Heuvel hal verwege de eerste helft dank baar in de richting van zijn voorstopper Pols mogen kijken, toen hij een inzet van Peter Ciere niet onder con trole had weten te krijgen en Pols met een krachtige sli ding Verkuylen van scoren had weten af te houden. En toen kort voor rust Gouda's libero Henny van Tok Jan Kromwijk ("Een geheide strafschop. Toen ik wilde doorlopen, werd ik gelijk on deruitgehaald") ongestraft binnen de beruchte lijnen onderuit mocht halen, kon Gouda, gered als zij werden door het bevrijdende fluitsig naal van De Koster - zij het wankelend - met een onge dachte dubbelblanke stand gaan rusten. Die rust vormde de aanzet tot een opmerkelijk Gouds her stel, dat werd ingeluid door een onverwacht doelpunt, dat Berckenkamp, direct na de aftrap scoorde. Nadat cen trumspits Frans Schiebe en Dick Slobbe (na een fout van Lalau) uit kansrijke positie hadden gemist, namen de Leidenaars het initiatief over, wat na 61 minuten zijn bekro ning vond in de gelijkmaker van Hans Tisseur, die een goed genomen vrije schop van Kromwijk hard inschoot 1-1. Die treffer leek een alles zins rechtvaardig gelijkspel te waarborgen, ware het niet, dat De Koster anders besliste. "Over de strafschop die Berckenkamp inschoot, heb ik niet beslist. Dat heeft de scheidsrechter gedaan, maar hij kwam ons uiteraard wel goed uit", luidde de veelzeg gende verklaring van Gouda's coach Wim van der Gijp. Een verklaring, waar Roodenburg slechts mees muilend mee kon instem- GERARD VAN PUTTEN Ook RCL ronde verder ROTTERDAM - Eersteklasser Noordwijk ontmoette in de vierde bekerronde de Rot terdamse vierdeklasser Unicum. Afgaande op de 0-3 uitslag heb ben de Noordwijkers niet al te veel moeite met de Rotterdam mers gehad. Toch wist Unicum Noordwijk tot aan de rust op 0-0 te houden. Noordwijk kwam aanvankelijk dan ook maar moeilijk in het normale spel. Excuses voor de stroef verlopen beginfase werden door de zeekanters gezocht op het slechte veld, waarop de bal alle kanten, behalve de goede op sprong. Maar Noordwijk leek nog de meeste moeite te hebben met het enthousiasme, waarmee Uni cum aanvankelijk streed. Lang zamerhand ebde die geestdrift echter weg en kwamen de Rot terdammers in ademnood, waar door Noordwijk het initiatief kon overnemen. Dit overwicht kon pas na zeven minuten in de tweede helft in een doelpunt worden uitgedrukt. Daarvoor faalde Noordwijk in de afwerking nog al eens. De eerste treffer kwam op rekening van John van Dijk. Van Dijk kwam, toen er na een door hem genomen hoek schop slecht werd uitverdedigd, zelf weer in balbezit en haalde hard uit: 0-1. Pas een kwartier voor tijd bouwde Noordwijk die voorsprong verder uit door een doelpunt van Ruud Bröring, waarna John van Dijk na een combinatie met Rob Suttorp in de laatste minuten van het duel de eindstad op 0-3 kon bepalen. Vlug en Vaardig - RCL 0-3. Ook RCL moest zaterdag in de vierde bekerronde tegen een vierde klasser uitkomen. En ook de Leiderdorpers drukten het drieklassen-verschil in drie tref fers uit. In Amsterdam won RCL met 0-3 van Vlug en Vaardig. Trainer John Huguenin experi menteerde in dit duel met de voorste lijn. Freek Linde moest zijn rechtsbuiten plaats ruilen voor een plaats in de punt van de aanval, terwijl Bennie Heemskerk opschoof naar de rechterflank. Vlug en Vaardig probeerde het RCL met veel inzet moeilijk te maken, maar kon daarmee het klasseverschil niet teniet doen. Nadat Wilbert Wit- teman na een half uur spelen met een mooi schot voor 0-1 had ge zorgd leek het al gebeurd met de Amsterdammers. Na rust pro beerde Vlug en Vaardig met een hoog tempo nog wel even de ge lijkmaker te forceren, maar al snel speelde conditiegebrek daarbij parten. Na 27 minuten in de tweede periode resulteerde, het grote overwicht van RCL in de tweede Leiderdorpse treffer toen Freek Linde een voorzet van Leo Holl inkopte. Vooral door het goede werk van de Vlug en Vaar dig-doelman Rene Horn kwam in deze stand tot vlak voor het laatste fluitsignaal geen verande ring. Pas drie minuten voor tijd moest Hom voor de derde maal capituleren. Leo Holl was de ma ker van de derde Leiderdorpse treffer. KATWIJK - Een half uur lang heeft het er naar uitgezien dat Quick Boys dit seizoen voor de tweede maal op Nieuw Zuid IJsselmeervogels (algemeen landskampioen bij de amateurs) zou verslaan. Cees van Rooyen profi teert van een misverstand in de Usselmeerverdediging en scoort 1-0. Eerder wonnen de Katwijkers in een duel voor de competitie al met 2-0 van de grote concurrent en ook zaterdag in de bekerwed strijd (derde ronde) leek Quick LISSE - Een bijzonder slordig spelend SC Lisse heeft slechts met grote moeite het con ditioneel zwakkere Van Nispen in bedwang kunnen houden. Met de 1-1 eindstand gingen de op papier sterkere Lissenaren de mist in. Op het door de mist gro tendeels aan het oog onttrokken speelveld draafden de Lissenaren wat ongeorganiseerd rond. Vooral in de eerste helft had Van Nispen de zaken goed in handen en werd SC Lisse tot defensief voetbal gedwongen. Doelkansen wisten de Zilkenaren zich echter nauwelijks te creëren. Lisse slaagde er daar entegen via counters wel in enkele malen ge vaarlijk te worden. In de tweede helft veran derde er nauwelijks wat aan het spelbeeld. De thuisclub bleef uiter mate slordig acteren. Op initiatief van Ruud van der Voort speelde de ploeg plots met twee spitsen en zonder vleugelspelers. Dit be tekende een duidelijke ontkrachting van de voorhoede. Veel te veel Lissenaren bleven in de achterste gelederen hangen op momenten dat er door gestoten diende te worden. Pas toen de ploeg tegen een achter stand moest aankijken veranderde dit. Jan van Duin werkte in een melee van spelers zijn direkte tegenstander tegen de grond, wat voor de scheidsrechter aanleiding was een strafschop uit te delen. Martin van Eeden schoot iets minder slecht dan doelman Jan Zonneveld reageerde; 0-1. Toen zette SC Lisse het slotoffensief in, zij het, dat dit nog steeds slor dig en slecht georgani seerd geschiedde. Het geluk was de Lissena ren echter goed gezind, toen Jan Faas met een fraaie act binnen het beruchte gebied, een strafschop verdiende. Laurens van der Voort velde onverbiddelijk het vonnis, en redde daarmee een punt voor zijn ploeg. ROLPH PAGANO DOCOS-DELFIA: Een 1-1 gelijk spel was de enige juiste uitslag voor deze gelijkwaardige ploegen. Het in de eerste helft wat ster kere Delfia incasseerde slechts een afgekeurd doelpunt. Of er inder daad van buitenspel sprake was durfde al leen de scheidsrechter te zeggen. In de tweede helft herstelde Docos zich wat, maar kreeg toch al vlot de tegen treffer om de oren. On danks opnieuw een buitenspel luchtje, trof Kok in den Haak roos. (0-1). Docos heeft daarna als gewoonlijk veel kansen laten lig gen. Tien minuten voor tijd kogelde Jan-Hein Carré eindelijk, vanaf de rand van het straf schopgebied, de ge lijkmaker in de touwen. 1 LEIDEN - Door met man en macht keihard te knokken voor een goed resultaat heeft Lugdunum verdiend een puntje uit het wed- strijdvuur ten koste van DHL we ten te slepen. De 1-1 die na ne gentig, soms vervelende, minu ten op het scorebord stond was ronduit terecht. DHL toond een beter spelinzicht en daar ontbrak het bij Lugdunum in verbijste rende mate aan. De formatie van Ruud de Groot wist dit echter te compenseren door haar hele hebben en houwen in de strijd te werpen. Maar of die strijdwijze blijvend succes zal opleveren om de klauwen van het degrada tiespook te ontlopen blijft voor alsnog de grote vraag. Het spelpeil is er in ieder geval geenszins mee gediend. Gevoegd bij het feit, dat dit duel dan ook nog in een steeds dikker wor dende mist werd gespeeld, dan laat het zich raden, dat de toe schouwers zich maar zeer matig hebben kunnen amuseren. Type rend was dan ook dat een van de aardigste momenten van de wed strijd het moment was waarop Lugdunum speler Jaap Schilthuizen, bij een 1-0 voor sprong, DHL verhinderde om snel een ingooi te nemen door de bal in een diepe kuil naast het veld te proppen. Die 1-0 was tot stand gekomen na een kleine tien minuten in de tweede helft. Na een afgeslagen Lugdunum-aan- val nam André Pracht van ver buiten het strafschopgebied de bal in een keer op zijn pantoffel. Ver buiten bereik van de DHL doelman Van Rossum belandde het leder in de kruising. Afstandschoten waren voor Lug dunum de enige mogelijkheid om gevaar te stichten. Voor'de rust was dit al gebleken toen Wim en Ben de Roo evenals Wim Op- pelaar met doelpogingen van grote afstand voor de belang rijkste wapenfeiten van Lug dunum hadden gezorgd. Het was daarom terecht dat DHL een kwartier voor tijd op gelijke hoogte kwam. De pijlsnelle René Zwaard sprintte langs de zijlijn alles en iedereen eruit, trok de bal vervolgens messcherp voor en bij de tweede paal stond aanvoerder Lips geheel vrij. Zijn schitte rende inzet betekende 1-1. Even later kreeg diezelfde Lips van korte afstand de bal keihard in zijn maag. Naar adem happend stortte hij ter aarde en scheids rechter Wagner onderbrak het spel. Ben de Roo had daar zijn eigen gedachte over, wat hem op een officiële waarschuwing kwam te staan. De Roo weigerde daarop zijn naam aan de arbiter te geven, waarna hij het veld moest verlaten. De Leidenaars moesten daardoor voor het wintpuntje duur betalen JAAP VISSER Boys op een zege af te stevenen. Het zou tenslotte echter anders uitpakken. Het team van trainer Arie Lagendijk nam tweemaal een voorsprong, maar uigekookt spelend revancheerde IJs selmeervogels zich met een 3-4 zege, waarmee Quick Boys uit de beker werd gewipt. En dat, terwijl het er in het begin voor de Katwijkers zo rooskleu rig had uitgezien. Al na zo'n tien minuten spelen profiteerde de ijverige Cees van Rooyen van een misverstand in de Spakenburgse defensie, toen IJsselmeervogels De Feyter verdediger Evert de Graaf in de weg liep. Nog geen twee minuten later hing de ge lijkmaker echter weer in de tou wen, nadat Nico Kuyt zich te ge makkelijk had laten uitspelen door laatste man Bram de Graaf, die van ver doelman Floor Schaap het nakijken liet. Tekenend voor de klasse en onbe vangenheid van Quick Boys in die beginfase was de manier waarop de Katwijkse eerste klas- ser daarna doorging en een hand vol minuten later 2-1 liet aante kenen. Nadat Teun van der Plas eerst nog tot tweemaal toe had gemist, belandde de terugsprin gende bal voor de voeten van Lourens Mouter, die doelman De Feyter met een schuiver kansloos liet: 2-1. Merkwaardig genoeg was het na die tweede Katwijkse treffer gedaan met het goede spel van Quick Boys en liet QB het initiatief over aan IJsselmeervogels dat dank baar gebruik maakte van de nieuwe rolverdeling. Toch was een foutje van laatste man Joep den Hollander voor nodig om de Katwijkers met hun neus op de feiten te drukken. Den Hollander verdedigde onzorgvuldig uit, waardoor Jan Zwaan Henk de Graaf in de gelegenheid kon stellen 2-2 te scoren. Nog voor rust kon diezelfde De Graaf IJs selmeervogels op 2-3 zetten. En toen Henk de Graaf na tien mi nuten in de tweede periode zijn hattrick liet aantekenen leek het duel dood te bloeden. IJs selmeervogels vond het bij die stand welletjes, terwijl Quick Boys te krampachtig speelde. Een kleine tien minuten voor tijd leek er nog even leven in de brouwerij te komen, toen invaller Ben de Waal (voor Zandbergen) voor 3-4 wist te zorgen, maar de resterende tijd was voor Quick Boys te kort om nog een verlen ging te bereiken. Van Nispen-doelman De Groot grijpt in. Fred Dobbe (links) en Theo Godyla (rechts) komen te laat. LEIDEN - Het schimmenspel kreeg dan toch nog een verras sende ontknoping. Na 45 minu ten immers leek het al duidelijk, dat LDWS meer problemen met de mist dan met opponent VELO had. Duidelijk hadden de Leide naars gedemonstreerd moei lijkheden te hebben om elkaar „in het onzichtbare" te vinden. De ploeg kwam tot nauwelijks sluitende combinaties. Tot overmaat van ramp was LDWS-goalie Stouten slkht in vorm, waardoor VELO in de eerste rondgang gemakkelijk •tweemaal kon scoren. Gelukkig gaf de tweede helft een geheel ander spelbeeld te zien. LDWS gooide toen alle remmen los (zette Ton Boehmer als extra aanvaller in voor de geblesserd geraakte Gé Dubbeldeman) en boekte ook succes met de oppor tunistische speelwijze. VELO mocht tenslotte nog blij zijn dat de strijd in een 2-2 gelijkspel eindigde. Allereerst was het volstrekt belachelijk dat scheidsrechter Van Ree de wed strijd nog door heeft laten gaan. Weliswaar waren beide doelen vanaf de middenstip bij aan vang nog enigszins zichtbaar. Maar naarmate de wedstrijd vorderde werd het zicht steeds minder, zodat de toeschouwers in de meeste gevallen slechts konden gissen wat er zich in de verte afspeelde. VELO kwam nog het best uit de voeten. De bezoekers wisten elkaar wat beter te vinden waardoor LDWS genoodzaakt was zich wat ver dedigend op te stellen. Mede door foutief ingrijpen van de Leidse keeper Frans Stouten kon VELO in de 11de minuut via Peter Zuiderwijk een 0-1 voor sprong nemen. Even later was de LDWS keeper wederom schuldig aan het tweede VELO- doelpunt door de bal juist voor de voeten van VELO speler Peet Zwinkels te stompen. Zwinkels maakte gretig van het presentje gebruik (0-2). VELO weigerde LDWS op grotere afstand te zet ten. De Leidenaars konden daardoor even op adem komen en zich herstellen van de zo op- gelukkig doorgekomen openingsfase. Vlak voor de rust kreeg Ger de Rode via een penalty een unieke kans op 1-2. De Roode schoot het leder recht in handen van VELO-keeper Van der Zanden. Het doelpunt dat George Moesman direct na de hervat ting maakte was de aanleiding voor LDWS om aanvallender te gaan spelen. De Vlietbewoners creëerden zich daarbij talrijke kansen. Eén daarvan werd vijf minuten tijd tenslotte door Ger de Roode (mooie kopbal) benut, wat de verdiende gelijkmaker opleverde: 2-2. ROB ONDERWATER

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11