PSY is inzinking nog niet te boven CLUBFRAUDE STRENG BESTRAFT Piet Keizer nu Oranjebegeleider? Yan Praag weer in aanval Dramatisch slot van driebandenstrijd Newcastle biedt ruim miljoen voor Ray Clarke PAGINA 10 MAANDAG 9 JANUARI 1978 SPORT SPORT SPORT PARIJS - Een speciale commissie van de Franse voetbalbond heeft ingrijpende be slissingen genomen, naar aanleiding van de fraude, die de eerste-divisieclub Paris St. Germain heeft gepleegd in zijn boekhouding. De commissie, die uit vijf mensen bestaat, heeft in Parijs Daniël Hechter, voorzitter van de Parijse vereni ging, en Michel Peschaud, bestuurslid van Paris St. Germain, voor het leven uit gesloten van het bekleden van elke moge lijke functie in het Franse beroepsvoetbal. Tevens heeft de commissie de betrokken vereniging bevolen de financiën weer in orde te brengen. Hechter had toegegeven dat zijn club de spelers gelden heeft betaald, die niet in de "boeken" teruggevonden konden wor den. Nadat de commissie zijn beslissing bekend had gemaakt, brak er een handgemeen uit tussen officials van Paris St. Germain en leden van de commissie. Ook heeft de commissie besloten de gerech- terlijke autoriteiten op de hoogte te stellen van de manier, waarop drukkers twee se ries van toegangskaarten hebben ge maakt voor het stadion Pare des Princes, dat een capaciteit heeft van 50.000 be zoekers. De ene serie, die werd verkocht, was bepalend voor het totaal aantal toe schouwers, de opbrengst van de tweede serie, die eveneens aan de man gebracht werd, werd gebruikt om de spelers extra uitkeringen te bezorgen. De opbrengsten van de tweede serie kwamen niet in de "boeken" voor. Eerder deze week vertelde Hechter verslag gevers dat hij in mei 1977 ontdekt had dat zijn club twee series van toegangskaarten had verkocht bij een aantal wedstrijden. "Dit systeem van dubbele kaartverkoop werd in vijf thuiswedstrijden gebruikt", verduidelijkte Hechter toen, "maar laten we redelijk zijn: de meeste eerste-divi- sieclubs betalen spelers "onder de tafel door", boven hun maandelijkse salaris. Hechter zei ook dat hij de administratie van de vereniging opdracht had gegeven aan deze dubbele verkoop van kaarten een eind te maken, maar hij had later ont dekt dat dit systeem nog steeds gehan teerd werd toen hij op de hoogte kwam van een "onverklaarbare en onver klaarde" bron van inkomsten. Al enige tijd hebben goed ingelichte journalisten er melding van gemaakt dat vele clubs gebruik maken van het systeem van dubbele kaartverkoop, teneinde zo wel de voetbalbond, die een gedeelte van de recette ontvangt, als de belastingont vangers om de tuin te kunnen leiden. Ondanks winst op NAC EINDHOVEN - PSV is de inzinking nog nie* teboven waarmee het de eerste competitiehelft afsloot met de merkwaardige 6-1 nederlaag in het bekertoernooi tegen Wageningen als dieptepunt. Weliswaar wonnen de volgelingen van Kees Rijvers zaterdagavond voor 21.000 toeschouwers van NAC (2-0), maar het spelpeil in deze Brabantse derby was niet imponerend. Het duurde heel lang voordat PSV aan de leiding kwam en het doelpunt kort voor rust werd zelfs wat fortuinlijk gescoord. Na een mistrap van Deykers kreeg René van de Kerkhof een nieuwe kans. Doelman De Jong, die zo vaak uitstekend had gered, zag nu de bal via zijn lichaam in het doel caramboleren. Daarvoor had de thuisclub al een veldmeerder- heid bezeten, maar het moest op passen omdat de geroutineerde Quaars en Brouwers loerden op mogelijkheden bij counters. Ondanks balverlies aan PSV-zijde van met name Willy van de Kerk hof en Huub Stevens kwamen er' wel kansen, maar de Bredanaars profiteerden niet. In de tweede helft lag het spelpeil aanzienlijk lager en werd zegge en schrijve één fraaie combinatie opgezet en dat leverde prompt de tweede treffer op. Na voorbereidend werd van Van Kraay en Lubse kon Poortvliet doelman de Jong voor de tweede keer kansloos laten. In de slotfase kreeg gelegenheidslibero Bakker - (Budisic en Krijnen waren res pectievelijk wegens een schorsing en ziekte niet aanwe zig) - nog een gele kaart van scheidsrechter Jonker, maar deze zegde toe er verder geen werk van te willen maken. PSV-trainer Kees Rijvers toonde zich alleen blij met de winst en sprak als zijn vermoeden uit dat het ritme volgende week in het duel met Feyenoord teruggevon den zal zijn. EREDIVISIE Sparta-Feyenoord 2-3 (2-1). Clark 5.33. Kreuz 1-1,37. Henson 2-1, 74. Best 2-2 en 82. Mansveld 2-3. Scheidsrechten Derks. Toe schouwers: 18.000. Haarlem-FC Utrecht 1-0 (1-0). 45. Van den Berg (1-0). Scheids rechter Gans. Toeschouwers: 4.000. FC Den Haag-Roda JC 3^-1 (1-0). 45. Van Leeuwen 1-0,61. De Jong 1-1, 67. Schoenmaker (straf schop) 2-1, 76. Hoekema 3-1. Scheidsrechten Beukman. Toe schouwers: 4.600. VVV-Telstar 3-2 (1-1). 18. Kraal 0-1. 22. Advocaat 1-1, 47. Hilkes 2-1, 76. Van Gaal 2-2,83. Pala 3-2. Scheidsrechter Keizer. Toe schouwers: 7.500. FC Amsterdam-Volendam 0-1 (0-1). 34. Billy Bond 0-1. Scheids rechten Corver. Toeschouwers: 3.000. NEC-Go Ahead Eagles 3-1 (2-1). 18. Van Kooten 0-1, 31. Hoogen- doorn 1-1,34. Marijnissen 2-1,52. Ronald Hendriks 3-1. Scheids rechten Berrevoets. Toeschou wers: 5.000. FC Twente-Vitesse 3-1 (1-0). 12. Mühren (strafschop 1-0), 47. Bleyenberg 1-1,78. Thoresen 2-1, 85. Gritter 3-1. Scheidsrechten Beek. Toeschouwera 9.000. PSV-NAC 2-0 (1-0). 41. René van de Kerkhof 1-0,70 Poortvliet 2-0. Scheidsrechten Jonker. Toe schouwers: 21.000. AZ'67-Ajax 1-0 (0-0). 82. Van Marwijk 1-0. Toeschouwers: 26.000. Scheidsrechten Van Et- tenhoven EERSTE DIVISIE FC Vlaardingen-FC Groningen 2-0 (1-0). 43. Zwamborn 1-0, 62. Tijl 2-0. Scheidsrechten Ram. Toeschouwers: 2.500. PEC Zwolle-Heerenveen 2-0 (1-0). 17. Jans 1-0, 90. Steinvoirt 2-0. Scheidsrechten Draaisma. Toeschouwers: 7.000. FC Dordrecht-Willem II 1-2 (1-0). 31. Meinhard-Verschoor 1-0, 61. Brouwer 1-1, 80. Nele mans 1-2. Scheisrechten Manuel. Toeschouwers: 1.200. Excelsior-FC Den Bosch 1-3 (1-0). 16. Swanenburg (straf schop) 1-0, 65. Bantser 1-1, 77. Plasman 1-2, 80. Kamps (straf schop) 1-3. Scheidsrechten Se- vereyns. Toeschouwers: 2.500. SC Amersfoort-Helmond Sport 1-1 (1-1). 22. Van Hooft 0-1, 41. Struyk (strafschop) 1-1. Scheids rechten Mulder. Toeschouwers: 800. Wageningen-Einthoven 4-0 (2-0). 21. Braam 1-0,37. en 63. Ha- zelhekke 2-0 en 3-0, 78. Menting 4-0. Scheidsrechten Wellinga. Toeschouwers: 2.500. SC Cambuur-Heracles 0-0. Scheidsrechten Geurds. Toe schouwers: 3.500. Veendam-SW 2-2 (0-0). 55. Meyer 1-0, 63. Hoogmoed 1-1, 76. Brinkman 2-1, 81. Den Tuinder 2-2. Scheidsrechten Klint. Toe schouwers: 3.000. De Graafschap-MW 1-2 (0-2). 16. Bonfrère0-1,31. Vosmaer0-2, 62. Polko 1-2. Scheidsrechten Van Dijken. Toeschouwers: 3.500. Poortvliet (rechts) schiet 2-0 binnen. Jan de Jong is kansloos. KNVB houdt geen rekening met de clubs AMSTERDAM - In zijn laatste nieuwjaarstoespraak heeft Jaap van Praag-hij ti eedtin 1978 af als voorzitter van Ajax - een traditie voortgezet. De traditie van zijn TILBURG - Niet Sofie of Annema- rie Verlaan, maar de Canadese import Astrid Jansen van der Wal heeft zaterdag in Tilburg beslag gelegd op de nationale titel kun strijden. De dochter van een naar Toronto geëmigreerde salesmanager uit Maastricht imponeerde vooral bij het vrije rijden. Weliswaar maakte zij daarbij tal van schoonheidsfoutjes, maar door haar flair wist zij die naar de ach tergrond te duwen. Astrid Jansen kampioene bij het kunstrijden Tweede werd verrassend Bibiane Pruijn, een 19-jarige Nijmeegse die met een muzikale, maar risi- koloze show hoog had gescoord. De IJmuidense Annemarie Ver laan werd derde. Haar drie zus ters, Sofie, Corrie en Monique, eindigden respectievelijk als ze vende, negende en tiende. Bij de junioren eindigde Li Tsja Wang uit Apeldoorn als eerste. Zij had een ruime voorsprong op Janna Bazuin en Ingrid Aalders. Bij de jongens werd Eddy Hendriks eerste. Om dat hij volgend jaar overgaat naar de senioren zal dan sinds lange tijd ook weer eens een titel bij de heren te vergeven zijn. jaarlijkse aanval op de bond. „De KNVB houdt, in het verband met het wereldkampioenschap, on voldoende rekening met de clubs", zei Van Praag. „Onze me dische staf vindt de geneeskun dige begeleiding van het Neder lands elftal, zoals die in Argenti nië zal zijn, onvoldoende. Onze vier spelers die kandidaat zijn, hebben geen gevolg gegeven aan het verzoek zich te laten inenten. Dat zal pas na het seizoen gebeu ren. Hun belang ligt op dit mo ment bij Ajax, niet bij het Neder lands elftal. '„De KNVB geeft ook geen com pensatie aan de clubs voor het uitlenen van spelers voor het Ne derlands elftal. Vorig jaar hebben wij na afloop van de competitie een aantal vriendschappelijke wedstrijden kunnen spelen en dat heeft ons 400.000 gulden op gebracht. Een bedrag aan inkom sten, dat wij dit seizoen door het wereldkampioenschap gaan mis sen". Van Praag stelde, in zijn vijftiende jaar als voorzitter, dat de finan cien ook Ajax zorgen baren. „De publieke belangstelling loopt te rug, deels door het resultaatvoet bal, deels ook door het gedrag van een aantal voetbalvandalen. Wij zullen het in de komende maanden moeilijk krijgen bij de besprekingen oyer de con tractverlenging met spelers. We zijn geschrokken van hun eisen, de spelers gaan niet mee met de trend van de nivellering". Christ van der Smissen pakt titel met twee beurten verschil BEEKBERGEN - Met vierduizendste punt, oftewel twee beurten verschil, is de na tionale driebandentitel naar Christ van der Smissen gegaan. Het was voor het 23-jarige al lround-talent uit St. Willebrord zelf een grote verrassing, dat het kampioenschap hem alsnog in de schoot werd geworpen en het was dan ook niet verwonderlijk dat de emotie de frêle Brabrander te machtig werd toen men hem de finitief meedeelde, dat het kam pioenschap voor hem was. Even tevoren had hij zijn laatste partij, tegen Delftenaar Joop de Wilde, sterk spelend afgerond in slechts 55 beurten, waarmee hij zijn tegenstander op slechts 35 achterliet Op dat moment was de "echte," finale tussen Rini van Bracht en titelverdediger Her man Popeyus juist in de eindfase terecht gekomen. Het was zo, dat met nog een ronde te spelen, drie man op kop gin gen: Popeyus, Van Bracht en Van der Smissen, ieder met tien pun ten, maar in deze volgorde met een klein verschil in algemeen gemiddelde. Christ van de Smis sen kon alleen nog maar kam pioen worden als hij zijn laatste partij in achttien beurten minder tot een goed einde bracht dan Van Bracht. Popeyus had de be ste kans op succes, in zoverre dat hij Van Bracht moest verslaan, maar hij kon 38 beurten op Van der Smissen verspelen. Van Bracht trok echter met 60-56 de winst naar zich toe, in het slot- duel met Popeyus, maar hij deed er 75 beurten over en dat was net twee beurten teveel om zich kampioen te kunnen noemen. Zowel Van der Smissen als Van Bracht waren merkwaardig ge noeg tot het einde toe onkundig van de preciese ontknoping. Ze hadden zich van tevoren niet op de hoogte laten brengen. Pas toen Van der Smissen zijn laatste partij in zyn voordeel had BOKSEN - Mohammed Ali, we reldkampioen boksen in het zwaargewicht, heeft zijn finan ciële eisen voor het doorgaan van een vierde gevecht met Ken Nor ton aanzienlijk opgeschroefd. Ali neemt nu geen genoegen meer met 12 miljoen dollar, maar wil er nu 16 hebben. SKI - De Oostenrijkse Annemarie Moser heeft zaterdag in Pfronten de tweede achtereenvolgende af daling voor de wereldbeker ge wonnen. De Amerikaanse Cindy Nelson, die evenals vrijdag tweede werd, eindigde nu met meer dan een seconde achter stand. SKI - De Zweed Stenmark heeft gisteren bij een reuzeslalom, die telde voor de wereldbeker, weer eens zijn superioriteit op dit on derdeel bewezen. Phil Mahre werd in Zwiesel tweede. Sten mark heeft in het klassement voor de wereldbeker de leiding. De Italiaan Plank heeft met 70 punten 55 punten minder dan Stenmark. WIELRENNEN - Roger de Vlaeminck en Robert Vermeire zijn gisteren in Beernem Bel gisch kampioen veldrijden bij resp. de profs en de amateurs ge worden. beëindigd, werd hem in het oor gefluisterd, dat zijn kansen op de titel nog zeker niet verkeken wa ren. Op dat moment was Van Bracht al aan zijn 71ste beurt be zig en mocht er nog twee verspe len. Het werden er vier. De rode bal versperde hem in de 73ste beurt definitief de weg naar de titel toen deze de speelbal opving, die al linea recta naai' de derde bal liep. Van Bracht, zoals bekend gehan dicapt in dit toernooi omdat hij slechts met één oog kon kijken, was uiteraard ernstig teleurge steld toen hij na beëindiging van de partij vernam dat niet hij kampioen was geworden, maar Van der Smissen. De enige troost voor de Waalwijker was, dat hij ondanks zijn handicap, een uit stekend toernooi had gespeeld. Beter dan de laatste jaren, toen hij het spel te perfectionistisch, te technisch, wilde spelen, vooral angstvallig gericht op de verde diging. Hij speelde nu - weinig te verliezen hebbend - brutaler en vryer. Voor Herman Popeyus heeft dit toernooi eveneens een bijzonder teleurstellend slot gekregen. Za terdagavond laat ging hij jam merlijk met slechts één caram bole verschil ten onder tegen Van der Smissen, hoewel hij lange tijd een forse voorsprong had ge koesterd en nog vlak voor het slot een voorsprong van zes caram boles had gehad. Toen kreeg hij echter een zware inzinking met niet minder dan dertien poedels op een ry, waardoor Van der Smissen nog net als eerste kon finishen. Had Popeyus gewonnen, dan was het kampioenschap voor de derde achtereenvolgende maal ZEIST - Aan het rytje kandidaat begeleiders van het Nederlands voetbalelftal is gisteren de naam van oud-Ajacied Piet Keizer toege voegd. Hoewel de in Zeist aanwezige Keizer zich op de vlakte hield door te verklaren dat de bondscoaches Happel en Zwartkruis en het WK- bestuur slechts zijn mening wilden weten over wat organisatorische punten, kan worden aangenomen dat Ernst Happel de Amsterdam mer er graag gedurende de maand juni als begeleider bij zich heeft. Keizer heeft als pre dat hij zelf ja renlang topvoetbal bedréef, dat hij qua leeftijd niet zo gek veel met de spelers verschilt en dat hij als spe ler in 1974 zelf in West-Duitsland aanwezig was. Als ex-medevennoot van IF deed Keizer verder de no dige ervaring op in het begeleiden van topvoetballers. Tijdens de gisteren gehouden bij eenkomst tussen Happel/Zwartk- ruis en het WK-bestuur kwam eveneens het oefenprogramma van Oranje aan de orde. Nadat het op 22 februari in Tel Aviv te houden duel Israël-Nederland al eerder officiéél werd vastgesteld, werd gisteren bekend dat waarschijnlijk op woensdag 25 januari een wedstrijd tegen Griekenland wordt gespeeld in Athef of in Piraeus, Polen, Frankrijk, Schotland en Oostenrijk zijn andere kandidaten, maar het doorgaan van deze wedstrijden hangt af van de poule-indeling in Argentinië. De dames van de Oranje-spelers, die van mening zijn dat zy tijdens de eindronde van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal in juni in Argentinië aanwezig moe- WIELRENNEN - De Nederlandse stayerkampioen Fred Rompel- berg komt waarschijnlijk niet in het bezit van het werelduur record met motorgangmaking. De Limburger is positief bevon den bij de doping-expertise na afloop van zijn poging. Rompel- berg heeft contra-expertise aan gevraagd. ten zijn bij hun echtgenoten, zullen zelf initiatieven moeten nemen. De KNVB ziet. geen mogelijkheden een dergelijke reis te organiseren. De KNVB heeft inmiddels naar aanleiding van het bericht dat Ne derland niet tot de geplaatste lan den zou behoren, een telegram ont vangen van Herman Neuberger, lid van het organisatiecomité van het toernooi om het wereldkampioen schap, waarin deze een gesprek belooft over deze affaire: Neube rger zegt dat nog geen beslissing is gevallen over plaatsing en dat dit besproken zal worden tijdens de bijeenkomst van het organisa tiecomité op 12 januari in Buenos Aires. Op die datum is een delegatie van de KNVB in de Argentijnse hoofdstad en zal daar van gedach ten wisselen met de officials. Toto 1 2 3 AZ'67-Ajax x Haarlem-Utrecht X Twente-Vitesse D PSV-NAC X J Sparta-Feyen.' x Den Haag-Roda x NEC-Eagles X VW-Telstar X Amsterd.-Volend. X Vlaard.-Gron. x PEC-Heerenv. x Excels.-D. Bosch X Wagen.-Eindh. X Van der Smissen aan stootnog onwetendvan het Jeit dathij later de titel alsnog in de schoot geworpen zou krijgen. naar hem gegaan. Deze tegenslag is waarschijnlijk te veel geweest voor de stoere 53-jarige uit Et- ten-Leur. In zijn slotpartij tegen Van Bracht wilde het helemaal niet vlotten, hoewel Van Bracht ook danig last van de zenuwen had. Deze liep echter langzaam maar zeker van de titelhouder weg en toen hij in de 49ste beurt ook nog eens met een serie van negen op tafel kwam, leek Po peyus reddeloos verloren. De kansen keerden echter toch nog. De achterstand van 21 caram boles van Popeyus slonk snel door een inzinking van Van Bracht en zes beurten voor het einde was de voorsprong nog slechts drie caramboles. Van Bracht bereikte echter het eerst de zestig, maar zoals gezegd, net te laat om Van der Smissen nog van zijn eerste driebandentitel te kunnen afhouden. Een opwin dend en dramatisch slot van een enerverend toernooi. PIET KIENHUIS De eindstand van het toernooi is: 1. Van der Smissen 12 7 0.945 2. Van Bracht 12 13 0.940 3. Popeyus 10 10 0.976 gedegradeerd: 4. De Wilde 6 7 0.822 5. De Jong 4 9 0.840 6. Brosens 4 8 0.825 7. Doggen 4 6 0.787 8. De Ruyter 4 11 0.783 ROTTERDAM - Newcastle United heeft 250.000 pond over voor de aankoop van Sparta's Engelse spits Ray Clarke. Al - eerder toonde Newcastle interesse voor Clarke, maar Sparta noemde toen een "afschrikprijs" van ruim een miljoen gulden. De Engelse club blijkt nu helemaal niet zo te zijn geschrokken van dat bedrag. Ray Clarke: "Ik ben nog niet per soonlijk benaderd door New castle, officieel weet ik nog van niets. Uit een Engelse krant ver nam ik dat Newcastle dat bedrag voor me over heeft. Daarbij weet ik dat een scout mij zo'n drie we ken geleden heeft bekeken voor Bristol City". Floor Bouwer, Sparta's penningmeester zegt geen contact meer te hebben ge had met een Engelse club over Clarke. "Maar als ze ruim een miljoen voor Clarke zouden bie den De winnende getallen in de lotto zijn: 7-16-17-19-24-37. Reservegetal is: 23. WEST-DUITSLAND De winnende getallen in de Duitse lotto zijn: 5-21-29-38-43-47. Reservegetal is: 17. SUPERTRIO De Spencer Hollandia-koers gelo pen op Hilversum: 1. nummer 4 (Nozem D.); 2. num mer 10 (Nellie Windspiel). 3. nummer 3 (Mephisto); Uitkering: 95,20. Atletiek-records LONG BEACH - De Amerikaan McTear heeft in Long Beach het indoorwereldrecord op de 60 me ter hardlopen gebracht op 6.54 seconden. Het oude record stond met 6,57 sec. op naam van de Westduitser Wu- cherer. Ook bij het polstokspringen werd de beste wereldprestatie in de hal geleverd. Mike Tully kwam over een hoogte van 5 meter en 59 cen timeter. Voorts werd de Amerikaan Frazier de snelste man op de 500 meter met een tijd van 1.01,3. De Rotterdammer Steef Kijne ver beterde in het sportpaleis Ahoy gistermiddag het Nederlands in- doorrecord op de marathon. Hij liep 42 km. en 195 meter in 2 uur 35 min. en 51,9 sec. Het oude record stond op naam van Kees Verhoef met 2.40.37.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 10