LEIDSCH DAGBLAD Strijd om defensie gaat door paspoorten en rijbewijzen Spoed nodig bij verlaging van de handelstarieven aüen lengen; vandaag Hagenaar bekent vriend te hebben neergestoken Rijn wordt nog steeds zouter.... musterring Zon in78 ZATERDAG 7 JANUARI 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35443 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WEERT (SP) - Behalve de vervalste zegels van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid ter waarde van 2.V2 miljoen gulden heeft de poli tie vervalste biljetten van 100 Amerikaanse dollars in beslag genomen in de woningen van de deze week in Rotterdam, Dord recht en Weert opgerolde bende vervalsers. Dat deelde de korp schef van de gemeente Weert, hoofdinspecteur T. van Osta, gis teren mee. Hij veronderstelde dat van de valse dollars "nogal wat" in omloop is gebracht. De drukpers van de bende stond in de garage van een huis in een rijtje in een nette buurt in Weert. De politie trof in die garage ook de drukproeven aan voor valse biljetten van tien en van vijf gul den. Verder lagen er vervalste Nederlandse paspoorten en iden titeitsbewijzen en vervalste siga- rettenbanderolles en rijbewijzen. De politie, die een aantal leden van de bende al geruime tijd in het oog hield, schat dat de druk kerij niet langer in bedrijf zal zijn geweest dan een halfjaar. Over de hoeveelheid vervalsingen die al in oiniuup zijn gebracht heeft de politie nog geen informatie. De vervalsingen worden onder zocht door het gerechtelijk labo ratorium en door de drukkerij Enschede. Volgens hoofdinspec teur J. Reints van de Rot terdamse gemeentepolitie zijn de biljetten voor een kenner wel snel te onderscheiden van de echte. In de buurt van de drukkerij had geen mens in de gaten dat er iets aan de hand was. De 32-jarige Weertenaar B. J., van wie het huis met de garage is, bemoeide zich nauwelijks met zijn buurtgeno ten in de vijl jaar die hij in de straat woonde. Hij was lid van een stockcar racing team, en er werden vaak auto-onderdelen opgeborgen in de garage. "Daar door hebben wij eigenlijk nooit gemerkt dat er zoiets groots als een pers naar binnen werd ge bracht", vertelt één van de over buren van J. "We letten er ge woon niet meer op". Het onder zoek in deze zaak gaat nog door. De politie heeft nu zeven ver dachten aangehouden. Verdere arrestaties worden niet uitgeslo ten geacht. Overtredingen afkopen bij de politie DEN HAAG (SP, ANP) - Veel meer overtredingen dan tot nu toe zullen we in de toe komst bij de politie kunnen afkopen, zoals nu bv. al kan met een parkeerbon. De ministerraad heeft hiertoe gisteren besloten. Minister president Van Agt kon niet meedelen welke overtredin gen het hier betrof. Ook komt er een uitgebreider en gedetailleerder stelsel van ta rieven en betaalwijzen voor boetes. Het ontwerp-besluit poli tietransactieen het ont werp-besluit transactie ko ninklijke marechaussee" houden ook in dat de tarieven voortaan periodiek zullen worden bijgesteld in samen hang met de tarieven voor "schikkingen" van het Openbaar Ministerie. Het is de bedoeling dat de besluiten op 1 april van kracht worden. Tevoren zal de nieuwe regeling "op ruime schaal" bekend gemaakt worden De lijst met overtredingen waarvoor de boetes direct aan de poli tieman of marechaussee be taald kunnen worden zal met de erbij horende bedragen worden gepubliceerd in de Nederlandse staatscourant. Zestiende staatssecretaris DEN HAAG (SP, ANP) - Minister van defensie dr. R. J. H. Kruisinga zet de strijd met de VVD over de vervulling van de tweede staatssecreta ris op zijn departement voort. Kruisinga heeft openlijk de VVD- kandidaat, overste b.d. A. Ploeg, lid van de Tweede Kamer, afgew- zen. Minister-president Van Agt bevestigde gisteravond dat Kruisinga ook persoonlijke be zwaren tegen Ploeg heeft. Eerder was alleen gebleken van een meningsverschil tussen Ploeg en de minister over de taakverde ling. Kruisinga heeft een geheel nieuwe taakverdeling bedacht, waarbij het accent ligt op "ver maatschappelijking van de krijgsmacht". Van Agt zei gisteren, dat hij en VVD-leider Wiegel er bij de for matiebesprekingen stilzwijgend DEN HAAG (SP) - De Haagse re cherche heeft met een meevaller de steekpartij opgelost, die woensdagavond in een auto bij de Coornhertstraat werd ge pleegd. Het slachtoffer, de 23-ja- rige Percy Raap, werd toen met een doorboorde rechterlong en een beschadigde lever opgeno men in het ziekenhuis Westeinde, waar een spoedoperatie moest worden uitgevoerd om zijn leven te redden. Verdachte van de steekpartij is een 23-jarige Haagse taxichauffeur, die door de recherche als een huisvriend tenis heeft afgelegd. De meevaller voor de recherche be stond uit de omstandigheid, dat de taxichauffeur, die geen be kende van de justitie is, zich gis teren op het hoofdbureau meldde als de dader. Het was hem al duidelijk geworden, dat hij vroeg of laat toch zou worden achter haald en ingerekend. Over het motief heeft de man verteld, dat hij woensdagavond tot de con clusie was gekomen dat „Raap toch maar een erg slechte vriend was en dat hij beter van de aarde kon verdwijnen". De verdachte reed 's avonds met het slachtoffer mee in diens auto, toen Raap tijdens de rit aan een knop van de cassetterecorder draaide. In die situatie greep de taxichauffeur zijn dolkmes, en stak zijn vriend in de rechter borst. van waren uitgegaan, dat de taakverdeling op defensie zou blijven wat hij was. Dat zou in houden, dat de VVD-staatssec- retaris de aankoop van materieel onder zijn hoede zou krijgen. Intussen wil de VVD niet wijken voor Kruisinga. Wiegels opvolger als fractieleider, mr J. G. Rietkerk, houdt strak en stijf vast aan de kandidatuur Ploeg. Premier Van Agt zei dat als het ge sprek tussen de minister en de fractievoorzitter van de VVD te lang voortduurt het "politiek on gezellig zou kunnen worden". Overigens wees hij erop dat de afronding van de totale kabinets- ploeg ook bij vorige kabinetten niet zo vlug is verlopen. Van Agt noemde het besluit van een minister om niet in zee te gaan met een bepaalde staatssec retaris zeker geen deballotage. Uit de grondwettelijke positie van de minister vloeit voort dat hij een kandidaat moet kunnen afwijzen anders zou hij elke kan didaat maar blindelings moeten aanvaarden. ROTTERDAM - Een sympathisant tekent nog snel de rol met reeds meer dan 5000 handtekeningen pro-Kalma voordat de rol aan burgemeester Van der Louw van Rotterdam zal worden overhandigd op de openbare nieuwjaarsreceptie die gisteren werd gehouden. Van der Louw kon de nog onwetende sympathisanten van de Rotterdamse politiechef Kalma meedelen dat deze eerder op de dag reeds zijn ontslag had aangeboden Zie verder pagina 1 President Carter tot Europese Gemeenschap: ROTTERDAM - De Rijn is in 1977 aanzienlijk zouter geworden, on danks het eind 1976 door de aan deze rivier liggende landen on dertekende verdrag waarbij werd afgesproken dat het zoutgehalte van de Rijn niet verder mag stijgen. Gemiddeld stroomde vorig jaar 359 kilogram chloride per seconde bij Lobith ons land binnen. Op één bepaalde dag werden zelfs alle records gebroken, toen hon derdduizend ton afvalzouten de Rijn af kwam zakken. De honderdduizend ton is precies evenveel als de totale jaarlijks zoutbehoefte van de hele Neder landse bevolking. In februari bereikt de zoutlast een ongekende hoogte van 507 kilo per seconde. Dat was 36 procent meer dan in de overeenkomstige maand van 1976. De Stichting Reinwater, die deze cijfers verstrekte, heeft er in een brief aan de Tweede Kamer haar teleurstelling over uitgesproken dat het verdrag nog niet door de Kamer is goedgekeurd. Bij de re gering is er op aangedrongen de Rijnverdragen zo snel mogelijk te ratificeren. Interesse voor universiteit Leiden jrroot GRONINGEN - Bij de ver- schillende instellingen voor we tenschappelijk onderwijs valt een opmerkelijke toeneming van de belangstelling voor de Leidse universiteit te constateren. Deze conclusie kan worden getrokken uit de eerste cijfers die het Cen traal Bureau aanmelding en plaatsing in Groningen heeft ge publiceerd. Het bureau merkt op dat er een toenemende interesse bestaat voor het vak rechts geleerdheid terwijl daarentegen voor letteren de belangstelling afneemt. Voor de Leidse universiteit hebben zich tot eind vorig jaar 3705 stu denten aangemeld tegen 3343 kandidaten een jaar eerder. Dr roog Weersverwachting voor het week einde: droog met zonnige perioden. In het oosten licht bewolkt, krach tige wind. Temperatuur 3-7 graden. BRUSSEL - Mr. Joseph Luns, sec retaris-generaal van de NAVO, heeft gisteren een grapje ge maakt dat verband hield met president Carters haastige reis naar zeven landen in negen da gen. Tot de fotografen die aanwezig waren om de aankomst van de president op het hoofdkwartier van de NAVO vast te leggen zei hij: "Schiet op, heren wij hebben precies vijf minuten de tijd om hoogst belangrijke problemen te behandelen". INTERIEURVERZORGING VERDUYN-RIJNSBURG Rapenburg 1 b, tel. (01718) - 21955 BRUSSEL - De Amerikaanse pre sident Carter heeft de toezegging dat de Verenigde Staten het NAVO-bondgenootschap toe gewijd zullen blijven gekoppeld aan de waarschuwing dat West- Europa te maken zal krijgen met handelsprotectionisme, als het de onderhandelingen over inter nationale tariefsverlagingen niet bespoedigt. De Amerikaanse president drong krachtig aan op vooruitgang bij de handelsbesprekingen m Ge- nève, toen hij de Amerikaanse en Internationale economie besprak in een toespraak tot de commis sarissen van de Europese Eco nomische Gemeenschap. Carter, die gistermorgen vanuit Pa rijs in de Belgische hoofdstad was aangekomen ten besluite van zijn reis door zeven landen, ver klaarde dat vooruitgang die al was geboekt, tot gevolg zou moe ten hebben dat de onderhande lingen nog dit jaar zouden kun nen worden afgesloten. 'Maa gen het internationale handels stelsel verbeteren en de roep om protectionisme smoren. Hij zei dat de prijs die elk aan Ge- nève deelnemend land zou moe ten betalen voor de overgang naar een vrijer handelssysteem, klein zou zijn in vergelijking met de voordelen van een meer open handel. De Amerikaanse president zei dat de Verenigde Staten een sterk verenigd Europa toejuichen en het hunne zullen doen om tot een vruchtbare samenwerking te komen. Carter schilderde een optimistisch beeld van de Amerikaanse eco nomie. Hij zei dat zij zich gestaag herstelde van de recessie die vier jaar geleden begon. Onder de projecten die de Ver enigde Staten en West-Europa gezamenlijk zouden onderne men, noemde president Carter bestrijding van de inflatie, ver mindering van de werkloosheid en het bereiken van monetair evenwicht, alsmede de ontwik keling van kernenergie voor het voeden van d» energiebehoefte. 36 PAGINA'S "Er waaren een paar vogel tje en hiusjes...". Aldus de 6-jarige Iris Kroon in "De Klepperdoos". Een nieuwe zaterdagse rubriek, speciaal voor kinderen van 4-12 jaar. PAGINA 23 Kalma: "Het is mij onmoge lijk gemaakt" PAGINA 7 Zuidafrikaanse gekleurde bevolking is razend PAGINA 13 Betty Stöve sportvrouw van het jaar 1977 PAGINA 9 De bankbiljettenmachine draait wanneer dat maar* nodig is PAGINA 21 Doek gevallen over Zwols- man imperium. PAGINA 27 Zal Sovjet Unie 1984 dan toch nog halen? PAGINA 29 Vat moed en los de kruis woordpuzzel en/of rebus op. Stuur die in (op een aparte kaart) en u hebt een goede daad in het sprakelende nieuwe jaar verricht. Laat de zon deze zomer schijnen voor uw gehandicapte medemens. De Stichting "Buitenlandse vakanties voor gehandicap ten verschaft u de mogelijk heid de zon nu al in uw huis te laten schijnen via een com pleet Philips Solarium. Bo- venaien behoort uiteraard ook de traditionale vijf mille tot het uitgebreide prijzen pakket dat op de goede oplos sers ligt te wachten. Intussen is de twee en een kwart miljoen dik gepasseerd. De juiste tussenstand (inclusief de opbrengst van puzzel vijf tien ad f 106.19121) is f2.241.094.41. De extra duizendjespot gaa steeds meer knellen en bevat 1.921.85 De oplossing van kruis woordpuzzel vijftien is: Hoe meer kaarten hoe mei lometers. De oplossing van rebus vijftien Stap e voor hun uitstapje. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan. Maandag l/m vrijdag van 18 00- 19 30 uur Zaterdags van 16 00-18 00 uur. Uitsluitend tel 071-211515 ol 210221. ot de agent in uw woonplaats. Tegen de NAVO-bondgenoten zei de Amerikaanse president latei- dat hij in de begroting die hij later deze maand aan het congres in Washington voorlegt, een forse verhoging van de defensie-uit- geaven zal voorstellen, als ook vergroting van het aantal Ameri kaanse militairen in Europa. Dit niettegenstaande beloften in zijn verkiezingscampagne dat hij hun aantal zou terugbrengen. President Carter zei dat het aantal Amerikaanse soldaten in Europa in de komende anderhalfjaar met meer dan 8.000 zal stijgen (er zijn er nu ruim 250.000) en dat het ver sterkingsvermogen aanzienlijk zou worden opgevoerd. Driessenv. Düynb.v. JUWELIER-ANTIQUAIR In- en verkoop, taxatie van antieke en oude juwelen, zilveren voorwerpen. Aparte afd. antieke meubelen. Breestr. 89, Leiden, tel. (23313 4 weken lang het LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik Desks meteen en U kunt mij m.i.v heden als abonnee noteren en ik krijg dan de eerste 2 weki de krant grabs Gironr. Hokje aa

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1