LEIDSCH DAGBLAD stunt! Gunstiger jaar voor bedrijven 'Band Frankrijk- YS kan blijven' aquaria In Leidse plannen werd gehakt Cambodja Vietnam heeft troepen langs hele grens Meubelfabriek H Oisterwijk vandaag met opgebouwde kap in houtnerf; 00.30.30 57.- 70.35.4087.- 80.40.40.. 99.- 100.40.40 .114.- 125.30.30.. .140.- +S alles Westduitser uitgeleverd VRIJDAG 6 JANUARI 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35442 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Achteruit zoemer in vrachtwagen DEN HAAG (SP) - Vrachtwa gens moeten worden voor zien van een. zoemer die au tomatisch aanslaat war de chauffeur zijn wagen de achteruit-versnelling zet. Dit bepleit de Nederlandse ver eniging bescherming voetgangers in een brief aan minister Tuijnman (verkeer en waterstaat). 'Een dergelijke maatregel kan een bijdrage zijn om vooral voor de meest kwetsbare ver- keerdeelnemer, de voetgan ger, de verkeerveiligheid te verhogen', aldus de vereni ging die er op wijst dat een 'achteruit-zoemer' al in ver scheidene landen verplicht is. DEN HAAG (SP) - De provin ciale waterstaat in Zuid-Hol land heeft een noodplan op gesteld voor gevallen van strandverontreiniging in Zuid-Holland. Er koi'.il een provinciale alarmerings- en meldingspost in het Provin ciehuis Den Haag, die de kustgemeenten kan advise ren en de informatie ver de toestand op de stranden kan coördineren. Het noodplan is voorlopig. Het Noodplan voor vervuiling van stranden wachten is namelijk op een onderzoek over de bestrijding van olieverontreiniging op de stranden en het opzetten van een doeltreffende bestrij- dingsorganisatie. Daar toe heeft een interprovinciale i geadviseerd. Die commissie heeft in een inte rimrapport ook gezegd dat de kustgemeenten niet in staat zijn een strandverontreini ging van formaat door olie doeltreffend te bestrijden. Vandaar dat de provincie Zuid-Holland nu met een noodpaln is gekomen. Einde Britse brandweer staking in zicht LONDEN (Reuter) - Het eind van de staking bij de Britse brand weer lijkt in zicht. Na afloop van 30 uur onderhandelen op het mi nisterie van binnenlandse zaken verklaarde de leider van de unie van brandweerlieden (FBU), Terry Parry, gisteravond dat er niet meer in zat dan de 10 procent loonsverhoging, die de regering heeft aangeboden. Het bestuur van de bond zal nu de 36.000 leden aanbevelen, hun eis tot een verhoging van 30 procent van hun basisloon van omgere kend ongeveer 285 per week te laten vallen. In plaats daarvan zouden zij de aangeboden 10 pro cent moeten aanvaarden plus een garantie dat toekomstige loon- beperkingen niet op hen van toe passing zullen zijn, waardoor hun basisloon eind 1979 op circa 450.- per week zal zijn geko- Als links aan de macht komt: PARIJS (UPI) - President Carter heeft vandaag op de Ameri kaanse ambassade in Parijs de socialistische leider Francois Mitterrand ontmoet. Hij zei dat deze "een zeer goede en gunstige invloed op Frankrijk heeft en dat het een groot genoegen en een eer was" hem te ontmoeten. Na zijn ontmoeting met Carter zei Mitterrand dat er geen reden is waarom de Frans-Amerikaanse betrekkingen er onder zouden lijden als een linkse regering aan het bewind zou komen. Succes van links bij de verkiezingen zou "volkomen te verenigen zijn met een internationaal beleid met het Amerikaanse volk dat onze tradi tionele vriend is. Daarom is con- tact en beter begrip tussen de leiders belangrijk". Carter sprak ook 20 minuten met Robert Fabre, leider van de links-radicalen. Fabre zei de pre sident te hebben meegedeeld dat "wij tenvolle instemmen met zijn recente verklaringen ten gunste van verdediging van vrijheden en democratie. Wij vinden dat dit overal, van Cambodja tot Chili en Argentinië, moet worden toege past". Hij zei dat Carter hem gevraagd had wat de positie van zijn partij zou 'zijn als links de verkiezingen wint. "Ik deelde hem mee dat wij hopen dat alle linkse partijen zullen deelnemen". Zijn kleine maar voor het machtsevenwicht belangrijke partij zou een kleine maar beslissende rol spelen in zo'n coalitie met de socialisten en communisten. Bij het hoofdkwartier van de Franse socialistische partij in Pa rijs is vanmorgen een bom ont ploft. De hoofdingang en ver scheidene ruiten zijn vernield. Niemand heeft tot nu toe de ver antwoordelijkheid voor de ex plosie opgeëist. Na zijn bezoek van 48 uur aan Frankrijk reisde Carter naar Brussel, de laatste halteplaats Rijnland deed het beter dan de rest van het land (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - Het bedrijfsleven van Rijnland heeft in 1977 een beter jaar gehad dan het daar aan voorafgegane jaar. In sommige opzichten zijn de resulta ten ook beter geweest dan de rest van het Nederlandse bedrijfsleven. NEW YORK Dankzij een speciale telescopische bril kan de Joegoslaaf i zijn toernee die hem eerder Milutinovitsj, die vrij wel blindt voerde naar Polen, Iran, India, Saoedi-Arabië en Egypte. ken te hebben afgelopen belandde ij speciale bril gaf. Dit heeft de voorzitter van de Ka mer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland, de heer A. Koningsveld vanmiddag in zijn nieuwjaarsrede meegedeeld. Deze positieve ontwikkeling blijkt uit de landelijke Enquête Regio nale Bedrijfs Ontwikkeling (ERBO) die het afgelopen jaar voor de vierde achtereenvol gende maal is gehouden. De lan delijke cijfers van deze enquête werden vorige week bekend gemaakt. Het percentage van de Rijnlandse bedrijven dat zijn winst zag toenemen lag twee pro cent hoger dan het landelijke cijfer, dat stond op een winsttoe name van 20 procent voor de kleine en 25 procent voor de grote ondernemingen. Ook werd in 1977 meer geïnves teerd. Van de bedrijven die de enquête hebben ingevuld, meldde 51 procent dat er meer geïnvesteerd was. Landelijk was dit 45 procent. In Rijnland inves teerde 47 procent van de be drijven wel en 53 procent niet. De omzetontwikkeling werd door 53 procent van de bedrijven gun- Wethouder Waal: „Rechts stadsvernieuwingsbeleid" gjyygi Nieuwe Rijn 50. Tel. 120824 (071) UTRECHT (ANP) - De 30-jarige Westduitser Helmut M., die wordt verdacht betrokken te zijn geweest bij de moord op de 42-ja- rige A. M. Maarschalkerweerd uit Utrecht in maart van het vorig jaar, is aan zijn vaderland uitge leverd. Daar zal hij voor deze zaak terechtstaan samen met zijn 28- jarige landgenoot H .G. B. Deze zat al in Duitsland in hechtenis voor een andere zaak toen de Utrechtse politie de moord op Maarschalkerweerd oploste. Om beide verdachten tegelijkertijd voor de rechter te krijgen, besloot men tot de uitleveringsproce dure, waartegen M. zich heeft verzet. Uiteindelijk heeft de hoge raad uitgesproken, dat uitgele verd mocht worden. KLOKGELUI - Een 72-jarige non, die helemaal alleen woont in een klooster dat niet meer gebruikt wordt in Erice op Sicilië, heeft vannacht twee bandieten op de vlucht gejaagd door het luiden van de kapelklok. Gealarmeerd door geluiden ging zuster Maria Angela naar de klokketoren en wekte zij de 500 naburige dorpelingen met haar klokgelui. De bandieten namen in paniek de benen. LEIDEN - "Ik vermoed, dat dit het eerste teken is van een rechts stadsvernieuwingsbeleid. Vooral in de plannen voor de Kooi, eens de proeftuin van Schaefer ge noemd, is flink gehakt". Zo reageert een teleurgestelde wet houder Waal (Stadsontwikke ling) op de gisteren door de nieuwe minister Beelaert van Blokland bekend gemaakte be dragen, die de gemeenten ont vangen voor de stadsvemieu- Zoals wij gisteren meldden ont vangt Leiden in plaats van de ge vraagde 51.9 miljoen, ongeveer 23 miljoen. Wethouder Waal: "Die beschikking van de minister heeft ons overvallen. We wisten hoe het advies luidde van de coordinatie-commissie stads vernieuwing, die alle ingediende gemeentelijke plannen heeft be keken. Dat was, wat ons betreft, positief uitgevallen. In de uit eindelijke beschikking is van dat advies duidelijk afgeweken." Een van de grote objecten, die uit de plannen voor Maredorp is ge schrapt, is het weer open graven van de Lange Mare. In de plannen voor de Kooi zijn de meest ingrij pende wijzigingen. Het plan voor de Zijloever (verplaatsing van een aantal bedrijven en woning bouw op die plaats - red) is door de minister niet gehonoreerd. Evenmin als de plannen voor verbetering of vernieuwing van de woningen ten noorden van de Javastraat en ten oosten van het Geloogd Massief Europees Eiken de Meubelfabriek Oisferwijk op maar 10 plaatsen te koop: Amsterdam, Berkel (ZH), Beverwijk, /f. Ede, Heerenveen, Hengelo (O), Oisterwijk, Utrecht, Valkenburg (L) Kt|QJ en Zuidlaren. Berkel (ZH), Noordei ndseweg 116, tel. 01891-4670 ma t/m za 9-18 uur, vrij tot 21 uur Spoortje. Volgens wethouder Waal is niet duidelijk of de plan nen voor de Sumatra-reconstruc- tie nu wel of niet onder de stads vernieuwingsregeling vallen. Een toegezegde brief met nadere informatie over de aanpassingen moet daarover opheldering ge ven. Wat de wethouder ook ver baasd heeft is dat de door Leiden bepleite opeenvolging van plan nen: eerst Noord en de Kooi en daarna Maredorp, door de minis ter niet wordt gevolgd. Het toege zegde voorschot van 2.6 miljoen is zowel bestemd voor voorberei dingen als voor uitvoering van plannen in de drie Leidse wijken. Overigens betekent het schrappen door de minister niet dat deze plannen nu ook niet meer uitge voerd kunnen worden."Het rijk heeft alleen beslist dat ze niet voor 100 procent gesubsidieerd worden, maar we kunnen na tuurlijk altijd een beroep doen op al bestaande subsidieregelingen. Defensie: Wolkenvelden Op de meeste plaatsen droog weer met wolkenvelden. Meest matige wind uit zuid tot zuidwest. Minimumtemperaturen van omstreeks vier graden in het noord westen tot om het vriespunt in het zuidoosten van het land. Maximum temperaturen circa vijf graden. (Opgemaakt om 11.15 uur). BANGKOK (REUTER/AFP) - Cambodja heeft vandaag be kendgemaakt dat Vietnamese troepen langs vrijwel de gehele grens van 800 km op Cam- bodjaans gebied zijn doorge drongen. Volgens een verklaring van het Cambodjaanse ministerie van voorlichting die via radio- Phnom Penh werd omgeroepen, probeert Vietnam Cambodja zo te dwingen toe te treden tot een Indochinese federatie waarin de Vietnamezen het voor het zeggen zullen hebben. Cambodja beschuldigde Vietna mese strijdkrachten er van, dat zij plaatselijke functionarissen op Cambodjaans gebied doden en in hun plaats „de overgebleven boeven van de oude Cam bodjaanse maatschappij" aan stellen. Ook zouden de Vietna mezen een onbekend aantal Cambodjaanse burgers in zoge noemde „strategische kampen" opsluiten, „precies zoals de Ame rikaanse imperialisten dat inder tijd deden". De binnengevallen militairen zou den zich op nog geen 10 km van de provinciale hoofdstad Svay Rieng bevinden, op de rand van de „Papegaaiebek", een strate gisch belangrijke strook Cam bodjaans gebied die in Vietnam uitsteekt. Ook zouden zij zich meester hebben gemaakt van de stad Bavet, op 70 km ten zuidoos ten van de hoofdstad Phnom Penh. Van Agt moet de knoop nu doorhakken DEN HAAG (SP) - Premier Van Agt zal het meningsverschil tus sen defensieminister Kruisinga en de WD over de vervulling van de vacature voor een staats secretaris op dat departement moeten overbruggen. De strijd om het laatste - nog open - staats secretariaat is vandaag in de mi nisterraad aan de orde gekomen. Vanmiddag was de uitslag nog niet bekend. Eerder overleg tussen Kruisinga, Van Agt en CD A-fractieleider Aantjes, dat tot vier uur vannacht duurde, heeft niets opgeleverd. Kruisinga wil de WD-kan- didaat, het Tweede Kamerlid en overste op non actief, Ploeg, r.iet accepteren. Ploeg van zijn kant wil wel, maar alleen als hij mate- rieelzaken mag beheren. Kruisinga ziet het liefst een vrouw op die post om de juridi sche kant te doen en de vermaat schappelijking van de krijgs macht te bevorderen. De soldatenvakbond VVDM heeft inmiddels laten weten de nieuwe chefs geen van allen hoopgevend te vinden. Jabberjaw, een nieuwe tele visie-serie voor de jeugd ge maakt door de geestelijke vaders van de Flinstones, vanavond bij de VARA-tv. PAGINA 5 Duisenberg: "Sterke stro ming in CDA voor samen werking met de VVD". PAGINA 7 Arafat sprak met leden van het Amerikaanse congres. PAGINA 9 Goede rentree van Rini van Bracht. PAGINA 13 Meer bioscopen, niet meer films in Leiden. PAGINA 17 U kunt de prijsverhogingen nog even voor blijven. Zelfs nu in januari ziet het Motorhuis kans u een splinternieuwe Opel te leveren tegen nog niet verhoogde prijzen. Diverse types en modellen (zolang de voorraad strekt). Kom snel kijken. Het (Ml Motorhuis Leiden - Katwijk - Voorschoten - Leidschendam stig en door 47 procent als ongun stig beschouwd. Ook de toe komstverwachtingen bij het be drijfsleven in de Leidse regio zijn beter dan een jaar geleden. Ze ventien procent verwacht dit jaar meer winst te kunnen behalen. Vorig jaar verwachtte slechts 13 procent dit. Het gelijkblijven van de winst voorspelt 63 procent, terwijl 21 procent van de Rijn landse bedrijven een afname van de winst voorziet. De toestand in de Katwijkse vis serij is niet rooskleurig. Alle be drijven (100 procent) zeggen in 1977 minder geïnvesteerd te heb ben dan in 1976, en geen van de bedrijven verwacht dat hier in dit jaar verandering in zal komen. De definitieve uitslag van de en quête met gegevens over iedere bedrijfstak afzonderlijk wordt begin maart bekendgemaakt. Zie verder pagina 19 Verbreding van RW 4 valt bij PvdA niet goed LEIDEN/DEN HAAG - De eerder deze week door Rijkswaterstaat bekend gemaakte plannen voor een aanzienlijke verbreding van de Rijksweg 4, de hoofdverbin ding tussen Den Haag en Am sterdam, zijn bij de tweede-ka mer-fractie van de PvdA niet goed gevallen. Dit kan worden afgeleid uit vragen van het kamerlid J.C.Th.v.d.Doef aan de minister van Verkeer en Waterstaat. Het kamerlid vraagt zich af of een forse uitbreiding van de rijksweg niet in strijd is met de uitgangspunten van het twee jaar geleden gereed geko men meerjarenplan personen vervoer en het structuurschema verkeer en vervoer. Daarbij is aan het openbare vervoer en aan het langzame verkeer, met name in de Randstad, een hogere priori teit gegeven dan aan het snel verkeer. De heer Van der Doef vreest, dat een afwijking van deze visie tot gevolg zal hebben, dat tezy- nertijd de functie van de Schipholspoorlijn en de Zoeter- meerlijn wordt ondermijnd, zo dat de exploitatietekorten op deze lijnen sterk zullen stijgen. W. Bruynzeel (76) overleden ZAANDAM (ANP) - Op 76-jarige leeftijd is woensdag in Zaandam overleden de heer Willem Bruynzeel, oud-directeur van de verschillende Bruynzeelven- nootschappen. De crematie is bepaald op aanstaande maandag in het crematorium te Velsen. De heer Bruynzeel was com mandeur in de orde van Orapje- Nassau, ridder in de orde van de Nederlandse leeuw, officier in de orde van Orapje-Nassau en of ficier in de orde van verdienste van Frankryk. Leidsch Dagblad Qeen krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18 00- 19 30 uur. Zaterdags van 16 00-18 00 uur Uitsluitend tel 071-211515 ol 210221. of de agent in uw woonplaats.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1