Wie kent Manusama hier in Indonesië Billiton wil een nieuwe vergunning "Meer aandacht voor het milieu" MEESTE NEDERLANDERS TEVREDEN OVER LEVEN Slecht huwelijk oorzaak van wurging PvdA-VVD vragen om erkenning van trans- sexuelen Gooi deze maand gezamenlijk 'n visje uit. (Om't halfmiljoen te winnen.) DINSDAG 3 JANUARI 1978 BINNENLAND PAGINA 7 JAKARTA - Generaal Leo Lo- pulisa, één van de drie Moluk kers die militair commandant is geweest op Ambon (voor de rest vertrouwt Jakarta die ge voelige taak alleen toe aan Ja vanen), was van het begin af aanhanger van Soekarno, re publikein. Nu is hij bevel hebber van het strategische commando van de Indonesi sche strijdkrachten (Kostrad), de functie die generaal Soeharto bekleedde voordat hij president werd. door Bob Mantiri Het gesprek met deze generaal, die een belangrijke rol speelde bij het oprollen van het RMS- verzet is het laatste gesprek dat Noes en Theo hebben voor ons vertrek naar Nederland. We spreken Lopulisa in Jakarta. Hi is een "Ambon-kaart", zoals dat op Ambon wordt genoemd. Hij kan Ambon op de kaart aan wijzen, maar heeft er nooit ge woond. Behalve gedurende de weken dat hij Soumokil en zijn aanhangers kwam bestrijden. Kort voor ons gesprek hebben we uit Nederland gehoord dat ir. Manusama - in het voetspoor van Theo en Noes - ook Indo nesië wil bezoeken, mits zijn veiligheid kan worden gega randeerd. Lopulisa is de hoogstgeplaatste Molukker in Indonesië. We vragen hem wat hij vindt van een dergelijk be zoek. "Wie is hij, dat hij dat eist", zegt Lopulisa veront waardigd. "Wat denkt hij dat hij is? Wie kent hier, in Indone sië, Manusam? Hij interesseert mij geen bal. Wat is Manusama, deze ouwe heer? Wie wil hem op zijn kop slaan? Niemand" Hij wil politieke gevangenen op zoeken, vertel ik. "Hij gaat zijn gang maar", zegt Lopulisa. "De meeste politieke gevangenen, die zitten gevan gen door dat geouwehoer van de RMS, die mensen die al hun familieleden brieven sturen als RMS-mensen. Aan de hand daarvan worden ze opgepakt. Ze krijgen brieven: Je bent aangesteld als lid van de RMS, om het RMS-verzet te gaan or ganiseren. Zo'n vent is toch ge naaid daarmee? Er zijn er niet veel, maar die mensen zijn toch slachtoffer van de politieke flauwekul van familieleden in Nederland? Als ik dus een brief krijg, een of andere aanstelling van een of andere gekke Ta- maela, die mij schrijft: je wordt commandant daar en daar, wil je even het hele verzet op de Molukken organiseren, dan ben je toch genaaid. En dat is echt gebeurd". Klaagbrieven Uit zijn bureaulade haalt de gene raal een map vol brieven uit Holland. De inhoud blijkt, voor zover we kunnen zien, voor namelijk te bestaan uit klaagbrieven over pen sioenproblemen van voorma lige Knil-soldaten. "Dat is van jullie mensen, RMS'ers in Ne derland" zegt hij tegen Theo en Noes. "Hier bijvoorbeeld, uit Opheusden. Allemaal klaag liederen waar ik niets mee kan doen". Uiteindelijk is generaal Lopulisa ook voorstander van de dialoog met het - in zijn ogen - wat zielige groepje Molukkers dat in Nederland is terechtgeko men. Voor hun politieke ideeën heeft hij echter niet veel sym pathie. "Ik krijg hoofdpijn van die kerels", zegt hij. "Als jullie over politiek willen spreken, vergeet het maar. Maar verder, natuurlijk, ik kan met jullie praten als mens, als persoon. Jij als een jonge man, ik als een oude man. We kunnen praten als broer, als vader en als neef'. "Als jullie hier komen met de be doeling om formeel over de RMS te gaan praten, dan kun nen jullie beter het eerste het beste vliegtuig naar Nederland pakken. Zet dat maar uit je hoofd. Wij praten niet over de RMS. Die bestaat niet". Lopulisa, die binnenkort bevor derd wordt tot luitenant-gene raal (3-sterrengeneraal), meent dat de Nederlandse regering erop uit is de Zuidmolukkers het land uit te werken. "Ne derland wil jullie kwijt. Ze vin den jullie schreeuwlelijkerds, vechtersbazen en moorde naars. Weg met die Am- bonneesjes, weg, weg, weg. Ze zitten nog met een ander pro bleem in hun maag: die Suri- namers En om jullie kwijt te raken, wil de regering daar graag voor betalen". Noes en Theo horen het verhaal van generaal Lopulisa zwij gend aan. Ze vertrekken geen spier, lijken weinig onder de indruk van de krijgshaftige woorden van de generaal. Wij hebben Lopulisa al eerder ontmoet. Dat was in Menado, in het Kawanua-city hotel. Lopu lisa logeerde daar in een suite tegenover onze kamers. Toe vallig liep ik in de gang toen de generaal, geëscorteerd door twee lijfwachten, langs de ka mer liep van Noes en Theo. Ik ving de woorden op: "Ini anak jang brontak-brontak" (Zijn dit nou de jongens die zoveel moeilijkheden veroorzaken?) "Kijk", zegt Lopulisa tegen de twee radicale Molukkers uit Bovensmilde, "ik weet precies wat er allemaal in Nederland gebeurt. Ik wordt goed op de hoogte gehouden: niet alleen via de officiële kanalen, maar ook van de kant van de RMS. RMS. Van jongens die mij vra gen: wat moeten wij doen?" Een dialoog met de RMS ziet hij niet zitten. "Wat moet je dan, je gaat over de RMS praten. Wat dan? Komt er een RMS-vlag op Ambon. Nee toch?" Na dertig jaar kun je volgens hem niet meer spreken van een politiek probleem. "Het is een men selijk probleem. De oudere Ambonnees wil terug naar zijn stamland: daar sterven. Dat kan. De jongeren zijn ook wel kom, als ze maar de RMS opge ven en bereid zijn om mee te helpen aan de opbouw van het land. Op die basis kunnen we gaan praten. Maar niet over de RMS. Die is 25 jaar gaan slapen in Holland. Tamaela is een cir cusfiguur. Ik heb hem in Rot terdam zien optreden. Mooi, met zoveel strepen op zijn mouw. Als hij zich een echte generaal voelt, moet hij naar Am bon gaan en er vechten voor de RMS. En niet in Holland gaan zitten schreeuwen". Bedelaars Als de RMS-topmannen in Indo nesië waren gebleven, hadden zij volgens Lopulisa misschien carrière gemaakt. "Kijkt u maar naar meneer Tahya. Hij was vroeger adjudant van de koningin, rechterhand van ge neraal Spoor. Wat is hij nu? Topman bij CalteJc. Van de RMS'ers in Holland, wie heeft het zo ver geschopt in de Ne derlandse maatschappij. Wie? Noem mij een generaal, noem mij een minister, noem mij een klootzak die daar carrière heeft gemaakt. Ze leven er allemaal van de steun. Er wordt voor hen daar een situatie gecreëerd waarin zij niet meer hoeven te werken, maar alleen maar her rie trappen. Wat is er geworden van de trotse Ambonnees? Het zijn bedelaars geworden in Ne derland. Ik word kwaad als ik dat zie. Sinds wanneer moet de ambonnes zijn handje ophou den? Honderd gulden, elke week. Hier in Indonesië gaat een Am bonnees dood aan de kant van de weg. Liever dat, dan te gaan bedelen. Al hebben de Am- bonnezen het hier beroerd, zij zullen zich niet verlagen tot be delaars. Daar zijn wij te trots voor". De Ambonnezen is niet alleen trots, maar ook loyaal. Heeft hij eenmaal trouw ge zworen aan de koningin dan blijft dat tot zijn dood. Al kent hij die hele koningin niet". DEN HAAG (SP) - De Tweede-Kamerleden Roethof (PvdA) en Nijpels (WD) hebben de minister van justi tie De Ruiter gevraagd de re gistratie van geslachtsveran dering wettelijk mogelijk te maken. De Kamerleden haken in op een advies van een commissie uit de gezondheidsraad over transsexuelen. Volgens dit advies is een geslachtsveran dering door een operatieve ingreep mogelijk. Gezien de mogelijkheid van wijziging van geslacht zou ook de mo gelijkheid van wijziging van de burgerlijke staat mogelijk moeten zijn. Iemand die als man geregi streerd staat bij de burger lijke stand zou na een opera tieve ingreep de kans moeten krijgen zich als vrouw te laten registreren. ARNHEM (ANP) - De Hollandse metallurgische industrie Billiton heeft bij de provincie Gelder land een nieuwe vergunning aangevraagd voor haar loodbedriif in Arnhem. Vorig jaar 20 procent meer open hartoperaties (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - De zeven academische ziekenhuizen in Nederland heb ben in 1977 samen 1887 hartope raties verricht, waarvan 1529 open-hart-operaties. Dat is een stijging van ruim 20 procent ten opzichte van 1976, toen de cijfers lagen op resp. 1522 en 1250. Een en ander is meegedeeld door een woordvoerder van de bege leidingscommissie open-hart- chirurgie academische zieken huizen. Deze commissie werd vo rig jaar juli ingesteld door de toe nmalige staatssecretaris van on derwijs en wetenschappen, dr. Ger Klein. De zeven academische ziekenhuizen zijn gevestigd in Amsterdam (Wilhelmina Gas thuis en VU-ziekenhuis), Gro ningen, Leiden, Nijmegen, Rot terdam en Utrecht. Billiton wil dat bedrijf volledig moderniseren. De uitstoot van lood naar buiten zal volgens de aanvrage ruimschoots beneden de nu gehanteerde norm van ze ventig kilo lood per etmaal lig gen. De werkelijk toegestane looduitworp zal echter door ge deputeerde staten worden be paald. Zij zullen hierbij in de eerste plaats letten op het belang van de volksgezondheid, zo meldt de provincie. Voor de bestaande vergunning die medio 1976 werd verleend, vroeg Billiton om 283 kilo löod per et maal te mogen lozen, maar de provincie bepaalde het maximum op zeventig kilo. Het bedrijf vond dit onaanvaardbaar en liep naar de raad van state die voorlopig besliste dat dagelijks 150 kilo mocht worden geloosd. De resultaten van bloedon derzoeken bij Arnhemse kinde ren die wonen in de wijken rond Billiton waren voor gedepu teerde staten aanleiding bij de raad van state herziening van zijn beslissing te vragen. Dat verzoek werd ingewilligd en sedertdien mag Billiton niet meer dan zeven tig kilo per etmaal lozen. In feb ruari 1977 legde het bedrijf de twee vlamovens, waarin oud ac- culood werd gesmolten, stil. AMSTERDAM - De commissaris van de koningin in Noord-Holland,drs.R. de Wit heeft op de nieu wjaarsrecep- tie van de Kamer van Koophandel in Amsterdam een onderonsje met gedeputeerde dr. ir. J. A. lJff (links) en de voorzitter van de Kamer van Koophandel, E. G. Stijkel (rechts). Man wurgt dochtertje GRONINGEN (ANP) - De 25- jarige F.J.K. uit Rotterdam heeft gisteravond zijn negen maanden oude dochtertje bij Loppersum (Groningen) in een taxi door slaan en wur ging om het leven gebracht. De man had eerder op de avond thuis moeilijkheden met zijn vrouw en was toén met de baby vanuit Rot terdam per taxi naar zijn moeder in Delfzijl gegaan. Zijn vrouw waarschuwde on dertussen de politie. In Delfzijl ving de politie K. op en trachtte hem ertoe te be wegen naar huis terug te ke ren. Toen de taxi weer terug reed merkte de chauffeur op een gegeven moment dat K. de baby wild begon te mis handelen. Ir. J.W. Tops: DEN HAAG (SP) - "Laat elk werk van Rijkswaterstaat begeleiden door een praktisch milieukundig onderzoek, gericht op vragen die zich voor en tijdens de uitvoering van het werk voordoen." Dit zei gistermorgen in zijn nieuwjaarsrede voor de medewerkers van Rijkswaterstaat ir. J.W. Tops, directeur-generaal van Rijkswaterstaat. Hij besteedde vooral veel aandacht aan het samenspel van milieu en techniek bij waterstaatswerken. Hij heeft daarbij vooral veel gebruik gemaakt van ervaringen, opgedaan bij de plannen voor de stormvloed kering in de Oosterschelde. Kernpunten in het betoog van directeur-generaal Tops over mi lieuvraagstukken: zowel bij droge als natte waterstaatswerken zal het milieu-aspect van het begin van de voorbereiding als volwaardig moeten worden "meege- Per trapéén buitenlands gezin in Amsterdam AMSTERDAM (ANP) - In Am sterdam wordt bij de toewijzing vah woningen geen beleid ge voerd dat gekleurde minderhe den discrimineert. Dit antwoor den B en W van de hoofdstad op schriftelijke vragen van de 'WD-raadsleden H. Jacobse en mevrouw H. Pleij. Zij hadden ge vraagd of het juist is, dat door het gemeentelijk beleid acht stads wijken in Amsterdam voor Suri- namers zijn gesloten. B en W schrijven, dat zij zowel in Amsterdam als daarbuiten, spreiding nastreven van etnische minderheden. Binnen Am sterdam is de spreiding moeilijk te verwezenlijken, omdat de ge meente de instrumenten daartoe mist. Zij zeggen dat er bij de wo ningtoewijzing naar wordt ge streefd 'per trap' niet meer dan één gezin van een etnische min derheid te huisvesten, zodat con centraties worden vermeden. Hierdoor kan het voorkomen dat in bepaalde buurten vrijgekomen woningen niet aan etnische min derheden worden toegewezen. ADVERTENTIE Door samen te spelen in de Staatsloterij kunt u méér loten kopen (u deelt de kosten) en heeft u dus méér kansen. Kans op zo'n 700.OCX) prijzen, waaronder het halfmiljoen, het kwartmiljoen en twintig maal de honderdduizend. Hele loten kosten f 25,- en "een vijfje" f 5,-. U kunt ook per giro spelen. Bel voor informatie 070-653955. De verkoop is nu begonnen! Adressen in de Gouden Gids. De Staatsloterij. Méér spelers, méér kansen. er zal méér milieukundig onderzoek moeten plaatsvinden tenschappelijke instellingen een bijdrage zullen moeten leveren, I er moet een bundeling van milieukennis zijn; dit kan gebeuren met behulp van een team dat zowel voor centrale als voor regionale mi lieuvraagstukken inzetbaar is. 'Op milieugebied", aldus ir. Tops, ligt onze koers op een afweging van alle aspecten, op het presenteren van alternatieven, op het mogelijk maken van een harmonieuze oplossing". Eis tien jaar AMSTERDAM (SP) - "Ik weet niet meer wat er is gebeurd. Op een gegeven mo ment zag ik dat mijn vrouw dood was. Er was niemand anders in huis, dus ik con cludeerde dat ik haar gedood moest heb ben". De 61-jarige Amsterdammer T.S. moest zich gisteren tegenover de Amsterdamse rechtbank verantwoorden voor de moord op zijn 58-jarige vrouw, op 29 juni vorig jaar. Pas op 7 juli ontdekte de politie het lijk, dat was gewikkeld in plastic zakken. De bu ren hadden alarm geslagen omdat er een indringende stank uit het huis kwam. Volgens de politie heeft S. die vier dagen daarna werd gearresteerd in een sexhuis, onmiddelijk bekend dat hij zijn vrouw gewurgd had. "Deze bekentenissen zijn mij door de politie opgedrongen" zegt S. op de zitting. "In de drie weken voordat het gebeurde, heb ik iedere dag enkele tientallen capsules met kalmerende middelen in haar koffie ge daan. Maar dat deed ik om haar rust te geven". Door deze grote doses was de vrouw al we ken voor haar dood nauwelijks in staat te lopen. Buren zagen haar herhaaldelijk op haar balkon ineen zakken, waarna ze zich kruipend voortbewoog. Enkele dagen na haar dood wikkelde hij haar lichaam in de plastic zakken en legde haar onder het bed. Zelf begon hij het huis te schilderen, "niet om de stank te ver drijven, maar omdat ik haar dat al eerder had beloofd". Later verkocht hij de meu bels, zei tegen de opkoper dat zijn vrouw in een rusthuis lag en ging aan het zwer- Oorzaak van zijn wanhoopsdaad was zijn slechte huwelijk. Vlak voor de dood van zijn vrouw, maakte hij in een sexhuis kennis met een van de gastvrouwen die zei graag met hem te willen trouwen. Maar vlak voor zijn aanhouding kwam hij tot de ontdekking dat er met deze vrouw geen huwelijk in zat. "Hij was blij dat hij werd aangehouden, om dat hij bang was dat er anders nog meer ongelukken zouden gebeuren. Hij liep rond met een groot mes", zegt de re chercheur die hem arresteerde. De officier van justitie, mr. R.A.M. Behling, eist tien jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Hij vindt het duidelijk dat hier sprake is van voorbedachte rade. De advocaat van S. mr. W. van Otterloo is het daar niet mee eens. "Mijn cliënt heeft in een bui van uitzinnige woede gehandeld. Daarom was hij volledig ontoerekenings vatbaar. Na zijn slechte huwelijk was het onvermijdelijk dat er iets zou gaan gebeu ren, maar hij heeft niet met voorbedachte rade gehandeld", meent hij. De rechtbank doet op 16 januari uitspraak. DEN HAAG (ANP) - De meeste mensen zijn tevreden over het le ven dat zij leiden, maar toch nog twintig procent van de mannen twintig procent van is niet tevreden. Dit is de uitkomst van een enquete naar de leefsituatie van de Ne derlandse bevolking, die het cen traal bureau voor de statistiek heeft gehouden waarbij 2.093 mannen en 2.066 den ondervraagd. Over de maatschappij, leven, heerst veel ontevreden heid: slechts eenderde va ondervraagde mannen en i wen is daarmee ingenomen Bij de mannen heerst meer redenheid over de eigen gezond heid dan bij de vrouwen. Van de mannen bleek tachtig procent tevreden over zijn gezondheid, van de vrouwen 74 procent. De tevredenheid over de gezondheid neemt af naarmate de leeftijd stijgt, maar ook onder de jongelui is niet iedereen blij met zijn ge zondheid. Bij de mannen loopt het percentage tevredenen terug van negentig procent op de leef tijd van 15 tot 24 jaar tot 68 pro cent bij de 65-plussers. Bij de vrouwen van 65 jaar en ouder is nog maar 61 procent tevreden over de gezondheid (86 procent op de leeftijd van 15 tot 24 jaar). Over het genoten onderwijs is iets meer dan de helft van de 65-plus sers tevreden (55 procent van de mannen en 56 procent van de vrouwen), maar ook onder de jongelui heerst geen algemene tevredenheid. In de leeftijds groep van 15 tot 24 jaar is 77 pro cent van de mannen en 76 pro centtevreden over het onderwijs. Bij de jongere mannen (15 tot 24 jaar) is 61 procent tevreden over de financiële en maatschappe lijke positie. In de hogere leef tijdsgroepen tot 65 jaar is 72 a 74 procent hierover tevreden en bij de 66-plussers is 82 procent tev reden.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7