"Dit gaat de gemeente straks tonnen kosten" "Hele overheidsdenken past niet" Onderhoud 5000 woningen in één hand: CTW ■iiihiH Groenoordhal-directeur vreest winkelsluitingswet: Na vier jaar lukt het eindelijk met nieuwjaarsreceptie DRS. YERHEY, DIRECTEUR ACADEMISCH ZIEKENHUIS: DINSDAG 3 JANUARI 1978 LEIDEN Voor de Groenoordhal kan dit een enorme strop betekenen. De evenementen in de hal worden dan namelijk ook gebonden aan tijden. Voor speciale evenemen ten waar ook aan verkoop wordt gedaan (bijvoorbeeld de Leidato) moet speciaal ontheffing ge vraagd worden om 's avonds bui ten de koopavond en op zondag geopend te mogen zijn. In de concept-uitvoering van de wet wordt een maximum van ne gentien ontheffingsdagen ge noemd. Volgens de Groenoordhaldirecteur zal dit in de praktijk betekenen dat hij pu bliek dat voor evenementen zegt de Jong die het overigens onbegrijpelijk vindt dat op de "Duif-expo" die het komend weekeinde in de Stadsgehoorzaal wordt gehouden wel toestem ming is gegeven voor het houden van een antiekbeurs. Voor de winkeliers zal de winkelsluitingswet betekenen dat zij niet meer gebonden zijn aan een vaste halve sluitingsdag, terwijl ook de verplichte vakan tiesluiting komt te vervallen. De gemeenteraad is in de nieuwe wet verplicht één avond per week, hetzij donderdag, hetzij vrijdag avond aan te wijzen als koop avond. LEIDEN - Het moest er een keer van komen. Elk fatsoenlijk in stituut houdt tegenwoordig op zijn minst één keer per jaar "open huis" en het is een schande dat de stadsbe stuurders zo lang hebben ge wacht met het in gang zetten van deze traditie. Maar hoe gaat dat op het stadhuis. Vier jaar terug. Het progressieve programcollege treedt in het zadel, een frisse wind moest door het pand Vischmarkt. Pla fonds worden gewit, deuren krijgen een fris verfje en al gauw is het nieuwjaar. In de burgerzaal recipieert het col- Het ontwerp voor het CTW-gebouw LEIDEN - "Dit is een hals zaak. Als deze wet er door komt, gaat dit de ge meente tonnen kosten". Dit zegt André de Jong, di recteur van de Groenoordhal over de nieuwe landelijke win kelsluitingswet die waar schijnlijk eind dit jaar in werking treddt. Het belangrijkste punt van deze nieuwe wet is dat de ondernemer zelf zijn openingsuren mag be palen, waarbij hij gebonden is aan een maximumopenstellings- tijd van 52 uur per week. Boven dien zal hij zijn openstellingsuren moeten kiezen binnen door de wet vastgestelde grenzen. Deze liggen van maandag tot en met vrijdag tussen vijf uur 's morgens en zes uur 's avonds en op zater dag van vijf uur 's morgens tot vijf uur 's avonds. Het blijft verboden de winkel op zondag open te hebben. LEIDEN - In de loop van dit jaar beginnen vier woningbouw corporaties in Leiden gezamen lijk met een Centrale Technische Dienst (CTW). De CTW is vorig jaar zomer opgericht door de Prot. Chr. Woningbouwvereni ging, De Goede Woning, De Tuinstadwijk en Ons Doel en gaat voor deze verenigingen het on derhoud van een kleine 5.000 wo ningen verzorgen. Voorzitter Laman van het stich tingsbestuur verwacht dat de CTW in mei/juni kan gaan draaien. De dienst werkt dan bij het ontbreken van een eigen on derkomen nog niet centraal. Het stichtingsbestuur heeft al wel vergevorderde plannen voor een eigen kantoor/werkplaats. De centrale werkplaats moet ver komt en de deelnemers in veel gevallen de deur zal moeten wijzen". Alleen de Leidato slokt al negen van die ontheffingsda- rijzen op een terrein aan de Roos- eveltstraat in Zuid-West. Het stichtingsbestuur heeft de grond hiervoor al verworven en het ontwerp voor het gebouw gereed. Met een vlotte behandeling bij de gemeente hoopt men de eerste paal in maart/april te slaan. De centrale werkplaats komt dan begin '79 gereed De Centrale Technische Dienst gaat zich uitsluitend met het on derhoud van woningen bezig houden. Het voordeel van een ei gen dienst voor de woningbouw corporaties is dat men de bewo ners sneller kan helpen en goedkoper uit is. Men is dan praktisch niet meer aangewezen op derden. De snellere werkwijze verklaart zich uit het feit dat men tot nu toe gen op. Neem daarbij nog de Vrijetijdsbeurs de Woonbeurs en de Pasar Gambir dan zouden we voor dit jaar al door al onze ont- TV voor onderhoud voor een belang rijk deel terug moet vallen op aannemers. Die kunnen vooral het kleine, maar voor betrokken bewoners zo belangrijke, onder houd vaak niet direct klaar staan. Voorzitter Laman: "Het voordeel van een eigen dienst is dat je be ter kunt controleren wat er ge daan wordt en dat klachten se rieus nagetrokken kunnen wor den. Je kunt voor de bewoners sneller en effectiever werken". Twee van de vier deelnemende corporaties - Ons Doel en De Tuinstadwijk - beschikten overi gens over een onderhoudsdienst. De goedkopere werkwijze van de centrale dienst heeft te maken met de situatie dat de woning bouwverenigingen voor het on derhoudswerk via de eigen dienst geen winstmarge kwijt heffingsdagen heen zijn", zegt De Jong. Wat dan inhoudt dat er voor de rest van het jaar geen evenementen (waar ook verkoop plaats vindt) meer 's avonds en op zondag zou den kunnen worden gehouden. "Dit terwijl we voor het komend jaar een stijging van dertig pro cent bij de evenementen hebben en met de Groenoordhallen enorme klappen gaan maken", aldus André de Jong. Eerder heeft hij al moeilijkheden gehad met het organiseren van een antiekbeurs in de Groenoordhal op zondag. Voor dit soort evenementen moet ook nu al speciaal vergunning gege ven worden, omdat bij deze beur zen niet de show hoofdzaak is, maar de verkoop. Z'on beurs mag niet gehouden worden buiten de geldende openingsuren voor winkels en dus ook niet op zon dag. Volgens De Jong is de gemeente Leiden veel te streng in het han teren van deze wet. "In.Hillegom houden ze om de paar weken zo'n zijn. Daarnaast valt ook de om zetbelasting (BTW) - die derden wel moeten rekenen - weg. Dit geeft bij elkaar een aanzienlijke besparing. De CTW zal zich voorlopig beper ken tot het uitvoeren van onder houd. De samenwerkende wo ningcorporaties zijn nog niet zo ver dat men via een eigen techni sche dienst ook nieuwbouw aan zou willen pakken. Ook renova tie-werkzaamheden vallen bui ten de opzet. De centrale technische dienst is het resultaat van lange en moeizame ontwikkeling. In kringen van woningbouwcorporaties werd reeds meer dan twintig jaar over een dergelijke samenwerking ge sproken. Resultaten liepen steeds stuk op verschil in inzicht en gehechtheid aan de eigen zelf standigheid van de corporaties. Nadat pogingen voor de oprich ting van één dienst voor alle ne gen Leidse woningbouwcorpora ties stuk liepen, gingen de P.C.W., De Goede Woning, De Tuinstadwijk en Ons Doel later samen verder. Voorzitter Laman heeft goede ver wachtingen van de centrale dienst. Nog voor men feitelijk van start is, hebben twee corpora ties die nog geen deel uit maken van de samenwerking, Ons Be lang en De Eendracht, al belang stelling getoond. Zij kunnen ech ter pas toetreden als de CTW enige tijd draait. Laman heeft overigens het idee dat binnen vier a vijf jaar alle corporaties deel van de dienst uit zullen ma ken. lege. Ambtenaren en notabelen mogen op bezoek. In de voor deze gelegenheid opgepoetste wandelgangen laat iemand een idee vallen. Zou het niet eens aardig zijn,Ja, leuk idee Kan dat welNee, doen ja- quet er uit,.een spijkerpak erin, maar wel even in de in spraak. B en W vergaderen. Moet dat nu? Zo snel al. Nog maar even aankijken. Nieuwjaar. Burgerzaal receptie, het jaquet is gestreken. In de wandelgangen: ik dacht dat we dit keer Nee, volgende keer, niet te snel.verandert al zo veel. Echt, volgend jaar, neem het meteen op morgenochtend met de anderen. B en W veranderen. Moet er maar van komen. Maar wel even inde inspraak. Dienstcommissies; ja, de dames mogen er bij. Nieuwjaar. Receptie in burger zaal. Wandelgang. Ik dacht dat we het dit jaar anders Jk ook,Dat zou jij toch he lemaal vergetenVol gend .ja, doen we, oké, leuk, nee echt. Daar liepen ze dan gisteravond. Na vier jaar was het gelukt. Een nieuwjaarsreceptie met een open karakter. Iedereen mocht komen. De gemeentelijke ad vertentie in de krant van vrijdag bevatte een uitnodi ging, gericht aan alle burgers. Burgemeester Vis hield een on gedwongen nieuwjaarrede (de officiëele houden we nog te goed). Hij spreekt van een jaar waarin grote rampen in de stad zijn uitgebleven, stipt enkele kleine rampen aan, noemt voorwerpen van aanhoudende zorg (huisvesting, reorganisa tie, artikel 12 positie) en gaat optimistisch het nieuwe jaar in. Legt nog evenuit wat de bedoe ling is: de hele tweede etage staat open voor iedereen dat be tekent neuzen in de raadszaal, de koffiekamer en de college kamer. "Wat we geheim willen houden, hebben we opgebor gen", grapt de burgervader. Bureau voorlichting heeft een stencil gemaakt, waarin in ly risch proza een beschrijving van de opengestelde ruimten wordt gegeven. "Het Arabescato-marmer op de vloer wordt overwelfd door een glazenkoepel, waarin speelse bloemranken in zwart en wit, rustend op de met geel Siena- marmer en met zwart Portoro geplint en gepolijste wanden". Men voelt zich op zijn gemak. Loopt losjes babbelend met het glas in de hand door de gangen, glimlach op de gezichten. De Hutspotten zijn er, bestuurders van het Leids City Centrum ook, Raadsleden worden gese condeerd door hun dames. Ze zijn herkenbaar aan speldjes met naam en partij er op. De grote ramp, voltrekt zich toch: een bode laat een blad glazen op het Arabescato vallen. In de koffiekamer speelt Lajos Veres, bijgestaan door zijn dochter, onvervalste zigeuner klanken. Wethouder Verboom zwiert met het vrouwtje over het parket. Tegen tienen wordt het rustiger, een kwartier later is het stil. In de wandelgangen: Nou, ja, hè zei ik tochwist ik welalleen Vis .toch zijn jaquetlaat maarkomt wel ADVERTENTIE Gouden en Zilveren Ringen, Armbanden, Colliers en Sieraden, Briljant Een uitgelezen collectie. Altijd voordelig. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Eigen ateliers voor. het repare ren en ontwerpen van Uw sie raden. Haver en Gort Een aantal geschiedenisstuden ten van de Leidse universiteit wil in contact komen met een aantal bewoners van de Ha- ver- en Gortbuurt van 62 jaar en ouder. De studenten zou den deze mensen graag een in terview afnemen, waarin vragen worden gesteld over hun levensomstandigheden in de jaren dertig en de crisis tijd. Bent u zelf een oude Ha ver- en Gortbuurtbewoner of weet u adressen van mensen, dan kunt u voor verdere in lichtingen terecht bij Wim Ruigrok, Kaarsenmaker straat 7-32 of Han de Meeter, tel. 894781. 't Mierennest De kerstvakantie-activiteiten in 't Mierennest aan de Mor- sweg gaan vrolijk door. Voor kinderen van 2 tot 6 jaar is er morgen poppenkastspel. Hei begint om tien uur en duurt tot half twaalf, 's Middags zijn er activiteiten voor kin deren van 6 tot 12 jaar. Er komen onder meer clowns. Het duurt van twee tot drie uur. Voor het bijwonen van de ac tiviteiten moeten kleine ver goedingen worden betaald. Grunnegerlaand De Leidse vereniging "Ons Grunnegerlaand" houdt za terdag 7 januari een zoge naamde "nijjoarsverzide" vrij vertaald nieuwjaarsre ceptie. Dat gebeurt om acht uur 's avonds in de aula van de BTS aan de Vondellaan in Leiden Zuid-West. Behalve een praatje en een gelukwens is er gelegenheid om te sjoelen, en kan men meedoen aan bingo of loterij. Hutspotten De Leidse carnavalsvereniging "De Hutspotten" opent zater dag 7 januari de festiviteiten van het jaar 1978 met een groot nieuwjaarsbal in het Antonius Clubhuis. Dat bal begint om negen uur 's avonds en duurt tot twee uur 's nachts. Chili Front Het Chili Front Leiden zal mor gen meedoen aan de demon stratieve optocht die in Den Haag wordt gehouden tegen het referendum dat die dag in Chili wordt gehouden. De op tocht vertrekt om drie uur 's middags vanaf het Bur gemeester Monchyplein in Den Haag en eindigt bij de Chileense ambassade. LEIDEN - "Het hele overheids denken past niet op het bedrijf dat een academisch ziekenhuis nu eenmaal is. Er worden bij voorbeeld wel middelen be schikbaar gesteld voor investe ringen, maar er wordt geen re kening gehouden met de gevol gen die deze investeringen heb ben voor de exploitatie". Door Wim Wirtz Dat zegt - ietwat verbitterd - drs. J. B. M. Verhey, algemeen directeur van het academisch ziekenhuis in Leiden. In zijn nieuwjaarsrede spuide hij een flinke dosis kritiek over het beleid dat in Den Haag gevoerd wordt. Hij zei, dat terwijl het academisch ziekenhuis er van alles aan doet om constructief mee te helpen, de rijksoverheid meent dit niet te moeten belonen. Verhey noemt dat "unfair". Hij zegt "Iedereen vindt dat het we tenschappelijk onderwijs en de gezondheidszorg erg duur zijn. Wij als academisch ziekenhuis zitten aan twee kanten, omdat wij zowel aan wetenschappelijk on derwijs en onderzoek als aan ge zondheidszorg doen. Dus wij zijn so-wie-so erg duur, vindt men. Maar met de aparte positie waarin we zitten, wordt geen re kening gehouden. Je moet dan maar eens aantonen waarom je zoveel middelen nodig hebt, wordt er dan gezegd. En dat vind ik unfair, want bij een gewoon ziekenhuis of verpleegtehuis wordt dat ook nooit aangetoond". "Wij hebben meer middelen no dig, omdat wij meer en grotere taken hebben dan een gewoon ziekenhuis. Ik denk dan aan de gezondheidszorg in ons zieken huis die nodig is voor het weten schappelijk onderzoek. Dat moet model gebeuren. En dan met stu denten erbij, die het nog moeten leren. Dat komt uiteindelijk wel ten goede aan de patiënt. Maar het betekent wel veel tijd- en ruimtebeslag". "Daar komt bij dat wij ook als het gewone zaken in de gezond heidszorg betreft, een referentie- ziekenhuis zijn. Artsen in gewone ziekenhuizen die het op een ge geven ogenblik niet weten, vra gen het aan iemand in het Aca demisch Ziekenhuis, aan een hoogleraar bijvoorbeeld. Welnu, die positie waarin wij zitten, die wordt bij de rijksoverheid te weinig onderkend". Politieke partijen Verhey meent dat de academische ziekenhuizen in brede kring het imago hebben van een te duur apparaat, waarop wel eens fors bezuinigd mag worden. "Laten we voor wat de grote politieke partijen betreft beginnen bij het CDA. In het verkiezingsprog ramma van deze partij stond vo rig jaar. er moet een eind komen aan de wildgroei van de academi sche ziekenhuizen. Wij hebben daar als academische ziekenhui zen toen tegen geprotesteerd en het is toen in het concept ge schrapt. Maar alleen geschrapt. Verder, tijdens de kabinets formatie, heb ik herhaalde malen gezien en gehoord dat er aan Den Uyl gevraagd werd: waar zou u in de collectieve sector bezuinigen? En dat het eerste wat hij zei was: in de academische ziekenhui- "We kosten erg veel geld", aldus Verhey, "maar dat is nog geen re den om dan maar direct te gaan bezuinigen". Volgens Verhey wordt er vanuit Den Haag steeds meer gekort op de personele en materiële mid delen voor de academische ziekenhuizen. De recente begro- Verhey: meer middelen nodig. tingsbrief, die vorige week don derdag bij het AZL in de bus gleed, geeft wat dat betreft weinig reden tot optimisme. "Er wordt in die begrotingsbrief uit gegaan van extra inkomsten voor een volumestijging (meer activi teiten, red.)", aldus Verhey. "Maar aan de middelenlcant staat daar niets tegenover". De directeur van het AZL meent dat dit illustratief is voor het be leid dut op het ogenblik door de rijksoverheid gevoerd wordt als het om academische ziekenhui zen gaat. Het AZL krijgt constant een te lage vergoeding voor prijs stijgingen en de personeelslast wordt "zonder meer" terugge draaid. De komende tijd, vreest Verhey, zal het AZL waar schijnlijk moeten gaan opdraaien voor de tekorten van andere aca demische ziekenhuizen. En dut terwijl het AZL als enige acade mische ziekenhuis een sluitende begroting kon presenteren. Verkrotting Of het AZL al dit jaar taken zal moe ten afstoten, weet hij niet. "Maar als de bezuinigingen op deze voet verder gaan, dan zullen we dat wel moeten doen", zegt hij. "Als je hetzelfde takenpakket zou houden onder die omstandighe den, dan krijg je verkrotting. En daar is niemand mee gediend". "We zullen verder een duidelijker verband moeten gaan leggen tus sen de middelen die we krijgen en de taken die we hebben. En ons best moeten doen om een bijdrage te leveren aan het lande lijk beleid".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3