Aantal doden in het verkeer is teruggelopen Raad Warmond centraal in radio-cursus leidse agenda DINSDAG 3 JANUARI 1978 OEGSTGEEST - Wethouder Thorn van de gemeente Oegstgeest liet onlangs in een commissievergadering, die handelde over de verkeerssi tuatie in Oegstgeest, weten dat veel mensen parkeren op de plaatsen die speciaal voor in validen zijn vrijgehouden. Op het ogenblik zijn er in de ge meente Oegsteest drie inva lide-parkeerplaatsen. Met name bij de invalidepar keerplaats in de Kempenaer- straat staan meer dan eens auto's, die op geen enkele wijze met invalide personen te ma ken hebben. De laatste tijd ne men de klachten over het nisb- ruik van deze parkeerplaatsen dan ook toe. Vooral in deze winkelstraat zetten mensen hun auto op alle vrije plaatsen neer om even een winkeltje binnen te lopen. Voor een in valide betekent het echter op het ogenblik dat zijn parkeer plaats bezet is, dat hij voorlopig Meer klachten over misbruik parkeerplaats voor invaliden nog niet aan het winkelen toe Invaliden hebben door middel van een speciale kaart, die duidelijk zichtbaar achter de voorruit geplaatst moet wor den, een ontheffing om bij dit parkeerverbod (aangegeven met een wit kruis op het weg dek) hun wagen te kunnen plaatsen. De houders van de invaliden- parkeerkaart kunnen deze al leen op medisch advies krijgen wanneer de invaliditeit een permanent of progressief ka- WARMOND - De gemeenteraad van Warmond staat centraal in een programma van de Radio Volksuniversiteit dat aanstaande woensdag voor het eerst zal wor den uitgezonden. Het prog ramma is in opdracht van de Ra dio Volksuniversiteit gemaakt door de Leidse Stichting Burger schapskunde. De 8 afleveringen worden op elke achtereenvol gende woensdag uitgezonden op Hilversum 2. Om 17.35 beginnen de programma's die 20 minuten duren. De radio uitzendingen dienen als Deylerhuis nu Deylercentrum WASSENAAR - Leden van de wijkgemeenschap "Groot Deyle- roord", die het "Deylerhuis" als wijkcentrum in gebruik heeft, hebben in een prijsvraag gekozen voor een naamswijziging van dit centrum. Een van de voorwaar den die de hervormde gemeente bij de verkoop van het "Deyler centrum" aan de gemeente stelde was dat het gebouw een nieuwe naam zou krijgen. De keuze van de leden is gevallen op "Deyler centrum", een naam die bedacht werd door Frans Micklinghof. Het gemeentebestuur is met deze nieuwe naam akkoord gegaan. Zoals bekend worden er in het Deylercentrum allerlei activitei ten onder auspiciën van de wijk gemeenschap ontwikkeld. Nadat enige tijd geleden onder de leden en buurtbewoners een en- quete was gehouden is besloten die activiteiten nu uit te breiden met onder andere handwerken, bloemschikken, tafeltennis en foto en film. Zaalvoetbal VOORSCHOTEN - De Vereniging Personeeel van de gemeente Voorschoten heeft op vrijdag 30 december een groot zaalvoetbal toernooi georganiseerd. Het toernooi dat 's middags begon was pas tegen twaalven 's nachts afgelopen. De wisselbeker die de eerste prijs vormt veranderde toen van eige naar. Vorig jaar was deze nog in het het bezit van het gemeente- personeel. Dit jaar kregen de ge zamenlijke bloemisten uit Voor schoten de beker. De tweede prijs ging naar de Zilverfabriek en de derde was voor de firma Engle- bert. Garage Vlietwijk eindigde als laatste maar kon toch nog de "fairplaycup" mee naar huis ne men. ondersteuning en illustratie van een schriftelijke cursus voor ge meenteraadsleden die door de Stichting Burgerschapskunde wordt uitgegeven, Het gaat hier weliswaar om een educatief programma maar dat betekent niet dat de afleveringen bol staan van theoretische staatsinrich ting. „Er wordt voornamelijk vanuit het raadslid geredeneerd", zegt het Warmondse raadslid A. Heemskerk, die de hoofdfiguur vormt van de 8 afleveringen. Zijn „levensloop" als raadslid is enige tijd gevolgd door de prog rammamakers en in de eerste uit zending valt een uitgebreid in terview met Heemskerk te be luisteren. Verder bestaan de uitzendingen uit fragmenten van raadsvergade ringen en een fractieberaad van Progressief Warmond. Van die fractie werden ook wethouder C. van der Zalm, fractievoorzitter J. Timmermann en fractiesecreta ris D. Duijnhoven geinterviewd. Bovendien komen burgemeester W. F. de Vreeze en gemeentesec retaris C. Zoetemelk aan het woord. Toen het programma opgenomen werd in Warmond beleefde dit dorp woelige tijden. Het stond volop in de aandacht van de lan delijke pers nadat de gemeente raad besloten had om geen me dewerking te verlenen aan de aanleg van een deel van. de Schiphollijn. De programmamakers hebben er echter voor gezorgd dat dit on derwerp de afleveringen niet te veel overheerst. De werkwijzen van het gemeenteraadslid staat op de voorgrond en niet de poli tieke actualiteit. Omdat het con tact met actiegroepen wel een onderdeel is van het werk van een raadslid, wordt ook een lid van het actiecomité Schiphollijn Warmond ondervraagd in het programma. De omlijstende muziek van het programma wordt verzorgd door de Warmondse harmonie en drumband St. Matthias. rakter heeft. In het reglement Verkeersregels en Verkeerste kens van de Wegenverkeers- en Wetgeving is aangegeven welke mensen in aanmerking kunnen komen voor een inva- lideparkeerkaart. Het zijn diegenen, welke door invalidi teit zonder hulp van een ander redelijkerwijs niet over een langere afstand dan 100 meter te voet kunnen gaan. Ook per sonen die zelf geen voertuig kunnen besturen komen voor een invalideparkeerkaart in aanmerking als ze op vervoer van anderen zijn aangewezen. De invalide-parkeerkaart wordt alleen afgegeven na een geneeskundig onderzoek door een neutrale arts. Sinds dit systeem voor het parke ren van invaliden in september van dit jaar wettelijk werd vastgelegd zijn er in Oegstgeest 16 invalidenparkeerkaarten af gegeven. Voor verschillende anderen loopt nog de me- disch-adviesprocedure. Opper Portenge van de Oegstgeester politie geeft aan dat het moeilijk is om een bijna permanente controle op het fout parkeren op deze plekken uit te voeren: "Je kunt niet con stant iemand bij de invalide- parkeerplaats neerzetten". Hij wijst er verder op dat dit zeker niet alleen een specifiek Oegstgeester probleem is. Zo wel Portenge als wethouder Thorn gaat het niet ver genoeg om te straffen, maar beiden zinspelen meer op een mentali teitsverandering bij de gezonde automobilist. Meer: rijden onder invloed Misdrijven minder vaak opgelost ALPHEN/LEIDEN/BOLLENSTREEK - Het aantal ver keersdoden in het district Den Haag van de rijkspolitie is in 1977 beduidend minder geweest dan in voorgaande jaren. Vergeleken bij 1976 liep het aantal slachtoffers met 40 procent terug tot 48 doden. Het district Den Haag om vat de „kleinere" gemeenten in de Alphense en Leidse regio en de kust- en bollenstreek. Deze cijfers maakte kolonel P. Paul, commandant van de rijks politie van het bewuste district bekend tijdens een nieuwjaarsbijeenkomst. Het rijkspolitiekorps heeft in het afgelopen jaar overigens aan zienlijk meer manuren gemaakt dan in het jaar daarvoor liefst anderhalf keer zoveel. Het aantal ziektedagen liep terug met 23 procent tot onder de 3000. De toename van het aantal manuren werd veroorzaakt door het inzet ten van extra politiemensen uit het district bij terreuracties en door het in behandeling nemen van meer misdrijven. Het korps komt in totaal nog zo'n 140 man tekort. Misdrijven Kolonel Paul zei verder dat er van het aantal behandelde mis drijven ruim 1800 zijn opgelost. Dat is evenveel als in 1976, het geen gezien de toename van het aantal gemelde misdrijven een daling van het oplossingsper centage tot 25 procent is. De rela tieve stijging van het aantal ter kennis gekomen misdrijven be droeg in 1977 ruim 17 procent te gen .tien procent in 1974 en 1,3 procent in 1976. Er was sprake van 5100 vermogensdelicten, waarvan tweevijfde inbraken. Het aantal bromfietsdiefstallen nam spectaculair toe met 40 pro cent tot 425 stuks. Er werden vorig jaar in totaal 900 personen door de politie aange houden, van wie er 268 in de cel terecht kwamen en 147 aan de of ficier van justitie werden voor geleid. De technische recherche verrichtte in 1977 ongeveer 1700 onderzoe ken in het district. (13 procent meer dan in 1976). Het grootste aandeel (1335) bestond uit onder zoeken naar inbraken. Voorts werden 340 door minderjarigen gepleegde misdrijven behandeld door de politie, een toename van zes procent ten opzichte van '76. Wangedrag zette het rijkspoli tiekorps 245 maal aan het werk, weglopen 120 maal. Aan geld boetes kwam in hét afgelopen jaar ongeveer driekwart miljoen gulden binnen. Doorrijden Het aantal gevallen van rijden on der invloed nam toe met 25 pro cent tot ongeveer 500 gecon stateerde gevallen. Ook het aan tal gevallen van doorrijden na een aanrijding steeg aanzienlijk met 22 procent tot 320. In 1977 werden in het Haagse district ruim 7000 aanrijdingen door de rijkspolitie behandeld, (toename van ruim zeven procent). Het aantal genoteerde verkeers overtredingen steeg met 27 pro cent tot zo'n 17.500 gevallen. De geconstateerde overtredingen van de maximum snelheid daalde met vijf procent tot 9100. Bomen langs de Zijdewegeen troosteloze indruk. WASSENAAR - Het gedeelte van de Zijdeweg tussen de Rijks straatweg en de Wittenbur- gerweg in Wassenaar maakt al geruime tijd een troosteloze in druk door de slechte conditie van de bomen in de groenstrook die dit weggedeelte scheidt van de LandscheidingswegMet name de beuken in die groenstrook zijn er erg slecht aan toe. Enkele beuken moesten al gerooid worden en er zullen er meerdere moeten volgen. Er is nu echter een plan voor her- aanplanting, die binnenkort zal worden uitgevoerd. Zoals bekend is ook elders in de ge meente de sterfte onder de beuken groot. Zij hebben veel te lijden ge had van de gevolgen van de droge zomers in 1975 en 1976, terwijl er waarschijnlijk ook andere, niet controleerbare factoren een rol spelen. Reeds in het najaar van 1976 bleek dat de knopvorming van de beuken slecht was. Daar door kwamen deze bomen slecht of in het geheel niet in hun blad. En als voldoende blad ontbreekt gaan de kwijnende bomen door directe zonnestraling op stam en takken nog verder achteruit. Op de Zijdeweg is de sutuatie niet geheel en al mistroostig: langs het zuidoostelijke wegvlak (het dichtst bij de Rijkstraatweg) be vinden zich de lindenbeplanting de eiken en de paardekastanje in goede conditie. Langs het noord westelijk wegvak, meer naar de Wittenburgerweg toe, bevindt zich een al gehavende beukenrij van 15 bomen, die vrijwel alle dood zijn of ten dode opgeschre ven. De bedoeling is deze beuken te rooien en te vervangen door 40 linden, die in twee rijen zullen worden geplant. Verder is het de bedoeling op een stuk van de vroegere trambaan, die eigen dom is van de HTM nog eens 29 linden te planten. De HTM heeft geen bezwaren en ook met rijks waterstaat is al overleg gepleegd. Vragenlijst over dienst verlening OEGSTGEEST - Bejaarde inwo ners van Oegstgeest kunnen door middel van een vragenformulier hun wensen naar soorten dienstverlening en voorzienin gen kenbaar maken bij de com missie Welzijnszorg Bejaarden en haar sub-commissie. Zoals bekend zijn deze commissies belast met het onderzoek naar de vormen van het welzijnswerk onder de ouderen in Oegstgeest. Dit geldt zowel, ten aanzien van de zelfstandig wonende bejaar den, als voor hen, die verblijven in verzorgingstehuizen. De subcommissie wil haar onder zoek niet alleen beperken tot de ouderen boven de 65 jaar. Ook aan hen die deze leeftijd nog niet bereikt hebben wordt gedacht. Op de vragenlijst, die voor 14 ja nuari ingeleverd moet worden bij bureau sociale zaken, Wilhelmi- napark 21gaan de commissies na of er behoefte is aan activiteiten die niet in Oegstgeest gehouden worden. Verder vraagt men de bejaarden of ze een beroep doen op een vorm van dienstverlening, anders dan bij het Dienstverle ningscentrum aan de Lijtweg in Oegstgeest. Neemt U deel aan activiteiten an ders dan bij het Dienstverle ningscentrum „en" Helpt U mee- als vrijwilliger bij een dienstver lenende organisatie?" zijn ver dere vragen op het gele inlegvel dat deze week in het tweemaan delijks blad van het Dienstverle ningscentrum Oegstgeest ver scheen. Een van de laatste en waarschijnlijk meest interes sante vragen probeert suggesties en opmerkingen van de bejaar den los te weken over de leef baarheid in Oegstgeest en op welke manier die verhoogd kan worden. Nieuwjaarsbal Het nieuwjaarsbal wordt een carnavaleske traditie. Op za terdag 7 januari opent de Was- senaarse carnavalsvereniging „De Deylknotsen" het jaar 1978 met een nieuwjaarsbal in het Praethuys te Duinrell. Aan de avond die om 20 uur begint wordt medewerking verleend door de boerenkapel „De af kokers", dansorkest „De Bas- tino's" en het majoret- tenkorps „Nereida". Hartentroef Eveneens op zaterdag 7 januari organiseert de Leiderdorpse carnavalsvereniging „De Rijnschuimers" zijn tweede grote feest onder het motto „Hartentroef'. Behalve van zelfsprekend de prins en zijn gevolg zullen ook de boeren- blaaskapel „De gespleten klomp", Hannes de keuvelaar en „The Lightnings" het fes tijn in het Dorpshuis aan de Hoofdstraat opluisteren. Ruilmiddag De Wassenaarse buurtvereni ging Oostdorp en omgeving organiseert op zaterdag 7 ja nuari een ruilmiddag in de ontmoetingsruimte van de vereniging aan de Broekweg. Alles wat verzameld kan wor den, van postzegels tot lees boeken en suikerzakjes, kan daar vanaf 14 uur worden ge ruild. Schrijfavond Zoals iedere eerste woensdag van de maand wordt ook mor genavond weer een schrijf avond gehouden in de Scheppingskerk te Leider dorp. Er worden dan brieven geschreven naar autoriteiten van landen waar mensen om politieke of godsdienstige re denen gevangen zitten. De schrijfavond wordt gehouden van half acht tot half negen 's avonds. Dinsdag Stadhuis Leiden, cie Economische Aan gelegenheden 20 uur. Groenoordhallen W. de Zwijgerlaan di verse sporten 19 uur. Gerard Brandtstraat 6, informatieavond Bahai gem., 20 uur. Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé 21-01.00 Troef, Noordeinde 2a, koken, 18 uur, druktechnieken, Engels, brugdiploma verplegende en verzorgende beroepen, 20 uur, jazz ballet, 21 uur. Vrijetijdscentrum Breestraat 66, yoga, zelf kleren maken, jazzballet, foto/film club, tekenen en schilderen, alle groe pen vanaf 20 uur. 't Breehuys, Breestraat 19, kleiclub 16 uur, volksdansgroep 19 uur, Repelsteel tje geopend vanaf 14-17 uur. Kantine sportzaal, Endepoellaan 9 Warmond niewjaarsreceptie van het gemeentebestuur 20 uur. Gemeentehuis Zoeterwoude, nieuwjaarsreceptie 20 uur. Gemeentehuis Voorschoten, nieuwjaarsreceptie 20 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, cie onder wijs 20 uur. Gemeentehuis Wassenaar, cie financiën en technische diensten, 20 uur. Telefoon Dit jaar zal bij de rijkspolitie een nieuw telefonisch doorkop- pelingssysteem worden inge voerd. De 350.000 inwoners van de regio-gemeenten met een rijkspolitiepost in het Haagse dis trict worden, als het plaatselijke bureau gesloten is dan direct doorverbonden met de centrale meldkamer in Den Haag, tegen de kosten van een lokaal gesprek. Alle 22 groepsstandplaatsen en vier poststandplaatsen met een organieke sterkte van tenminste tien man zullen bij dit doorkop- pelingssysteem worden betrok ken. Voorts zullen dit jaar verschillende „werkimpulsen" per politiepost worden geregistreerd, waardoor een inzicht kan worden verkre gen van de inzetbehoefte per ge bied. In 1977 kwamen er in het Haagse district ruim 60.000 im pulsen binnen, ruim 13 procent meer dan in 1976. Veel werk was er onder meer voor de posten Voorschoten en Hillegom, waar in het afgelopen jaar een nieuw bureau in gebruik werd geno men. In 1978 zijn er nieuwbouwplannen voor De Kaag en Zevenhuizen. Terreuracties In zijn nieuwjaarsrede zei kolonel Paul dat de politie beter getraind en beter van materiaal voorzien moet worden om opgewassen te kunnen zijn tegen terreuracties in de toekomst. Training en toe rusting van speciale eenheden acht de commandant een nood zaak. Verder sprak Paul de hoop uit dat. het huidige kabinet zo spoedig mogelijk een standpunt inneemt en geld uittrekt voor po litionele versterking. Woensdag Kennedylaan 11, Kennedylaan 11, Oegstgeest, infor matieavond Bahai gem, 20 uur. Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, spreekuur Alg. Ned. Invalidenbond, do. van 9-11, open huis bejaarden, do. van 14-16.30 Witte Poort kazerne, Noordeinde 2, tel. 120833, adviescentrum voor werklozen, do. van 10.20-12.30 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, volks dansen, zeefdrukken, jazzballet, gitaar cursus, goochelen, pottenbakken, teke nen en schilderen, alle groepen vanaf 20 't Breehuys, Breestraat 19, gitaarclub, 15.30 uur, vegetaries eethuis 18 uur, kreatieve werkavond, gespreksgroep Praxi, 20.30 uur. Groenoordhallen, W. de Zwijgerlaan, KNVB zaalvoetbal 19-23 uur. Hoge Rijndijk 28, spreekuur rechts kundige dienst leden van het CNV Lei den, 19.30-20.30 uur. Romanuszaal (Achter Hartebrugkerk) Mare, bijeenkomst belangengroep al leenstaanden 20 uur. Gemeentehuis Voorschoten, cie welzijn en onderwijs 20 uur. Donderdag 't Parlement, Nieuwe Rijn 52, PvdA- thema-avond over wijkraden, 20 uur. Gemeentehuis Voorschoten, cie openbare werken 20 uur. MOC-terrein, Marinelaan Voorschoten, 19 uur kerstboomverbranding. Troef, Noordeinde 2a, voorlichtings avond werkgroep dienstweigeren, 20- 21.30 uur. Pieterskerkhof 19, Architectenbureau, gratis advies, 20-21 uur tel. 142771. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie, open-café avond 21-24 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33 Voorschoten, spreekuur Alg. Ned. In validenbond 19-20 uur. tel. 01717-3309. Troef, Noordeinde 2a, Nederlands voor buitenlanders, 19.30 uur. project Leiden, handenarbeid 20 uur. Vrijetijdscentrum Breestraat 66, sport- café, toneelworkshop, gitaarcursus, go, alle groepen vanaf 20 uur. 't Breehuys. Breestraat 19, keramiekcur- sus 19.30 uur, tapdansen, koffiebar, 20 Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, 14-16.30 open huis voor bejaarden Restaurant Groenoordhallen, nieuwjaarsreceptie 16.30-19 uur. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 30 dec tot 6 jan. door: Apotheek Herdingh Blanken, Hogewoerd 171, tel. 120502; Apotheek Beker, Lijtweg 4, tel. 155482, Oegstgeest. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mo gelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uitsluitend voor spoedrecepten van een taxi, tel. 122444 gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753, Leiderdorp - Gezondheidszorg Leiderdorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheids centrum v.d. Waalslaan, tel. 4641; Alg. Hulpverlening, tel. 2141, tst. 35 (dag en nacht) Warmond - zr. R. Koster, Helm straat 43, Noordwijkerhout, tel. 02523-3137. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071- 125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren. Dag en nacht bereikbaar, ver trouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor. Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f 226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2