LEIDSCH DAGBLAD Verklaring VS-India negeert kerngeschil Lichte straf voor veerlieden Kaagpont Toos F aber komt niet op defensie ^aéen lengen vandaag Verbreding rijksweg 4 in toekomst noodzakelijk Oud-premier Gandhi nit partij gezet "Atoomgaranties blijven onaangeroerd SiH EMU Grofsmederij gaat nieuw produkt maken DINSDAG 3 JANUARI 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35439 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Burgemeester verbiedt discriminatie NEW YORK (AP) - De bur- gemeester van New York, Edward Koch, heeft bekend gemaakt dat hij richtlijnen zal verstrekken die discriminatie van homosexuele ambtena ren tegen moeten gaan. De maatregel zal van kracht zijn voor onder andere het poli tieapparaat en het brand weerkorps. Tijdens een geïmproviseerde persconferentie op het ge meentehuis van de stad New York formuleerde de bur gemeester het zo: „Discrimi natie op grond van sexe, sexuele gerichtheid, ras, godsdienst of oorspron kelijke nationaliteit zal niet langer toegestaan zijn". Koch zelf stond tijdens zijn ver kiezingscampagne bloot aan laster dat hij homosexueel zou zijn. Koch ontkende dit, en er zijn nimmer aanwij zingen boven water gekomen dat aantijgingen gegrond zouden zijn. De vakbonden van politiefunc tionarissen en brandweerlie den zullen naar verwacht wordt scherp reageren op Koch's beslissing. In het ver leden hebben deze vakbon den ernstige bezwaren geuit tegen homosexuelen die deze twee beroepen hebben uit geoefend. DEN HAAG/KAAG - Tweemaal vrijspraak, voor de veerlieden Schoo en Neyman en zes voorwaardelijke straffen voor de ove rige Kaagse veerlieden. Dat is het vonnis zoals het vanmorgen werd uitgesproken door president J.A. Rigters van de Haagse rechtbank. Geldstraffen zijn, ondanks de eis van de officier, niet gevallen. De voorwaardelijke straffen gelden in vijf gevallen tien dagen hech tenis en in één geval twee dagen hech tenis. Tot de twee dagen voorwaardelijk met een proeftijd van 'n jaar is de veer man die pas op de Kaagse pont werd aan gesteld toen de gemeente Alkemade al verregaande vermoedens over verduiste ring van overzetgeld door de andere zeven veerlieden had, veroordeeld. Behalve in de gevallen Schoo en Neyman acht de rechtbank verduistering van ge meentegeld door de pontjesbazen bewe zen. Dat het 'fooi' zou zijn, zoals de verde diging had aangevoerd en waardoor niet van verduistering gesproken zou kunnen worden, bestrijdt de rechtbank. Volgens Rigters is er geld aanvaard voor het over zetten en omdat dat een gemeentedienst is is er, als voor het geld geen kaartje wordt afgegeven, wel sprake van verduistering. Hoewel verschillende door de officier aan gevoerde getuigen verklaringen niet door de rechtbank als bewijs zijn aangevoerd, geldt dat wel voor de getuige aangeduid als NN. De verdediging had deze getuige 'strafbare uitlokking' verweten omdat hij de veerlieden bij het verzamelen van be wijs geld in de hand had gedrukt met de opmerking 'laat maar zitten'. De recht bank laat in het midden of er in dit geval sprake is geweest van strafbare uitlokking omdat de strafbare uitlokking nu eenmaal een strafbare handeling van de veerlieden tot gevolg zou hebben gehad. Ais enige van de zes veroordeelden geldt voor veerman Aad Hoekstra dat hij ont kend heeft. Zijn veroordeling tot tien da gen voorwaardelijk heeft dan ook be vreemding gewekt bij Hoekstra zelf en zijn advocaat mr. E.J.C. van Har- tingsveldt. Bevreemding omdat de andere twee veerlieden die altijd hebben ont kend, Neyman en Schoo zijn. Hoekstra- 'Voor mij kan de rechtbank op geen en kele manier andere of meer bewijzen heb ben gebruikt dan voor Neyman en Schoo. Daarom begrijp ik niet dat ik niet ben vrij gesproken. Ik ga in hoger beroep'. Of nog meer van de veroordeelde veerlieden in beroep gaan is nog onzeker. Voornaamste argument om dat wel te doen is volgens Van Hartingsveldt omdat bij een veroor deling ontslag volgt uit de dienst van de gemeente Alkemade. En de vrijgesproken heer Schoo vanmor gen: 'Ik ga een borreltje drinken en eens lekker uitrusten'. In het ambtenarenreglement van de ge meente Alkemade staat dat een veroorde ling tot een vrijheidsstraf, als deze onher roepelijk is, een reden voor ontslag kan zijn. Ben W beslissen in dat geval. Bur gemeester Bolten was vanmorgen niet voor commentaar bereikbaar. Onzeker is of een voorwaardelijke straf al dan niet onherroepelijk is. Zolang de veerlieden nog in beroep kunnen is de straf in elk geval niet onherroepelijk. NIEUW DELHI (UPI/Reuter/AFP) - President Carter en de Indiase premier, Morarji Desai, zijn vandaag overeenge komen dat de verspreiding van kernwapens moet worden tegengehouden. Maar de door hen ondertekende "verkla ring van Delhi" liet hun verschil van mening over "atoomgaranties" dat gisteren tijdens privé-gesprekken van beide leiders aan de dag trad, onaangeroerd. De 500 woorden omvattende ver klaring die enkele uren voor het vertrek van Carter naar Saoedi- Arabië werd ondertekend, zei slechts dat de "bestaande voor raden kernwapens moeten wor den verminderd en vervolgens moeten worden opgeheven en dat het gevaar van verspreiding van kernwapens tot staan moet worden gebracht". Er werd geen gewag gemaakt van de geschillen tussen beide landen over het verdrag tot het verbod van kernproeven en de ontwik keling van kernenergie door In dia. Carter suste de kwestie gisteren door in te stemmen met het leve ren van 7,6 ton verrijkt uranium voor de kernreactor bij Bombay op grond van een eerder gesloten verdrag. Tijdens het overleg wer den geen besluiten genomen over de toekomstige atoompolitiek je gens India dat in 1974 een proef met een kernwapen nam. Rechtvaardiger In de verklaring werd gezegd dat beide landen het eens waren over de noodzaak tot vorming van een "rechtvaardiger internationale economische orde teneinde de internationale vrede te handha ven. Ongelijkheden in de econo mische kracht tussen de landen moeten worden overbrugd". "Wij doen een beroep op de onder ling van elkaar afhankelijke lan den samen te werken om het ge meenschappelijk erfdeel van de hulpbronnen en het milieu op onze planeet te beschermen en te koesteren". Tijdens zijn tweedaags bezoek legde Carter steeds sterk de na druk op de morele overeenkom sten tussen beide landen. Van daag zei hij dat deze de basis wa ren van de vriendschap tussen beide landen. De president week vanochtend van zijn programma af voor een be zoek aan een dorp aan de rand van Delhi om iets te proeven van het platteland van India. President Neelam Sanjiva Reddy bracht Carter naar het vliegveld waar premier Desai hem op wachtte. Grote portretten van Carter en zijn vrouw Rosalynn waren aangebracht achter een erewacht die door Carter werd geïnspecteerd. Toen Carter de hal verliet waar de gezamenlijke verklaring was ge tekend, vroeg een verslaggever aan de Amerikaanse president: "Bent u nog van plan Desai een koele en niet mis te verstane brief te schrijven". "Ja, dat ben ik, het zal een openhartige zijn", ant woordde Carter. (Een Ameri kaanse geluidstechnicus had gis teren toevallig de opmerking van Carter aan het adres van minister Vance over een dergelijke brief opgevangen waaruit de weige ring van Desai om door Amerika verlangde garanties voor vreed zaam gebruik van atoomenergie te geven duidelijk werd). 18 PAGINA'S De vroegere Chileense pre sident Eduardo Frei heeft tijdens een bijeenkomst in Santiago het komende refe rendum in Chili onwettig genoemd. Volgens Frei is het referendum zelfs in tegen spraak met de wetten van de regerende militaire junta. Morgen moet het Chileense volk een oordeel vellen over de aanklacht van de Ver enigde Naties dat generaal Pinochet en zijn regime de mensenrechten schendt PAGINA 13 Biliton vraagt opnieuw ver gunning PAGINA 7 VARA zoekt met nauw be trokkenen naar achtergronden van maatschappelijke pro blemen PAGINA 5 Spasski heeft winstkansen in veertiende partij PAGINA 9 Industriebond NKV over koppelbazenprobleem: leen personeel aan elkaar uit. PAGINA 15 DEN DEN HAAG (SP) - Minister Kruisinga van defensie heeft nog maar één kandidaat voor de nog open post van staatssecretaris op zijn depar tement het VVD-Tweede-Kamerlid A. Ploeg. Kruisinga liet vorige week weten, dat hij een vrouw als staatssecretaris wilde. Als kandidaten lan ceerde hij mevrouw Haya van Someren-Downer, fractievoorzitter van de VVD in de Eerste Kamer, en mevrouw mr. Toos Faber-de Heer, voorlichtingsambtenaar bij het departement van justitie. De WD heeft laten weten, dat mevrouw Faber geen lid is van de partij. Dit laatste is voor de WD reden om een mogelijke kandidatuur van mev rouw Faber niet te steunen. De WD vindt, dat zij zich niet meer noodgrepen kan permitteren zoals in het verleden. In 1971 werd mr. drs. H. Langman minister van economische zaken voor de VVD, terwijl hij geen lid was. Langman werd lid ter gelegenheid van zijn ministerschap. „We zijn nu zo'n grote partij, dat wij hebben afgesproken, dat wij zoiets niet meer doen," aldus een ingewijde. Mevrouw Van Someren heeft uitdrukkelijk gezegd, dat zij niet be schikbaar is. In een eerder stadium heeft zij een aanzoek om minister te worden in het nieuwe kabinet afgewezen. Zij vond het niet juist, dat zowel de fractievoorzitter in de Tweede Kamer (H. Wiegel) als de fractie voorzitter in de Eerste Kamer (zijzelf) minister zouden worden. Ook WD-ministerdr. A. Pais van onderwijs en wetenschappen zoekt nog een staatssecretaris. De CDA-kandidaat voor deze post, het Tweede- Kamerlid A.J. Hermes, heeft zijn kandidatuur ingetrokken. Hermes kon het met Pais niet eens werden over de taakverdeling. Met name de hervorming van het kleuter- en basisonderwijs was een twistappel. Pais wil deze hervorming zelf ter hand nemen. Voor economische zaken (handelsbevordering) zoekt WD-minister Van Aardenne nog een kandidaat uit zijn eigen partij. Samen met Haags bedrijf Vertrouwen in kabinet CDA-VVD LEIDEN - Een zware hagel- en onweersbui, gepaard gaande met flinke windstoten, trok rond het middaguur over de Leidse regio. In zeer korte tijd viel er een flinke laag hagel, die onder meer op de Rijksweg 4 tussen Leidschendam en Roelofar endsveen vooreen aantal slippartijen zorgde. Zo belandde een vrachtauto tegen de vangrail. Onduidelijk was van middag of zich ook persoonlijke ongevallen hebben voorgedaan. Berich ten daarover spraken elkaar tegen. Tijdens de bui werd het in Leiden zo donker, dat de straatverlichting werd ontstokenBij de brandweer in Leiden waren kort na de bui geen bijzon dere meldingen binnengekomen. Wel werd een blikseminslag gemeld in een pand aan de Nieuwstraat. De schade was echter gering. Op de foto: een bromfietster die geen kans zag om de brug bij de Vrouwensteeg te Rijkswaterstaat in nota: DEN HAAG (SP) - Om het alsmaar groeiende autoverkeer op rijksweg 4, met name tussen Den Haag en Leiden, op te vangen, geeft Rijkswaterstaat de voor keur aan een verdubbeling van de wegcapaciteit van deze rijksweg boven de aanleg van nieuwe wegen. Dit blijkt uit de zojuist verschenen nota "Ver breding rijksweg 4". Minder wind Wisselend bewolkt met regen-, hagel- of sneeuwbuien. Geleidelijk tot krach tig of matig afnemende noordwes telijke wind. Minimum temperaturen omstreeks 2 graden, maxima ongeveer 4 graden. (opgemaakt om 11.15 uur) Zon op 8.48 zon onder 16.42 uur. Maan op 2.50 uur maan onder 13.10 uur. Hoogwater te Katwijk 10.13 uur en 22.54 uur. Laag water 5.44 uur en 18.18 Volgens die nota is een verbreding van die rijksweg 4 van tweemaal twee tot tweemaal vier rijstroken het meest dringend tussen het verkeersplein Leidschendam en Zoeterwoude. Voor het overige deel kan met tweemaal drie rij stroken worden volstaan. Tussen Zoeterwoude en Hoog- made zijn er twee mogelijk heden: Verbreding volgens het tegenwoordige tracé van de rijksweg en een omlegging ten oosten van Leiderdorp, die de Oude Rijn kruist in Zoeter- woude-Rijndijk. In beide geval len is voor de kruising met de Oude Rijn aandacht besteed aan twee oplossingen, een brug (vast of beweegbaar) met een door- vaarthoogte van zeven meter en een tunnel. Rijkswaterstaat meent dat door de verbreding de beslissing over de aanleg van nieuwe hoofdverbin dingen verder naar de toekomst kan worden verschoven. Als voorbeeld noemt de rijksweg 3 (de eventuele verbinding tussen Rotterdam en Amsterdam). Over de aanleg van rijksweg 2, de voorgenomen verbinding tussen de rijksstraatweg van Den Haag richting Amsterdam en rijksweg 4 wordt niet gesproken. Over deze weg, die door de be bouwde kom van Voorschoten zou moeten gaan lopen, bestaat reeds enige tijd onenigheid tus sen het provinciaal bestuur van Zuid-Holland en het Voor- schotense gemeentebestuur. Rijkswaterstaat kiest geen partij en volstaat met de opmerking dat rekening zal worden gehouden met de ontwikkeling van het rec reatiegebied de Vlietlanden, dat tussen Leidschendam en Voor schoten ligt. Het rijk meent dat door de verbreding van rijksweg 4 de overige wegen door Leid schendam, Wassenaar en Voor schoten zullen worden ontlast. Kolenstook in centrales bespaart miljoenen ARNHEM (ANP) - Het afgelo pen jaar is bij de Provinciale Gelderse Elektriciteits Maat schappij (PGEM) het aandeel van kolen in de in de elektri sche centrales verstookte brandstof toegenomen van een half procent in 1976 tot ruim twintig procent in 1977. Het aardgasaandeel daalde van 91 tot 70 procent en het aandeel van olie bleef gelijk op ongeveer negen procent. Het verschil in de prijs van ko len en van aardgas leverde de gezamelijke verbruikers van de PGEM een voordeel op van twintig miljoen gulden, aldus ir. J.H. van den Broeke, directeur van de PGEM, in een nieuwjaarstoespraak voor het personeel. De verschuiving van aardgas naar kolen is een gevolg van het overheidsbeleid dat is ge richt op besparing van ons aardgas. In 1981 zal het totale kolenaandeel bij de PGEM ruim zeventig procent zijn als de nieuwe eenheid van de centrale in Nijmegen een vol jaar in bedrijf is. ZOETERWOUDE- De Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij uit Zoeterwoude gaat samen met de B.V. Escher uit Den Haag een nieuwe BV oprichten die zich gaat richten op de produktie van koudgas opslag- en transport- tanks. In deze nieuwe BV waar nog geen naam voor is, heeft de Grofsmederij een belang van 80 procent en Escher 20 procent. De produktie start begin februari. Volgens directeur Schut van de Grofsmederij gaat het meer om een verwisseling van het produk- tiepakket dan om een uitbrei ding. Voorlopig zal het dan ook geen uitbreiding van het per soneelsbestand betekenen. "Ho pelijk kunnen we op lange ter mijn hiervoor meer mensen aan trekken" zegt Schut. Hij denkt hierbij aan een termijn van een' paar jaar. Er worden 10 man gespecialiseerd, de know how op het gebied van opslag van vloeibaar gas, ma chines en voorraden overgeno men van Bosscher BV uit Vijf huizen. Dit bedrijf heeftop 31 de cember zijn poorten gesloten, omdat het failliet was verklaard. NEW DELHI (Reuter) - Oud-pre mier Indira Ghandi is vandaag uit de Congrespartij gezet, die zij heeft geleid tot de ver kiezingsnederlaag van vorig jaar maart. Dit besluit is geno men op een vergadering van het partijbestuur. UTRECHT (ANP) - Bij de alge mene verkeersdienst van de rijkspolitie in Driebergen zijn tientallen meldingen binnenge komen van ongevallen. Een ge volg van het noodweer. De rijkspolitie had grote moeilijk heden met het coördineren van de hulpverlening omdat een blikseminslag in de hoofdzen- dermast het mobilofoonverkeer vrijwel onmogelijk maakte. Dick ter Wisscha van de Industrie bond NVV meent dat er door deze constructie een stuk zeker heid naar de toekomst voor de KNG is geschapen. Volgens hem kan het ministerie van economi sche zaken er niet meer onderuit de steunaanvraag van de KNG positief te beoordelen. De Grofsmederij heeft twee miljoen gulden gevraagd. Volgens Ter Wisscha zijn er nu op lange ter mijn goede perspectieven voor de Grofsmederij. Escher BV uit Den Haag is een ge zond bedrijf dat werkzaam is in de apparatenbouw. Wij krijgen een soort rugdekking van Escher, waardoor we ons sterker kunnen opstellen, ook naar internatio nale klanten" aldus directeur Schut. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vnjdag van 18 00- 19 30 uur. Zaterdags van 16 00-18 00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 ol 210221. of de agent in uw woonplaats gering zeer DEN HAAG(ANP)- Maar 26 procent van de nederlanders had "veel vertrouwen" in het kabinet-Van Agt toen dat ka binet half december een feit Dit blijkt uit een enquete van het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie (NIPO). "Weinig vertrouwen" in het kabinet-Van Agt had 43 pro cent en "helemaal geen ver trouwen" had i8 procent. 13 procent had er nog geen oor deel over, aldus blijkt uit de enquete. Van de 43 procent van de Ne derlanders die "weinig ver trouwen" had in het kabi net-Van Agt was 52 procent PvdA-stemmer, 38 procent CDA-stemmer, 31 procent VVD-stemmer en 65 procent D'66-stemmer. De verdeling van de 26 procent die "veel vertrouwen.' had was: PvdA-stemmer 4 pro cent, CDA 49, WD 57 en D'66 12 procent. 4 weken lang LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor halt geld en dan kunt U mij aansluitend ais abonnee noteren O Ik bosks meteen en U kunt mi) m.t.v heden «Ie abonnee noteren en ik knjg dan de eerste 2 weken de krant gratis Naam Adres Woonplaats Gironr. Hokje aankruisen en bon ingevuld m een open envelop zonder postzegel opsturen naar ch Oagbiad Antwoordnumn

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1