Pinochet verdedigt referendum Geduld Hanoi te lang beproefd Oost-Berlijn woedend over manifest tegen Sovjet-Unie Stefanuskroon terug naar Hongarije Gandhi splijt de Indiase Congrespartij Morgen in Chili DINSDAG 3 JANUARI 197B BUITENLAND PAGINA 13 NEW DELHI (AFP/UPI) - Nu zij zich gisteren door haar getrou wen heeft laten kiezen tot "par tijvoorzitter", heeft oud-pre mier Indira Gandhi de officieus al bestaande scheuring in de In diase Congrespartij onher roepelijk gemaakt. Mevrouw Gandhi staat nu aan het hoofd van wat in feite een nieuwe partij is, het "Indira Congres". Na haar verpletterende ver kiezingsnederlaag die de Ja- nata-partij aan het bewind bracht en de Congrespartij na 30 jaar naar de oppositiebanken verwees, raakte mevrouw Gandhi verwikkeld in een felle strijd om het leiderschap. Zij trok daarbij aan het kortste eind, toen Brahmananda Reddy tot partijvoorzitter werd geko- Mevrouw Gandhi, die zich nog moet verantwoorden wegens excessen tijdens de door haar afgekondigde noodtoestand, legde zich niet bij haar neder laag neer en probeerde met alle mogelijke middelen het leider schap te heroveren. Haar laatste tegenzet was het uit-, schrijven van een "nationale conventie" voor het voltallige hoofdbestuur van de partij, het "AU India Congres Committee". Dit lichaam heeft 637 leden. Mevrouw Gandhi beweert dat er op haar tweedaagse conventie een meerderheid van de leden aanwezig was. Reddy wijst die bewering als "be lachelijk" van de hand en zegt dat nog geen 30 procent van de hoofdbestuursleden aan Gandhi's convocatie gevolg heeft gegeven. Dit alles heeft tot gevolg dat er nu twee Congrespartijen bestaan, (een van Gandhi en één van Reddy, die om het hardst bewe ren dat zij de "ware" zijn. Mevrouw Gandhi kondigde aan dat zij het voorzitterschap van het "Indira Congres" slechts korte tijd zal bekleden - totdat de basis een nieuw kembestuur heeft gekozen. Zij bedankte op 13 december voor het huidige, 21 leden tellende kembestuur en twee weken later legden haar zeven getrouwen in dat beleids bepalende lichaam eveneens hun functies neer. Het schisma was daarmee eigenlijk al een feit dat met Indira's "conventie" alleen maar werd bekrachtigd. Voorzitter Reddy is ervan over tuigd dat de grote achterban zijn congrespartij als de "echte" zal erkennen en Gandhi's aanspra ken zal logenstraffen. Uiteraard beweert mevrouw Gandhi precies het omgekeerde. Volgens haar. zal een meerder heid van de Congrespartij zich uiteindelijk in het Indira-kamp melden. Haar groep heeft als da gorder "voorwaarts, op weg naar het socialisme" gekozen en acht mevrouw Gandhi de enige figuur die zich effectief teweer kan stellen tegen de "anti- volkse" politiek van Janata- premier Morarji Desai. VALPARASIO (AFP/Reuter) - Generaal Augusto Pinochet, het hoofd van de militaire junta die in Chili aan de macht is, heeft tegenge sproken dat hij persoonlijke doeleinden zou na streven bij het uitschrijven van het omstreden referendum van morgen. 'n een radiorede die hij te Valpara- sio uitsprak, zei de generaal dat hij om de volksraadpleging had Eduardo Fr ei. Egyptische ambassade in Bonn ontsnapt aan tijdb ommen BONN (Reuter/UPI) - De Egypti sche ambassade in Bad Godes- berg bij Bonn is gisteren op het nippertje ontkomen aan twee tijdbommen die waren geplaatst bij de stookolietanks. Daardoor zouden ze waarschijnlijk het hele gebouw hebben opgeblazen. De tijdontsteking van de bommen met een springlading van elk een kilogram, werden om twee minu ten voor twaalf bij de kelder ont dekt door een employé. De twee tijdontstekers waren ingesteld op 1200 uur precies. De man greep snel en koelbloedig in en wist te voorkomen dat de ambassade de lucht in zou vliegen. De springladingen bestonden uit tien pakjes TNT van, op grond van de codetekens, waar schijnlijk Sovjet-Russische her komst. Men heeft nog geen aanwijzingen over de identiteit van de daders. Over het motief is evenmin iets bekend, maar aangenomen mag worden dat de mislukte aanslag verband houdt met de Egypti sche vredesinitiatieven die heb ben geleid tot rechtstreekse on derhandelingen met Israël. Zoals bekend hebben die tot felle pro testen geleid bij diverse Arabi sche staten en bij de Palestijnse guerrilla-organisaties. De Egyptische ambassade is om veiligheidsmaatregelen omgeven door een hoog hek. De tijd bommen zaten in een plastic tasje dat vermoedelijk over het hek is gegooid. De politie van Bonn heeft haar be waking van het ambassadege bouw uitgebreid. gevraagd ten einde in zijn hoedanigheid van president de waardigheid van Chili, die men poogt aan te tasten, te verdedi gen". "Ik verzeker plechtig tegen over het gehele volk dat ik bereid ben zo nodig mijn leven te geven om mijn plicht te doen", aldus Pi nochet. Hij wees er op dat de stemming in de Verenigde Naties waarbij zijn bewind werd ver oordeeld wegens het niet eer biedigen van de rechten van de mens, tot gevolg zal hebben dat elke financiële bijstand aan Chili zal worden gestaakt. Hij sprak van een "internationale samenzwering tegen Chili", als represaille voor de nederlaag die zijn regime aan het "internatio nale communisme" had toege bracht. Hij kritiseerde hen die "Chili lessen in democratie wil len geven, terwijl de democratie in de diepste tradities van dit land ligt verankerd". Twijfel Twee leden van de uit vier man be staande militaire junta - admiraal Jose T. Merino en de lucht- machtgeneraal Gustavo Leigh hebben in brieven aan Pinochet laten weten, dat zij het betwij felen of het verstandig is het refe rendum te houden. Ook vragen zij zich af of het rechtsgeldig is. Wat dit laatste betreft heeft giste ren de nieuwe controleur-gene raal, Sergio Fernandez, als zijn mening gegeven dat het decreet van 21 december jl. waarbij Pino chet het referendum afkondigde, niet in strijd met de grondwet is. De voorganger van Fernandez, Hector Humeres, had eerder zijn goedkeuring aan het decreet ont houden. Humeres had overigens zijn ontslag al ingediend voordat Pinochet het bewuste decreet had afgekondigd. Zaterdag be noemde Pinochet Fernandez als zijn opvolger. Ook de rooms-katholieke kerk en de christen-democratische en de socialistische partij die beide verboden zijn, hebben de volks raadpleging afgewezen. De rk hiërarchie heeft er bij de presi dent op aangedrongen het refe rendum af te gelasten of althans uit te stellen, omdat tegenstan ders van het huidige bewind geen campagne mogen voeren. Ook de twee genoemde partijen zijn van oordeel dat de nodige waarbor gen ontbreken om de stemming rechtsgeldig te maken. De voor malige christen-democratische president Eduardo Frei, die van 1964 tot 1970 aan de macht was, voegde zich gisteren bij de tegen standers. Frei Hij oefende op een persconferentie in Santiago kritiek op de for mulering van de vraag waarop de kiezers morgen verplicht zijn met ja of nee te antwoorden. De tekst luidt: "Tegenover de internatio nale agressie die tegen de rege ring van ons land is ontketend, steun ik president Pinochet bij de verdediging van de Chileense waardigheid en ik bevestig de wettigheid van de regering van de republiek om met soevereini teit het democratiseringsproces van het land te leiden". Er is stemplicht voor alle Chilenen van 18 jaar en ouder. Het is de eerste maal dat er in Chili wordt ge stemd sinds de militairen in sep tember 1973 met geweld een einde maakten aan het bewind van de gekozen marxistische president Salvador Allende. Deze verloor bij deze staatsgreep het leven. NIEUW DELHI - premier Desaiaan de vlieg sneuvelde Een ongewone foto van een werklunch: terwijl president Carter en zijn gastheer, de Indiase tafel zitten, maakt een bediende zich gereed een lastige vlieg neer te halen. De klap was raak, >n werd verwijderd en de werklunch ging weer door. BONN (SP) - De Westduitse regering heeft aantijgingen van Oost-Berlijn van de hand gewezen dat de spionagedienst van de Bondsrepubliek verantwoordelijk zou zijn voor één in het weekblad Der Spiegel gepubliceerd anti-Russisch manifest. Volgens Bonn heeft de spionagedienst niets te maken met dit document, dat volgens Der Spiegel is opgesteld door hogere functionarissen van de Oostduitse Socialistische Eenheids partij (SED). In dit manifest, waarvan de echtheid ook in West-Duitsland niet onomstreden is, keert zich een groep van "Democratische communisten" tegen de afhankelijkheid van de DDR van de "politiek-bureaucratische rechtzinnigheid van Moskou". De naamloze samenstellers eisen een soort Euro-communistisch meer-partijenbewind in Oost-Duitsland, waarin de men senrechten worden gewaarborgd. De leidende functionaris sen van de SED worden omschreven als "stadhouders van de rode pausen in het Kremlin". Reacties Geen wonder dat de openbaarmaking van deze agressieve tekst in het op dit punt uiterst gevoelige Oost-Berlijn tot heftige reacties heeft geleid. Het manifest waagt het communisme en fascisme zo ongeveer op één lijn te plaatsen en te spreken van de uitbuiting der arbeidersklasse in de Sovjet-Unie door een parasiterende kaste van bureaucraten. Ook verlangen de auteurs van dit manifest in navolging van de vroegere Poolse minister van Buitenlandse Zaken Rapacki de hereniging van een vredelievend, ontwapend Duitsland, dat een brugfunctie tussen Oost en West kan vervullen. Als de inhoud van het document in kringen van Oost-Europa kenners in de Bondsrepubliek al omstreden is, dan heeft Oost-Berlijn toch niet nagelaten door zijn woedende uitvallen naar Bonn de betekenis ervan te versterken. "Miserabel maakwerk" en "een slechte oudejaarsgrap", zo luidden enkele omschrijvingen die het Oostduitse persbureau ADN veront waardigd over de muur seint. De Oostduitse inlichtingen dienst van de DDR is er allang van op de hoogte, aldus ADN, dat de Westduitse spionagedienst tezamen met de redactie van Der Spiegel aan zo n pamflet gewerkt heeft. Dreigement Natuurlijk ontbreekt ook niet het dreigement dat Westduitse journalisten die de hand hebben in zulke kwaadaardige, de Duitse betrekkingen belastende roddels, Voortaan maar beter de weg naar Oost-Berlijn kan worden versperd. Dit zijn stellig geen loze uitspraken: enkele jaren geleden'moest één in de DDR geaccrediteerde Spiegel-correspondent het veld rui men, een jaar later ook een correspondent van de Westduitse televisie. De regering in Bonn acht zowel de verwijten aan de spionage dienst als aan journalisten uit de Bondsrepubliek ongegrond. Overigens laat zij zich niet uit over de inhoud van de publika- tie in Der Spiegel. Van het bestaan van de daar genoemde georganiseerde oppositiegroepen, aldus een woordvoerder, is Bonn niets bekend. Conflict Yietnam-Cambodja niet snel op te lossen HANOI (SP) - Cambodja noemt de diplomatieke breuk met Vietnam tijdelijk. Maar de felheid van de wederzijdse be schuldigingen over barbaarse wreedheden tonen een barst in de veelbeleden broederschap die niet een voudig meer te repareren valt. dat er veel meer incidenten aan de grens waren geweest dan openbaar waren gemaakt. 'niets Maar Hanoi hield zich waar schijnlijk in om Cambodja's grote vriend Peking de kans te geven matigend op te treden. Ha noi mag dan vooral op Moskou steunen, de verhouding met Pe king is koel maar niet slecht. Van de maandenlang volgehouden discretie waarmee de communis tische buurlanden hun conflict tot vrijdag toedekten meer over. Er worden nu namen genoemd en het afgelopen week einde ontbrandde een woorden strijd die voor de strijd op het- slagveld niet onderdoet. Het conflict mag dan nu in het volle daglicht terecht zijn gekomen, wat zich in het Vietnamees-Cam- bodjaanse grensgebied werkelijk afspeelt blijft vaag. Volgens oud gebruik geven de strijdende par tijen elkaar de schuld. In de Thaise hoofdstad Bangkok, de belangrijkste „uitkijkpost" voor Indochina, neigen westerse en Aziatische waarnemers ertoe de Vietnamezen het meest te ge loven. Zij menen dat Cambodja is begonnen - eigenlijk al direct na de val van Saigon en Pnom Penh - met acties op Vietnamees grond gebied. Vietnam, zo zeggen de bronnen in Bangkok, reageerde aanvankelijk zwakjes en ac cepteerde niet geringe verliezen. Maar uiteindelijk stuurde het op grote schaal elite-troepen, vliegtuigen, tanks en artillerie voor een tegenaanval en het re sultaat is, als de informaties juist zijn, dat de Vietnamezen nu niet. ver meer van de Cambodjaan se hoofdstad staan. Niet verwonderlijk, want Vietnam en Cambodja zijn volstrekt niet aan elkaar gewaagd. Vietnams sterkte wordt op een miljoen man geschat, terwijl de Cambodjanen waarschijnlijk nog geen tiende daarvan in het veld kunnen bren gen. Al lang geleden zeiden Vietnamezen in privé-gesprek- ken met buitenlanders dat ze Cambodja desgewenst in een et maal onder de voet zouden kun nen lopen. Cambodjaanse vluch telingen daarentegen vertelden dat kaderleden van de Rode Khmers pochten dat ze „eens het vaderland tot Ho Tsji Minh-stad toe" zouden „bevrijden". De Cambodjanen zeggen dat ze ge bied heroveren dat de Vietname zen in de loop der jaren van hun land hebben afgeknabbeld. Diplomaten in Hanoi hadden zich al afgevraagd hoe lang het Vietnamese geduld met de in al les onberekenbare buren zou du ren. Bevriende diplomaten kre gen van de.Vietnamezen te horen Toen echter China zijn bond genoot ook niet bleek te kunnen remmen heeft Hanoi z'n tegen- aaval gelanceerd. Zondermeer moet gezegd worden dat Vietnam zich in de woordenstrijd iets ge matigder opstelt dan Pnom Penh. Het was Cambodja dat de banden verbrak. Vietnam reageerde daarop met een drin gende oproep om zo spoedig mo gelijk op welk niveau dan ook te gaan praten over een vreedzame regeling. Het wees daarbij op het oude bondgenootschap tegen de Amerikanen, terwijl de Cam bodjanen de Vietnamezen erger de Amerikanen. De Vietnamese diplomaten moeten deze week Pnom Penh verlaten, maar er is geen enkele aanwijzing dat Hano% soortgelijke maatre gelen tegen de Cambodjaanse vergegenwoordigers in de zin heeft! Achter de coulissen staan de com munistische groten Rusland en China tegenover elkaar. Daarbij heeft Moskou het gemakkelijker dan Peking. Want de Russen hebben aan Cambodja nauw elijks boodschap, terwijl Peking als gezegd weliswaar Cambodja ten volle steunt maar met WASHINGTON (UPI) - Het is thans vrijwel zeker dat de Ste- fanuskroon die sinds het eind van de Tweede Wereldoorlog in Amerika is bewaard en sinds het jaar 1.000 geldt als symbool van de nationale soevereiniteit van Hongarije vrijdag door de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken zal worden teruggege- Dit ondanks protesten van ver schillende zijden. De republikeinse Senator Ro bert Dole, die zaterdag de af wijzing door een lagere rech ter van zijn verzoek tot een aanbod zag bevestigd door een hof van beroep, zond tij dens het afgelopen week einde nog een telegram aan president Carter, die toen in India verbleef, om alsnog te rug te komen van zijn besluit de kroon, samen met zwaard, scepter, rijksappel en kro ningsgewaad terug te geven aan "zoals Dole stelde, de communistische regering van Hongarije". Maar Carter heeft zich op het standpunt gesteld dat de kroon aan het Hongaarse volk toebehoort en niet aan de re gering, juist zoals de constitu tie toebehoort aan het Ameri kaanse volk. De kroon met toebehoren waarover Robert Dole een telegram zond aan president Carter. De Hongaren in de Verenigde Staten hebben vorige week ook geprotesteerd. Een woordvoerder van hen, die zei dat "de teruggave van de kroon een diepe teleurstelling zal zijn voor de Hongaren in ballingschap en een grote overwinning voor de com munisten", voegde daar di rect aan toe "niet erg veel hoop te hebben dat Carter van zijn besluit zal terugkomen". Senatore Dole zou deze week via zijn advocaten nog het Amerikaanse hooggerechts hof verzoeken het teruggeven van de kroon tegen te houden. Bulent Ecevit slaagt spoedig ANKARA (Reuter) - Bulent Ecevit die zondag opdracht kreeg van de Turkse president Fahri Ko- roeturk om een nieuw kabinet te vormen heeft gisteren verklaard dat hij daar op zeer korte termijn in zal slagen. Dit komt doordat hij de steun heeft gekregen van tien leden in het 450 man tellende Turkse parlement die kortelings de Gerech- tigheidspartij de rug toekeerden en daardoor de val bewerkstel ligden van het rechtse kabinet van Suleiman Demirel. Vietnam toch geen slechte ver houding heeft. En Peking had juist hoop heel voorzichtig Hano% los te kunnen weken van de Russen, die voor Hano% van levensbelang zijn, maar naar het soms lijkt wel een noodzakelijk kwaad. Officieel bestaan er diplomatieke betrekkingen tussen Moskou en Pnom Penh, maar de Russische ambassade in de Cambodjaanse hoofdstad staat al maanden leeg Moskou wedde tegen het eind van de oorlog in Cambodja te lang op het verkeerde paard en toen de Rode Khmers de stad binnentrokken werden de Rus sen er even onvervaard uitgesme ten als ongeacht welke westerse vertegenwoordiging. De „spijt" die Peking betuigde over de strijd was gezien dat alles al leszins begrijpelijk. Verder zwe gen de Chinezen voorzichtig en alleen in de wijze waarop ze mel ding maakten van Cambodjaanse en Vietnamese verklaringen neigden ze duidelijk naar P- nom Penh De Russen konden het zich per mitteren de Cambodjaanse „wreedheden" jegens Vietnam breed uit te meten en terloops ook nog even de Chinezen met de Cambodjanen in verband te brer.. China zal zonder twijfel alles blijven doen om de zaak te sus sen. De Cambodjanen hebben zich echter nooit iets van wie dan ook aangetrokken en de Cam bodjaanse ambassadeur in Pe king zei onverbloemd dat Cam bodja niemands hulp of bemid deling nodig heeft. Hano'ft heeft militair de kracht om het conflict in een klap te be slechten. De Cambodjaanse be schuldiging is ondermeer dat Vietnam het buurland wil „op slokken" en in een federatie wil persen. Dat ze dat kunnen staat wel vast, of ze het willen weet- niemand. Vietnam kampt met voedseltekor ten, Cambodja heeft veel rijst en de Cambodjanen hebben het verband al gelegd. Maar als Hano% op deze wijze in zijn le vensonderhoud voorziet zal het niet populairder worden in het Westen. En op dat Westen heeft Hano% zijn hoop gevestigd om hulp te krijgen bij het herstellen van zijn oorlogsschade. En om wat onafhankelijker van de Rus sen te worden. Vandaar dat Pe king benauwd is dat de Russen het conflict rond de Papegaai- ebek zullen benutten om hun po sitie te verstevigen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13